4cr~ Harddraverij trekt weinig publiek Politie wil af van 'goedbedoelde dommigheden Moeizaam overleven in Wassenaar GENDA 'Zo'n schoon strand als in Katwijk zelden gezien' Zomermarkt in Noordwijk MAANDAG 9 JULI 1990 REGIO LEIDEN PAGINA 9 Toch meer gegokt dan vorig jaar in Warmond i belangrijk onderdeel i WASSENAAR - "We wilden het parcours zó zwaar maken, dat het een enorme prestatie zou zijn om het te volbrengen. Maar het moest wel leuk blijven en dat is goed ge lukt". Organisator B.L. van den Oe ver van de 'survival run Wassenaar' is tevreden. Bijna alle deelnemers volbrachten zaterdag de 'overle vingstocht' door het dorp. "Het idee werd geboren nadat ik met iemand naar een survivalpro gramma op tv had gekeken", vertelt Van den Oever. "Het leek ons een leuk idee ook eens zoiets te organi seren, maar het probleem met die tv-tochten is dat ze alleen toeganke lijk zijn voor een kleine elite. Wij wilden dat in Wassenaar iedereen zou kunnen meedoen". Zaterdagochtend was een gemê- lerd gezelschap bijeen gekomen, van goedgetrainde mariniers tot op rechte amateurs. Bij de ijsbaan aan de Backershagelaan startte iedere drie minuten een team van twee personen voor een 25 kilometer lan ge tocht door Wassenaar. De onge veer 25 hindernissen kwamen de lo pers vooral tegen bij de bruggen, waar ze zich met klimnetten, tou wen en trekvlotten moesten behel pen. "Overigens waren de bruggen niet voor iedereen de grootste hin dernis", vertelt Van den Oever. "Veel deelnemers hadden de nodi ge moeite met het paalklimmen, bergbeklimmen, of het zich met een touw laten afzakken van het 15 me ter hoge gemeentehuis". Ook ande re onderdelen van tocht kostten de deelnemers flink wat energie, zoals het tot de borst door het water wa den bij de Katwijkseweg, de zes ki lometer hardlopen over het strand en het waterdragen in de duinen. Van de 28 duo's die inschreven voor de grote wedstrijd wist slechts één team de eindstreep niet te ha len. De organisator dankt dat aan het ideale, regenachtige weer: "Bij het hardlopen werden de spieren niet zo warm, waardoor ze in het wa ter minder snel afkoelden". De snelste deelnemers - een groep commando's van het corps mari niers - legde het parcours af in drie uur en drie minuten. Totaal afgepei gerd kwamen de laatste deelnemers om zes uur 's avonds binnen, na bij na zes uur onderweg te zijn geweest. De 17 tienerteams haalden allemaal ongeschonden de eindstreep van hun parcours, die na ruim 12 kilo meter was getrokken. 27 kinder teams legden probleemloos 'hun' zes kilometer af. WARMOND - Het publiek heeft het massaal laten afweten tijdens de 102e harddraverij in Warmond die zaterdag werd gehouden op het met zand bestrooide asfalt van de He renweg. Ondanks de geringe be langstelling werd er flink gewed. De totale omzet was 13.242 gulden, 500 gulden meer dan vorig jaar. Een kwart van de opbrengst gaat naar de organiserende Stichting Harddra verij Warmond. Een lang lint van bontgekleurde paraplu's omzoomde het bijna 300 meter lange parcours aan de War- mondse Herenweg, tussen gemeen tehuis en Julianastraat. De gestaag neervallende motregen bleek ech ter geen spelbreker voor de 'kanon nen' van de vaderlandse draf- en rensport. De strijd werd in de finale uiteindelijk in het voordeel beslist van 'Catch me, Jackey' met de be kende pikeur Jan Wagenaar. De deelnemers hadden een prij zengeld van 8.000 gulden te verde len. De helft hiervan ging naar de winnaar van de harddraverij. "Een mooie pot", aldus Jockey Jac. Ge luk, de koploper in het klassement die met 'Abacadabra' en 'Carla B' de grote prijs van Warmond had willen "Een perfect aangelegde baan', aldus de uit Groningen afkomstige Peter Rutting. Hij had met zijn 9-ja- rige ruin 'Yashmir' voor een verras sing willen zorgen, maar merkte dat de baan er in de loop van de middag niet gemakkelijker op werd: "Door de regen gaat het zand lopen, waar door de baan voor pikeur en paard vrij zwaar wordt". Huub van der Heuvel, die met 'Betty Albo' een tweede plaats be reikte: "Dit zijn moeilijke omstan digheden om in te rijden. Moet je je paard in de wagen laten wachten? Of moet je met hem gaan lopen om hem warm te houden? Het is heel moeilijk. Voor een beetje stijvig knolletje is dit bar slecht weer". Spanning De starter moest precies 60 keer het sein geven voor 52 reguliere wed- Paarden en pikeurs hadden het zaterdag op de Warmondse Herenweg niet gemakkelijk door de gestaag vallende regen. strijden en acht zogenaamde kam- pritten. Om verder te komen moes ten de paarden twee keer dezelfde tegenstander verslaan. Bij een gelij ke stand moest een kamprit (barra ge) de uiteindelijke winnaar opleve- "Het tekent de spanning van de wedsrijd dat er zo veel kampritten moeten worden verreden", aldus Gé van Dam, voorzitter van de Stichting Harddraverij Warmond. "Iedereen is gretig, paarden en rij ders". De vette prijzenpot was daar zaterdag niet vreemd aan. Opvallende uitschieter bij deze wedstrijd werd Aad Pools, die 'Cos- teau Boszorg' en 'Desirée Brown' naar de finale reed. Deze Neder landse kampioen korte-baandrave- rij 1989, trotse drager van de oranje helm, kon zijn sterke prestaties ech ter niet vasthouden en liet het op beslissende momenten lelijk afwe ten. Bij de stryd om de derde en vierde plaats, werd 'Desirée Brown' door de jeugdige pikeur Johnny Dekker gereden. Het publiek voel de zich hierdoor voor de mal gehou den. "Dit is een spelletje, geen sport", klonk het morrend langs het traject. Na de finale gingen de bezoekers snel huiswaarts of richting totalisa- tor. Winnaar 'Catch me, Jackey' maakte hierdoor een onverdiend eenzame ereronde. Liefhebbers van de korte-baandraverij kunnen op 28 juli in Voorschoten en 30 juli in Stomp wijk opnieuw hun hart opha len. Broers afgetuigd in Wassenaar WASSENAAR - Twee Wassenaarse broers van 28 en 32 jaar oud zijn in de nacht van zaterdag op zondag, even na twaalven, in de Johan de Wittstraat in elkaar geslagen door zeven plaatsgenoten in de leeftijd van 15 tot 21 jaar. De broers zijn met hoofdletsel en kneuzingen naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Nadat de wonden waren gehecht, konden ze weer naar huis. Vier van de zeven daders zijn inmiddels aan gehouden, de toedracht van de vechtpartij is nog onbekend. MAANDAG 9 JULI Alphen jazzconcert door docenten van de Streekmuziekschool in de con certzaal Burgemeester Visser park, aanvang 20.00 uur. Katwijk strandloop vanaf strandpavil joen 't Centrum, aanvang 19.30 Leiden in kader van Leidse Lakenfees- ten: o.a. rock 'n roll in cafés rond Beestenmarkt (21.30 uur). Noordwijk vergadering aanvang 20.00 uur in het gemeen tehuis. DINSDAG 10 JULI Alphen spreekuur belangenvereniging voor huurders, van 20.00 tot 21.00 uur in buurtcentrum Westerhaven. Katwijk sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeute, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma, Zwanenburg. Leiden telefonisch spreekuur Belan- genburo Gezondheidszorg, voor vrijblijvend advies en informatie, van 10.00 tot 12.00 uur tel: 071- 254654. in kader Leidse Lakenfeesten: straattheater op Stadhuisplein (13.30 uur), dmer-chantant op Ar senaalplein (17.00-23.00 uur). Noordwijk toeristische zomermarkt op de Hoofdstraat, van 10.00 tot 22.00 vergadering commissie voor toerisme, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. vergadering commissie financi ën, economische zaken en grond zaken, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. groot vuurwerk t.h.v. Kon. Wil* helmina Boulevard, aanvang WOENSDAG 11 JULI Alphen jeugdinstuif volleybal in gym nastieklokaal van de Zonne- bloemschool, Jongkindt Coninck- straat, van 18.30 t^t 19.30 uur. Katwijk duinwandeling olv IVN-gids, start om 19.30 uur op parkeerter rein bij Soefi-tempel. woensdagavondzang mmv Evangelisatiekoor olv Jan Boone kamp. aanvang 20.00 uur in de Nieuwe Kerk, Voorstraat. Leiden in kader van de Leidse Laken feesten: o.a. kunstmarkt op Stad huisplein (10-17 uur), schildercur sus bij Ars Aemula, Pieterskerk gracht (13-17 uur), optreden op waterpodium (20.30 uur), traves tie-show op Nieuwe Beestermarkt (21 uur). informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20. tel: 121554. informatieve bijeenkomst Borstvoeding Begeleidingsgroep Leiden, vanaf 20.00 uur bij Joke Schenk, Meloenstraat 17, tel: 312556/312967. Leiderdorp kennismaken met de bowlsport bij Parabowls, van 12.00 tot 15.00 uur bij sportcomplex De Does. Noordwijk voorstelling door Poppenthea ter 'Robhetty', aanvang 15.00 uur op het strand t.h.v. Kon. Wilhelmi- ia Boulevard. woensdagavondzang mmv kin derkoren 'De Blijde Stemmen' uit Nieuw Vennep en 'Hosanna' uit Hillegom, aanvang 29.30 uur in de Hervormde Kerk. KATWIJK - VW-directeur Kees Verplancke zou er verlegen van zijn geworden als hij zaterdag middag de lofuitingen aan het adres van 'zijn' Katwijk had ge hoord van de familie Brouwer. Nog maar zelden hadden de Utrechters een dermate schoon strand als dat van Katwijk ge zien en ook verder waren zij bij zonder te spreken over wat de kiLStplaats te bieden heeft. On- danks de regen die gestaag naar omlaag kwam en de badplaats een ongezellige aanblik gaf. Tjakko en Clara Brouwer wa ren zaterdag voor het eerst van hun leven in Katwijk. "Meestal gaan wij naar Zandvoort ofSche- veningen, maar daar is het altijd zo verrekte druk dat je hoofd aan hoofd ligt. Daar word je op een ge geven moment niet goed van", vertelt Tjakko Brouwer. "Van een goede kennis hoorden wij dat het in Katwijk nog lekker rustig en vriendelijk is en dat het er ook goed toeven is. Om dat eens te on dervinden, zijn wij vandaag een dagje in Katwijk", vult zijn vrouw Clara aan, Al na een paar uur is het echt paar vergezeld van jongste zoon Dave en moeder Jolanda Brouwer overtuigd dat Kat wijk wat dat betreft, aan hun wensen en eisen voldoet. Ook al is het strand bijna leeg en biedt de rest toch ook een wat trieste en natte aanblik. Maar voor de Brouwers is dat geen enkel pro bleem. "Ik ben al een lekker pilsje gaan drinken in van de strand paviljoens en daar was het best gezellig. Dus als het regent ver dwijnen we gewoon naar bin nen", legt Tjakko Brouwer uit. "Bovendien word je van die regen toch alleen maar nat, wij zijn niet van die zeurpieten". De kustplaats heeft duidelijk enige 'fans' bijgekregen. "Straks nog even langs de camping en dan moeten we maar eens kijken of er nog een plaatsje is. Ik heb al gehoord dat het een echte 'Utrech te camping' is. Ja, ik zie het wel zitten". Bijdragen: Kees van Kuilenburg Inbraakpreventie tijdens zomermaanden speerpunt Lissese korps De familie Brouwer uit Utrecht, vol enthousiasme over het strand van Katwijk. (foto Dick Hogewonlng) zowel overdag als in de nachtelij ke uren. "We krijgen wel eens te lefoontjes dat er mensen met zak lampen in de tuin bij de buren zijn gezien. Dan zijn onze mensen aan het werk bij de huizen die op de lijst van de te controleren pan den staan", aldus Stolk. Telefoontjes die overigens door de politie op prijs worden gesteld. "We gaan liever tien keer voor niets naar een melding, dan dat we niet worden gewaarschuwd. We merken graag dat mensen een beetje in de gaten houden wat er in de buurt gebeurt. Tenslotte zijn wij er ook bij gebaat als we op tijd worden ingeseind dat er zich vreemde figuren in de omgeving ophouden". De woningen van de mensen die met vakantie zijn worden te vens gecontroleerd op deugdelijk hang- en sluitwerk en eventuele andere gebreken. "Daar wordt een aantekening van gemaakt en na terugkeer van de bewoner wordt dat doorgenomen en infor matie gegeven hoe dat kan wor den verbeterd. Onze ervaring is dat dergelijke tips achteraf wor den gewaardeerd", zegt De Jong. Volgens de beide politiemen sen werkt het project voorko ming misdrijven zeker ook drem pelverlagend. "Wij presenteren ons ook anders. Veel mensen zien alleen een politieman of -vrouw alleen bij een eventuele overtre ding of ongeval en als hy of zij aan je deur komt als is er iemand dood. Door deze activiteiten kom je anders over en ziet de burger dat ook wij maar doodgewone mensen zijn", aldus Stolk. Volgens Stolk en De Jong heeft de Lissese politie het extra werk er graag voor over. "In het be leidsplan dat in samenwerking met de gemeente is gemaakt, staat de voorkoming van misdrij ven bovenaan. Dat betekent datje minder tijd aan andere taken kunt besteden. Die keuze is ge maakt, maar dat betekent niet dat belangrijke dingen in de knelko- men. Als er een afspraak is ge maakt door één van de collega's om by iemand thuis de sloten te controleren en er gebeurt een ern stig ongeluk waar ook hij nodig is, dan heeft dat uiteraard voor rang. Dan wordt de te bezoeken bewoner gewaarschuwd en een nieuwe afspraak gemaakt". LISSE - De politie in Lisse krijgt steeds meer verzoeken van inwo ners van het bollendorp die met vakantie gaan om op hun huis te letten. Was dit aantal tot voor en kele jaren geleden nog slechts be perkt, dit jaar heeft de politie in het bloembollendorp, terwijl de grote uittocht nog moet begin nen, al heel wat kaarten in de map. Een goede onwikkeling, vin den rayoncommandant R. Stolk éh wachtmeester eerste klasse H. de Jong van de rijkspolitie in Lis- se. "Dit past uitstekend in ons project 'voorkoming misdrij ven"', aldus het tweetal. Vyf jaar geleden is het Lissese korps be gonnen met het geven van voor lichting over het aanbrengen van goed hang- en sluitwerk en ande re voorzieningen die het inbre kers moeilijk maken om een huis binnen te komen. Niet alleen wordt voorlichting gegeven over voorzieningen bij woningen, ook bedrijven kunnen een beroep doen op de politie. Wat cijfers over het aantal in braken betreft, zijn Stolk en De Jong voorzichtig. "Duidelijk is wel dat het in veel gevallen bij po gingen blijft. Vooral in wijken waar men onze adviezen over het goed afsluiten van de woningen heeft opgevolgd", zegt De Jong. "Het is te moeilijk geworden om binnen te komen en dat is uitein delijk de opzet". Of deze voorlichting ook min der inbraken tot gevolg heeft, is niet te zeggen. "Dat hangt van zo veel factoren af. Soms zitje op de route van een stel professionele inbrekers uit bijvoorbeeld Haar lem of Den Haag en dan kun je zo weer een aantal inbraken bij schrijven. Vandaar ook dat we erg voorzichtig zijn", merkt de rayon commandant op. "Op een be paald moment zit je gunstig en even later is het weer mis. Maar in veel gevallen gaat het toch om ge legenheidsinbrekers en die grij pen alleen de kans als een huis ge makkelijk is binnen te komen". Op het politiebureau aan de Nas- saustraat is een gratis folder met 32 tips voor een onbezorgde va kantie verkrijgbaar. Ook worden registratiekaarten verstrekt. Op de registratiekaarten kunnen ge gevens over spullen die in het Lissese politiemmannen H. De Jong (links) en R. Stolk controleren een woning op 'inbraakgevoeligheid'. huis staan, zoals een radio, televi sie, een video en dergelijke wor den genoteerd. "Je staat er soms van te kijken wat mensen doen als zij met va kantie gaan. Om het de buur vrouw die de plantjes verzorgt ge makkelijk te maken worden de potten van de vensterbank ge haald en voor het raam op de eet tafel gezet. Een betere tip dat er niemand thuis is, kun je aan po tentiële inbrekers niet geven. Ook de buren die in die vakantieperio de op het huis letten, kunnen er soms wat van maken door de post, kranten en andere bladen die in de brievenbus terechtko men alvast op tafel voor te sorte ren. Dat noemen wij 'goedbedoel de dommigheden' die tot veel na righeid kan leiden", zegt De Jong, die als coördinator het project voorkoming misdrijven bege leidt. "Sommige mensen plakken zelfs briefjes op de deuren waar op staat hoe lang ze met vakantie zijn. Dan nodig je de daders als het ware uit om eens langs te ko men". De rijkspolitie laat het echter niet bij het uitdelen van de fol ders alleen. De vakantiegangers kunnen een kaartje inleveren met daarop de gegevens en hoe lang ze met vakantie zijn. Gedurende die periode wordt het huis door de politie in de gaten gehouden, NOORDWIJK Noordwijk verwacht morgen, weer of geen weer, hon derden bezoekers bij de eerste toeristische zomermarkt van dit jaar. In de Hoofdstraat staan meer dan 150 kramen opgesteld met onder andere textiel, planten en bloemen en andere snuisterijen. In de Bomstraat worden oude ambachten als glasblazen, houtsnijden en kantklossen gedemonstreerd. In de avond treden er diverse looporkesten op. De markt wordt om 23.00 uur afgesloten met vuurwerk, dat wordt afgesto ken op het strand langs de Koningin Wilhelipina Boulevard. Op 24 juli en 7 augustus wordt er eveneens markt gehouden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9