'Een cruise is de meest ideale vakantievorm' Politiek Oegstgeest blij met milieuvriendelijk 'borstelen' Artiesten geven paardenmarkt in Voorschoten speciaal tintje Progressief Warmond roept bewoners op mee te praten over bebouwing jachthaven DINSDAG 10 JULI 1990 REGIO LEIDEN Leiderdorps raadslid Lamers is dol op schepen Paul van der Kooij LEIDERDORP/LEIDEN - In Leiderdorp is hij raadslid, in Leiden ambtenaar, maar op zee ligt zijn hart. Leider dorper J.W.C. Lamers brengt zijn vakanties door aan boord van cruisesche pen, beschrijft en fotogra feert cruiseschepen dat het een lust is, maar noemt zich zelf geen maniak: "Ik laat het niet tot een obsessie ver worden en ben blij dat ik af en toe mijn hoofd in iets an ders kan steken". Lamers is geboren en getogen aan het Rotterdamse water. Vooral op dinsdagen, wanneer de Holland Amerika Lijn langskwam, was hij altijd langs het water te vinden. Toen hij elf was correspondeerde hij al in het Engels met reders, drif tig op zoek naar informatie, foto's romantische tv-serie 'Love boat' veel te gedramatiseerd. "Ik kan niet ontkennen dat mensen aan boord tot elkaar worden gebracht, maar het gebeurt niet op zo'n grote schaal. Zeventig tot tachtig procent van de passagiers is getrouwd of voorzien van een partner. Veel men sen leggen gewoon wat extra con tacten en blijven daarna vaak cor responderen". De tocht die de Leiderdorpers volgende wek gaan maken lijkt een kopie van hun eerste gezamenlijke cruise op de 'Romanza', het schip waarvan een grote foto boven het echtelijke bed hangt. De 14.000 ton zware 'Azur' volgt met 600 tot 700 mede-passagiers grofweg dezelfde route als de 'Romanza' in 1972. En wederom blijft de luxe beperkt. Na tuurlijk, ook dit 120 meter lange cruiseschip heeft een zwembad. Maar aan overbodige luxe en een opgeprikte sfeer heeft Lamers een broertje dood. Hij zal dan ook nooit een cruise boeken aan boord van de Royal Viking Sun, waar een appar tementje 3 tot 4.000 dollar per dag kost en alleen de gouden kranen ontbreken. Blauwe wimpel Dat hij dit schip bezocht heeft te maken met zijn werkzaamheden voor de Blauwe Wimpel. Het blad dat in 1946 door Anthony van kam pen is opgericht, biedt Lamers al 14 jaar een uitlaatklep. Wat begon met een fotootje is uitgegroeid tot een uit de kluiten gewassen rubriek met veel zelfgmaakte foto's en de nodige Later bezocht hij de Rijn- en bin- nenvaartschool en weer later mon sterde hij aan op een Rotterdamse sleepboot. Na een ernstig brom fietsongeluk moest Lamers uitzien naar werk aan de wal. Via een kan toorbaantje bij het havenbedrijf bleef de band met het water en zijn 'bewoners'. En in 1969 volgde de eerste cruise. Lamers was toen 19 jaar oud en gaf zich voorgoed ge wonnen: "Een cruise is de meest ideale vakantievorm. Aan boord kun je doen en laten wat je wilt - sporten, lezen, dansen, zonnen - en in de tussentijd bezoekje andere ha vens en landen. Alles is verzorgd en je hoeft je geen moment te verve len". Daar komt nog bij dat de scheepvaartkenner bij iedere cruise een schip van onder tot boven leert kennen. Romanza In 1972 maakte Lamers een cruise die zijn leven zou veranderen. Va rend tussen Athene, Yalta, Odeds- sa, Dubrovnik en Venetië ontmoet te hij zijn huidige levenspartner, een vrouw uit Korea die in de VS een studie volgde. In 1974 trouwde het tweetal en volgende week zijn de Leiderdorpers toe aan de negen de gezamenlijke cruise. Toch ontkent Lamers de 'Roman za' te hebben gekozen met het oog op een 'romance'. Volgens hem zijn cruises zeker geen liefdesboten of drijvende hoerenkasten en was de Lamers volgt de vele overnames in de cruisewereld op de voet, praat met reders en maakt zich af en toe behoorlijk druk. (eigen foto) tekst over cruiseschepen en veerbo ten. Lamers volgt de vele overna mes in de cruisewereld, praat tot in Griekenland met reders, ziet met ei gen ogen hoe marineschepen, vrachtvaarders en oude veerboten worden omgetoverd tot cruisesche pen en maakt zich af en toe behoor lijk druk. Zo lijkt hij zich het persoonlijk aan te trekken dat de gemeente Rot terdam 'cruise-onvriendelijk' is met haar verwaarloosde cruiseterminal en begint hij keer op keer over het 'fooien-systeem'. Het stoort Lamers geweldig dat je aan boord steeds maar weer wordt geacht fooien te geven. Dat is niet leuk, erg duur en druist in tegn de heilige gedachte dat ook de gewone man een cruise moet kunnen maken, een voor beeld: als je voor 2.000 gulden per persoon een (goedkope) cruise van twee weken maakt, betaal je in die periode honderden guldens aan fooien. Reacties leerden Lamers dat de fooien veel zuinige Hollanders van een cruise weerhouden maar weet ook dat zijn oproepen om het systeem te veranderen niets hebben uitgehaald. Niet alleen houden reders vast aan het systeem, ook de nodige gas ten zweren bij een royale tip. Ameri kanen zijn niet anders gewend, za kenlieden kunnen er tussen het on derhandelen en faxen door goede sier mee te maken en ook anderen hebben zo hun redenen om de tip te handhaven. Daar komt volgens La mers bij dat in die cruisewereld de duurste cruises het eerst zijn volge boekt. En die dure gasten kijken niet graag op een dubbeltje. Amerikanen Volgens Lamers telt de wereld zo'n 200 cruiseschepen die zwaarder dan 5.000 ton zijn. In Amerika zijn zelfs zoveel boten dat veel reders in de zomer naar Europa uitwijken. De Middellandse Zee is al jaren een topper, maar sinds Rusland de grenzen heeft opengezet, zijn ook de Zwarte Zee en Oostzee bijzonder in trek. Amsterdam profiteert daar van mee met 60 cruisevaarten per jaar. Lamers: "Het is een absoluut record en volgend jaar zullen er nog meer schepen komen". In de andere jaargetijden probe ren de Amerikanen Europeanen naaar Miami te lokken, een plaats waar jaarlijks 650.000 bezoekers op een cruiseschip stappen. Ondanks het overstelpende aanbod worden in de VS nog steeds boten bijge bouwd en omgebouwd. Een beetje cruiseschip kost 200 tot 1.300 mil joen dollar, maar in lage lonenland Griekenland is het ombouwen een goedkoop alternatief. Lamers weet er alles van. J.W.C. Lamers, raadslid in Leiderdorp en ambtenaar in Leiden, met zijn i "Ik kan niet ontkennen dat aan boord mensen tot elkaar worden gebracht". OEGSTGEEST - Tevredenheid over het gemeentelijk afvalbeleid en brede instemming met de aan schaf van een borstelmachine om onkruid van de straat te verwijde ren. Dat waren gisteravond de be langrijkste conclusies na de eerste vergadering van de Oegstgeester raadscommissie voor milieuzaken. Ook over het instellen van een na tuurwetenschappelijke commissie om het groen in Oegstgeest te in ventariseren waren de commissiele den het eens. Tijdens de college-onderhande lingen besloten de fracties om een speciale commissie in te stellen Zomerdrive De Leiderdorpse bridgeclub organiseert donderdag voorronden voor een zomer drive in het onderkomen aan de Bern- hardstraat 3. Deelnemers kunnen zich die dag tot 18.45 uur aanmelden. Tentoonstelling In de Leiderdorpse bibliotheek aan de Cor Gordijnsingel wordt deze hele maand een tentoonstelling gehouden over het theaterprogramma van de Mu- zenhof voor het komende seizoen. Er zijn affiches en foto's te zien van de voorstel lingen. Verder liggen boeken van Jules Deelder, Dolf de Vries en Hans Dorres- tijn, die in de Muzenhof optreden, binnen handbereik. De expositie is te bezichti gen tijdens de openingsuren van de bi bliotheek. Bewegingsgym In de Sjelter aan de Heemraadlaan in Leiderdorp kunnen vrouwen donderdag onder leiding van een Mensendieckthe- rapeute meedoen aan bewegingsgym. Dee eerste groep begint om 12.30 uur en de tweede groep om 13.30 uur. VOORSCHOTEN - Het Comité tot verklaring. "Dit jaar valt de markt instandhouding van de Voorscho- op zaterdag en hebben we minder tense Paardenmarkt hoopt dat er 28 concurrentie van andere paarden- juli tijdens de jaarlijkse paarden- markten". De aanvoerpremie markt 200 paarden komen. Vorig jaar opnieuw vijftien gulden jaar waren het er 150. "In elke brief een paard en tien gulden deden we dit jaar twee consumptie bonnen", verklaart de lachende voorzitter A. van Beest. van drie tot tien gulden Hij heeft echter ook een serieuze paard en anderhalf tot vijf gulden gestoken. Andere jaren werd 5or een pony. Om het 30-jarig bestaan te vieren er 28 juli een speciaal avondpro- dit gramma opgezet met een aantal pu- oor bliekstrekkers. Chiel van Praag, Ni- ;en co Haak en René Shuman zijn 's pony. Verder krijgen handelaren avonds te bewonderen in de Voor- die verder weg wonen een toeslag straat. Om elf uur wordt in Bijdorp de Vliet een groot vuurwerk af- Niet-doorsturen alimentatie was juist OEGSTGEEST - De Raad voor de De vader betaalt al twaalf jaar ali- Kinderbescherming heeft juist ge- mentatie voor zijn vier kinderen, handeld toen zij door haar ontvan- maar vorig jaar staakte hij zijn toela gen alimentatie van een gescheiden ge omdat hij werkloos was gewor den. Hij diende een verzoek] niet direct heeft afj aan de ouder die de kim zijn ontbonden huwelijk verzorgt, Dit concludeert de nationale lager bedrag te mogen betalen. Dit concludeert de nationale om- Op het moment dat de rechter be- budsman in een rapport naar aanlei- sloot dat de man tot betalen in staat ding van een klacht van zijn ex- was, heeft de Raad voor de Kinder echtgenote, een inwoonster van bescherming de geblokkeerde gel- Oegstgeest. den overgemaakt. WARMOND - Progressief War mond (PW) roept de bewoners via een huis-aan-huis-bezorgde folder op om de gemeente te laten weten wat ze van de bebouwing van de vroegere Houweling jachthaven week. PW wilde de vergadering andere Warmonders avonds al tijd een paardenevenement gehou den. Dat kon gaan om een demon stratie van Welsh-ponies of, zoals vorig jaar, Arabische Volbloeds. Dit jaar lukte het niet om een origineel paardenevenement naar Voorscho ten toe te halen. Bovendien wilde men het 30-jarig bestaan op een spe ciale manier opluisteren. Daarom werd gekozen voor artiesten. De komst van de publiekstrekkers werd mogelijk door sponsors af komstig uit het Voorschotense be drijfsleven. Ze hebben geen invloed gehad op de programmering, bena drukt Van Beest. Hij verwacht dat het comité de komende jaren vaker bedrijven zal inschakelen, omdat het moeilijk is om het financiële plaatsje voor de markt rond te krij gen. Donateurs, kermis- en kraam- verhuur leveren nu inkomsten op. De gemeente betaalt in natura. Het bedrijfsleven maakte ook schuiven tot na de zomervakantie, zijn zo belangrijk dat nu ook PW mogelijk dat er dit jaar de andere partijen voelden niets voor om de toekomstige bewo ners en de projectontwikkelaar lan- onzekerheid te laten. Volgen- vindt dat de feestactiviteiten even moeten wijken. Gemeentesecretaris I.J. Lauten- eerst een programmaboekje wordt uitgegeven dat iedere Voorschote de bus krijgt. In het gele r hun vinden. Ze kunnen hun mening ge- de week was de enige mogelijkheid vergadering aan het eind Kaagweek is gepland. "Wat het zwaarst weegt moet het zwaarst we gen", verklaart hij. "Anders zouden de woningbouwplannen pas in sep- tember of oktober aan de orde wor- laar over bebouwing van het gebied ten komen om invloed uit te oefe- den gesteld". bach vindt het niet vreemd dat de boekie staan alle evenementen ver- tijdens een gecombineerde commissievergadering op 17 juli in het gemeentehuis. Daar wordt ge sproken over de overeenkomst tus- gemeente en projectontwikke- de raadsleden nog v kantie bijeen te krijgen. PW schrijft in het foldertje dat be- r het gemeentehuis i i de Norremeerstraat. Twee da gen later is er een extra raadsverga dering over dit onderwerp. PW vindt dat de bevolking nog te haven. Bovendien is de komende ten horen. Het wegennet rond de op de adviezen die de sie uitbrengt. Een groot deel van het gebied zal veranderen van haven in vijk. Voor omwonenden heeft Lautenbach denkt dat de verga dering niet lang hoeft te duren, om dat er maar een belangrijk punt aan de orde komt. "We kunnen iets der beginnen, zodat meld, voorzien van een korte toe lichting. Van Beest is verheugd over het feit dat steeds meer winkeliers be langstelling hebben voor het huren van marktkraampjes. Daarom ko men er dit jaar ook op het Treub- plein en het Ambachtspad kramen. commissievergadering gepland tij dens de laatste avond van de Kaag- SCHENNIS - Een ongeveer 40-jari- ge donkerharige man toonde gister- morgen rond half elf zijn geslachts- J4jVv0eg iF delen aan een langskomend meisje zUn Ik verzeker u dat de Kaagweek op de Warmonderweg in Oegst- de belangstelling krygt die de week geest. De politie trof even later nie- behoort te krijgen mand meer aan vanwege de steeds grotere rol van het gemeentelijk milieubeleid. De PvdA-er Kohlbeck kreeg de porte feuille van 'coördinerend milieu wethouder'. Enige kritische kanttekeningen plaatste de commissie bij een noti tie van de gemeentelijke afdeling milieu. Daaruit blijkt weliswaar dat het Oegstgeester beleid om afval zo veel mogelijk gescheiden in te za melen goed verloopt, maar de com missieleden wilden op sommige punten toch wat meer haast maken. Vooral de gescheiden inzameling van groente- fruit- en tuinafval (gft) zou eerder moeten beginnen dan op 1 januari 1991, zoals nu de bedoeling Momenteel is een werkgroep van de Gevulei, de gemeenschappelijke vuilverbranding waarbij ook Oegst geest is aangesloten, bezig om daar voor een plan te ontwikkelen. Kohl beck vond dat de raadsleden wat te veel haast hadden. Hij verwees naar experimenten van buurgemeenten gescheiden afval op te halen zou kunnen le- groen van de stoepen en straten te verwijderen is met een borstelma chine niet meer nodig. Het ijzer- slijpsel dat van de borstels afkomt zou geen bedreiging voor mens en milieu zijn en ook de stoeptegels slijten er nauwelijks harder van. Pas na 25 jaar kan sprake zijn van enige schade, maar voor die tijd zou de gemiddelde tegel al lang een keer vervangen moeten zijn. Enige discussie ontstond over het voorstel van B en W om geen kap- verordening in te voeren. Oegst geest telt maar twee monumentale bomen en het groen zou via wijzi gingen in bestemmingsplannen vol doende worden beschermd, zo me nen B en W. De commissie dacht daar anders over. Na de inventaris- taie van al het groen moet worden bekeken of 'regulering' van hout kap noodzakelijk is, adviseerden de fracties eensgezind. Ook Nico Haak moet het 30-jarig bestaan van de paardenmarkt op luisteren. (foto pr) De wethouder noemde als voor beelden Leiderdorp, dat bezig is met een proef om gft-afval apart in te zamelen, en Voorschoten dat koelkasten ophaalt om te voorko men dat schadelijke koelvloeistof fen in het milieu terechtkomen. Het Voorschotense voorbeeld wordt in Oegstgeest al nagevolgd. Hoofd openbare werken J. Hermes vertel de gisteravond dat inmiddels de eerste 100 koelkasten op de ge- meentewerf zijn ingezameld en dat dit jaar waarschijnlijk nog eens 100 exemplaren via de werf worden af gevoerd. Gebruik van chemische bestrij dingsmiddelen om ongewenst Nog geen oordeel over 'lelijke' pijp carrosseriebedrijf VOORSCHOTEN - De welstands commissie in Voorschoten heeft zich nog niet uitgesproken over het uiterlijk van de pijp van het Voor schotense carrosseriebedrijf Ha mers aan de Pauwenstraat. Er komt eerst een technisch onderzoek waarbij alternatieven worden on derzocht. Omwonenden hebben problemen met de pijp. Ze vinden het gegalvaniseerde exemplaar le lijk, denken dat hun woning in waarde daalt en zyn bang dat de pijp omvalt. DIEFSTAL - Twee winkeldieven zijn gistermiddag betrapt toen zij 25 pakken koffie wilden meenemen uit een supermarkt in het winkel centrum Santhorst aan de Leider dorpse Laan van Ouderzorg. Het ging om een 30-jarige Leiderdorpse vrouw en een 31-jarige Haagse man. Beiden waren al eerder gangehou- den voor winkeldiefstal. De partij koffie had een waarde van circa honderd gulden. Voorschotense ouderenbus in de startblokken VOORSCHOTEN - De ouderen- bus in Voorschoten zal eind deze maand of begin volgende maand feestelijk in gebruik worden genomen en krijgt de naam Cirkelbus. 65-plussers die geen gebruik kunnen maken van het openbaar vervoer, wor den met de acht-persoonsbus 'van deur tot deur' vervoerd. De bus rijdt alleen in Voorschoten. Het is geen rolstoelbus, maar de 65-plussers kunnen er wel opge- vouwde rolstoelen in meenemen. De bus heeft een verhoogd dak en een verlaagde entreeplank om het instappen te vergemakkelij ken. Bij het verzorgingshuis Ade- geest aan de Bachlaan komt een vaste parkeerplaats voor de bus. Ook komt er een vaste post waar de gebruikers een rit kunnen be spreken. Wie mee wil, belt de dag van tevoren naar Huize Ade- geest en geeft de plaats van be stemming op. Afgesproken wordt hoe laat de Circelbus de oudere komt halen en op welk tijdstip hij of zij zal worden te ruggebracht. Wie onbeperkt gehaald en ge bracht wil worden moet 35 gul den per kwartaal betalen. De bus rijdt in het begin alleen op werkdagen van 09.00 tot 17.00 uur. Voorlopig zijn er acht vrij willigers gevonden die de bus willen besturen. De Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk Voorschoten heeft haar handen van de bus afge trokken. Onder voorzitterschap van A. Harteveld is een nieuwe, zelfstandige stichting opgericht. De bus wordt geleased van de vervoersmaatschappij NZH. DINSDAG 10 JULI Leiden in kader Leidse Lakenfeesten: diner'-chantant op Arsenaalplein (17.00-23.00 uur). Hoofdstraat, tot 22.00 i vergadering toerisme, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. vergadering commissie finan ciën, economische zaken en grondzaken, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuls. groot vuurwerk t.h.v. Kon. Wil- helmma Boulevard, aanvang 23.00 uur. Wassenaar lezing Maharishi Vedisch Insti tuut: thema: Transcendente Me ditatie en geestelijke ontwikke ling',. door W. Brugmans, aan vang 20.00 uur in Huize Ritam, Groot Haesebroekseweg 10. Zoeterwoude braderie op het Watertje, met tal van activiteiten met o.a. heli- coptershow en rondvluchten, van 19.00 tot 22.00 uur. WOENSDAG 11 JULI Alphen jeugdinstuif volleybal in gym nastieklokaal van de Zonne- bloemschool. Jongkindt Coninck- straat. van 18.30 tot 19.30 uur. Katwijk duinwandeling olv IVN-gids, start om 19.30 uur op parkeerter rein bij Soefi-tempel. woensdagavondzang mmv Evangelisatiekoor olv Jan Boone kamp, 20 u., Nwe Kerk, Voorstr. in kader van de Leidse Laken feesten: o.a. kunstmarkt op Stad huisplein (10-17 u), schildercur sus bij Ars Aemula, Pieterskerk gracht (13-17 u.), optreden op wa terpodium (20.30 u), travestie show op Nwe Beestenm. (21 uur). it2ia<)0 tel: 121554. informatieve bijeenkomst Borstvoeding Begeleidingsgroep Leiderdorp kennismaken met de bowlsport bij Parabowls, van 12.00 tot 15.00 uur bij sportcomplex De Does. kin ter 'Robhetty', aanvang 15.00 uui op het strand t.h.v. Kon. Wilhelmi- na Boulevard. woensdagavondzang derkoren 'De Blijde Stemmen' Nieuw Vennep en 'Hosanna' uit Hillegom, aanvang 29.30 uur in de Hervormde Kerk. Warmond opening expositie "Warmon ders Exposeren', om 20.30 uur in de Oude Gymzaal. vluchten, van 15.00 tot 22.00 uur. DONDERDAG 12 JULI Alphen concert Continental Singers, aanvang 20.00 uur in de Salvatori- kerk, Willem de Zwijgerlaan. Katwijk open avond botenhuis KN- ZHRM, Rijnmond, van 19.00 tot 20.30 uur. n de Lakenfeesten: o.a. kermis op de Garenmarkt (12- 20 uur), pianoconcert op boot Scarlatti (20.30 uur), optreden bij Morspoort (21 uur). Leiderdorp bewegingsgym voor dames olv Mensendiecktherapeute, van 12.30 tot 13.15 uur en van 13.30 tot 14.15 uur in Sjelter. Noordwijk zomeravondconcert door Jaap Kroonenberg. aanvang 20.15 uur in de Grote- of Jeroenskerk, Voor straat.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10