SpooTTV Nederlandse aanpak maakt diepe indruk Havelange spreekt in superlatieven In Engeland alle records gebroken Tapie neemt Adidas over WK der tenoren met twee verlengingen Italiaanse politie tevreden over verloop PSVdoet Povlsen van de hand Kissinger gelooft in USA '94 PAGINA 14 MAANDAG 9 JULI 1990 ROME (ANP) - De Nederlandse aanpak van de bestrijding van voetbalvandalisme maakt school in Europa. De werkwijze die het Centraal Informatiepunt Voetbalvandalisme (CIV) de afgelopen jaren ontwikkelde, heeft diepe indruk gemaakt op politie-autoriteiten uit an dere landen die veel te maken hebben met voetbalvandalisme. Verschillende landen heb ben al te kennen gegeven meer inzicht te willen krijgen in de Nederlandse aanpak. Dat bleek dit weekeinde in Rome. Politievertegeiltooordigers uit lan den die aan de eindronde om het wereldkampioenschap deelnamen, hielden daar een nabespreking over de werkwijze van en de samenwer king met de Italiaanse politie. Ne derland was in Rome vertegen- In Groot-Brittannië heeft de recht streekse uitzending van Engeland - Bondsrepubliek alle televisiere cords overtroffen. De wedstrijd uit de halve finale trok ruim 25 miljoen kijkers. Dat is meer dan ooit bij een sportevenement. Het duel werd door de BBC en de commerciële zender ITV gelijktijdig uitgezon den. Engeland België (achtste fina les) werd bekeken door 13,3 miljoen mensen, Engeland - Cameroun (kwartfinales) door bijna 8 miljoen. De spelers van de Westduitse se lectie vliegen vandaag per militair vliegtuig terug naar Frankfurt. Bondskanselier Helmut Kohl heeft zijn transport ter herschikking ge steld aan de selectie van Becken- bauer. Kohl arriveerde zaterdag al in Rome voor de finale. Vanochtend vloog hij door naar Houston. Scifo is in de ogen van secreta ris-generaal van de FIFA, Joseph Blatter, de beste speler van het eindtoernooi. Hij is de enige die is doorgebroken, vindt Blatter. Bondscoach Nepomniatsji heeft in Cameroun een hoge onderschei ding ontvangen. Hij werd opgeno men in de hoogste orde voor bewe zen verdiensten. Milla en doelman N'Kono werden door president Biya dezelfde orde opgespeld. De overige leden van de delegatie werd een klasse lager ingedeeld. Came roun werd in de kwartfinales door Engeland uitgeschakeld. woordigd door CIV-hoofd Peter van Essen en staflid Rob Siebelink. Beiden voerden ook de Nederland se politiedelegatie van in totaal vijf tien man aan, die tijdens het verblijf van het Nederlands elftal op Sicilië, Sardinië en in Milaan de Oranje- aanhang begeleidde. Rob Siebelink: „De belangstel ling voor onze aanpak is groot. Be grijpelijk omdat in Italië met Neder landse supporters net zo als twee jaar geleden bij het EK in Duitsland niets negatiefs gebeurd is. Tijdens ons verblijf in Italië hebben we al veel contact gehad met buitenland se collega's over onze werkwijze. Dat gebeurde nu opnieuw. Vooral de Spanjaarden willen graag met ons verder praten". Het duo Van Essen-Siebelink sprak in Rome ook met een Zweed se delegatie. In Zweden is de voor bereiding begonnen voor het ko mende Europese kampioenschap 1992. Siebelink: „De Zweden heb ben de afgelopen weken hun ogen en oren goed de kost gegeven. Zij hebben veel ervaring opgedaan". Hoewel binnenkort het officiële eindrapport nog moet worden ge publiceerd, staat nu al vast dat de Italiaanse politie 'tevreden is over het totaal verloop van het WK'. Sie belink: „De Italianen zijn blij dat het afgelopen is. Het toernooi is toch een hele krachttoer geweest, waarbij vele tienduizenden politie mensen moesten worden ingezet. Die massale inzet is echter lonend geweest. Alleen Duitse, Engelse en ook Italiaanse supporters hebben ongeregeldheden veroorzaakt. Een complete chaos is het evenwel nooit geworden en daar zijn de Italianen terecht trots op". Voltreffer De politie-autoriteiten kwalhen in Rome eensluidend tot de conclusie dat het alcoholverbod rond wed strijden een voltreffer is geweest. Hoewel die maatregel vooral van de kant van de horeca veel weerstand opriep, zijn alle betrokkenen het er over eens dat de drooglegging een belangrijk steentje heeft bijgedra gen aan het voorkomen van al te veel relletjes. Siebelink: „Het is vervelend dat zo'n maatregel nodig is, maar het blijkt wel te werken. Alcohol kan nu eenmaal als katalysator fungeren. Daarom valt te verwachten dat in de toekomst bij grootschalige evene menten steeds vaker naar het mid del van een alcoholverbod zal wor den gegrepen om de orde beter te kunnen bewaren". Ook in Nederland zal ongetwij feld de discussie over het afkondi gen van een alcoholverbod rond voetbalwedstrijden weer hoog op laaien. Bij zogenoemde risicowed strijden is al sprake van droogleg ging in en rond het stadion, maar tot op heden is dat eerder uitzondering dan regel. „Dat moet ook zo blijven", meent Siebelink. „Een normale competi tiewedstrijd valt niet te vergelijken met een WK-duel. Natuurlijk moet je in sommige gevallen maatregelen treffen, maar het is onzin om nu te bepleiten dat het land doorlopend moet worden drooggelegd. Dat is echt niet nodig, want zelfs bij erken de risicowedstrijden praatje slechts over maximaal tweehonderd risico supporters". De drie tenoren Placido Domingo, Jose Carreras en Luciano Paverotti bijeen op één podium. ROME (AFP) - De Franse zaken man Bernard Tapie heeft tachtig procent van de aandelen van Adi das opgekocht. Dat werd zater dag in Rome bekend gemaakt. Beide partijen bereikten eerder in de week een akkoord over de prijs. Het in de Bondsrepubliek Duitsland gevestigde Adidas is de grootste fabrikant in de wereld van sport-artikelen. Multi-onder- nemer Tapie neemt door de aan koop bovendien het commando over bij het sportmarketingbu reau ISL, die het Internationaal Olympisch Comité en de FIFA (wereldvoetbalbond) onder haar klanten telt. In de sportwereld is Tapie ac tief als eigenaar van de Franse voetbalclub Olympique Marseil le. Daarvoor leidde hij een profes sionele wielerstal. De familie Dassier zei tot de verkoop besloten te hebben om de concurrentiepositie van Adi das te kunnen verbeteren. Adidas had in 1989 een omzet van 4,6 mil jard D-mark (ongeveer 5,2 miljard gulden), maar leed niettemin ver lies. Door de overname hoopt het bedrijf dit jaar voor het eerst weer een bescheiden winst te boeken. „Er waren problemen over de te volgen strategie", aldus woord voerder Guenther Pfau, die liet doorschemeren dat er menings verschillen bestonden tussen de vier familieleden die de aandelen in bezit hebben. Nu Tapie 80 pro cent in handen krijgt, kan er weer een duidelijke lijn gevolgd wor den, zei hij. ROME (ANP) - Het wereldkampioenschap voor tenoren is zaterdagavond in een gelijkspel geëindigd. In de Termen van Caracalla van Rome kregen de drie beroemdste tenoren van de wereld even lang applaus. Twintig mi nuten aan een stuk van 6000 enthousiaste toeschouwers. Het was de eerste keer dat de Italiaan Luciano Pavarotti en de Span jaarden Placido Domingo en José Carreras gezamenlijk een concert gaven. Op de avond voor de finale van de wereldtitelstrijd. Pavarotti had reke ning gehouden met een wereldtitel van zijn landgenoten getuige zijn 'vin- e' (overwinnen, overwinnen) aan het einde van een van zijn Voor het concert bestond enorme belangstelling. In de vroegere baden van de Romeinse adel nabij het Colisseum was plaats voor 6000 toeschou wers. De organisatoren ontvingen 192.000 aanvragen voor een toegangs kaartje. Op de zwarte markt gingen kaartjes voor 1500 gulden grif van de hand. Het concert werd gedirigeerd door Zubin Mehta. De dirigent uit India voerde het stokje over 192 musici, die gerecruteerd waren uit de orkesten van Rome en Florence. De anderhalf uur durende uitvoering werd recht- uim honderd televisiestations over de gehele we- Eerste schattingen wezen uit dat circa 800 miljoen mensen de uitzending bekeken. Om een optimale geluidsweergave op de live CD te garanderen had de organisatie gedaan gekregen dat het vliegverkeer boven Rome tij dens het concert werd omgeleid. Het programma eindigde met een medley van populaire stukken die door de drie tenoren werd gezongen. De nummers varieerden van Maria uit West Side Story, La Vie En Rose tot O Sole Mio. De 6000 toeschouwers klapten de handen stuk en slaagden er met hun bis-geroep in de zangers over te halen tot twee verlengingen. MAANDAG 15.0007.00 Ned 3: Studio Sport: Tour de France (Besangon - Genève). 15.1 Ö-16.55 BRT 2: Sport extra: Tour de France (Besangon - Genève). 16.00-18.00 Sportnet: Amerikaans honk bal. 16.15-17.15 TV 5: Sports. 16.45-17.15 Did 1: Sport extra: Tour de France (Besangon - Genève). 17.00-19.30 BBC 2: Cricket: Engeland - Nieuwzeeland. 18.00-19.00 Sportnet: Polo. 19.00-20.00 EURO: Tour de France. 19.00-20.00 Sportnet: Paardesport: springconcours in Cannes. 19.15-20.00 Ned 3: Studio Sport: met een samenvatting van de rit Besangon - Gene ve in de Tour de France. 19.40-20.00 TV 5: Tour-Journaal. 20.00-21.00 EURO: Snooker: Café Roya- 20.00-21.00 Sportnet: Autosport: Carrera 2 Cup. 21.00-?2.00 EURO: Documentaire: su- permiles. 21.00-22.00 Sportnet: Surfen: vanaf Hawaii. 22.00-23.00 EURO: Boksen. 22.00-23.30 Sportnet: VS Pro Boksen. 23.00-00.00 EURO: GP Motorraces 500 cc vanuit België, hoogtepunten. 23.30-00.30 Sportnet: Internationale Mo torsport. 23.50-00.25 RTL V: Match. 00.00-01.00 EURO: What a Week. 00.15-01.00 BBC 2: Cricket: Engeland- Nieuwzeeland, samenvatting. 00.30-02.00 Sportnet: Autosport: Formule 3000 in Monza. 01.00-02.00 EURO: Tour de France. DINSDAG 08.00-10.00 Sportnet: Autosport: IMSA GTP. 09.30-10.00 EURO: Eurobics. 10.00-11.00 EURO: Tour de France. 10.00-11.00 Sportnet: Autosport: Carrera 2 Cup. 10.30-11.10 BBC 2: Cricket: Engeland- Nieuwzeeland. 11.00-12.00 EURO: Paardesport: spring concours van Zurich. 11.00-13.00 Sportnet: Autosport: IMSA GTP. 1110-11.25 BBC 2: Under Sail: serie over zeilen. 11.50-14.05 BBC 2: Cricket: Engeland- Nieuwzeeland. 12.00-17.00 EURO: Tennis: RADO Open toernooi van Zwitserland. 13.00-14.30 Sportnet: Boksen. 14.30-16.15 Ned 3: Studio Sport: Tour de France (Genève-St. Gervais Mont Blanc. 14.30-16.15 BRT 2: Sport extra: Tour de France (Genève-St. Gervais Mont Blanc. 14.30-16.30 Sportnet: Autosport: IMSA GTP. 14.35-16.00 BBC 2: Cricket: Engeland- Nieuwzeeland. 16.00-17.00 BBC 1: Cricket: Engeland- Nieuwzeeland. 16.30-18.00 Sportnet: VS Pro Boksen. 16.45-17.15 Did 1: Sport extra: Tour de France (Genève-St. Gervais Mont Blanc, samenvatting. ROME (ANP) - Bij zijn laatste openbare spreekuurtje in Ita lië heeft Joao Havelange gedaan alsof er werkelijk niets is aan te merken op het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal. De voorzitter van de FIFA sprak in Rome in superlatieven. Over de scheidsrechters, over de spelers, over de organisatie, zelfs over de toekomst. Hij ging zover voetbal lers een voorbeeld voor alle overige atleten te noemen. Bij 182 controles op het gebruik van verboden stimulerende midde len, werd niet een speler positief be vonden. Dat had, om uiteenlopende redenen, ook niemand verwacht. Op de vraag of een aantal spelers wellicht voor de huidige controles niet vindbare middelen gebruikt, reageerde de Braziliaan uiterst geir- riteerd. „Het lijkt wel of sommige mensen het betreuren dat voetballers in dit opzicht volledig schoon zijn. De controles zijn uitgevoerd door de beste experts, met de meest geavan ceerde apperatuur. Dat niemand positief is bevonden, bewijst dat ook niemand iets verkeerds heeft gebruikt. Veel andere atleten kun nen een voorbeeld nemen aan voet ballers". In de ogen van Havelange deden ook de scheidsrechters, van wie aan de hand van televisie-beelden toch de nodige missers konden worden aangetoond, vrijwel niets fout. „Het gemiddelde cijfer van de arbiters op aanwezig bij een toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, prees de organisatie in Italië. De Amerikaanse voetbalbond liet 250 mensen rondkijken, om erva ring op te doen voor straks. De meesten van hen hadden nog nooit een voetbalwedstrijd ge zien. „Wij zullen het echter anders doen", zei Kissinger, al kon hij niet de garantie geven dat het straks beter zal gaan. „Ik denk bijvoorbeeld aan de tweede ron de. Dat daarin acht ploegen na een wedstrijd afvallen, vind ik verkeerd". Verder zei de politicus teleurgesteld te zijn in de wijze, waarop met name het Europese voetbal zich ontwikkelt: „Vroeger, toen ik als kleine jon gen naar wedstrijden keek, had den de clubs meer aanvallers dan verdedigers. Wedstrijden eindig den in 5-4, of zoiets. Tegenwoor dig rennen spelers achteruit, zon der naar de bal te kijken. Het or ganiseren van de verdediging is belangrijker dan het maken van een doelpunt". Hij zei dan ook 'open minded' tegenover eventu ele wijzigingen van de regels te staan. dit toernooi is 8,2", aldus Havelan ge, die dat zo voor zichzelf sprekend vond dat een verdere discussie over de spelleiders overbodig was. Aan ingrijpende veranderingen denkt de voorzitter van de FIFA na het in zijn ogen „onwaarschijnlijk goed georganiseerde" evenement niet. „Er zijn mensen die zich afvra gen of het nemen van strafschop pen de juiste manier is om wedstrij den te beslissen. Ik roep bij deze ie dereen die een beter idee heeft op dat schriftelijk bij de FIFA in te die nen. Kenners op technisch- en me disch gebied hebben zich uitvoerig over de regels van dit toernooi gebo gen. Ik denk dat ze de beste oplos sing hebben gevonden". „Alle alternatieven zijn beke ken", zei Havelange. „Vergeet niet dat we in 30 dagen 52 wedstrijden moeten spelen. Het is om meer fac toren niet mogelijk een duel te laten overspelen. Bovendien is het ne men van strafschoppen een onder deel van het voetbal. Alle landen hebben de gelegenheid erop te oefe nen. Sommigen hebben dat goed gedaan". De discussie over het volgende foernooi om het wereldkampioen schap, dat in de Verenigde Staten wordt gehouden, sloot Havelange eveneens al bijna voordat die was geopend. „Het is pertinent onjuist dat er twijfels zijn of dit land in staat is een goed toernooi te organiseren. Ik weet zeker dat ze het kunnen. Dr. Kissinger (vice-voorzitter van het organisatie-comite) heeft mij slechts gezegd te betwijfelen of de Verenigde Staten het net zo goed kunnen als de Italianen. Dat is zijn enige zorg". Havelange, die vindt dat Afrika (Cameroun) een derde WK-plaats heeft afgedwongen, zei dat het vol gende toernooi bepalend zal zijn voor de sport in de komende tien jaar. „We hebben nieuwe mogelijk heden, nieuwe sponsors, nieuwe bronnen en nieuwe grenzen nodig. De eerste stap is Noord-Amerika". VOLLEYBAL - De Nederlandse volleybalkampioen ZVH komt in de eerste ronde van het Europese bekertoernooi uit tegen Holte uit Denemarken. De loting werd zater dag in Luxemburg verricht. De vol leyballers uit Zevenhuizen spelen op 3 november uit, in de buurt van Kopenhagen, de thuiswedstijd wordt een week later gespeeld. Bekerwinnaar Orion lootte Slavia Sofia uit Bulgarije. Orion start uit Olympus, landskampioen bij de vrouwen, komt pas in de tweede ronde in actie. Tegenstander is SC Berlin uit de DDR. Bij de bekerwin naars lootte Martinus Kortrijk uit België. Aan het derde bekertoer nooi doen geen Nederlandse clubs mee; voor dit evenement dienen de clubs zelf alle kosten te dragen. DORTMUND (ANP/DPA) - PSV- spits Flemming Povlsen keert terug naar de Bundesliga. De Deense in ternational heeft een driejarig con tract getekend bij Borussia Dort mund. Met de overgang van de 23- jarige aanvaller is een bedrag van 4,6 miljoen gulden gemoeid. De transfer heeft de instemming van Bobby Robson, de nieuwe coach in Eindhoven. „Hij wist dat we bezig waren Povlsen bij een an dere club onder te brengen", aldus manager Kees Ploegsma. „Hij heeft begrip voor onze werkwijze. John Bosman moet het vertrek van Kieft en Povlsen opvangen." Povlsen verruilde in de herfst van het vorig jaar FC Köln voor PSV, dat 4,5 miljoen gulden aan de West duitse club overmaakte. Hij speelde 71 wedstrijden in de Bundesliga en maakte 19 doelpunten. In de Neder landse competitie eindigde de snel le Deen op een totaal van tien tref fers. Povlsen is naast de Schot MacLe od en de Sovjet Gorloekovitsj de derde buitenlander bij Borussia Dortmund. Trainer Horst Koppel heeft zich voor het aantrekken van Povlsen sterk gemaakt. De West duitse club komt het nieuwe sei zoen uit in het toernooi om de UE- FA-Cup. Door de verkoop van Povlsen aan Borussia Dortmund behoort de komst van de Braziliaanse verdedi ger Geovani niet meer tot de moge lijkheden. PSV en Bologna hebben lange tijd onderhandeld over een ruil van beide spelers. De onttroon de landskampioen blijft in het bui tenland op zoek naar een geschikte libero. „We hebben de selectie op die ene speler na rond voor het ko mende seizoen", verklaarde Ploegsma. „Er is geen keeperspro bleem. We hebben de zaakwaarne mer van Hans van Breukelen laten weten, dat we hem onder geen voor waarde laten vertrekken". De Portugese international Fer nando Chalana komt het komend seizoen uit voor Belenenses. Chala na (31), die furore maakte tijdens de eindronde om het Europees kam pioenschap in 1984, wordt overge- Benfica. LEIDEN Erg druk was het niet, zaterdagavond op de Garenmarkt. Daar kon via een groot scherm de kleine finale van het wereldkam pioenschap voetbal worden gevolgd. Vanwege de regen was een tentdoek over het plein gespannen. Gisteravond, toen de finale werd s dat niet nodig. Een flink aantal mensen kwam naar de Garenmarkt om de wedstrijd tussen West-Duitsland en Argentinië te (foto Loek Zuyderduin) De middenvelder heeft enige ja ren voor Bordeaux gespeeld, maar werd ernstig gehinderd door bles sures. Belenenses eindigde vorig seizoen in de hoogste afdeling van het Portugese voetbal als zesde. ROME (ANP) - In de Verenigde Staten kijkt niemand naar het te levisiestation dat voetbal uit zendt. In de Verenigde Staten be staat niet zoiets dat op een natio nale competitie lijkt. Het land met de onbegrensde mogelijkheden heeft geen bonds coach die iets van voetbal weet. Het elftal van Amerika verloor in Italië al zijn wedstrijden. „Voet bal bestaat niet in de Verenigde Staten", zei voormalig Italiaans international Giorgio Chinaglia, die enige jaren voor New York Cosmos speelde. Over vier jaar wordt in de Verenigde Staten het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal gespeeld. Het organisatie-comité zette in Rome zwaar geschut in om het aannemelijk te maken dat het evenement straks enige kans van slagen heeft. Henri A. Kissinger, oud-minister van buitenlandse zaken, legde als vice-voorzitter van het organisatie-comité 'USA'94' uit waarom hij denkt dat het allemaal goed komt. s land minimaal v ren. Ik ben ervan overtuigd dat dit over vier jaar anders zal zijn. We zullen alles doen wat in onze macht ligt om het publiek, de te levisie en de sponsors achter ons te krijgen. Ik geef toe dat dit niet gemakkelijk zal zijn". In de Verenigde Staten werd in slechts 900.000 huiskamers geke ken naar de verrichtingen van het Amerikaanse elftal in Italië. Ter vergelijking: bij een doorsnee American Football-duel worden ongeveer 13 miljoen toestellen aangezet. Bij een kritische vraag daar over, gesteld door een Ameri kaanse televisieverslaggever, kaatste Kissinger de bal onmid dellijk terug. De oud-minister, nota bene lid van Bayern Mün- chen, zei: „De televisie in de Vere nigde Staten brengt het voetbal verkeerd in beeld. Men laat een mannetje met een bal zien, die de bal naar een ander mannetje speelt. Van de strategie van het spel wordt niets zichtbaar. Het is onze taak iedereen in de Verenig de Staten vertrouwd te maken met het spel". Kissinger is optimistisch. Niet ten onrechte wijst hij op de be langstelling van de jeugd voor het 'soccer', zoals de Amerikanen het voetbal aan deze kant van de oce aan noemen. Na basketbal en vol leybal is voetbal op de scholen de meest beoefende sport. Ruim an derhalf miljoen jeugdige Ameri kanen doen het inmiddels. In 1974 waren dat er nog slechts 100.000. „Het enige probleem is", aldus Kissinger, „dat de zwarte bevol king achterblijft. Maar ik ver wacht veranderingen. De uitstra ling van Cameroun, een Afri kaans land dat op dit toernooi heeft geimponeerd, zal zeker wonderen doen". Waarschijnlijk zal over vier jaar in 12 steden worden gespeeld. Nooit eerder werd de eindronde van een WK in een land zo groot als de Verenigde Staten gehou den. „Nooit eerder ook", zo weer legt Scott Parks LeTellier, presi dent van het organisatie-comité de kritiek daarop, „werd er in een land gespeeld waarin het vervoer per vliegtuig zo goed is georgani seerd". Men moet niet zeuren, vindt Le Tellier. „Engeland heeft in Italië ongeveer het hele land moeten af reizen, voor het voor de halve fi nale in Turijn terecht kwam. Ik garandeer dat zoiets over vier jaar niet gebeurt. Geen enkele ploeg zal in de eerste ronde een tijdzone moeten passeren. In de rest van het toernooi zal geen enkel land voor een andere wedstrijd meer dan een tijdzone moeten over schrijden". Kissinger, voor de vijfde keer

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14