Hazerswouds garagebedrijf opgelicht voor 1,6 miljoen 'Nederland moet geld meebrengen voor opvolger van Wubbo Ockels' tegen plan m te verlagen Universiteiten om wachtgeldc Amerikaanse verpleegkundigen in Elisabeth Cursus voor leider in kindercentra Afschaffing fusie-uitkering stap dichterbij DINSDAG 10 JULI 1990 PAGINAn ESA op zoek naar tien nieuwe astronauten Van onze redacteur Wim Wegman NOORDWIJK/DELFT - Of er na Wubbo Ockels opnieuw een Nederlander tot ruimtevaarder wordt uitverkoren, is maar zeer de vraag. De Europese ruimte vaartorganisatie ESA, die dit jaar een wervingscampagne be gint voor tien nieuwe astronau ten, zoekt in principe de beste mensen. Maar bij de uiteinde lijke selectie zullen waar schijnlijk ook de financiële bij dragen van de verschillende lid staten een rol spelen. En dat be tekent dat kandidaten uit lan den als Frankrijk en Italië een aanzienlijk grotere kans maken dan de gegadigden uit Neder land. Dat verwacht H. Förster, medewerker van het Neder lands Instituut voor Vliegtuig ontwikkeling en Ruimtevaart (NIVR). De ESA is op zoek naar een nieuwe lichting astronauten. Met de mensen die ze nu in dienst heeft, kan ze nog enkele vluchten van Spacelab beman nen. Het zijn er echter te weinig voor de missies van Spacelab die daarna op het programma staan. Het personeelstekort wordt nog nijpender als in de loop van de jaren '90 ook het Eu ropese ruimtestation Columbus en het ruimteveer Hermes in gebruik worden genomen. ESA heeft daarom besloten dit jaar een nieuwe wervings campagne te beginnen. Die moet erin uitmonden dat de or ganisatie de beschikking krijgt over tien nieuwe astronauten. De voorselectie is uitbesteed aan verschillende nationale or ganisaties. Voor Nederland neemt het NIVR die taak op zich. In 1977 zette de ESA ook al eens zo'n wervingscampagne op touw. Daarbij werd onder ande ren de Nederlander Wubbo Oc kels uitgeselecteerd. Hij maak te in 1985 een vlucht met spa celab in de Amerikaanse space- shuttle. Of nu opnieuw een Ne derlander in de prijzen zal val len, is volgens woordvoerder Förster van het NIVR moeilijk te zeggen. "De ESA kijkt bij de selectie uiteraard naar de kwaliteiten van de mensen. Waarschijnlijk zal echter ook het feit een rol spelen dat landen als Italië en Frankrijk veel méér aan de ESA bijdragen dan bij voorbeeld België of Nederland. Ik wil daarom niet uitsluiten dat er uiteindelijk twee of drie Franse astronauten in dienst worden genomen". Het wordt trouwens hoe dan ook al moeilijk om alle lidstaten een vertegenwoordiger te ge ven in het toekomstige astro nautenkorps. Bij de ESA zijn immers 13 landen aangesloten. Het NIVR begint waarschijn lijk al na de zomer met zijn wer vingscampagne. Volgend jaar mei hoopt de organisatie dan een keus te maken uit de ver schillende kandidaten. Het NI VR zoekt vooral mensen die, naast een goede lichamelijke en geestelijke conditie, een ruime wetenschappelijke scholing hebben. Een afgeronde vliegop- leiding - "en dan bedoel ik geen vliegbrevet voor eenmotorige kistjes" - strekt tot aanbeve ling, aldus Förster. De nieuwe astronauten zullen voornamelijk worden ingezet voor wetenschappelijke experi menten in het Spacelab en in Columbus. Mevrouw H. Graf, woordvoerder van de Noord- wijkse ESA-vestiging Estec, zegt nog niet veel te weten over de vereisten waaraan de ruim tevaarders in spe moeten vol doen. "De ESA stelt die in de loop van de zomer op". Ze meent echter dat veel meer dan vroe ger gekeken zal worden naar psychologische aspecten. "Bij de vorige vluchten waren men sen op z'n hoogst acht dagen in de ruimte. Straks, wanneer Co lumbus in gebruik wordt geno men, zullen de astronauten mis schien wel drie maanden boven blijven. Dat stelt heel andere Studentencorps geen vrijbrief studiefinanciering DEN HAAG (ANP) - Het lidmaat schap van de Senaat van een stu dentencorps op zich rechtvaardigt nog niet zonder meer een jaar lang tegemoetkoming in de studiefinan ciering. Minister Ritzen (onderwijs) stelt dit in antwoord op schriftelijke vragen vanuit de eerste kamerfrac tie van de WD, De bewindsman herhaalt zijn op vatting dat een beetje student in principe in maximaal vijf jaar moet kunnen afstuderen in een vierjarige opleiding. Voor een bepaald aantal studentenfuncties, dat echt een maatschappelijke waarde heeft, is er een auditorenregeling (toehoor der bij colleges). Het bestuurslid maatschap van een studentencorps van enige omvang is een dergelijke omstandigheid, aldus Ritzen. Voor de hoogte van de ondersteuning noemt Ritzen de tijd relevant die nodig is voor het besturen en niet de daarvan afgeleide activiteiten. zich op de ontstane situatie te zullen beraden. Ritzen bestrijdt dat hij in zijn voorstel met de oude afspraken geen rekening houdt. De minister kan zijn voorstel dwingend opleg gen, maar de universiteiten kondig den aan dat zij zonodig naar de rech ter zullen stappen. Een beperking van de wachtgel den is een van de maatregelen die Ritzen wil treffen om zijn begroting op orde te krijgen. In de komende jaren besteedt de bewindsman jaar lijks ongeveer 900 miljoen gulden aan de wachtgelden, circa 300 mil joen meer dan in het verleden werd geraamd. De universiteiten beste den zo'n 30 procent van dit bedrag. De universiteiten maakten tij dens het overleg ook duidelijk dat zij net als de hogescholen een hoofdlijnenakkoord met Ritzen wil len sluiten. In zo'n akkoord zou de ontwikkeling van het wetenschap pelijk onderwijs voor deze regeer periode moeten worden vastgelegd. Ritzen reageerde instemmend op dit voorstel van de universiteiten. De partijen kwamen overeen dat zij het akkoord zo mogelijk dit najaar zullen sluiten. Belangrijke punten worden het 'bijeenbrengen' van stu die en cursusduur op de universitei ten, de zelfstandigheid van de uni versiteiten en de middelen die zij zullen krijgen voor onderwijs en on derzoek. Cassettebandjes tegen Aids LEIDEN/ROTTERDAM - Buiten landers krijgen in de toekomst wel licht voorlichting over de ziekte Aids via cassettebandjes. De GGD in Rotterdam is daar een proef mee begonnen. Dit éxperiment heeft volgens de gezondheidsdienst tot nog toe gunstige resultaten. De vraag naar de speciale bandjes is groot. In een maand tijd zijn van de 3000 vervaardigde cassettes er al 1800 de deur uit. De GGD is de proef begonnen omdat buitenlanders niet worden bereikt door de gebruikelij ke informatieverstrekking over Aids. Lukt dit met het bandje wel, dan overweegt het ministerie van wvc de proef landelijk in te voeren. Wageningse zakenman aangehouden Van onze redacteur Henk Houtman HAZERSWOUDEAVAGENINGEN - De Wageningse poli tie noemt de 61-jarige Wageninger "een uiterst gewiekste zakenman met een vlotte babbel, die iedereen om de vinger kon winden". Altijd weer wisfhij bedrijven autos's en geld los te praten door te doen voorkomen, dat er grote winsten konden worden behaald. Als men hem maar fors geld of goederen verstrekte. Het Hazerswoudse garagebedrijf aan de Hoge Rijndijk kan er over meepraten. Daar ging men voor ruim anderhalf miljoen gulden het schip in, alvorens de politie er bij werd gehaald. In april van dit jaar werd het de Ra bobank in Hazerswoude, die de za ken voor het garagebedrijf behar tigde, te gortig. De bank spande een kort geding aan om alsnog de man aan zijn verplichtingen te laten vol doen. De rechtbank stelde de Rabo bank in het gelijk. De zakenman had aanvankelijk een groothandel in levensmiddelen, maar had enorme schulden ge maakt. Om uit de financiële proble men te komen, zocht de Wagenin ger zijn 'geluk' in dubieuze praktij ken in de autohandel. Eind 1988 begon het zakendoen met het Hazerswoudse garagebe drijf. De man zag kans om snel het vertrouwen te winnen. Dat in com binatie met de voorgespiegelde winsten had tot resultaat dat aan hem in totaal ruim 100 auto's wer den afgeleverd. Aanvankelijk be taalde de Wageninger de rekenin gen, maar allengs werd dat minder. Toch bleef de garage zaken met de man doen, omdat stoppen met leve ren zou betekenen dat de Wagenin ger dan helemaal niet meer met geld over de brug zou komen. In Leiden, Leiderdorp, Zoeter- meer en tal van andere plaatsen in het midden van het land deed de Wageninger zaken met garagebe drijven. Steeds ging het op dezelfde manier. Een aantal schuldeisers volgde niet, zoals de bank in Hazers woude, de juridische weg om aan geld te komen, maar ging voor eigen rechter spelen. Het viertal besloot de Wageninger eens een stevig lesje te leren. Ontvoering Uitvoerig werd een plan de campag ne besproken. Het viertal besloot de Wageningse zakenman te ontvoe ren om hem vervolgens het vuur na aan de schenen te leggen, zodat hij in het vervolg aan zijn financiële verplichtingen zou voldoen. Het lukte hen echter niet de man te pak ken te krijgen, waarop de vier de twee zoons (30 en 26 jaar) en een minderjarig familielid ontvoerden. De hele operatie bleek goed voor- AZL voert 25-ste pancreas-nier transplantatie uit LEIDEN Het transplantatieteam van het Academisch Ziekenhuis in Leiden heeft onlangs de 25-ste ge combineerde pancreas-niertrans plantatie uitgevoerd. Het Leidse ziekenhuis is met dit aantal het be langrijkste centrum voor dergelijke transplantaties in Nederland. De eerste pancreastransplantatie werd in april 1986 verricht. Leiden is in samenwerking met de academische ziekenhuizen van Groningen, Nijmegen en Maast richt dit jaar een onderzoek begon nen naar het effect van een pancre as-niertransplantatie op patiënten met suikerziekte type 1, een vorm van diabetes die op vroege leeftijd ontstaat. Bij een kleine groep diabe tes-patiënten kunnen ernstige nier afwijkingen ontstaan. bereid. De drie slachtoffers werden 's avonds opgewacht, met honkbal knuppels en een wapenstok in el kaar geslagen, in metalen boeien ge slagen en naar een speciale 'ver hoorkamer' gebracht. De verhoor- ruimte betrof een onderaardse ka mer, die was gegraven in de tuin van het zomerhuis van een van de daders op een camping in Weker- om. In de tuin was een enorm gat gegraven, erover heen waren bal ken gelegd, waarop platen hout werden gespijkerd. Het geheel werd aan het gezicht onttrokken door een laag bosgrond van 25 cen timeter dik. Na het 'verhoor' en de mishande lingen werden de twee zoons van de 61-jarige Wageninger en het familie lid diezelfde avond vrijgelaten. De jongste zoon werd met een honkbal knuppel een gebroken elleboog ge slagen. De politie kon de vier daders twee weken later arresteren. Het betrof twee mannen uit Ingen en en twee uit Baarn. A-team In februari van dit jaar, toen het Ha zerswoudse garagebedrijf aangifte van fraude had gedaan, werd van wege de omvangrijkheid van de zaak een speciaal rechercheteam van acht man gevormd, in de wan delgangen A-team genoemd en de A staat dan voor auto. In het team, dat nog steeds aan de zaak werkt, zitten politiemensen van het Hazerswoud se korps, rechercheurs van het dis trict 's-Gravenhage van de rijkspoli tie en verder politiemensen van Wa- geningen, Ede en de fraudecentrale van de Centrale Recherche infor matiedienst. Dit team heeft in mei de ontvoeringszaak opgelost met de arrestatie van de vier daders. Vooralsnog kent de politie 23 be drijven die door de Wageningse za kenman voor in totaal z'n vier mil joen gulden zijn opgelicht. De man benaderde ook particulieren, ver spreid over het land, bij wie hij gro te sommen geld leende. Volgens de politie loog hij deze mensen voor, dat hij dat geld ging investeren op de goederentermijnmarkt, waar door hij enorme winsten kon ma ken. Bij al zijn zaken bedong hij vooraf, dat hij rekeningen of ge leend geld in termijnen zou terug betalen. Af en toe betaalde de Wage ninger dan wat om het vertrouwen te behouden en soms om vervol gens nog meer geld los te peuteren. De Wageninger heeft naast al dat zaken doen ook nog kans gezien van de gemeente jarenlang een werk loosheidsuitkering op te strijken. De gemeente Wageningen heeft zo ongeveer anderhalve ton ten on rechte aan de man uitgekeerd. Alle losgeprate auto's, die de Wa geninger kon bemachtigen, ver kocht hij voor een zeer schappelijk prijsje door aan een Wagenings be drijf. Dit bedrijf moest een dubbele boekhouding voeren om zo te mas keren, dat het auto's veel te goed koop kon inkopen. De 26-jarige ei genaar en een 30-jarige medewerker zijn ook gearresteerd door de poli tie. Het onderzoek in deze omvangrij ke fraudezaak is nog niet geheel af gerond. LEIDERDORP - Terwijl twee verpleegkundigen van het Leiderdorpse Elisabethziekenhuis momenteel een werkbezoek brengen aan een Amerikaanse zieken huis in Greenville, bezoeken zes verpleegkundigen en een begeleidster uit de VS momenteel Nederland om hier een en ander op te steken. Het Elisabethzieken huis, dat gastheer is, noemt het 'uniek' dat op deze ma nier verpleegkundigen over en weer een kijkje in el- kaars keuken kunnen nemen. Voor de Amerikanen is een omvangrijk programma opgesteld, dat naast allerlei werkbezoeken en bespre kingen maar weinig vrije tijd overlaat. Om even wat ZOETERMEER/LEIDEN - De universiteiten zijn tegen het plan om de uitgaven voor wachtgelden voor hun werkloze personeelsleden dit jaar al aan een maximum te bin den. Een voorstel daartoe van mi nister Ritzen wezen zij gisteren tij dens een overleg op het ministerie van onderwijs in Zoetermeer una niem van de hand. De Leidse uni versiteit telde in januari van dit jaar 450 wachtgelders. Er werken in to taal 4500 mensen bij de universiteit. Volgens de universiteiten bete kent het voorstel van Ritzen een in breuk op afspraken die in het verle den zijn gemaakt. De universiteiten zijn wel, maar onder voorwaarden, bereid te praten over maatregelen om hun wachtgelden te beperken in 1991 en de jaren daarna. Minister Ritzen zei in een reactie van de Nederlandse sfeer te proeven, werd gistermid dag door de Leidse binnenstad een wandeling ge maakt door (vlnr) Lisa Kyle, Jeri Milstead, Karen Key, Rob McMahon, Katherine Berckman, Donna Garrett en Mary Anne Wolthuis. Annamarie van Nierop van het Elisabeth vergezelde de groep en VW-informatri- ce Lenny de Kluizenaar (rechts) zorgde voor deskun dige uitleg. Vandaag waren de Amerikanen te gast in het AMC in Amsterdam, waar ze met aids-consulente Marieke Been een onderhoud hadden. De groep blijft tot 2 au gustus in ons land. (foto Loek Zuyderduin) In regio Leiden LEIDEN/BOLLENSTREEK - Tien kust- en bollenstreekge meenten en de dorpen Voor schoten, Valkenburg, Oegst- geest, Leiderdorp en Zoeter- woude hebben voor vrouwen die op zoek zijn naar een baan een tweejarige cursus 'leider kindercentra' opgezet. De cur sus omvat één keer in de week les en drie dagen stage lopen bij kinderdagverblijven of peuter speelzalen. Vrouwen die als werkzoekende bij een arbeids bureau staan ingeschreven kun nen aan de cursus meedoen. Het initiatief van de vijftien gemeenten is vooral bedoeld voor vrouwen die na jarenlange afwezigheid weer willen deelne men aan het arbeidsproces. Maar mannen zijn eveneens welkom. Deelnemen aan de cur sus is gratis; de cursisten krij gen een geringe onkostenver goeding van vijf gulden per dag. Volgens de sociale dienst van de gemeente Leiden, die de cur sus coördineert, is er goede inte resse. Het is de bedoeling dat er zo'n tien tot twaalf stageplaat sen worden gecreeërd. Stage plaatsen, die moeten worden ge zien als een potentiële arbeids plaats. De sociale dienst in Lei den zegt te verwachten dat alle kinderdagverblijven uitbreiden en dat daar waar nog niets is, iets tot stand wordt gebracht. Op dit moment wordt er nog met veel vrijwilligers in de be staande centra gewerkt hetgeen over enige tijd niet meer mag. Dan moet de opvang van kinde ren door gekwalificeerd perso neel plaatshebben. Voor meer informatie: sociale dienst gemeente Leiden: tel. 071-251171. Aandeelhouders EWR schoorvoetend akkoord met ideeën directie LEIDEN - De directie van het regio nale nutsbedrijf EWR mag verder zoeken naar mogelijkheden om de jaarlijkse fusie-uitkeringen in één keer af te kopen. De aandeelhou ders van het bedrijf - de aangesloten gemeenten - zijn hiermee gisteren akkoord gegaan. Schoorvoetend overigens, want vooral enkele oude EBR-gemeenten vinden het eigen lijk nog veel te vroeg om deze zaak opnieuw ter discussie te stellen. Bij de totstandkoming van de EWR spraken de verschillende fu siepartners af de aangesloten ge meenten gedurende tien jaar een telkens lager wordende uitkering te geven. Op die manier konden enke le plaatsen, die de winst van het energiebedrijf voordien in hun ge meentekassen stopten, 'wennen' aan het opdrogen van deze inkom stenbron. De directie van de EWR begint deze vergoedingen - waarmee een bedrag is gemoeid van in totaal 69 miljoen gulden - steeds lastiger te vinden. Om de uitekeringen te kun nen doen, moet het nutsbedrijf er voor zorgen jaarlijks winst te ma ken. De directie meent echter dat een bedrijf als de EWR eigenlijk geen winst mag maken, wil ze haar klanten ten minste niet tekort doen. Ze vindt dat de discussies over noodzakelijke tariefsverhogingen door dit alles geregeld worden ver troebeld. Omdat de winstverwachtingen van het nutsbedrijf ook niet al te rooskleurig zijn, verwacht de direc tie verder dat de EWR gedurende een groot aantal jaren met de uitke ringen zit opgescheept. Als de winst in een jaar te laag is om de gemeen ten te kunnen uitbetalen, schuift de vergoeding namelijk door. Volgens algemeen-directeur J. Haijkens be staat daardoor het risico dat er niet gedurende tien jaar, maar bijvoor beeld veertien fusie-uitkeringen ge daan moeten worden. Om aan alle onhelderheid een eind te 'maken, heeft Haijkens voor gesteld het bedrag in één klap uit te keren. De EWR zal hiervoor een be roep moeten doen op haar reserves. Mogelijk zal ze ook een fors bedrag moeten lenen. Dat was één van de redenen waarom sommige gemeen ten gisteren tijdens de algemene aandeelhoudersvergadering weinig enthousiast reageerden. Ze zijn bang dat die leningen er uiteinde lijk toe leiden dat de tarieven om hoog moeten. Andere gemeenten herinnerden eraan dat juist over die vergoedin- Man in Westeinderplas verdronken AALSMEER (ANP) - Een jongeman, vermoedelijk een Ghanees, is zon dagnacht in de Westeinderplas in Aalsmeer verdronken. Volgens de poli tie sloeg de speedboat waarin het slachtoffer zat dertig meter van de wal om. De drie andere inzittenden konden zwemmend de kant bereiken. De politie vermoedt dat de drenkeling niet kon zwemmen. Zijn lichaam is gis teren opgedregd, aldus de rijkspolitie te water. gen tijdens de fusie-onderhandelin gen langdurig is gepraat. Ze hebben er moeite mee dat nu, anderhalfjaar na de samenvoeging, de zaak al weer op de helling moet. Enkele ge meenten die waren aangesloten bij het voormalige Energiebedrijf Rijn land, zijn voorts bang dat de opera tie een merkwaardige indruk kan maken op de klanten. Het oude EBR heeft afgesproken dat het de fusie-uitkeringen aan de klanten te ruggeeft. Als dat geld in één keer loskomt, krijgen de verbruikers een forse tariefsverlaging. In de jaren daarna moeten de prijzen mis schien echter weer omhoog; juist om de eenmalige vergoeding te kunnen betalen. Directeur Haijkens hield gisteren vol dat de 'afkoop' van de vergoe dingen voor iedereen meer duide lijkheid schept. Hij meent trouwens dat de operatie niet hoeft te leiden tot tariefsverho; ingen. De bedrijfs resultaten moet n dan wel gunstig blijven. Uiteind lijk kreeg hij van zijn aandeelhou Iers een voorzich tig 'groen licht'. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Correspondentie. - Van B. heeft opgemerkt dat tijdens het lossen van een viertal varkens hier te stede uit een wagen, de knecht, die in den wagen stond, die bees ten tot zich trok door zijne vin gers in hunne oogen te steken. Het is een laakbaar feit, zoo dit is geschiedwe hebben echter vroeger ook al eens gewezen op het ergelijke vervoer van een on willig kalf naar en van de Waag. Helpen doet het echter niet, zoodat wij het feit alleen vermel den zonder commentaar. De op richting van een abatoir, zooals die in andere steden bestaan, zou wellicht veel kunnen doen; maar de uitvoering van zulk eer\ plan alhier zal wel te kostbaar zijn. Vijf en twintig jaar geleden: - Jongelui maken tramritten on mogelijk. De directie van de N.V. Rotter- damsche Tramweg Maatschap pij acht het, met het oog op de veiligheid van de passagiers en personeel, niet langer verant woord op zondagavond de laatste dienst van de tram Spij- kenisse-Rotterdam te handha- „Gedurende de laatste maan den", aldus een communiqué van de directie, „wordt de dans gelegenheid in Spijkenisse op zondagavond bezocht door een groot aantal jongelieden, zoge zegd nozems uit Rotterdam, die daarna per laatste R.T.M.-tram naar hun woonplaats terugke ren. Zij ontzien zich niet in erge mate de rijtuigen te vernielen, de reizigers te molesteren en de meest vulgaire en met name ze deloze taal uit te slaan. Het trampersoneel staat hiertegen over vrijwel machteloos, terwijl de politie door personeelsgebrek niet altijd in staat is de nodige assistentie te verlenen. M

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11