Centraal Nederland heeft geen problemen met dienstregeling DE TIJD, VAN TOEN/ Vaste plaats in kankerzorg voor psychosociale hulp 'HET HUIS AGTHOVEN: VEEL FRAAIJE EIJGENSCHAPPEN' 'Randstad moet op haar tellen passen' MAANDAG 9 JULI 1990 DEN HAAG - Om de Randstad goed te kunnen ontwikkelen als toegangspoort tot Europa dienen de betrokken overheden vaker de han den ineen te slaan en duidelijke, soms pijnlijke keuzen te maken. Dat is een van de stellingen die in november tijdens een symposium in Hillegom aan de orde komt. Het symposium omlijst het 150-jarig be staan van de provincies Noord- en Zuid-Holland. De bijeenkomst in Treslong in Hillegom wordt geleid door oud-mi nister Nelie Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat, die onder meer minister Andriessen van Economi sche Zaken, Schiphol-topman Den Besten en mogelijk ook EG-com- missaris Van Miert (vervoer) mag verwelkomen. Het bedrijfsleven is ruim vertegenwoordigd met des kundigen uit onder meer de wereld van het transport, de luchtvaart en Grote drukte in Katwijk voor spreekuur van sproetenbus KATWIJK Regen, wind en la ge temperaturen ten spijt, heb ben afgelopen zaterdag toch 313 mensen een bezoek gebracht aan de sproetenbus van het In tegraal Kankercentrum West. De bus stond opgesteld op de boulevard in Katwijk aan Zee. Negen van de 313 bezoekers werden na de controle door de specialisten van de bus doorge stuurd voor nader onderzoek omdat bij hen huidkanker wordt vermoed. Het percentage doorverwijzingen lag met drie procent zaterdag hoger dan het gemiddelde van vorig jaar (twee procent). De sproetenbus staat nog drie zaterdagen opgesteld. Op 14 juli staat de bus in Zoetermeer, de zaterdag erna in Nieuwkoop en de laatste zaterdag van juli in Scheveningen. Iedereen kan zich tussen 9.30 en 17.00 uur gra tis laten controleren op huid kanker. Plan Integrale Kankercentra: LEIDEN/UTRECHT - De psycho sociale hulpverlener moet een vaste plaats krijgen in de behandeling van kankerpatiënten. Dat is nodig omdat ongeveer 30 procent van de ze patiënten met psychosociale pro blemen kampt als depressiviteit, isolement, relatiemoeilijkheden en onbegrip op het werk en in de fami lie. Bovendien mankeert er nu nogal wat aan de opvang van deze problemen. Dat staat in een actieplan dat het Integraal Kankercentrum West in Leiden samen met acht andere cen tra vanmiddag heeft overhandigd aan staatssecretaris Simons (Volks gezondheid). In het plan staat hoe de psychosociale zorg binnen vijf jaar een gelijkwaardige plaats kan krijgen in de totale zorg voor kan kerpatiënten. Belangrijke ondersteuners van patiënten zijn artsen, (wijk-) ver pleegkundigen en professionele psychosociale hulpverleners. Maar ook ligt er een taak voor patiënten verenigingen en vrijwillers, vinden de kankercentra. Essentieel is dat hulpverleners dergelijke proble men zeer vroeg signaleren. Dat is moeilijk omdat patiënten lang niet altijd praten over wat ze bezig houdt. Ook wordt van hulpverle ners verwacht dat ze goed kunnen OV-kaart levert 12,5 miljoen op voor apparatuur onderzoekers LEIDEN - De 12,5 miljoen gulden die vrijkomt door invoering van de openbaar-vervoerskaart moet voor een belangrijk deel besteed worden aan extra apparatuur voor 41 be staande onderzoekersopleidingen aan de Nederlandse universiteiten. Bij de Leidse universiteit komen het centrum voor niet-westerse stu diën en de afdelingen internationa le betrekkingen en immunologie voor extra geld in aanmerking. Dit voorstel hebben de Neder landse Organisatie voor Weten schappelijk Onderzoek en de Vere niging van Samenwerkende Uni versiteiten aan minister Ritzen (on derwijs) gedaan. De twee organisa ties willen dat vier miljoen wordt bestemd voor de internationale uit wisseling van aio's en wetenschap pelijk personeel. Ritzen had gevraagd om een be stedingsvoorstel van dit bedrag dat hij extra ter beschikking van de on derzoekersopleidingen wil stellen. Slaapcursus voor wakkerliggers LEIDEN - Interzorg Holland, de Riagg Zuid-Holland Noord en een samenwerkingsverband van gezondheidszorgsinstellin- gen in dit deel van de provincie hebben een draaiboek 'beter sla pen' op de markt gebracht. Dit boek geeft een overzicht van de verschillende slaapcursussen die beschikbaar zijn. Slaappro blemen komen nog altijd op gro te schaal voor. Uit onderzoeken blijkt dat 20 tot 40 procent van de bevolking klachten heeft over een verstoorde nachtruèt. Slaapmiddelen zijn, op de pil na, bovendien de meest gebruikte medicijnen in Nederland. Slaap cursussen blijken een effectief wapen te zijn tegen dergelijke problemen. Gemiddeld 70 pro cent van de deelnemers ver klaart na afloop van zo'n cursus beter te slapen en niet of minder gebruik te maken van slaapmid delen. Het draaiboek 'Beter sla pen' is te bestellen bij Interzorg Nederland, postbus 74,2700 AG Zoetermeer; tel. 079-712200. omgaan met heftige emoties van pa tiënten. Volgens de kankercentra ontbreekt deze vaardigheid nogal De meest aangewezen hulpverle ners na vroege signalering van pro blemen zijn de maatschappelijk werker of psycholoog in het zieken huis, maar slechts weinig patiënten worden op deze manier benaderd, zo constateren de kankercentra. Volgens het actieplan moet de pa tiënt meer worden betrokken bij de besluitvorming rond zijn behande ling en zo mogelijk tijd krijgen om gebeurtenissen te verwerken. De huisarts is daarbij de 'rode-draadfi guur', maar het is wel nodig om voor deze arts richtlijnen te maken over wanneer en waarom zij contact moeten opnemen met de patiënt. Verder moeten de deskundigheid en vaardigheid van hulpverleners en samenwerking worden bevor derd. Ook moet er een integraal be leid komen op het gebied van pijn bestrijding en bestrijding van onge wenste bijwerkingen van chemo therapie. Om het plan uit te voeren dient qlk Integraal Kankercentrum er wel 'een extra medewerker psy chosociale zorg bij te krijgen. de telecommunicatie. Als thema is 'Randstad: gateway of randgebied' gekozen. Twee eco nomen van de provincie Noord- J Holland bereiden daarover samen met het hoofd economische zaken van Zuid-Holland drs. Th.L.N. We- terings een artikel in het blad Eco- nomisch-Statistische Berichten (ESB) voor. Dat wijdt in het najaar een themanummer aan de Rand stad-problematiek. De ambtenaren kunnen vrijuit hun mening geven en mogen bij wijze van uitzondering zonder be stuurlijke c.q. politieke dekking opereren. De econoom Tom Huis- sen staat samen met Vincent Wou ters garant voor de Noordhollandse inbreng in het ESB-artikel. Hij licht vast een tipje van de Randstad-slui er op en zegt: "Er ontstaan zoge noemde ontwikkelingsassen die steeds verder in het achterland doorlopen en waarlangs veel activi teiten plaats hebben. Door het vol ler worden van de Randstad dreigt een voortgaande uitschuiving. Die ontwikkeling moet je kritisch vol gen want het mag nooit zo zijn dat de Randstad daardoor een soort herstructureringsgebied wordt". "Bestuurders moeten aangeven waar ze met de Randstad naar toe willen. Met het oog op Europa 1992 moet de Randstad zich specialise ren en een herkenbaar imago krij gen. Om dat te kunnen bereiken, is het nodig dat de betrokken overhe den vaker gezamenlijk optrekken. Gebeurt dat niet, dan gaan andere regio's in Europa waarvan som mige er nu al beter voorstaan ons voorbij en dreigt het gevaar dat de Randstad ondanks de aanwezig heid van toppers als Schiphol en de Rotterdamse haven wordt gedegra deerd tot een randgebied". MISDAADBESTRIJDING - De Rotterdamse politie gaat samen met de korpsen in de Rijnmond, in Dordrecht en rondom Den Haag vo'or 3,6 miljoen gulden het compu tersysteem Octopus bouwen. Het systeem is bedoeld om de georgani seerde misdaad beter te betrijden. Van de 36 bussen bleef slechts een hoeveelheid schroot c Onderhoud aan kabel-tv OEGESTGEEST - Tien televisie zenders en twee radiostations wor den donderdag enige uren onder broken. Dit gebeurt wegens werk zaamheden aan het Oegstgeester grondstation van het regionale ka belnet. De onderbreking begint om 06.00 uur en duurt waarschijnlijk tot 15.00 uur. De getroffen tv-zen- ders zijn: TV-5, Worldnet 'America Today', One World Canennel, CNN, Veronique, Kindernet, Eurosport, Sportnet, Super Channel en Film- Net. Tijdens de werkzaamheden zullen voorts de radiozenders Sky Radio en Radio 10 niet te ontvangen zijn. Verlies van 36 bussen kan dank zij vakantietij d worden opgevangen UTRECHT De grote brand die vrijdagnacht een stallingsruimte van streek- vervoermaatschappij Cen traal Nederland in Utrecht en 36 daarin geparkeerde bussen vernielde, heeft geen gevolgen voor de reizigers. Vanwege de vakantietijd zijn er veel minder passa giers. Hierdoor is de bus maatschappij in staat toch alle lijndiensten uit te voe ren. In het weekeinde zijn in allerijl uit andere vestigin gen van Centraal Nederland bussen naar Utrecht gere den om de plaats van de uit gebrande bussen in te ne men. De NZH, de andere maatschappij die in deze regio het busvervoer ver zorgt, heeft aangeboden een deel van de busdiensten van de CN met NZH-bussen uit te voeren, maar dat bleek niet nodig te zijn. Centraal Nederland wil na de zo mer extra bussen huren van onder meer touringcarbedrijven. De NZH is bereid een deel van haar bussen aan CN te verhuren. De verzor gingsgebieden van Centraal Neder land en de NZH grenzen bij de snel weg A 4 aan elkaar. Dat de schade zo groot is - de bus maatschappij houdt het op 10 mil joen gulden - komt omdat de bussen in de stallingsruimte dicht opelkaar geparkeerd staan. Als er één bus in brand staat, slaat het vuur door de hitte' vrij gemakkelijk over naar de andere bussen. De brandweer kon wel bijtijds een aantal op straat ge parkeerde nieuwe bussen op veilige afstand zetten. Ook de stallingsruimte brandde geheel uit. Er was juist toestem ming gegeven om in de garage een Sprinklerinstallatie aan te leggen. De installatie zou in november wor den aangebracht. Bij braijd treedt Een ritje op de fiets door Leider dorp in oostelijke richting, bij voorkeur via het pad langs de Rijn, brengt je bij het pittoreske ophaalbruggetje over de Does. Een honderd meter verderop is het opeens heel landelijk. Op het ogenblik, in de zomertijd, liggen de huizen en boerderijen links van de weg veilig opgebor gen tussen de bomen,en de strui ken, en de landerijen zijn uitbun dig groen. Aan de overkant van de Rijn, waar slordig aaneengevoegd wat huizen, schuren en bedrijfshallen staan, is de beschaving van van daag uitzicht-vervuilend aanwe zig. Maar aan 'onze' kant kun je je even een paar eeuwen terug wa nen - niet overal trouwens, want hier en daar zijn de vale bedrijfs gebouwen de Rijn al overgesto ken... Het valt daardoor niet mee om een goed beeld te krijgen van het leven langs de Rijn in vroeger eeuwen, zoals dat zich afspeelde in en om de boerderijen en bui tenplaatsen. Desondanks een po ging hiertoe met de aandacht spe ciaal op het buitengoed dat op de stenen posten van het inrijhek met de naam 'Agt Hoven' pronkt. De eerste vermelding van Agtho- ven dateert uit het eind van de 14de eeuw. Of het dan alleen een samenhangend blok agrarisch land is, of al een echte boerderij met opstallen, is niet duidelijk. Het zijn niet de geringsten in de kleinstedelijke hiërarchie van Leiden en Leiderdorp die we er als bewoners aantreffen: een schout uit Leiden; de heer Van der Does, eigenaar van het kasteel Ter Does (toentertijd vlak bij de in de eerste zin genoemde brug gelegen); een dijkgraaf van Rijn land. Die trend zet zich in de vol gende eeuwen voort, zoals we zul len zien. Kalkbrander In het allereerste begin van de 18de eeuw gaat Agthoven, dat tot op dat moment in handen was van de weduwe van de Leider- dorpse schout Van der Mark, over naar drie broers: Paulus, Pieter en Jacob van Lelyveld; zij kopen het uit de nalatenschap. Paulus was kalkbrander van be roep, en zijn broers moeten soort gelijke middenstanders/klein-in- dustriëlen geweest zijn. Er komt dus - vergeleken met de tijd voor dien - ander publiek op Agthoven wonen. Maar in de volgende gene ratie wordt dat al weer rechtge trokken: het blijkt een zoon van Paulus, Pieter van Lelyveld, erg Het huis Agthoven aan de Rijn te Leiderdorp. goed te gaan in de kalkbranderij. Hij verwerft in de nabije omge ving het ene bedrijf na het andere. Het is niet precies bekend, maar wel heel aannemelijk, dat Van Le* lyveld op Agthoven ging wonen ver weg va meringen. Hij moet gefortuneerd geweest zijn, maar wat hij ons in geschrif te over Agthoven heeft achterge laten, toont óns dat hij geen voort- Dijkman) ven de bezigheijt daartoe, dat ver andering van tijdverdrijf geeft, zoo zouden het voor diegeenen die het naar mij gebruiken van nuttigheyt konnen zijn: dat wel mijn grootste oogmerk is". LEIDSE KRONIEK OVER Nageslacht /MENSEN EN GEDANE ZAKEN om vandaaruit zijn concern te be heren. In de daarop volgende jaren, tot aan het begin van de 19de eeuw, blijft Agthoven eigendom van de familie Van Lelyveld. Ze woon den er niet zelf. Het pand, een stoer, vierkant herenhuis, in een voor deze streek niet onaanzien lijk park gelegen en boerderij- schuren aan het gezicht onttrek kend, werd door hen verhuurd. Ene Hermanus Voosterman - van wie overigens niets bekend is - was de eerste huurder, en hij woonde 18 jaar in het grote huis, gezette opleiding had genoten. Maar daarmee is zijn "Onpartijdi ge Beschouwing" niet minder in teressant. In 1764 schrijft hij onder meer: "Door een verblijf van omtrent 16 jaaren op dit Plaasje verbeele ik mij, beeter als andre daarover te konnen oordeelen, temeer omdat ik in een reeks van vijftig jaaren zoo veele buitenplaatsen bezogt hebbe". Hij laat ons niet in het on gewisse waarom hij zijn beschrij ving heeft gemaakt: "de reeden die mij tot dit schrijven noopen zijn zeer eenvoudig: want behal- En dan gaat hij door met dingen, die wij allemaal wel eens voor het nageslacht zouden kunnen op schrijven, om hen die na ons ko men, een indruk te geven hoe wij leefden aan het einde van de 20ste eeuw: "Nu ga ik beginnen met het huis. Dat heeft voor een landhuis zeer veel fraaije eijgenschappen, het staat rondsom in het geboom te, en dies des zoomers koel, des winters voor zwaar winden ge dekt, het is zeer droog van vloe ren en muuren die behangen zijn in de drie kamers benenen". En: ..."de keuken is ligt en groot, als de fornuizen onder de schoor steen waren, zouden die van bee ter gebruijk zijn, bij noordewin den rookt het, maar een opletten de keukenmeid kan dat veel ver helpen met een glas open toe te doen". Veei aandacht besteedt Vorster- man ook aan de boomgaard en de moestuin - kennelijk was hij een verwoed tuinier - en hij geeft al lerlei aanwijzingen die voor een toekomstige huurder van nut kunnen zijn (zoals hij had be loofd): "het 2e quartier aan de lin kerhand daar eenige fijne appe len en peeren staan heeft wijnig zon voormiddags, door de Linde- boomen de twee quartieren aan de regte hand hebben vrugt- boomen genoeg voor de keuken, alleen hier en daar is wel een oude boom uitterooijen en nieuwe te planten... Laagstammen konnen in deze quartieren niet groeijen, behalven wat besseboomen om de lindenshalven". Aan het slot komt hij over het boerenhuis te spreken. Men stelle zich een deftige, gepoederpruikte rentenier voor, die zijn dagen slijt op Agthoven en veel bij anderen op bezoek gaat: "het boerenhuis op de plaats, zouden zommigen daar liever niet zien, als gevende wat onvrijheijd, maar de voordee- len zijn daartegen zooals ik die beschouwe zeer groot, en wel in- zonderheijd voor die er woonen en 's winters zoowel als zoomers hun verblijf houden. Eerst geeft het vrij veel gerustheijd voor aan loop of onraad, ten anderen ver maak van de koestal des winters, het voeren, melk, boter maken, 't kalven van de beesten, de warmte van de stal, en andere bedrijven van 't boerewerk is zeer aange naam voor veel menschen... die zijn fatsoen bewaard en er zig niet al te familjaar nog al te groots bij houd, kan er goed genot en ge noegen bij vinden". Slopershamer Er hebben nog heel wat huurders na Vorsterman van huis en tuin, en van het contact met de boeren familie kunnen genieten. Maar in de tweede helft van de vorige eeuw was er kennelijk niemand die er nog iets in zag het inmid dels al heel wat eeuwen oude he renhuis op te knappen! Ook een verbouwing halverwege de eeuw had dat niet kunnen voorkomen. Het "grote huis" viel onder de slo- pershamer, de boerderij bleef ge spaard. De huidige bewoners zijn in 1980 begonnen met de boerderij op te knappen - een jaar of wat geleden waren ze klaar. Gekortwiekt, dat wel, maar Agthoven bestaat nog steeds. L.D. COUPRIE automatisch een omvangrijke blus installatie in werking, waardoor de schade waarschijnlijk tot één bus beperkt kan blijven. Andere bussen lopen dan hoogstens waterschade op. Derde keer Het is de derde keer in ruim twee jaar tijd dat op het Utrechtse terrein van het Centraal Autobus Bedrijf brand is ontstaan. In oktober vorig jaar gingen enkele sloopbussen in vlammen op. Twee jaar geleden werden twee bussen die binnen stonden, in as gelegd. Ook deze branden zijn volgens de politie het gevolg van brandstichting. De poli tie heeft nooit een dader van de brandstichtingen kunnen achterha- len. Het CAB is een onderneming van de gezamenlijke oepenbaar-ver- voersbedrijven in Nederland, die reparaties en renovaties uitvoert. Het CAB had de loods, waar de brand is gesticht, als stalling aan CN verhuurd. Het Gemeentëlijk Ver voerbedrijf Utrecht heeft de gedu peerde streekvervoermaatschappij tijdelijk vervangende stallings ruimte aangeboden. - Naar de „Haarl. Crt." ver neemt, heeft $e cantinehouder op het Zendingsfeest van verle den Woensdag op "Leyduin", onder Vogelenzang, eene schade geleden van een vijftien gulden ten gevolge van de kwade prak tijken van eenige oplichters, die zelfs bij dergelijke feesten niet schijnen te ontbreken. Gelijk men weet, waren bij den canti- ne-houder vouwstoeltjes te krij gen; men deponeerde bij ont vangst een gulden en ontving bij het terugbrengen 75 cents terug, zoodat de huur van het stoeltje een kwartje kostte. Nu waren echter aan de muzikanten ook stoeltjes verstrekt, die: zij na af loop van het feest eenvoudig lie ten staan. En daarvan hebben gauwdieven misbruik gemaakt. Zij hebben nl. deze stoeltjes me degenomen, aan de cantine in geleverd en per stuk drie kwart jes1 ontvangen, af schoon zij voor af geen gulden hadden gedepo neerd! Vijf en twintig jaar geleden: Europese primeur in Harder wijk. Dartele dieren in dolfina- Toeristisch Harderwijk heeft er gistermiddag met het dolfinari um een attractie bijgekregen. De basins met de vier dolfijnen zijn zelfs een primeur voor het Eu ropese vasteland. Dat verklaart dan ook wel de grote belangstel ling, die voor de officiële ope ning bestond. De vier hoofdper sonen trokken zich in hun ver warmde basin met kunstmatig zeewater al bijzonder weinig van die drukte aan. Zij toonden nog slechts weinig van hun spec taculaire capaciteiten. Maar dat is anderszijds ook weer geen wonder, want ze zullen door bio loog Dudok van Heel nog hele maal móeten worden getraind. Thema op groot symposium Noord- en Zuid-Holland

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8