LEIDSCH DAGBLAD in Albanië afgegrendeld Ambassades NODIG! 'Een finale om van te huilen' Justitie wil bank/giro- nummers autorijders BLOEMKOOL EN HAMBURGERS I DRUKKERIJ IDELTABACH Politie bewaakt Spaanse doelen na bomaanslagen Feest met ernstige incidenten MAANDAG 9 JULI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39286 Prijs fl. 1,35 WENEN (AP/Rtr/AFP/DPA) - De ambassadewijk in de Al banese hoofdstad Tirana is door de politie hermetisch afge sloten. De Albanese autoriteiten proberen zo te voorkomen dat nog meer vluchtelingen zich aansluiten bij de ruim vijf duizend die zich in de buitenlandse ambassades ophouden. Volgens ooggetuigen zijn militaire versterkingen ingezet op de belangrijkste punten in de hoofdstad. Vooral in de Westduitse ambassade, mingen zouden prioriteit krijgen, waar zaterdagnacht een kind werd maar ook op het gebied van 'de geboren, wordt de situatie met de macht van de staatscultuur, partij dag onhoudbaarder. Vanmorgen leiderschap en beleid' moet veran- bevonden zich rond de drieduizend dering komen. Albanezen op het terrein missie. Ook vanuit de Italiaanse en Franse ambassade werd gemeld dat problemen waren gerezen met be trekking tot de verzorging van de veel vluchtelingen. Veel Albanezen In het politburo is één lid ontsla gen. Drie andere topfunctionaris sen zijn met pensioen gestuurd. Verder zijn minister van politie Si mon Stefani en minister van defen- Prokop Murra vervangen. De zouden verwondingen hebben op- nieuwe minister van defensie, Kico gelopen bij het klimmen over hek- Mustadi, zou veel gematigder zijn ken of r 1 de ambassadeter- dan zijn voorganger. De opvolger Stefani, Hekurah Isai, was ech ter al eens minister onder de vorige partijleider Enver Hoxa en moet tot andere bêno" de aanhangers van de harde lijn te bereiken. De buitenlandse ambassades mogen van de Albane se autoriteiten nog altijd geen extra voorraden voedsel en andere beno- digdheden voor de vluchtelingen worden gerekend laten aanrukken. De problemen duren voort on danks het feit dat de Albanese auto riteiten zaterdag hebben laten we ten dat de vluchtelingen het land mogen verlaten. Volgens de auto riteiten kunnèn de asielzoekers on der begeleiding van ambassadeper soneel reisdocumenten en paspoor ten afhalen en vervolgens naar het buitenland vertrekken. Tirana stelt daarbij evenwel als voorwaarde dat de vertrekkenden de garantie heb ben van het land van bestemming BERLIJN (GPD) Het feest na het behalen van WK-titel door het Westduitse voetbalelftal heeft tot ernstige incidenten geleid. Op de Hamburgse Reeperbahn vielen bij ongere geldheden talrijke gewonden, onder wie 12 agenten. In totaal werden 50 jongeren gearres teerd. In de uitgelaten massa bevon den zich enkele honderden rel schoppers, die met bierflessen en stenen gooiden en een super markt plunderden. De politie bestreed de raddraaiers met de wapenstok en waterkanonnen te bestrijden. In Keulen kwam een 18-jari ge supporter om het leven toen hij uit het stukgeslagen raam van een tram ging hangen en met het hoofd tegen een elektri- citeitsmast aansloeg. In Stuttgart moest een 28-ja rige man met brandwonden in het ziekenhuis worden opgeno men nadat hij een vreugdevuur wilde ontsteken met een doos vol magnesium. In Schwettin- gen reed een automobilist in op een groep feestvierende voet balliefhebbers. Twee suppor ters raakten ernstig gewond. Lothar Matthaeus en Pierre Littbarski maken een ererondje met de World Cup na de 1-O-zege op de Argentijnen. (foto EPA) In Oost-Berlijn sloegen hon derden aanhangers van extreem rechtse groeperingen op Alexanderplatz met honkbal knuppels etalageruiten in. Op de boulevard Unter den Linden beschadigden ze toeterende wagens van feestvierders. Tegen middernacht waren zo'n honderdduizend mensen naar het centrum van West-Ber- Schillaci de beste ROME (SID) - Salvatore Schil laci is door de bij het WK-voet- bal aanwezige journalisten uit geroepen tot beste speler van het toernooi. De Italiaan werd met 6 treffers ook topscorer. lijn gekomen. De politie moest de toegangen tot de Kurfürsten- damm afzetten om een opstop ping te voorkomen. Er werd vuurwerk afgestoken, er werd gedanst, auto's reden toeterend rond en er wew uitbundig met vlaggen gezwaaid. In Noordwijk zijn gister avond en vannacht veie auto's van Westduitsers beschadigd. Van twee auto's zijn de ramen ingetrapt, van talloze andere werden antenne's en buiten spiegels afgebroken en afge rukt. De Noordwijkse politie noemt de vernielzucht 'schan dalig'. Het vandalisme wordt toegeschreven aan afgunst en woede over de WK-titel van de Bondsrepubliek. Buschauffeur wilde WK-fmale niet missen: 31 doden PETROZAVODSK (AFP) - In zijn haast op tijd thuis te ko men om de finale van de WK- voetbal te kunnen zien, ne geerde een buschauffeur in de Russische stad Petrozavodsk, 320 kilometer ten noordoosten van Leningrad, de rode waar- schuwingslichten op een onbe waakte spoorwegovergang. Juist toen hij de overweg op reed passeerde een trein. Gevolg van die voetbalpas sie: 31 doden en 29 soms zwaar gewonden na de crash met de aanstormende trein. De chauf feur zelf kwam er met slechts lichte verwondingen van af. Om notoire wanbetalers aan te pakken ten organiseren. Naar verwachting Rijksdienst kan het daarom nog dagenlang du- (RDW) gevraagd r de vluchtelingen daadwer- bank- staat op die kaart het gironummer van de geadresseerde al voorge- het Wegverkeer drukt. De Stichting Waakzaamheid Per- sonenregistratie heeft bezwaar te gen het doorgeven van de bank- de toekomst gironummers kelijk kunnen afreizen. Veel vluch- keersovertreders te registreren telingen durven de ambassades ook door te geven aan justitie. Justitie gironummers door de dienst niet te verlaten uit angst door de heeft de informatie nodig om notoi- overheid of de gevreesde geheime re wanbetalers aan te pakken. Met politie, de Sigurimi, te worden gear- deze kennis gewapend kan beslag resteerd. Zaterdag maakte de Albanese i gering hervormingen in het beleid worden gelegd op iemands geld of het doel justitie. Ze meent dat registratie door de RDW illegaal is omdat deze activiteit niets te maken heeft met de dienst is opge- i wijzigingen in de samenstelling groot aantal bank- en gironummers i het politburo en het centraal co- automobilisten. Bij het mité bekend. Met de 'voorzichtige den van het nieuwe kentekenbewijs stappen in de richting van de demo- deel III wordt een acceptgirokaart cratie' moet volgend jaar worden bijgesloten waarmee de autobezit- begonnen. Economische hervor- ter de leges kan voldoen. Meestal Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Bloemkool, per stuk Hamburgers, gepaneerd, 100 g ®®®®129 richt. Justitie wijst er daarentegen op dat het wetboek van Strafvordering bepaalt dat iedereen op verzoek van de officier van justitie informatie moet verstrekken om een door de rechter opgelegde straf ten uitvoer te kunnen brengen. Op dit moment verzamelt de RDW nog niet systematisch de bank- en gironummers van automo bilisten, maar Justitie wil dat dat in de toekomst wel gebeurt. Nieuwe sloten op 30 parkeermeters NOORDWIJK - Noordwijk moet dertigtal parkeermeters van een nieuw slot voorzien. De afgelopen nacht betrapte de Noordwijkse po litie drie jonge-Hagenaars (19,20 en 26 jaar oud) die bekenden die met behulp van een valse sleutels de laatste weken de parkeermeters in de badplaats te hebben geopend. Dank zij de sleutel kon een par- keermeter volgens de politie bin nen een tiental seconden worden geleegd. Het trio is voor verhoor in gesloten. Om elk risico te vermijden, wor den de sloten van de meters in de Hoofdstraat, Maarten Kruisstraat en Van Speijkstraat vervangen. De kosten worden geraamd op enkele duizenden guldens. 'sLandsgrootste kruidenierblijft op de kleintjes letten. ESA zoekt tien ruimtevaarders NOORDWIJK/DEN HAAG (GPD) - ESA, de Europese Ruimtevaartorganisatie, gaat nieuwe astronauten werven. Waarschijnlijk zyn er 10 nieuwe Europese ruimtevaarders no dig. Het is de bedoeling de astro nauten tussen 1993-1996 in te zetten bij vluchten van het ruim tevaartlaboratorium Spacelab en het ruimteplatform Eureka aan boord van de Amerikaanse spaceshuttles Colombia en Her- In alle 13 lidstaten van de ESA wordt een selectieprocedure in gang gezet. óók voor de sportpagina's Zes dagen per week SÊêSê kompleet nieuws, tips en ■MB trends. Dat wil ik niet missen! IQ Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127,50 Ik neem een kwartaalabonnement f74.15' Ik neem een jaarabonnement f 285.50" Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam__ Adres I Postcode Woonplaats IOeze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 Experts zoeken tussen het puin naar sporen van de bomaanslag op het Spaanse bankfiliaal aan de Herengracht in Amsterdamse. (foto ANP) AMSTERDAM (GPD) De Am- bom bij gebouw Aurora, waarin on- sterdamse politie heeft het Spaanse der meer de Spaanse vliegmaat- consulaat en de belangrijkste vesti- schappij Iberia een kantoor heeft, gingen van Spaanse-instellingen en De twee aanslagen zijn nog door bedrijven in de hoofdstad onder niemand opgeëist, maar lijken vol- permanente bewaking geplaatst, gens hetzelfde scenario en met Vrijdagavond ontplofte een bom bij soortgelijk materiaal te zijn ge- de Banco de Bilbao Vizcaya aan de pleegd. De politie houdt er rekening Herengracht. Precies zes dagen e der ontplofte op de Overtoom t i dat beide aanslagen het werk zijn van de Baskische afscheidings beweging ETA. De in Amsterdam gebruikte bommen waren van een voor Nederland zwaar kaliber en tot nu toe alleen te vergelijken met de bommen die eerder zijn gebruikt bij aanslagen op de Spaanse ambassa de in Den Haag. Die aanslagen wer den opgegeist door de ETA. Nagenoeg op hetzelfde moment als de aanslag op het kantoor van de Banco Bilbao Vizcaya aan de He rengracht, ontplofte ook in Basken land een viertal bommen, onder meer bij een kantoor van de Spaan se Postbank in San Sebastian en bij een postagentschap in Vizcaya. Bij al deze aanslagen was er slechts sprake van materiele schade. Zater dag ontplofte een autobom in Bara- caldo, eveneens in Baskenland. Hierbij raakte een politieagent zwaargewond. De Spaanse politie is ervan over tuigd is dat alle aanslagen in Bas kenland, alsook die in Amsterdam, het werk zyn van de ETA De Mexicaan Raul Alcala stelde het afgelopen weekeinde nadruk kelijk zijn kandidatuur volgens de gele trui met een overwinning T/^ in de tijdrit. Hij drong daarmee JVOeiier DanKTOCt; door tot de top van het algemeen 240 man op straat HUIZEN (GPD) - Het koeriersbe drijf Twenty Four Courier Services (TCFS) in Huizen, met twaalf vesti gingen in Nederland, is failliet. De n 240 personeelsleden, tachtig.- graden. Wind uit west tot noordwest, mers en 160 free-lancers, hebben vrij krachtig, aan de kust en op het IJs- vanochtend gehoord dat zij hun selmeer hard, in het Waddengebied tij- baan kwijt zijn. Het bedrijf zou en- delijk stormachtig, in dc loop van de kele miljoenen guldens schuld heb- dag geleidelijk afnemend. ben De werknemers hebben nog «MÏS3?ÏÏÏÏÏKÏSÏÏ2ÏÏ een maand salaris en vergoedingen droog. Middagtemperatuur oplopend v00r overwerk te goed, maar de dl- van 21 graden op woensdag tot circa 25 rectie heeft hen meegedeeld dat er graden later in de week. geen geld meer is. Een autobedrijf uit Hilversum heeft inmiddels alle 24 PAGINA'S lease-auto's bij TCFS teruggehaald. OUR ALGEMEEN KLASSEMENT achterstand op de gele trui na de 8e etappe Bauer (Can) 34.32.03 Pensee (Fr) Chiapucci (Ita) Maassen(Ned) Alcala (Mex) Solleveld (Ned) LeMond (VSt) Ampler (DDR) Kelly (Ier) Winterberg (Zwi) 1026 Enkele buien Brinkman pleit voor verhoging ldnderbijslag DEN HAAG (GPD) - CDA-fractie- leider Brinkman wil dat de kinder bijslag in 1991 omhoog gaat. Hij zei dit voor de AVRO-radio. Volgens de christen-democraat kunnen zo al leenverdieners met kinderen een extra 'koopkrachtinjectie' krijgen. Al eerder liet premier Lubbers zich in het partijblad CDActueel in soortgelijke bewoordingen uit. Om bejaarden met een klein pen sioentje tegemoet te komen wil het CDA een verlaging van de ziekte kostenpremies. Ook de PvdA ziet daar mogelijkheden om bejaarden met een klein pensioentje, dit jaar door de belastingoperatie Oort in koopkracht achteruitgaan, te hel pen. Al eerder legde de PvdA een plan op tafel om pensioentjes tot 12.500 gulden belastingvrij te laten. Brinkman en het CDA zijn voor alsnog tegen een PvdA-voorstel om iets te doen aan de koopkracht van .alleenstaanden die eveneens door Oort zijn getroffen. De PvdA wil voor alleenstaanden met een inko men tussen minimumloon en 35.000 gulden een speciale koopkracht maatregel die netto ongeveer 50 miljoen zou kosten. ROME (GPD) - "Een finale om van te huilen", zo meldt van daag de roze Italiaanse sport krant La Gazzetta, die daarmee zinspeelt op de tranen van Maradona, maar ook op het ge drag van het Romeinse publiek. „Zijn we weer terug in de tijd dat in het Colosseum de gehate mensen werden vernederd. Er was geen enkel respect voor de man die 4 jaar geleden nog werd geëerd als de grote kampioen". Maradona vannacht: "Mis schien had Duitsland met 4-0 moeten winnen op basis van het vertoonde spel. Maar ik kan niet accepteren dat een onterechte strafschop een WK-finale kan beslissen. Of de Duitsers had den gescoord is nog maar de vraag. Het stond vlak voor het einde 0-0. Dit is de vervelendste dag in mijn loopbaan. Het is een schande dat een Mexicaan deze wedstrijd mocht fluiten en dat Argentinië door hem de wereld titel heeft verloren". Over de helse fluitconcerten zei hij; "Ik heb ze gehoord, maar ik heb me er niets van aange trokken. Ik zou het pas pijnlijk vinden als ik in Napels was uit gefloten. Hier ben ik er aan ge wend, het is pure maffia. Ik heb gehuild omdat we door de scheidsrechter zijn bestolen". "De scheidsrechter was een ramp", zo verwoordde ook de Argentijnse president Menem het nationale gevoel. Corriere dello Sera schrijft dat een straf schop van Brehme een door de arbitrage verwoeste finale heeft beslist". II Messaggero ge bruikt de vetste letters voor de regel: "Eén strafschop te veel". "Het was een finale om snel te vergeten, pure anti-reclame voor het voetbal met als enig positief feit dat er een nieuwe wereldkampioen is", is de con clusie van La Gazzetta. De alge mene conclusie is dat deze tro fee in verkeerde handen terecht is gekomen. Maar Italië mag zich troosten met het feit dat het kan terugzien op een organi satorisch goed verlopen toer- De populaire Duitse ochtend bladen hebben het nauwelijks over de incidenten tijdens het feest. Die melden met grote koppen „Dankjewel Jongens" (Bild Zeitung) en „1:0! Ja, het is waar! Wereldkampioen" (Bild). Duitsland danst van geluk en miljoenen mensen omarmen in gedachten onze WK-jongens, zo staat in deze bladen te lezen. In een commentaar voor de Duitse tv is gisteravond gepleit voor een grote bescheidenheid en voor vriendelijkheid tegen buitenlanders. Volgens de com mentator was dat laatste zeker nodig omdat de Duitsers, nu de Muur verleden tijd is, een beetje de neiging hebben om zichzelf als de grootsten van de wereld te beschouwen. LEIDEN - 'Honderddui zend bezoekers waren er zeker', schat de Leidse W V-directeur C. Hugens het aantal mensen dat gisteren de Leidse Laken- feesten bezocht. Keken de orga nisatoren zater dag nog beteu terd, toen van wege het slechte weer nauwelijks animo bestond voor de verschil lende evenemen ten, zondag was dat anders. Vooral de La- kenmarkt in de binnenstad was weer een pu bliekstrekker. Net als voor gaande jaren, kon je er 'over de hoofden lopen'. Zuyderduin) DRUKKE I AKEN- MARKT

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1