Edberg lost Becker af op Wimbledon Mare Nagelkerken weer op de goede weg Navratilova ziet nog vooruitgang Lugthart verveelt zich in B MAANDAG 9 JULI 1990 SPORT PAGINA 17 SASSENHEIM - Ofschoon de re gen zaterdag het programma op het tennistoernooi van Sassenheim let terlijk in het water liet vallen, kon gisteren in de finales gewoon om twee gewonnen sets gespeeld wor den. Jan-Willem Lugthart was de verwachte winnaar in het manne- nenkel B, Jacqueline Paauw de ver rassende winnares bij de B-vrou- Het plaatsen bij de deelnemers lijsten is normaal een hachelijke zaak, maar het tippen van Lugthart als winnaar bij een mannenenkel B lijkt tegenwoordig net zo zeker als Lendl die weer niet wint op Wim bledon. Ook in Sassenheim was nie mand in staat enige tegenstand te bieden aan de Katwijker. Marcel Lolling kwam in de halve finale nog tot drie games, maar finalist Rogier Liefbroer moest het zonder een en kel spel doen. Liefbroer, die via een 8-6 zege op Edwin de Vries zo ver was gekomen, had diverse kansen om een game binnen te halen, maar faalde telkens opnieuw. Ondanks deze duidelijke neder laag meent Liefbroer dat er in de rest van het seizoen toch rekening met hem gehouden moet worden. Lugthart was na afloop niet zo te spreken: "Waarschijnlijk ga ik nu wat minder toernooien spelen, want op deze manier vind ik er niet veel aan". In de mannendubbelfinale bleek Lugthart met Edwin de Vries eveneens te sterk voor Liefbroer, die uiteraard een combinatie vorm de met zyn broer Frank: 6-3, 7-5. Paauw Het vrouwenenkel B kende in Paauw een verrassende winnares. In de halve finale moest de als eer ste geplaatste Elly Reeuwijk er aan geloven met 8-4, terwijl Carola Geerlings Ellen de Jong ruim voor bleef in haar opmars naar de eindstrijd. Paauw maakte daarin goed gebruik van het niet al te ster ke loopwerk van Geerlings. In de tweede set kwam Geerlings nog even in de wedstrijd terug, maar Paauw ging er toch met de titel van door: 6-4, 6-4. "Ik werd wat zenuw achtig, omdat ik een B-toernooi kon winnen. Gelukkig duurde dat niet te lang", aldus een gelukkige Paauw, die haar zus Saskia het B- onderdeel bij Forescate zag winnen. Nancy Faas besliste in het vrou wenenkel Cl de familiestrijd in haar voordeel. Zus Sandra trok met 7-9 aan het kortste eind. Inez Franke won enigszins verrassend van Ar- jette van Noort, maar kon het in de eindstrijd niet bolwerken tegen het sterke spel van Faas: 3-6, 3-6. De halve finales van het manne nenkel Cl kenden meer spanning dan de finale. Jeroen de Pijper had een tiebreak nodig om Bartel Swart terug te wijzen, terwijl Willem Vis ser met dezelfde cijfers Xander Hertzman wipte. De degelijk spe lende De Pijper had een dag later niet zo veel moeite met een wat min der serverende Visser: 6-2,6-4. Toch ging Visser niet met lege handen naar huis, want in het gemengddub- bel bleef hij met Pamela Meijs aan zijn zijde nipt het duo Cynthia Veer- man/Wim Markus voor: 6-4, 2-6, 6-4. Colson Marcel van Gaaien en Evert Arb- man zijn hun voorbereidingen op het open toernooi van Alkemade goed begonnen. Het Hillegommer koppel Paul Damen/Martin Hoek stra maakte in de finale van het mannendubbel C meer fouten dan de Veners: 6-3, 6-2. De jeugdige Lisa Colson reikte tot twee finales in de enkelspelen. Bij de C2-vrouwen was Esther van der Voort net iets vaster: 6-3,7-6. Ook de titel in D ging aan de neus van Colson voorbij. Nicole van Stein had van haar nederlaag in C2 tegen diezelfde Colson veel opgestoken en bracht dat nu in praktijk, wat een 6-2, 6-1 overwinning opleverde. Wedstrijdleider Jelle Rinzema toonde duidelijk sporen van ver moeidheid in de finale van het man nenenkel C2. Dennis Versteeg pro fiteerde bekwaam: 6-4, 7-5. Alexan der Balk trok de D-titel in het man- nenenkelspel naar zich toe door in een lange partij Gijs Geerlings terug te wijzen: 6-3, 4-6, 6-3. MARTIN HOEKSTRA Mare Nagelkerken maakte zijn zwakke optreden vorige week in Alphen goed met de overwinning in Voorschoten, waar hij Marco Visser in de B-fi- nale versloeg. (archieffoto) VOORSCHOTEN - De toernooilei- ding van Forescate moest gisteren tot haar ongenoegen weer overscha kelen op het spelen van pro-sets. De noodgreep, er wordt slechts één set tot acht games verspeeld, was opge drongen door het belabberde weer van zaterdag toen er slechts een handvol tennissers de baan op kon. Gisteren zijn een groot deel van de halve finale partijen en alle finales afgewerkt. Toen rond zes uur weer regen dreigde en enkele bierglazen van de tafels op het terras waaiden, werd nog voor het ergste gevreesd. Zorgen die achteraf overbodig wa in het matig bezette B-toernooi greep, volgens verwachting, Mare Nagelkerken de winst door in de fi nale de in slechte doen verkerende» Marco Visser te verslaan (8-3). Eer der in de week won Saskia Paauw al de titel bij de enkelende vrouwen in B. In het Cl-toernooi bij de mannen ging de winst naar Marco Stals, en op de gecombineerde C-lijst bij de vrouwen was Marijke Kramer de sterkste. Nagelkerken, die eerder op de dag de afgebroken halve finale te gen de lokale favoriet Gert Jan Eg- berink afwerkte, had weinigproble- men met Oegstgeestenaar Marco Visser, die hij zelf omschrijft als een lastige tegenstander. Met name in de finale was de Alphenaar zeer te vreden over zijn eigen spel. "Voor mijn zelfvertrouwen was mijn goe de spel erg belangrijk. Ik zat in een mindere periode, vorige week heb ik bij Tean onder de maat gepres teerd. Het ging nu een stuk beter". Op de Open Alphense werd Na gelkerken in de kwartfinales al uit geschakeld door Onno Guinau, een nederlaag die volgens hem vol strekt onnodig was. Door de sterke partij tegen Visser, die hem enkele weken geleden nog op het toernooi van Lisse tot het uiterste dwong (drie sets), is Nagelkerken weer op gebloeid. "Ik speelde foutloos", zegt de Unicummer, "en nu wil ik nog meer gaan trainen om eventu eel een paar A-kwalificaties te spe len. Maar of dat lukt hangt ook van mijn vorm af'. Nagelkerken, eerste geplaatst bij Forescate, had bijna nog afgezegd voor het toernooi in Voorschoten. De wedstrijdleiding werd deze te leurstelling bespaard, omdat hij niet toegelaten werd tot het spelen van A- kwalicatiewedstrijden el ders. Dit probleem speelt vaker in het B-circuit, en is één van de rede nen waarom het zo moeilijk is een sterk B-veld op been te brengen. Nagelkerken speelt wekelijks een toernooi, maar mocht hij toegelaten worden tot een A-toernooi dan is hij gevlogen. Visser, via Jan Pieter Hartwijk (8- 1) in de finale gekomen, was mede door eigen toedoen kansloos tegen Nagelkerken. Ofschoon de OLTC'er goed startte, ging hij steeds meer fouten maken en glipte de finale partij toch vrij rap uit zijn handen. Na 4-1, kwam Visser nog terug tot 4- 3, maar daarna was het gedaan met hem. Nagelkerken maakte de pro set sterk af door vier games op rij te 8-3. Kramer Thuisspeelster Marijke Kramer won bij de vrouwen in C verrassend van de dit seizoen goed op dreef zijnde Ingrid Kruit. Favoriete Kruit, die in de halve finale nog haar han den vol had aan Tamera CanterVis- scher, kon het tegen Kramer in de finale niet bolwerken en ging op een winderige baan met 4-8 ten onder. Marco Stals, de als eerste geplaatste by de mannen in Cl, won de finale van Oscar Schoordijk. Aanvanke lijk leek Schoordijk, die wat last van de opstekende wind had, voor een verrassing te gaan zorgen. Na een 5- 3 voorsprong verloor hij de reste rende games die steeds op deuce kwamen net aan. Bij 7-5 werkte Schoordijk nog vier matchpoints weg, maar het vijfde matchpoint was te veel. Stals zegevierde met 8- 5. In Cl hoopte Robbert Paul Hart wijk de finale te halen, maar in een van hem matige partij ("Het liep niet lekker") verloor hij reeds in de halve finales van Marco Stals met 8- 4. In C2, het niveau dat de jongste Hartwijk nu wel ontgroeid is, ging hij met roze stretchbroek voor de fi nale tegen Maarten Soels (tweede geplaatst) de baan op. Volgens ver wachting won de 14-jarige Unicum mer de pro-set met ruim verschil: 8- Dessing en Kroon als hun halve finale tegen Fleur Meijer en Ilja van Santen, nipt (9-7) de vrouwendubbelfinale in C tegen Annette Huiskamp en Ingrid Bave- laar. Zij hadden op hun beurt een tie-break nodig tegen Forescate- duo Tamera Canter Visscher en Marjolein Pronk om in de finale te komen. Jan Paul Bierling pakte met zijn partner Jan van Duijn de hoofd prijs in het mannendubbel Cl, door met 8-3 Bosch en Van Rooyen van de baan te spelen. In C2 waren het de thuisspelers Erik Paul van Wee- ren en Olivier Kist die de vlag mochten hijsen na een spannende finale tegen Hamid Saïdi en Stefan Brugman. De mixed-kampioenen van Voor schoten zijn Ilonka van Riet en Jan Paul Bierling, zij waren met 8-3 te sterk voor Yvonne Westerhout en Bierlings dubbelpartner Jan van Duijn. D-singles kampioene werd Yvonne Schoordijk, die Marjolein Pronk uit Voorschoten met 8-4 de baas bleef. By de mannen in Dl ging de zege naar Arjan Stadt, die evenwel pas via een tie-break zyn tegenstrever Jeroen Leunissen op de knieën kreeg. GIJS VAN OOSTEN LONDEN - De verbouwingen op Wimbledon bleken zaterdag toch nog ergens goed voor te zijn. Nadat Martina Navratilova eindelijk het record van Helen Wills-Moody had verbeterd, stormde ze a la Pat Cash over de tribune naar de box voor familieleden en kennis sen om met haar vriendinnen en coach haar negende titel te vie ren. Omdat er tegenwoordig op het centre-court geen staanplaat sen meer zijn, hoefde de 33-jarige Amerikaanse niet zoals de Australiër in 1987 over allerlei obstakels te klimmen en was ze ruim op tijd temg om de kussen van de hertogin van Kent te ont vangen. „Ik wilde dit speciale moment", gaf de opgeluchte Navratilova later als reden voor het sprintje naar Judy Nelson, Billie Jean King en trainer Craig Kardon, „per se delen met de genen die me hebben geholpen bij het bereiken van mijn doel". Het geen ze na twee mislukte pogingen dit jaar mede door de uitschakeling van titelverdedigster Steffi Graf in de halve finale klaarspeelde. De in Praag geboren tennisster, eerder in '78, '79 en '82 tot en met '87 winnares op Wimbledon, zat daar echter niet mee. Net zo min als ze het erg vond dat de vrouwenfinale van 1990 kwalitatief gezien niets voorstelde. Haar verrassende oppo- nente Zina Garrison had in de twee voorgaande rondes duidelijk haar kruit verschoten en was bij haar de buut in een Grand-Slamfinale nau welijks in staat de doodnerveuze Navratilova serieus tegenstand te bieden: 6-4, 6-1. „Later zal in de ge schiedenisboeken heus niet staan: ze behaalde haar negende Wimble- don-kampioenschap, maar speelde slecht", wist ook de nieuwe 'Queen of the court', die het dan toch bij het goede eind had. Mickel Verkerk wint Langer aar' TER AAR - Alphenaar Mickel Ver kerk won in Langeraar het hoofd nummer van het plaatselijke strooplikkers toernooi. In de man nen C-finale versloeg hij zonder problemen Leimuidenaar Ronald Klein: 6-2, 6-2. Het goedbezette toernooi (hon derdzeventig deelnemers moesten worden uitgeloot) werd, ondanks niet al te geweldige weersomstan digheden, volledig buiten ver speeld. Een aantal partijen moest in pro-sets gespeeld worden, maar daarom was wedstrijdleider Rob Remmerswaal niet minder tevre den. Integendeel. "Een uitermate geslaagd toernooi, terwijl andere toernooien zitten te springen om in schrijvingen, moesten wij zelfs mensen teleurstellen", sprak hij ha de vermoeiende toernooiweek. Alphenaar Mickel Verkerk zette het mannenenkel C op zijn naam. Met twee keer 6-2 liet hij weinig over van de titelaspiraties van zijn opponent Ronald Klein. Verkerk, tijdens de competitie uitkomend voor het Leidse Unicum, had in de halve finale ook al weinig moeite met Patrick Schuyt. Middels een 6- 1, 6-0 overwinning werd de finale bereikt. De winnende dubbellaars in deze klasse waren Rico Fasel en Patrick Schuyt, die in twee tie breaks Rori Hoogendoorn en Mi- chiel van Buuren de baas bleven. In D was Ramon Otto uit Ter Aar de sterkste. In de finale werd thuisspe- ler Bart van de Bos in tweeën ver slagen: 6-1, 7-5. Het mannendubbel in D werd voor Van KleeflRooijak- kers de droom werkelijkheid (6-4,7- 5). De vrouwendubbel D was via 6-0, 6-7 en 6-3 voor Yung Yung/Wesse- ling weggelegd. Ter Aarse Judith Pieterse behaalde weer het maxi maal aantal punten voor het Mas- terstoemooi. Na de toernooiwinst van vorige week schreef zij ditmaal Langeraar op-haar naam. Tegen speelster Emmy Zevenhoven kwam voor eigen publiek niet ver der dan 6-3 en 6-1. De minst span nende finale partij was die tussen Arnold Tol en Rob Roggeveen. De clubgenoten (beide spelen bij Bent huizen) streden voor de eerste stek in het mannenenkel E 25 Arnold Tol zegevierde zonder gameverlies. Opmerkelijk was de invoering van de 'kleine finale' in het herendubbel D. De strijd om de derde plaats werd gewonnen door thuisspelers Sjef Scholte en Ton de Wolff, die jdaarmee hun speciale plankje uit eindelijk gevuld zagen met de spe ciaal gemaakte beker. TACO DE VRIES Nadat Graf vorig jaar in de groene kathedraal opnieuw de sterkste bleek te zijn, zetten velen een streep onder het tijdperk Navratilova. Haar dagen op het heilige gras wa ren geteld en de weigering het voor beeld van generatiegenote Chris Evert te volgen en met pensioen te gaan, zou de gedreven vedette al- 'leen maar nog meer pijnlijke erva ringen tegen 'jonkies' opleveren. Navratilova wist echter beter. „Veel mensen gaven mij geen kans meer, maar ik voelde dat ik nog zeker één keer Wimbledon kon winnen. Het record speelde daarbij geen rol. Dat kwam pas op de tweede plaats". De linkshandige speelster besefte zaterdag echter tevens dat het pad naar de negende titel („De slagroom op de taart") in feite door Garrison, verantwoordelijk voor de eliminatie van Graf, was geplaveid. „Een gro tere kans zou ik waarschijnlijk nooit meer krijgen", gaf Navratilo va toe. „Als ik tegen Steffi in de fina le had gestaan, was het veel moeilij ker geworden. Zina verdiende ze ker haar plaats in de eindstrijd. Ik had haar echter al 27 keer verslagen en hoewel ze nu veel beter speelt dan in het verleden, wist ik dat het vandaag mijn wedstrijd zou wor den. Maar als ik tegenover Steffi had gestaan, was ik ook niet bang Martina Navratilova laat een traan vloeien voor haar negende Wimbledontitel. Nog nooit werd dit gepresteerd bij 'The Championships'. geweest. In vergelijking met vorig jaar heb ik me duidelijk verbeterd. De statistieken wijzen dat uit. Mijn percentage goede eerste bijvoorbeeld hoger en ik op mijn eerste opslag". Vooruitgang Die vooruitgang aan het eind haar carrière schrijft Navratilova naast trainer Craig Kardon vooral toe aan mentrix Billie Jean King. De voormalige nummer één van de wereld en zesvoudig Wimbledon- kampioene, die veertien maanden geleden werd aangetrokken, is met name op het mentale vlak zeer be langrijk geweest. „Fysiek zat het al lemaal goed bij mij", vertelde de winnares van in totaal 52 Grand- Slamtitels. „Billie Jean heeft ervoor gezorgd dat ik in mijn hoofd alles op een rijtje had staan. Ik me bleef con centreren op die tennisbal". Om dat laatste te bereiken plaatste King zelfs overal in de huis van Navratilo va gele stuiters. „Bij alles wat ik deed, zag ik zo'n ding liggen". En aan het slot van de rit bleek echter dat het allemaal niet voor niets was. De thans 84-jarige en in Californië levende Helen Wills- Moody („Ik zou haar dolgraag een keer willen ontmoeten, maar ik weet niet of ze daarop zit te wach ten") verloor haar eerste plaats in het klassement 'meeste titels' en Navratilova kan voorlopig zeggen dat ze, statistisch gezien in elk ge val, de beste speelster is die aan 'The Championships' deelnam sinds de eerste editie van het vrou wentoernooi in 1884. Het getal ne gen bleek haar dus ook op Wimble don geluk te kunnen brengen. Door haar zege op Garrison staat de ten nisster, die sinds 1975 steeds tot de mondiale top-vier behoorde, nu op 99 overwinningen op het heilige gras als enkelspeelster. Daar tegen over staan negen nederlagen. Het laatste aantal wil Navratilova zo houden, het eerste duidelijk niet. De 'vraatzucht' van de Amerikaan se is nog niet ten einde. „Volgend jaar", oogstte ze zaterdag ultieme waardering, „volgend jaar doe ik hier zeker weer mee". LQNDEN Stefan Edberg won gisteren voor de tweede keer in zijn carrière Wimbledon, maar Boris Becker stal de show. Ten eerste kwam de 22-jarige Westduitser na een 0-2-ach- terstand in sets verrassend terug en toen bleek dat de inhaalrace te veel van zijn krachten had gevergd, nam hij als een ware verliezer (voorlopig) afscheid van het centre-court. Na dat zijn twee jaar oudere tegenstander na bijna drie uur zijn tweede matchpoint had benut (6-2,6-2,3-6,3-6, 6-4), sprong de onttroonde kampioen naar het net en knuffelde de nieuwe titelhouder. Vervolgens nam Becker rustig plaats op zijn stoel en haalde zich de twee voorgaande edities voor de geest. „Toen ik Stefan met de beker zag, moest ik aan onze eerdere ont moetingen hier denken", bekende de verliezer. „Vorig jaar stond ik zo, in 1988 keek ik net als nu toe. We weten dus allebei wat het is om op Wimbledon te winnen en te verlie' zen", aldus de Westduitser na een fi nale die weer eens ouderwets span nend was. In 1988 moest de slotpartij na vijf games vanwege de regen worden verschoven naar maandag en vorig jaar degradeerde Becker het duel tot een anti-climax. De Westduitser blies zijn opponent toen in dri^e sets weg. Gelukkig bleef dat de toe schouwers nu bespaard. Hetgeen ze vooral te danken hadden aan de ge drevenheid bij beide finalisten, die beiden bezig zijn aan een klauter- tocht uit een diep dal. Tweeling Ondanks hun leeftijd hebben Ed berg en Becker al het nodige meege maakt als tennisser. Acht jaar gele den speelden ze tijdens een Satelit- te-toernooi in West-Duitsland voor het eerst tegen elkaar en vervolgens groeiden ze samen naar de top. Als een Siamese tweeling kregen ze op hetzelfde moment ook te maken met een mentale inzinking. Bij de eigenzinnige Westduitser gebeurde dat iets openlijker dan bij de Zweed. De door vermoeidheid ge plaagde Becker kreeg begin dit jaar de nodige kritiek toen hij zich af meldde voor het Daviscup-duel met Nederland. Edberg zat na de Australian Open in Melbourne, waar hij in de finale-partij tegen Ivan Lendl geblesseerd moest op geven, met zichzelf in de knoop. Het daaropvolgende gravelsei- zoen verliep voor de twee topspe- lers teleurstellend. Tijdens de open Franse kampioenschappen sneu velden ze zelfs al in de eerste ronde (Edberg tegen Sergi Bruguera en Becker tegen Goran Ivanisevic. Vóór de strijd in de groene kathe draal verloren beide tennissers dit jaar reeds negen keer, terwijl de Westduitser in heel 1989 maar acht nederlagen opliep. Edberg moest vorig seizoen zestien maal zijn te genstander feliciteren. Kneusjes Uitgerekend deze twee 'kneusjes' herrezen op het Londense gras. „De afgelopen maanden heb ik enkele fouten gemaakt", liet Becker weten. „Ik heb in interviews domme din gen geroepen en was er soms niet met mijn hoofd bij. Met Bob Brett (zijn coach, red.) heb ik een en ander doorgepraat en voel dat ik nu weer op de goede weg ben. Ondanks mijn verlies vandaag, ben ik tevreden de afgelopen twee weken. Ik heb toch de finale van Wimbledon gehaald en dat komt niet zo vaak Ook Edberg heeft volgens eigen zeggen zijn houding verbeterd. „Ik probeer positiever te denken op de baan. Vroeger liet ik al gauw mijn hoofd hangen als het slecht ging. Tegenwoordig blijf ik me concen treren en weet dat ik dan mijn beste tennis speel". Hetgeen de in Londen woonach tige tennisser gisteren in de eerste twee sets overduidelijk liet zien. Ed berg maakte vrijwel geen fout en leek op zijn beurt nu voor een een zijdige eindstrijd te gaan zorgen. Becker schrok echter op tijd wak ker en de 'tijger uit Leimen' vocht vervolgens alsof zijn leven er vanaf hing. Uitgeput „Toen ik aan de finale begon, voelde ik me al uitgeput", vertelde hij later. „De eerste zes wedstrijden hadden duidelijk hun tol geëist. Vooral na het duel met Ivanisevic in de halve finale voelde ik me erg moe. Van daag had ik daarvan in het begin veel last. Na de tweede 6-2 hoopte ik dat ik toch minstens één set kon pakken. Na de vierde set zag ik op eens weer winstkansen. Jammer gehoeg wist Stefan nog terug te ko- In het vijfde spelpart leek Becker inderdaad recht op zijn vierde Wim- bledon-titel af te stevenen. De West duitser brak bij 2-1 in zijn voordeel door de service van Edberg, maar kreeg daarna meteen een koekje van eigen deeg. De Zweed, dit jaar eerder winnaar in Indian Wells en Tokio, bracht de stand weer in even wicht, pakte met èen schitternde Stefan Edberg probeert de laatste tijd positief te denken op de tennisbaan en dat droeg er mede toe bij dat hij op Wimbledon zegevierde tegen Boris Becker. (toto ap> lob de negende game van Becker af moest toen aan onze halve-finale- (5-4) en onttroonde vervolgens be- partij op Roland Garros een jaar ge heerst de Westduitser. leden denken. Boris kwam toen na een 0-2-achterstand ook terug. Ik „Ik liet Boris na twee sets terug in wist echter uiteindelijk toch de be de wedstrijd komen", verklaarde de slissende set te pakken. Die herin- nieuwe titelhouder de eerste omme- nering heeft me er doorheen gehol- keer. „Ik verloor mijn ritme, maar pen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17