NOS-bestuur beraadt zich op Veronica Als het op 1 januari sneeuwt, is Ritzen de schuldige Amsterdam smelt gif afval om tot glas tt kosten. Geschat wordt dat slieren, Leger (hé man, hé meid) blijft personeel werven 'Geen aparte gevangenis voor pleger seksmisctrijf ZATERDAG 7 JULI 1990 BINNENLAND PAGINA 3 'Vertrouwen flink geschonden' HILVERSUM (GPD) - Een deel van het NOS-Bestuur heeft gisteren in een besloten, ingelaste vergadering de vertrou wensvraag aan de orde gesteld in de kwestie-Veronica. Ver tegenwoordigers van de identiteitsomroepen, gebundeld op Nederland 1, zijn van mening dat het vertrouwen in de integriteit van Veronica flink geschonden is. DEN HAAG - Stap in de wereld die marine h,eet. In de bioscoop en op tv wordt deze kreet onderstreept met beelden van een stampend stan daardfregat op weg naar een onbe kende horizon. De landmacht be weegt zich voort op de beat van een forse discodreun, 'he man, he meid'. En de luchtmacht? Die haalt, als men de reclamejongens moet gelo ven, het beste uit jezelf. Ook het 'produkt' krijgsmacht wordt tegenwoordig in een snelle verpakking aan de man gebracht. Maar hoe verhouden die op maat ge maakte wervingscampagnes zich met de plannen van defensieminis ter Ter Beek? Immers, de bewinds man waart rond met een vlijm scherp bezuinigingsmes en heeft aangekondigd flink in de personele bezetting te snoeien. Woordvoerder Paul Hagers: "Of we de werving van nieuw personeel voor de verschillende onderdelen op een lager pitje gaan zetten, is op dit moment nog onzeker. Simpel weg omdat de echte percentages van het ministerie nog niet bekend zijn. En je gaat je plannen nu een maal niet afstemmen op cijfers die je niet kent. Bovendien zullen als krijgsmacht altijd wel nodig hebben. Denk maar aan de doorstroming, of aan de specialis ten. Dat kan een F16-vlieger zijn maar ook een accountant". Over werving gesproken. Je krijgt soms steun uit een onver wachte hoek. Bij de luchtmacht lie pen de aanmeldingen voor piloot vanaf 1985 tot 1987 gestaag omhoog. In '85 kregen we 6992 aanmeldingen binnen. In 1987 waren dat er 8403. Maar in 1988 schoten de aanmeldin gen door naar ruim 12.000. "De oor zaak? Dat was het jaar dat de film Top Gun uitkwam. Het verhaal over een straaljagerpiloot. Zo'n onver wachte, gratjs reclame is mooi mee genomen. Maar geeft wel aan hoe onvoorspelbaar de invloed van re clame is. Vorig jaar zaten we overi gens weer op ruim 6000. Dat bewijst overduidelijk de wervende invloed van zo'n film". Bij de landmacht onderschrijft F. Janssen de woorden van zijn colle ga Hagers: "Op dit moment is het inderdaad nog erg vroeg om precies aan te kunnen geven wat we in de nabije toekomst gaan doen. We zul len elk jaar toch nieuwe mensen voor de verschillende afdelingen nodig hebben. Als je die potentiële kandidaten kopschuw maakt, haal je zelfs de aantallen niet die nodig zijn om je personeelsbestand op peil te houden". Namens de marine vult W. Genes te aan: "Wij zijn elk jaar weer op zoek naar een aantal specialisten. Dan denk ik bij voorbeeld aan MT- S'ers. Een groep techneuten waar moeilijk aan te komen is. Toch vormt die groep jongens en meisjes het onmisbare middenkader. Als die toeloop stagneert, krijg je flinke knelpunten binnen onze bedrijfs tak. En los die maar eens op als je geen personeel hebt". Overigens heeft de marine de eer ste negatieve neveneffecten van de bezuinigingswoede van Ter Beek al aan den lijve ondervonden, zegt Ge neste. "Door de onzekerheid die toch onder het personeel is ont staan, zijn er bij ons vijftig officie ren opgestapt. Mensen die hier een dienstverband van tien jaar op had den zitten en nu hebben gekozen voor het bedrijfsleven. Onder nor male omstandigheden hadden de meeste van die mensen gewoon weer bijgetekend. Dat gat zal ook weer gevuld moeten worden. Dus of er nu wel of geen fikse bezuinigin gen komen, ik zie de wervingscam pagnes van de verschillende krijgs- machtonderdeelen voorlopig nog wel even doorgaan". Voor hele speciale groepen bin nen de krijgsmacht hoeft overigens nauwelijks een advertentie ge plaatst te worden. Geneste: "Het Korps Mariniers kan de laatste ja ren de aanvragen nauwelijks aan. De opleiding van die elite-groep is fysiek en mentaal heel zwaar. De in teresse voor die diensttak heeft, denk ik, te maken met de hang naar het leveren van lichamelijke top prestaties die je tegenwoordig overal tegenkomt". Zoals bekend is Veronica door het Commissariaat voor de Media schuldig bevonden aan het doelbe wust verlenen van steun en het leve ren van een bijdrage aan de tot standkoming van het commerciële televisiestation RTL-Veronique. De vertegenwoordigers van de identi teitsomroepen wilden gisteren ech ter nog niet zover gaan dat zij het vertrouwen in Veronica definitief opzegden. Alvorens tot een oordeel te komen, wensen zij van Veronica aanvullende informatie. Bovendien is onduidelijk wat de consequenties zullen zijn van een vertrouwensbreuk voor het functio neren van Veronica-voorzitter mr. W. Bordewijk in het NOS-Bestuur. Veronica maakt als publieke om roep immers deel uit van het be stuur. "Dit is een nieuw feit, dat door onze omroepjuristen zal wor den bekeken. Nagegaan moet wor den wat de formele positie van het NOS-bestuur is in een dergelijke kwestie", aldus een woordvoerder van de NOS. Kabinet begonnen met discussie over bezuinigingen 1991 DEN HAAG (ANP) - De minister raad heeft een begin gemaakt met een marathon-bespreking van de uitgaven voor volgend jaar. Premier Lubbers zei gisteravond op zijn we kelijkse persconferentie dat de be raadslagingen niet voor volgende week dinsdag worden afgerond. Het eerder door minister Kok (fi nanciën) genoemde bedrag van 800 miljoen gulden aan bezuinigingen, dat nodig zou zijn om het afgespro ken tempo van terugdringen van het financieringstekort te halen, staat volgens Lubbers ter discussie. In elk geval is het bedrag niet ver oorzaakt door ovèrschrijdingen, maar door macro-economische fac toren. "We kunnen alleen vaststellen dat de jas iets krapper is geworden dan in het voorjaar werd geschat. Het nationaal inkomen is in 1991 minder. Het is in de zomer altijd een kwestie van passen en meten", al dus Lubbers. AVRO en TROS hadden wat min der moeite met de handel-en-wan- del van Veronica inzake Veronique. Volgens hen kan er van een vertrou wenscrisis geen sprake zijn, omdat Veronica nooit een geheim heeft ge maakt van haar commerciële ambi ties. De vertegenwoordigers van AVRO en TROS stelden zich wél op het standpunt dat Veronica zich voortaan loyaal moet opstellen ten opzichte van het publieke bestel en niet langer de bedoeling mag heb ben het bestel te ondermijnen. Ve ronica-voorzitter Bordewijk zei de uitspraak dat Veronica 'de bijl aan de wortel van het publieke omroep bestel' wil zijn, ernstig te betreuren. Het NOS-Bestuur heeft gisteren ook gesproken over de herverde ling van zendtijd gedurende de ze ven weken dat Veronica voor straf niet mag uitzenden op radio en tele visie. Daarover zijn nog geen beslui ten genomen. Een deel van de om roepen wil meewerken aan het vul len van de 'gaten'. Andere omroe pen voelen daar niet veel voor. De NOS moet vóór 1 december met een voorstel komen. Het NOS-bestuur komt woens dag opnieuw in besloten vergade ring bijeen om zich, gewapend met meer feitenmateriaal, definitief uit te spreken over de kwestie-Veroni- Veronica zelf heeft intussen de aanval voortgezet. Directeur Rob Out heeft minister D'Ancona in een brief op de vingers getikt, omdat zij in het NOS-journaal gezegd heeft dat "gelden van de kijker" gebruikt va bij Terschelling de 77 meter lange Duitse Filippijnse bemanningsleden - werden gered. zijn voor belegging in RTL-Veroni- sleepboot Wotan uit Hamburg gezonken, na in Bij een poging het dok weer vast te maken, que. Out wijst erop dat geen ge meenschapsgelden maar vereni- gingsgelden zijn belegd. "Wij zou den u dringend willen verzoeken, mede gelet op uw positie als ambts drager, enige voor- en omzichtig heid ten aanzien van deze zaak te betrachten en de kijker correct voor te lichten", briest de Veronica-di- recteur. TERSCHELLING - In een storm op de Noord- zwaar weer een drijvend dok te hebben verloren, kwam de boot er mee in aanvaring, sloeg lek en met een kracht van acht beaufort is gisteren Dz 16 opvarenden - Duitse officieren en verder maakte daarna snel water. Het op drift geraak- te strandde op de kust van Terschelling. (foto AMSTERDAM (GPD) - De ge- Het is een ernstig verontrei- meente Amsterdam wil de zware nigd gebied waar dringend een op- chemische verontreiniging van de lossing voor gevonden moet wor- voormalige vuilnisbelt aan de Die- den. Woordvoerder F. ten Thij: "De merzeedijk ten oosten van de stad Diemerzeedijk is een bijzondere op een bijzondere wijze aanpakken, verontreinigingslocatie. Tussen Het plan is om volgend vooijaar met 1964 O" 1969 is er op een deel van die behulp van elektriciteit een gedeel- vuilnisbelt in de open lucht che- te van het vervuilde gebied tot bijna nüsch afval verbrand. Daarnaast DEN HAAG (ANP) - De minister- tweeduizend graden te verhitten zo- heeft het bedrijf illegaal in kuilen raad heeft gisteren ingestemd met dat de grond 'smelt'. zuurteer gestort. Dat is wat resteert Draagmoederschap voor geld strafbaar gebracht, met een onderlinge tus senruimte van ongeveer vijf meter. Op de Diemerzeedijk ligt de ver vuilde verbrandingslaag onder een laag van twee meter puin en vliegas. Door de elektroden wordt ning van vierduizend volt gestuurd, met een vermogen van vier mega watt. Door de weerstand grond wordt de bodem verhit. Doden echtgenoot De rechtbank in Den Haag heeft een 39-jarige Haagse geen straf opge legd voor het doden van haar echt genoot. De rechtbank meent dat de man haar stelselmatig heeft mis handeld en dat zij op de bewuste avond geen andere keuze heeft ge had. De vrouw bracht op 14 novem ber vorig jaar in haar woning met een pistoolschot haar man om het leven. Zij werd die avond door haar man, met wie zij al in een echtschei dingsprocedure was, aangevallen. Onterechte arrestatie justitie is bereid een schadevergoe ding te betalen aan een inwoner van Leeuwarden die in maart dit jaar onterecht bij een arrestatie betrok ken werd. De man zat in Franeker bij een kennis in de auto toen hij door een arrestatieteam in zijn been werd geschoten en uit de wagen werd getrokken. Dat heeft de advo caat van de man, mr. H. Anker, be kend gemaakt. Het arrestatieteam maakte jacht op de kennis van het slachtoffer die als vuurgevaarlijk bekend zou staan. Dienstplichtigen De beide belangenverenigingen voor dienstplichtigen hebben met het ministerie van Defensie over eenstemming bereikt over een ver hoging van de vergoedingen van dienstplichtigen. Dë vergoeding voor wachtlopen in het weekeinde wordt verhoogd van 22 gulden tot 60,80 gulden per etmaal. De vergoe dingen voor de meerdaagse oefe ningen en de continu-diensten gaan met 40 procent omhoog. Speciaal onderwijs De sterke groei van het speciaal on derwijs is misschien niet alleen een gevolg van sociaal-pedagogische en maatschappelijke factoren. Ook moet ook worden gekeken naar schadelijke stoffen in het milieu en de verbeterde zorg voor zieke pas geborenen. Medewerkers van de fa culteit psychologie en pedagogi sche wetenschappen van de Vrije Universiteit stellen dit in het Neder lands Tijdschrift voor Geneeskun de. als gebruikte olie wordt bewerkt organische voor hergebruik. In de zuurteerput- aar- ten werden tevens verbrandingsres- c de ten 6e6°°'d- Hierdoor ontstond een B.U.I iLwdP metalen levensgevaarli^e cocktail van che- zullen, als de vloeibare grond af- verbmdingen De resl van koelt, verstollen tot een soort glas. de voormalige huisvuilbelt is licht Op deze manier wordt het gif her- vervuild zoals vele stortheuvels uit metisch van de buitenwereld afge- die Benode sloten. Als de rijksoverheid toe stemming geeft zal de Diemerzee- De verontreinigingen zijn i wettelijk verbod op commer- als gebruikte olie wordt bewerkt door de elektroden gevormde cieel draagmoederschap. Het wet- Dioxinen PCB's en organische voor hergebruik. In de zuurteerput- kant, tussen de zestienhonderd en boek van strafrecht wordt hiertoe stoffen lossen dan op tot ongevaar- ten werden tevens verbrandingsres- tweeduizend graden celsius heet. aangepast. lijke basiselementen. De - n. a grond aanwezige De maximumstraf voor het com mercieel aanbieden of bemiddelen met het oog op draagmoederschap is een gevangenisstraf van één jaar of een geldboete van 25.000 gulden. De regeringspartijen CDA en PvdA zijn vorig jaar, bij de totstand koming van het Regeerakkoord, al overeengekomen dat commercieel draagmoederschap bij de wet moet worden verboden. ten zich gaan ontbinden Volgens storUokatie aan de Diemerzeedijk wetenschappers worden het bij zul- t ongeveer 200 miljoen ld^n ke, scheikundige bas.setementen inclusief het afgraven en vernieti- Deze binden zich gedeeltelijk met „n van dp ®rs. vp het puin het vliegas dat de d® één miharcTguld'en dijk als eerste locatie ter wereld vol- keurig in kaart gebracht. De omtrek vulling gens dit nieuwe systeem worden ge- van de meest gevaarlijke plekken, schermt. Er ontstaan dan gipsver- ,en reinigd. de zogenoemde 'hot spots', is be- bindingen. De Diemerzeedijk ligt langs de kend. Precies in de vervuilde delen oever van het Amsterdam-Rijn ka- worden vier elektroden in de grond ...en toch loopt het met een sisser of... De ahalz het attrakties zijn: De swingende Choq High Diving Team dui- Play-Kwek-Show, een le ken brandend van 30 meter vensecht 3D filmtheater en hoogte in een bad van maar de spetterende Aqua Shute. 3 meter diep! En: op bruisend Duinrell kun In juli en augustus in Duin- je razend gezellig kampe rell, waar ook leuke nieuwe ren! ^duinrell Tractor, heftruck: vergeten vervuilers DELFT (ANP) - De bijdrage van zogeheten mobiele werktuigen - trac toren en andere landbouwmachines, heftrucks, kranen en dergelijke - aan de luchtvervuiling is even hoog als die van het vrachtverkeer. Dat blijkt uit onderzoek van het Delftse bureau Innovation Associates (IN- NAS). De onderzoekers spreken van een "vergeten sector". Niettemin ne men de werktuigen 10 tot 20 procent voor hun rekening van de uitstoot van schadelijke stoffen als stikstofoxyden (NOx). In verhouding tot vracht- en personenauto's gaat het om een beperkte hoeveelheid mo biele werktuigen. Zij zijn echter veel meer in gebruik dan de gemiddel de personenwagen. Ook is het vermogen en de belasting van de (diesel- )motoren hoger. In energie- en milieustatistieken worden de mobiele werktuigen nauwelijks meegeteld. Het totale energieverbruik van de mobiele werktuigen komt met het brandstofverbruik van al het vrachtverkeer of met eenderde het verbruik van het personenverkeer. Zware metalen worden in de ko kende 'soep' gemengd met de hete grond. Als de grond afkoelt, stolt het tot een op glas lijkende, kunst- matige lava. Daarin zitten de chemi- fiiirH sc^e st°ffen duurzaam ingesloten. ,,n Het afkoelproces duurt in totaal bij- jaar. De glasachtige laag na ccu jaaigiasoL uiige 1c ae blijft onder de twee meter puin imiaeooaemvermi. vliegas liggen. Daar boven op wordt Na een dag .s de grond binnen het een bodemlaag voor de begroeiing aangebracht. Volgens deskundigen is de kans dat de vervuilde stoffen ooit nog contact maken met stoffen buiten het 'glas' nihil. Het schoonmaken van de hele gen van de zwaarst verontreinigde stukken, op de 'ouderwetse' metho- gaan kos- DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Kosto (justitie) wil geen aparte gevangenis voor plegers van seksu eel geweld. In de discussienota over het gevangeniswezen, die deze week naar de Tweede Kamer is ge stuurd, wijst hij alle vormen van in deling op grond van de soort mis drijven van de hand. Kosto wijkt daarmee af van het advies van de Centrale Raad voor de Strafrechtstoepassing (CRS). Deze adviesraad meent dat differentiatie naar delictsoort stellig verder en op nieuw moet worden onderzocht en overwogen. Er zou volgens de CRS "bij voorbeeld kunnen worden ge dacht aan plegers van zedendelic ten, vanwege de veelal bedreigde plaats die zedendelinquenten in de normale gedetineerdengemeen schap innemen". Wel meent ook de adviesraad dat grote voorzichtigheid moet worden betracht, omdat differentiatie naar delict zeer gemakkelijk discrimine rend en anti-produktief kan wer ken. Maar een afweging van de voor- en nadelen zou op zijn minst geboden zijn, aldus de CRS. De CRS wijst erop dat differentia tie naar delict niets nieuws is. Het bekendste voorbeeld is de gevange nis Bankenbosch in Veenhuizen. waar alleen dronken automobilis ten terecht kwamen. In Den Haag was een speciale gevangenis voor drugshandelaren. Kosto acht het instellen van apar te gevangenissen op basis van soort delict "niet opportuun". Hij ziet meer in het ontwikkelen van speci fiek op gedrags- en persoonlijk heidskenmerken aangepaste re giems. Bewijzen tegen IRA-verdachten stapelen zich op ROERMOND (ANP) - De tweede van de vier IRA-leden die onlangs in België en in Nederland werden aangehouden, de 26-jarige Gerald Harte, is gistermiddag voorgeleid aan de Roermondse officier van jus titie mr. J. Laumen. Daarna is hij door de rechter-commissaris voor lopig voor vijf dagen in bewaring gesteld. Harte wordt net als Paul Hughes (26) verdacht van betrokkenheid bij de IRA-aanslag op twee Australi sche toeristen, 27 mei op de Markt in Roermond. Dit heeft de woord voerder van het Roermondse re chercheteam meegedeeld. Van Har te zijn, evenals van de al eerder in bewaring gestelde Hughes, in een rode Opel Kadett vingerafdrukken aangetroffen. Deze auto blijkt onder valse naam op 21 mei van dit jaar bij een autobe drijf in Den Haag te zijn gehuurd. De huurders reden met deze wagen naar Venlo, waar ze op 27 mei rond 21.30 uur een Mazda stalen, die na derhand in Roermond als vluchtau to heeft gediend voor de daders van de aanslag. De Mazda werd vlak na de aan slag uitgebrand teruggevonden in het Belgische Leopoldsburg. De ge huurde Opel Kadett, die door het re chercheteam was getraceerd, is een dag na de aanslag in Roermond, op 28 mei, terugbezorgd bij het Haagse autoverhuurbedrijf. In de wagen zijn niet alleen vingerafdrukken van Hughes en Harte gevonden, maar ook sporen van Semtex, springstof die wordt gebruikt voor het maken van bommen. Tegen Harte voert het recherche team ook nog belastende verklarin gen aan van meerdere getuigen, die hem menen te hebben gezien bij de de aanslag in Roermond. In een in België, nabij Turnhout, aangetrof fen rode Opel Kadett stationcar zijn inmiddels vingerafdrukken van alle vier de leden van de IRA-cel aange troffen. Dat zjjn buiten Hughes en Harte de in België gearresteerde Ierse Donna Maguire en de zich Thornton noemende man, die ook in Neder land is aangehouden. Mr. Laumen zal op korte termijn de uitlevering aan België vragen van de vierde IRA-verdachte, de 24-jarige Donna Maguii In iuli en auqustus in Duin- ie razend qezelliq kampe- Voorinformatie: net totale energie verbruik van de mobiele werktuigen komt overeen "Z L LIL rpll wnnr nnJ IphItp niAnu/A Lni 017S1-1A7A*L met het brandstofverbruik van al het vrachtverkeer of met eenderde aan Belgie vragen van de vierd wqqr ook 'euke n,euwe renl01751 14765 van het verbruik van het personenverkeer. IRA-verdachte, de 24-jange Donn Maguire. Van politiek redacteur Maar het is maar zeer de vraag of den en plotseling massaal mede- Wf v r.rj bereidingen zijn al getroffen en het besloten heeft, is ook uit geldnoo Henri Kruithof op 1 januari alle studenten het al of werking toezegden, laden de ver- 1' 1 1 I gaat nu nog'slechts'om het op gang ontstaan. Deetman nam in de vorig DEN HAAG Minister Jo Ritzen (onderwijs) heeft een zware verant woordelijkheid op zich genomen door te besluiten dat een kleine zes honderdduizend studenten vol gend jaar een OV-jaarkaart krijgen. Tot op het allerlaatste moment heeft de NS zich verzet tegen de in voering. En ondanks de omme zwaai van de spoorwegen is het al lerminst zeker dat deze gigantische opératie tot een goed einde kan wor den gebracht. De kunstgrepen die het kabinet heeft moeten toepassen om tot een 'verantwoorde' invoering van de gratis treinkaartjes voor studenten te kunnen komen, zijn zo langza merhand niet meer te tellen. Onder zoeken en contra-expertises vlogen tussen de departementen van on derwijs en verkeer en de NS heen en weer. En dat alles leidde uitein delijk tot een soort geforceerde juichstemming bij de betrokkenen dat het toch eindelijk was gelukt. Maar het is maar zeer de vraag of op 1 januari alle studenten het al of niet fel begeerde kaartje in hun bin nenzak zullen hebben. Het korte de batje dat donderdag in de Tweede Kamer werd gevoerd, begon ver dacht veel te lijken op één van de vele besprekingen die in het parle ment over het nieuwe paspoort zijn gevoerd. Waartoe die affaire heeft geleid ligt nog vers in het geheugen. Twee bewindslieden konden hun politieke carrière vaarwel zeggen. Haalbaar De Tweede Kamer onthield zich na drukkelijk van het uitspreken van goedkeuring van het besluit. Nu konden de volksvertegenwoordi gers moeilijk anders: eerder dit jaar hebben zij zich al voor invoering van de OV-jaarkaart uitgesproken. Ritzen zelf verbond aan de feitelijke uitgifte van de kaart echter de voor waarde dat het ook technisch en or ganisatorisch haalbaar zou zijn. Scholen die tot op het laatste mo ment niet bereid waren mee te wer ken aan spreiding van aanvangstij den en plotseling massaal mede werking toezegden, laden de denking op zich onder de druk Ritzen te zijn doorgegaan. Wat dergelijke toezeggingen uiteinde lijk terecht zal komen, is maar zeer de vraag. De NS verzette zich ook tot het ui terste tegen de verwachte massale toeloop van nieuwe reizigers. Er werd over en weer druk met cijfers over nieuwe reizigers en hoeveelhe den kilometers gegoocheld. Nog maar een week geleden lieten de Spoorwegen schriftelijk weten niet in staat te zijn de toestroom te ver werken en van het contract af te wil len. De plotselinge ommezwaai van NS-hoofddirecteur Messing kan dan ook niet anders dan onder grote druk van minister Maij-Weggen tot stand zijn gekomen. Bij het departement van onder wijs is men echter vol zelfvertrou wen. Natuurlijk zullen er wel wat foutjes ontstaan bij zo'n grote ope ratie, gaf ook minister Ritzen toe. Maar hij verwacht dat dat om kleine aantallen zal gaan. Veel van de voor bereidingen zijn al getroffen gaat nu nog 'slechts' om het op gang brengen van de machine. Deetman Bij deze optimistische teksten van de minister van onderwijs drong zich een andere vergelijking op. Rit- zens voorganger Deetman hield in het midden van de jaren tachtig de zelfde optimistische verhalen in de Tweede Kamer. Toen ging het om de invoering van een nieuw stelsel van studiefinanciering, een operatie van vergelijkbare omvang. Die vergelijking gaat te meer op, omdat de besluitvorming onder de zelfde druk tot stand kwam. Deet man mocht van de Kamer de colle gegelden niet verhogen, zolang er geen nieuw stelsel van studiefinan ciering was. Hij had het geld echter hard nodig en besloot, ondanks veel negatieve adviezen, toch tot de ver nieuwing van de studiebeurzen over te gaan. De chaos die dat te weeg bracht is tot op de dag van vandaag te voelen. De operatie, waartoe Ritzen n«' besloten heeft, is ook uit geldnood ontstaan. Deetman nam in de vorige kabinetsperiode al het principe-be sluit voor de OV-jaarkaart. Zijn mo tief was opnieuw bezuinigingen. Tijdens de kabinetsformatie werd onder druk van de PvdA besloten dat honderd miljoen gulden van de opbrengst opnieuw in het hoger on derwijs iou worden geïnvesteerd. Dat bedrag is door Ritzen inmiddels alweer verminderd met 35 miljoen. Ook hij is tegen grote financiële pro blemen opgelopen. De minister zal in de komende zes maanden alles op alles moeten zet ten om deze grote opratie tot een goed einde te brengen. De kamerle den hebben er voor de zekerheid bij Ritzen op aangedrongen van dag tot dag op de hoogte te worden gehou den van de vorderingen. Maar er hoeft maar iets te gebeuren, ook vol strekt buiten Ritzens schuld, en hij krijgt de volle laag over zich heen. Of zoals een ingewijde het uitdruk te: "Als het op 1 januari sneeuwt, krijgt Ritzen de schuld van het feit dat de treinen niet op tijd lopen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3