Meer premie ambtenaren- pensioenen 'Rijke zeven' op drift na de koude oorlog NODIG! 'Zouden zij alle hindernissen opeens wel kunnen nemen?' Transavia vraagt vergunning voor aantal 'zon'-lijndiensten Inlijving Grootint door Heerema rond Tienduizenden Oostduitsers in staking Geen economische hulp aan Sovjetunie te verwachten ZATERDAG 7 JULI 1990 PAGINA 5 Van onze correspondent Wiebe Pennewaard DEN HAAG - Een actuele krant op zondag? De obstakels zijn zo groot, dat de gevestigde Nederlandse dag bladuitgevers er nooit aan zijn be gonnen. En dat zullen ze voorlopig ook niet doen, naar de onwrikbare overtuiging van drs. K. J. van der vZande. Als secretaris van de in de Nederlandse Dagbladpers (NDP) verenigde ondernemers heeft hij 'grote twijfels' over het initiatief van Pieter Storms, verslaggever van het weekblad Nieuwe Revue. Storms kondigde gisteren aan dat de plan nen voor een zondagskrant vrijwel rond zijn: op 14 oktober moet het eerste exemplaar van de (Belgische) pers rollen. "Maar", zo vragen de deskundigen zich af, "zal hij Twijfel aan haalbaarheid zondagskrant blijft bestaan spreid moeten worden. Storms en de zijnen mikken zowel op losse verkoop via punten, die op zondag zijn geopend zoals trein- en bussta tions, benzinepompen en zieken huizen, als op een vaste afname Grenzen behoorlijk wat. Bovendien vraag ik bond van de FNV, i: Bezorging Voor de bediening van de abonne menthouders zijn op zondagoch tend bezorgers nodig, en de initia tiefnemers vertrouwen er vast op dat deze zijn te vinden. Binnen de NDP is men daarover een stuk som berder. "Het is nu al moeilijk voor veel dagbladen om door de week voldoende bezorgers te vinden. Voor werk op zondag zul je stevig in geen enke- de bus moeten blazen, en dan kom DEN HAAG (ANP) - Minister Dales van binnenlandse za- nemen? ken wil de overheidsbijdrage in de pensioenpremies voor ambtenaren met 1,6 miljard gulden verhogen. Gebeurt dat Een groep geldschieters heeft niet, dan zullen bij stijgende overheidssalarissen tekorten zil:h verzameld rond de welgestelde bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) ont- zVn" rkin^meTd" staan. weekbladjournalist Storms resul- ^dactie^druSers' Dales wil nu al vastleggen dat de nog niet, 24 procent kan geen ge- 'eerde voorlopig in een startkapi- bruik maken van de regeling en 34 taal van 10 miljoen gulden vi inT.0"6 hindernissen kunnen "Dek^t^ben z^vaakge- niet alleen sport brengen? gekeken of een zondagskrant haalbaar is, en de conclusie was steeds negatief', aldus Van der Zande. Hij ziet als grootste struikel- Brakman blok de financiering na de aanloop- niging periode. Wil een zondagskrant rede- zonnig lijk actueel zijn, dan moet er door behoorlijk wat op zaterdag - naast ontheffing van het verbod tot weekendwerk. Woordvoerder De Opdat laatst^ heeft secretaris Geus neemt daarom aan. dat de plannenmakers zich rechtstreeks de Nederlandse Vere- Journalisten, een wat tot de Belgische uitgeverij Hoste zonniger kijk. Er gebeurt echt wel huidige (lage) pensioenpremie 1 8,8 procent met ingang van 1992 elk procent wijst het idee van de hand. de sport zijn er allerlei manifestaties demonstraties. Het punt jaar met één procent omhoog gaat. v».^- Dat kost 400 miljoen gulden in 1992, duizend gulden bruto per maand, Mn aanvullend krediet wat zal oplopen tot 1,6 miljard gul- wil de helft wel en 27 procent niet J°en gufden wil verlenen, den in 1995. Dales houdt rekening met deeltijd VUT. Vanaf acht mille 15 of 16 pro- bruto per maand ligt de verhouding Het totaal van 30 miljoen blijft omngekeerd: 21 procent wil wel en ruim onder de 50 tot 80 miljoen gul- de amb- de helft niet. derlj d}e volgens de heersende op enstaande endaéskrant De initia dat vergt stevige toeslaSen °P de tuurl.jk tot hoe laat een redactie kan aanstaande zondagskrant. De imtia- bruikelijke, doordeweekse lonen en werken. Bij drukken op zaterdag- —vcu ti<rfr»orYiop« vonvaohfon Haf iio Kaniz uiuiiMjiytwB,uuuiucwccKbcïuiicnen werxen. tuj aruKKen op zaïeraag- ren a^vmie^ kredfet^ui 20 mil- vergoedingen. De NDP-sccretaris middag, zoals kennelijk het plan is, verhoging v met i cent. Niet duidelijk betwijfelt of die kosten in de prijs valt er toch een groot gat' kunnen worden doorberekend: "Er zijn grenzen aan wat je de losse- nummerkoper of abonnee kan vra gen". Voor het overige acht de NVJ het initiatief 'heel belangwekkend', al hebben gewend, drukker van onder meer de krant Het Laatste Nieuws. "Volgens onze grafische cao mag er nog steeds alleen maar tot zaterdag middag één uur aan zaterdagkran ten worden gewerkt, en vanaf zon dagavond negen uur aan de maan dagkrant". tenaren moeten gaan meebetalen aan de hogere premies. Dales is daar VUT werden genoemd: nu huiverig voor, omdat daardoor terugval in inkomen Als argumenten tegen deeltijd vattingen rrrn J te grote dig zijn c uitgeverskringen Ook van de aangekondigde actua- d£,"k pensioen, ginnen. Maar dat bedrag is dan ook Vooral het uun. Vdll UC ddllgcivuiiuiguc dtiua- •>t,n rlo n 1 krant te be- liteit heeft hij geen hoge pet op. aan ga. lk Uit contacten met de Belgische vanwege de bijdrage grafische bond is gebleken, dat de de pluriformiteit van de ge- drukkers in Brussel tegen de nor- 5 land. Brakman: maie overwerkvergoeding van 100 het gemak procent extra aan de Nederlandse prijs", aldus Van der Zande. Ook bij Druk en Papier, dat inci denteel de belangen van de door gaans jeugdige bezorgers helpt be hartigen, vreest men met grote vre ze. De Geus: "De rouleersnelheid binnen het bezorgerskorps ligt ge middeld rond de zes maanden. Elk half jaar moet je in feite de club ge heel vernieuwen. Het is een demo grafisch gegeven, dat in de nabije toekomst de groep tussen de vijf tien en twintig jaar alleen maar slinkt tel uit je problemen". Ondanks alle twijfels volgt de be trokken buitenwereld het jongste plan rond 'het eeuwige gat in de krantemarkt' met spanning (Van i de ruimte de functie of de werkgever laten berekend op basis zesmaal i„ België te drukken voedt deze uit, dat de journalistieke zondagkrant zullen werken. Wan- der Zande), met grote interesse - -- -<=•- UC1CIVC11U UJJ uaaia van <-1.11 ui AJCigic ie uiutvr.cn vu trut uctc verbetering deeltijdwerk met toe, het werk en per week verschijnend dagblad, scepsis. "De Nederlandse krantele- betaald zulIen worden i de arbeidsvoorwaarden zal op- de collegiale contacten zijn te ple- wat een aanmerkelijk groter appa- zer is gewend aan een behoorlijk ac- zieng om op te geven en werken in raat vergt dan een alleen op zondag tuele krant. Als je een zondagkrant Ueen VerZOeKen deeltijd VUT is met aantrekkelijk, verspreide krant. - - gaan. De pensioenpremie (die ook dient om vut- en arbeidsongeschiktheids uitkeringen te betalen) is vanaf be gin jaren '80 door achtereenvolgen de kabinetten sterk verlaagd. Dat geld is voor een deel gebruikt voor de arbeidsvoorwaarden van de ambtenaren en voor een (groter) deel om het financieringstekort te verkleinen. De premie kan de komende jaren ook stijgen door de invoering van een nieuw, flexibel premiesysteem waarbij rekening wordt gehouden met ontwikkelingen op korte en lange termijn die van invloed zijn op de pensioenen. Een besluit over zo'n systeem is nog niet genomen. Binnenkort zullen topambtenaren het kabinet hierover adviseren. De centrale voor middelbare en hogere ambtenaren (CMHF) meent dat de overheid nu de rekening krijgt gepresenteerd voor te ver doorgevoerde premieverlagingen, tegen het advies van de bonden in. De CMHF vindt het niet meer dan billijk dat de overheid de premie verhoging voor haar rekening neemt, omdat het steeds de over heid was die de revenuen van de premieverlaging heeft geïncas seerd. De premieverhoging mag on der geen beding uit de arbeidsvoor waardenruimte worden betaald, al dus de CMHF. Deeltijd vut 7an de ruim 1200 rijksambtenaren die van de periode vanaf 1 juli 1989 tot 1 mei 1990 aanspraak konden maken op deeltijd vervroegd uittre den (deeltijd vut) met 59 jaar heb ben er slechts 249 van de regeling gebruik gemaakt. Dat blijkt uit het een onderzoek van het ministerie van binnenlandse zaken. Bij de mi nisteries van algemene zaken en buitenlandse zaken werkt zelfs geen enkele deeltijd-vutter. Een recente enquête onder amb tenaren van 59 iaar wees uit dat 37 procent van plan is met deeltijd VUT te gaan. Vijf procent weet het Economie kort Sovjetmanagers Het raadgevend managementbu reau KPMG Klynveld Bosboom Hegener praat met de Sovjet-autori teiten over de training van niet min der dan een miljoen managers van bouw- en constructiebedrijven in de Sovjet-Unie. Dat vertelde een woordvoerder van het Amsterdam se bureau bij het begin van een trai- nings-programma voor 170 mana gers van het bouwbedrijf van de dienst openbare werken van Mos kou, die 14 dagen stage lopen in Ne derland. Investeringen Nederland blijft ondanks de con currentie van andere Europese lan den in trek als land van vestiging. Dat staat in het jaarverslag van het Commissariaat voor Buitenlandse Investeringen in Nederland (CBIN). Het aantal investerings-projecten, dat met tussenkomst van het CBIN tot stand kwam, steeg van 45 in 1988 naar 61 vorig jaar. Daarvoor waren vooral Japan en de VS verantwoor delijk. Noord-Amerika was goed voor 26 van de 61 projecten en bijna de helft van het in ons land geïnves teerde bedrag van 1372 miljoen gul den. Stena Line Stena Line gaat de diensten van Stena Line en Sealink op de route Hoek van Holland-Harwich met in gang van 1 september dit jaar tot één dienst samenvoegen. Dat is het gevolg van de overname van Sea link door Stena Line. De naam van de Britse tak zal veranderen in Sea link Stena Line. Het hoofdkantoor van het geïntegreerde bedrijf komt in Hoek van Holland. Norfolk Line Onder het perspneel van Norfolk Line in Scheveningen heerst onge rustheid wegens de integratie van het bedrijf in de transportactivitei ten van het Deense MAERSK. De werknemers van de roro-terminal en het hoofdkantoor van Norfolk Line in Scheveningen vrezen dat het bedrijf wordt opgeheven en de activiteiten worden ondergebracht bij andere onderdelen van MAERSK in Nederland en België. De Deense rederij heeft Norfolk Li ne vijf jaar geleden overgenomen. r de plannenmakers de hobbels van de (aanloop)financiering en technische vervaardiging hebben genomen, zitten zij nog wel met een al op zaterdagmiddag drukt, mis je Bij Druk en Papier, de grafische stapel van 225.000 kranten, die (Brakman) en met beroepsmatig wijd open ogen (De Geus). Serieus nemen zy deze poging allen, en dat kan niet van de diverse eerdere pro jecten worden gezegd. Naar Turkije, Spanje en de Griekse eilanden SCHIPHOL (GPD) - Transavia wil in de nabije toekomst een tiental lijndiensten naar zonbestemmin- afspraken gemaakt over tar frequenties. Nu Europa geleidelijk gen gaan uitvoeren. In een brief aan luchtvaartregime vrijer maakt minister van verkeer en water staat heeft de chartermaatschappij eerder gedane vergunningaanvra gen 'hard' gemaakt. Transavia kreeg onlangs toestemming om een lijndienst uit te voeren op Las Pal- mas (Gran Canaria). capaciteit vrijkomt, claimt Transavia deze extra capaciteit voor zich. Zo is de vergunning van Trans avia om een lijndienst op Las Pal- mas te vliegen ten koste gegaan een uitbreiding nen De maatschappij heeft veel erva ring opgedaan met haar enige lijn- het dienst op Londen, Gatwick. Vol gend jaar krijgt de maatschappij de beschikking over spiksplinternieu we Boeing 757's die de bestaande vloot van Boeing 737's komen ver sterken. de* capaciteit Dagelijks den. De maatschappij wil op haar lijn dienst naar Las Palmas (vijf keer per week) twee keer terugvliegen over Tenerife. Er zijn plannen om Heraklion op Kreta dagelijks aan te gen in de zomer en twee keer week in de winter. Naar Istan bul wil men drie keer per week. Op de consument aangebo- 31 juli is bij de Rijksluchtvaart dienst in Den Haag een hoorzitting over de vergunningaanvragen van Transavia. de KLM op Spapje. Transavia wil wel tweederde Tot nu toe vlogen de drie Neder- de sjoelen op lijndiensten in san landse chartermaatschappijen uit- werking met de touroperators sluitend vluchten in opdracht van Touroperator Neckermann touroperators. De touroperator a! contact met Transavia hierover vhegen kocht in de winter grote series vlieg- tuigstoelen in en koppelde daar een hotelbed aan vast. Nu de belangstel ling voor traditionele vakantieoor den als Spanje terugloopt, hopen de chartermaatschappijen deze neer gaande spiraal af te remmen door de consument meer keus te bieden. Op een lijndienst kan de vakantiegan ger een stoel boeken, zelf zijn ac commodatie regelen en vertrekken wanneer hij wil. Transavia heeft vergunningaan vragen lopen voor onder meer Pal- ma, Alicante, Malaga, Heraklion, Faro, Kos, Rhodos en Istanbul. In de brief aan de minister wordt toe stemming gevraagd deze diensten uit te mogen voeren wanneer er ca paciteit op deze routes vrij komt. Capaciteit OOST-BERLIJN (DPA) - In de DDR hebben gisteren meer dan 100.000 werknemers in de metaalindustrie gedaan aan waarschuwingsstakingen en protestdemonstraties. Alleen al ongeveer 120.000 werknemers in 200 Met capaciteit doelt Transavia op de metaalbedrijven in Oost-Berlijn en de toekomstige deelstaat Brandenburg deden mee aan de grootste arbeidson- geaPr° _®n_ capaciteitsbalans tus- derbreking sinds tientallen jaren in de DDR. Zij willen dat in de komende twee jaar de werkgevers geen personeel ontslaan, maar programma's voor om- bijscholing opstellen. De werkgevers zouden hun arbeiders schadeloos moeten stellen voor het verlies ac dat dezen lijden doordat hun werkuren minder worden als ze cursussen volgen. De werknemers in de Oostduitse metaalindustrie willen verder een verkorting van de werkweek tot 40 400 gulden ineens als tegemoetkoming voor de gestegen belastingen en prijzen. De bond had tot de protestactie opgeroepen nadat eerder in de week cao-onderhandelingen waren vastgelopen LEIDEN/ZWIJNDRECHT - Het ten te ontwerpen, bouwen, vervoe ren, plaatsen en onderhouden. Hee rema Fabrication Group bv (zoals het bedrijf offcieel heet) wordt zo wereldwijd één van de grootste pro ducenten van kant-en-klare off-sho- off-shorebedrijf Heerema heeft de vriendelijke overneming van I constructiebedrijf Grootint Zwljndrecht rond. De vakorgani ties en ondenemingsraden hebben, blijkens mededeling, inge- re-installaties. Nederland en het desbetreffen- stemd met de inlijving door Heere de land. Tot 1993 wanneer de Eu- loon ropese binnengrenzen wegvallen is in bilaterale luchtvaartverdragen Jr en afgesproken hoeveel capaciteit lijn- metaalwerknemers dienstmaatschappijen tussen twee neming met landen in mogen zetten. Verder zijn die in staat de prijs die Heerema ne telt voor Grootint worden geen r dedelingen gedaan. Heerema Met deze begin mei aangekondig- enige tijd bezig met de uitbreiding de overneming ontstaat een onder- van zijn activiteiten. Na j 12600 werknemers, liezen in de eerste helft i grote off-shoreprojec- tachtig richtte het i dejaren De meeste EG-landen voelden vormingen in de Sovjet-maatschap- ook hier is scepsis gerechtvaardigd. De Top van Houston zal echter wel voor_het plan, maar de Britse pij en voor doorzettende ontspan- De Europese landen willen harde aan alle uiteenlopende zienswijzen zet (253 •bezwaren ning. Gorbatsjov zelf gaf die stelling maatregelen ter bestrijding van het weinig veranderen en we mogen wordt premier Thatcher zag aan. Zoals te doen gebruikelijk bij deze week nog wat de omgang met dit soort internatio- hij op het Congres met zijn grootste concurrent Mc- Dermott een gezamenlijke onderne ming op. Vorig jaar werd het deel met zware lading-schepen van het bergingsbedrijf Wijsmuller overge nomen, waarmee booreilanden kunnen worden versleept. Grootint is in een in 1948 door J. de Groot opgericht familiebedrijf dat zich als éen van de grootste off shore-bouwers van Nederland kan beschouwen. Driekwart van de om- iljoen gulden in 1988) deze sector behaald. glans toen zogenaamde broeikaseffect door de dus een weinig zefegende slotver- Grootint bouwt voorts grote staal de Commu- uitstoot aan kooldioxide terug te klaring over het milieu tegemoet constructies als bruggen (de tweede sche top, die vorig jaar in Parijs nale pijnpunten werd besloten het nistische Partij, zichzelf en zijn re- brengen. De VS vreest dat dat bete- zien. Want dat is de beperking van Van Brienenoordbrug). Het bedrijf plaatsvond: economische hulp aan voorstel c de Sovjetunie zal het belangrijkste te laten bestuderen, agendapunt zijn van de economi sche top van de zeven rijkste Wes- ,TT terse landen, die maandag in Hous- W eilllg KB11S ton (Texas) begint en die drie dagen Nu zal het hulpplan gaat duren. Daarin schuilt een flin ke dosis ironie. Immers, de werkgroep verder gering twee jaar de tijd gaf c Houston op nieuw ter sprake komen. Het zal an dermaal weinig kans van slagen landen die aan de top meedoen, de hebben, want niet alleen Engeland hulp. Het gaat om hulp bij bijvoor- VS, Canada, Japan, West-Duits- is tegen, maar ook Canada, Japan land, Frankrijk, Italië en Engeland, vooral ook de Verenigde Staten, hebben altijd gemeenschappelijk President lijnrecht tegenover de Sovjetunie pen weken kent dat sommige industrieën moe- economische topconferenties Sovjet-economie op een voor de ten sluiten, andere voor hoge kos- het rijke zevental: ze moeten in burger zichtbare manier beter te ten komen, en houdt daarom de monie eindigen, althans voor maken. boot af. oog van de buitenwereld. Houston zal, gegeven de verschil- lende standpunten, vrijwel zeker geen directe economische hulp op leveren, misschien wel technische har- beeld het opzetten van een aande- lenbeurs, commerciële banken, een hebben altijd gemeenschappelijk President Bush heeft de afgelo- vrije huizenmarkt en dergelijke. pen weken meer dan duidelijk ge- Ook zal denkelijk worden voorge- maakt dat hij niets ziet in een grote steld de Sovjetunie waarnemer-sta de Sov- tus te geven bij organisaties als het Internationale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank. gestaan. Sindsdien zijn de Oosteuropese kapitaalsoverdracht staten hun eigen weg, los van Mos- jetunie. Hij vindt onder kou, gegaan. Oost-Duitsland is nu vrijwel gefuseerd met West-Duits- land en een gedemoraliseerde Sov jetunie wankelt op de rand dat de Sovjets geen recht hebben op finan ciële hulp zolang ze nog veel geld aan hun militaire apparaat uitge- Ook heeft de Amerikaanse pre- Landbouw economische afgrond. Dat maakt sident zich publiekelijk afgevraagd In Houston wordt zeker de zoge- "i naar de Sov- naamde 'Uruguay-ronde' van de nog elk jaar 5 GATT over het wegnemen van han- de bodem- delsbarrières op het gebied van on der meer landbouw. De onderhandelingen in de GATT, die in december naar een cli- w max moeten groeien, lopen niet i Kohl en goed. Volgens de VS is dat de schuld van de EG-landen, die de Top van Houston anders dan de voorgaande. De Westerse landen jets moet, zo lang zullen zich serieus over de vraag miljard dollar stoppen moeten buigen hoe zij zich in de we- reld van na de Koude Oorlog moe ten opstellen. Nu al is duidelijk dat de deelne mende landen daarbij grote er zo veel geld loze put die Cuba heet. Gebaat De tegenargumenten schillen van mening hebben. Ter ta- Mitterrand zijn onder meer, dat het fel zal onder meer komen het stel van de Westduitse bondskanse lier Kohl, gesteund door de Franse economische systeem. Voor Kohl president Mitterrand, om een soort het bijzonder speelt bovendien het Westen gebaat is bij de aansluiting voldoende bereid zouden 'zijn een de Sovjetunie bij het Westerse eind aan de laniibouwsubsidies te Marshall-hulp voor de Sovjetun maken. De Amerikaanse regering wil over dit onderwerp stevig van belangrijke rol dat gedachten wisselen, maar ook hier te argument beginnen. Kohl en Mitterrand wil- hulp^de^Russ^sche bezwaren tegen kan~nietaïte ved"vooruitgang den verwacht len dat de westerse landen 15 mil- het NAVO-lidmaatschap jard dollar aan economische hulp herenigd Duitsland zou kunnen i de Sovjetunie geven. Dat stel wejd tijdens de Europese top in Dublin, enkele weken geleden, ge lanceerd. doen afnemen. Tenslotte wordt de bekende wijs- Het milieu, dat tijdens de Parijse vorig jaar zo'n belangrijk heid veel herhaald dat Gorbatsjov gespreksonderwerp was, zal onge- de beste garantie vormt voor her- twijfeld ook aan de orde komen, en ADVERTENTIE óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends: Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15* Wij nemen een jaarabonnement f 28550 Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Alphens Dagblad, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071 -161400 heeft de laatste jaren met teruglo pende winsten te kampen. NVM begint met hypotheekshops DEN HAAG (GPD) - Bij iedere Ne derlander een hypotheekwinkel in de buurt. Dat beoogt de Nederland se Vereniging van Makelaars, die gisteren in Tiel het startsein gaf voor de eerste 250 hypotheekshops. Consumenten kunnen daar gratis advies krijgen over de voor hen meest geschikte hypotheekvorm. De NVM begeeft zich al tien jaar op de hypotheekmarkt, maar wil dat wat nadrukkelijker gaan doen. Bij 250 NVM-makelaars, verspreid over het hele land komt een apart loket, met een eigen herkenbare huisstijl waar de klant advies kan inwinnen. De NVM hoopt daarmee nog meer aanstaande huizenkopers binnen te krijgen om zo haar huidi ge marktaandeel van 23 procent op de hypotheekmarkt te verhogen. De lokettisten krijgen een specia le opleiding. Zij moeten o.m leren omgaan met het geautomatiseerde stappenplan. De klant geeft op wat hij bruto verdient en wat hij netto aan maandelijkse woonlasten kan opbrengen. De computer rekent binnen enkele minuten uit wat de beste hypotheek voor die klant is en welke bank die in zijn assortiment heeft.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5