Het huisdier als gast aan tafel Het mensenbestaan van Pluto, Felix en Knor in de Verenigde Staten 'Talloze jonge mensen zien hun hond als hun eigen kind' ZATERDAG 7 JULI 1990 EXTRA PAGINA 29 De liefde voor huisdieren neemt in de Verenigde Staten welhaast ridicule naar de hemel?" Een leger helderzienden staat paraat om daarop het ont vormen aan. Voor teefjes zijn bustehouders te koop, en er is volop tandpasta woord te geven. voor het beest te koop. Een veel gestelde vraag in Amerika: "Gaat mijn hond (foto's loet zuyderduin en gpd> Een hond ziet naar je op, een kat kijkt op je neer, maar een varken behandelt je als zijn gelijke. Sommige Amerikanen gebruiken deze uitspraak van Winston Churchill als richtsnoer bij het kiezen van een huisdier. Terecht komt menigeen daarbij tot de conclusie dat de keus op een varken zou moeten vallen. Diverse beheerders van Amerikaanse dierenwinkels komen aan die wens tegemoet. Sinds een jaar of wat zijn er Vietnamese hangbuikzwijntjes te koop. "Ze zijn intelligent, makkelijk met eten, sneller zindelijk dan honden en ze ruiken niet". door Henk Dam Voor Robert Ford van de firma Best Pets uit Baltimore is het een uitgemaakte zaak, er zijn geen betere huisdieren dan hangbuikzwijntjes. De dierenhandelaar praat met liefde over de kolosjes van 70 kilo. Afgaande op zijn woorden zouden heel wat mensen een voorbeeld kunnen nemen aan hun sociaal gedrag. Ze zijn nooit knorrig, hebben geen last van och tendziekte. Hartelijk, vriendelijk, ja zelfs toegenegen zijn ze volgens Ford, warm, heel innemend. "Ze zijn meer een lid van het gezin dan andere huisdieren". Daartegenover staat dat Vietnamese hangbuikzwijntjes niet goedkoop zijn. Enkele duizenden dollars ben je gauw kwijt, en onlangs werd een zeug zelfs voor 34.000 dollar verkocht. Dat komt omdat ze nog steeds relatief schaars zijn, en bovendien in de mode. Het succes van de hangbuikzwijntjes in 1985 had nog nooit iemand van ze gehoord, nu sjokken ze in zeker 6000 Amerikaanse huiskamers valt aan een paar redenen toe te schrijven. Om te be ginnen zijn in de Amerikaanse maat schappij, waarbinnen opschepperij als een deugd wordt gezien, voldoende men sen te vinden die alleen al een exotisch en duur huisdier nemen om er de buren de ogen mee uit te steken. Maar minstens zo belangrijk is de menselijkheid van de varkens, iets dat Churchill jaren geleden al opmerkte. Er zijn tienduizenden Ame rikanen te vinden die een huisdier als een soort vervangend gezinslid in huis halen. Varkens, zeggen de liefhebbers, geven in dat opzicht een veel betere res pons dan katten of honden. Interessant Het is een interessant sociologisch ver schijnsel. In de loop der jarên zijn vooral de goed geld verdienende yuppies, de dokters, de advocaten, de bankiers, de Wall Street-executives, bewust anders gaan leven dan hun ouders. Geen gezin meer, maar alleen wonen, of samenwo nen maar dan zonder kinderen. Juist bij die groepen welgestelde en merendeels jonge Amerikanen is de po pulariteit van huisdieren sterk toegeno men. En het opvallende is dat velen ge neigd zijn hun huisdier eigenlijk gewoon als mens te behandelen. Luister maar naar Priscilla Yearwood, eigenaresse van een van Amerika's meest exclusieve dierenwinkels, Pet Set in Atlanta: "Ik krijg veel jonge mensen in mijn winkel die zeggen dat hun hond hun kind is. Daarin zijn ze absoluut seri- En dat blijkt. Voor honden, katten en zelfs hangbuikzwijntjes zijn in Amerika tal van produkten te koop die doen ver moeden dat die dieren als mensen wor den gezien. Kleding, huizen, videoban den. tandpasta, waterbedden met elek trisch warm gehouden water, zilveren eetbakjes, alles is er voor Pluto, Felix en Knor te koop. Zelfs joodse gebedskap jes, keppeltjes. "Ik krijg ze niet aange sleept", zegt mevrouw Yearwood bijna juichend. Ze zit in een snel groeiende branche. Pet Set bijvoorbeeld zet per jaar meer dan een miljoen dollar in luxe produkten om. Er zijn Amerikanen die hun vaste, goed betaalde baan hebben opgezegd om een bedrijfje in hondenluiers of Art Deco kattenstoelen te beginnen, en die nog veel geld opleveren ook. Een steeds groter deel van de 11 mil jard dollar die de Amerikanen jaarlijks aan de verzorging en voeding van hun huisdieren uitgeven, gaat naar dit soort up market produkten. Van de 50 miljoen honden en 60 mil joen katten die in de Verenigde Staten rondlopen, leiden er steeds meer een mensenbestaan. En misschien nog wel een beter bestaan. Hun eigenaren nemen daarbij hun toevlucht tot steeds merk waardiger excessen in hun poging hun huisdier zich "een van ons" te laten voe len. Hemel De toon wordt al enigszins gezet in Ame rika's tijdschriften voor honden- en kat- tenvrienden. In het december-nummer van het blad Dogfancy stond een bloed serieus artikel onder de kop: "Gaan hon den naar de hemel?" En de advertenties in het zusterblad Catfancy gaan over zaken als grafstenen voor katten, astrologische adviezen voor katten en hun eigenaars, briefpapier voor katten en niet te vergeten over een soort magnetische sleutel waarmee de kat zelf zijn kattedeur kan opendoen. De vermenselijking van - Amerika's huisdieren blijkt ook in de supermarkt, en meer bepaald op de afdeling dieren- voeding. Een beetje hond of kat van de jaren negentig eet niet iets ordinairs als brokken, pens, of zelfs maar blikjes niet te duiden soort vlees. Nee, voor honden is er de produkten-lijn van Mighty Dog, vrolijk gekleurde blikjes met naar belie ven plakjes kip met jus, kalkoen en ba con, en zelfs hamburger met kaas- smaak. Voor katten is er het merk Adore, met onder meer de smaken tong en gar naal, blokjes kalfsvlees en rundvlees en- trecóte in aspic. Uniek Als dat toch nog te gewoontjes is, is er voor katten ook nog het merk Unique, dat onder meer blikjes uit Thailand af komstige, met de hand gesneden blokjes vis in aspic belooft. Er zijn ook losse fles sen jus te koop, om eten dat toch nog een oeetje tegenvalt, wat meer smaak te ge- Voor honden die te veel gesnoept heb ben en die dus nu op dieet moeten, zijn er merken als Fit Trim, Alpo-lite en Cy- cle-lite met calorie-arm voer. Andere merken prijzen hun waren als choles- terol-vrij aan. Weer andere beloven een reductie in het stoelgang-volume, min der poep dus. Denk niet dat deze handel tegemoet komt aan de aanstellerij van een enke ling. Er gaat 900 miljoen dollar om in de markt voor luxe katten- en hondenvoer. En dat terwijl door de Amerikanen in to taal 5 miljard dollar aan de voeding van hun troeteldieren wordt uitgegeven. Net zoals een mens niet bij brood alleen leeft, verlangt een huisdier ook meer dan een bak voer. Snackjes voor onze vierpo tige vrienden zijn er in alle vormen en maten. In de supermarkt liggen snoepjes voor de hond in de vorm van een bot of een Britse uitvinding een postbode. In één pak zitten soms wel zes verschillen de smaken: rundvlees, kip, melk, kaas, lever en groente. Voor katten zijn er zo snoepjes in de vorm van een vis. Met zalm-smaak, staat er op de verpakking. Wie echt iets bijzonders voor zijn vier voeter wil, kan terecht bij een soort Ja- min voor huisdieren. Want die bestaat. Alleen al in New York zitten nu zes vesti gingen van de keten Lick Your Chops, waar vers-gemaakte koekjes voor hon den en katten te koop zijn. Er is een wer kelijk verbijsterend assortiment aan smaken in de handel: koekjes met choco lade-smaak, appel met kaneel, boter, le ver, wortel. Desgewenst kun je ze in een zakje meekrijgen. En wie het huisdier echt wil verrassen in feestelijke ge schenkverpakking met strik. Honden-ijs bestaat ook. Frosty Paw, heet het. Het smaakt naar vlees en bevat geen melksuiker omdat honden daar slecht tegen kunnen. Honden-ijs is ver krijgbaar in drie verpakkingen: voor kleine honden 1,39), middelgrote hon den 1,59) en voor grote honden 1,79). Wie echt op sjiek wil, en bovendien echt dollars te veel heeft, kan zijn hond ook mee uit eten nemen. Zoals bekend staan de beste restaurants in Frankrijk, en dat gaat tevens op voor honden-res taurants. In het Beach Regency Hotel in Nice is Resto-Chien, een bistro speciaal bestemd voor honden, worden schotels als verse pasta en blokjes kalkoen geser veerd, alsmede desserts die uiteenlopen van camembert tot crème caramel. Hoe bedoelt u raar? We beginnen pas. De vraag naar kleding voor dieren is groei end. In Pet Set, in Atlanta, is allerlei kle dij te koop, variërend van hondenlaarzen a raison van 15 dollar per vier, via bad pakjes en trainingspakken tot mink bontjasjes die er in de prijsklasse vanaf 500 dollar zijn. Smoking Eigenaresse Priscilla Yearwood be schouwt als haar grootste succes in deze sector een honden-smoking waarbij in de broek 130 computer-gestuurde lampjes zijn verwerkt, die om de beurt twinkelen. "Daaraan moest een elektrici en te pas komen", giechelt ze. Kosten: 750 dollar. Een paar jaar geleden begonnen ver der Ruth Robles en Jane Ulloa, beiden uit Miami, een postorder-bedrijf voor sjieke hondenkleding onder de naam Haut Dog. Een avondjurk (met sleep) kost er 245 dollar, een smoking, inclusief manchetknopen met namaak edelste nen, 195 dollar, een roze satijnen lingerie set, inclusief een acht cups tellende bus tehouder, 250 dollar, en een bruidsjurk, met sleep en namaak-parels, 300 dollar. Een hond die zo duur gekleed gaat, moet ook ervoor zorgen dat zijn uiterlij ke verschijning op peil is. Daar valt van alles aan te doen. Zo is er tandpasta voor honden te koop, waarmee niet alleen de tandjes blinkend wit gehouden worden, maar ook tandaanslag bestreden wordt. En hondje houdt er bovendien een munt- frisse adem aan over. Er is speciale shampoo voor hondeha ren, en speciale parfum voor onder hond jes oksels. Enkele jaren geleden bedacht Diana Borba van Snooty Scents in Hous ton zelfs conditioners voor hondehaar die ruiken naar bekende parfum-merken als Obsession en Aramis. Bij een goede lichamelijke verzorging hoort lichamelijke oefening. Menige yup laat zo nu en dan de BMW in de garage en gaat joggen. De pup mag dan mee. Maar daar moet men wel een beetje mee uitkij ken, zo waarschuwde onlangs een artikel in het maandblad Parents. Wandelen is okay. Maar echt rennen, joggen, kan lang niet elke hond aan. Aan bevolen wordt om in een periode van zes weken het tempo langzaam op te voeren tot de hond in vorm is. Voor wie dat niet zelf wil zijn ér professionele instructeurs die de honden in vorm krijgen en hou den. En anders kun je altijd nog bij een dierenzaak als Pet Set een soort lopende band kopen, waarop je je hond kunt trai nen. Of je kunt hem laten zwemmen (Pa rents: "Vijf minuten zwemmen staat ge lijk aan 30 minuten wandelen"). De die renwinkel heeft zwemvesten van rond 20 dollar voor als je hond zijn schoolslag vergeten is. Acupunctuur Voor huisdieren die ondanks een uitge kiend aerobics-programma toch ziek worden, staat een complete gezond heidszorg klaar. Huisdieren in de VS krijgen chemotherapie, niertransplanta ties, pacemakers en ondergaan zelfs acu punctuur. Dat kost wat, en daarom kun je nu bij twee maatschappijen, een in Californië en een in Connecticut, voor een premie van ongeveer 100 dollar per jaar een ziek tekostenverzekering voor je hond of kat afsluiten. De band tussen mens en dier schijnt er op vooruit te gaan als het dier zijn ei gen vorm van vermaak wordt geboden. Ook in die sector is er in de States een verrassend ruim aanbod. Er zijn bijvoorbeeld video-banden te koop, die speciaal voor huisdieren be doeld zijn. Voor katten zijn er video's waarop fluitende vogeltjes, argeloze vet te muizen en andere fijne katte-speeltjes te zien zijn. En voor honden bestaat er een video die helemaal op 50 centimer hoogte (de ooghoogte voor een hond) is opgeno men, en die vol stimulerende beelden als op te jagen eenden in een park zit. Het hoogtepunt is een wandeling langs di verse verleidelijke lantarenpalen. Er is ook muziek voor huisdieren, op cassetteband. Uit de tekst van een adver tentie in het tijdschrift Catfancy: "De ta pe, die op honderden dieren is uitgetest, werkt verbazend goed. Verveelde, eenza me dieren worden kalmer, jonge poesjes tevredener in een voor hen nieuwe om geving, en oudere katten minder onrus tig tijdens lange autotochten". Wie zijn huisdier echt wil verwennen, kan ook een huis voor hem kopen. Er zijn honde- en kattehuizen te koop in de vorm van kastelen, kerken, boerderijen en Griekse ruïnes. De mooiste en duurste huizen worden verkocht door de New Yorkse firma Animal Manors die onder meer een van halfedelstenen ge maakte Egyptische tempel voor een wel heel welgestelde kat aanbiedt. Koopsom (v.o.n.): 100.000 dollar. Niet alle honden en poezen blijven eenvoudig onder een dergelijke luxueu ze behandeling. Geen nood. Voor huis dieren die een beetje in de war zijn ge raakt staan meer dan 200 dierpsycholo gen klaar. Zij leren honden hoe ze met hun agressie moeten omgaan, katten hoe ze van hun kattebak moeten houden, vo gels dat ze hun veren niet moeten uitpik ken, en allerlei huisdieren hoe ze hun angst voor onweer kunnen controleren. Gemiddelde kosten voor een behande ling: 200 dollar. Helderzienden Als dat niet helpt zijn er ook nog helder zienden die zich in huisdieren hebben gespecialiseerd, en die zeggen honde- en kattezielen te kunnen lezen. En er zijn as trologen die aan de hand van het sterren beeld de zwakke en sterke punten van een huisdier kunnen bepalen. Althans, dat beweren ze. Maar hoe goed je ook voor je huisdier bent, hoe enorm je 'm ook verwent, hoe professioneel je 'm ook laat begeleiden, vroeger of later gaat-ie toch dood. Amen- ka zou Amerika niet zijn, als dat gegeven ook niet aan de basis van een hele indus trie stond. Dierenbegraafplaatsen zijn overal te vinden. Alleen al in Washington en om geving zijn er zeven. Maar je kunt je trou we vriend ook door firma's als Deceased Pet Care in Georgia, laten cremeren. En de as, keurig in een urn, thuis laten be zorgen. Kosten: 98 voor een klein tot 175 dollar voor een groot dier. Nieuwer nog is de service die de firma Preserve-A-Pet uit Minnesota biedt. Die vriesdroogt je hond of poes. Dat wil zeg gen: het overleden huisdier wordt in een chemisch bad ondergedompeld, vol dra den gestopt, bevroren en in een vacuüm kamer gezet waar geleidelijk, in een pro ces dat wel een paar weken in beslag kan nemen, alle water wordt verwijderd. Wat overblijft is een levensecht dier dat door Preserve-a-Pet in een naturalis tische pose wordt neergezet. Een kat in een slapende houding komt zo op 500 dollar, een Duitse herder die op het punt lijkt te staan aan te vallen, kost 2000 dol lar. Marketing directeur Steve Schuett van het bedrijf: "Het blijft eeuwig goed. Om dat we de echte botten van de dieren ge bruiken, zien ze er ook veel levensechter uit dan wanneer ze worden opgezet". Er zijn Amerikanen die het niet alleen te druk hebben om een gezin te stichten, maar die het zelfs te druk hebben voor een huisdier. Ook voor hen heeft het aan creatief ondernemerschap rijke Amerika een oplossing bedacht. Video Dog, Video Cat. Zo heten door de New Yorkse firma Creative Programming Inc. gemaakte video's, waarop een hond te zien is die een bal naar de kijker toe komt brengen, of een kat die lief met een draadje wol speelt. Ideaal Dat zijn nog eens ideale huisdieren. Ze hoeven nooit uit, ze bijten niet, ze krab belen niet, ze zijn goedkoop (20 dollar) en als je genoeg van ze hebt, zet je ze ge woon uit. "De volle, rijke ervaring van het bezit van een huisdier, zonder de rommel en het ongemak ervan", staat er terecht op de verpakking. Het enige dat je zou kunnen tegenwer pen is dat videohuisdieren misschien niet helemaal emotioneel bevredigend zijn. Een mens heeft toch meer nodig. Ook daaraan is gedacht. Want wat is er sinds enige tijd te koop voor de klant die meer wil, verder wil, dieper wil? Ja hoor, een nieuwe video-band, Video Baby.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 29