'Juwelen van koorkunst en poëzie' Nieuwe aanwijzing echtheid foto Van Gogh Ben van Oosten op dreef in Nieuwe Kerk 'Praagse Zomer' met zang, dans en gedichten in Leidse Pieterskerk Grote Rembrandt-expositie met symposium en lezingen POP I bijdragen: Henny van Egmond, Paul van der Kooij, Erna Straatsma Okselfris Zakenman Ingeblikt Feestvierder ZATERDAG 7 JULI 1990 PAGINA 35 HE1NO (ANP) - De negen authentie ke beelden, die deel uitmaakten van hetHildebrand-monument in Haar lem, hebben een plaats gekregen in de binnentuin van Museum Het Nij- enhuis in Heino. De beeldengroep behoort tot de hoogtpunten van de Nederlandse beeldhouwkunst. De beelden stellen personages voor uit Hillebrands boek Camera Obscura en zijn gemaakt naar een ontwerp van J. Bronner. In 1962 werden ze - na een lange lijdensweg - geplaatst in de Haarlemmerhout. Hildebrand-beelden in museumtuin Heino Regelmatig was het kunstwerk het slachtoffer van vandalisme. In 1983 werden van drie beelden zelfs de hoofden afgeslagen en besloot men de groep te vervangen door kopiën. De originele exemplaren werden ge restaureerd. De bestemming van de authentie ke beelden van het Hildebrand-mo- nument is de afgelopen jaren lang onduidelijk geweest. Dat ze nu bij Het Nijenhuis een plek vinden heeft te maken met het feit dat hun stijl goed aansluit bij de kunstwerken die zich al in de tuin van het kasteel bevinden. In de Haarlemmerhout waren ze op de rand van een fontein geplaatst. Omdat de replica's rond die fontein zijn gesitueerd heeft het Nijenhuis de orginele beelden op DORDRECHT (GPD) - De Dordt- se Vrije Volk-fotograaf Ad Molen dijk, die mogelijk een foto van de 24-jarige Vincent van Gogh in het Gemeentearchief heeft ontdekt, is de afgelopen dagen overstelpt met reacties uit binnen- en buitenland. „Vrijwel alle media, ook buiten landse, zoals Associated Press en Time Magazine, hebben aan de tele foon gehangen", zegt Molendijk, die een dergelijke overweldigende publiciteit niet verwacht had. Te meer niet, omdat er geen absolute zekerheid bestaat over de foto. Wel heeft Molendijk een nieuwe aanwijzing gevonden, die zijn ver moedens kan staven. De Dordtse fo tograaf L. de Koningh, die het fo tootje van de 'man met de hoge hoed' maakte, blijkt ook voor de werkgever van Vincent van Gogh, de Dordtse boekhandelaar P.K. Braat, te hebben gewerkt. De boek handel van Braat fungeerde als uit gever van zijn foto's. De kans dat De Koningh de schilder ooit heeft ver eeuwigd, is dus vrij groot. Het Dordtse Gemeentearchief be schikt over twintig foto's van De Koningh, die over het algemeen rond 1864 zijn gedateerd. „In Dordrecht kwam de fotografie pas goed op gang rond 1865. In eerste instantie werden voornamelijk stil staande objecten waar geen mensen op voorkomen, zoals stadspoorten en -gezichten, molens en dergelijke, gefotografeerd, omdat vooral in het begin de lange belichtingstijden het fotograferen van mensen op straat heel moeilijk maakten", legt de Dordtse fotograaf uit. „Het fotootje van de 'man met de hoge hoed' komt uit de collectie 'Dordracum Illustratum' van mr. Simon van Gijn, die de meeste fo to's van De Koningh rond 1865 da teerde. De praktijk heeft echter ge leerd dat mr. Van Gijn niet altijd even accuraat is geweest bij de date ring van zijn foto's. Het feit dat in Dordrecht pas in een latere periode mensen veelvuldig buiten het ate lier zijn gefotografeerd, maakt het aannemelijk dat de foto van de 'man met de hoge hoed' uit een latere pe riode stamt dan de datering van Van Gijn aangeeft". Jim Hall niet naar Amsterdam AMSTERDAM (GPD) - Gitarist Jim Hall heeft zijn tournee door Eu ropa afgezegd. Hij verschijnt der halve vanavond niet op het Amster damse jazzfestival. Trombonist Bob Brookmeyer, met wie Hall duetten zou spelen, komt nu met het trio van pianist Cees Slinger. Saxofonist Bill Evans laat het eveneens afweten. Ook gitarist Alan Holdsworth komt niet naar Amster dam. Bo Diddley komt niet wegens .een knieblessure. De Harper Brothers en gitarist Philip Catherine komen niet naar Amsterdam in verband met een op treden op het North Sea Jazz Festi val, dat volgende week donderdag begint. Amsterdams Jazz Festival verliest kort geding HAARLEM (GPD) - De Heemste- denaar H. Loonstijn, organisator van het Drum International Jazz Festival te Amsterdam, mag geen reclameborden meer overplakken van het concurrerende North Sea Jazz Festival. "Dit heeft de Haarlem se rechtbankpresident mr. H.F. van den Haak vanmiddag in kort geding bepaald. De organisator van het North Sea Festival, Interfestivals BV uit Den Haag, had gistermiddag in kort ge ding geëist dat het Loonstijn en zijn echtgenote zou worden verboden nog langer in Amsterdam reclame borden te overplakken. Voor rechter Van den Haak staat voldoende vast dat borden van het North Sea Jazz Festival die zich in Amsterdam bevinden, systema tisch zijn overgeplakt. De president gaat ervan uit dat Loonstijn hierin de hand heeft gehad. Loonstijn krijgt dan ook een verbod tot over plakken opgelegd. Stoort hij zich hier niet aan, dan wacht hem een dwangsom van 5000 gulden per overtreding. rie 1990, gegeven door Ben van Oosten met o.a. werken van Franck, Bach, Widor en Alain. Organisatie: stichting orgelcomité KATWIJK - Ben van Oosten opende gisteravond de interna tionale orgelserie op het Van den Heuvel orgel in de Katwijkse Nieuwe Kerk. Van Oosten, die in ternationaal zijn naam als concer torganist heeft weten te vestigen past dan ook zeer wel in de in drukwekkende rij buitenlandse organisten (zoals Daniel Roth, Mi chelle Leclerc en Louis Robil- lard) die dit seizoen het Van den Heuvel orgel zullen bespelen. Ter gelegenheid van de hon derdste sterfdag van de compo nist/organist CéSar Franck stond zijn 'Interlude symphonique de Rédemption' letterlijk en figuur lijk bovenaan de lijst. Het is Franck wel eens ten dat zijn orgelwerk meer or kest- dan orgelmuziek zou zijn. Maar het Cavaillé-Coll orgel in Parijs waarvoor Franck schreef, is een orgel uit de tweede helft van de 19de eeuw, een tijd waarin men er naar streefde, van het or gel een orkest te maken. De geest van Franck's muziek is echter zó verheffend dat de materie van on dergeschikt belang is geworden. De 'interlude symphonique' is een orgelbewerking door Marcel Dupré van het tussenstuk voor orkest van Franck's 'Poème sym phonique La Rédemption' voor voor sopraansolo, koor en orkest. Het is duidelijk dat het Van den Heuvel orgel met zijn gigantische hoeveelheid registers en combi naties daarvoor uitermate ge schikt is voor dit soort werk. Een harmonieus voortkabbelende compositie met lange melodiebo- gen die zich langzaam ontwikkelt naar een hoogtepunt, door Van Oosten ingetogen en misschien met nog wat weinig zeggings kracht vertolkt. Van de onbekende Alexandre Boëly (1785-1858) een aardig in termezzo in de vorm van twee ko raalbewerkingen, beide opge bouwd uit cantus firmus: een vas te zang op hele noten, waarom heen zich een vrolijk melodie slingert. En als een rots in de branding, in het centrum van het programma, werd door Van Oos ten de 'Fantasie en Fuga in c moll' van J.S. Bach bijna letterlijk neer gezet. Een verrassend hoogtepunt bleken de 'Deux danses a Agni Yavista' te zijn van Jehan Alain (1911-1940). Van Oosten interpre teerde prachtig en riep'werkelijk emoties op. LIDY VAN DER SPEK Concert Prince in Ijsstadion Thialf HEERENVEEN (GPD) - De Ame rikaanse popster Prince geeft op zondagavond 5 augustus een con cert in ijsstadion Thialf in Heeren veen. De wereldberoemde zanger gitarist en zijn band bezoeken hier mee Nederland nog een keer in het kader van zijn tour door Europa. Or ganisator Mojo Concerts wilde het 'gaatje' in Heerenveen vullen om ook de Prince-fans in het noorden van hét land tegemoet te komen. De voorverkoop voor het Thialf- concert begint zaterdag. Mojo Con certs verwacht een overweldigende belangstelling. In Thialf kunnen ruim 15.000 fans. *De Tjechische componist Bohuslav Martinu. Die Haghe Sanghers bren gen in de Pieterskerk The Mount of Three Lights van hem. (foto pr) LEIDEN De Leidse Lakenfeesten moeten elk jaar een groot cultureel evenement hebben, waarbij een typisch Leidse lokatie wordt benut. Als Arnold Ree, ambtenaar cul turele zaken van de gemeente Leiden deze uitspraak doet, knikken de anderen instemmend. Dirigent René Verhoeff, vertaalster Jana Beranova, choreografe Marjolein Briër en Jean Kierkels, voorzitter van het Koninklijk mannenkoor Die Haghe Sanghers, zijn druk bezig met de voorbereiding van het muziek-poëziespektakel 'Praagse Zomer', dat dins dagavond in de Pieterskerk in première gaat. "Het wordt een uitvoering die nog nimmer in Nederland te zien is ge weest". Ook Cees Hugens, directeur van de VW Leiden, doet een duit in het zakje als het gaat om aanprijzen van dit grote festijn. Hij verwacht er erg veel van. "Na Elckerlyc in '85/86 en de imposante produktie Lode- wijk Napoleon '87/88 weer iets heel nieuws, waarmee Leiden landelijke aandacht gaat trekken". Wat gaat er gebeuren? De cultuur van Tjechoslowakije vormt het uitgangspunt vooi' de muziek, dans en poëzie, die in de Pieterskerk worden gebracht. Het werk The mount of Three Lights (Hora tri svetal) van de belangrijke Tjechische componist Bohuslav Martinu, speciaal nog door hem be werkt voor Die Haghe Sangers, zal het hoogtepunt worden. Dit voor mannenkoor, orgel, bariton en spreekstem geschreven muziek werk ging in 1955 in wereldpremiè re op het Holland Festival. Het mannenkoor Die Haghe San gers, dat concerten geeft over de he le wereld, brengt in de Pieterskerk de vernieuwde versie van 1959. Het verhaal van voorzitter Jean Kier kels: "Martinu is een componist die de luisteraar onmiddellijk boeit. Zijn werken zijn stuk voor stuk ju welen van koorkunst". Kierkels ontmoette op zijn huwelijksreis in januari 1959 Martinu in een tuin huisje op een Zwitsers landgoed bij Basel. "In dit tuinhuisje van de diri gent Paul Sacher van het Basels Or kest, was hij aan het bijkomen van een operatie. Het bleken zijn nada gen te zijn. Op een handgetimmerde robuuste tafel, onder een petrole umlamp en naast kaarslicht be werkte hij de al eerder geschreven Mount of Three Lights speciaal voor Die Haghe Sangers. Hij was over de eerdere versie niet tevre den. In de nieuwe compositie brak hij met de klassieke normen en bracht er hele nieuwe elementen Pelgrims Martinu, die zes maanden later, in augustus 1959, overleed, is pas tien jaar geleden in eigen land erkend en opnieuw begraven. In zijn geboor teplaats Policka op het Boheemse- Moravische platteland ligt nu zijn grafsteen. Hij werd daar geboren in de plaatselijke kerktoren waar zijn vader schoenmaker en brandwacht was. Kierkels en dirigent René Ver hoeff krijgen nog kippevel als zij denken aan hun pelgrimstocht naar Tjechoslowakije, drie jaar geleden. "Wij zeiden op een gegeven mo ment tegen de pastoor van Policka luidt de klokken: wij brengen The Mount. Binnen de kortste keren stroomde de kerk vol en zongen wij. De mooiste uitvoering tot nu toe". In The Mount wordt de geboorte, het lijden en sterven van Christus beschreven. De compositie ontwik kelt zich in de uitvoering naar een climax uitmondend in 'Crucify Him', waarna een aangrijpend slot koor volgt, waarin om vergeving wordt gevraagd. De spreekstem in de Pieterskerk is Willem Wagter van Toneelgroep Appel. Bernhard Kruysen zal de rol van bariton voor zijn rekening nemen en organist Aart de Kort bespeelt het Hager- beer-orgel. Die Haghe Sanghers weten ook wat het is om samen te werken met een ballet. Een jaar of vijf geleden Wederzijdse waardering. Het mannenkoor Die Haghe Sanghers met het Nederlands Danstheater. (foto brachten zij met het Nederlands met poëzie, muziek en ballet vloei- dat haar choreografie -"ik heb e Danstheater onder leiding Kylian 'De Soldatenmis' Jiri end in elkaar over. Beranova beetje de werkwijze Marti- taalde in 1978 al werk van de dichter goed past in het geheel. i Kylu Een aangrijpende uitvoering. Seifert, die in 1984 de Nobelprijs Van Ree wil tenslotte nog Voor The Mount die 25 minuten kreeg. Zij vergelijkt Seifert met aandacht voor de belichting, w, duurt, heeft een 40 minuten durend Martinu. Ook de niet-poëziekenner lang op is gestudeerd. De reden programma plaats met muzikale zal door Seiferts gedichten worden de late programmering - pas c Bedrich Smetena, Leos gegrepen. "Het is eenvoudig, maar wel 2 werken Janacek en Dvórak. Daarin past be halve het ballet ook de poëzie van Seifert, Holan en Skacel. De vertaai- uitgekiend". Ook Seifert werd pas ker zijn. laat in eigen land erkend. Zijn Het wordt stil. Dirigent René Ver ster van Tjechische poëzie Jana Be- ste bundel met de titel Pestzuil hoeff, die de totale leiding heeft va ranova zal dit samen met de acteurs mocht niet worden uitgegeven, om- de 'Praagse Zomer', twijfelt niet aa Mieke Lelyveld en Piet van der Pas dat hij daarmee politieke bedoelin- het succes. "De gedrevenheid, de brengen. De Tjechische Jana Bera nova betitelt dit eerste gedeelte als sober en emotioneel. Uitgekiend Als alles op de repetitie van komen de maandag gaat zoals het draai- gen zou hebben. Beronova legt uit verhalen die u heeft gehoord, geven dat een Pestzuil een barokke beel dengroep is, gemaakt om de pest te weren. "Over de hele wereld staan dit soort zuilen; heeft niets met poli tiek te maken". Marjolein Briër sluit de rij. Haar zaterdag te zien in de Pieterskerk, r dansers zijn al verslaafd aan de Aanvang 22^30 uur. Kaartverkoop boek voorschrijft, lopen de blokken Tjechische componisten. Zij denkt via VW of Pieterskerk. AMSTERDAM (GPD) - Vijftig van de belangrijkste werken van Rem brandt van Rijn, uitgeleend door musea en particulieren in Amster dam, Londen, Berlijn, Oost-Europa, Amerika en Australië, zullen voor het eerst worden samengebracht in een tentoonstelling. Die gaat in 199J en 1992 op tournee langs achtereen volgens de Gemaldegalerie in Ber lijn, het Rijksmuseum in Amster dam en de National Gallery in Lon- den. Deze drie grote musea, die ook te kenen voor de organisatie en sa menstelling van deze Rembrandt- expositie, lenen elk zes belangrijke schilderijen uit. Dat zijn onder meer 'De doopsgezinde predikant Anslo en zijn vrouw' en het 'Portret van Hendrickje Stoffels' (Berlijn), 'Jere- mia treurend, over de verwoesting van Jeruzalem' en 'De stenen brug' (Amsterdam) en 'De badende. Ook juwelen uit Louvre gestolen PARIJS (AP) - Uit het mu.seum het Louvre in Parijs is een aantal hals kettingen, armbanden en oorbellen uit de tweede en derde eeuw gesto len. De juwelen werden weggeno men uit een vitrine op de afdeling Egyptische oudheden. De diefstal werd woensdag ontdekt, de dag dat uit het Louvre een schilderij van Renoir en uit twee andere Parijse musea nog twee schilderijen wer den gestolen. vrouw' en twee zelfportretten (Lon den). In Berlijn en Amsterdam maken ook nog zo'n veertig tekeningen van Rembrandt en zijn leerlingen deel uit van de expositie, terwijl in Lon den het British Museum (tegelijk met de expositie in de National Gal lery) tekeningen uit eigen bezit zal laten zien. In alle drie de musea zul len bovendien de veertig fraaiste et sen van Rembrandt te zien zijn. Gezien de recente ontwikkelin gen in het Rembrandt-onderzoek en de daarmee gepaard gaande nieuwe toeschrijvingen komt de tentoonstelling op een uitstekend moment. De samenstellers van de samenwerkende musea in Berlijn, Londen en Amsterdam proberen de gehele toeschrijvingsproblematiek voor een breed publiek inzichtelijk te maken door een deel van de ten toonstelling aan het werk van Rem- brandts leerlingen te wijden. Bij de tentoonstelling, die wordt gesponsord door de American Ex press Company, verschijnt een vol ledig in kleur geïllustreerde catalo gus in het Duits, Nederlands en En gels. Elk van de drie musea organi seert rond de tentoonstelling een educatief project. Een televisiepro- duktie en diverse videofilms zijn in voorbereiding. In het kader van ie dere tentoonstelling wordt een serie lezingen gegeven. Het Rijksmuse um organiseert een symposium in Amsterdam over Rembrandt en zijn werk. Rembrandt schilderijen: Rijks museum, 4 december '91 tot 1 maart '92. Tekeningen: 4 december '91 tot 19 januari '92. The Chimes - (CBS) De drie Britse muzikanten die zich The Chimes noemen treden op hun debuutalbum in de voetsporen van Soul II Soul. Deze eveneens Britse groep is tot grote hoogte ge stegen met een heel eigen, electro- nisch gestuurd, soulgeluid. Een vleugje jazz en house erbij, gecom bineerd met de warme stem van soulzangeressen. The Chimes be dienen zich van hetzelfde recept. Hun debuutalbum telt twaalf nummers waarvan er twee door het Soul II Soul-duo (Jazzie B en Nellee Hooper) zijn geschreven ('True lo ve', '1-2-3'). Het overgrote deel be staat uit soft-soul, met duidelijke house-imnvloeden. 'I still haven't found what I'm looking for' is ge leend van U2 en in gospeluitvoering op schijf gezet. Van dit nummer staat overigens ook de street mix op het album. Zangeres Pauline Henry zingt bij vlagen net zo sterk als haar Ameri kaanse evenknie Chaka Khan. Maar haar vocalen kunnen de onderkoel de muziek van Mike Peden en Ja mes Locke toch niet voldoende 'inkleuren'. Deze okselfrisse soul gaat vrij snel vervelen. E.S. Bruce Hornsby the Range - *A night at the town* (RCA) Wie is Bruce Hornsby? Een diep bewogen mens en een zeer muzika le toetsenist/zanger? Of is hij een slimme zakenman die precies weet wat hij moet spelen en zingen om het iedereen naar de zin te maken? Gladjes maar niet tè gladjes, een beetje Huey Lewis, een snuifje Ste ve Miller, een flinke dot Don Henley en af en toe zelfs wat Kenny Rogers. Bij het beluisteren van zijn spe ciaal voor cd-spelers geproduceer de album 'A night at the town' slaat de balans net te vaak door naar de tweede conclusie. Toch biedt het 55 minuten durende album prachtige muziek vol ingetogen swing en spanning en teksten die je af en toe naar de keel grijpen. Misschien moet je Amerikaan zijn om Bruce met zijn verhalen over het schieten op Mexicanen en andere melodrama's goed op waar de te kunnen schatten. Misschien ook heeft Bruce met zijn prachtige hits iets te veel verwachtingen ge wekt en weet hij niet veel loopjes meer te bedenken achter de grand piano waarmee hij zich zo gretig af ficheert. P.v.d.K. moments' vrolijker klinkt dan ooit. Op het schitterende 'Bring the fami ly' (1987) overheersten de geladen blues, op het daaropvolgende 'Slow turning' (1987) zag Hiatt het licht en op 'Stolen moments' viert hij feest. "I'm the kinda fella who needs a se cond chance", zingt Hiatt in het ti telnummer. En dat is dit, tot voor voor kort miskende talent, zeker ge gund. 'Stolen moments' bevat in tegen stelling tot Hiatt's vorige cd geen country-achtige liedjes meer. Hiatt is teruggekeerd tot de eenvoudige, ongepolijste rock. Dat de Amerikaanse zanger een groot talent is heeft hij al meer dan eens bewezen. Op 'Stolen moments' doet hij dat gewoon nog een keer. E.S. Het gaat goed met John Hiatt, zo staat in een blijde boodschap van platenmaatschappij A M. De ver heugende mededeling is gevoegd bij 's mans tiende album 'Stolen moments'. Na een periode van drank en drugs is Hiatt 'schoon' te rug aan het popfront. Overigens meldde de platenmaatschappij dat ook al bij zijn vorige album 'Slow turning'. Vast staat wel dat de 38-jarige mu zikant uit Indianapolis op 'Stolen 'Fire', 'Happiness', wie kent ze niet, de prachtige hitsingles van de drie Pointer Sisters? Het zijn hits, waaraan met enige weemoed kan worden teruggedacht. De drie domineesdochters - een is inmiddels oma - hebben een nieuwe cd uitgebracht die nauwelijks kan tippen aan het hitrijke verleden. Tij dens onze ongelofelijke carrière hebben we geëxperimenteerd met talloze ritmes, todat we uiteindelijk uitkwamen bij het goede ritme, zo schrijven de drie op de hoes van hun cd. 'Right rhythm' heet de nieu weling dan ook die echter vooral te leurstelt. Veel nummers zijn emotieloze discostampers waar niets anders aan te pas is gekomen dan de mu- ziekcomputer van producent Levi Seacer. Ingeblikte muziek, zo zijn de Pointer Sisters anno 1990 samen te vatten. Gelukkig mocht de computerpro- gammeur niet alles produceren en werd er ook nog wat overgelaten aan anderen, die wel met echte mu zikanten wilden werken. Het lever de direct veel betere liedjes op waarbij vooral 'After you' en 'What a woman wants' eruit springen. He laas blijft het bij enkele r H.v.E.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 35