Apotheek onveilige werkplek GOOCHELEN Gemeenten zoeken elkaar op om problemen de baas te kunnen boulevard op hoogte Arbeidsinspectie: 'Er moet hoognodig wat gebeuren' Haarlemmermeer betreurt uitstel besluit politieregio Riagg's raken overbelast 'EN OP HET WERK ',W' MET UW IJ 5Kamerbedrijf bezoekt Duinreü ZATERDAG 7 JULI 1990 REGIO PAGINA 11 Overkoepelende VNG dreigt aan de kant te komen staan Van onze correspondent Jos Heymans DEN HAAG/REGIO - Steeds meer, vooral kleinere, gemeenten hebben moeite de eindjes aan elkaar te knopen. Ze worden steeds vaker geconfronteerd met problemen zoals milieuvervuiling, stadsvernieuwing, minderheden en ver keer, die tot voor kort waren voorbehou den aan de grote gemeenten. Het geld om die problemen aan te pakken, ontbreekt. Een kleine gemeente heeft bij het kabinet nu eenmaal minder in de melk te brokke len dan een grote. Juist bij de kleinere gemeenten groeit de ergernis over de verdeling van de gel den van de rijksoverheid, zoals die is vastgelegd in de Financiële Verhou dingswet 1984. Veel gemeenten willen van die wet af of in ieder geval aanpassin gen aangebracht zien. Voorlopig is dat nog niet zover, want de wet wordt pas in 1994 geëvalueerd. Het is dus niet moge lijk om eerder veranderingen aan te bren gen. De Financiële Verhoudingswet van 1984 regelt de algemene en specifieke uit keringen aan gemeenten. De algemene middelen zijn ondergebracht in het Ge meentefonds. Elke gemeente ontvangt daaruit een vast bedrag op basis van in wonertal, oppervlakte en woningbe stand. Voor specifieke uitkeringen moe ten de gemeenten een speciale aanvraag doen. En het is elke weer afwachten of die wordt gehonoreerd. De verstedelijking heeft ertoe geleid dat de kleinere gemeenten de laatste ja ren steeds vaker te maken krijgen met specifieke problemen, waarvoor geen be roep kan worden gedaan op het Ge meentefonds. Individuele verzoeken om extra bijstand hebben in het verleden weinig zoden aan de dijk ^ezet. Immers, het beleid van de kabinetten-Lubbers I en II was de afgelopen acht jaar vooral ge richt op bezuinigingen. Tendens Er is sindsdien sprake van een tendens van gelijkgestemde gemeenten om hun specifieke belangen gezamenlijk bij het kabinet aan te kaarten. De Grote Vier (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht) onderhandelen sindsdien recht streeks en kennelijk niet zonder resul taat. Want het voorbeeld van de Grote Vier krijgt steeds meer navolging. Enige tijd geleden is de Club van 100.000-plus gemeenten (17 in totaal) opgericht en sinds kort hebben ook de 36 gemeenten met 50.000 tot 100.00Q inwoners zich vere nigd in een belangengroepje. Een ontwikkeling die de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) als overkoepelende belangenorganisatie zorgen zou moeten baren. Het is de vraag of de VNG niet te groot en te log is om de specifieke belangen van de circa 670 ge meenten te behartigen. "Voorlopig ma ken we ons daarover geen zorgen", zegt woordvoerder Goulooze lakoniek. Hij onderkent de problematiek. "Onze voor zitter, burgemeester Havermans van Den Haag, heeft dat laatst nog aangestipt op ons jaarcongres. Er is de laatste jaren veel meer differentiatie gekomen, maar we menen dat de belangen van al die ge meenten nog steeds opder een gezamen lijke noemer zijn te brengen". In het land wordt die mening niet door iedereen gedeeld. Ambtelijk secretaris Gravendeel van de 36 gemeenten van 50.000 tot 100.000 inwoners noemt de VNG "een zeer heterogene club". Hij acht de kans dat de VNG eens uiteen zal vallen in allerlei clubs niet denkbeeldig. "Ik denk ook dat de VNG de oprichting van onze belangengroep als bedreigend ervaart. Er zijn nu al zeker drie van die clubjes: de Grote Vier, de 100.000-plus ge meenten en wij. Bij elkaar zijn dat 53 ge meenten. Dat lijkt niet veel, er zijn im mers nog 620 andere gemeenten. Maar die 53 vertegenwoordigen samen wel het merendeel van de inwoners van ons land". VNG-man Bloemdaal van de afdeling financiën gelooft niet dat de club uiteen zal vallen. "Die belangengroepjes moetje zien als werkgroepen binnen de VNG. Er zijn er wel meer van, zoals de grensge meenten die ook hun eigen problemen hebben. Bovendien is er binnen die be langengroepjes ook weer verschil. Neem de middelgrote gemeenten. Ik kan er zo tien noemen die werkelijk in de proble men zitten, maar ook zes die er zeer riant voor staan". Onderzoek De 36 middelgrote gemeenten willen dat de Financiële Verhoudingswet wordt ge wijzigd. Ze hebben een onafhankelijk on derzoek laten doen naar de specifieke problemen van die gemeenten op het ge bied van milieu, stadsvernieuwing, ver keer en minderheden. De eindconclusie luidde dat het rijksbeleid niet spoort met de gehanteerde manier van geld verde len. "We hebben daar de politieke conclu sie uitgetrokken dat de gelden anders moeten worden verdeeld", zegt Graven deel, in het dagelijks leven hoofd financi ën van de gemeente Deventer. De 36 pleiten voor de invoering van probleemgerichte criteria. "Al die speci fieke uitkeringen zouden ook in het Ge meentefonds moeten worden onderge bracht. De verdeling moet dan gebeuren op basis van de problemen waarmee een gemeente te maken heeft. Je zou daar voor een puntensysteem kunnen invoe ren. Grofweg: hoe meer problemen, hoe hoger de uitkering. Veel middelgrote ge meenten zouden dan beter uit de voeten kunnen, zoals de oude, verstedelijkte ge meenten als Alkmaar en Hoorn of groei- gemeenten als Almere". De huidige verdeling benadeelt de klei nere gemeenten, vindt Gravendeel. Hij noemt de investeringsimpuls van 50 mil joen, die het kabinet elk jaar beschikbaar stelt. "Dat bedrag wordt verdeeld vol gens het systeem van de algemene uitke ringen. Een buurtgemeente als Bathmen met 5500 inwoners krijgt 4000 gulden. Daar kun je dus niet mee investeren". Gravendeel erkent dat er binnen zijn groep ook gemeenten zijn die geen pro blemen hebben ("Amstelveen bij voor beeld"), maar die de politieke conclusie niettemin delen. "Voor dat soort gemeen ten zou dat kunnen betekenen dat zij straks minder geld ontvangen. Dat is ge volg van het uitgangspunt om tot een eer lijker verdeling te komen". De VNG gelooft niet in een samenvoe ging van de algemene en specifieke uit keringen in het Gemeentefonds en de in voering van probleemgerichte criteria. Bloemendaal: "Je moet juist proberen te voorkomen dat de algemene middelen worden gevormd door een opbouw van specifieke uitkeringen. Dan ben je feite lijk bezig de gelden te laten verdelen door het kabinet. Dat komt de bestuurlijke vrijheid van gemeenten niet ten goede. Bovendien, je hakt het fonds in mootjes. Dat lijkt me niet goed". Dr. Koster (rechts) en ing. Bancken: "Prikkelactie om de zaak aan rollen te krijgen".(foto Henk Bouwman) t. "Er wa- Dr. Koster zegt dat de uitkomst apothekers die overduidelijk van het onderzoek hem niet heeft demonstreerden dat het hen niet in- verbaasd. "Je kunt niet zeggen dat teresseerde. Ze waren wel in de de apothekers knoeien. De meesten minderheid. De meesten zeiden dat zijn zich niet bewust van de proble- de actie van de inspectie hun de men. Wat de arbeidsinspectie heeft gedaan moet worden gezien als een wat man- prikkelactie om de zaak aan het rol- keert aan de 'opvoeding' van de len te krijgen. Aan het eind i centreren. Zodra een medicament vonden", vult Bancken met de stof cytostatica in beeld komt, moet dat in die apotheek wor den bereid die daarvoor is ingericht. Sancties Apothekers die de voorgeschreven ogen had geopend", regels aan hun laars lappen lopen de Dr. Koster stelt dat kans een proces-verbaal te krijgen, keert aan de 'opvoec.—D "We hopen dat dit niet nodig zal zijn apotheker. Hij doelt daarmee op de jaar gaan we controleren wat i dat we de apotheker duidelijk opleiding. Daarin wordt niet of n kunnen maken waar het om gaat", merkt dr. Koster op. "De apotheker moet begrip krijgen voor de werksi- op het produkt", zegt Koster. "Ei- welijks aandacht besteed a veiligheid. "Alles i terecht gekomen is". tuatie van de assistenten". genlijk moet er aan het begin van de Als er risico's voor de gezondheid opleiding al worden gewezen op de zijn zal de arbeidsinspectie uiterst consequenties die langdurig wer- alert zijn. Ontbreekt, bij voorbeeld, ken met bepaalde stoffen op de ge- een afzuiginstallatie, dan wordt er zondheid kunnen hebben. Je geeft opgetreden, zegt Koster. Voorals- het de toekomstige apotheker dan nog hebben de apothekers 'redelijk met de paplepel in. Dan ook zal er in positief gereageerd op de veilig- de hele bedrijfsvoering rekening worden gehouden en worden apotheken zodanig ge had met apothekers die minder be- bouwd dat er afgeschermde ruim- grip voor ons optreden hadden, ten zijn waarin recepten kunnen die het onderzoek worden bereid". Korps of bij Amsterdam öf bij Haarlem HAARLEMMERMEER - De Haar- lemmermeerse gemeentepolitie is teleurgesteld dat de ministers Dales en Hirsch Ballin nog niet hebben besloten bij welke politieregio dit korps wordt ingedeeld. De beide ministers hebben hun oordeel daar over opgeschort nadat de Tweede Kamer de regeringsplannen heeft gewijzigd. Het Haarlemmermeerse korps vreest nu dat het maanden langer in onzekerheid blijft. Dales en Hirsch Ballin stelden hun beslissing over Haarlemmer meer uit nadat de Tweede Kamer met succes had bepleit de politiere gio Zaanstreek/Waterland zelfstan dig te maken. De, regio Haarlem, waarbij Zaanstreek/Waterland aan vankelijk was ingedeeld, dreigt door dit besluit veel te klein te wor den om nog goed te kunnen functio neren. De twee ministers overwe gen dit probleem op te lossen door Haarlemmermeer bij Haarlem te voegen. Het Haarlemmermeerse korps, waaronder ook Schiphol valt, zou volgens het oorspronkelij ke plan deel moeten uitmaken van de regio Amsterdam. De komende maanden willen de bewindlieden alle bestuurlijke en justitiële argumenten over de inde ling van Haarlemmermeer nog een keer op een rijtje zetten. De kwestie wordt dan opnieuw aan de orde ge steld bij de behandeling van een in terim-wet in september. De gemeentepolitie van Haarlem mermeer zelf heeft een voorkeur voor Haarlem. Volgens een woord voerder verwacht dit korps proble men wanneer hun zaken behandeld moeten worden door het Amster damse arrondissementsparket. Dit parket is nu al overbelast en zal waarschijnlijk helemaal omkomen in het werk wanneer daar ook de za ken uit Haarlemmermeer bijko men. Dat probleem doet zich niet voor als het bij Haarlem wordt inge deeld. "Dat behandelt al een groot aantal jaren de zaken uit deze ge meente, en is helemaal op ons inge speeld". Jubileum Tour de Frats LEIDEN - De 'Tour de Frats' rijdt dit jaar voor de veertigste keer door Nederland en België. De tour, voor kinderen van 10 tot 15 jaar, start op 22 juli in Hilversum en voert de deelnemers langs een aantal plaat sen. Er wordt op gewone fietsen en met normale snelheid gereden. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Men schrijft uit Haarlemmer meer: Het werk aan de 700 M. langen inundatiedijk te Hoofd dorp is thans afgeloopen, zoodat een aantal arbeiders zich naar elders begeven heeft. Door eene ploeg volks wordt thans voortge zet het op diepte brengen van het communicatiekanaalalsmede het graven eener gracht voor de inundatie, over eene bepaalde lengte. Tevens kan bericht worden dat door de genie zeer spoedig zal overgegaan worden tot het ma ken van het noodige grond- kunstwerk voor het bouwen van bruggen, in verband met de op heden te maken inundatie- en communicatiesluizen te< Haar lemmermeer. Vijf en twintig jaar geleden: - Graafwerk met enkele gevol gen. De dertigjarige Derek Chaplin die bij een café in Swanley (zuid-Engeland) een gat moest graven voor een afvoerbuis, heeft met zijn schop internatio nale verwarring gesticht. Waar ik moet graven, graaf ik, zei De- rek tegen zijn pleogbaas nadat hij de volgende schade had toe gebracht door het stukstoten van een kabel: de telefoongesprekken met Europa werden tien uur ver traagd, de televisieverbinding van Eurovisie werd uitgescha keld, de verbindingen van de sa- teliet Early Bird met Europa vielen uit en tientallen telefoon gesprekken vonden een abrupt einde. Chaplin voerde nog als excuus aan dat niemand hem had ge zegd dat hij goed moest uitkij ken voor de kabel. De verbindingen met landen als Spanje, Italië, Turkije en Joego slavië zijn inmiddels jiog steeds niet geheel in orde. ZOETERMEER Praktisch alle apotheken in Zuid-Hol land vertonen min of meer ernstige tekortkomingen. Het meest voorkomend probleem is het ontbreken van een ge schikte afzuiging op plaatsen waar recepten worden bereid. De arbeidsinspectie onderzocht de werksituatie in 67 van de 133 apo theken in de provincie. Zij kwam tot de conclusie dat er heel wat moet gebeuren om hierin verbete ring aan te brengen. Richtlijnen om een zo veilig mogelijke werkplek te creëren blijken, tot ontevredenheid van de arbeidsinspectie, nauwelijks tot helemaal niet te worden nage leefd. De arbeidsinspectie besloot on derzoek te doen, nadat uit een lan delijke enquête onder apothekers assistenten een stortvloed aan klachten loskwam. Het rapport 'Met jeukende handen en tranende ogen' dat hieruit voortsproot, sprak boekdelen. De FNV deed er nog een schepje bovenop. De vakbond rea geerde op de enquête met de nota 'Giftig op gif. Kortom, reden voldoende voor de arbeidsinspectie hier op in te spe len. Er kwamen richtlijnen. Maar controle heeft nu aangetoond dat er weinig mee is gedaan. "De proble men leven niet", zegt dr. P.B. Kos ter, hoofdinspecteur gezondheid. Volgens hem zijn de apothekers he lemaal gefocust op het produkt en niet op de situatie op de werkvloer. Overigens denkt Koster niet dat er sprake is van onwil. "De apotheker kijkt naar de werking van het medi cijn, maar vergeet dat assistenten jaren achtereen, dag in, dag uit, met stoffen werken waarvan de genees middelen worden gemaakt. Dat kan consequenties hebben. Langdurig werken met bepaalde stoffen is gif tig, maar kan ook een allergie op wekken. Omdat het effect niet di rect is waar te nemen, wordt er niet zo veel aandacht aan geschonken". Jeuk Jeuk, prikkelingen, geïrriteerde slijmvliezen en tranende ogen zijn klachten die aan de lopende band bij apothekers-assistenten voorko men. Maar ze werken ook met stof fen als cytostatica en hormonen. "En die kunnen nóg ergere effecten veroorzaken", zegt dr. Koster. "Dat zijn gewoon bloedlinke stoffen. Je kunt er prima mee werken als je maar de nodige maatregelen treft. De assistenten moeten er zich te al len tijde van bewust zijn dat er ge vaar bestaat". Voor de arbeidsinspectie staat vast dat er hoognodig wat moet ge beuren. Apothekers, die hun zaak jes niet op orde hebben, kunnen een brief verwachten met daarin de vraag hoe zij de knelpunten denken op te lossen. Wettelijk kan de in spectie nog niets ondernemen. Maar binnen enkele maanden is dat wel het geval. Op 1 oktober wordt het 'Veiligheidsbesluit restgroep' van kracht en heeft de arbeidsin spectie een dwangmiddel waarmee zij de apothekers kan aanpakken. Na de zomervakantie wordt het, wat ing. M.T.E. Bancken, stralings deskundige bij de inspectie, echt menens. Als het bereiden van re cepten een verhoogd risico met zich meebrengt, dan móeten er maatre gelen worden genomen. Eén van die maatregelen is het installeren van een plaatselijke afzuiging. Dr. Koster zegt dat de bereidingen ei genlijk in afgescheiden ruimten zouden moeten gebeuren waarin al le noodzakelijke voorzieningen zijn aangebracht. In de apothekerswe reld wordt nagedacht om het berei den van medicijnen met gevaarlijke stoffen op enkele plaatsen te con- NOORDWIJK - Met een enig feestgedruis is gistermiddag bij. het Boulevardhotel in Noordwijk het bereiken van het hoogste punt van de nieuwbouw gevierd. Medewer kers van bouwbedrijf Beugelsdijk in Noordwijk boorden met behulp van veel vuurwerk een gat in een wand. Bij het Noordwijkse hotel wordt een nieuwe keuken met de meest moderne apparatuur en een extra congreszaal gebouwd. De con greszaal biedt ruimte aan 450 gas ten. Half april is met de bouw begon nen. Voor het bereiken van het hoog ste punt hadden de directeuren Mol (links) en De Boer een aantal plaat selijke prominenten uit de gemeen telijke en WV-sfeer uitgenodigd. (foto Dick Hogewoning) Mensen wachten soms weken op hulp DEN HAAG - Er dreigen grote pro- gezondheidszorg wordt toegezegd, blemen bij de Regionale Instellin- acht hij daarvoor niet toereikend, gen voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (riagg) wanneer er niet snel iets wordt gedaan aan de groeiende wachtlijsten. Er ontstaan onaanvaardbare wachttijden terwijl de behoefte aan hulp nog fors toe neemt. Deze verwachting werd gisteren uitgesproken bij de presentatie van het tiende statistische jaarboekje met de gegevens over 1988 van de Nederlandse Vereniging voor Am bulante Geestelijke Gezondheids zorg (nvagg), het overkoepelend or gaan van de riagg's. In 1988 waren meer dan 300.000 cliënten in behan deling bij een van de riagg's. Dat is twee procent van de Nederlandse bevolking. Vooral het aandeel in de psychische hulp is gestegen: van 47 procent in '87 tot 53 procent in '88. Meer cliënten betekende echter niet meer hulpverleners. „Ernstige crisisgevallen kunnen we altijd nog wel opvangen, maar soms heeft ie mand zulke specifieke hulp nodig, dat hij weken lang op een wachtlijst moet staan om door de juiste psy chiater behandeld te kunnen wor den", aldus B. Samson (waarne mend voorzitter van de nvagg en di recteur van de riagg in de regio's Leiden, Alphen en Bollenstreek). Taken De toenemende werkdruk bij de riagg's is vooral te wijten aan de ver zwaring van de problematiek, zoals incest, problemen rond etnische jongeren, toename van het aantal chronisch zieke patiënten, ernstiger fobische klachten en problemen rond de verzorging van demente ou deren. Ook kloppen mensen tegen woordig makellijker aan voor psy- cho-sociale hulp. De komende jaren zal de druk op de riagg's nog meer toenemen, zo wordt verwacht, omdat deze instel lingen nog meer taken krijgen toe geschoven. „Daardoor bereiken we het moment dat werkdruk als werk last ervaren wordt". Samson pleit voor meer geld om die werkdruk te verlichten. De twee miljoen gulden die in 1991 en 1992 beschikbaar ko men voor de ambulante geestelijke WASSENAAR Duinrell kreeg heeft gisteren bet 'ka merbedrijf' op bezoek gehad. Medewerkers die in de Tweede Kamer werken, Kamerleden, de fractieassistenten alsmede de ambtenaren van de provincie en het ministerie van economische zaken die zich met toerisme be zig houden, hadden van het Wassenaarse attractiepark een uitnodiging voor een gezellig dagje gekregen. De genodigden woonden de première bij van bet Choq High Diving Team The American Eagles', dat tot eind augustus enkele malen per dag een show verzorgt. De meeste duikers zijn Ame rikanen, alleen Maaike Leeu wenburg is van heel dicht bij. Zij is namelijk de dochter van een oud-bedrijfsleider van Duinreü en heeft zelf in bet Tikibad gewerkt. Ze beeft een vijftal jaren in ons land aan scboonspringen gedaan. De Kamerleden werden in het park ook geconfronteerd met de mime-speler Marius, die wan delend door Duinreü bet pu bliek amuseert met zijn act maar tot ontzetting van onze praatgrage volksvertegenwoor digers, zoals WD'er Dijkstal (links) en PvdA 'er Vos met zon nebril) niet spreekt. (foto Dick Hogewoning)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11