'Ik behaalde een overwinning op mezelf Veronica-duo Out-Harding kan nu zo de commerciële richting op OR Veronica eist garanties los personeel Radio Domstad biedt Veronica zendtijd aan Patricia Enkelaar regisseert deze zomer Te landter zee en in de lucht9 PAGINA 24 VRIJDAG 6 JULI 1990 HILVERSUM (GPD) - De on- dernemingsraad (OR) van Vero nica heeft in een brief aan de di rectie geëist dat losse medewer kers en buitenlandse correspon denten niet de dupe worden van het feit dat deze omroep begin volgend jaar zeven weken niet mag uitzenden. Volgens een woordvoerder van de onderne mingsraad gaat het om ongeveer dertig correspondenten voor Nieuwslijn en Nieuwsradio, die per stukje betaald worden, en 15 tot 20 losse medewerkers, die te lexen scheuren en telefoonteams bemannen. De ondernemingsraad vindt dat deze mensen geen financiële schade mogen ondervinden van de straf die het Commissariaat voor de Media aan Veronica heeft opgelegd. Woensdagmid dag liet algemeen directeur Rob Out al weten dat Veronica zeven weken lang garant zal staan voor de salarissen van vast personeel en free-lancers met een contract. De ondernemingsraad van Ve ronica heeft voor vanmiddag half twee een vergadering uitge schreven voor het personeel. De OR wil van de Veronica-mede- werkers horen wat zij vinden van het handelen van onder andere voorzitter Bordewijk en de direc teuren Out en Harding. Een woordvoerder van de or ver wacht niet dat dat het aftreden van de Vefonica-top geëist zal worden. „Mijn indruk is dat veel men sen eerst de uitspraak van de Raad van State willen afwach ten. Het personeel kan nu een maal niet op de stoel van de rech ter gaan zitten. Mocht de Raad van State straks de uitspraak van het Commissariaat onderschrij ven, dan denk ik wel dat we vin den dat er iets moet gebeuren in de top. Maar zover is het nog niet", aldus de woordvoerder. DEN HAAG (GPD) - Het lokale Utrechtse radiostation Radio Domstad heeft 'alle medewer kers van Radio Veronica' zend tijd aangeboden, als de sanctie van het Commissariaat voor de Media tegen Veronica doorgang vindt. Het aanbod van 28 uur zendtijd per week geldt voor de gehele periode dat Radio Veroni ca niet zou mogen uitzenden. Veronica zegt zeer blij te zijn met het initiatief en wil, voor zo ver dat binnen de wet valt, zeker gebruik maken van de mogelijk heid. Bij het Commissariaat voor de Media zal worden nagegaan of het uitzenden via een lokale om roep tot de mogelijkheden be hoort. HILVERSUM(GPD) - Wat weerhoudt het Veronica-duo Rob Out-Lex Harding er van komende herfst de commer ciële satelliet op te gaan? De omstandigheden lijken er overrijp voor te zijn. Veroni ca werd de grootste omroep van Nederland door na iedere promotie in het niet-com- merciële Hilversumse om roepland steeds maar weer van de daken te roepen, dat het eind-ideaal blééf een "24-uurs-zender, flitsend ge presenteerd en vol pakkende programma's." "De regering houdt ons te gen door te veel drempels te leggen", riep Out bij herha ling en hij voegde er aan toe er ook naar te streven een tv- zender op te willen bouwen, die in héél Europa 24 uur per etmaal non-stop de huiska mers zou kunnen binnen dringen. Uiteraard op com merciële leest geschoeid. Out zelf hield vervolgens zijn kruit nog droog toen zich de kans voordeed vanuit Luxemburg zijn commercië le idealen op korte termijn te verwezenlijken, "omdat de Nederlandse mediawet mij zulks onmogelijk maakt." De Veronica-' ("Veronica c'est moi") vaar digde zijn secondant Lex Harding af naar het Groot- Hertogdom met als enige ga rantie, dat "Lex ten allen tij den weer bij Veronica kon te rugkeren." Lex keerde terug in de Out-schoot toen de Aal- amusements-koning Joop van den Ende een TROS-achtige TV 10-zender ging maken, en dat was nou juist niet wat het duo Out- Harding als model van een 24 uurs-zender, elk etmaal in de lucht, voor ogen stond. Harding was nog niet terug bij Veronica, of Out schreeuwde vervolgens van de daken, dat het met RTL- Véronique komende herfst gedaan zou zijn: "Ze presen teren met bejaarden pro gramma's voor bejaarden. Met sterren maak je geen nieuwe zender, sterren wor den gemaakt door een nieu we zender", luidden enkele van Out's credo's, door leer ling Harding ijverig overge- zijn kortstondige Véronique-periode. De groei van Veronica in het traditionele Hilversumse omroepbestel is er uit. De markt is verzadigd. Tevoren al niet erg overtuigd van het succes, deed Out mee aan het gezamenlijke streven van de huidige Nederland 2-omroe- pen, AVRO en TROS, om sa men met grote uitgevers een commerciële zender op te starten. Maar ook hier, om het in de woorden van Out de schetsen, "zat de politiek te veel dwars." Out was niet en thousiast over de ATV-com- binatie, omdat hij dan op nieuw zendtijd met anderen zou moeten delen en dat op nieuw zijn 24-uurs-ideaal geen werkelijkheid zou wor den. "Maar let op", riep hij ver volgens: "Technisch is het al lang geen probleem meer en er staan in omroepland zo veel veranderingen aan het gebeuren, dat de start van ons ideale station steeds dichterbij komt." De miljoenen ervoor zijn in eigen huis en dus niet alleen in de zakken van de topfigu ren aanwezig, zo hebben de verhoren van het Commissa riaat duidelijk uitgewezen. En er is altijd nog wel een geldschieter te vinden, die winst ruikt in een nog onont gonnen commercieel rtv-ter- rein waar Out en Harding op mikken. Stel, dat Out en Harding zelfstandig in een commer cieel avontuur stappen? Ook dan is het met het huidige Veronica gedaan, want de kijkers en luisteraars en le den zullen met Out en Har ding meelopen. Het is niet voor niets, dat in de afgelo pen dagen in de commenta ren vanuit Den Haag te be luisteren was, dat de politici willen dat Out zijn rebellen- taal van de afgelopen jaren nu maar eens waar moet ma ken: "De straf van het Com missariaat zou een aanspo ring voor Out en consorten moeten zijn om nu maar met Veronica uit het bestel te stappen, en helemaal com mercieel te worden." De Tweede Kamer zal dit najaar het wetsontwerp goedkeuren, dat commercië le tv via de voordeur in Ne derland mogelijk maakt. En de Veronica-bijl doorkliefde immers al jaren wortels van het Nederlandse omroepbe stel! KAATSHEUVEL/HIL VERSUM (GPD) - De Hilversumse televisiewe reld is al lang geen man nenwereld meer. Vrou wen rukken in alle gelede ren op. Vrouwelijke came ramensen zijn geen vreemd verschijnsel meer, produkties worden veelal geleid door vrou wen, maar vrouwelijke re gisseuses zijn nog steeds in de minderheid. Patricia Enkelaar is regisseuse en heeft deze zomer een omvang rijke klus van de TROS gekre gen. Ze is ingehuurd om alle vijf afleveringen van de serie 'Te land, ter zee en in de lucht' voor haar rekening te nemen. Vorige week zag de kijker haar tweede aflevering, een compleet nieuw onderdeel van de serie, genaamd Schiet 'm d'r af. We zagen Patri cia Enkelaar aan het werk bij de opnames en voerden na afloop een gesprek met deze dochter van de vermaarde Carel Enke laar. Patrica oogt frêle. Ze is niet groot van stuk, heeft halflang golvend haar. een sprekend ge zicht dat heel licht is opgemaakt. Zo op het eerste gezicht niet echt een type dat een ploeg van veer tig man onder de duim houdt. Toch blijkt de praktijk anders. Wanneer Patrica Enkelaar achter de schakelknoppen in de regie wagen zit blijkt ze zeer vastbera den. Ze geeft, op een overigens wel vriendelijke, dwingende wij ze aanwijzingen aan de camera mensen, geluidstechnici en pro- duktiemedewerkers. Niets lijkt aan haar aandacht te ontsnappen. Haar stem klinkt vast en zeker. Is Patricia Enke Patrica Enkelaar: "Ik ben niet laar zo zelfverzekerd? "Nou, dat valt wel mee. Ik ben niet iemand die een ploeg, en zeker zo'n erva ren groep mensen als waar ik nu mee werk voor de TROS serie, wel even vertel hoe het moet. Dat zou ook een beetje raar overko men. Er zijn bijvoorbeeld came ramensen bij die al jaren aan de ze serie meewerken, dan kan ik ze toch niet op hoge toon vertel len wat ze moeten doen. Ik luis ter goed naar hun ideeën, maar heb natuurlijk zelf ook een grote inbreng. We werken echt als een team, maar, waar is waar, als er knopen moeten worden doorge hakt tijdens zo'n opname dag, ploeg wel e dan ben ik daar verantwoorde lijk voor." Patricia Enkelaar geeft toe dat zij eigenlijk drie belangrijke hinder nissen heeft moeten overwinnen om als volwaardig regisseuse te worden geaccepteerd. Haar naam, haar leeftijd en haar vrouw-zijn. "Ja, dat is is allemaal waar. De naam Enkelaar is na tuurlijk een begrip in de Hilver sumse tv-wereld. Toch heb ik er bewust voor gekozen om mijn meisjesnaam aan te houden na dat ik getrouwd was. Ik wil ge woon bewijzen, dat ik een eigen persoonlijkheid ben. Ik ga daar niet voor vluchten. Ik heb er al eens moeilijkhe den door ondervonden. Bijvoor beeld toen ik als regie-assistente bij het NOS Journaal solliciteer de, als invalster. Er waren daar mensen die bedenkingen tegen me hadden, alleen door de naam Enkelaar. Uiteindelijk heb ik daar toch een vaste baan aange boden gekregen. Dat is een over winning op jezelf. Verder ben ik inderdaad jong, maar ik ben geboren in een tv-fa- milie, en loop al heel wat jaartjes mee. Ik ben ooit begonnen als produktie-assistente en heb daarna allerlei cursussen ge volgd. Mijn eerste echte baan had ik bij de IKON in 1980. Daar na heb ik vijfjaar bij het Journaal gewerkt, en nu werk ik als free lance regisseuse voor onder an dere de TROS en ook heb ik het afgelopen seizoen deel-regie ge daan voor Veronica sportpro gramma's. Verder heb ik de regie gedaan voor de dagelijkse live uitzendingen van het TV3 pro gramma met Carl Huybrechts. Dat was een zware klus. Iedere dag live-uitzendingen legt een enorme druk op je, maar je leert veel en alles went. Over het vrouw-zijn kan ik kort zijn. De mannen met wie ik werk moeten er maar aan wennen. Ik kan er niets aan doen." Omvangrijk De klus waar Patricia nu voor staat is niet niet de makkelijkste. De 'Te Land ter zee en- in de lucht' produkties vergen veel voorbereiding, concentratie en vreten zenuwen. "Ik denk dat er toch mijn meest omvangrijke project is tot nog toe. We werken met zes camera's en dat is vrij veel. Bovendien kun je niet pre cies voorspellen of, hoe en wan neer de deelnemers in het water terecht komen. Vooral bij de uitzending van morgen was dat best een pro bleem. Schiet 'm, d'r af is een nieuw onderdeel waarbij we met een voetbalkanon proberen de deelnemers van een balk af te schieten. Het kanon stond in eer ste instantie niet helemaal goed afgesteld en daardoor bereikten de eerste tien kandidaten moei teloos de overkant. Leuk voor die mensen, maar dat levert na tuurlijk weinig leuke beelden op. Dan moet dat kanon dus worden bijgesteld." Dat kanon werd dusdanig hard afgesteld dat de ballen regelma tig keihard langs de hoofden van het publiek scheerden. Het vang net bleek niet voldoende te wer ken. "Ja, dat was af en toe wel even schrikken en daar hebben we.ook weer lering uitgetrokken. Volgende keer zullen er meer maatregelen worden getroffen", i zo geeft Patricia toe. Overigens voegt Schiet 'm d'r af niet zoveel toe aan de al be staande afleveringen van 'Te Land, ter zee en in de lucht'. Het principe is hetzelfde gebleven. Deelnemers moeten met een zelfgebouwd voertuig over een smalle balk proberen de over kant te halen. Deze keer is alleen als extra handicap het voetbalka non toegevoegd. Dat kanon staat op een vlot in de vijver van de Ef- teling, waar alle afleveringen worden opgenomen. Opvallend was de vorige week echter dat de voertuigen niet meer zo heel spectaculair en cre atief zijn gebouwd. Een groot aantal verkeerde bij de opname- ne nog in de Oranje voetbal koorts en kwam dan ook met oranje karren, een bewegend doelnet met daarin een Ruud Gullit pop. Er waren echter wel enkele uitzonderingen. Zo trok ken voorbij: een team met als vervoermiddel een klomp, een team als wespennest, een Roger Rabbit-ploeg en een kip met gou den eieren. Patricia Enkelaar zegt veel be wondering te hebben voor de in zet van de deelnemers aan de on derdelen van de TROS serie. "Ik weet dat sommige mensen maanden bezig zijn met het fa briceren van zo'n voertuig. Dat realiseer ik me ook heel sterk als ik aan het monteren sla. We heb ben ongeveer vijf uur beeldmate riaal en dat moet je tot ongeveer een uur terugbrengen. Toch pro beer ik van alle deelnemers beel den te laten zien. Al is het maar een paar seconden".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 24