Noordwijk wil controle brandweiïng verbeteren 'EenD 'uits-sprekende Chinee ;s in Hollan d, dat was nogal verra ssend' Schotieren in de wolken bij ontmoeting met astronauten VRIJDAG 6 JULI 1990 PAGINA 15 Werkwijze afdeling Bouw- en Woningtoezicht nader bekeken Van onze redacteur Wim Wegman NOORDWIJK - Het Noordwijkse gemeentebestuur bekijkt of de controle op de brandwe- ring van grote gebouwen in Noordwijk verbeterd kan worden. Bovendien wil het de pro cedures waarmee de dienst Bouw- en Woningtoezicht werkt, nog eens tegen het licht hou den. Loco-burgemeester V. Salman van Noordwijk zegde dit gisteravond toe aan de com missie voor algemene bestuurszaken. Salman blijft er overigens bij dat Bouw- en Woning toezicht zijn werk goed heeft gedaan tijdens de bouw van hotel Huis ter Duin. De meeste commissieleden verme den gisteren zorgvuldig de kritiek die de speciale onderzoekscommis sie op de Noordwijkse gemeentelij ke dienst heeft geuit. Alleen WD- fractievoorzitter J. Smit en het Groen-Linksraadslid A. Ouwehand wezen nog op de conclusie van de commissie dat de dienst ondeugde lijk heeft gecontroleerd. Salman verklaarde echter op nieuw dat ze mogelijk het gevolg zijn van kleine of grote aanpassin gen die na de oplevering hebben plaats gehad, maar die niet aan de gemeente zijn gemeld. Of dat zo is, kan volgens hem nu niet meer wor den vastgesteld. Vooral ook omdat Bouw- en Woningtoezicht geen rap porten opstelt van haar controles, en dus ook geen schriftelijke bewij zen op tafel kan leggen. Smit en Ou wehand konden dat ook niet, en lie ten de zaak uiteindelijk rusten. Juist dit gebrek aar* bewijs was voor verschillende commissieleden reden om aan te dringen op een be tere verslaglegging. Ze pleitten er bovendien voor om het hele stelsel aan afspraken en procedures rond het werk van Bouw- en Woningtoe zicht nog eens te bekijken. Daarbij zou de gemeente moeten overwe gen om bestaande, voor het publiek toegankelijke gebouwen jaarlijks te controleren op de brandwering en de verschillende bouwvoorschrif ten. PvdA-fractievoorzitter C. Voor- ham-Bartels vond overigens dat ook privé-woningen aan zo'n in- Nog 10 jaar geld voor acties minder verkeersslachtoffers NIEUWEGEIN - Gemeenten die acties ondernemen om het aantal verkeersslachtoffers te verminde ren, kunnen hiervoor tot 2000 subsi die van het rijk voor krijgen. Dat heeft de hoofdingenieur-directeur van rijkswaterstaat P. Hamelynck bekend gemaakt op een symposi um in Utrecht over de actie '25% minder verkeersslachtoffers'. Aanvankelijk zouden deze pro jecten tot het jaar 1990 financieel worden ondersteund. Dat is nu ver lengd. De gemeenten die een plan hebben, maken kans op een start premie. Zo'n plan kan bestaan uit het beter beveiligen van een voet gangersoversteekplaats of het re construeren van kruisingen. De gemeente die de grootste da ling in het aantal slachtoffers 'scoort', kan rekenen op een premie. De gemeenten die wat de daling aangaat op de goede weg zijn, ont vangen nog steeds een aanmoedi gingspremie. De formule voor de resultaatpre mie wordt gewijzigd, waardoor er geld overblijft voor een 'vierde pij ler'. Dat geld is bestemd voor niet- infrastructurele activiteiten zoals bij voorbeeld deelname aan alco holcampagnes, autogordel- of snel heidslimietenacties. Ook gemeente lijke plannen op het gebied van edu catie en voorlichting kunnen wor den ondersteund. De bijdrage zal naar verwachting vijftig procent zijn. Voorts wordt de aanleg van der- tig-kilometer-zones gestimuleerd. Het ministerie wil maximaal twaalf duizend gulden beschikbaar stellen voor de herinrichting van zo'n ge bied. Het stimuleren van het ge bruik van de fiets levert een ge meente eveneens financiële steun op. Het gaat daarbij om de aanleg van veilige fietspaden. spectie onderworpen moeten wor den. Juist particulieren zijn vaak onbekend met de risico's van som mige materialen, zo stelde ze. CDA-fractievoorzitter R. Dessing opperde het idee om bouwers te binden aan een grotere verantwoor delijkheid voor hun werk. Hij maakte een vergelijking tussen de bouw en de vliegtuig- en genees middelen-industrie. In de laatste twee bedrijfstakken wordt volgens hem elke stap in de fabricage via een standaard-methode gecontro leerd. Alle werknemers, van hoog tot laag, krijgen de verantwqorde- lijkheid daarvoor en kunnen aan sprakelijk worden gesteld wanneer hun werk niet deugt. Hij stelde voor dergelijke afspra ken ook door te voeren in de bouw. Salman noemde de suggestie van Dessing 'nuttig' en beloofde haar nader te onderzoeken. In latere in stantie wil hij ook alle procedures rond het werk van Bouw- en Wo ningtoezicht aan de orde stellen. LEIDEN - Vijfjaar geleden werd Cheng Shaogang, student Duits aan de universiteit van Peking, door en op kosten van zijn rege ring naar Leiden gestuurd om Ne derlands te leren. Deze week be ëindigt hij als eerste student 'Ne- derlandkunde' zijn studie. China wacht op zijn terugkomst maar Shaogang wil voorlopig onder zoek blijven doen in Nederland. "Europa is in China heel populair en staat bekend als zeer welva rend. Je gaat er dan al snel vanuit dat alles hier beter is dan in Chi- Eij de nog jonge vakgroep Ne- derlandkunde van de Leidse uni versiteit studeren zo'n 45 studen ten, afkomstig uit diverse landen. Na twee jaar een intensieve cur sus in de Nederlandse taal te heb ben gevolgd (onderbroken door talrijke excursies door Neder land) kunnen zij zich specialise ren in taalkunde, letterkunde, ge schiedenis en kunstgeschiedenis. De vakgroep telt veel Chinezen, Indonesiërs en Amerikanen maar ook een Zwitser, een Pers en een Koreaan, om enkele andere natio naliteiten te noemen. De belangstelling vanuit China en Indonesië voor Nederland be staat al lang. China blijkt erg geïn teresseerd in de koloniale ge schiedenis van Nederland en zijn plaats daarin. Nederland onder hield vroeger handelsbetrekkin gen met China. Ook de band tus sen Nederland en Indonesië da teert uit een koloniaal tijdperk. Aan de universiteit in de hoofd stad Djakarta wordt sinds de ja ren zestig Nederlands gedoceerd. Indonesische studenten worden uitgestuurd naar Leiden om na afronding van hun studie in Djak arta les te kunnen geven. De belangstelling vanuit de Verenigde Staten en Canada is van de laatste tijd. Zij kennen Ne derland vooral van de rol die dit land in de Gouden Eeuw heeft ge speeld. De laatste maanden blijkt een toenemende belangstelling uit het Oostblok en vooral uit Po len. Waar zich overigens twee bloeiende afdelingen Neerlandis tiek bevinden. Strijd Prof. J. de Vries was in 1986 één van de oprichters van deze Voor Nederland unieke vakgroep. "De Leidse universiteit ontving altijd al studenten uit de Derde Wereld. Na hun studie kwamen ze hier verder studeren. Hun gebrek aan Nederlandse taalkennis werd zo goed en zo kwaad als dat ging op gevangen met een cursus. Al met al was dat toch weinig bevredi gend. Daarom is besloten deze vakgroep op te richten. Om die studenten beter onderwijs te kun nen geven". Cheng Shaogang is één van de Chang Shaogang studeert af in Nederlandkunde elf Chinese studenten die in Lei den studeren. Hij werd na een zorgvuldige selectie door zijn re gering uitgestuurd. "De Chinese regering wil de contacten met het buitenland uitbreiden. Daarom zijn er mensen nodig die vreemde talen spreken. De moderne talen kun je ook in China studeren. Voor een kleiner taalgebied als het Nederlands is dat niet moge lijk", zegt Shaogang. Zo studeren er leeftijdgenoten van Shaogang onder meer in Zweden, Turkije en Iran. Shaogang studeerde Duits aan de universiteit van Peking toen hij werd gevraagd naar Neder land te gaan. "Met mijn Duits maakte ik weinig kans om naar het buitenland te gaan. Terwijl het Nederlands aardig aansloot bij mijn studie. Ik heb hier dan ook bijna geen moeilijkheden met mijn grammatica gehad". "Voor mijn vertrek heb ik ge probeerd zoveel mogelijk te we ten te komen oyer Nederland. Ik heb er echter maar weinig boeken over kunnen vinden. Nederland is in China alleen bekend van de strijd tegen de zee. Maar .veel mensen weten niet waar Neder land ligt. Ze verwarren het met een provincie van China waarvan de naam in de, uitspraak met Ne derland overeenkomt". Moraal Shaogang arriveerde in decem ber '85 in Nederland. "Het leven hier is me eigenlijk wel meegeval len. Ik kan me wel goed aanpas sen. Het rare is dat je als Chinees in Nederland een soort dubbele moraal krijgt. Met je Nederlandse vrienden moet je op een andere manier omgaan dan je in China gewend was. Je maakt bij voor beeld eerst een afspraak voor je ze bezoekt. In China is het de ge woonte zo binnen te stappen als je daar zin in hebt. Je bent altijd welkom". "In Nederland is het heel onbe leefd om onder etenstijd bij ie mand op bezoek te gaan. Wanneer je dat in China doet is het geen en kel probleem. Je wordt onmid dellijk uitgenodigd om mee te eten. Colleges aan de universiteit beginnen hier even gemakkelijk een kwartier later dan aangekon digd. In China zou dat niet gebeu ren. Daar is men heel stipt". Shaogang werd aanvankelijk lid van de Leidse International Students Club en von'd daar zijn eerste contacten. Langzamer hand maakte hij eigen vrienden en werd het lidmaatschap opge zegd. "Ik sprak meestal Duits met piijn Nederlandse vrienden. Dat was nogal verrassend: een Chi nees die in Nederland Duits spreekt. De tal was overigens geen enkel probleem. Nederlan ders zijn erg goed in hun vreemde talen. Toen ik het Nederlands re delijk dacht te beheersen, ben ik op de fiets gestapt om een tocht door Nederland te gaan maken. Ik wilde wel eens weten of ik ver staanbaar was. Als ik dan de weg niet meer wist, belde ik bij een huis aan en vroeg ik in het Neder lands waar ik naar toe moest. En het werkte". Helemaal zonder problemen verliepen de eerste maanden niet. Shaogang werd gehuisvest op een eigen kamer in Nieuweroord wat in vergelijking met de kamer in Peking die hij met vier studen ten moest delen, een hele luxe was. Het probleem was dat hij ge acht werd zelf te koken. "En dat had ik nog nooit gedaan. In China eten de studenten altijd in de kan tine. Ik heb dus ook een half jaar niet lekker gegeten. Inmiddels heb ik ook koken geleerd". Origineel Cheng Shaogang heeft zich in zijn studie gespecialiseerd op ge schiedenis. Zijn scriptie behan delt de geschiedenis van de Vere nigde Oostindische Compagnie en is toegespitst op de bezetting van het eiland Formosa door de Nederlanders in de periode 1624 - 1662.' Vanaf het eiland deden de Hollanders zaken met China en Japan. Na afronding van zijn studie wordt Shaogang terugverwacht in China. De eerste jaren zal hij een baan krijgen toegewezen, wellicht in het onderwijs of op een ministerie. Pas daarna kan hij zelf initiatief nemen tot het vin den van werk-. Shaogang is echter van plan de Chinese regering te vragen nog enige tijd in Neder land te mogen verblijven. Hij wil geschiedkundig materiaal dat wel in Nederland maar niet in China voorhanden is, in het Chi nees vertalen. "Er is over Formo sa heel weinig historisch materi aal aanwezig in China en wat er is, is voor een deel niet origineel. De vertaling van oorspronkelijk ma teriaal kan van belang zijn voor dé geschiedschrijving van Chi- Wil Shaogang louter om studie redenen langer in Nederland blij-- ven, een aantal van zijn studiege noten ziet sinds de neergeslagen studentenopstand ruim een jaar geleden op tegen de terugkeer naar het vaderland. De Vries: "Enkele Chinses studenten zijn bang om terug te gaan of willen niet terug. Sommigen hebben het moment van afstuderen uitge steld om' wat langer hier te kun nen blijven. Het is voor hen een heel moeilijk probleem. Niet al leen kennen de Chinezen een hechte familieband maar door niet terug te keren zadelen de stu denten hun familie op met een studieschuld". Chang Shaogang ziet niet op te gen zijn uiteindelijke terugkeer: "De Chinese regering heeft altijd gezegd dat de studenten van har te welkom zijn. Of je dat gelooft, moet ieder voor zich weten. Ik verwacht geen problemen". Actie Zuidhollands landschap levert 10.000 leden op LEIDEN - De Stichting Het Zuid hollands Landschap heeft met een grote wervingsactie haar ledenaan tal met een kwart weten te verhogen tot 40.000. De m'euwe leden zorgen voor zeker een kwart miljoen gul den extra inkomsten. Zuidhollands Landschap spreekt van 'een grote financiële steun en een bevestiging dat steeds meer mensen het belang van natuurbescherming inzien'. Ruim een maand geleden viel door 600.000 brievenbussen in Zuid-Holland een oproep om be gunstiger van de stichting te wor den. Een onverwacht hoog aantal reageerde positief. De actie heeft de stichting een bedrag van ook circa 250.000 gekost. Dat betekent dat pas van een financieel succes sprake is wanneer deze nieuwe begunstigers ook volgend jaar lid blijven. "Dat zou betekenen dat we be hoorlijk wat meer kunnen doen", zegt woordvoerder Peter Grimm. "Maar ook inmaterieel is de toena me van het aantal begunstigers van belang. Naar een grotere organisa tie wordt beter geluisterd. Dat mer ken we nu al". De stichting beheert in Zuid-Hol land meer dan 50.000 hectare na tuurgebied verspreid over meer dan 60 natuurterreinen. KATWIJK - In eigen land vakantie vieren of toch maar naar het zonnige zuiden? Zo'n beslissing moet een keer genomen worden, maar vooralsnog hebben de thuisblijvers geen geluk. 'De zomer blijft voorlopig op grote afstand', zo begint het weerbericht vandaag op pagina 9. De voorspellingen zijn ook al brrr. Aan zee is het 16 graden, de golven spoelen de strandhuisjes bijna weg en de windkracht 8 is weinig uitnodigend voor een wandeling over het Katwijkse strand. De toerist in zuid-Europa is beter af: Zuid-Frankrijk, Italië, Spanje Portugal, Joegoslavië, Griekenland noteren tussen de 25 en 35 graden. (foto Wim Dijkman) Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Een belachelijk duel. - Bij Louisville, in Kentucky, heeft een tragisch-komisch incident plaats gehad. Dokter Berry, ge neesheer te Louisville, en een rij ke boer uit de omstreken, John Blankenbaker geheeten, kregen twist. De dokter beweerde dat de boer hem van zijn eer had be roofd en eischte van dezen eene voldoening op papier. Blanken baker wilde hiervan niets weten en nu daagde de dokter hem uit tot een duel op de revolver. Beide tegenstanders kwamen ter be stender plaatse. Zij stonden reeds met het vuurwapen in de hand, tot schieten gereed, toen Blankenbaker eensklaps, tot verbazing der getuigen, tegen dokter Berry riep: „Halt, schiet niet. Ik zou er iets van hebben, zoo ik u doodde en ik mag mijne vrouw en kinderen niet be- rooven van hun natuurlijke steun. Ik zal alles tekenen, wat gij wilt!" De boer tekende de verklaring en zoo eindigde dit incident, eenig in Kentucky's annalen. Vijf en twintig jaar geleden: - Eind 1*966 in geheel Leiden aardgas. Bij de bespreking van de finan cieringsnota deelde wethouder Harmsen mee, dat het streven er op is gericht om eind december 1966 in Leiden gereed te zijn met de totale ombouw op aardgas. - „Voor de zwartjes". De Venlose politie hield een 10-jarige jon-, gen aan, die in een korte spanne tijds in 17 winkels in Venlo mis siebusjes had gestolen. Slechts 13 winkeliers hadden het offerbusje gemist. De knaap, een Ambon- neesje, had de tekst op een der busjes al te letterlijk opgevat. Daarop stond namelijk „Voor de zwartjes". NOORDWIJK - Praten met Russische en Amerikaanse as tronauten. Zo'n buitenkans krijgen maar weinig mensen. Stefan Hoefnagels van de Bronckhorstschool in Noord wijk kreeg die kans. Samen met drie andere scholiertjes, Mar- tijn Russchenberg, Linda van den Berg en André Dijkhuizen, behoorde hij tot de gelukkige winnaars van een prijsvraag die was uitgeschreven door de in middels officieel geopende Noordwijk Space Expo. De prijs bestond eruit dat de leerlingen vragen mochten stel len aan de ruimtevaarders, die gisteren met z'n zestigen de ruimtevaartexpositie in Noord wijk bezochten. De opdracht van de prijsvraag was welke vragen de scholieren zouden willen stellen als zij een ruimtevaarder zouden tegenko men. Het viertal had volgens de jury de leukste bedacht en Stefan Hoefnagels luistert aandachtig als Charles Conrad, bekend van de vlucht met de Apollo 12, iets uit- mochten vervolgens die vragen legt. In het midden WubboOckels. - (foto Dick Hogewoning) zelf 'in het echt' op de ruimte vaarders afvuren, daarbij bijge staan door Wendy de Haas, Kir- stin Delfgaauw, Rowenda Jo- ren, Michael Salman, Frank van der Vlugt en Bob Ruigrok die van de jury een eervolle ver melding hadden gekregen. Na een inleidend praatje was het wachten op de bus met de ruimtehelden uit twaalf ver schillende landen. Er ging een zucht van verlichting door het groepje scholieren toen de 'ho ge' bezoekers in levende lijve voor hen stonden. "Daar is Wubbo", herkende een oplettende leerling de enige Nederlandse ruimtevaarder Wubbo Ockels, die zijn buiten landse collega's voorging. In de Expohal zouden de vragen wor den gesteld en aansluitend de prijsuitreiking plaatsvinden. Onder leiding van Ockels wer den de vragen door de Ameri kaanse astronauten Charles Conrad (Apollo 12), Rick Hauck (Space Shuttle STS 26) en de Russische kosmonaut Valeri Kubasov (Sojoes 36) beant woord. De ruimtevaartjourna list en directeur van het plane tarium in Artis, Piet Smolders, zorgde voor de vertaling van het gesprek me de Russische asstro- naut Kubasov. Linda van den Berg werd na haar interview door Kubasov, naar Russisch gebruik, op beide wangen ge kust. Op de vragen die varieerden van 'hoe blijven jullie fit' (aan Ockels) tot het indringende re aliseert u zich dat na een kern ramp op aarde u en uw collega's de enigen zouden kunnen zijn' (aan Kubasov) werd soms speels en soms ernstig geantwoord. Na het vragenuurtje ontvin gen de vier winnaars een blauw ruimtevaart-uniform met insig nes en de zes met de eervolle vermelding een boek van Oc kels met opdracht cadeau. Ten slotte ging het hele gezelschap ook nog met de ruimtehelden op de foto. Als bewijs dat het echt is gebeurd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15