PORT De slechtste finale aller tijden 'Schande dat mensen zo wreed kunnen zijn' Het einde van de martelgang Arbiter Codesal Mendez duwt Westduitsers in goede richting Ook feest in Oost-Duitsland Cijfers eri feiten MAANDAG 9 JUL11990 PAGINA 13 ROME De martelgang is ten einde. Met Westduits- land kreeg Italia '90 de wereldkampioen die voorbeel dig past in deze tijd: solide en oerdegelijk, maar nim mer sprankelend of spraakmakend. Lothar Matthaus groeide uit tot het symbool van de Duitse wilskracht en onverzettelijkheid. Hij kreeg van de journalisten echter net te weinig stemmen om te worden uitgeroe pen tot de Numero Uno van deze Mondiale. Die eer viel de Italiaan Schillaci ten deel. In het hedendaagse topvoetbal gaat het niet meer zozeer om het individu, maar vooral om het collectief. Wie dat accepteert als een gegeven moet erkennen dat de wereldtitel terecht naar de Duitsers is gegaan. Zij overtuigden het meest, toonden zich andermaal per fecte toernooivoetballers en wisten de rijen gesloten te houden. Het is geen toeval dat het team van de scheidende Franz Beckenbauer dit keer bijna alom lof en waarde ring oogstte. Net als in 1982 en 1986, toen de Duitsers ten onrechte tot de finale doordrongen, gold dat zeker niet voor Argentinië. De gisteravond onttroonde kam pioen speelde een miserabel toernooi en dankte het louter aan een paar bevliegingen van Maradona dat de Zuidamerikanen tot op de eindstreep in kansrijke po sitie lagen. Genoegen Dat was vooral een hard gelag voor Italië. Gedragen door een uitzinnigge en voetbalmaffe bevolking had het gastland een beter lot verdiend dan de bronzen plak waarmee de Italianen nu genoegen moesten ne men. Die dankten zij min of meer aan de arbitrage van de Fransman Quiniou, een van de vele valsfluiters bij deze Mondiale. Met een serie blunders en vaak onbe grijpelijke beslissingen drukten zij een belangrijk stempel op dit toernooi. Joao Havelange sprak zaterdagmiddag niettemin van een 'schitterend WK, met een grote discipline op het veld en een uitstekende arbitrage'. Het is niet de eerste keer dat de FIFA-voorzitter onzin vertelde. De 16 rode en 165 gele kaarten in 52 wedstrijden spreken immers andere taal, hoe dubieus sommige bekeurin gen misschien ook waren. Vergeleken met het toer- nooi van vier jaar geleden in Mexico, waar acht keer rood en 112 keer geel werd getrokken, is dat een niet geringe toename en (bijna vanzelfsprekend) een re cord. De kwaliteit van de arbitrage liet ook bij dit toernooi duidelijk te wensen over. Die mening is ook Sepp Blatter toegedaan. De secretaris-generaal van de we reldvoetbalbond hekelde zaterdag in een interview met de Zwitserse Tages Anzeiger de fysieke conditie en verwijt een groot aantal arbiters dat zij onvoldoen de op dit toernooi was voorbereid. De Zwitser pleit voor een verlaging van de leeftijdsgrens (nu 47), voor een trainingskamp en oppert daarnaast de suggestie om FIFA-grensrechters op te leiden. Maradona laat zijn tranen de vrije loop na de afgang tegen West-Duitsland. ROME Dokter Carlos Bilardo moest alle mogelijke moeite doen om zijn woede in toom te houden. Waar honderden jour nalisten, met name de bloeddor stige verslaggevers uit Zuid- Amerika, snakten naar een uit val in de richting van de Mexi caanse arbiter Codesal Mendez, weigerde de Argentijnse bonds coach onder de ogen van de FI FA uit te halen. „Mijn jongens", blikte Bilardo terug op de laatste en enige bloedstollende momenten uit de eindstrijd, „raakten hun hoofd volledig kwijt. Ze waren helemaal over de kook. Over de strafschop laat ik me niet uit, ook niet over de rode en gele kaarten. De hele wereld heeft kunnen zien hoe meneer Voller ter aarde ging, de FIFA ook. Die moet dus ook maar een oordeel vellen". Pas anderhalf uur na afloop van de finale trok Carlos Bilardo de deur van de Argentijnse kleedkamer open. Daar lieten Diego Maradona en de zijnen lange tijd hun tranen de vrije loop. Geen enkele Argentijnse speler wenste later nog zijn ver haal te doen, geshockeerd door het tumultueuze slot van de fi nale en bovenal de vijandige houding van het Romeinse pu bliek. Bilardo: „Afschuwelijk, ik heb er geen woorden voor. Het is een schande dat mensen zo wreed kunnen zijn tegen een voetbalteam". De Argentijn bood na afloop zijn excuses aan voor het ver toonde spel van zijn ploeg, maar vroeg tegelijkertijd begrip voor de „enorme problemen" in de personele bezetting. „Hoe kan men sprankelend voetbal ver wachten in een finale wanneer je bijna de helft van je basisteam mist? Het is al een wonder dat Argentinië zover is gekomen. Bovendien mag je stellen dat wij twee finales achter elkaar moes ten spelen. Want als je eerst te gen het gastland moet opdraven en een paar dagen later tegen West-Duitsland, blijft je weinig bespaard". Trots De kritiek van de internationale sportpers op de in alle opzichten teleurstellende slotopvoering van het WK nam Franz Becken bauer later voor lief. „Ik ben trots op dit team", kraaide 'Der Kaiser' voor elke microfoon uit. „Niemand heeft de wereldtitel meer verdiend dan wij. We heb ben vanaf de eerste tot de laatste minuut gedomineerd in de fina le. Daarnaast hebben we over zeven wedstrijden de meest constante vorm getoond". Volgens Beckenbauer, die voor het eerst dit toernooi zelf een ietwat arrogante houding aannam, stak zijn ploeg om die reden boven de anderen op dit WK uit. „We hebben geen ups en downs gekend. We hebben geen geluk nodig gehad, we waren simpelweg de beste". „Argentinië?" vervolgde 'Der Franz', die nu evenals de Brazi liaan Mario Zagalo als speler en als trainer de wereldtitel heeft binnengesleept, „is geen mo ment een serieuze tegenstander voor ons geweest. Het enige wat de Argentijnen hebben gepro beerd is de finale om zeep te hel pen. Ze gokten op een verlen ging en strafschoppen. Maar het zou een schande zijn geweest als het daarop was uitgedraaid. Wij waren superieur en het is maar goed dat dat er op tijd is uitgeko- Beste ploeg Beckenbauer meent dat het hui dige Westduitse team de beste ploeg is die hij ooit heeft ge coacht. Op de vraag welke spe lers voor hem het meeste heb ben betekend, antwoordde hij: „1. Matthaus, 2. Voller, 3. Breh- me. Lothar Matthaus is over het hele toernooi gezien een absolu te ster geweest ir de ploeg. Ik sluit niet uit dat hij in de komen de seizoenen Diego Maradona naar de kroon gaat steken". De Westduitse aanvoerder werd zowaar enigszins verlegen bij zoveel lof van zijn coach, met wie hij een innige relatie heeft opgebouwd. „Ik dacht dat ik al heel wat had meegemaakt, maar dit WK heeft alles in mijn loop baan overtroffen. Vooraf roept iedereen dat het een droom is om wereldkampioen te worden en dat het de mooiste ervaring in je leven is. Ik kan de mensen nu alleen maar gelijk geven. Ik zit hier te bibberen van geluk..." Matthaus weigerde zijn optre den met dat van Diego Marado na te vergelijken. „Diego blijft een wonderbaarlijke voetballer om naar te kijken. Zijn techniek is niet te evenaren. Maar hij heeft dit toernooi niet zo kun nen domineren als in 1986. Hij is van zijn troon gestoten. Er is al leen niemand opgeklommen. Ik weet niet of dat een trieste con statering is. Voor ons is dit een geweldig evenement geweest. Wanneer Italianen of anderen er anders over denken, zal me dat een zorg zijn". Geluk De matige produktie in de eindstrijd was volgens de oog appel van Beckenbauer te wij ten aan het ontbreken van een beetje geluk in de beginfase. „We hadden Argentinië met 4— 0 moeten oprollen. MARCEL VAN DER KRAAN Het waren echter niet alleen de scheidsrechters, maar vooral de voetballers die de miljoenen tv-kij- kers danig in de steek hebben gela ten. Aan het toernooi zat kop noch staart en stond volledig in het teken van de angst. Door onverwachte uit schieters van Costa Rica en Came- roun, de sensatie van dit WK, leefde de voorronde nog bij de gratie van de verrassingen. In het verdere ver loop van het toernooi grepen de re kenaars onder de trainers nog doel bewuster naar het in Europa al ja renlang gangbare systeemvoetbal zonder risico's. Het .geringe aantal doelpunten (115 tegen 137 in Mexi co) bewijst dat. Het was evenmin toeval dat acht van de 14 wedstrij den (tegen Mexico drie) vanaf de pe naltystip beslist moesten worden. Overvloed Van een nieuwe trend viel al even min iets te bespeuren. Of het moet de overvloed aan verdedigers zijn waarmee veruit de meeste landen de futuristische stadions van Italië betraden. Tot Brazilië toe. De Brazi lianen pasten zich noodgedwongen aan, verloochenden hun oorsprong en kregen daarvoor, onverdiend, de rekening gepresenteerd. Een minstens zo grote tegenvaller vormde Nederland. Terecht geaffi cheerd als een potentiële kansheb ber op de wereldtitel gedroeg Oran je zich zo onvolwassen dat Ruud Gullit en co in Italië een kans voor open doel hebben gemist. Een Ne derlands elftal in de EK-vorm zou met twee vingers in de neusgaten zijn doorgedrongen tot de laatste vier, maar zij miste de eenheid en de discipline om de faam waar te ma ken. In Barcelona zit Johan Cruijff nu op het vinketouw en laat hij zich graag pousseren als de 'Verlosser van Oranje'. Het zwakste WK sinds tijdens kende echter niet alleen verliezers. De sportieve winnaars zijn het Ierse legioen en Afrika, dat terecht een derde startbewijs is toegezegd. De financiële winnaar is de organisatie in Italië en daarmee de FIFA. Ge meten naar de inkomsten uit recet tes werd het toernooi met een op brengst van 170 miljard lire, zo'n 270 miljoen gulden, een daverend suc ces. Voor die opbrengst zorgden ruim twee miljoen 500.000 toe schouwers, een absoluut en bijna niet te overtreffen record in de his torie van het WK voetbal. - Wie stoort zich er dan nog aan dat het topvoetbal op een dood spoor zit? Behalve Henri Kissinger, over vier jaar betrokken bij de WK-orga- nisatie in de Verenigde Staten, voorlopig niemand. Als geen ander weet de voormalige minister van buitenlandse zaken dat geen Ameri kaan zit te wachten op een partijtje schaakvoetbal zoals dat in Italië ten beste is gegeven. Een hervorming van de toernooi-formule ligt daar om nu al voor de hand. De voortekenen zijn niet gunstig. Toch moet het voetbal terug naar de doelstelling, ondanks alle belangen die op het spel staan. Het gaat om het individu, de sterspeler, die als voorbeeld dient voor de jeugd. En om het maken van doelpunten. Daaraan heeft het bij Italia '90 ont broken. Daarom verdient dit toer nooi ook geen plaats in de eregale- ROME - Bijna een half uur na de benutte strafschop van Andreas Brehme doofden de lichten in het Olympisch Stadion van Rome en mocht Lothar Matthaus de Coupe Jules Rimet eindelijk in ont vangst nemen. Het kleurige schouwspel vormde het eni ge hoogtepunt op een voor de rest inktzwarte avond. Niet eerder in de historie van de Mondiale leed het inter nationale topvoetbal zoveel gezichtsverlies als uitgere kend in de hoofdstad van Italië. Wat per traditie de kroon op het toernooi moét zijn, werd een regel rechte aanfluiting. In alle opzich ten. In Rome beleefden de 73.603. toeschouwers de slechtste finale al ler tijden en werden de regels van het fatsoen royaal overschreden. Dat verwijt trof vooral de Argentij nen, die zich in het vijandig gezinde Rome uitermate slechte verliezers (1-0) toonden. Bijna zonder uitzondering gingen de Argentijnen als wilde beesten te keer, toen Codesal Mendez zo'n ze ven minuten voor afloop ten on rechte een strafschop herkende in de buiteling van Rudi Voller. Zelfs Franz Beckenbauer, de Duitse teamchef, ontkende naderhand niet dat de 'scheidsrechter een handje had geholpen'. Tegelijk sloegen bij de temperamentvolle Zuidamerika nen echter alle stoppen door. Tot na afloop, toen zij massaal verhaal gin gen halen bij de Mexicaanse gynae coloog. Gestrekt been Als eerste land in een WK-finale Rudi Voller en Lothar Mattaus, de smaakmakers van de Westduitsers, koesteren de wereldbeker. moest Argentinië de ontmoeting met negen spelers beëindigen. Am per een kwartier in het veld kwam Monzon in de tweede helft met een gestrekt been in op Klinsmann, kort na de strafschop van Brehme greep Dezotti de irritante Kohier bij de hals en verdween eveneens naar de kant. Daar kwamen nog eens gele HAMBURG (SID/DPA/Reuter) - Het slotsignaal van de Mexicaan se heilbrenger Codesal Mendez in Rome was het sein voor een lange Italiaanse nacht in Duitsland, dat voor de gelegenheid ook sportief al even één was. „Ole, ole. Super Deutschland, ole". Honderdduizenden mensen bevolkten direct na afloop van de ge wenste finale de gedurende ruim anderhalf uur leeggeveegde stra ten en vierden de derde wereldtitel met vuurwerk, orkaanachtige gezangen, viaggenparade's en auto-optochten. Naar schatting 30 miljoen mensen in Oost en West hebben de finale via de televisie gevolgd. In het Roergebied sprak de politie zondagnacht van chaotische toestanden. Tussen Bochura en Duisburg lieten duizenden suppor ters van de „Mannschaft" zich door wind en regen niet tegenhouden en bouwden een spontaan, verlaat carnavalsfeest in de straten en op pleinen. Het centrum van de Duits-Duitse festiviteiten was de Berlijnse Kurfürstendamm. De politie moest daar al om 22.30 uur de straten afsluiten wegens de drukte. In grote steden als Keulen en Düsseldorf was het ook voor de tweede keer dit jaar carnaval. kaarten overheen voor Troglio, Maradona en Vóller, die zich ander maal een slecht acteur toonde. Des te raadselachtiger was het daarom dat de Mexicaanse rechtspreker acht minuten voor tijd met beide ogen in de val liep. Verdiend was die treffer echter al leszins. De door vier schorsingen zwaar gehandicapte Argentijnse ploeg liet het initiatief volledig aan de Duitsers. Zij speelden fel en agressief, maar waren in de eerste helft nimmer bij machte een bres te slaan in de mammoet-verdediging. Gaandeweg raakten de Duitsers het spoor volledig bijster en ontwikkel de zich een duel dat niet meer was dan een karikatuur van een voetbal wedstrijd. Kort na de rust zag het er even naar uit dat de Duitsers toch nog een snelle beslissing zouden «forceren, maar Littbarski, Berthold en Augenthaler kwamen in de af werking tekort. Schoppen Duitsland-Argentinië stond vooraf vooral in het teken van het duel Maradona-Matthaus. Beide aan voerders slaagden er echter niet in een hoofdrol te vertolken. De Ar gentijn, die in z'n laatste WK meer schoppen moest incasseren dan dat hij briljante ingevingen had, was ook gisteravond te veel op zichzelf aangewezen om zijn land aan de derde wereldtitel te kunnen helpen. In Buchwald had Maradona boven dien een even harde als hardnekki ge bewaker. In de thuishaven van Vóller en Berthold, waar de Duitsers tien jaar geleden ook al de Europese titel ver overden, was Matthaus eveneens minder nadrukkelijk aanwezig dan in eerdere wedstrijden. Het verschil met Argentinië was alleen dat de aanvoerder van de Duitse ploeg in noodgevallen altijd een beroep kon doen op Brehme, die bij dit toernooi in de vorm van z'n leven stak. Beckenbauer meende gister avond niettemin dat Lothar Matt haus recht heeft op de status van su perstar. Daarin heeft de scheidende teamchef in zoverre gelijk dat de ex- werknemer van Borussia Mön- chengladbach en Bayern München sinds zijn vertrek naar Inter Milan is gerijpt en nu ook als aanvoerder binnen de 'Mannschaft' wordt ge respecteerd. Vier jaar geleden in Mexico was hij nog de waakhond van de wereldsterren en liet Bec kenbauer hem in de finale Marado na schaduwen. „Nu is Matthaus een speler", prijs Beckenbauer hem, „naar wie de te genstander zich moet richten. In Mexico moest hij nog anderen hinderen te voetballen, hier was hij onze belangrijkste man". Na Fritz Walter en Franz Beckenbauer was Lothar Matthaus gisteravond de derde aanvoerder van een Duitse ploeg die de wereldcup in ont vangst mocht nemen. „Dit succes is vooral de verdienste van Becken bauer", meent 'Capitano' Matthaus oprecht. „We hadden hier niet al leen een betere ploeg dan in Mexi co, maar vooral de sfeer en de mo raal was uitstekend. Dat hebben we aan Franz te danken". Diego Maradona daarentegen verdween met stille trom. De tranen biggelden hem over de wangen, toen hij als eerste het podium be klom om de medaille in ontvangst te nemen. De fluitconcerten vanaf de tribunes moeten de Argentijn door merg en been zijn gegaan. De Italianen waren echter nog niet ver geten hoe Argentinië het gastland de weg had versperd naar de finale. Diego Armando Maradona had een beter lot verdiend. Argentinië niet. De Duitsers maakten na zestien jaar een einde aan de Latijnse hegemo- ALBERT GEESING 74.765 toeschouwers. Het record van Italia'90. Bij Bondsrepubliek Duitsland - Joegoslavië in het Meazza-sta- dion (San Siro) in Milaan. 115 doelpunten. In 52 wed strijden. Doorzetting van c dalende trend. In Spanje '82 zorgden de 24 deelnemers vi 146 treffers, in Mexico '86 v< 132. 2,21 doelpunten gemiddeld per wedstrijd. Een absoluut dieptepunt. In Mexico '86 w het al bedroevend met 2,54. 42 minuten. De tijd die de elftallen in doorsnee nodig hadden het net te vinden. 4 minuten. De tijd die Susic van Joegoslavië nodig had het vroegste doelpunt van Italia '90 te maken. In de wedstrijd tegen de Verenigde Arabische Emiraten. 164 gele kaarten. Een i cord. In Mexico '86 lag het to taal op 138. 16 rode kaarten. Een record. In Mexico '86 wer den 8 spelers uit het veld ge stuurd. 30 spelers met twee gele kaarten. Serrizuela (Ar gentinië) en Brehme (Bonds republiek) zelfs drie maal. 22 gele kaarten. Voor Ar gentinië, dat daarmee onbe twist koploper werd. Came- roun (13) en Tsjechoslowakije (12) werden tweede en derde. 3 wedstrijden. Zonder geel of rood, namelijk: Italië - En geland (derde plaats), Enge land - Nederland (groep F), België - Spanje (groep E). 767.000 gulden. De boetes voor gele en rode kaarten, die in de kas van de FIFA vloei den. De boetes werden per ronde verdubbeld. Voor rood vanaf 13.200 in de voorronde, voor geel vanaf 8.000 gulden. 8 verlengingen. In het K.O. systeem vanaf de tweede r de. Een novum in de WK- eindronden. 4 strafschop-be slissingen. Twee in de kwart en beide halve finales. Met 38 strafschoppen om de wedstrij den te beslissen. 18 strafschoppen. In regu liere speeltijd. Dertien w den benut, twee gestopt, twee belandden op het houtwerk een vloog over. ÖIJLAUt LtlUÖUM UAUÖLAU

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13