De 'schrik'van de Leidse tenniswereld Saskia Paauw in vorm bij Forescate Jan de Groot in 1966 eerste districtskampioen Grand Slam Cup heeft geldschieter gevonden VRIJDAG 6 JULI 1990 SPORT PAGINA 19 Van onze redacteur Rob van der Zanden DEN HAAG - De manier waarop in 1966 een tennis veteraan met de eerste Leidse dis- trictstitel aan de haal ging, zou tegenwoordig als bespottelijk worden ervaren. Precies 25 jaar geleden zette de 39-jarige Jan de Groot het hele B-veld te kijk met zijn oerdegelijke baseline-spel. De gedrilde en getrainde tennispubers van hu zouden een 'oude' dertiger waarschijnlijk niet meer dulden aan de top. Maar destijds was er amper serieuze concur rentie voor deze routinier. De eerste kampioen van de dis trictswedstrijden is nu nog steeds de oudste in de reeks. Die laatste ti tel zal De Groot waarschijnlijk niet meer worden afgenomen. Want het is vooral jong spul wat in het huidi ge districtstennis de dienst uit maakt. De rackets worden al vroeg ter hand genomen en op jonge leef tijd staat er vervolgens al een volg roeide tennisser. En die laat zich niet snel gek maken door een ten nisser op zijn retour. "In mijn tijd kon het allemaal nog wel. Nu zou iemand van bijna veer tigjaar niets meer te zoeken hebben tussen die jonkies", zegt de inmid dels 63-jarige De Groot. "Het niveau is natuurlijk met sprpngen vooruit gegaan sinds de jaren zestig". De Groot noemt zichzelf geen grote tennisser. Hij kon het spel niet maken en sloopte zijn tegenstan ders vanaf de base-line. "Conditie, loopvermogen en taktisch inzicht. Dat waren mijn sterke punten. De meeste tennissers die mij tegen kwamen hadden een verschrikkelij ke hekel aan mijn stijl. Ze konden vrijwel nooit de juiste taktiek vin den. Zwakke punten had ik name lijk amper. Op die manier ben ik ver gekomen". Erelijst Dat kan hij gerust stellen. De in Den Haag wonende zestiger schreef 64 B-toernooien op zijn naam en werd later ook nog eens tien keer vetera- nenkampioen van Nederland. Die erelijst is nog respectabeler als men bedenkt dat De Groot heel laat wed strijden ging spelen. Eigenlijk was zijn winst in het Leidse district^ toernooi ongeveer het begin van een zegetocht. De late bloei had vooral te maken met zijn andere beslommeringen. De Groot werd vooral groot in de voetbalsport. Hij speelde net als Tom Okker in de junioren van Haar lem. Terwijl Okker al snel koos voor tennis, schopte De Groot het tot het eerste van de toen nog HFC geheten club. Als midvoor had hij jarenlang een basisplaats tussen vedetten en internationals als Wim Roozen en Piet Groeneveld. In 1954 speelde hij nog tegen Ajax (met Rinus Michels in de gelederen) om het landskam pioenschap van Nederland. Haar lem won met 2-0. "Ik ben nog een tijdje semi-pro fessional geweest, want de betalin gen kwamen toen zo'n beetje op gang. Ik volgde naast het voetbal een studie aan het CIOS. Ik was van de eerste lichting van die sport school. Dus kwam er van tennissen nooit veel terecht. Even heb ik bij het Amsterdamse Dash in de hoofd klasse gespeeld, maar dat viel later moeilijk te combineren. Ik haalde op het CIOS 'wel mijn diploma voor tennisleraar". Amateur Na zijn betaalde loopbaan als voet baller speelde hij nog een aantal ja ren als amateur bij vierdeklasser Bloemendaal. Een enkelblessure dwong hem om de voetbalsport op 39-jarige leeftijd vaarwel te zeggen. Vanaf dat moment kwam het tennis dus serieus in beeld. En dat zouden de B-spelers in de Leidse regio mer ken ook. De oude meester belandde via Dash, Joy (beide Amsterdam), Casino Noord wijk en het Haagse Leeuwenbergh tenslotte in Kat wijk. Bij KLTV, later Zee en Duin. "Ik was vooral een wedstrijdten nisser, al gaf ik ook veel les. Maar zelf spelen vond ik prettig. Na drie jaar Noordwijk ben ik nog bij Leeu wenbergh geweest. Als 44-jarige speelde ik daar nog in het hoofd klasse-team met Nick Fleury, Jan Hordijk en Eddy Knol". Na zijn Haagse avontuur beland de hij in Katwijk. Hij zou daar lange tijd doorbrengen. Dat is ook de re den dat De Groot steevast als Kat wijker wordt aangeduid op de toer nooien waar hij verscheen. In wer kelijkheid was hij een geboren en getogen Heemstedenaar die later door de Randstad zwerfde. "Katwijk was een lang verhaal. Bij toeval ontdekte ik dat op het tennispark aldaar een exploitant werd.gezocht. Zo ben ik er terecht gekomen. Toen heette het eigenlijk nog KLTV. De club huurde alles van mij. Ze wilde later zelf iets be ginnen met een eigen park. Toen ben ik zelf met een clubje begonnen voor echte Katwijkers. KLTV was toch vooral voor de import-Katwijr kers. Ik was op vakantie in Spanje en zag daar een hotel met de naam Dunamar. Dat betekende 'duin en zee'. Dat vond ik wel iets Katwijkse tennisvereni ging. Ik draaide het om en zodoende is Zee en Duin onstaan". Terreinknecht Hij bekleedde op het tennispark in de duinen, waar hij ook woonde, bij na alle functies. Beheerder, leraar, terreinknecht, barkeeper. "Ik stond de hele dag op die baan. In het con tract stond dat ik tot aan mijn pen sioen zou blijven zitten. Toch zit ik nu in Den Haag, terwijl ik nog wel lid ben van Zee en Duin. Het is ge komen door het overlijden van mijn dochter. Dat heeft een verschrikke lijke klap gegeven. Mijn en vrouw en ik dachten er overheen te komen, maar werden er op het park toch steeds weer aan herinnerd op de een of andere manier. De beste oplos sing was uiteindelijk toch om weg te gaan uit Katwijk. We hebben op een nette manier de zaak met de club en de gemeente kunnen rege len". Hij verkaste naar Den Haag, waar hij nu met zijn vrouw een apparte ment bewoont. Op vijftig meter af stand van de roemruchte Haagse voetbalclubs HBS en Quick. Vere nigingen die qua historie kunnen concurreren met HFC Haarlem, De Groots club. "Ik ga er nog wel eens kijken. Het is om de hoek". In dezelfde Vogelwijk speelt hij ook nog zijn partijtjes tennis. "Het liefst tegen wat jongere tegenstan ders. Ik ben 63 maar als ik de hele dag om zou gaan met leeftijdgeno ten zou ik snel oud worden. Nu voel ik me jong. Als ik als veteraan van een jongere vent win, vragen ze hoe oud ik ben. Dan zeg ik 43. Ze gelo ven het vaak nog ook". Hij ziet er ook uit als een veertiger in plaats van een zestiger. Hij drukt met zijn wijsvingers tegen de sla pen. "Dat zit hier. Tussen de oren". Lugthart Zee en Duin - toch nog steeds de tennisclub van De Groot - had kort na de oprichting een aanstormend talent in de gelederen, genaamd Jan Willem Lugthart. De Katwijker kan gerust als een soort beschermeling en opvolger van Jan de Groot wor den gezien. En een kopie ook nog. Zoals De Groot destijds met veel machtsvertoon het B-circuit af werkte, zo is ook Lugthart nu op veel plaatsen favoriet. In beide ge vallen is ook sprake van spelers die eigenlijk te sterk zijn voor B-niveau en net iets te zwak voor het grote A- werk. "Lugthart was mijn pupil bij Zee en Duin. Hij was ook de eerste daar die mij versloeg. Dat was een proces natuurlijk. Hij kwam steeds dich terbij en later ging hij over me heen. Nu maak ik geen game meer tegen hem. Jan Willem is strikt genomen een klasse beter dan ik, maar hij zit nu in min of meer dezelfde situatie als ik destijds". Na verloop van tijd gingen 'zelfs' voor Jan de Groot de jaren tellen. Jan de Groot: "Ik kon het spel niet maken, de andere kant had ik amper zwakke punten". Op zijn 54ste deed hij eens stapje te rug, naar de C-lijst dus. Nu speelt hij nog eerste klasse 35+ bij Zee en Duin. In de enkele weken geleden afgelopen competitie werd zijn team kampioen. Hij kan het dus nog best. Veteranentitel Dat liet hij trouwens toch al zien als veertiger en vijftiger. Tien keer pak te hij de nationale veteranentitel. Ook de districtskampioenschappen bij Unicum bezocht hij na zijn suc ces in 1966 nog vaak. In totaal speel de hij zo'n 20 van de 25 toernooien. Hij zegt leuke herinneringen te hebben aan Leiden. In '66 won hij de B-finale van Dick Bouman die bij Roomburg speelde in twee sets: 6-2, 6-4. Bouman had de eindstrijd bereikt over de rug van toernooi-or- ganisator Lodewijk Kallenberg. Kallenberg won op zijn beurt in de kwartfinales weer van Har Meyer. De twee laatstgenoemden bekleed den nu nog steeds de belangrijkste bestuursfuncties bij Unicum. "Ik heb mijn titel van '66 nooit kunnen prolongeren. In '67 moest ik op een gegeven moment tegen Louk Sanders spelen. Die kende ik amper, maar het bleek een veelbelo vende jongen te zijn. Ik belde naar de wedstrijdleiding dat ik me niet zo lekker voelde en uitstel wilde. Maar Sanders zelf wilde erg graag dat ik zou komen. Ik zeg 'okay, dan kom ik wel'. Dat heb ik geweten. Tot mijn grote verbazing werd ik als veertigjarige door een jonkie eraf geslagen. De mensen zeiden 'Jan, je hoeft je niet te schamen, je hebt ver loren van de toekomstige kampioen van Nederland'. Dat bleek later in derdaad het geval. Zonder op te scheppen kan ik stellen dat vrijwel alle jongens waarvan ik verloor een grote toekomst tegemoet gingen". Reputatie Jan de Groot genoot een reputatie in het circuit. Hij was de schrik van het Leidse circuit. Niet alleen in sportief opzicht. Hij kon volgens in siders en generatiegenoten ver schrikkelijk eigenwijs zijn. Het ver haal gaat dat hij ooit in Leiden een partij claimde toen zijn tegenstan der even een minuutje van de baan af wilde om te gaan plassen. 'Van de baan stappen is opgeven' zou de ar- (fotoHenk Bouwman) gumentatie van De Groot zijn ge weest. "Dat verhaal is verzonnen", lacht De Groot. "Maar ik was wel eens ei genwijs. Nooit oneerlijk. Ooit was een goede vriend van mij scheids rechter. Na wat dubieuze beslissin gen vroeg ik om een andere 'umpi re', hij stemde daar zelf mee in. Toen heette De Groot de dag erop in alle kranten een lastig mannetje. Ach, lastig was ik misschien best wel eens. Ik had altijd jongere te genstanders en moest hard vechten. Dan kwam ik nogal nors en onvrien delijk over. Overal waar ik kwam was natuurlijk kinnesinne omdat ik gewoon veel won". "Ik ben recht door zee. Altijd ge weest. Als ik een bal van mijn tegen stander uit zag en ik roep 'uit' dan moeten ze mij niet vertellen dat-ie in is. Dat vertaal ik dan meteen in leugenaar. Iemand zegt dan dus dat ik lieg. Dan word ik link ja". De laatste jaren liet hij zich niet meer zien tijdens de districtskam pioenschappen. Jarenlang speelde hij nog in het veteranentoernooi. "Een paar jaar geleden plaatsten ze me als zestiger bij de 35-plussers, bij gebrek aan tegenstanders in de ou dere categorie. Ik vond het best, maar een van mijn tegenstanders wilde toen per se om 12.00 uur 's middags aantreden. Ik had wel vijf andere tijdstippen voorgesteld, want het was heet en ik zou snel be zwijken. Die man was niet te ver murwen. Alleen 12.00 uur was goed. Toen heb ik gezegd 'je mag de partij hebben'. Zo heb ik afscheid geno men van Leiden. Ja, dat is nou Jan de Groot". SASSENHEIM/VOORSCHOTEN - Het zat de wedstrijdleiding van het tennistoernooi van Forescate gisteren niet mee. Door de hevige regenval viel één wedstrijdronde geheel weg, waarna bij al le avondpartijen om pro-sets werd gespeeld. In Sassenheim regen de het maar een half uurtje, zodat alles gespeeld kon worden. In Voorschoten stonden de tennis banen gistermiddag geheel blank. Pas tegen de avond kon er weer ge tennist worden. De wedstrijdlei ding had inmiddels besloten, dat bij alle wedstrijden om pro-sets ge speeld zou worden (winnaar is de speler, die het eerst acht games be haalt, met eventueel een tiebreak bij 8-8). Vandaag wordt er echter weer gewoon om twee gewonnen sets gestreden. De grote favoriet in het manne- nenkel B, Mare Nagelkerken, kende geen enkel probleem met Olivier Vermeulen, die slechts tot één game kwam. Nagelkerken bereikte hier mee als eerste de halve finale, waar in hij op Erik Bolten of Gert-Jan Eg- berink stuit. Marco Visser trof voor de zoveelste keer Bub van der Zee op Forescate. Door een 8-3 zege bleef de Oegstgeestenaar in deze tweestrijd ongeslagen. De onge plaatste Visser lijkt de grootste kanshebber om in de finale tegen Nagelkerken uit te komen. Paauw Saskia Paauw is op het moment de grote favoriete voor de eindzege in het vrouwenenkel B. Tegen Fleur Meyer boekte ze haar derde zege op rij in de poule, zodat alleen Spruy- tenberg nog roet in het eten kan gooien. In het mannenenkel Cl werd thuisspeler Remco CanterVisscher verrassend uitgeschakeld door C2- speler Taco Stoppels: 6-3, 7-5. Tim Bavelaar wordt na zijn 8-6 overwin ning op slice-specialist Maarten Soels mogelijk het volgende slacht offer van Robert-Paul Hart wijk. Merenwijker Oscar Schoordijk speelde zich bij de laatste acht. Rico Sassenheim In Sasèenheim waren er nauwelijks problemen met de regen. Heel even werd de baan verlaten, maar alle partijen werden gewoon afge speeld. Doordat er ook in Lisse wat wedstrijden werden afgewerkt, kon veel van de achterstand in partijen weggewerkt worden. Bij de enkelende vrouwen in B in Sassenheim boekte Aijette van Noort, die in C favoriete Judith Ver- hoeff een halt toeriep, opnieuw een verrassende zege. Irma van den Ou denrijn had weinig in te brengen: 6- 2, 6-1. Voor de familie Van den Ou denrijn was het geen goede dag, want de oudere zus Margo kwam nog maar eens tot de ontdekking, dat veel spelen een voorwaarde is voor een winstpartij. Sandra Faas, die wel uren maakt, kende geen ge nade en bereikte na 6-3, 6-2 de kwartfinales. Een promotie naar de B-lijst lijkt er voor haar snel aan te komen. Nancy Faas kwam niet zo ver, maar bracht de als derde ge plaatste Jacqueline Paauw vooral in de eerste set in flinke moeilijkhe den. Paauw ontsnapte via de tie break, waarna ze haar voorsprong niet meer uit handen gaf:-7-6, 6-3. Drie spelers bereikten bij de man nen in B de kwartfinales. De onver slaanbare Jan-Willem Lugthart stoeide wat met collega tennistrai- ner Jack Manuputty, die één game toebedeeld kreeg. Edwin de Vries had Marco Smit in de waan ge bracht alleen te kunnen verdedi gen, maar vanaf het moment, dat de wedstrijd begon, snelde De Vries bij elke gelegenheid naar het net, Smit in verbazing met drie games Sandra Faas kende in Sassenheim geen problemen tegen Margo van den Oudenrijn. (foto archief) achterlatend. Rogier Liefbroer maakte minder fouten dan Mare Mellema en ging dan ook verder met de cijfers 6-1, 6-2. Jan van Leeuwen leek eerder in de week de goede weg ingeslagen te zijn, maar in het mannenenkel Cl tegen Jeroen de Pijper van Dekker was dat maar even te merken. De Pijper hield de bal in het spel en liet Van Leeuwen de fouten maken, die ruimschoots kwamen. Via 0-6, 7-6, 6-4 veroverde De Pijper een plek bij de laatste vier. Bij de vrouwen in Cl bood Lisette van der Mey één set goed tegen stand aan Pascal Jongmans, die het karwei niettemin in twee sets klaar de: 7-5, 6-0. Kim Dirkse moest erg diep gaan, maar wist Annemarie van Overschot uiteindelijk wel aan de kant te zetten: 5-7, 6-3, 6-2. MARTIN HOEKSTRA LONDEN (ANP) - Het nieuw inge stelde tennistoernooi om de Grand Slam Cup heeft zich voor vijf jaar verzekerd van een hoofdsponsor. Gisteren werd op Wimbledon be kend gemaakt dat de computerfir ma Compaq een overeenkomst met de Internationale Tennis Federatie (ITF) en de directies van de vier Grand Slam-toernooien heeft geslo ten. Het hoofdkantoor van het bedrijf is in München waar het toernooi van 11 tot en met 16 december in de Olympiahalle plaats heeft. Het sponsorbedrag bleef in het onge- Toen de ITF kort na het overne men van het tenniscircuit door de spelersvakbond (ATP) besloot een evenement om de Grand Slam Cup Nieuwelingen in volleybalteam DEN HAAG (ANP) - De nieuwelin gen Bas Koek en Patrick de Reus reizen maandag met de Nederland se volleybalploeg naar Osaka (Jap), waar op 14 en 15 juli de finale van de World League wordt gehouden. Het duo vervangt Paul Hamelink, die onlangs afscheid nam als interna tional, en de geblesseerde Martin Teffer. Koek (ex-Orion) en de Reus (ex- AMVJ) maken sinds drie weken volwaardig deel uit van de selectie. Overigens mag de eerste niet spelen in Osaka. Hij werd vóór de start van wedstrijden in de World League niet opgegeven bij de wereldbond FIVB. Aanvaller Martin Teffer. Hij kreeg tijdens het B-WK in Japan (april) last van „dode vingers" aan de rechter hand. Door de felle slag: beweging waren stolseltjes, die iii een bloedvat van de schouder wa ren geproduceerd, naar de hand doorgeschoten. met maar liefst zes miljoen dollar (11,5 miljoen gulden) aan prijzen geld (een derde voor de winnaar) in te stellen als tegenhanger van het traditionele Masterstoernooi, was er aanvankelijk veel kritiek van de spelers. Die kritiek is langzaam ver stomd. De ATP is er steeds meer toe ge neigd vrede te sluiten met de ITF, voorgezeten door de Fransman Phi lippe Chatrier. "Het is niet in ons belang ons tegen de Grand Slam Cup te verzetten", aldus Mark Miles, sinds maart de baas van de ATP als opvolger van Hamilton Jor dan. "Ik hoop dat de organisatoren van dat toernooi ons net zo respec teren als wij dat met hen doen". Aan het toernooi om de Grand Slam Cup doen zestien spelers mee, die zich via een op Melbourne, Pa rijs, Wimbledon en Flushing Mea dow gehanteerd puntensysteem kwalificeren. Op de voorlopige ranglijst staat Ivan Lendl bovenaan met 900 punten, voor Edberg (752) en Gomez (677). De twee reserves die worden aangewezen krijgen in elk geval 95.000 gulden, al komen ze helemaal niet in actie. De afsluiting van het eerste ATP- circuit, het vroegere Masterstoer nooi, is nu in november in Frank furt. Daar is 'maar' 3,8 miljoen gul den te verdelen. Miles: "Onze troef is echter dat daar punten voor de wereldranglijst te verdienen zijn". Hole-in-one voor Ballesteros MONTE CARLO (Reuter) - Voor het eerst in vijftien jaar heeft Severiano Ballesteros tijdens een groot titel- toernooi een hole-in-one geslagen. De Spanjaard leverde die prestatie tijdens de tweede dag van open golfkampioenschappen van Monte Carlo. Hij werd er overigens geen cent wijzer van. Jubileum voor districtstoernooi LEIDEN - Niet alle tennisdistric- ten in Nederland houden nog dis trictskampioenschappen. De afde ling Leiden gaat vanaf maandag op het park van Unicum niettemin ge woon verder met de 25ste afleve ring. Maar ook in de Leidse regio is de status van de 'districts' aan slijta ge onderhevig. De toppers kunnen vaak op gelijktijdig gehouden A- toernooien meer geld verdienen en ook punten voor de nationale rang lijst. Dat laatste is ook de reden dat ti telverdediger Kees Jan Schuilen- burg ontbreekt. De winnaar van het B-toernooi in 1989 kan elders meer halen dan op zijn eigen park. Net als zijn clubgenoot en outsider Erik Bakker die zich ook niet zal laten zien in de komende week. Er komen gelukkig nog genoeg attractieve spelers op de baan om de jubileumeditie tot een interessante happening te maken. In Leiden le ven de kampioenschappen nog wel degelijk, in tegenstelling tot andere districten. Het district Leiden viert dit jaar haar 25-jarig jubileum en is daar mee het jongste district van de Ko ninklijke Nederlandse Lawn Ten nis Bond (KNLTB). En ook bijna de kleinste, althans waar het gaat om het aantal verenigingen (qua aantal tennissers is Leiden een midden motor). De oorzaak van de jonge leeftijd is de late afsplitsing van de afdeling Den Haag in 1965. De toen nog 'kring Leiden' geheten regio werd te groot en ging zelfstandig verder. Met 3572 leden destijds. Dat zijn er nu meer dan 29.000. Met het district groeiden natuur lijk ook de jaarlijkse kampioen schappen. Wedstrijdleider Lode wijk Kallenberg (bijgestaan door zijn vrouw Helma, Gerard van Kan, Maureen Meijer, Taco Stoppels en Arnoud van Sterken burg) telde 25 jaar geleden 95 partijen. Nu moet hij er 510 verwerken in zijn schema's. Het park van Unicum en de orga nisatie van de club aan de Haarlem mertrekvaart staan al een kwart eeuw borg voor een vlekkeloze or ganisatie. "Al hebben we elk, jaar veel regen", zegt Kallenberg, die ook in 1966 al bij de organisatie be trokken was. Jan Willem Lugthart is huizen hoog favoriet om zijn derde B-titel in de wacht te slepen. In 1987 en 1988 pakte hij de eerste twee. De als eerste geplaatste Katwijker kan met een hoofdprijs in de buurt komen van veelvraten als Bram Madera (kampioen in 1972, '73, '74 en '75) en Henny Koemans (1977, '78 en '79). Bij de B-vrouwen is Bionda Zon- derop favoriet. De thuisspelende blondine uit Rijpwetering is titel verdediger. Tijdens de wedstrijden zal in het clubhuis een foto-expositie worden gehouden met beeldmateriaal van oud-kampioenen. MEB1: 1. Jan Willem Lugthart, 2. Martijn Krans, 3. Wouter van der Heyde, 4. Marcel Vink. DEB1: 1. Bionda Zonderop, 2. Petra Wessels, 3. Irma van Seeters, 4. Jeanine Gele- vert. HEB2: 1. Onno van Paridon, 2. Philip Nagtegeller, 3. Sjoerd van de Mark, 4. Erik Bolten. VEB2: 1. Sas kia Paauw, 2. Claudia Witteman, 3. Liesbeth Hooghoudt, 4. Wil den Hollander. MDB: 1. Leon Damen- /Jan Willem Lugthart, 2. Ronald Eleveld/Marcel Vink, 3. Wouter van der Heyde/Martijn Krans, 4. Mare Fleischeuer/Gerard Kroese. GDB: 1. Irma van Seeters/Herman van der Capellen, 2. Bionda Zonderop/Ro- nald Eleveld. MEC1: 1. Bennie de Bruin, 2. Ro nald Lammens, 3. Robert Paul Hart- wijk, 4. Patrick Kleian, 5. Jan van Leeuwen, 6. Martin van Hoekstra, 7. Willem Visser, 8. Oscar Schoordijk. VEC1: 1. Sandra Faas, 2. Inez Fran ke. 3. Kim Dirkse, 4. Sandra Smit. MEC2: 1. Xander Hertzman, 2. Gert Jan Anker, 3. Vincent Goedege- buure, 4. Eric van Weeren. VEC2: 1. Pam Meijs, 2. Joan Vermey. MDC: 1. Ronald Lammens/Jan van Leeu wen, 2. Martin Hoekstra, 3. Mark van Doorn/Winand Steggerda, 4. Robert Paul Hartwijk/Mickel Ver kerk. DDC: 1. Sandra Faas/Nancy Faas, 2. Loes van der Heiden/Nel Vogelaar. GDC: Esther van Zuuren/Martin Hoekstra, 2. Sandra Faas/Eric Warmerdam. Drie golfers bij Nationaal Open aan de leiding VLAARDINGEN (ANP) - Het Na tionaal Open is gisteren in een zo merstorm van start gegaan. Kwader omstandigheden waren voor de gol fers amper denkbaar. Ze kregen op de Vlaardingse Broekpolder de ene stortbui na de andere andere over zich heen en orfidat er geen bliksem doorheen flitste kon het spel niet onderbroken worden. Als wielren ners in de vijfde Tour de France etappe moesten de negentig beste golfers van Nederland afzien. Onder deze omstandigheden wa ren lage scores onmogelijk. Nie mand bleef onder de par van 74. Aan het einde van de eerste dag stond een trio aan de leiding: de tou- ringpro's Chris van der Velde en Jo nas Saxton (VSt) en zeer verrassend de nagenoeg onbekende Roel Tim mermans. De laatste is een sponsor- loze prof, voor wie de zon na het. Volvo Nationaal Open mogelijk gaat schijnen. Op de 18e hole zag het er naar uit dat Willem Oege Goslings als enige leider zou worden geboekt. Hij had de beste score en zou bij een par een kaart van 75 inleveren. Het talent van de Haagsche sloeg zijn 'ap proach' in de bunker, had twee sla gen nodig om uit het zand op de green te komen en gebruikte nog twee putts voor een desastreuze acht.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19