Kamer eist harder ingrijpen dij smog Kamer geeft zegen aan ov-jaarkaart Vervanging Leopard tank is politiek probleem 'Rijverbod in zomer niet uitsluiten' Veel tweelingen onder de rook van Rotterdam PAARDEHOOFD A LA BRAKS Zes krakers vrijgelaten 1 DEN HAAG (GPD/ANP) Een overgrote meerderheid in de Tweede Kamer vindt dat mi nister Alders (VROM) verkeersmaatregelen niet bij voorbaat moet schuwen in tijden van uitzonderlijk zware zomersmog. Alleen het CDA deelt de opvatting van de bewindsman dat stopzetting van het verkeer in (grote) steden "weinig effectief' is bij zomersmog. De PvdA, VVD, D66, Groen Links Milieuhygiëne hun advies hebben en klein rechts denken daar heel an- uitgebracht. ders over. "Het stilleggen van 80 Zomer-smog geldt als minder ge- procent van het autoverkeer leidt in vaarlijk voor de volksgezondheid een grote stad tot een vermindering dan wintersmog. Niettemin kan zo- van de gezondheidseffecten met 25 mersmog een aantal schadelijke ef- procent", aldus Tommei (D66) die fecten hebben, zoals afname van de een brief van de bewindsman ci- longfunctie, irritatie van neus, keel teerde. "Noem dat maar niks. Ik en oor, hoesten en hoofdpijn. 'Bin- vind dat u de ernst van de volksge- nen blijven' is feitelijk het beste ge zondheid bagatelliseert", aldus het zondheidsadvies dat mensen ter Kamerlid. harte kunnen nemen. Bij smog-vor- Ook de WD vindt dat Alders ver- ming in de winter, die de gezond- keersmaatregelen achter de hand heid meer kan schaden dan zomers- moet houden. De becijfering van de mog, dienen voor een deel geheel bewindsman dat een algeheel rij- andere maatregelen overwogen te verbod in Zuid-Holland 250 miljoen worden, aldus minister Alders. Stil- gulden per dag kost, zinde de WD leggen van het autoverkeer kan niet. "Zo komen we in een zwart-wit daarbij veel sneller aan de orde zijn. discussie terecht", aldus het VVD- Op aandrang van de Kamer zegde Kamerlid Voorhoeve. "Ik denk aan Alders gisteren toe verkeersmaatre- een rijverbod van 12 uur 's middags gelen ook bij zomersmog niet op tot 8 uur 's avonds. Juist in de mid- voorhand uit te sluiten. Ook zal hij daguren neemt zomersmog vaak de bezien welke maatregelen mogelijk ernstigste vormen aan en op deze zijn in de zogenoemde smog-voorfa- manier draait het land natuurlijk Se, dat wil zeggen één tot twee da- gewoon door", aldus Voorhoeve. gen voordat daadwerkelijk van ver- Groen. Links vindt het vreemd hoogde smog-vorming sprake is. De dat burgers bij ernstige zomersmog wel worden opgeroepen de auto vrijwillig te laten staan, maar dat een rijverbod als "niet effectief' ter zijde wordt geschoven. "De mensen zijn toch niet achterlijk? Komt er nou minder ozon in de lucht, als ze de auto laten staan, of niet?", vroeg Lankhorst (Groen Links) zich af. Het 'draaiboek Zomersmog' is uitgebracht om verwarring rond de verschillende niveaus in smog-vor- DEN HAAG (ANP) - Minister Ai ming te voorkomen. Die verwarring ders (milieubeheer) wil een terug- ontstond in mei, toen bleek dat in nameplicht en een statiegeldrege- de provincies verschillend werd hng invoeren voor de afgewerkte omgegaan met de benamingen voor olie. Dat heeft het ministerie giste- de diverse smog-niveaus. Een defe- ren bekend gemaakt, nitieve versie van het draaiboek Alders hoopt in het najaar vrijwil- verschijnt pas als de Gezondheids- lige afspraken te kunnen maken raad en de Centrale Raad voor de met producenten en importeurs industrie kan in deze voorfase opge roepen worden vrijwillig de uitstoot van bij voorbeeld koolwaterstoffen te verminderen. VLAARDINGEN - Hebben de oestrogene eigenschappen van deeltjes gechloreerde koolwater stoffen uit de rookpluimen van AVR-verbrandingsinstallaties de kans op de geboorte van een twee ling vergroot bij vrouwen uit Vlaar- dingen? Met die vraag zit het ge meentebestuur van deze onder de rook van het Rotterdamse indus triegebied gelegen stad. Aanleiding hiervoor is de ontdekking, dat het aantal tweelinggeboortes in Vlaar- dingen duidelijk afwijkt van het landelijk gemiddelde. In Nederland werden in 1988 187.079 kinderen geboren volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de statistiek. Daarvan waren er 4.840 deel van een meerling, wat neerkomt op 2,6 percent van het to taal. In Vlaardingen zagen in het zelfde jaar 845 kinderen het levens licht, waarvan veertig als tweeling, wat betekent 4,7 percent. Die cijfers noemt het gemeente bestuur van Vlaardingen in de brief aan de regionaal inspecteur volks- gezondheid in Zuid-Holland, waar in ze vraagt om onderzoek naar mo gelijk verband tussen het hogere aantal meerlingen en de invloed sfeer van de vuilverbrandingsin stallaties van de Afvalverwerking Rijnmond (AVR). "Niet alleen in 1988 maar ook in 1987 zijn hier meer meerlingen ge boren dan in de rest van Nederland. In beide jaren was het percentage in Vlaardingen bijna het dubbele. Dat is ook de reden geweest om burge meester en wethouders voor te stel len de Regionale Inspectie van volksgezondheid en milieuhygiëne in te schakelen", zegt milieu-ambte naar Herman Berkhout. Vlaardingingen werd op de mo gelijke relatie tussen milieuvervui ling en tweelingen geattendeerd door de Vereniging tegen Milieube derf in en om het Nieuwe-Water- weggebied (VTM). die een brief schreef naar aanleiding van een arti kel in het British Journal of Indus trial Medicine. Statistisch onder zoek in Schotland had aangetoond dat in de nabijheid van een installa tie waarin gechloreerde koolwater stoffen worden verbrand onder mensen en vee meer meerlingen waren geboren. In verbrandingsinstallaties wor den ook PCB-houdende stoffen ver brand en andere materialen die ge chloreerde koolwaterstoffen bevat ten. Daaronder zitten er ook met oestrogene eigenschappen, die de vruchtbaarheid kunnen beïnvloe den. Volgens de vier schrijvers van het artikel in het Britse vakblad ver groten ze ook de kans op het krijgen van meerlingen. Met die wetenschap werden de geboorten van meerlingen in de ja ren 1975 tot 1983 in veertien distric ten rond verbrandingsinstallaties onderzocht. Windrichtingen, de leeftijd van de moeders, de hoeveel heid verbrande gechloreerde kool waterstoffen en nog enkele gege vens werden zorgvuldig gerubri ceerd. Uiteindelijk constateerde men overeenkomsten tussen de toe name van het aantal meerlingenge- boorten, zowel bij het vee als bij de mensen, en de mate van luchtver ontreiniging in deze streek. De VTM wilde weten of onder zoek rond de AVR ook dergelijke gevolgen van de milieuvervuiling te meten waren. Peter Schunselaar, de secretaris van deze ruim 25-jarige club van strijders tegen luchtver ontreiniging en andere milieu-aan tastingen: "We hebben alle colleges van burgemeester en wethouders van gemeenten rond de AVR dezelf de brief geschreven. Vlaardingen was de enige, die zei de cijfers niet paraat te hebben maar er gezien het belang van de zaak later op terug te komen. Bij elkaar heeft dit dus bij na een half jaar geduurd maar het resultaat van hun onderzoek is toch wel opvallend". Statiegeld moet eind maken aan gemors met olie Verbazing over ommezwaai NS Drugteams kosten overheid geen geld DEN HAAG (GPD) - De narco- ticabrigades in de Nederlandse steden leveren de overheid bij na evenveel geld op als ze kos ten. De bedragen die voor hun onderzoeken moeten worden uitgegeven, worden voor een groot deel gecompenseerd door de waarde van de in beslag ge nomen goederen van drugshan delaren. De Haagse politie heeft bere kend dat de kosten van het drugsteam in 1989 ongeveer 2 miljoen gulden bedroegen, ter wijl de brigade voor ongeveer 1,5 miljoen gulden aan geld en goederen in beslag nam. Ook in andere grote steden werken drugsteams boekhoudkundig haast kostendekkend. "Het beleid is steeds meer ge richt op het financieel uitkleden van criminelen", zegt woord voerder Meilink van de Utrecht se politie. "En het is leuk om de kosten en opbrengsten eens te genover elkaar te zetten. Dan zie je het rendement van de politie- gulden". i smeerolie meisysteem. Via een algemene maatregel van bestuur (amvb) wil de minister de terugnameplicht en statiegeldregeling in een later stadi- verdachten GRONINGEN (GPD/ANP) De hen is totaal onduidelijk rechtbank echter wettelijk vastleggen. Dat rond het WoiterS Noordhoffcom- jaar kunnen ge beuren, als de Kamer tenminste met het plan van de minister ak koord gaat. Alders wil op deze wijze voorko men dat afgewerkte olie in het milieu verdwijnt. Bovendien wil hij bereiken dat met dit nieuwe inza melsysteem de afgewerkte olie be werkt wordt. Op elke liter smeerolie zal naar verwachting 15 cent statie geld worden geheven. De consument gaat, aldus het mi nisterie, voor elke liter verkochte smeerolie 15 cent statiegeld beta len. Voor elke ingeleverde liter afge» werkte olie wordt over de hele ke ten (verkoper-gebruiker-garage-in- zamelaar-bewerkingseenheid) het statiegeld terugbetaald, met dien verstande dat voor de verbruikte smeerolie geen statiegeld wordt te rugbetaald. De bewerking van de olie zal ver moedelijk gebeuren door één be drijf. De twee overgebleven kandi daten daarvoor zijn het olieverwer kingsbedrijf North Refinery te Delf zijl en de Olie Contact Commissie te Rotterdam, een samenwerkingsver band van grote oliemaatschappijen. plex onmiddellijk in vrijheid ge steld. Deze beslissing kwam onver wacht, omdat in de afgelopen pro sommige krakers nog wel vastzitten en anderen niet. "Liever 137 schul digen vrij dan één onschuldige vast", aldus de raadslieden. Maandag wordt de zaak tegen de r minderjarige verdachten cesdagen bijna elk verzoek om vrij- proces achter gesloten deuren be- lating consequent was afgewezen, handeld. Alleen een minderjarige verdachte werd in vrijheid gesteld. DEN HAAG - Paardehoofd a la Braks. Die specialiteit werd giste ren gepresenteerd door het 'anti- diergebmik comité' tijdens de bar becue op het Binnenhof waarmee het ieder jaar het reces van de Twee de Kamer wordt ingeluid. De de monstranten hadden voor de gele genheid een doorgesneden paarde hoofd bij het slachthuis gehaald en schotelden dat, opgesierd met een vlaggetje met het portret van Braks, de parlementariërs voor. (foto ANP) DEN HAAG (GPD) Een Kamer meerderheid stemt in met het kabi netsbesluit tot invoering van de ov- jaarkaart voor studenten op 1 janua ri 1991. In een kort debatje met de Tweede Kamer benadrukte minis ter Maij-Weggen (verkeer) gisteren dat de risico's die aan invoering op 1 januari kleven "aanvaardbaar" zijn. "Er zullen zich heus nog weieens problemen voordoen, maar dat zal een beperkt aantal zijn", meende ook minister Ritzen (onderwijs). De regeringspartijen CDA en PvdA vinden invoering binnen zes maanden verantwoord. Bij alle an dere fracties overheerst de twijfel. "Wij hadden invoering uitgesteld, maar de minister moet het zelf maar weten", aldus het D66-Kamerhd Nuis. De WD voorziet zo'n grote drukte in de trein dat andere open baar vervoer-reizigers de trein wor den 'uitgepest'. Volgens het Kamerlid Lankhorst (Groen Links) heeft minister Maij- Weggen de NS "het mes op de keel gezet" om invoering van de ov-kaart alsnog af te dwingen. Ook Schutte (GPV) en Nuis (D66) snappen niet dat de NS zich gisteren akkoord verklaarde met de komst van de ov- kaart binnen een half jaar. "Een week geleden schreef de NS nog dat het overleg met de scholen over wij ziging van de aanvangstijden was mislukt", memoreerde Nuis. Spreiding van de aanvangstijden was voor de NS een harde voor- Op 8 juni had de rechtbank de ge vangenhouding van het zestal bevo len. Zij gingen (evenals veel mede verdachten) in appél bij het Ge rechtshof in Leeuwarden, maar dit verklaarde op 26 juni het beroep on gegrond. Gisteren overwoog de rechtbank dat gelijke behandeling van de verdachten zwaarder weegt dan de kans op nieuwe strafbare fei ten. Dit laatste was tot nu toe de grond om deze krakers in voorar rest te houden. In een eerder stadium liet de rechtbank in Groningen 45 ver dachten vrij, van de 69 die om op heffing van de gevangenhouding hadden gevraagd. Gedurende de af gelopen procesdagen hebben veel advocaten aangevoerd dat de ver dachten van het krakersproces on gelijk werden behandeld. Volgens DEN HAAG (GPD) - Minister Ter Beek (defensie) werpt verwij ten dat hij met zijn recente plan nen voor imkrimping van de krijgsmacht op de solo-toer is ge gaan en dat hij bezig is met het ontmantelen van het leger, ver van zich. De minister zegt dat in een gesprek met de Defensie krant. Vorige week lekte via dit orgaan Ter Beeks plan uit om de krijgsmacht in de komende vijf jaar met 15 procent in te krimpen en in de 5 jaar daarna met nog eens 15 procent. In de Defensiekrant betoogt Ter Beek dat zijn voorstellen vol ledig in lijn zijn met plannen van de bondgenoten. "Het verwijt dat wij vooruit zouden lopen op het internationale ontwapenings- overleg is niet terecht", aldus de minister, die zegt buitengewoon geraakt te zijn door het verwijt Ter Beek: 'Ui loop niet voor de muziek uit' dat Nederland voor de muziek uit lQopt. "Ik wil juist voorkomen dat ieder land op eigen houtje gaat herstructureren". Ter Beek stelt verder dat de omvang van de krijgsmacht niet wordt bepaald door werkgelegen- heidsmotieven maar door de in ternationale situatie. "En dan is een inkrimping met vijftien pro cent over een periode van vijfjaar zeker gerechtvaardigd", meent hij. "Uit een oogpunt van een so ciaal verantwoord beleid wil ik niet verder gaan dan die vijftien procent; Met meer dan drie pro cent per jaar inkrimpen, zou ge dwongen ontslagen betekenen. Ieder procent meer betekent ruw weg 600 gedwongen ontslagen en die wil ik echt proberen te voor komen". De bewindsman zegt "begrip" te hebben voor de opstelling van zijn collega Van den Broek (bui tenlandse zaken) die bij alle plan nen van Ter Beek meer nadruk wilde leggen op de internationale situatie in de toekomst. "Er is na tuurlijk een voortdurend span ningsveld. We leven in een wereld met snel optredende veranderin gen en daardoor ook onzekerhe den. Niemand kan een blauw druk geven hoe de wereld er in 1991 uitziet". Aan de andere kant kun je niet "van dag tot dag een hap-snap-beleid voeren", aldus Ter Beek. Wasvérzachters De Socialistiese Partij (SP) gaat vanaf zaterdag een landelijke actie houden bij supermarkten, waarbij het winkelend publiek wordt opge roepen geen wasverzachters meer te kopen. In een folder wordt het publiek gewezen op de voor het milieu schadelijke stoffen, die deze produkten bevatten. Noordpolderzijl De vissershaven van Noordpolder zijl, een van de kleinste van Neder land, is vrijdag weer officieel in ge bruik genomen. Nadat de haven on bereikbaar dreigde te worden door verzanding, is er in het verlengde van de bestaande dam een 600 me ter lange rijsdam aangelegd. Tevens is de oude slingerende vaargeul ver vangen door een nieuwe. Incest Een 33-jarige man uit Gorredijk is door de rechtbank in Leeuwarden na een eis van twee jaar gevangenis straf tot zes maanden cel waarvan drie maanden voorwaardelijk ver oordeeld. In augustus vorig jaar pleegde hij ontucht met twee twaalfjarige meisjes. De moeders van de beide meisjes kregen ieder 1500 gulden smartegeld toegewe- Amfetaminelab De Amsterdamse politie heeft een amfetamine-laboratorium in Heer- hogowaard opgerold. In Oostzaan werd een voorraad-depot aangetrof fen. Volgens de politie gaat het om een professioneel produktielab. Twee mannen, uit Amsterdam en Weesp, werden op. heterdaad be trapt. Later op de dag werd de echt genote van een van de mannen aan gehouden. In het lab werd ook een automatisch wapen, een pistool, munitie en kogelvrije vesten gevon den. DEN HAAG Bij de jaarlijkse wedstrijd om de Canadian Army Trophee liet de dienstplichtige Ne derlandse tankbemanning op de Leopard de beroepsteams van de andere landen ver achter zich. Goed getrainde soldaten, concludeerden de NAVO-partners. "En dat kon al leen dankzij onze uiterst geavan ceerde oefenapparatuur", glunde ren Oversten Velmans en Nix in Den Haag. Hun politieke bazen kij ken echter anders tegen de zaken aan. Want financieel scoort de Leopard in Den Haag een stuk min der dan op de Duitse schietbanen. "Weet je wel wat dat gekost heeft", zo moppert de Algemene Rekenkamer vrij vertaald in een rapport dat deze week is versche nen. Het Leopard 2-project is onge veer 800 miljoen gulden duurder ge worden dan gepland omdat door extra kosten voor oefenapparatuur, reserve-onderdelen en niet verwe zenlijkte compensatieorders waar voor Nederlandse bedrijven wer den ingeschakeld. De Rekenkamer is ook kritisch over de aangekon digde verbeteringsoperatie voor de Leopard 1. Kosten zo'n slordige 700 miljoen gulden. De Rekenkamer adviseert om van die investering af te zien. Overste Velmans, technisch spe cialist op het gebied van tanks, en z:jn collega Nix, tot voor kort com mandant van het 101e tankbataljon in 't Harde, thans docent aan de Ho gere Krijgsschool in Den Haag, wil len zich niet in de politieke discus sie mengen. Ze hebben wel een technisch oordeel over de twee ver sies Leopard die de Koninklijke Landmacht rijk is. De eerste Leopards die de land- De Leopard 1 moet daarvan af te zien. macht binnenkreeg ter vervanging van de zwaar verouderde Centurion niet van ellende AMX, lijken nauwelijks meer op schort er wel het Hoewel de Duitse tank zeker nog elkaar zakt, en ander aan. de gevechtsmachines die als De specialisten Velmans Leopard 1 verbeterd de oefenterrei- sommen op: "Het ding is nacht- en nen van de NAVO doorploegen. Vol mistblind. In die omstandigheden met elektronische apparatuur, heeft de tank hulp van anderen no- voorzien van de modernste munitie dig. Het schietgedrag is niet con- en bediend door goed getraind mili- stant. Het vuren op meerdere doe- tair personeel lijkt met dit wapen len achter elkaar duurt langer dan niets mis. Toch halen we daar het bij de Leopard 2. De vuurkracht is jaar 2005 niet mee, vinden vakmen- minder en de rijsnelheid ligt lager, sen. Hij is variabel betrouwbaar. Maar hij is dan ook gewoon een generatie ouder. En daar zit vooral het pro bleem". Om de Leopard 1 geschikt te ma ken voor de taken die de cavalerie op dit moment heeft, moet het wa pen bijna helemaal worden gerevi seerd. Electronica, bepantsering, motor, geschutstoren, kortom, je bouwt bijna een nieuwe tank. "En als je dan in het hart van een cavale rist kijkt", meent Nix, "dan kiest hij liever voor de aankoop van de Leopard 2. Dat is het beste wat er op de markt te krijgen is". Een volledige vervanging van het grootste deel van de oude tanks door de nieuwe Leopards kost na tuurlijk een veelvoud van het revi sieproject. Tenzij wordt besloten er minder tanks op na te houden om dat de situatie in Europa drastisch is veranderd. Het is maar net hoe groot je de landmacht wilt houden. Het is zelfs te overwegen om die ou de Leopards eenvoudigweg af te schaffen en het bij de 445 prima functionerende Leopards 2 té hou den. "Die echter wel in de praktijk een stuk duurder blijken te zijn dan bij aankoop was berekend", zo stelt de Rekenkamer. Er ging namelijk een stevig be drag naar modern materiaal om de dienstplichtige bemanningen op te leiden. En daar was bij aankoop geen rekening mee gehouden, om dat de tank in eerste instantie door beroepsmensen bemand zou wor den. Dat echter bleek organisato risch te ingewikkeld. Velmans: "We lopen binnen de NAVO wat opleidingsmiddelen be treft voorop. We hebben heel gea vanceerde apparatuur, die inder daad ook duur is. Maar dat is inhe rent aan het feit dat dienstplichti gen binnen een kort tijdsbestek tot een bepaald niveau moeten worden opgeleid. Bij de oude Leopard had de instructeur nauwelijks mogelijk heden om zijn mensen goed te trai nen. Wil je maximaal rendement ha len uit een geavanceerd systeem als de Leopard II is, dat moetje wel met dergelijke dure apparatuur wer ken". Simulatie "Er zit nog een andere kant aan", zo vervolgt Nix. "We kunnen nu enor me bedragen besparen op scherpe munitie. Want na tien granaten heb je al wel een halve auto bij elkaar ge schoten. Met de simulatieappara- tuur (op de computer, red.) kan de man op een veel goedkopere wijze zijn vaardigheid trainen en de in structeur kan precies zien waar fou ten worden gemaakt. Vroeger kwam hij niet veel verder dan de op merking: je hebt er alweer naast ge schoten. Maar hoe dat kwam, viel nauwelijks te ontdekken. We leiden nu gewoon veel beter op dan de an deren. Onze dienstplichtigen zijn beter. En dat zeggen wij niet zelf, maar onze NAVO-partners". Inmiddels oefenen ook de be manningen van de Leopard 1 op si mulatiesystemen. Want voorlopig is er nog niets veranderd aan het ta kenpakket van de cavalerie. Toch is ook een gereviseerde Leopard 1 slechts een 'overgangstank' en zal hij de Leopard 2 nooit kunnen ver vangen. Tot 2005 zal de verbeterde tank afhankelijk van het tactisch gebruik goed ingezet kunnen wor den. Maar dan moét er een vervan ger komen. "Het is maar welke in vestering je wilt doen", vinden Vel mans en Nix. "Of reviseren, of toch nieuwe tanks kopen. En dat is een politiek probleem. Wij maken het prijskaartje niet. Wij voeren'alleen uit. En als wij het met een oude Cen turion moeten doen, dan doen we dat". waarde voor invoering, maar op 28 juni schreef de NS dat slechts 32 procent van de bezochte scholen daartoe bereid was. In de brief van de bewindslieden van Onderwijs en Verkeer en Waterstaat van één week later is dat percentage opeens opgelopen naar 69 procent. Volgens minister Ritzen heeft de NS in zijn eerste brief teveel nadruk gelegd op alle mitsen en maren van schoolbesturen tegen spreiding van de aanvangstijden. "Een verschil van inzicht en interpretatie", aldus de bewindsman. Een telefonische rondgang lëngs de scholen leerde dat de NS de opstelling van de scho len wat te negatief had opgevat. De bewindslieden zullen nog in de Tweede Kamer terugkomen voor de toetsing van het 'bussen- plan'. Op sommige trajecten zullen studenten met de bus vervoerd wor den in plaats van met de trein. Voor al het traject Amsterdam-Leiden- Den Haag dreigt overbelast te ra ken. Eis 15 jaar tegen directeur Haags beveiligingsbedrijf DEN HAAG (ANP) - Tegen de 44-ja- rige E. Hoos, directeur van het Haagse beveiligingsbedrijf Toetan- chamon, is gisteren bij het gerechts hof in Den Haag vijftien jaar gevan genisstraf geëist. De rechtbank in Den Haag veroordeelde hem vorig jaar tot twaalf jaar celstraf. Procureur-generaal mr. H. den Os acht bewezen dat Hpos eind 1988 een poging heeft ondernomen de Haagse wethouder A. Duivesteijn zwaar lichamelijk letsel toe te bren gen door hem een met kruit gevulde lamp te sturen. Ook wordt hij ver dacht van brandstichting in een ga rage van Sijthoff Pers, uitgever van onder meer de Haagsche Courant. Verder wordt hij gezien als de man achter de ontploffing van een auto bom bij hetzelfde bedrijf en brand stichting bij het kantoor van de Haagse sociale dienst en het politie bureau aan de Archimedesstraat in Den Haag. De procureur-generaal betitelde Hoos als een buitengewoon gevaar lijk mens, die medewerkers van zijn bedrijf heeft aangezet tot activitei ten die hun weerga niet kennen. Hoos ontkende gisteren alle ten las te gelegde feiten. De afgelopen ja ren heeft hij voortdurend verklaard van niets te weten. Tegen vier van zijn medewerkers eiste mr. den Os gisteren twee, vier en zes jaar cel. Hij bevestigde daar mee het vonnis dat de Haagse recht bank eerder heeft uitgesproken. Het viertal verrichtte november 1988 verschillende acties tegen het krantenbedrijf Sijthoff Pers. Het viertal ging in hoger beroep omdat het de straffen die de rechtbank op legde te hoog vindt voor wat zij slechts 'hand en spandiensten' voor hun toenmalige baas noemen. Toetanchamon had een vergun ning gevraagd voor beveiligings werkzaamheden. Die vergunning liet nogal lang op zich wachten om dat, volgens de raadsman van de Staat, Toetanchamon medewerkers met een justitieel verleden in dienst had. Een publicatie in de Haagsche Courant schoot Hoos in het verkeer de keelgat. Daarop kregen de mede werkers van het bedrijf opdracht tot vernielen en brandstichten. Uit spraak 19 juli NS-lokèttist een uur lang gegijzeld OSS (ANP) - Een lokettist van de NS is gisterochtend overvallen en een uur lang gegijzeld. Toen hij s' ochtends om kwart voor zes aan het werk ging, werd hij opgewacht door de overvaller, die hem wilde dwin gen de kluis te openen. Vanwege een elektronische beveiliging kon dat pas een uur later. De overvaller, gewapend met mes en vuurwapen, vluchtte met de auto van de NS-be- ambte, die inmiddels kans had ge zien de politie te alarmeren. De geg ijzelde lokettist werd in Schaik uit de auto gezet. De politie, die na een achtervolgiung de auto uit het oofg ver-loor, weigert iets mee te delen over de hoogte van het bedrag, dat de man heeft meegenomen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3