EIDEN 'AZL moet nu eens een besluit nemen' 'Je kunt er toch geen paleis van maken Spoorwegen boos op Academisch Ziekenhuis Proef met kinderopvang personeel van scholen Politie vraagt inzage in zwarte lijst FNV Sluis Witte Singel verdwijnt Bewoners Groenoord verrast door sloopadvies LEIDSCH m DAGBLAD ZATERDAG 7 JULI 1990 LEIDEN - Bij het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) ligt de voornaamste oorzaak van de vertraging die de stationsplan nen hebben opgelopen. Dat vin den de Nederlandse Spoorwe gen (NS). "Ik heb begrip voor de moeilijkheden van wethou der Walenkamp. Het AZL moet nu eens een besluit nemen. Nu zijn ze weer bezig met de ont wikkeling van het eigen terrein. Maar ze zijn geen professionele projectontwikkelaar! Ik wou maar dat ze dat terrein verkoch ten". landse Spoorwegen (NS) windt zich zichtbaar op als hij spreekt over de ontwikkeling van de stationsplan nen in Leiden. Omdat de gemeente en het AZL nog steeds geen over eenkomst hebben gesloten, kan nog geen subsidie worden aangevraagd. "De plannen hadden al klaar moeten liggen. Het is nog niet te laat, maar het uur van de waarheid nadert. Wij zijn in elk geval ontzet tend ongeduldig". "Nu is het een goede tijd om sub sidie aan te vragen. Die tijd moeten we niet voorbij laten gaan. Op dit moment ligt de zaak ook in andere gemeenten moeilijk, dus als Leiden nu zegt: Wij zijn klaar, dan is dat een schot voor open doel". LEIDEN Er komen speciale opvangplaatsen deren van onderwijsgevend perso neel. Leiden is een van de zeven Ne derlandse gemeenten die door het ministerie van onderwijs is uitgeko zen voor een experiment voor twee jaar. Het ministerie betaalt de helft van de kosten, de andere helft (ruim vier ton) komt voor rekening van de ge meente. Ouders betalen de normale bijdrage. In totaal gaat het om zestig volledige plaatsen in kinderdagver blijven. Het experiment is volgens P. Pe ters van de directie onderwijs opge zet om te voorkomen dat grote per soneelstekorten ontstaan op scho len. "Op deze manier hoopt het mi nisterie de tekorten terug te drin gen. Door kinderopvang te bieden kun je vrouwen die al werken hou den en ook gemakkelijker nieuw personeel werven. Wij zullen ook in advertenties gaan vermelden dat er mogelijkheden zijn voor kinderop vang"..-- In LScTenValthet tekort aan on derwijzers nog mee, vertelt Peters. "Bij ziekteverzuim ontstaan wel Leiden problemen. En ook voor een aantal •or kin- vakken zoals economie is het moei lijk om docenten te vinden. Maar dit experiment is ook juist bedoeld om tekorten te voorkomen". Voordeel is dat door het experi ment in feite zestig plaatsen vrijko men voor 'algemene opvang', waar voor lange .wachtlijsten bestaan. Het is de bedoeling dat leerkrach ten zich voor 1 oktober aanmelden. Op 1 januari moet het project begin nen. De directie onderwijs huurt de plaatsen van de Centrale Organisa tie Kinderopvang Leiden (COKL). Dertig plaatsen zullen worden ge creëerd in bestaande instellingen in de stad die worden uitgebreid. Voor de overige dertig plaatsen moet de directie onderwijs een oplossing vinden. Het project is bedoeld voor leerkrachten in het lager, voortge zet en middelbaar beroepsonder wijs. De gemeente regelde al wel kin deropvang voor andere ambtena ren, maar voor onderwijsgevend personeel kon dat niet omdat af spraken over arbeidsvoorwaarden landelijk worden gemaakt. Convenant Al eind vorig jaar zouden gemeente, NS, AZL en busmaatschappij NZH een convenant tekenen en project ontwikkelaar Mabon de opdracht geven de plannen verder uit te ken. Die overeenkomst is er nog steeds niet. Eerst omdat onduide lijk was hoeveel geld de Leidse poli tiek beschikbaar wilde stellen voor de stationsplannen. Uiteindelijk werd afgesproken maximaal vijf tien miljoen te investeren. Toen lag het AZL dwars. Het ziekenhuisbe stuur nam een particulier bureau in de arm dat moest uitzoeken of een zogeheten Medipark van medische bedrijven mogelijk was op het AZL- terrein. We moeten met z'n vieren het avontuur aangaan. Het moet niet zo zijn dat een partner de zaak op houdt. De NS investeren veertig miljoen in het Leidse station en dat moet een ander ook over de brug komen in plaats van de zaak ophou den. Mabon kan ook niet verder, die wacht op de vervolgopdracht. En de NZH zit ook met smart te wachten", aldus Van de Ruit. Dit omdat het de bedoeling was in het najaar als de eerste werkzaam heden aan het emplacement begin nen, ook voorbereidingen te treffen voor de bustunnel, de zogeheten Terweetunnel. "Dat kan slim worden gecombi neerd. Het is ontzettend belangrijk dat iedereen nu opschiet. Het wordt allemaal veel duurder als je die bus tunnel pas kan aanleggen als alles boven de grond al gereed is". Geschilpunten In het najaar moet alles rond zijn, vindt Van de Ruit. "Dat kan nog net". "Ik hoop dat we eerder tot overeenstemming komen", rea geert verkeerswethouder Walen kamp. Deze week hadden hij en wethouder Van Rij weer een ge sprek met het AZL-bestuur maar tot directe resultaten heeft dat niet geleid, aldus Walenkamp. "Het was een van de gesprekken in het rijtje gesprekken dat we hebben. Er is nog een aantal geschilpunten". Walenkamp wil niet ingaan op de inhoud van die geschillen. LEIDEN De gemeente Leiden heeft het haar inwoners aantrekkelijk gemaakt om in het huwelijksbootje te stappen. Moesten degenen die tot nu toe over het water naar het stadhuis kwamen, halsbrekende toeren uithalen om aan wal te komen, vanaf gisteren hebben de bruidsparen een heuse trouwsteiger tot hun beschikking. Laura Boere en Rick Matters, die beiden bij het Hoogheemraadschap Rijnland werken, waren de eersten die van de trouwsteiger gebruik maakten. Wethouder Walenkamp was gisteren aanwezig om het tweetal bij het stadhuis te Verwelkomen. (foto Jan Holvast) Meegesleurde man veroordeeld LEIDEN - De politierechter in Den Haag veroordeelde gisteren een 21- jarige Leidenaar die op 1 oktober vorig jaar drie straten lang werd meegesleurd door een auto. tot 750 gulden boete, waarvan vijfhonderd gulden voorwaardelijk. De Leide naar stond terecht op verdenking van opzettelijke vernieling van een autoruit. De verdachte reed op de bewuste dag als passagier mee met een vriend in Leiden toen een verkeers ruzie ontstond. Beide auto's stop ten. maar de Leidenaar stapte als eerste uit. "Uit een geintje", zoals hij bij de politie verklaarde, stak hij zijn arm door het autoraam. De man in de au to schrok daar zo van dat hij weg reed. Volgens de verdachte werd hij zo door diverse straten meege sleurd. Uiteindelijk wist hij met ge weld het autoraam uit zijn voegen te rukken, zodat hij op straat viel. De advocaat van de verdachte, mr. Evers, stelde dat het gedrag van zijn cliënt weliswaar laakbaar was, maar dat de ruit was vernield om het vege lijf te redden. Politierechter, mr. J. van Over- beek was het daar absoluut niet mee eens. Net als de officier meende hij dat de Leidenaar zichzelf in die ha chelijke positie manouvreerde. Rechter Van Overbeek vonniste conform de eis. De man die uiteindelijk de auto van het slachtoffer ramde, werd tot 750 gulden boete veroordeeld. LEIDEN - De recherche heeft bij de bouw- en houtbond FNV de lijst met malafide aannemers op gevraagd. Dit is gebeurd in het kader van een onderzoek naar mogelijke fraude van een onlangs failliet verklaarde Leidse aanne- Deze krant berichtte vorige week zaterdag dat de bouw- en houtbond een zwarte lijst heeft opgesteld van aannemersbedrij ven die sjoemelen met de af dracht van vakantiegelden aan de werknemers. Op deze lijst staan vier Leidse bedrijven, drie andere ondernemingen uit deze stad zijn onlangs al failliet verklaard om dat ze niet konden voldoen aan de eis van de rechter om het vakan tiegeld over te maken. Een woordvoerder van de bond heeft laten weten dat hij deze week is benaderd door een re chercheur van de gemeentepoli tie. Behalve informatie over het bedrijf waarnaar een onderzoek loopt, vroeg hij tevens naar gege- vens over andere bedrijven die op de zwarte lijst staan. De FNV zeg de de politie alle medewerking toe en heeft de lijst met malafide ondernemingen inmiddels opge stuurd. Politievoorlichter D. Grave- land bevestigt dat de recherche bezig is met een onderzoek naar fraude door een Leidse aanne mer. In belang van het onderzoek wil hij nog geen verdere medede lingen doen over de voortgang van de zaak. De FNV stelde de zwarte lijst op omdat ze wil voorkomen dat de firma's die erop staan nog op drachten krijgen. De bond is van plan binnenkort te overleggen met de gemeente om te voorko men dat deze nog werk laat uit voeren door een van de bedrijven op de zwarte lijst. Omdat de bedrijven op de lijst vrijwel allemaal onderaannemers zijn die zich bezig houden met statenmakerij, krijgt vooral de di rectie civiele werken te maken met het verzoek van de bond. L. Barendregt, hoofd van deze directie, sluit niet uit dat de FNV een gewillig oor vindt bij de ge meente. "Wij hebben er evenmin belang bij om werk uit te beste den aan iemand die zich niet houdt aan de regels. Indien er problemen zijn, kan de gemeente namelijk verantwoordelijk wor den gesteld via de Wet Keten Aansprakelijkheid". Barendregt ziet naast een boy cot van dergelijke bedrijven nog andere mogelijkheden. Zo kan de gemeente volgens hem als voor waarde stellen dat een aannemer iedere week papieren overlegt waaruit blijkt dat alle loonkosten zijn voldaan. Niet aan iedere aannemer wordt deze eis gesteld. Ba rendregt meent dat de zwarte lijst van de bouw- en houtbond een goede leidraad kan zijn bij de af weging welke firma's afdrachten moeten verantwoorden. Hij wil hierop echter niet blindelings af gaan. "Wat eens een goed bedrijf was, kan slecht worden en omge keerd". Het directie-hoofd denkt dat van geval tot geval wordt beke ken of de aannemer op de zwarte lijst voorkomt en of dit klopt. "Maar de lijst van de FNV vormt in sommige gevallen wel een aan leiding om zorvuldig te werken bij het uitbesteden van opdrach ten". Lezers Schrijven Sloop Groenoord De Stichting Kaskoherstel en -on derhoud Groenoord is van mening dat in het artikel 'Advies: sloop deel huizen Groenoord' volstrekt foutie ve informatie is verstrekt door de gemeente. Volgens de gemeente zijn de panden Hansenstraat 1 tot en met 17 slooprijp en is ook de funde ring niet meer te herstellen. Uit de rapportage van het ingehuurde ar- chitectenburo blijkt echter dat in dit gedeelte van de Hansenstraat twee panden door ernstige funde ringsproblemen niet meer te her stellen zijn. Alle overige panden zijn wel op te knappen. Een tweede on derzoek, ingesteld door de Techni sche Bewoners Adviseurs van de Stichting Welzijn, onderstreept de ze conclusie. In de Korte Hansenstraat is steek- proefgewijs onderzocht. Uit de rap portage van het architectenbureau blijkt dat drie van de vijf panden matig tot goed herstelbaar scoren. Ergelijker wordt het als de gemeen te ingaat op de situatie in de Pas teurstraat. Daar zijn immers alleen de panden Pasteurstraat 10 tot en met 50 steekproefgewijs onder zocht. Hoe de gemeente er dan bij komt dat de nummers 1 tot en met 10 gesloopt moeten worden is een raadsel. "Funderingstechnisch zijn er geen belemmeringen voor her- De Stichting Kaskoherstel en -on derhoud Groenoord is bijzonder kwaad geworden over deze onzorg vuldige berichtgeving van de ge meente. Onzorgvuldig omdat bewo ners en de stichting uit de krant moesten vernemen dat hun wonin gen gesloopt zouden moeten wor den. Onzorgvuldig omdat de ver strekte feiten niet kloppen. Boven dien is deze gemeentelijke bericht geving laakbaar omdat iedere vorm van met de stichting overeengeko men vertrouwelijkheid is geschon den. Wanneer de gemeente op deze manier 'informatie' meent te moe ten geven vreest de stichting voor de voortgang van het experiment collectief kaskoherstel- en onder houd in Groenoord. Saillant detail is dat de stichting pas na het ver schijnen van het Leidsch Dagblad van 5 juli van de gemeente de twee de rapportage van het architecten bureau mocht ontvangen. Goed nieuws was er overigens ook te lezen voor de stichting. Im mers, wethouder Van Rij accepteert het sloopvonnis niet en vindt bo vendien ondersteuning van de be wonersorganisatie door een op bouwwerker een belangrijke zaak. Stichting Kaskoherstel- en onderhoud Groenoord LEIDEN - De verkeerssluis die is aangebracht ter hoogte van Witte Singel 92 verdwijnt. Dat blijkt uit plannen van de gemeente voor een nieuwe indeling van de weg. De sluis is bedoeld om de snelheid van automobilisten te verminderen, maar zorgt in de ogen van veel men sen voor een gevaarlijke situatie. De gemeente wil verder in het na jaar een vluchtheuvel aanbrengen in de zebra bij de Vreewijkbrug. Dat plan is al eerder gelanceerd en stuit te toen op veel bezwaren. Verder zijn er plannen om 'fiets- suggestiestroken' aan te brengen op het asfalt aan beide kanten van de rijbaan. Die zouden leiden tot een rustiger weggedrag. Over de voorstellen van de ge meente houdt de stichting Wijkco- mité Vreewijk woensdag een dis cussiebijeenkomst. Vanaf 20.30 uur künnen voor- en tegenstanders van sluizen en vluchtheuvels terecht in Huize Groenhoven aan de Witte Ro zenstraat 21. Auto Idem in tunnel KATWIJK - Een 62-jarige man uit Schijndel is gisteravond gewond geraakt bij een ongeval in Katwijk. De vrachtauto waarin hij reed, kwam klem te zitten onder de tun nel onder de provinciale weg. De doorrijhoogte is daar slechts 2.60 meter. De man liep verwondingen op aan hoofd en benen. De auto is total- Van onze redacteur Janet van Dijk LEIDEN Een vervelende verrassing. Zo noemt H. Blikman het bericht dat een architect heeft geadviseerd om een aantal wonin gen in de Pasteurstraat, de Korte Hansenstraat en de Hansenstraat te slopen. Nu blijkt dat woningen in zijn buurt zo slecht zijn dat ze niet gezamenlijk kunnen worden opgeknapt, is zijn huis in waarde gedaald, beseft Blikman. "Het is heel vervelend om dit te horen". Tien jaar geleden kocht Blikman de woning aan de Pasteurstraat 10. De eerste drie jaren heeft hij het huis grondig gerenoveerd. "Ik denk dat mijn buurman het ook niet leuk vindt om dit bericht te horen. Hij heeft zijn huis anderhalf jaar gele den opgeknapt. En aan de andere kant naast ons is de buitenkant op geknapt en de binnenkant ziet er ook goed uit, want het huis is hele maal aangepast voor een vrouw in een rolstoel". "In de loop der jaren hebben hier ontzettend veel vlikobakken voor de deuren gestaan, er waren zoveel mensen aan het renoveren. En dan is het raar om te beseffen dat nu plompverloren wordt gezegd dat die huizen moeten worden ge sloopt", vindt Blikman. Nog geen uitspraak in verkrachtingszaak DEN HAAG/LEIDEN - In de straf- zaak tegen een 20-jarige Leidenaar die verdacht wordt van een reeks- verkrachtingen en aanrandingen, is nog geen uitspraak gedaan. De Haagse rechtbank besloot gister middag de behandeling uit te stel len tot 18 september. De reden is dat het psychiatrisch rapport van het Pieter Baan Centrum in Utrecht nog niet klaar is. De man wordt ervan verdacht vo rig jaar in Leiden, Oegstgeest, War mond en Voorhout binnen een maand tien jonge vrouwen met grof geweld te verkrachten of pogingen daartoe ondernomen te hebben. De officier van justitie eiste op de eer ste zitting van 22 mei tegen de man een gevangenisstraf van 8 jaar. "Nou", zegt zijn vrouw, "als je de binnenplaats hierachter ziet, dan ziet het er wel heel lelijk uit. Die ga rage waar wij tegenaan kijken valt bijna uit elkaar van ellende". "Het zijn altijd huizen er tussen in", weet Blikman. "Sommige zijn inderdaad heel slecht, die kun je al leen maar slopen. Maar wat bete kent dat voor de rest? Moeten die ook worden gesloopt? Dan mag de gemeente ons weieens gaan inlich ten. We hebben nog niets gehoord". "Ik heb het gevoel dat ik nu al 10.000 gulden kwijt ben", vervolgt de bewoner van Groenoord. Hij en zijn vrouw hebben onlangs al beslo ten te verhuizen. "Er wonen hier veel studenten en werkende jonge ren. Het is een ongelooflijke herrie. De afgelopen weken gingen ze een paar keer middenin de nacht voet ballen. Dat is voor ons een reden om weg te gaan". Groenoord Opknappen Het laatste woord over het afbreken van de huizen is nog niet gezegd, stelt D. van der Linden. "Er zal nog driftig over worden gesproken". Hij woont aan de Korte Hansenstraat, tegenover het rijtje dat volgens de architect niet meer kan worden op geknapt. Van der Linden is lid van de werkgroep Groenoord Opknap pen (GOK). "Het onderzoek heeft uitgewezen dat voor een paar huizen de prijs te hoog is om ze nog op te knappen. Maar het besluit of de woningen moeten worden afgebroken of niet, is door de GOK nog niet genomen". Volgens Van der Linden vinden veel ambtenaren dat de hele wijk Groenoord plat moet. "En de vraag is dan wat ervoor in de plaats zou moeten komen. Door de ontwikke ling van het Schuttersveld als kan Overzicht van het u-vormige huizenblok waarnaar een bouwtechnisch onderzoek is verricht, dat uitwees dat een groot aantal huizen niet meer kan worden opgeknapt. (foto Jan Holvast) toorlocatie wordt dit gebied steeds belangrijker. Maar nu ben ik zo maar aan het brainstormen, hoor". Mevrouw Van Oosten die woont aan de Hansenstraat 15a maakt zich er niet druk om. "Mij doet het wei nig, het huis is niet van ons. Wij gaan er toch uit", is haar reactie. In de drie blokken die er zeer slecht aan toe zijn, wonen nog veel meer mensen die geen huiseigenaar zijn, vertelt mevrouw Siecker. Zij woont al sinds haar geboorte, 46 jaar geleden, in de Korte Hansenstraat, tegenover het U-vormige blok dat mogelijk wordt gesloopt. Doorgangswijk verhuurd aan studenten en andere jongeren die wonen in heel kleine kamers. De huiseigenaren zetten gewoon een muur neer en dan heb ben ze er weer een ruimte by. En met die woningnood nemen die jon geren daar genoegen mee. Van een echte familiebuurt is dit een door gangswijk geworden", weet ze. "En de eigenaars laten die wonin gen verkrotten", valt haar man haar bij. "Ze doen er niets aan, ze probe ren er alleen maar zoveel mogelijk geld uit te slaan. En als je buurman zijn huis niet opknapt, dan denk je zelf ook: Ik doe het maar niet meer. Het is «een aflopende zaak, deze buurt holt achteruit", concludeert het echtpaar. "Er moet zo snel mo gelijk wat gebeuren". "Volgens mij duurt het nog wel een jaar of tien, vijftien voordat ze gaan slopen. En wie dan leeft, wie dan zorgt", is de nuchtere reactie van de bewoner van Hansenstraat 9. "We weten nog van niks, maar offi cieus weten we wel dat ons huis op de nominatie staat om gesloopt te worden. Ach, het is wel slecht, maar om zo slecht dat het moet worden gesloopt, nee. Je kunt er geen paleis van maken. Dat zouden we wel wil len, maar die onzekerheid belem mert ons om investeringen te doen. We willen er wel geld insteken, maar dan moeten we zeker weten dat dat zin heeft. Zolang we dat niet weten, doen we er niets meer aan met als gevolg dat de boel verpau pert". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9