Warmondse skateboard-jeugd kan geen kant uit 'We hebben in 200 jaar nooit spectaculaire dingen gedaan' GENDA ZATERDAG 7 JULI 1990 REGIO LEIDEN PAGINA 13 Gemeente ziet af van aanleg baan terwijl het aantal uit w ij km ogeKj kheden slinkt WARMOND - Warmond krijgt geen skateboardbaan. Het gemeentebestuur kan geen geschikte locatie vin den en is bang voor ongeluk ken en geluidsoverlast. War mondse skateboarders zijn teleurgesteld. Op steeds meer plaatsen is het verbo den de sport te beoefenen. Ze houden weinig uitwijk mogelijkheden over. De Warmondse 'skateboardgroep' bestaat uit jongens van 11 tot 15 jaar. Óp dit moment beoefenen de jongens hun sport op het plein bij basisschool De Waaier of in de buurt van de Dekkerhallen in dé Veerpolder. Ze maken graag caprio len op de bielzen die grasvelden en plantenbakken versieren of ze ma ken van hout en planken stellages. Op steeds meer plaatsen geldt een verbod, zo ook op bovengenoemde plaatsen. Ze zouden het verkeer hinderen en de kunstjes met de rij dende planken richten te veel scha de aan. De jongens dromen van een half- pipe, een u-vormige baan die de mo gelijkheid biedt om leuke 'trucs' uit te halen. Om op zo'n baan te kunnen oefenen gaan ze af en toe naar een skateboardbaan in het centrum van Leiden, in de buurt van het Leven daal. De meeste jongens lijken veel voor hun sport over te hebben. Sommige skateboarders pellen ból-, len om aan geld te komen wanneer de wieltjfes of het bovendek van het board weer eens zijn versleten. An dere jongens leggen voor dit doel verjaardagscenten bijeen. Dat volwassenen een skateboard baan gevaarlijk vinden, kunnep de jongens zich wel voorstellen, maar ze willen er niet bij stilstaan. "Als je maar goed uitkijkt", zegt de een. "Het is je eigen risico", zegt de an der. Het gevaar hóórt volgens de jongens bij deze sport. Gevaarlijk Mevrouw A.M.A. Vielvoye, moeder van de 12-jarige skateboarder Wi- brand, was in het begin niet zo en thousiast over de hobby van haar zoon. Nu is ze ronduit voor een baan. De jongens gaan sinds ze hun skateboard hebben, 'op een prettige manier met elkaar om', vindt ze. Bo vendien lijkt het haar veiliger de kunststukjes op een half-pipe te doen dan langs de openbare weg. Zo heeft ze gehoord dat jongens nu met hun skateboard over het ge asfalteerde fietspad langs de spoor baan nabij Dekker zoeven of kunst stukjes uithalen op het industrieter rein in de Veerpolder, waar veel vrachtwagens rijden. Tijdens de raadscommissie open bare werken werden Koudenhoorn, het sportpark Overbosch, de Gan- zenwei en het centrum afgewezen als mogelijke locaties voor een half- pipe. De jongens hadden graag een baan naast De Waaier gewild of een baan in de buurt van de Ganzenwei, in de wijk Endepoel 3. WD-wet- houder W.A.B de Vos (openbare werken) legt uit dat de plek achter De Waaier niet door kon gaan, van wege de begraafplaats ernaast: "De baan zou teveel overlast bieden". Endepoel 3 komt niet in aanmer- king, omdat de wijk al rijkelijk voorzien is van speeltoestellen en er bovendien een kinderboerderij is: "Er zou dan wéér een voorziening naar deze wijk verhuizen". Boven- zenwei en de afstand zou dan ook De Vos geeft toe dat het beter voor dien zou de baan dan niet centraal geen bezwaar zijn. Op de grasvel- de verkeersveiligheid was geweest genoeg liggen en mogelijk geluids- den achter de Ganzenwei zou ge- wanneer de baan er wèl was geko- overlast veroorzaken. noeg ruimte zijn voor een baan en men. Maar: "Het is in ons dorp on- De_ skateboarders jzijn niet onder de geluidsoverlast zou'best meeval- mogelijk om een geschikte plek te eindje van de vinden" Warmondse skateboarders op een van hun ■vaste stekken op het industrieter rein in de plaat selijke Veerpol der. de indruk van de argumenten. Veel ien' als de baan jongens 1 i al in de wijk Gan- woningen vandaan komt. De wethouder wil de jongens i een gesprek van de gemeentelijke De jongens zullen hun hobby niet beslissing op de hoogte te stellen, opgeven nu de baan er niet komt. 'Ik heb ze niets te bieden", zo geeft Ze rollen verder, al dan niet op ver hij toe. "Ik kan ze alleen maar be- boden plaatsen. "Ze kunnen het ons danken voor de moeite die ze heb- niet verbieden, want het is een ver ben gedaan en onze beslissing uit- slaving. Je. leert steeds wat nieuws", leggen". aldus een van de Warmonders. Satans claw De heavy metal-band Satans Claw treedt vanavond op in jongerencentrum Nieuw Nijevelt in Wassenaar (Van Zuylen van Nijeveltstraat 204). 'Beukende, agressie ve symfo-metal-rock', vermeldt de bio grafie van de groep. Aanvang van het concert: 20.00 uur. Zeilwedstrijd De Koninklijke Watersportvereniging De Kaag houdt dit weekeinde een zeileve- nement voor junioren op de Kagerplas- sen. Er worden open zeilwedstrijden ge houden voor alle jeugdklassen. Aanvang op beide dagen 10.00 uur. Leesprogramma De Leiderdorpse openbare bibliotheek (in de Muzenhof) heeft tot en met 29 au gustus een leesprogramma voor kinde ren van 5 tot en met 12 jaar. Titel van het leesprogramma is "Wonder boven won der'. Als kinderen vijf 'wonderboeken' hebben gelezen ontvangen ze een verrassing en een toegangsbewijs voor de feestmid dag op donderdag 30 augustus (voor kin deren tot en met 7 jaar) óf donderdag 6 september (voor kinderen vanaf 8 jaar). Tijdens dit leesprogramma is er een wed strijd voor kinderen tot en met 7 jaar: 'Maak een wonderboom'. Ook voor kin deren vanaf 8 jaar is er een wedstrijd: 'Bouw een ruimteschip voor de robot'. Op de feestmiddag is de prijsuitreiking. Vrijmarkt De tweejaarlijkse Zoeterwoudse brade rie wordt 10 en 11 juli gehouden aan het Watertje. Kinderen krijgen op de tweede dag de gelegenheid hun overtollige speelgoed van de hand te doen tijdens een vrijmarkt. Van 15.00 tot 18.00 uur mogen ze hun spulletjes uitstallen aan het Watertje. Kinderen die willen meedoen aan de vrij markt moeten zich vooraf melden bij de secretaris van het braderiecomité, Th. van Steijn van het Watertje 8. Voorafgaand aan de opening van de bra derie op dinsdagavond wordt een heli koptershow gehouden. De braderie wordt dinsdagavond om 19.00 uur ge opend. Woensdag is de markt van 15.00 tot 22.00 uur open. Familie Westhof nodigt Zoeterwoude uit voor viering jubileum in scheepmakerij zonder schepen Resa roltoer om de Zegerplas over 2,5-5-7,5 en 12,5 km, start om 10.00 uur bij de. kantine Alphense Boys. Katwijk braderie in en rond 't1 Trefpunt, vanaf 9.00 uur. duinwandeltocht Lions over 8, 10, 15 en 25 km, van 9.00 tot 13.00 uur bij strandpaviljoen Kees van Duyn. openlucht-schaken op het schaakplein bij restaurant De Zwaan, om 14.00 uur. muziek in het PAC-centrum door de Basin Street Jazz Band, van 14.00 tot 17.00 uur. plein (12.00 uur), straat-theater (13.00 uur), schaakmatch op drij vend schaakbord bij Witte Sin gel/Arsenaalplein (14.00 uur). optreden heavy roek-band 'No- wel'. vanaf 21.30 uur in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade. VVV voor de basisscholen hun ouders, start van 9.00 tot 11.00 uur op parkeerterrein van De Poeleway, Ruishomlaan. Nieuwkoop se Harmonie Vereniging 'Cresen- do'. aanvang 14.00 uur in het cen trum, Hoofdstraat. 114.00 tot 20.00 u Wassenaar spektakel 'Survival Run Was senaar', 25 km lopen/rennen met tal van hindernissen, start vanaf 10.00 uur op de Backershagen- laan (ijsbaan). optreden Symphonic Metal Band 'Satans Claw', vanaf 20.00 uur in Tent, Van Zuylen van Neije- veltstraat 204 achterom. ZONDAG 8 JULI Katwijk openlucht-schaken om 14.00 uur op schaakplein bij De Zwaan. theater op het Stadhuisplein, kin derattracties bij Molen de Put en vele andere activiteiten. huiswerk-expositie examen kandidaten van opleiding creatie ve handvaardigheid en bezig heidsbegeleiding, van 11.00 tot 15.00 uur gebouw K&O, Oude Vest. Leiderdorp springwedstrijd Manege Liet- horp, vanaf 13.00 uur in De Bloe- merd. cantatedienst mmv Leider dorps Kamerkoor olv Wim van 18.00 uur. MAANDAG 9 JUU Alphen jazzconcert door docenten van de Streekmuziekschool in de con certzaal Burgemeester Visser park, aanvang 20.00 uur. Katwijk strandloop vanaf strandpavil joen t Centrum, aanvang 19.30 Leiden in kader van Leidse Lakenfees- ten: o.a. ritten met paardentram, vanaf Stadhuis (11.00-16.00 uur), orgelconcert Hooglandse Kerk (14.00 uur), rock 'n roll in cafés rond Beestenmarkt (21.30 uur). Noordwijk vergadering commissie OW, aanvang 20.00 uur in het gemeen tehuis. Een beeld van de werf rond de eeuwwisseling. Een boot ligt op de hélling voor een onderhoudsbeurt. Het gebouw rechts op de foto is de 'nieuwe' schuur, waarvan de open zijwand later dichtgetimmerd zou worden. Links de be weegbare brug over de Noordbuurtse Watering, waardoor de werf voor binnenschepen bereikbaar was. (foto uit familie-archief Westhof) :en in gebruik is als ga- oude Canadese legerwagens en in rage en bedrijfsruimte. De tweede de loop der jaren verdwenen veel woning, in het midden van het com- kleine schippers, omdat ze geen op- plex, wordt bewoond door de fami- volger hadden", lie Westhof. Van daaruit is een door- -r^ gang naar een van de twee timmer- JA.Un.St schuren, die rechts van de woonhui- Sinds 1967 wordt op de werf een zen zijn gebouwd. dag per week gewerkt aan kunst- De eeuwenoude huizen zijn in de werken. Tot 1984 werden ontwer- loop der jaren steeds verbouwd, pen van de bekende beeldend kun- maar aan de schuren is nauwelijks stenaar David van de Kop uitge- iets veranderd. De schuur direct werkt, die objecten ontwerpt van naast het wobnvertrek dateert van oud ijzer en staal. De laatste jaren voor 1790 en wordt door Westhof doet Westhof dit werk voor de Zoe- nog steeds 'de oude schuur' ge- termeerse kunstenaar Rens Kroon, noemd. In 1884 werd rechts achter Vroeger werd deze klus gedaan dit gebouw een tweede timmer- door een medewerker, maar sinds schuur opgetrokken, die nog steeds 1-988 is Westhof de enige werkne- 'de nieuwe schuur' heet. mer van de werf. "In het begin keek Sinds Westhof in het bedrijf ik wel een beekje vreemd tegen te- kwam heeft hij veel zien verande- gen die kunstwerken aan, maar nu ren. De werf bouwde, verhuurde en ik ze zelf onder handen heb begin ik repareerde schepen voor boeren, het steeds meer te waarderen", tuinders en binnenschippers die Een opvolger heeft de voormalige landbouwproducten over de Zuid- scheepmaker niet: zijn drie doch- hollandse binnenwateren vervoer- ters hebben nog geen belangstel den. Na de Tweede Wereldoorlog ling getoond de werf over te nemen, werd de rol van deze binnenschip- Hij vindt het 'wel jammer, maar wie pers snel kleiner. De boeren gingen weet wat er in de toekomst nog ver met tractoren het land op en ver- andert'. "Je ziet het probleem in zo voerden hun produkten over de veel familiebedrijven. Veel boeren weg. hier in de buurt hebben wel zoons, "Een aantal ontwikkelingen viel maar moeten toch hun bedrijf ver samen", vertelt Westhof. "Kort na kopen als ze willen stoppen, omdat de oorlog gebruikten veel tuinders die zoons geen interesse hebben". In 1988 vertrok de laatste mede werker. Westhof: "Hij was hier ruim 23 jaar geweest, maar kon een ande re baas krijgen. Daarvoor hadden we meestal twee personeelsleden, een oudere en een jongere knecht. Momenteel heb ik in mijn eentje ruim voldoende werk om het be drijf draaiende te houden. Zowel onder particulieren als onder be drijven heb ik een ruime klanten kring". "Als er hiér een opvolger op de werf zou komen, zou veel moeten veranderen", weet Westhof. "Met alleen kleine klussen kun je geen bedrijf opbouwen, dus dat zou bete kenen dat er flink moet worden ver bouwd. Dat mag niet van Monu mentenzorg en het zou natuurlijk ook zonde zijn om in zo'n mooi com plex te gaan slopen. Grote klussen zitten er hier trouwens toch niet in, want een lange trailer met ijzer kan hier nauwelijks meer komen". Laswerf 'Hendrik Westhof sedert 1790' viert haar 200-jarig bestaan op 10 juli van 15.30 tot 18.00 uur met een receptie in het pand Dorpsstraat 2 in Zoeter woude. De tentoonstelling '200 jaar Westhof in Zoeterwoude' is op hetzelf de adres te bezichtigen tijdens een open huis op donderdag 12 en vrijdag 13 a op zater- Van onze redacteur Eric-Jan Weterings ZOETERWOUDE - "Misschien hebben we het wel zo lang vol gehouden omdat we klein zijn gebleven. We hebben nooit spectaculaire dingen gedaan, maar er altijd een redelijke bo terham aan overgehouden". De 61-jarige Petrus W. Westhof is de zesde eigenaar van de scheepmakerij Westhof aan de Zoeterwoudse Dorpsstraat, die dinsdag 200 jaar bestaat. Zijn voorvader Hendrik Barends- zoon Westhof kocht het bedrijf op 10 juli 1790 en sindsdien is de werf van vader op zoon overgegaan. In 1970, een jaar nadat Westhof het be drijf van zijn vader had overgeno men, volgde een gedwongen om schakeling tot laswerf. Praktisch voor de deur van Westhof werd een lage, vaste brug aangelegd over de Noordbuurtse Watering en de werf richtte zich^vanaf dat moment op al le soorten metaalbewerking. In 1943 kwam Westhof bij zijn va der in de zaak. "Ik zat op de ULO in Leiden en moest daar elke dag naar toe lopen. In de oorlog reed er na melijk geen bus van Zpeterwoude naar Leiden en een fiets had ik niet. Ik weet nog heel goed dat ik midden in die koude winter, op maandag 1 februari, naar mijn vader ben toege- stapt. Ik zei hem dat ik wilde wer ken en kon gelijk beginnen. 14 jaar oud was ik toen". Ontspannen Westhofs eerste klus was het buigen van planken in een vuur tussen twee schragen. Van deze gekromde planken werden Vletschouiyen ge maakt, platte boerenschuiten, waar van de werf er in tweehonderd jaar enkele honderden heeft afgeleverd. "In 1957 hebben we de laatste nieu we Vletschouw gemaakt", herin nert de Zoeterwoudenaar zich. "Ik heb daar mooie herinneringen aan, gezellig rond een vuur in de schuur". Ook aan het herstelwerk op de helling aan de Noordbuurtse Wate ring denkt hij met veel genoegen te rug. "In de zomer kwamen de schip pers met hun schuiten naar de werf voor een onderhoudsbeurt. Die tijd beschouwden ze zo'n beetje als va kantie, dus er was altijd een pretti ge, ontspannen sfeer. De helling lag dicht bij de Dorpsstraat, zodat je het hele dorpsleven aan je voorbij zag trekken". De schepen werden met een Scheepmaker P.W. Westhof op het erf tussen zijn Zoeterwoudse werkplaatsen. Links staat de stenen 'oude schuur die voor 1790 is gebouwd. Op de achtergrond de houten 'nieuwe' schuur uit 1884. De Meerpaal waar West-, hof op leunt stond vroeger voor de oude, beweegbare brug over de Noordbuurtse Watering. (foto Ellen Martens) handlier de helling opgetrokken. "Veel mensen dachten dat dat zwaar werk was", zegt Westhof, "maar het tegendeel was waar. Ook het teren onder een schuit leek veel mensen en vies en zwaar karwei, maar ik vond het altijd erg meeval len. Ik zou het nog wel eens een keertje willen doen". Niet alle boeren kwamen met hun schip naar de werf. Regelmatig moesten de scheepsbouwers de pol der in om schuiten op het boerenerf te repareren: "Aanvankelijk gingen we op pad met een roeiboot en een handkar, maar later ging het met een bakfiets al een stuk gemakkelij ker. In 1962 kregen we zelfs een au to, maar dat was eigenlijk te laat, want toen gebruikten de meeste boeren geen schuiten meer". Archief De voorouders van Westhof zijn zui nig omgesprongen met het familie archief. Vanaf 1790 is er een vrijwel compleet overzicht van het aantal en de soort schepen die op de werf zijn gebouwd. Toen Henricus West hof in 1846 het bedrijf van zijn vader overnam maakte hij een werfboek, waarin hij een overzicht gaf van alle sinds 1790 gebouwde schepen. Deze 'Memorie van De Maate En Preijze van De Niewe Vaartuijge Gemaakt Door Hendrik Bz (Barendszoon) En Jan Hz (Hen- drikszoon) Westhof is slechts één van de documenten in het rijk ge vulde familie-archief. Zo zijn er nog losse manuscripten bewaard met schuldbekentenissen, bestekken van nieuw gebouwde vaartuigen, foto's, een werfboek en een klanten- boek uit het einde van de vorige eeuw. Uit dat klantenboek blijkt bijvoorbeeld dat de werf in 1896 een jaaromzet boekte van 1569,89 gul den. Voor die tijd was dat een goed resultaat voor een bedrijf dat nooit meer dan twee personeelsleden in dienst heeft gehad. Een van de fraaiste stukken uit het familie-archief is een kopie van de koopakte uit 1790. Daaruit blijkt dat de in 1742 in Rijpwetering gebo ren Hendrik Barendszoon Westhof op 10 juli 1790 voor 1700 gulden de scheepmakerij met 'huys en erve' kocht van Paulus van Tijlingen. Hoe lang deze Van Tijlingen al een werf had op dezelfde plaats, ver meldt de akte niet. De werf was be last met een erfpacht van 16 gulden per jaar, die aan de hervormde kerk moest worden afgedragen. Ook nu nog wordt dit bedrag keurig overge maakt! Schuren De scheepmakerij ligt aan de Dorpsstraat in Zoeterwoude en be staat uit verschillende gebouwen. Gezien vanaf de brug over de Noordbuurtse Watering ligt links een uit 1832 daterende houtschuur. Daarnaast staan twee woningen,

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13