'Geweld sluiten we niet uit' Rijden op de boordcomputer Eén stakende, stinkende supermarkt REPORTAGE Blank Zmd-Afrika wil eind maken aan slachting zeehonden OlID VUIL STANDPLAATS ZATERDAG 7 JULI 1990 PAGINA 2 JOHANNESBURG - De hond, een imposante herder, droeg het kar tonnen plakkaat wat onwennig, maar de tekst liet niets aan duide lijkheid te wensen over: hij weigert pertinent hondevoer te eten waarin zeehondenvlees is verwerkt. Het keffertje naast hem was een paar maatjes te klein voor een eigen plakkaat, maar betuigde zijn solida riteit door zo dicht mogelijk tegen zijn grote broer aan te schurken. Het tafereel, op het Kerkplein in Pretoria, moet in zijn onschuld wel de vertedering van betogers en toe schouwers hebben gewekt. Het was in elk geval de enige lichte toets in een demonstratie die werd geken merkt door een verbeten veront waardiging. De demonstranten hadden een protestmars gehouden tegen de voorgenomen slachting van 30.000 zeehondjes in de westelijke Kaap provincie. Deze mars was onder deel van een grootscheepse cam pagne, die, zoals een zwarte collega enigszins bitter constateerde, blank Zuid-Afrika eerder op de been weet te brengen dan welke actie ook te gen onrecht jegens de zwarte ge meenschap. Bardot Enig gelijk kan hem niet worden ontzegd. Sinds het dagblad The Daily Mail verleden week de plan nen onthulde om de zeehondenko lonie in Kleinsee, aan de westkust van de Kaapprovincie, drastisch uit te dunnen, zijn er actiecomités op gericht, gaan lijsten voor handteke ningen rond en zijn telegrammen verstuurd naar de voormalige Fran se stoeipoes Brigitte Bardot, die sinds haar afscheid van het witte doek op de bres staat voor de rech ten van het dier, en ANC-leider Nelson Mandela. Hen wordt ver zocht de wereldopinie tegen het doodknuppelen van de zeehondjes te mobiliseren. Internationale druk bleek op dit moment inderdaad het geëigende middel om de dieren voorlopig te redden, want, zegt actie-coördina tor Vivienne van der Sandt, voor binnenlandse protesten is de over heid volstrekt ongevoelig. Voor Van der Sandt is het door minister Gert Kotze verleende uitstel van De Zuidafrikaanse minister van milieu-zaken, Gert Kotze, is voorlopig overstag gegaan: de 30.000 zeehonden aan de Kaapse westkust is uitstel van executie verleend. Maar voor de actievoerders is dat geen reden om hun campagne stop te zetten. Zij blijven bij hun eis dat de 'slachtver- gunning' onmiddellijk wordt ingetrokken. executie geen aanleiding om de ac ties op te zouten. "Kotze zelf zegt dat er geen sprake van afstel is, al leen de datum is verschoven. Wij gaan dus door tot de vergunning is ingetrokken". De regering wil zich aan het con tract houden dat ze verleden jaar met een groep Taiwanese zakenlie den heeft gesloten. Deze overeen komst geeft hen vijf jaar lang het recht om 30.000 zeehonden per jaar te doden. De staat ontvangt voor elk gedood dier 0,20 rand, ongeveer 15 cent. Vorig jaar hadden de Taiwane- zen te kampen met 'aanloopmoei lijkheden', zodat 'slechts' een kleine 4000 zeehonden werden afgemaakt. Maar dit seizoen, dat op 15 juli zou beginnen, lijken ze de operatie tot in de puntjes te hebben voorbereid. Liefdesdrank De Taiwanezen willen de - gedroog de - geslachtsdelen van de mannelij ke dieren tot poeder malen en men gen in liefdesdranken die in het Verre Oosten gretig aftrek vinden. De huiden gaan naar de leerindus trie en het vlees en vet worden ver werkt tot dierenvoer. Het feit dat de zeehonden worden doodgeknuppeld om het uitgeblus te seksleven van voornamelijk be jaarde heren een opkikker te geven, heeft verreweg de meeste veront waardiging gewekt. Natuurbe schermers weten hier bij voorbeeld maar al te goed dat de oosterse voor liefde voor het exotische liefdes elixer het voortbestaan van de neus hoorn bedreigt. De hoorn van de rhino is kennelijk een onmisbaar in grediënt in deze potentiedranken en brengt ruim twintig mille per ki lo op, een bedrag waarvoor de geor ganiseerde misdaad gemiddeld een neushoorn per dag uitroeit. In Kaapstad ontkent het ministe rie van milieuzaken met klem dat de 'Taiwan-connectie' het voortbe staan van de zeehond in gevaar brengt. Een woordvoerder beweert dat wat in het jargon het 'oogsten' van de 30.000 zeehonden wordt ge noemd, ook vanuit milieu-oogpunt volledig verantwoord is. In 1988 zijn volgens de cijfers van het departe ment meer dan 280.000 puppies ge boren en het totale zeehondenbe stand bedraagt nu ruim 1,2 miljoen exemplaren. Er zou, als niet wordt ingegrepen, zelfs overbevolking dreigen, waar door het biologisch evenwicht wordt verstoord. De zeehonden voeden zich onder andere met de ei eren van zeevogels en te veel zee honden betekent te weinig vogels en dat is funest voor een verant woorde 'eco-balans'. De dierenbeschermers zijn niet onder de indruk van deze argumen ten, die afkomstig zijn van een over heid die, om het mild uit te druk ken, nogal onderkoeld reageert op de beroering die de voorgenomen slachting heeft teweeggebracht. Een woordvoerder van het ministe rie van visserij verbaasde zich pu bliekelijk over de opwinding. "Het oogsten van zeehonden gebeurt al jaren en niemand heeft zich daar ooit druk over gemaakt". Hoongelach De cijfers van de overheid worden door Vivienne van der Sandt met hoongelach begroet. Volgens haar gegevens zijn in 1988 300.000 zee honden geteld, zodat het door het ministerie genoemde geboortecijfer van 280.000 puppies, 'eenvoudig on mogelijk is'. Van overbevolking kan bij gevolg geen sprake zijn, al dus Van der Sandt, waardoor het 'milieu-argument' zijn geldigheid verliest. "Als vijf jaar lang 30.000 zeehonden per jaar worden afge maakt, is dat wel degelijk een be dreiging voor het voortbestaan. Na tuurlijk, vroeger zijn ook zeehon den gedood, maar nooit op deze schaal, hooguit 5 tot 6000 per jaar. Het milieu kan ze niks schelen. Dit is gewoon een zakelijke transactie". Er is ook reden genoeg om de ver zekering in twijfel te trekken dat de dieren op 'humane' wijze worden gedood. Volgens de instructies van de overheid moeten de zeehonden Amsterdam proeftuin geleidingssysteem AMSTERDAM - Het vinden van de kortste en de snelste weg, inclusief het slim ontwijken van opstoppingen en files en het zoe ken naar vrije parkeerplaatsen, gaat in Amsterdam binnenkort per boordcomputer. Eind vol gend jaar moeten in de hoofdstad de eerste auto's hun weg door de stad zoeken met behulp van het 'dynamische routegeleidingssys teem' Wegwijs van de Dienst Ver keerskunde van Rijkswaterstaat. Een futuristische oplossing waar mee in elk geval tien procent on nodige verkeersdrukte van het wegennet moet kunnen worden geweerd. Opzet van het systeem is het verkeer zo efficiënt en veilig mo gelijk af te wikkelen via elektroni sche weg. Een nog vast te stellen aantal proefauto's krijgt daartoe een computertje op het dash board, dat al 'meerijdend' infor matie verzamelt, verwerkt en ad viezen geeft aan de bestuurder. Bestaande verkeerslichtinstal laties worden uitgerust met een infrarood systeem als een soort vierde lamp, dat zorgt dat de weg gebruiker via zijn boordcompu ter voortdurend op de hoogte wordt gehouden van de actuele verkeerssituatie. Wie op een file dreigt af te stevenen, krijgt ruim van te voren een alternatieve rou te op zijn beeldschermpje voorge schoteld. Ook informatie over vrije par keerplaatsen, in parkeergarages en op bewaakte parkeerterreinen, is in de computer opgeslagen. Daarbij wordt dan in één moeite door aangegeven hoe de automo bilist met het openbaar vervoer verder kan om de uiteindelijke plaats van bestemming te berei ken. Het verschil met bestaande 'elektronische stratenboekjes' is dat de informatie in het nieuwe systeem met de minuut wordt Rijkswaterstaat heeft Amster dam gekozen voor de proef van wege de "wetenschappelijke uit daging" van de complexe ver keerssituatie, en omdat het ge meentebestuur zich al snel als vrijwilliger heeft aangeboden, al dus projectleider ir. G. van Leus den. De bedoeling is ook Schip hol in het proefgebied te betrek ken. Blijkt het systeem een succes, dan zou het begin volgende eeuw landelijk ingevoerd kunnen wor den. In Londen en Berlijn zijn al dergelijke proeven aan de gang. In Berlijn rijden al zo'n 600 auto's via routegeleiding (kosten zo'n 20 miljoen gulden). Dat systeem loopt goed, aldus Van Leusden, maar werkt zonder informatie over parkeerplaatsen. Iets wat voor het dagelijks "vollopende" Amsterdam onontbeerlijk wordt geacht. "We zijn in het haalbaar heidsstadium, het zal moeten blij ken of we wellicht te hoog grij pen", aldus Van Leusden. Het project maakt deel uit van het deze week gepresenteerde Structuurschema Verkeer en Vervoer. De doelstellingen daarin moeten leiden tot een verminde ring van de automobiliteit en na delige effecten op het milieu en daarnaast een betere bereikbaar heid. Uit Engels onderzoek is geble ken dat zelfs bestuurders die da gelijks dezelfde route rijden vaak te lange en tijdrovende routes kie zen. Slechts de helft slaagt erin zelfstandig de snelste en kortste route te kiezen tijdens een rit. Dy namische routegeleidingssyste men zouden de gemiddelde reis tijd met 10% kunnen bekorten. De nog onbekende kosten van het informatiesysteem zullen voor rekening moeten komen van rijk, gemeente, bedrijfsleven en de automobilisten. De belangstelling onder be stuurders lijkt niettemin groot. Tijdens een telefonische enquête onder gebruikers van hoofdwe gen rond Amsterdam aan het be gin van dit jaar gaf 60 procent van de ondervraagden te kennen geld voor een boordcomputer te wil len uitgeven. met 'een knuppel tussen de ogen worden geslagen, vervolgens met een mes in het hart worden gesto ken, waarna het doorsnijden van de halsslagaders het direct intreden van de dood moet verzekeren'. "Bij dergelijk grote aantallen is die methode veel te omslachtig", zegt Van der Sandt. "Je kunt dom weg niet voorkomen dat net zo lang wordt geknuppeld tot de dieren dood zijn. De regering kan niet naast elke knuppelaar een contro leur zetten". Ook zij heeft gehoord dat nu als concessie aan de natuurbescher mers wordt overwogen de zeehond jes via elektrische schokken te do den, maar dat is een gebaar waarop ze niet zit te wachten. Want: de die ren mogen niet worden afgemaakt. Ultimatum De actievoerders, verzameld in tien groepen en commités, hebben daar om begin deze week in Johannes burg de koppen bij elkaar gestoken en een plan de campagne opgesteld, dat ondanks het uitstel van kracht blijft. Zij hebben minister Kotze tot maandag de tijd gegeven om de slachting definitief af te blazen. Lapt hij dit ultimatum aan zijn laars, en daar ziet het toch naar uit, dan treedt fase twee in werking. De actievoerders zullen naar de plaats des onheils gaan en proberen de plaatselijke bevolking, waaruit de knuppelaars worden geronseld, tot andere gedachten te brengen. Lukt ook dat niet. dan zullen ze desnoods met geweld de massa moord voorkomen, aldus Van der Sandt. "We kunnen uit onze groep alleen al op minstens honderd man rekenen en ik weet dat in andere steden minstens zoveel mensen be schikbaar zijn. Ik ken iemand die heeft gezegd dat hij zijn geweer meeneemt en ik weet niet zeker of hij alleen maar een grapje maakte". *"Je kunt niet voorkomen dat net lang wordt geknuppeld tot de zeehonden dood zijn". Griekenland liberaliseert dat het een aard heeft ATHENE Griekenland lag deze week lam. De ene staking na andere werd uitgeroepen tegen een mammoet-wetsont werp "ter ontwikkeling van het land" dat volgende week in het parlement wordt be handeld. Met deze lappende ken van 188 artikelen worden de meest uiteenlopende zaken bestreken, van de structuur van de nieuwe ambassade in Tel Aviv, via de btw-onthef- fing voor het nog te openen concertgebouw in Athene, tot en met de wederoprichting van het instituut van veld- wachterij. Zoekt men naar een kleinste ge- mene veelvoud in het ontwerp, dan is dat 'liberalisatie', de leus waar mee de rechtse partij Nieuwe De mocratie ook de verkiezingen voer de. Liberalisatie van grondtransac- ties nu ook in de grensprovincies liberalisatie op de arbeidsmarkt, liberalisatie van het werkrooster. Vooral met de twee laatstge noemde wordt echter, volgens vak bonden en oppositie, getornd aan verworven rechten, waar de werk nemers tientallen jaren voor heb ben gevochten: de achturige werk dag, de vijfdaagse werkweek. Werk gevers kunnen (niet: moeten) daar in het vervolg onderuit, met behulp van een vierde (nachtelijke) werk ploeg, gedeeltelijke werkverschaf fing, overuren per seizoen. Schrikeffect In de winkelsector een soortgelijk schrikeffect, nu er blijkens de plan nen zelfs sprake is van een koop avond. Winkelpersoneel, maar ook eigenaars van kleine winkels en dat zijn nog steeds verreweg de meeste verkondigen dat zulk een liberalisatie alleen de supermarkten ten goede komt, die haar met een overvloed aan personeel waar kun nen maken. "Ze willen van heel Griekenland een grote supermarkt maken", zo protesteert men in de kleine winkel sector. De minister van nationale economie, die verantwoordelijk is voor de nieuwe wet, George Souffli- as, riposteert dat Griekenland gelij kenis ging vertonen met een faillie te kiosk, het kleinste winkeltype waarvan er alleen in Athene al dui zenden zijn. Aan de 'Panhelleense' staking van woensdag werd niettemin door maar weinig winkeliers deelgeno men (wel door alle kappers, die zich zien geconfronteerd met een rege ling waarbij kapperszaken tachtig uur per week open mogen blijven, ook weer iets dat alleen de grootste zich kunnen veroorloven). Dat moet een opluchting zijn geweest voor premier Mitsotakis. Als Grieken land werkelijk 'plat' zou zijn ge gaan, zoals de oppositie aankondig de, zou dat de indruk hebben gege ven dat het hele volk zich tegen hem keerde, ook al blijven de klanten voorstanders van liberalisering. De winkeliers denken nu over een ei gen staking, volgende week, maar het effect van totaalprotest is niet bereikt. Folklore De meeste werknemers van het elektriciteitsbedrijf (DEI) hebben hun stakingsdag al achter de rug. Ook zij hadden het wetsontwerp goed bestudeerd en concludeerden dat ook hun 'verworven rechten' in gevaar kwamen. Die rechten be staan in dit geval uit het goedkoop betrekken van stroom. Het gaat hier om een specifiek Griekse folklore: wie voor de telefoon werkt, mag goedkoop telefoneren, zoals er goedkoop of gratis transport is voor een onafzienbare schare mensen die daar iets mee te maken heeft. De minister wil daar inderdaad het mes in gaan zetten, al heeft hij sussend laten weten dat de strijd alleen gaat tegen 'misbruik' dat van de voor rechten wordt gemaakt. De DEI-arbeiders zijn niet over tuigd en gaan door met hun acties, die district-gewijs urenlange, on verhoedse stroomonderbrekingen veroorzaken in de hoofdstad en daarbuiten. Bij een temperatuur van bijna 40 graden, waar koelkast en vooral ventilator zowat onmis baar worden, maar bovenalbij de Mondiale. De woede onder het publiek te gen de "verwende uitbuiters, door trapte sadisten" van de DEI is met geen pen te beschrijven. Dat komt Mitsotakis niet slecht uit en bood hem de gelegenheid de hele staking van woensdag terug te brengen tot "gildevorming van een aantal be langengroepen, een misstand waar mijn regering eindelijk wat tegen gaat doen". Volgende week gaat de regering met eigen middelen een andere nogal onpopulaire staking te lijf, die van de leraren die zelfs de eindexa mens willen boycotten. De bedoe ling is dat de eindexamens, zij het verlaat, toch nog worden gehouden vanaf 16 juli, met behulp van moei zaam vergaard stakingsbrekend personeel. Gifwolk Toch is de regering deze week niet zonder politieke schade uit de sta kingsslag gekomen. De verliezer moet men niet op het economisch vlak zoeken, maar op dat van het milieu, het probleem waar de rege- ring-Mitsotakis nog geen enkele aandacht aan heeft besteed. Stefanos Manos, de nieuwe mi nister voor milieuzaken, had zich tot nu toe bij de ergste luchtvervui ling beperkt tot opmerkingen als "blijft koelbloedig" en "in zes, ze ven jaar is de nefos (gifwolk) ver dwenen". Zij werden door de Athe- ners bijgeschreven in het arsenaal van historische tirades als het spot tende "Breng mij een dode" waar mee minister Stefanopoulos tien jaar geleden het probleem relati veerde, voor in de zomer van 1987 grote aantallen slachtoffers vielen. Op de stakingsdag van 4 juli mochten, om het gebrek aan open baar vervoer op te vangen, alle par ticuliere auto's rijden in Athene's centrum, waar anders een even-on even-systeem geldt. Wie de meteo rologische voorspellingen had gele- zeji, kon echter vermoeden dat dit zou leiden tot de grootste luchtver vuiling uit de Atheense geschiede nis. Het record van 1 april vorig jaar: 634 microgram stikstofdioxide per kubieke meter (bij een alarmcijfer van 500) werd met 660 ruim over troffen. Ook het ozongehalte be reikte nieuwe hoogten. De zieken huizen, die door de staking op halve kracht werkten, konden de niet meer verwerken. Het grensoverschrijdend effect van de huisvuilzak. Het klinkt even belangwekkend als 'het seksleven van de bruine langpootmug'. Toch heeft de plastic huisvuilzak en zijn Europese ambities wel degelijk een serieus aspect. Dat bewijst de Nederlandse Europarlementariër Alman Metten (PvdA), die zich ergert aan de beperkingen die de (Nederlandse) huisvuilzak hier en daar in België worden opgelegd. Toch moeten na 1992 ook voor de huisvuilzak de grenzen volledig verdwenen zijn. De Belgen discrimineren de Nederlandse plastic zak. Een in Mechelen wonende Nederlander beklaagde zich erover dat zijn in ons land gekochte, grijze en KOMO- goedgekeurde plastic zak door de Mechelse huisvuilophalers gewoon als oud vuil werd genegeerd. En niet alleen in Mechelen. Ook in Zemst, Roeselare en Hasselt worden Nederlandse zakken niet meegenomen. Waarom? Omdat het geen bij de gemeente Mechelen gekochte zakken zijn. Nu zijn die zakken duur. Een pak met twintig huisvuilzakken kost hier zeven tot acht gulden. Dat is zejcer een derde duurder dan in ons land, terwijl het maken van de zakken toch nagenoeg evenveel kost. Een deel van dat geld verdwijnt echter als extra inkomstenbron in de gemeentekassen. En dat terwijl je ook nog, zoals overal, apart voor het ophalen van het huisvuil moet betalen. Een in België wonende Nederlander die wel eens in zijn vaderland komt en er dan huisvuilzakken meeneemt, zou die hier dus niet mogen gebruiken. Overigens zijn er ook gemeenten, zoals de mijne hier in Brussel, die de Nederlandse zakken (want ik heb ze ook) gewoon Brussel Hans de Bruijn Het gedrag van de Mechelaars, Hosselaars of Roeselaarders is Alman Metten in het verkeerde keelgat geschoten. "In strijd met het EG-verdrag, artikel 30 tot 37", zo stelt hij in schriftelijke vragen aan de Europese Commissie. Die moet de Belgen tot de orde roepen, meent Metten. In die artikelen staat immers dat de lidstaten in afwachting van dat magische jaar 1992 geen r maatregelen mogen nemen die de totstandkoming van die vrije binnenmarkt kunnen hinderen. En als de huisvuilzak niet vrijelijk gebruikt mag worden, loopt Europa 1992 gevaar. Volgens de gemeente Mechelen tast het gebruiken van Nederlandse huisvuilzakken echter "de globaliteit van het huisvuilprobleem" aan. De burgemeester wil er niets aan doen, want de regering heeft dit soort maatregelen goedgekeurd. In het verleden zijn er in Nederland ook dergelijke voorvallen geweest. Maar die behoren tot het verleden sinds alle gemeenten de KOMO- goedgekeurde huisvuilzakken aanvaardden. Die zijn overal te koop zonder dat de gemeente er een cent wijzer van wordt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2