'Voor hetzelfde geld stappen ze bij ons binnen' Rk missie bezorgd terug uit Z.-Afrika Walvisvaart goed voor dik belegde boterham I REPORTAGE i Boesak legt functies neer Dodelijke overval op Belgische collega schrikt conducteurs Wagons-Iits op MAANDAG 9 JULI 1990 GEESTELIJK LEVEN WEEKAFLEVERING 2 Allebei keken we naar het dunne, ro de boekje, allebei bezorgd, maar elk om een andere reden. Berts gefascineerdheid ontsproot aan het feit dat hij net had ver klaard waarom het boekje zijns in ziens zo belangrijk was. Ik keek er naar omdat het boekje de enige tast bare schakel vormde met de afschu welijke gebeurtenissen die binnen enkele uren mijn hele, rustig voort kabbelende, goed georganiseerde bestaan op losse schroeven hadden gezet. "Wil je dat nog eens zeggen?", vroeg ik. Ik had hem wel degelijk goed ver staan. "Als ik het goed begrijp, Max", zei hij opnieuw, maar dit maal langzamer, "was de dame die dood naast jou lag, bezig een fortuin te vergaren met chantage. Kijk eens naar die bedragen, naar die namen. Allemaal verschillend, allemaal goed voor tien mille per maand. Of heb jij,een andere verklaring?" "Ik... ik heb er nog niet over nage dacht". "Pat wordt dan wel tijd". Je bent wel snel met je conclusie. Bert. Misschien heeft ze verschillen de mensen geld geleend en zijn dit EEN AVONDJE STAPPEN de bedragen waarmee de schulden worden afgelost". Hij haalde zijn schouders op en schudde meewarig zijn hoofd, alsof hij medelijden met me had. Toen, nog steeds hoofdschuddend, zei hij: "Je bent tamelijk onhandig, weetje dat?" "Huh", zei ik suffig, en besefte pas op dat ogenblik dat zijn blik niet langer op mijn gezicht was gericht, maar op de jeneverfles in mijn han den. "Geef maar hier", zei hij vriende lijk. Ik deed wat van mij werd ver wacht. Met een ogenschijnlijk moei teloze beweging draaide hij de dop van de fles en vulde geroutineerd twee glaasjes. Ik likte mijn lippen. Het was heel verleidelijk, een borrel te nemen, en nog een, een derde en een vierde, weg te zakken in alcoho lische vergetelheid om maar niet te hoeven denken aan wat hij zojuist had gezegd. Ik wilde niets te maken hebben met chantagezaken. Want dat had hij me met zijn uitspraak duidelijk willen maken, dat Karin - mooi, blond en nu morsdood - zich bezig had gehouden met het chante ren van die mensen van wie de na men keurig in het rode boekje waren genoteerd. Ik wilde het eenvoudig houden. Een jaloerse minnaar, de jaloerse vrouw van een man met wie ze het bed had gedeeld. Alles was be ter dan de mogelijkheid dat zij via haar bed op illegale wijze een klein fortuin had. vergaard en als gevolg daarvan op schokkende wijze was omgebracht. Het verwarde me. In mijn hoofd kwam iets op gang dat steeds sneller rondjes begon te draaien. Ik wankelde. Het volgende ogenblik voelde ik twee stevige handen op mijn schou ders. Ze grepen me vast en schudden me ruw terug naar de werkelijk heid. "Het spijt me", mompelde ik. "Geeft niet", zei Bert, waarna hij me voorzichtig op een fauteuil liet zakken. "Ik heb er alle begrip voor, kerel". Ik sloot mijn ogen. Toen ik ze weer opende, zat Bert me somber aan te kijken. Hij nam een slok jenever en perste zijn lippen op elkaar. "Weet je, Max, ik vroeg het me al eens af, hoe Karin het voor elkaar kreeg om er zo goed van te leven, zonder dat me ooit duidelijk werd hoe ze aan haar geld kwam. Moniek mompelde ooit iets over een erfenisje, toen ik haar ernaar vroeg. Waarom niet?, dacht ik, en ik ging er niet verder op in. Per slot van rekening gebeuren zulke dingen, schijnt het". "Maar", zei ik, "dit betekent dat het heel goed mogelijk is dat haar moordenaar een van de mensen is die door haar werden gechanteerd". Iemand die het water tot aan de lippen stond? "Precies", zei Bert. "En dat bete kent ook dat jij behoorlijk in de nes ten zit". Haastig reikte ik naar mijn glas, onderdrukte de aandrang de in houd in één keer naar binnen te giet en en dronk beheerst. Ondanks mijn voorzichtigheid ging het opnieuw mis. De zweefmolen in mijn hoofd begon weer op gang te komen. "Wat moet ik nu toch?", vroeg ik, waarbij ik half struikelde over de zin. Terwijl ik de woorden uitsprak ontrolde zich onder mijn schedeldak een draaiboek met een dramatische afloop. Over enkele dagen zou mijn vrouw uit Zwitserland terugkomen. Tegen die tijd zou het politieonder zoek in volle gang zijn en Lizzy zou de voor de hand liggende vragen stellen. Vragen waar ik geen antwoord op had. Ik stelde me voor hoe het gesprek zou beginnen: "Ach", zou ik zo on verschillig mogelijk zeggen, "je weet hoe het gaat, mannen onder elkaar. Ik raakte toevallig aan de praat met die Scholten van hiernaast. Aardige kerel, Hij kende ergens een leuk adresje en we gingen een avondje stappen. Halverwege de onderne ming ging ik echter van de kaart en toen ik weer bijkwam, lag zij naast me, Karin, met een mes in haar-". Abrupt brak ik de zinloze gedach- tenstroom af en keek hulpzoekend naar Bert. Hij knikte. Hij had blijk baar nagedacht. Delegatie: 'Schrikbarende ongelijkheid' AMSTERDAM (IPS) - Een Nederlandse missie van voor al katholieke organisaties, on der leiding van oud-minister Jos van Kemenade, is ge schokt teruggekeerd uit Zuid- Afrika. Van Kemendade noemde de situatie in de pror vincie Natal zelfs erger dan die 'in Libanon en Noord-Ier- land samen'. Hij pleitte voor handhaving van de economische sancties tegen Zuid-Afrika, om zowel ANC-lei- der Nelson Mandela als president De Klerk te helpen. Volgens de delegatie is de situa tie van de zwarte bevolking in de afgelopen periode niet verbeterd, maar in een aantal opzichten juist verslechterd. Deze achteruitgang is het gevolg van toenemend ge weld van rechtse blanke groepe ringen en van zwarte 'aan apart heid verwante' organisaties zoals de Inkatha-beweging van zulu- leider Mangosuthu Buthelezi. In de afgelopen drie jaar zijn in Natal als gevolg van het geweld tussen aanhangers van Inkatha en radicale tegenstanders van het apartheidsbewind zeker 2.500 do den gevallen, zijn duizenden in woners gewond geraakt en zijn meer dan 5.000 huizen verbrand. Volgens de delegatie-leider is het tijd dat Nederland deze feitelijke oorlogssituatie onderkent. De onderzoeksmissie. een ini tiatief van Pax Christi Nederland en gesteund door Bisschoppelij ke Vastenaktie, de werkgroep Kairos en Mensen in Nood, heeft een week door Zuid-Afrika ge reisd om zich te oriënteren op de veranderde politieke situatie in Zuid-Afrika en om de rk achter ban te informeren en adviseren, voor wie Zuid-Afrika nooit een prioriteit is geweest. Volgens de delegatie worden in Zuid-Afrika alle aspecten van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens veel en voluit geschonden. Van Kemena de sprak verder van een 'schrik barende ongelijkheid' op het ge bied van de gezondheidszorg. Een ziekenhuis voor de zwarte bevolking van Durban heeft 2.000 bedden, maar er zijn 3.000 bedle gerige patiënten, terwijl op een half uur afstand het ziekenhuis voor blanken afdelingen heeft ge sloten wegens een tekort aan pa- tiepten. KAAPSTAD (ANP/EPD) - Ds. Allan Boesak (44) is afgetreden als voorzitter van de Nederduits- Gereformeerde Sendingkerk. Gisteren heeft hij tijdens een emotionele kerkdienst toegege ven dat de scheiding met zijn vrouw op handen is, terwijl hij een relatie heeft met een andere De bekendmaking komt na onthullingen in Zuidafrikaanse kranten, zaterdag, dat hij een ver houding heeft met een blanke tv- producer, Elna Botha, een nicht van de vroegere minister van bin nenlandse zaken Stoffel Botha. Boesak ontkende huilend tegen over zijn gemeente dat er sprake van 'immoreel' gedrag was. Vijf jaar geleden werd bekend dat Boesak een affaire met een se cretaresse had. Boesak werd toen door zijn kerk en zijn echtgenote weer in genade aangenomen na dat bleek dat de secretaresse door de Zuidafrikaanse geheime dienst was ingehuurd om hem in diskrediet te brengen. "Nu is hij te ver gegaan", aldus Dorothy Boesak zaterdag in een interview. "Het is de ziekte van boven de veertig, die zich moeten bewijzen. Ik heb vaak mensen met dezelfde pro blemen geadviseerd. Nu treft het mezelf'. Vandaag wordt een verklaring verwacht waarin Boesak officieel zijn aftreden alsmede zijn schei ding bekend maakt. Nu hij in zijn eigen kerk geen functie meer heeft, wordt ook zijn aftreden ver wacht als voorzitter van de We reldbond van Hervormde en Ge reformeerde Kerken (WARC). Boesak was de eerste niet-blan- ke Nederduits-Gereformeerde predikant, die in het buitenland een doctorstitel haalde. In 1976 promoveerde hij in Kampen aan de gereformeerde Theologische Hogeschool. Boesaks kerk staat bekend als een fervent tegenstander van de apartheid maar ook als een be houdende kerk wat betreft opvat tingen over huwelijksmoraal. De NGSK en de Nederduits Gerefor meerde Kerk in Afrika, de vroege re NG-dochterkerk voor zwarten, staan op het punt om samen te gaan. Boesak gold als de belang rijkste kandidaat om praeses te worden. Dominee Alan Boesak en zijn vrouw Dorothy gaan scheiden. <foto anp> Ouders Christian Science verplicht dokter te roepen BOSTON (AFP-REUTER) - Een echtpaar van de Christian Scien ce Kerk is verplicht tijdig een arts te waarschuwen, wanneer een van hun drie kinderen ernstig ziek zijn. Dit bepaalde het gerechtshof in Boston (Verenigde Staten) dat David en Gitcher Twitchell schul dig bevond aan de dood van hun twee jaar oude kind Robyn, dat overleed nadat de ouders meer vertrouwen in het gebed dan in een arts stelden. Mochten de Twitchells in de proeftijd van tien jaar opnieuw verzuimen een dok ter te benaderen, dan kunnen ze tot een gevangenisstraf van twin tig jaar worden veroordeeld. Het echtpaar Twitchell is in en kele maanden het vierde ouder paar véin de Christian Science Kerk dat door de rechter tot me dische verzorging van hun kinde ren gedwongen, tot dusver is ge ne van hen tot een gevangenis straf veroordeeld. De Christian Science Kerk, die 111 jaar geleden werd opgericht, heeft zich krachtig tegen de rechtszaken verzet. "Het gebed wordt veroordeeld", zo luidden advertenties in de kranten. De kerk zegt te kunnen aanto nen dat meer dan 50.000 ernstig zieken er door gebedsgenezing bovenop zijn gekomen. Eucharistie. Met een eucharis tieviering, bijgewoond door meer dan tienduizend personen, is gis termiddag in Maastricht het 24e congres van de internationale fe deratie van katholieke kinder- en jeugdkoren 'Pueri Cantores' be sloten. Bisschop Gijsen ging met vijftig priesters uit de 17 deelne mende landen voor in de eucha ristie. De kerkdienst werd opge luisterd door alle 8.000 deelne mers aan het vierdaagse congres. Zij voerden de speciaal voor deze gelegenheid door de Nederlandse toonkunstenaar Kees Bornewas- ser uit Alkmaar gecomponeerde 'Missa Laudate Pueri' uit. Beroepingswerk Heemse H. van Meerveld Rockanje; bedankt voor Linschoten M. D. Geuze Noorden. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Bergum drs. T. A. Huttenga Zwaagwesteinde; aangenomen naar De Lier drs. E. Bijl kand. Rotterdam; aangenomen naar Uithoorn (part-ti me) drs. W. Hortensius kand. Amster dam. Gcref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Driesum, Ferwerd-Hallum en Vlissingen drs. J. Schoemaker kand. Kampen; aangenomen naar Giessen- dam en Neder-Hardinxveld B. C. Bui tendijk Vleuten-De Meem. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Amsterdam-N. i.c.m. Zaandam A. B. van der Heiden Doetinchem, te Apeldoorn C. J. Meeuse Rotterdam-Z.; bedankt voor Den Haag-Zuid R. Bo gaard Leiderdorp, voor Goudswaard E. Venema Elspeet, voor Lethbridge (Canada) J. J. van Eckeveld Zeist. Van onze correspondent Marit Scheepmaker NOORDWIJK - Walvisvaarders uit Noorwegen, IJsland en Japan mogen voorlopig het zeegat niet uit. Op de conferentie van de Interna tionale Walvisvaart Commissie (IWC), afgelopen week in Noord- wijk, slaagden de vertegenwoordi gers van deze landen er niet in het sinds 1985 geldende verbod op de commerciële jacht op bedreigde walvissoorten te beëindigen of te verzachten. Toch zullen de reusachtige zee zoogdieren niet allen gespaard blij ven voor de dodelijke harpoen: Noorwegen en Japan zullen dank baar gebruik blijven maken van de mogelijkheid om voor 'wetenschap pelijke' doeleinden op walvisjacht te gaan. Ook daaraan valt nog steeds flink geld te verdienen. Noorwegen, IJsland en Japan richtten zich tijdens de conferentie met name op het verkrijgen van vangstquota's voor de zogenoemde dwergvinvis. Volgens omstreden Noorse tellingen zwemmen er zo'n 80.000 rond in het noordoostelijk deel van de Atlantische Oceaan. De Japanners schatten het aantal dwergvinvissen in de wateren rond Antarctica op 760.000 en dat zou ge noeg zijn om de jacht op bescheiden schaal te heropenen. Een meerderheid van de IWC-lan- den vindt echter opheffing van het jachtverbod voorbarig, omdat er nog geen precieze cijfers bekend zijn over het aantal in leven zijnde walvissen. Milieubeschermers wij zen er bovendien op dat de situatie voor de walvis nog steeds bedroe vend is, als je die vergelijkt met het begin van deze eeuw. Toen zwom men er nog miljoenen rond. In de hele wereld is er maar één land waar walvisvlees een gewild pro- dukt is, en dat is Japan. In Japan geldt walvisvlees als een lekkernij en betaalt men er grif voor. Zo le vert een dwergvinvis zo'n 15.000 gulden op. Met name voor de vis sers in Noord-Noorwegen betekent het al dan niet op walvissen mogen jagen het verschil tussen een gewo ne en een goed belegde boterham. Het 'walvisseizoen' duurt slechts twee maanden, maar daarin kan ge makkelijk een jaarinkomen worden verdiend. De grote vrees van milieubeschermers en de meeste IWC-landen is dat als Noorwegen, IJsland en Japan eenmaal beperkte vangstquota's voor walvissen wordt toegestaan, het hek van de dam is. Omdat de visserij er niet al te best voor staat, is bovendien een toe vloed naar de uiterst winstgevende walvisvaart te verwachten. Milieubeschermers koesteren de stille hoop dat de walvisvaart in Noorwegen en IJsland zal 'uitster ven' als het jachtverbod maar lang WALVISVANGST genoeg voortduurt. Volgens de re gels van de IWC mogen de zeezoog dieren nu alleen worden gevangen voor wetenschappelijke doelein den, mits er geen andere manier is óm aan de gewenste gegevens te ko men. De IWC heeft herhaaldelijk uitge sproken dat de jachtpartijen van Ja pan, Noorwegen, IJsland en de Sov jetunie niet aan die eis voldoen. De twee laatste landen hebben uitein delijk ook de wetenschappelijke jacht gestaakt. Japan en Noorwe gen trekken zich vooralsnog niets aan van deze resoluties. Japan heeft sinds, het jachtverbod van kracht werd, ruim 800 dwergvinvissen 'voor de wetenschap' gedood. Greenpeace en andere milieu-or ganisaties wijzen erop dat de weten schappelijke jacht niet nodig is. Met behulp van bijvoorbeeld satellieten kan veel nauwkeuriger worden ge teld dan aan de hand van vangstge- gevens. Wanneer de IWC-landen volgend jaar in IJsland bijeenko men, zullen zij voor het eerst kun nen beschikken over vrij nauwkeu rige cijfers over de omvang van de verschillende walvispopulaties, vastgesteld door een groep onaf hankelijke wetenschappers in op dracht van de IWC. Dreigement Daarin schuilt ook een risico: mocht dan blijken dat walvissoor ten zoals de de dwergvinvis zich enigszins hebben hersteld, dan zul len Noorwegen, Japan en IJsland voor deze soorten vangstquota's op eisen. En als ze hun zin niet krijgen, zullen ze de IWC verlaten, zo luidde althans hun dreigement na de voor hen zo frustrerende conferentie in Noordwijk. Het is een dreigement waar de overige IWC-landen het moeilijk mee zullen hebben. Im mers, zonder Noorwegen, Japan en IJsland verliest de commissie haar greep op het walvisbeheer. Van ANP-verslaggever Jos Verlaan AMSTERDAM/BRUSSEL - De buitenlandconducteurs van Wagon-Lits Nederland zijn geschokt door de overval op een Belgische collega in de nachtexpresse van Milaan naar Brussel een week geleden en maken zich zorgen over hun eigen veiligheid tijdens de uitoefening van hun nachtelijke werkzaamheden. De Belg, L. de Wyaet, moest de overval met het leven bekopen. De Wagons-Lits-directie heeft haar medewerkers vorige week een brief geschreven waarin zij haar ontsteltenis uitspreekt over het drama en de conduc teurs op het hart drukt, niet de held te willen spelen op de trein, maar "allereerst te denken aan de eigen veiligheid", persoonlijke confrontaties uit de weg te gaan en zo nodig aan de noodrem te trekken. De overval op De Wyaet lijkt op het scenario van een goedkope B-film maar kostte de man, vader van twee kinderen, wel het leven. Twee of drie onbekende mannen stapten vo rige maand tussen Bazel en Luzern in de trein, overmeesterden de con ducteur, bonden hem vast en wier pen een deken over zijn hoofd. Ver volgens wisten ze met de sleutel van de conducteur binnen te dringen in een aantal coupes en beroofden ter wijl de nachtexpresse door de Got- hardtunnel raasde, de nietsvermoe dende en slapende reizigers. Twee van hen werden ook vastgebonden. De buit bedroeg nauwelijks 3.000 Belgische franken, zo'n 165 gulden. Volgens de politie in Zwitserland zijn de daders na de Gotthardtun- nel, in Bellinzona of in Lugano uit de trein gestapt en met de noorder zon verdwenen. De conducteur werd na afloop van de overval dood aangetroffen. Hij is waarschijnlijk in de deken gestikt. "Die aanslag doet je wel realise ren dat we tijdens ons werk risico lopen", aldus F. Voorthuizen, con ducteur van Wagon-Lits Nederland. "Het is nu op de Belgische trein ge beurd, maar de Holland-Italië ex presse rgdt vijf minuten achter die trein aan. Voor het zelfde geld wa ren ze bij ons ingestapt en dan wa ren wij mogelijk het haasje ge weest". V erantwoordelij k De buitenland-divisie van Wagons- Lits Nederland telt 50 medewerkers in vaste dienst. Dagelijks zwermt een aantal van hen uit naar 10 tot 15 bestemmingen in het buitenland, over het algemeen richting Frank rijk, Italië, Oostenrijk, Denemarken en de Bondsrepubliek. Na vertrek uit Amsterdam of Den Bosch zijn zij gedurende de reis die 15 tot 22 uur kan duren, verantwoor delijk voor het wel en wee van de reizigers in de couchettes of de slaapwagen. Zij beheren 's nachts de treinkaartjes en de paspoorten van de passagiers in hun wagen en regelen versnaperingen. De lange diensten worden onder broken door een twee dagen durend verblijf in de stad van aankomst. Juist daarom zijn veel conducteurs nogal verknocht aan hun baan. Het werk is afwisselend en het regelma tige verblijf op vreemde bestem mingen stelt hen in staat ter plekke een sociaal of soms zelfs amoureus netwerk op te bouwen. "We kennen de trajecten waar het vaak raak is", aldus Voorthuizen. "Niet zo zeer in de slaapwagen, maar in de zitwa- gens". Spiegeltje Zoals het traject Domodossola-Al- lasio in Italië, de kilometers tussen Chiasso en Milaan, maar ook in Duitsland tussen Lübeck-Osna- brück en Bremen/Hamburg. Op dat laatste traject heeft de politie de laatste maanden fors gepatrouil leerd. "Dan kregen we drie man mee die de hele nacht in een coupé zitten en met een spiegeltje de hele gang kunnen overzien. Dan neemt het aantal incidenten fors af. Maar bij voorbeeld in Italië ligt het moei lijker, omdat wij de taal niet goed machtig zijn en dus moeilijker de conducteur kunnen waarschu- Het station Milaan is ook een ge- wilde plek voor rovers om toe te slaan. Mensen letten door de lange stilstand van de trein slecht op hun eigendommen en zijn paspoort of De vermoeidheid slaat dan vaak toe tussen drie en vijf uur 's nachts. "Dat is menselijk. Maar we liggen dan wel behoorlijk kwetsbaar op die rustbank in de gang met een hoop geld op zak en de sleutel van de kast waar de pas poorten in liggen". (foto anp> geld kwijt voordat ze er erg in heb ben. De daders zijn vaak groepjes van twee of drie mannen die doen alsof ze een plaats zoeken, maar op zoek zijn naar slapende passagiers of reizigers die van de stop gebruik maken om drank of eten te kopen. Voor de slaapwagenconducteurs is de aanwezigheid van deze groep jes aanleiding om bij aankomst in Milaan de toegangsdeuren van hun wagen hermetisch af te sluiten en als een politieagent voor de wagen te staan en nauwgezet toe te zien dat niemand de wagen inkomt die er niet in thuis hoort. "We letten er op dat de reizigers zo min mogelijk risi co's lopen, maar we hebben ons weinig bezig gehouden met de vraag hoe het met ons eigen risico zit". Vermoeidheid Volgens Voorthuizen kan de veilig heid van de slaapwagenconduc teurs met een simpele handgreep verbeterd worden. "Met name op de lange trajecten naar Ventigmilia, Rimini of Klagenfurt zijn wij vanaf vertrek uit Amsterdam meer dan twintig uur in touw. De vermoeid heid slaat dan vaak toe tussen drie en vijf uur 's nachts. Dat is mense lijk. Maar we liggen dan wel behoor lijk kwetsbaar op die rustbank in de gang met een hoop geld op zak en de sleutel van de kast waar de pas poorten in liggen". Voorthuizen vindt dat de veilig heid met sprongen omhoog kan door de conducteurs een eigen cou pé ter beschikking te geven. "Vroe ger hadden we dat meestal ook wel omdat de slaapwagen nooit hele maal vol zat. Maar de treinen zijn te genwoordig zo overvol dat alle cou pés bezet zijn". L. Schreurs, lid van de directie van Wagons-Lits Nederland noemt het "logisch" dat de conducteurs geschrokken zijn van de moord op hun Belgische collega. "Dat zijn wij natuurlijk ook. Daarom hebben wij meteen de betrokken instanties in gelicht. Maar u moet niet vergeten dat berovingen op de slaap-of ligwa- gens geen alledaags verschijnsel is. In 99 procent van de gevallen ge beurt er helemaal niets. Het is op de trein geen extreem verschijnsel, uit eindelijk kun je in Amsterdam of el ders ook overvallen worden. Afge lopen maand hebben we 25.000 rei zigers vervoerd. We hebben drie meldingen binnen gekregen van be roofde portemonnaies". Ze vindt het wel belangrijk dat de surveillance in de nachttreinen door de spoorwegpolitie wordt uit gebreid. "Meldingen van berovin gen gaan richting spoorwegpolitie en worden in groter verband be sproken binnen een internationale commissie van de spoorwegpolitie en betrokken spoorwegmaatschap pijen om een en ander te coördine ren en om te kijken of er sprake is van internationaal georganiseerde verbanden". Mes op de keel De eigen veiligheid is in het verle den nooit echt een aandachtspunt geweest voor de conducteurs. "Er is ook weinig nieuws onder de zon, ik heb thuis een tas vol met krante knipsel over incidenten op de trein", zo vindt conducteur en voor malig Ondernemingsraadslid G. den Bleeker. "In de OR is ook nooit over de veiligheid op de nachttrei nen gesproken. Wij zijn er om te voorkomen dat reizigers last heb ben van berovingen en je gaat er van uit dat je niet voor een kleintje vervaard bent. Ik heb ook wel eens een mes op de keel gehad. Maar je kijkt er wel van op als je dat verhaal uit België hoort. Want op dat deel van de reis ben je inderdaad volstrekt alleen en kun je weinig uitrichten als je door drie mannen wordt overvallen". De conducteurs vinden overigens dat reizigers zelf veel kunnen doen om overvallen uit te sluiten. "Die gasten slaan in de slaapwagen vaak hun slag als reizigers naar de wc gaan en de deur vergeten af te slui ten. Daar moeten passagiers beter op letten. Ook op het afsluiten van de compartimenten als ze gaan sla pen", aldus conducteur Bogers. Opletten "In de slaap- en de ligwagens reizen passagiers stukken veiliger dan in de zitwagens, zeker als ze een beetje opletten. Daar zouden de spoorwe gen ook meer aandacht aan kunnen besteden middels goede voorlich ting. Dat gebeurt nu nauwelijks. Treinconducteurs zouden ook veel vaker door de trein moeten lopen". "In Amsterdam worden passa giers herhaaldelijk gewaarschuwd voor zakkenrollers en gaat spoor wegpolitie voor vertrek door de trein. Maar in Kopenhagen of Mil aan hebben ze van dit soort simpele preventie nog nooit gehoord", vult Voorthuizen aan.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2