Herenigd Duitsland economisch gezond Één op de elf vacatures industrie onvervuld Oude auto's massaal naar Oostblok Meer geld voor sanering van rond visvloot OESO voorspelt snelle groei Fusie HP/De Tijd rond Sovjets willen gift aan Britse stakers terug KAPITALISME IN 'T KLEIN Inzet Britse vaklieden voorkomt ernstige problemen VRIJDAG 6 JULI 1990 flBBi PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) - Het bestuur van het Ontwikkelings- en Sane ringsfonds voor de Visserij heeft gisteren besloten de premie voor de sanering van de rondvisvloot tijde lijk te verhogen. Dit heeft het minis terie van landbouw, natuurbeheer en visserij bekendgemaakt. De premie wordt in de periode van 1 juli tot en met 31 oktober van dit jaar verhoogd van 4750 gulden per brutoton naar 7120 gulden. Het visserijbedrijfsleven heeft de eigen bijdragen in de saneringsregeling verhoogd van 600 naar 900 gulden. De premie kan uitsluitend wor den aangevraagd ten behoeve van vaartuigen, waartoe een 'kabel jauw-' dan wel een 'rondvisdocu- ment' is uitgereikt. Volgens het mi nisterie maken naar verwachting ongeveer 30 rondvisvissers (die het hele jaar 'rond' vissen) van de tijde lijke regeling gebruik. Voor de rege ling is een extra bedrag van 8,9 mil joen gulden uitgetrokken. Met het besluit is tegemoet geko men aan de wensen van de kabel jauwvissers. Zij dreigden in het voorjaar de haven van IJmuiden te blokkeren uit protest tegen de vol gens hen te lage saneringspremies. Minister Braks lukte het niet bij EG extra geld los te krijgen, zodat nu toch geld uit eigen land een oplos sing biedt. Eind vorige maand waren voor 46 kotters aanvragen ingediend om voor de saneringspremie in aanmer king te komen. Hiervan zijn tot nu toe 34 aanvragen goedgekeurd, 12 aanvragen in behandeling en vijf aanvragen afgewezen. Inmiddels is de kottervloot met 7001 brutoton gesaneerd, waarmee een bedrag van ruim 33 miljoen gulden was ge moeid. De uiteindelijke sanerings doelstelling voor de Nederlandse kottervloot bedraagt per 31 decem ber 1991: 51.574 brutoton. Bij de Vereniging van Schippers- eigenaren in Katwijk was het be sluit van het ministerie nog niet bin nen. Een medewerker van de vere niging verwacht echter dat een aan tal leden van de vereniging positief zal reageren en ook daadwerkelijk van de regeling gebruik zal maken. PARIJS (ANP) De economische en monetaire hereniging van de twee Duitslanden houdt een belofte in voor het doorgaan van de snelle groei van de economische activiteiten zonder een verlies van interne financiële stabiliteit. Dit concludeert de gezeghebbende Or ganisatie voor Economische Ontwikkeling en Samenwerking (OESO) in haar jongste rap port over de Bondsrepubliek. Ondanks de voortzetting van de al sterke economische groei met een stijging van alles wat het land pro duceert (het bruto nationaal pro- dukt: bnp) met vier procent in 1990, noemt de organisatie in Parijs de angst voor inflatie overdreven. Hoe wel de Bondsrepubliek bijna geheel op volle capaciteit draait en de roep om hogere lonen toeneemt, kan in flatie in toom worden gehouden. De OESO acht het zelfs niet uitgesloten dat de prijsstijging in 1990 lager zal zijn dan de 2,8 procent van vorig jaar. Een sterke toevloed van arbeids krachten uit de DDR en andere Oos- teuropese landen in 1990 een plus van 600.000 mensen en een jaar later een groei van 400.000 personen zorgt voor een ontspanning op de Westduitse arbeidsmarkt. Ook de lage importprijzen door het sterker worden van de mark en de strikte controle van de Bundesbank op het geld houden het risico van een alge mene loon- en prijsspiraal beperkt. Onzeker De OESO wijst er wel op dat er de komende jaren grotere onzekerhe den dan normaal bestaan over de ontwikkelingen op het gebied van lonen en prijzen. Nog meer dan vroeger moet de Bundesbank haar anti-inflatiepolitiek streng handha ven. Inclusief maatregelen om de economie op de rails te houden en de Duitse mark te handhaven als spil in de Duitse en Europese sa menvoeging. Vooral het gedrag van de Oost- duitse burgers op het gebied van de besparingen en bestedingen is nau welijks te voorspellen. Daarom moet de Bundesbank de ontwikke ling van geld en inflatie nog beter in de gaten houden en nog sterker bij sturen, wat weer het gevaar met zich meebrengt dat deze politiek te beperkt of te ruim zal zijn. Een belangrijke belastingverho- DEN HAAG (GPD) De fusie tussen de weekbladen .Haagse Post (HP) en De Tijd gaat door. Dit hebben de directies van De Tijd B.V. en B.V. HPU (Hollandse Pers Unie) uitgeefster van HP gisteren meegedeeld. Volgens de directies hebben zij een positief advies ontvangen op het fu- sievoorstel, dat zij de redactieraden van HP en De Tijd en de onderne mingsraad van De Tijd B.V. begin vorige maand hebben voorgelegd. Daar op is besloten de fusie doorgang te laten vinden, aldus de directies. Het nieuwe blad zal als titel voeren 'HP/De Tijd' en wordt uitgegeven door een nieuwe onderneming waarvan VNU (33%), HPU (63%) en een re dactiestichting (4%) aandeelhouder zijn. SDU is (de staatsdrukkerij/uitge verij) grootaandeelhouder van de HPU. Het eerste nummer zal in dit najaar verschijnen. De Tijd draait al jaren met verlies en HP maakte vorig jaar een klein winstje. De oplage van HP ligt op ongeveer 24.000 exemplaren, die van De Tijd ligt in de buurt van 35.000. ging of het optreden van een over spannen kapitaalmarkt voorziet de OESO niet. De extra kosten voor steun aan de opbouw van de DDR blijven 'beperkt' tot 1,5 of 2 procent van het bnp. De positie van de bondsregering is comfortabel te noemen bij staatsschulden en be groting. Verder zijn er nog bezuini gingen op de staatshuishouding mogelijk door het laten verdwijnen van subsidies voor de voormalige grensstreken en Berlijn en bezuini gingen op de post defensie. De werkgelegenheid in de Bonds republiek vertoont een stijgende lijn doordat de economische activi teiten in de jaren negentig verder groeien. Maar door de toeneming van het aantal beschikbare arbeids krachten, vooral door de toevloed van de immigranten uit Oost-Euro pa, kan de werkloosheid in de Bondsrepubliek toch iets toene men. De OESO voorspelt een werk loosheidspercentage van 6 procent voor 1990 en 1991. De werkloosheid in 1989 kwam uit op 5,5 procent. Het overschot op de lopende re kening van de betalingsbalans ver toont een groei van 55 miljard dollar in 1989 naar ongeveer 63 miljard dollar in 1990. In 1991 zal het over schot iets afnemen. Volgens onderzoekers zijn de on dernemers ervan overtuigd dat de vooruitzichten voor verkopen en winsten het best zijn sinds enkele tientallen jaren. Produktie-installa- ties worden gemoderniseerd en uit gebreid. Het vertrouwen onder de ondernemers is groot door de nade rende eenwording van Europa en het opduiken van de groeimarkten in Centraal- en Oost-Europa. LONDEN (AP) Een leider van de Sovjet-mijnwerkers heeft gevraagd om teruggave van het geld dat mijn werkers uit de Sovjetunie in 1984 ten tijde van de grote staking in Groot-Brittannie aan hun Britse collega's hebben gedoneerd omdat is gebleken dat de Britse mijnwer kersvoorman Arthur Scargil waar schijnlijk een deel van het geld in ei gen zak heeft gestoken. Joeri Boetsjenko, een voorman van de Koezbass mijnwerkersbond uit Siberië die 20.000 leden heeft en ongeveer een miljoen aanhangers, verklaarde dat hij bij terugkeer in de Sovjetunie zal eisen dat een on derzoek naar de zaak ingesteld wordt. Boetsjenko was in Groot- Brittannie om met politici en vak bondsleiders te praten. Scargil, die aan het hoofd staat van de National Union of Miners (NUM), is in eigen gelederen aange vallen over de affaire nadat de advo caat Gavin Lightman een rapport had opgesteld over de financiële handel en wandel van de vakbonds- Vakbondsleden hadden om het rapport gevraagd nadat er klachten waren binnengekomen over de af handeling van de financien tijdens de een jaar durende nationale sta king in 1984. Lightman heeft Scar gil en algemeen secretaris Peter He- athfield beschuldigd van het niet naar behoren vervullen van hun functies omdat zij geen informatie willen geven over persoonlijke le ningen en geheime bankrekenin gen. Scargil heeft ontkend fouten ge maakt te hebben en houdt vol alles slechts voor de bond gedaan te heb ben. De staking mislukte, een groot aantal mijnen is gesloten en het le dental van de bond nam af van 200.000 tot 50.000. Het Lightman- rapport zal volgende week tijdens de jaarlijke vergadering van de NUM besproken worden. De advocaat heeft verklaard dat gerechtelijke stappen ondernomen zouden moeten worden om de on geveer 1 miljoen pond (toen onge veer 2,4 miljoen gulden) die Sovjet mijnwerkers via een onvrijwillige heffing op hun salaris aan hun Brit se collega's schonken terug te krij gen. Boetsjenko verklaarde dat drie miljoen mijnwerkers en vele ande ren ten minste een dag salaris aan de Britse mijnwerkers hadden ge schonken en dat het totaal bedrag in de buurt van de 10 miljoen pond (24 miljoen gulden) zou kunnen liggen. "Ons werd verteld dat het geld bij de stakende mijnwerkers was aan gekomen", aldus Boetsjenko, die er aan toevoegde dat het er nu naar uit ziet dat het geld nooit is aangeko- SHANGHAI Een bescheiden vorm van vrij ondernemerschap doet de laatste tijd meer en meer zijn intrede in de straten van Shanghai. Deze fietsreparateur vraagt 21 yuan (39 centvoor het plakken van een band en verdient daarmee per maand een hoger salaris dan de gemiddelde leraar in China. (foto afpi Stakingen in DDR, Wartburg uit produktie Zeelieden uit het Oostblok kopen massaal oude auto's op in Nederland. Autohandelaar van Esveld, te midden uan zijn grotendeels uit Lada's bestaande voorraad oude auto's, helpt hen graag een handje. (foto anpi ROTTERDAM (ANP/AP/GPD) - Zeelieden uit het Oostblok kopen de laatste tijd in Nederland massaal oude Oosteuropese auto's op om die te verschepen naar hun eigen land. Handelaren leveren echter zo veel auto's af in de Rotterdamse haven, dat er door bedrijven steeds vaker wordt geklaagd over parkeer- en verkeersproblemen. Volgens de Rotterdamse politie gaat het om ongeveer duizend wa gens per week. De meeste zijn oude Lada's, die hier de keuring niet meer halen. De wagens gaan mee met vrachtschepen uit het Oostblok die de Rotterdamse haven aandoen. Van illegale praktijken is geen spra ke. De Oostduitse autofabrikant Au- tomobilwerk Eisenach (AWE) die middenklassewagens van het type Wartburg produceert wil 850 van de 9350 personeelsleden met pensioen naar huis sturen. In plaats van in een drieploegensysteem werken de resterende werknemers nu nog maar in twee diensten. De Wartburg met een 1,3 litermo tor wordt nog in de hoofdvestiging te Eisenach gebouwd, terwijl in de fabriek Eisenach-Gries de produktie omschakelt op de Opel Vectra. Daar lopen in eerste instan tie 10.000 Vectra's per jaar van de band. In 1993 moeten 150.000 Opeis per jaar van de band rollen. Volgens De Wartburg wordt geproduceerd tot de serieproduktie van de Vec tra's op gang is gekomen. Meer dan 10.000 Oostduitse arbei ders hebben gisteren korte waar schuwingsstakingen gehouden om hun eisen voor hogere lonen en de bescherming van hun arbeidsplaats kracht bij te zetten. In zeven grote metaalbedrijven in de buurt van Leipzig legden enkele duizenden PASJES TERUG - Klanten van de Verenigde Spaarbank die eind vo rig jaar of begin dit jaar een nieuw Eurochequepasje hebben gekre gen, moeten dat weer bij de VSB in leveren. De fabrikant van de pasjes is een belangrijke beschermlaag vergeten, waardoor niet duidelijk is of het pasje echt of vals is. De fout kwam aan het licht toen een bank in Spanje het pasje onder een lamp met UV-stralen hield om de echt heid te controleren. arbeiders het werk voor een half uur neer, nadat de loonbesprekingen met de directie twee dagen eerder in een impasse waren geraakt. In Erfurt, in het zuidwesten van de DDR, kwamen naar schatting 9000 werknemers uit metaalbedrij ven en fabrieken voor elektrische apparaten bijeen voor het hoofd kwartier van hun vakbond, terwijl in het gebouw cao-onderhandelin gen van start gingen. Premier De Maizière van de DDR heeft de bevolking opgeroepen om monopolistisch gedrag van han delsondernemingen bij de autoritei ten te melden. Op grond van nieuwe wetten kunnen bedrijven die zich hieraan schuldig maken, boetes krijgen tot een miljoen D-mark. De premier kwam het parlement de Volkskammer met zijn oproep omdat in bepaalde delen van het land de opvolgers van de commu nistische handelsorganisaties Kon- sum en HO zich hebben verzekerd van het alleenrecht op de markt. De bedrijven, die met name actief zijn in de consumptieve sfeer, hanteren prijzen die volgens de nieuwe maat staven absurd hoog zijn. Ze hebben Economie kort Staatslening Het ministerie van financiën heeft voor de zevende keer dit jaar een staatslening uitgeschreven die een looptijd heeft van 10 jaar tegen een rente van 8,75 procent. De inschrij ving vindt plaats volgens het ten dersysteem waarbij de koers van uitgifte en het bedrag na de inschrij ving worden bekend gemaakt. De aflossing vindt in één keer plaats op 1 augustus 2000. Oliestaking Een aantal werknemers in de Noor se olie-industrie heeft gisteren het werk op de booreilanden in de Noordzee na vier dagen staken her vat. De olieproduktie kwam terug op de helft van het gewone niveau. Zondag legden 4000 werknemers in de olie-industrie het werk neer toen de onderhandelingen over de lonen en het behoud van arbeidsplaatsen waren mislukt. Varkenspest De Zuidelijke Landbouw Maat schappij (ZLM) gaat de rechter in schakelen om opheffing te bewerk stelligen van het vervoersverbod in Zeeuws-Vlaanderen als gevolg van de varkenspest in België. Het ver bod duurt volgens haar te lang. ADVERTENTIE DEN HAAG De Nederlandse in dustrie krijgt langzaamaan te kam pen met ernstige personeelsproble men. Het aantal banen waarvoor ze geen mensen kan vinden, is in het eerste kwartaal met de helft toege nomen. Op het totaal van 400.000 banen in de industrie wordt voor bijna 9 procent personeel gezocht. Als er niet al vrij veel Engelsen in ons land zouden werken, zou de in dustrie inmiddels met een gigan tisch probleem zitten. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) publiceerde eerder de ze week cijfers waaruit bleek dat het aantal openstaande vacatures in het eerste kwartaal van dit jaar was op gelopen fnet 40 procent. Wat in het onderwijs en bij de overheid en door uitzendbureaus werd gezocht, was daar nog niet eens bij opgeteld. Eind maart werden bijna 134.000 mensen gezocht voor banen waar particuliere bedrijven en instellin gen nog niemand voor hadden kun nen vinden. Het waren er bijna 41.000 meer dan drie maanden eer der, een stijging die langzamerhand ongerustheid over de toekomst in de hand begint te werken. Harde aanwijzingen over de oor zaken van de toename heeft het CBS niet. Medewerker drs. Jan Laan: "Misschien komt het doordat bedrijven aan het begin van het jaar hun beleid opnieuw bezien en er hun personeelsbehoefte op aanpas sen. Vorig jaar zagen we in het eer ste kwartaal ook een grote stijging: met een kleine 25.000". Opgedroogd Het personeelstekort komt in elk geval mede voort uit een verder gaande opleving van de bedrijvig heid. Het aantal banen neemt nog steeds toe. Ze vallen alleen niet alle maal te vervullen, ook al doordat steeds mensen nodig zijn op plek ken die door vertrek van anderen (pensionering, ontslag) vrijkomen. De problematiek wordt ondertus sen wel zo groot dat allerwegen pro jecten worden opgezet om mensen binnen te halen. De industrie zag het aantal open staande vacatures in de eerste drie maanden van dit jaar oplopen van 21.200 tot 30.100. Veel bedrijven melden trouwens niet eens al hun vacatures bij het arbeidsbureau, omdat zij daar geen oplossing van verwachten. Niet zelden kiezen ze voor uitzendbureaus of uitleenbe drijven. "Dat is puur omdat andere kanalen zijn opgedroogd", aldus een woordvoerder bij de FME, de vereniging van ondernemingen in de metaal- en de elektrotechnische industrie. De nood zou de industrie echt al tot de lippen zijn gestegen als niet al een groot aantal Engelsen zou zijn aangetrokken. Scholingsprojecten en het (her)activeren van bedrijfs- scholen moeten voorkomen dat de tekorten verder oplopen. Volgens de FME wordt het ook harde nood zaak om mensen vast te houden die onder andere omstandigheden al in de vut of mogelijk de wao zouden verdwijnen. De vraag naar personeel betreft vrij wel uitsluitend vakmensen: lassers, fitters enzovoort. Daarin onder scheiden de FME-bedrijven zich overigens niet van ondernemingen in andere bedrijfstakken. Het aantal openstaande vacatures in de bouw nijverheid en bij de installatiebe drijven beliep eind maart bijna 17.000, de helft meer dan drie maan den tevoren (maar ook 40 procent meer dan een jaar geleden). Ge schoolde vaklui als stucadoors hoe ven geen moment zonder werk te zitten. Nijpend zijn de problemen niet minder in het café-, restaurant- en hotelbedrijf. De voorzitter van on dernemersorganisatie Horeca Ne derland, L. Ezinga: "We maken ons er al een aantal jaren zorgen over dat het steeds moeilijker wordt om vakbekwame mensen vooral voor de keukens en in de bediening te krijgen. Niet voor niets voeren we op het ogenblik samen met de vak beweging een actie om meer men sen voor het werken in de horeca te interesseren". Tussendoortje Vanuit hun organisatie worden de horeca-ondernemers opgewekt om toch vooral aandacht te besteden aan de arbeidsomstandigheden in de bedrijfstak. "Natuurlijk blijft het een sector waarin ook op zaterdag avond en zondag en op feestdagen moet worden gewerkt. Daar moet dan natuurlijk wel iets tegenover staan. Overwerk moet beperkt blij ven en het zal ook niet langer zon der extra betaling mogen worden verlangd". Bij de opleiding van horecaperso- neel wordt tegenwoordig ook meer werk gemaakt van begeleiding in de carrière. Te veel in de ogen van Ezinga wordt de horeca gezien als een 'tussendoortje', waarna men weer wat anders gaat doen. En men wil voorkómen dat te velen de be drijfstak blijven verlaten omdat zij het gezinsleven voorrang geven. "Van het management in de horeca wordt veel gevraagd", aldus Ezinga. "De ondernemers zullen moeten beseffen dat jongeren niet meer pik ken wat vijftien jaar geleden mis schien nog gewoon klonk". Het Centraal Planbureau hand haaft ondertussen zijn prognose dat de groei van het aantal banen dit jaar zal afnemen. Er komen er wel steeds bij, maar het zal minder snel gaan. Wel zal het bureau de laatste en volgende bevindingen van het CBS in zijn berekeningen meene men voor de Macro Economische Verkenning die in september tege lijk met de Miljoenennota moet uit komen. "Misschien duidt het erop dat het met de ontwikkeling van de werkgelegenheid beter gaat dan we hebben verondersteld. In dat geval zullen we onze cijfers moeten bij stellen", aldus een medewerker. In de vakbeweging worden de cij fers vooralsnog voor kennisgeving aangenomen. "Natuurlijk, als de werkloosheidscijfers net zo snel zouden stijgen als die van het aantal openstaande vacatures, dan zou ie dereen moord en brand schreeu wen. Maar dat is van een andere or de", aldus een woordvoerder van de vakcentrale FNV. Het onderstreept volgens hem wel de noodzaak om goede opleidingssystemen op te zetten. "In het verleden zijn nogal wat bedrijfsscholen en dergelijk soort opleidingen afgeschaft. Men komt zichzelf nu tegen. En de on dernemers worden nu misschien wat meer gedwongen om ook te putten uit het reservoir van mensen dat tot dusver als minder geschikt voorbij werd gelopen. Daar zullen dan ook scholingsprojecten op moeten worden losgelaten en er zal misschien wat aanpassing van de arbeidsplaats voor nodig zijn". Kleine bedrijven De personeelsschaarste is groter in kleine bedrijven dan in de grote(re), zo blijkt uit de berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. In ondernemingen met 100 werknemers of meer werden eind vorig jaar 28.200 openstaande vaca tures geteld. Eind maart 1990 wer den er 38.200 gemeld, een stijging met 35 procent. De personeelsbehoefte in bedrij ven met minder dan 100 werkne mers groeide sterker. Ondernemers met minder dan tien werknemers waren eind maart op zoek naar 53.000 mensen, ruim de helft meer dan de 36.000 naar wie drie maan den eerder nog vraag bestond. In bedrijven met tussen de 10 en de 100 werknemers zocht men eind maart 42.600 mensen, ruim 60 pro cent meer dan de 28.600 van eind december. die mogelijkheid omdat ze ook een sterke greep hebben op de distribu tie. De bevolking in die gebieden heeft woedend gereageerd op de ho ge prijzen. In deze winkels ontbra ken ook de goederen uit het westen. Herenakkoord: 25 miljard winst èn geïnvesteerd DEN HAAG (GPD) - Shell en Esso hebben achteraf gezien geen cent overgehouden aan het in 1980 met de toenmalige minister Van Aard- enne (economische zaken) afgeslo ten Herenakkoord over behoud van gaswinsten in ruil voor investerin gen in ons land. Dat blijkt uit een brief die minister Andriessen (eco nomische zaken) gisteren naar de Kamer heeft gezonden. Volgens de bewindsman hebben Shell en Esso samen over de perio de 1980-1989 een bedrag van 25 mil jard gulden aan gaswinsten opge streken. Uitgaande van het feitelij ke investeringsniveau over dezelfde periode staan daar uitgaven van 25 miljard gulden aan investeringen in ons land tegenover. Indien ook wordt gekeken naar nog lopende investeringen en in vesteringsprogramma's waartoe reeds binnen beide maatschappijen is besloten, dan komt het investe ringsbedrag uit op 29 miljard gul den, aldus de minister. Reeds eer der heeft Andriessen openlijk te kennen gegeven geen nieuw Heren- akkoord meer met Shell en Esso te willen. Wel wil hij met beide olie maatschappijen nieuwe afspraken maken over investeringen in ons land. Ook Shell en Esso willen van een nieuw akkoord afzien. Uittocht beperkt bij belastingen DEN HAAG (ANP) - Het aantal in specteurs en accountants dat de be lastingdienst verruilt voor een func tie elders binnen of buiten de over heid heeft zich vorig jaar gestabili seerd. In 1988 vertrokken anders dan door vut, pensioen, afkeuring of overlijden 44 inspecteurs en 47 accountants bij de belastingdienst. Vorig jaar waren er 38 inspecteurs en 41 accountants die naar het beter betalende bedrijfsleven vertrok ken. Dat blijkt uit het jaarverslag van de belastingdienst over 1989, dat gisteren is gepubliceerd. De be-, lastingdienst constateert dat het verloop van 'gekwalificeerd' perso neel over de gehele linie minder groot is dan in vorgaande jaren. De totale belastingopbrengst be droeg in 1989 121.217 miljoen gul den, wat 2.851 miljoen (2,4 procent) meer is dan in 1988 (118.366 mil joen). Van 1987 op 1988 bedroeg de stijging nog vijf procent. Van 1987 op 1988 was de stijging vijf procent. Regionaal Jaguar Centrum A. Blankespoor b.v. JAGUAR Oostdorperweg 29-31 Wassenaar Tel. 01751-19359

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5