'Het is de sfeer die wLeiden apart maakt' Voorbereidingen zijn reeds in volle gang a 'Geen zorgen om USA '94' Ook bij finale strafschoppen gKS® De balans Bilardo: Bondsrepubliek is favoriet WK 90 Bakker Mondiale PAGINA 20 SPORT VRIJDAG 6 JULI 1990 Van onze redacteur Herman Joustra LEIDEN - Promotie naar de eerste klasse zaterdag werd ternauwernood gemist. Steunpilaren als Rob Bink, Ronald van Wattum, Steef Pattiapon, Eric van Doeselaer, Aijan Wilting, Hassan Kartal en Ruud Boot vroegen overschrijving aan. De voetbalvereniging Leiden had zich een vro lijkerjubileum - vandaag bestaat de club vijftig jaar - kunnen voorstellen. Maar een jubileum met een rouwrandje is het beslist niet, want ondanks de sportieve tegenslagen is er genoeg reden om feest te vieren, zegt het echtpaar Herman en Mien van der Kraan dat sinds jaar en dag deel uit maakt van de ruggegraat van de vereniging: het onvermoeibare kader, dat bijna elke vrije minuut aangrijpt om iets voor de w Leiden te doen. Herman (45), al 34 jaar lid, staat nog elke maandagavond achter de bar, maakt op dinsdagavond de kantine schoon, was wed strijdsecretaris bij de junioren (A en B), was materiaalman, zat in de elftalcommissie en treedt het vol gend seizoen op als jeugd-coördi- nator. Hij blikt tevreden terug op het afgelopen seizoen, waarin de zaterdagtweedeklasser "gewoon niet beter kon". "Gezien de finan ciële middelen van onze club is handhaving op dit niveau toch een sportief succes. Naarmate je hoger komt als vereniging gaat er zo veel kapitaal om in je omge ving, echt tienduizenden gul dens. Ronselpraktijken. Daarin gaan wij niet mee. Je staat voor de keus: wil je betalen om op een hoog niveau te blijven meedoen, of doe je dat niet?". Eer Voor hem is het duidelijk: Leiden is en blijft een amateurvereni ging. Om daarvoor te voetballen is een eer. Niets meer, niets min der. "Ik denk dus dat we pas op de plaats moeten maken. We moe ten ons niet gek laten maken. Met het huidige spelersmateriaal moeten we ons kunnen handha ven. Ik vraag me ook af: hadden we het sowieso kunnen bolwer ken wanneer we waren gepromo veerd? Neem alleen al de trainers in de eerste klasse. Wat kosten die? We hebben nu eenmaal niet zulke grote sponsors, ze zijn niet te betalen. Kijk, de derbys zouden wel wat geld in het laatje brengen, maar genoeg...?". Nee, echt rouwig is hij niet om de huidige ontwikkelingen op Morsch II. Die zijn allemaal een logisch gevolg van het feit dat het de club de afgelopen jaren spor tief voor de wind ging: "Alles heeft zijn prijs. Heb je wat talent dan ben je het weer zo kwijt ook als je hoger gaat voetballen. Je zet de jongens dan als het ware in de etalage. Dat zie je bijvoorbeeld aan Marco de la Rie (ex-Leiden, nu FC Den Haag, red.)". Zijn steun en toeverlaat, echt genote Mien (42), die de kantine schoonmaakt, jeugdleidster is bij de meisjes, en zitting heeft in het 'vrouwenbestuur' en de jubile umcommissie, kan niet anders dan hem bijvallen. "Niet alles mag afhangen van het eerste elf tal. Ook de jeugd telt mee, de Hij vult aan. "Het eerste elftal van de vrouwen is gepromoveerd, de A-junioren gaan naar de regiona len. Dat zijn toch succesjes in de breedte. En dan nog, je moetje lol ook uit andere zaken halen dan al leen sportief succes, het sociale aspect is heel belangrijk. Je ziet sommige jongens weggaan naar andere clubs, maar een uur nadat ze daar hebben gespeeld zitten ze wel weer bij ons in de kantine. Het is een bepaald sfeertje bij.Lei den. Iedereen komt graag, ook al wordt er niet gevoetbald. Het ka der is vreselijk actief, ook al wordt dat geleidelijk aan minder. Dat alles is de kracht van Leiden. Ik ben ervan overtuigd dat dat niet afhankelijk is van de presta ties. De mensen waren ook geko men als we nog in de afdeling hadden gevoetbald. Dat voel je, al is het een ongrijpbaar iets". Intiemer Zij haalt het jubileumboek van tien jaar geleden tevoorschijn. Bladert het wat door. "Ja, het is Het echtpaar Mien en Herman van der Kraan"Het is echt de sfeer die echt de sfeer die onze club zo apart maakt. Al was het vroeger nog wat intiemer. Toen kende je elk gezicht. Daarvoor is de vereni ging nu te groot geworden". Toch stemt dat tot tevreden heid. De club, die in de beginja ren nog voetbalde op het toenma lige NBLO-terrein aan de Zoeter- woudsesingel, daarna op het krakkemikkige Pomona speelde, is sinds de verhuizing naar Morsch II in '68 zo'n beetje uit zijn krachten gegroeid. "Voor ons was dat een enorme gok. De kosten waren gigantisch van de nieuwe accommodatie. We waren tenslot te op dat moment een clubje met maar zes seniorenelftallen. Het was maar de vraag of wij voordeel zouden kunnen halen uit het feit dat we in een nieuwboüWwijk te rechtkwamen, hoe wij daar zou den aanslaan". Het bleek een succes, niet in het laatst door de inspanningen ze club zo apart maakt". (foto Loek Zuyderduin) van het toenmalige bestuur. Daar plukt de vereniging nu nog de vruchten van. Leiden is een grote en gezonde vereniging. Herman: "Zo kunnen er nog gemakkelijk vijftig jaar bij. Maar dan moet men geen vreemde praktijken gaan hanteren om het sportieve niveau koste wat het kost te wil len handhaven, zoals ronselen. Daarvoor moet de vereniging zich hard maken. Dan blijft iedereen er graag komen". -■ n 1 Stoppels -RemcoCante MANILA Interzöne toernooi, belangrijkste uitslagen zesde ronde: Ivantsjoek (Sov) - Portisch (Hon) 1- 0. Sax (Hon) - Gelfand (Sov) 1/2-1/2, Miles (GBr) - De Firmian (VSt) 0-1, lllescas (Spa) - Kamsky (VSt) 1-0, Drejev (Sov) - Damljanovic (Joe) 1-0, Lautier (Fra) - Dolmatov (Sov) 1/2-1/2, Joedasin (Sov) - Georgiev (Bul) 1/2-1/2. Stand aan kop: 1Ivantsjoek 5,2. Sax en Gelfand 4 1/2, 4. Portisch, Lautier, Dolmatov, De Firmian, Drejev, Georgiev en Joedasin 4. WIMBLEDON Vrouwen, enkelspel, halve finales: Garrison (VSt/5) - Graf (Brd/1) 6-3 3-6 6-4, Navratilova (VSt/2) - Sabatini (Arg/4) 6-3 6-4. finale: Navratilova Garrison. Mannen dubbelspel, kwartfinales: Frana/Laval- le (Arg/Mex) - Bates/Curren (Gbr/VSt/14) 6-3 2-6 7-56-1. Mixed dubbel, tweede ronde: Cahill/Femandez (Aus/VSt/9) - Derlin/Richardson (Nze) 6-7 6-4 6-4, Woodbridge/Provis (Aus/14) - Van Rensburg/S- avtsjenko (Zaf/Sov) 7-6 6-4, Seguso/McNeil (VSt/10) - Warder/Thompson (Aus) 6-3 6-7 6-3; derde ronde: Nelson/Magers (VSt) - Annaco- Aldrich/Reinach (ZAf) - Woodbridge/Provis 3-6 6-4 6-0, Pugh/Novotna (VSt/Tsj) - Seguso/McNeil 7-6 6-4, Visser/Faibank (ZAf) - Michibata/Huber (Can- /BrD) 6-4 7-6, Leach/Garrison (VSt) - NIJSSEN- /BOLLEGRAF (NED) 7-5 6-7 6-4. SCHEVENINGEN Satellite toernooi. Mannen, achtste finales: Fernandez (Chi) Priller (Oos) 7-5 6-3, Rosetti (Ita) - Krajicek (Ned) 6-4 0-6 6-4, Masso (Bel) - Kram- menschneider (BrD) 6-4 2-6 6-1, Ingaramo (Arg) - Balducci (Ita) 5-7 6-4 7-6, Schaap (Ned) - Van de Zande (Ned) 6-3 6-4, Dogger (Ned) - Davids (Ned) 6-4 6-3, Feenstra (Ned) - Kempers (Ned) 6-3 6-2, Schalier (Oos) Duppe (BrD) 6-2 6-4. V0ÖRSCH0TEN Forescate VEB: Saskia Paauw - Fleur Meyer 6-1,5-1 w.o. MEB: Marc Nagelkerken - Olivier Vermeulen 8-1 Marco Visser - Bub van der Zee 8-3. Adrie Talakua - Johan Draulans w.o.; Eric Bouman - Perry Paauw VEC1: Marijke Kramer - P. Westgeest 6-0,6-2. MEC1: Tim Bavelaar - Maarten Soels 8-6; Taco Stoppels - Remco CanterVisscher 6-3,7-5; Oscar Schoordijk - Rico Jong-A-Tai 9-8. MDC1: Mark Spigt/Dennis Noppen - E. Bou- ROME (GPD) Voluit is zijn titel 'President and Chief sehijnlijk niet kunnen klaarspelen, pakken. Ik heb een staf van 205 Operating Officer of World Cup'94^ Kort gezegd is hij de te wedstn^n t t^vetchXntteSnhet Amerikaanse Uitgave van Luca dl Montezemolo, de grote 1994, maar vooral in de aanloop naar ben die kennis vergaard en indruk- man achter de organisatie van het wereldkampioenschap in het WK. De gemiddelde Amerikaan ken opgedaan. Dat varieert van de gam7yn'iêogêteta^ériritgëdeeld, tegen 138ln Merico" KgerüUlTrs hét Italië. Scott Parks LeTellier IS derhalve de man die tussen moet, op voetbalgebied, worden op- distributie van de kaarten tot de getal reeds 169, want negen nu en 1994 de'American dream'moet zien te verwezénlij- verzorging van het gras m de sta ken. De kritici vragen zich af of de Verenigde Staten wel in staat zijn een WK-toernooi te organiseren. Zij zeggen niet verbaasd te zullen zijn wanneer de Amerikanen voor het eind van dit jaar de FIFA laten weten dat zij hun handen als nog van het volgende WK afhalen. ROME (ANP) - Ook de eindstrijd van de WK kan door strafschoppen be slist worden. Bij gelijk eindigen, na 90 minuten en na verlengingen, volgt de zo beruchte maar in Italië bijna gewone strafschoppenserie. De zelfde regeling geldt voor de strijd om de derde plaats in Bari. Twee duels voor het einde van het toernooi is pas 111 keer gescoord. Een gemiddelde van 2,22. Het laagste gemiddelde tot nog toe werd vier jaar geleden bereikt in Mexico, toen over het hele WK gezien 132 doelpunten vielen. Dat was een moyenne van 2,54. Van de 111 doelpunten vielen slechts 35 in de eerste helft, 70 werden gemaakt na de rust, zes in de verlen ging. De Italiaan Schillaci en de Tsjechoslowaak Skuhravy delen de eerste plaats op de topschutterslijst met vijf doelpunten. Schillaci mag zaterdag in de strijd om de derde plaats tegen Engeland proberen alleen op kop te komen. Hij heeft concurrentie van Lineker, die vier keer scoorde. Van de finalisten leveren alleen de Duitsers kandidaten voor de titel. Matthaus scoorde vier keer, Voller en Klinsmann staan op 'ruime' afstand van Schil laci met drie. De topscorer van de Argentijnen, Caniggia (2Vis geschorst voor de finale. Het WK-toernooi breekt alle kaarten-records. Met nog twee dyels te ;eld, tegen 138 in Mexico. Eigenlijk is het de uit het veld gestuurde delers zagen gele kaart. Die negen kaarten zijn echter van de Ujst geschrapt. man/R. Pieroen 8-5. GDC1: llonka van Riet/Jan Paul Bierling - Tamara CanterVisscher/Luc van Wijk 8-2; Truus Timmer- /Frank Karremans - F. Dijkstra/Hans Olivier 8-1; Yvonne Westerhout/Jan van Duijn - Y. Bode/R. Bode 8-2. MEC2: Mare v/d Schoor - T. van Dijk w.o.; Bart Blok I Jelle Raap 8-3. Sassenheim VEB: Arjette van Noort - Irma van den Oudenrijn 6- 2, 6-1; Jacqueline Paauw - Nancy Faas 7-6, 6-3; Sandra Faas - Margo van den Oudenrijn 6-3, 6-2. MEB: Rogier Liefbroer - Mare Mellema 6-1, 6-2; Edwin de Vries Marco Smit 6-2, 6-1Jan-Willem Lugthart - Jack Manuputty 6-0,6-1. VEC1: Pascal Jongmans - Lisette van de Mey 7-5. 6-0; Kim Dirkse - Annemarie van Overschot 5-7,6- 3. 6-2. MEC1: Jeroen de Pijper - Jan van Leeuwen 0-6,7- 6,6-4. MEC2: Jelle Rinzema - Jaap Uittenbogaard 5-7, 7-5, 6-3; John Manuputty - Arthur Volten 6-3, 6-4; Dennis Versteeg - Hans Ruygrok 6-0,6-4. Maar volgens LeTellier, 39 jaar en vader van vier kinderen, hoeft nie mand zich zorgen te maken over het volgende WK. In het VIP-dorp van Rome, waar hü zijn kantoor USA '94 /^Seattle vBuffalo I "1 9 PhilartpInhia.A^H^Pi De aanstelling van Franz Becken- bauer als manager of technisch.di- rekteur? LeTellier: „Het is te vroeg om al heeft geopend, laat hij daags voor daar commentaar óp te geven. Het de finale weten dat de voorbereidin- enige wat ik kan onthullen is dat we gen voor 1994 in volle gang zijn en veelvuldig in West-Duitsland heb- dat hij zich door niets en niemand ben vertoefd en het Westduitse mo meer laat tegenhouden. del voor de opleiding van de jeugd al geruime tijd geleden hebben Wat wordt uw grootste probleem overgenomen". voor 1994, de organisatie of het op de been brengen van een elftal dat Wat maakt u zo zeker dat Ameri- niet voor gek komt te staan? ka zich binnen een paar jaar met de wereldtop kan meten? 'Soccer' wekt LeTellier: „Over de organisatie nu niet eens de interesse van de van het WK maken we ons geen zor- Amerikanen op. gen. Natuurlijk vergt het een enor me voorbereiding en hebben we LeTellier: „Er moet een duidelijk tussen nu en de zomer van '94 alle onderscheid worden gemaakt tus- dagen hard nodig. Maar wij Ameri- sen prof- en amateurvoetbal. De kanen zijn op organisatorisch ge- profcompetities kunnen inderdaad bied waarschijnlijk de beste in de niet in de schaduw staan van bas- wereld. Om dat aan te tonen hoefik ketbal, basebal of American Foot- niet eens naar de Olympische Spe- ball. Maar de belangstelling voor len in Los Angeles te verwijzen. On- voetbal in het algemeen neemt ge- ze nationale baseball-, basketbal-en weldig toe. De Amerikaanse voet- American Football-competities ste- balbond is sinds vorig jaar de snelst ken wat organisatie betreft bijvoor- groeiende sportbond in de Verenig- beeld ver boven alle voetbaltoer- de Staten. We hebben nu bijna drie kers moeten nooien van de UEFA in Europa uit. miljoen leden en het aantal mensen naar kijken en wat er allemaal gaan- steden dat recreatief speelt - nu tussen de de is. Daarvoor is minimaal 300 uur Rond ons nationale team zal er in- acht en tien mihoen zal binnen de televisie nodig, verspreid over derdaad nog het een en ander dras- kortst mogelijke tijd de beoefenaars jaar. Praten we voornamelijk over ben zich 27 stei - tisch moeten wijzigen. Er wordt op van baseball en American Football achtergrondreportages, voorbe- beschikken AMERIKAANSE STEDEN IN DE SLAG OM HET WK-VOETBAL 1994 Boston/Foxboro New York/New Haven Buffalo Philadelphia^ V Baltimore/Annapolis^ I ^..Washington D.C. V 1 Princeton Kansas Cityz.f charlotte^v iJ /A]an,a\© Vj\Orlando Tampa Miami gpd-infografiek i 1994 weten Wanneer wordt beslist in welke 'soccer*. 1994 wordt gespeeld? Daarnaast zitten we nog met de vraag of het Superdome in New Or- LeTellier: „Op dit moment heb- leans moet worden gebruikt. Dat is aangemeld. Alle het grootste indoor-stadion van r weken i iaanse organisa- verbreding van het speelveld omdat tie-comite gekeken. Wat is uw alge- bet allemaal stadions zijn ROME (SID) - Argentinië en de Bondsrepu bliek stonden sinds de Tweede Wereldoor log elf keer eerder tegenover elkaar in het veld. De eerste keer in 1958 in Malmö. bij de strijd om de wereldtitel, zegevierden de Duitsers. De laatste- ontmoeting vond plaats op 2 april 1988 in West-Berlijn. Ook toen wonnen de Duitsers, met 1-0. In totaal slaat de balans echter door ten gunste van de Zuidamerikanen. Zij wonnen vijf keer, de Duitsers vier. De balans ziet er als volgt uit: 08-06-1958 Malmö Bondsrepubliek - Ar gentinië 3-1 WK 16-07-1966 Birmingham Bondsrepubliek - Argentinië 0-0 WK 14-02-1973 München Bondsrepubliek - Argentinië 2-3 05-06-1977 Buenos Aires Argentinië - Bondsrepubliek 1-3 12-09-1979 West-Berl.|n Bondsrepubliek - Argentinië 2-1 01-01-1981 Montevideo Argentinië - Bondsrepubliek 2-1 24-03-1982 Buenos Aires Argentinië - Bondsrepubliek 1-1 12-09-1984 Düsseldorf Bondsrepubliek - Argentinië 1-3 Mexico-Stad Bondsrepubliek 3-2 WK 16-12-1987 Buenos Aires Argentinië - Bondsrepubliek 1-0 02-04-1988 West-Berlijn Bondsrepubliek- Argentinië 1-0. indruk? LeTellier: „Uitstekend. De Italia- ten hebben prima werk geleverd, naar wij gaan het nog grootser aan- American Football wordt gespeeld. De baseball-stadions kunnen we niet gebruiken omdat die competi- dit moment al keihard aan de spor- verdringen. Op een gewone zater- schouwingen en informatieve voet- modern stadion. Het wordt tieve basis gewerkt. In '94 staat er dagmiddag wordt tegenwoordig op balprogramma's", beslist een ploeg die indruk zal ma- tienduizenden velden in het hele ken. In de komende weken worden land gevoetbald. Bij kinderen en op U hebt hier een belangrijke maatregelen en beslis- de scholen is de veranderde interes- keuken van het h singen bekend gemaakt. Daarover se het meest merkbaar. Dat heeft kan ik nu niet in detail treden". weer zijn weerslag op de ouderen, want het de vaders zijn plotseling door hun voetballende zoontjes ge stimuleerd. Amerika telt op dit mo ment dan ook 40 miljoen vaders die allemaal denken dat hun zoon de volgende Gullit wordt, ha, ha. Maar we zijn dus wel degelijk een 'soccer- nation' aan het worden. Uit zoveel miljoenen spelers moet het met behulp van professionals en mensen die op voetbalgebied hun sporen hebben verdiend, mogelijk klus om er acht of twaalf uit te kie- kunnen laten groeien. De toewij zen. Nergens hoeven er verbouwin- zing van de finale is een andere ne- gen plaats te vinden. Hoogstens een telige kwestie. Moeten we kiezen ,J J de hoofdstad, Washington, New York of Los Angeles voetbal het meeste leeft en tevens een stadion staat waar plaats is voor 100.000 mensen. Het zijn allemaal de zomer doorloopt en onze luxe-problemen, die 'baseball-guy's' over piekeren c natuurlijk niet te wijken voor het zijn genoeg talenten bijelkaar te ROME (ANP) Het voetbalelftal lersformulier invullen, brengen en een basis te creeëren j^fj J voor een sterk nationaal team". spelers. Argentinië won, in officiële speeltijd, slechts twee duels, tegen Argentinië heeft zondagavond "Daarom ook", zegt Bilardo, "i: tegen de Bondsrepubliek nog de Bondsrepubliek de grote favo- de Sovjetunie en Brazilië. De ploeg slechts drie spelers over, die vier riet in de finale. Onze problemen verloor van Cameroun en speelde De interesse van de televisie speelt jaar geleden in de finale tegen het- zijn erg groot. Hoe ik de vier ge- gelyk tegen Roemenië, Joegoslavië echter ook een kapitale rol ABC, zelfde land ook van de partij waren, schorste spelers kan vervangen, CBS en NBC, de drie grootste tv- Maradona, Ruggeri en Burruchaga. maatschappijen van Amerika heb- Italië. Na de verloren openings wedstrijd tegen Cameroun brak reeds paniek uit. De selectie kwam ben geen trek in het WK van 1994. Achter de naam van Burruchaga dat Maradona volledig fit kan be- twee keer voor crisisberaad bijeen. staat zelfs een vraagteken. De aan- gmnen LeTellier, woedend: „Ik weet dat valler is licht geblesseerd. Olarti- die berichten de wereld in zijn ge- coechea, Giusti en Batista, ook we- De aanvoerder van het elftal werd slingerd, maar ze zijn volstrekt on- reldkampioenen van vier jaar gele- de laatste drie duels gehinderd door juist. Dick Ebersole, de eigenaar den zijn, geschorst. Doelman Pum- een enkelblessure, opgelopen in de van NBC heeft inderdaad gezegd pido, een andere 'oudgediende' wedstrijd tegen Argentinië. De elf dat hij niks met het WK te mtfken reisde eerder al zwaar geblesseerd spelers die vier jaar geleden met Ar- wil hebben en dat de eigenaren van terug naar Buenos Aires. In de wed- gentinië wereldkampioen werden ABC en CBS er net zo als hij over- strijd tegen de Sovjetunie brak hij waren Pumpido, Cuciuffo, Brown, denken. Maar de man moet niet zijn been. Verder zal bondscoach Ruggeri, Olarticoechea, Burrucha- voor zijn beurt spreken, want de Bilardo niet kunnen beschikken ga, Batista, Giusti, Enrique, Mara- mensen van ABC en CBS zijn van- over Canigga, dit toernooi goed dona en Valdano. In Mexico won daag naar Rome gevlogen en zitten voor twee doelpunten, die ook is ge- deze ploeg zes wedstrijden en speel- vanavond. bij mij aan tafel voor de schorst. Sensini is, evenals Bur- de een keer - tegen Italië - gelijk, eerste besprekingen. ruchaga, licht geblesseerd. Als het Bondscoach Bilardo zoekt dit Ik geef eerlijk toe dat we het zon- tegenzit, kan Argentinië zondag toernooi voortdurend naar de juiste der de steun van de televisie waar- niet eens zestien namen op het spe- formatie. Hij gebruikte al twintig Een keer mèt, een keer zonder de trainer. Van alle ploegen kreeg Ar gentinië de meeste gele kaarten, 18. Een speler, Giusti, werd uit het veld gestuurd. Mocht de formatie desondanks de finale in het Olympische stadion van Rome winnen, dan mag Argen tinië de wereldbeker definitief hou den. In dat geval wint de ploeg voor de derde keer de wereldtitel. Eerder gebeurde dat in 1978 en 1986. Alleen Italië en Brazilië presteerden dit al eens. Voor de Westduitsers geldt hetzelfde. Zij waren kampioen in 1954 en 1974. TOT DE TIEN - Waarom is dit ijs groen, pa pa? - Omdat die meneer van de ijs fabriek dat een heel lekkere kleur vindt. Vind jij het ook lek ker? - En vindt die meneer rood niet lekker? - Dat weet papa niet, jongen. Papa weet niet alles. - Ik wil een rood ijsje, papa. - En eerst wilde je een groene Toe Gino, eet nou een beetje door. Dan gaan we verder. - Waar gaan we heen, papa? - Dat merkje nog wel. We gaan naar een groot oud gebouw. - En ik. zou toch nog pizza krij gen? - Een stuk pizza, heb ik gezegd. Dat krijg je onderweg, als we naar de tram lopen. - Waarom gaan we .-met de tram? - Dat weet je toch. Met de auto konden we niet hier zo dicht bij de Duomo komen. En van jou moesten we hier naartoe. Jij wil de een ijsje. - Ik wilde een rood ijsje. - Wanneer gaan we weer uit de tram, papa? Ik ben misselijk. - Nog twee haltes. Als die me neer roept: Via Laurenzo, San Siro moeten we eruit. - En gaan we dan naar dat ge bouw van joy.? - Ja, een heel oud gebouw. En binnen gaan we iets heel leuks doen. - Wat dan, papa? Hebben we daarvoor die bal bij ons? - Stil nou maar. Je zult wel - Hoeven we geen kaartje te ko pen, papa? - Nee, iedereen kan er zo in. Vroeger was dat er niet bij, toen er nog in het stadion werd ge speeld. - Wat werd er vroeger dan in het stadion gespeeld, papa? - Voetbal, jongen. Voetbal. - Wat is dat, papa, voetbal? - Nou, kijk Gino. Zie je die twee hokken. Dat waren de doelen. En ze gingen dan met elf tegen elf proberen om een bal in het doel van de ander te schoppen. - En waarom zijn al die ringen dan om het veld heen, papa? - Daar zaten de mensen die kwamen kijken, Gino. Iedere zondag, als de beroemde clubs A speelden: AC Milan en Inter. - Bestaan die clubs niet meer? - Nee Gino. De mensen gingen op een goeie dag niet meer kij ken. En toen is het voetbal lang zaam maar zeker verdwenen. Eerst de grote cliLbs en toen steeds meer. Twee kleine clubjes zijn er nog over in Milaan. - Waarom gingen die mensen niet meer kijken, papa? - Omdat het voetbal niet leuk meer was om naar te kijken, Gi no. Eerst kwamen de mensen nog wel. Omdat ze het zo ge wend waren. Nog maar kort ge leden zijn hier de beste landen van de wereld geweest en was het stadion nog vol. Maar eigen lijk was dat toen al niet meer, omdat het voetbal leuk was. - Waarom was het voetbal niet leuk meer, papa? - Tsja, hoe zal papa dat zeggen. Weet je, Gino, ze gingen niet meer proberen om met zijn allen de bal er bij de andere partij in te schoppen. Ze gingen alleen nog maar met zijn allen ervoor zorgen dat de bal niet in hun ei gen doel ging. - Flauw hè, papa? - Heel flauw, Gino. En weet je wat het ergste was. Ze schopten steeds de beste spelers onderste boven. Wel vijftig, zestig keer in een wedstrijd. Daardoor won niet meer het elftal met de beste voetballers. En dat vonden de mensen niet leuk. Toen hier de wereldkampioenschappen wa ren, hè Gino. Papa was toen net zo oud als jij nu. Weet je, Gino, toen kwamen de beste voetbal lers uit Brazilië en Kameroen. - Dat vond je vader mooie spelers. Maar in de finale kwamen twee hardloopploegen, die alleen maar voor hun eigen do'el ren den en gemeen waren. Daarna is papa nooit meer naar het voetbal geweest. - Heeft uzelf gevoetbald, papa? - Ja Gino, papa vond voetbal een heel leuk spel. Zal ik het je eens voordoen? Papa heeft een bal meegenomen. - Ja, leuk.[ Ik dit doel, goed? En jij die. - Gino, als je eens wist hoe leuk papa dit vindt. Zullen we tot de tien gaan? Als je wint, krijg je een ijsje, o.k.? - Een rooie?

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 20