TAD LEIDEN Financiering bouw Nationaal Historisch Museum is rond 'Foor Marietje in dat leren jekkie heb ik ook nog een lekker spekkie' M LEIDSCH DAGBLAD Leidse Lakenfeesten in regen en zonneschijn Opening presentatie in Pesthuis in 1995 STAMGAST 95 JAAR Klachten over geluidsoverlast Lakenfeesten MAANDAG 9 JULI 1990 Van onze redacteur Janet van Dijk LEIDEN Het draairr.o- lentje draait eenzaam rond jes op de ene hoek. Even ver derop staat een leeg podium. Aan de andere kant van het Stadhuisplein is het grote luchtkussen te vinden, ver anderd in een waterbed. On der het afdak staan wat men sen met een glas bier in hun hand. Ze denken aan vorig jaar, 'toen het zo gezellig was en we stonden te bakken van de hitte'. Het is zaterdagmiddag drie uur, als Jacques Onderwater op zijn horlo ge kijkt. "Wat gaat de tijd langzaam, zeg". Samen met Hans van der Reij- den van de Bierwinkel organiseert hij in het kader van de Leidse La kenfeesten het Bierfestival op het Stadhuisplein. "Het begon om kwart over zeven vanochtend te regenen en het is niet meer droog geworden. We hebben de poppenkastvoorstelling maar af gelast, want er liep geen kind op de markt". Ook het 25 leden tellende Leidse Oerkest treedt niet op. De grote tap pen zijn thuis gelaten en de stoeltjes en tafeltjes staan niet opgesteld. Er zijn negen soorten bier te koop. Het goudgele vocht wordt geschonken in glazen die speciaal ter gelegen heid van de Lakenfeesten zijn ge maakt. Het is lekker, maar het loopt niet. Ettelijke duizenden guldens heeft de organisatie neergeteld voor het Bierfestival. "En dat hebben we er lang niet uit", beseft Onderwater. "Ze hadden een enkele bui voor speld, ik denk dat we dat heel letter lijk moeten nemen: Eén enkele bui". Het heerlijke Hollandse weer is altijd een geliefd gespreksonder werp, maar dit weekeinde wordt over bijna niets anders gepraat. Het regent, het blijft regenen en ieder een zegt tegen iedereen dat de Leid se Lakenfeesten in het water vallen. En niemand heeft gelijk, want 's avonds al is het zo goed als droog. Een Leidenaar raakt in extase bij het optreden van Wies Cavé op de Beestenmarkt. (foto's Loek Zuyderduin) En zondag blijft het droog. De La- kenmarkt in de binnenstad wordt dan ook goed bezocht. VW-direc- teur Cees Hugens gaat ervan uit dat er ongeveer net zoveel mensen op af zijn gekomen als andere jaren. "Honderdduizend mensen waren er zeker". Honderdduizend mensen. Ze lo pen langs tal van kraampjes. Eten tal van zoete, zoute, pittige en harti ge hapjes. Voelen hun portemonnee lichter worden. Luisteren naar standwerkers. "Voor Marietje in dat leren jekkie heb ik ook nog een lek ker spekkie", zegt de rijmende marktkoopman op de Haarlemmer straat. Groenteschaaf Hij doet niet mee aan het officiële standwerkersconcours dat bij het stadhuis wordt gehouden. Er zijn tien deelnemers, en J. van Poppel uit Lelystad die een groenteschaaf aanprijst wordt door de jury aange wezen als winnaar. De man die een veredelde zwabber aan de man brengt is dus niet de beste. "Dames, u krijgt vandaag tien gulden kor ting", roept hij enthousiast. "En wat betalen de heren dan?", krijgt hij lik op stuk. Geen geschreeuw in de tent op het Arsenaalplein. Het is er stil als om kwart over drie het 'tableau vi- vant', de levende Nachtwacht, wordt onthuld. Een ode aan schil der Rembrandt van Rijn, die in Lei den werd geboren, maar vast nog nooit iemand zo fanatiek kauwgom heeft zien kauwen als de vrouw die gisteren een van de belangrijkste fi guren op het schilderij uitbeeldde. Veilingmeester Olaf Hoenson probeert even later de stemming erin te houden. "Daar heeft u groot gelijk in", zegt hij tegen iedereen die een kunstwerk koopt. Geveild worden werken die dertig kunste naars de nacht ervoor hebben ge maakt. Dat gebeurde vanwege het slechte weer niet in het Rembrandt- park zoals de bedoeling was, maar in de tent. De totale opbrengst is on geveer vijfduizend gulden, maar menigeen twijfelt eraan of inder daad alle kunstwerken door échte kopers zijn gekocht. "Veilinggein", zegt Hoenson daarover. Jacques Onderwater heeft het on dertussen goed naar zijn zin gekre gen. De organisatie van het Bierfes tival kan ook zondag gebruik ma- Veel aandacht was er voor het 'op treden' van de standwerkers. ken van het Stadhuisplein, dat dan een heel andere aanblik biedt. Van het springkussen wordt druk ge bruik gemaakt, er is een poppen kastvoorstelling en op het terras ge niet het publiek van een biertje en een zonnetje. Huiskamer Ook Dick Wansink is enthousiast. Hij is een van de organisatoren van het eerste boogie-woogiefestival, dat op het Pieterskerkplein wordt gehouden. Het is niet altijd druk in deze tent, maar Wansink laat zich niet uit het veld slaan. "De jazzweek is ook heel klein begonnen". Hij verzekert dat er volgend jaar weer een dergelijk muziekfestijn is. 'De grootste huiskamer van Ne derland' wordt dan in elk geval niet ingericht. Simpelweg vanwege het feit dat er in 1991 geen wereldkam pioenschap voetbal wordt gehou den. De finale tussen West-Duits- land en Argentinië kon gisteren via een groot scherm op de Garenmarkt worden gevolgd. Het plein zat goed vol, net zoals de tent op het Arse naalplein, die grote huiskamer dus, waar tientallen televisie's waren op gesteld. Maar gezellig was het er niet echt, toen het laatste fluitsignaal klonk. Er werden wegwerpgebaren ge maakt, er werden duimen naar be neden gestoken. De tent stroomde leeg. Twee bezoekers van het Bierfesti val op het Stadhuisplein, hielden za terdag de moed erin. n nnnnnnnnnnni D I l II I l I II l I t I I Bovenstaande schets laat globaal zien hoe de nieuwbouw voor het nieuwe derdeel van de nieuwbouw is een glazen 'terrarium' waarin de skeletten Nationaal Natuurhistorisch Museum er straks zal uitzien. Spectaculair on- van een walvis en van andere dieren zullen worden opgesteld. (tekening architectenbureau Verheijen, Heuer, De Haan). LEIDEN - Leiden krijgt in 1995 zijn nationale natuurhistori sche presentatie. Een museum Hersenschudding bij vechtpartij LEIDEN - Bij een vechtpartij op de Steenstraat is in de nacht van vrij dag op zaterdag een 21-jarige Leide naar gewond geraakt. Hij was be trokken bij een vechtpartij met vier inwoners van Voorschoten (in leef tijd variërend van 21 tot en met 23 jaar). De Leidenaar heeft volgens de politie opmerkingen gemaakt tegen een vriendin van een van de Voor schotenaren. Dit was voor de groep reden om een paar flinke klappen uit te delen, waardoor het slachtof fer op de grond viel. Daar werd hij nog enige malen in het gezicht ge trapt. Op aanwijzingen van getuigen hield de politie vier verdachten aan. Na verhoor werd duidelijk dat een 21-jarige arrestant de hoofdverant woordelijke is voor de vechtpartij. van nationaal belang en interna tionale allure. Interim-directeur A. de Caluwé heeft vandaag be kend gemaakt dat de financie ring van de bouw voor het mu seum definitief rond is. Het nieuwe museum wordt geves tigd in en rond het Pesthuis. Naast het oude gebouw komt een nieuw complex waarin de natuurhistori sche presentatie nieuwe stijl wordt samengebracht samen met bestaan de wetenschappelijke activiteiten, een grote openbare bibliotheek op het gebied van de flora en de fauna, congresmogelijkheden en nieuwe vormen van dienstverlening. Een spectaculair onderdeel van de nieuwbouw wordt een enorme glazen 'brug' die het eeuwenoude Pesthuis verbindt met de nieuw bouw. In dit glazen 'terrarium' zul len de skeletten van een reusachti ge, 24 meter lange, walvis en van an dere kleinere dieren worden opge steld. Deze spectaculaire uitstalling zal straks als lokaas dienen voor de circa 150.000 bezoekers die het nieu we museum, volgens een voorzich tige schatting, denkt binnen te krij gen. Een werkgroep heeft vandaag de resultaten gepresenteerd van een haalbaarheidsstudie waaruit blijkt dat het heel goed mogelijk is zo'n 80 miljoen gulden te investeren in een Natuur Historisch Museum. Met de in Nederland gevestigde Zweedse belegger Arconada is al overeen stemming bereikt over de investing van 60 miljoen gulden. De Haagse projectontwikkelaar Mabon, die ook de plannen heeft ontwikkeld voor het Leidse sta tionsgebied, heeft verklaard binnen het gestelde budget de nieuwbouw te kunnen realiseren. Het is voor het eerst in Nederland dat een nieuw museum door een belegger wordt gefinancierd (zogeheten publiek private samenwerking). Het muse um zal door de Rijksgebouwen dienst worden gehuurd. De (RGD) heeft zich inmiddels garant gesteld voor de huurlasten. Voor de inrichting van het nieu we museum is nog zo'n 20 miljoen gulden nodig. Er zal een fonds in het leven worden geroepen om dat geldbedrag bij elkaar te krijgen. De Caluwé verwacht dat door bijdra gen van de Rijksgebouwendienst, verschillende ministeries en spon sors een groot deel van de benodig de bedrag bijeen te kunnen verga- Uit overleg met de ambtelijke top van de verschillende ministeries is De Caluwé inmiddels gebleken dat de departementen zo'n 7 miljoen gulden zullen bijdragen in de aan loopfase. Op de lange termijn hoeft er geen overheidgeld meer bij, maar kan het museum, overeenkomstig de wens van het ministerie van WVC, zichzelf bedruipen. De werkgroep die alle zaken voor het nieuwe museum op een rijtje heeft gezet, zal daarover rapporte ren aan de ministers Alders en d'Ancona. Verwacht wordt dat de ministerraad nog voor de vakantie een beslissing neemt over de nood zakelijke investeringen. Als de mi nisters, zoals verwacht, een positief besluit nemen zal de laatste hobbel die het Natuur Historisch Museum in de weg staat zijn opgeruimd. In het nieuwe museum zullen twee andere Leidse rijksmusea op gaan: het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie aan de Raamsteeg en het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerkgracht. Verwacht wordt dat het Nationaal Natuurhistorisch Mu seum in 1995 haar deuren voor het publiek zal openen. LEIDEN Elke zaterdagmiddag stapt ze om een uur of vijf't Vattegat binnen. Maar eergisteren, de dag dat ze haar 95ste verjaardag vierde, was ze pas om kwart over zes in het café aan de Garenmarkt. Ze was in de snackbar blijven plakken, vandaar. De felicitaties waren er niet minder om voor stamgast Maria de Vos. Alle cafébezoekers begonnen spontaan te zingen toen ze eraan kwam, ze kreeg meteen een glaasje jus d'orange en verschillende bosjes bloemen. Bijna dagelijks is ze te vinden in 't Vattegat. "Omdat ik alleen ben", ver klaart ze. Ze houdt de gasten in de gaten en haalt zo nu en dan de glazen op 'om aan het werk te blijven'. Maria de Vos, in vroeger jaren werkmeisje in het Diaconessenhuis, komt al een jaar of tien in 't Vattegat. De laatste jaren übordt daar ook haar ver jaardag gevierd. Een paar jaar geleden droeg een delegatie van muziek vereniging K&G een steentje bij aan de feestvreugde. (foto Loek Zuyderduin) Duivenberichten LEIDEN - De duiven vlogen zaterdag uit Si Niklaas en zondag uit Ruffec. De Reisduif, zaterdag: 1. Hartevelt-Schoen- maker; 2. D. Albers; 3,4,5. N. de Groot en Zn. Zondag: 1. A. Singeling; 2. 4. W. Kop; 3. P. Kooyman; 5. W. Ouwersloot. De Rijnklievers, zaterdag: 1. B. van Mil; 2. H. van de Star; 3. W. Hogenboom; 4. C. Kop; 5. J. van de Wal. Zondag: 12.3. A. de Vries: 4. J. van de Wal; 5. H. van de Star. Stedelijk Samenspel, zondag: 1. F. Bruné (1443,52); 2. G. Groenendijk en Zn: 3. De Graaf en Co; 4. F. Pfersich; 5. J. Heinen. PV De Zwaluw, zaterdag vanuit Peronne: 1. P. van Wissen en Zn (1512); 2. J. Rijsdijk; 3. L en T. Verhoork; 4. N. Meeuwenoord; 5. Comb. Vlekke/De Water. Zondag: 14. H. van de Kooij (1389); 2. N. Meeuwenoord; 3. T. van Santen: 5. S. de Groot. LPC, zaterdag: 1Gebr. Pen; 2. W. Groenedijk; 3. Gebr. Pen; 4. R. van de Heijden; 5. J. Boe- lee. Zondag 1J. Boelee; 2. W. Siera; 3. A. Wit- teveen; 4. K. Lefèbre jr.; 5. P. Schlagwein. Het Oosten, zaterdag: 1. A. Prach; 2,3. B Noest; 4. Combinatie Putten-Van Weizen; 5. W. van de Hoogt. Zondag 1S. van de Hoven; 2.3. Combinatie Putten-Van Weizen; 4,5. J. Verbaan. LEIDEN - De politie heeft gister avond laat veel klachten te verwer ken gehad in verband met geluids overlast bij de Lakenfeeesten. Omstreeks 22.00 uur kwam een melding binnen van een bewoner van het Noordeindeplein. De klager had erg veel last van geluid uit de tent op het Arsenaalplein, die daar is neergezet door café De Grote Beer. De bewoner vertelde de politie de overlast te hebben gemeld bij de di rectie van het café. Even later ston den drie onbekenden bij hem op de stoep, die tegen de voordeur schop ten en bedreigingen uitten. Toen de gealarmeerde politie arriveerde, was hot drietal verdwenen. Voorts klaagden den van het Pieterskerkplein om streeks 23.30 uur over geluidsover last van het boogie-woogiefestival. De politie hoefde niet in te grijpen, omdat de band net aan het inpak ken was toen agenten arriveerden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7