Warmondse tarieven reiniging flink omhoog 5Doodsangsten bij het leren fietsen 'Sommige attracties zijn voor jeugd best gevaarlijk' Open dag bij bolienbedrijven Toch vergunning voorillegale' afvalbedrijven in regio REGIO LEIDEN VRIJDAG 6 JULI 1990 Afscheidsavond fuserende school in Leiderdorp LEIDERDORP - Openbare ba sisschool De Springschans in Leiderdorp houdt vandaag een afscheidsavond omdat de school gaat fuseren. Leerlin gen, leerkrachten en ouders die de school de afgelopen 19 jaar hebben bezocht zijn van harte welkom. De avond be gint om 19.30 uur. De Springschans gaat fuse ren met de openbare basis school Prins Willem Alexan der (PWA). E. Snell, de huidige directeur van De Spring schans, wordt de nieuwe di recteur van de samengevoegde scholen. De gefuseerde school blijft de naam Prins Willem Alexanderschool dragen. In september verhuizen 48 leerlingen van De Spring schans naar de PWA. De PWA heeft ongeveer 200 leerlingen. Omdat de PWA geen leeg staande lokalen heeft worden vier lokalen van de rooms-ka- tholieke basisschool De Meije- hof gehuurd. De fusie tussen beide scho len is de eerste in een reeks van interne verschuivingen in het basisonderwijs. Een groot scheepse sanering is noodza kelijk omdat in Leiderdorp 20 lokalen leeg staan. De her schikking van lokalen hangt bovendien nauw samen met het plan van de gemeente om in nieuwbouwwijk Buitenhof midden-west twee nieuwe scholen te bouwen. Het minis terie wilde hiervoor alleen toestemming geven als in de rest van de gemeente de leeg stand zou verdwijnen. De gemeente overweegt het gebouw van De Springschans te verbouwen tot een multi functioneel kindercentrum. De plannen hiervoor zijn in voorbereiding. Een kindercen trum zou echter ook een plekje kunnen krijgen aan het Kwik staartplein. Wat er dan met het gebouw van De Springschans gaat gebeuren is nog onduide lijk. Leerlingen van de Hazerswoudse Johannes Post-school vermaken zich ondanks de regen opperbest in Duinrell. (foto Wim Dijkman) WASSENAAR - Pieter de Man had duidelijk te vroeg gejuicht in het Wassenaarse Duinrell. De on derwijzer van de Johannes Post- basisschool uit Hazerswoude- Dorpwas gistermiddag rond één uur nog best tevreden over het weer tijdens het jaarlijkse school reisje. Een uur later moet hij er toch wel wat anders over hebben gedacht toen de regen met bakken uit de hemel naar beneden kwam. Het moet de pret van de 98 leer lingen van zeven en acht jaar niet hebben gedrukt, want zij ver maakten zich ondanks de regen prima in het attractiepark. Ook meesterDe Man was best te spre ken over het aanbod in het Wasse naarse pretpark. "Wat ik zo knap vind in Duinrell is dat men er ie der jaar weer in slaagt om een aantal veranderingen in het aan bod van attracties aan te bren gen. Ieder bezoek ervaar ik dan ook als andersaldus de onder wijzer. "Eigenlijk heb je aan één dag niet genoeg". Ondanks de lovende woorden had De Man ook wat kritiek. "Sommige attracties zijn volgens mij voor jonge kinderen best wel gevaarlijk. Neem bijvoorbeeld die ballenzee. Als ze daar inspringen, komen ze met een harde klap op de bodem terecht en is de kans op let sel aanwezig. Daar zou wat op ge vonden moeten worden", zegt de meester. "Zo zijn er nog wel wat meer voorbeelden te vinden". Overigens is de kans groot dat de Johannes Postschool voor de laatste keer in Wassenaar is ge weest. De kosten voor vervoer en toegang rijzen de pan uiten voor het schoolbestuur is dat toch aan leiding om dergelijke reisjes eens te bekijken. We zitten nu al op een bedrag van 25 gulden en langza merhand is de rek eruit. We zoe ken naar een alternatief, zoals bijvoorbeeld een bosgebied. Dan heb je alleen te maken met de kos ten van de bus en voor de rest moe ten we dan maar zelf wat activi teiten bedenken om het toch aan trekkelijk te maken voor de kinde ren", aldus De Man. Oppositie wil verhoging in 1992 niet vastleggen Armeense jongeren in Wassenaar WASSENAAR Ghoar en Hovik Grigorian moesten de eerste dagen wel even wennen aan hun tijdelijke omgeving. Maar nu, terwijl ze inmiddels op de helft van hun vakantie in Wassenaar zijn, voelen ze zich al aardig thuis. De negenjarige Hovik laat het gesprek dan ook snel voor wat het is en verdwijnt naar de boerderij. Daar is uiteindelijk voor een stadsjongen veel meer te zien. Zus en broer Ghoar (13 jaar) en Hovik zijn afkomstig uit het Ar meense Leninakan, dat in decem ber 1988 door een zware aardbe ving werd getroffen. Het tweetal is op uitnodiging van Pax-Christi Kinderhulp voor drie weken te gast bij het gezin van Henk en Nél Nell aan de Maaldrift in Wasse naar. Zij maken deel uit van een groep van dertig kinderen die in gastgezinnen in Wassenaar, Leidschendam en Den Haag ver blijven. Een tweede groep van dertig kinderen is op bezoek in Pijnacker. Pax-Christi Kinderhulp organi seert al jaren vakanties voor bui tenlandse kinderen in ons land. "Dit jaar komen er tussen de 1500 en 2000 kinderen uit Berlijn, Noord-Ierland, Polen en Arme nië", vertelt Christa van de Lang- kruis uit Wassenaar. Zij is coördi nator van de werkgroep die de va kantie in Wassenaar heeft georga niseerd. Het onderbrengen van de kin deren in Wassenaar was volgens haar een hele klus. "Wassenaar- ders zijn niet zo spontaan. In het verleden hebben we ook eens een groep ondergebracht in Sassen- heim. Daar hangt dan een sfeer van 'dat zullen we met z'n allen even klaren'. In Wassenaar daar entegen moet je vreselijk je best doen". Bij voorkeur worden twee kin deren uit één gezin bij een gastge zin opgenomen. "Uiteindelijk ko men ze in een totaal nieuwe om geving en ook een geheel andere cultuur. Vooral in de eerste dagen vraagt dat nogal wat van de kin deren. Als ze dan met z'n tweëen zijn, hebben ze steun aan elkaar", merkt Lilik Hakhverdian uit Lei den op. Zij is uit Armenië afkom stig, maar woont al geruime tijd in ons land. "Maar de ervaring leert dat kinderen zich binnen de kortste keren aanpassen en dat de drie weken vakantie bijna pro bleemloos verlopen". De reis kost ongeveer 70.000 gulden per groep van zestig kin deren. Dat wordt betaald uit de kas van Pax-Christi en ook de plaatselijke organisatie probeert geld bij elkaar te krijgen om de kosten te dekken. Zo werd er in Wassenaar een sponsorloop ge houden en trad het kindertheater Ploef uit Leiden kosteloos in Was senaar op. Daarnaast neemt het gastgezin het verblijf voor zijn re kening. Niet iedereen komt in aanmer king om als gastgezin op te tre den. "Je bent verantwoordelijk voor die kinderen en dan kun je geen problemen hebben", zegt Christa van de Langkruis. "Voor af bezoeken twee begeleiders het gastgezin en kijken of zij de juiste instelling hebben om met die kin deren om te gaan. Ook voor de gastouders en de andere kinderen is het tenslotte een hele opgave. Daarnaast wordt justitie ge vraagd om een zogenoemde ver klaring van goed gedrag af te ge ven. Komt die verklaring niet, dan wordt het gastgezin ge schrapt. Gelukkig komt dat maar heel zelden voor". Gedurende drie weken worden er voor de kinderen tal van activi teiten georganiseerd. Zo stonden en staan er bezoeken aan Ma- durodam, Duinrell, Amsterdam en een discotheek op het pro gramma. Vooral Madurodam maakte indruk op Ghoar Grigo rian. "Aanvankelijk dacht ik dat het speelgoed was, maar het was klein-Nederland", merkt Ghoar op. "Ook het wassen-beeldenmu seum van Madame Tussaud vond ik prachtig. Maar eerst heb ik ge voeld of al die mensen niet echt WARMOND - De reinigings tarieven in Warmond gaan met 75 gulden omhoog. War mondse huishoudens beta len in 1991 247 gulden per jaar. In 1992 komt daar nog eens 75 gulden bij. De ta riefsverhoging is noodzake lijk vanwege de sluiting van de Leidse vuilverbrandings installatie. De gemeenteraad is gisteravond ak koord gegaan met de belastingver hoging. Alleen Progressief War mond (PW) wil zich voor 1992 nog niet vastleggen op een tariefsverho ging van 75 gulden, maar de fractie liet het niet op een stemming aanko- PW-woordvoerster mevrouw C.M. van Egmond-van Leeuwen drong bij het college aan op een on derzoek naar de mogelijkheid van kwijtschelding van een deel van de reinigingsheffing voor de laagste in- NIET AFSLUITEN - De Zuidbuurt- seweg in Zoeterwoude wordt niet voor doorgaand verkeer afgesloten. De verschillende vormen van af sluiting zouden te veel mensen schade berokkenen en geen enkele steun krijgen van provincie en buurgemeente Zoetermeer. De raadscommissie voor openbare werken was het gisteravond eens met die conclusie van de diénst ge meentewerken. Wel worden, op ver zoek van Progressief Zoeterwoude, nieuwe verkeerstellingen gehou den en volgt er een onderzoek naar verkeersremmende maatregelen. Bijdragen: Kees van Kuilenburg i Hovik, de twee Armeense kinderen die momenteel s waren", lacht zij verlegen. De beiden kinderen voelen zich inmiddels kind aan huis in de boerderij aan de Maaldrift. Een gevoel dat 'gastmoeder' Nel Nell ook heeft. "In het begin verliep het contact wat stroef omdat ze wat begrijpelijk wat aanpassings problemen hadden, maar nu gaat het erg leuk. Praten gaat nog wel met handen en voeten, maar we maken ook wat meer gebruik van de woordenlijst die we hebben gekregen en dat loopt wel. Maar uiteindelijk is het belangrijkste dat de kinderen het naar hun zin hebben. We hebben het gevoel dat dat het geval is". Henk en N$1 Nell hebben zich als gastgezin opgegeven naar aan leiding van de goede ervaringen van kennissen vorig jaar met twee Armeense kindertjes. "Uiteinde lijk hebben onze eigen kinderen alles wat hun hartje begeert en dat wil je anderen ook wel eens geven. En wij hebben er geen mo ment spijt van, tenslotte leer je al gastgezin in die periode ook nog veel over die cultuur waar Ghoar en Hovik vandaan komen", zegt Henk. "Alleen in het begin heb ik doodsangsten uitgestaan toen Ghoar en Hovik wilden leren fiet sen. Dat zijn zij niet gewend en dat had nogal wat voeten in aarde, maar nu rijden zij rond of ze het al jaren doen". LISSE Een groot aantal bolienbedrijven uit de regio doet mee aan een open dag op zaterdag 4 augustus. Het gaat hierbij om handels-, teelt- en vaste plantenbedrijven. Dat kondigde F. Zandbergen, secreta ris van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor bloembollencul tuur (KAVB) aan tijdens de eerste veiling van het nieuwe seizoen bij Hobaho. Het is de eerste keer dat in de bloembollensector een open dag wordt gehouden. In de tuinbouw is 'Kom in de kas' inmiddels een jaarlijks te rugkerend evenement dat door honderden belangstellenden wordt be zocht. Het initiatief voor de open dag in de zomermaanden is genomen door de Agrarische Structuurcommissie Bollenstreek. Ook de ervaringen van Ghoar zijn positief.. Zij geniet als stads kind met volle teugen van alles wat de boerderij biedt. "Dieren zoals bijvoorbeeld honden, kat ten en koeien kennen ze niet of nauwelijks", vertelt tolk Lilik. "Maar vooral het bezoek aan Am sterdam vond ik schitterend. Al die trams en die fijne boottocht door de kanalen", zegt Ghoar. Teleurstellend voor beide kin deren was dat de strandwande ling van Katwijk naar Wassenaar, die gistermiddag op het program ma stond, niet kon doorgaan. De weersomstandigheden waren dien aard, dat de wandeling werd afgeblazen. "Vooral ook omdat e onweer werd voorspelt en dan kun je het risico niet lopen", zegt Christa van de Langkruis. Of ook volgend jaar weer groep Armeense kinderen n Wassenaar komt, is nog niet be kend. Van de Langkruis: "Dat wordt van jaar tot jaar bekeken. Duidelijk is wel dat die vakanties veel betekenen voor die kinde ren. De ervaringen wijzen uit dat zij dank zij die vakantie sneller al die ellende kunnen verwerken". DEN HAAG - Zes bouw- en sloopafvalbe- drijven in Zuid-Holland zullen van het pro vinciebestuur binnen een half jaar een nieu we vergunning krijgen. Daarmee moet een einde komen aan de illegale verwerking van afval door die bedrijven. Door vertragingen in het provinciehuis sorteren de firma's, af komstig uit Wassenaar, Voorschoten, Zoe termeer, Rijswijk en Den Haag, op dit mo ment zonder vergunning hun afval. Provinciewoordvoerder Th. Hofman heeft dit gisteren gezegd tijdens een hoorzitting van de afdeling voor de geschillen van be stuur van de Raad van State in Den Haag. Bij die afdeling zijn de bedrijven in beroep ge gaan tegen de weigering van de provincie de gewenste vergunning te verlenen. Via een beroepsprocedure bij de Raad van State willen ze bereiken dat de provincie ge dwongen wordt de vergunning af te geven. De bouw- en sloopafvalbedrijven hebben een dergelijke vergunning tot 12 april vorig jaar gehad. Op die datum liep het eerste Pro vinciale Bouw- en Sloopafvalplan ten ein de. Op grond van een nieuw provinciaal plan zouden de bedrijven een nieuwe vergunning krijgen. De aanvraag daarvoor is door de provincie echter niet in behandeling geno men, omdat het nieuwe plan nog niet klaar Bij het opstellen van dat plan is vertraging opgetreden doordat de provincie het afval stoffenbeleid wil aanpassen aan de maat schappelijke veranderingen. In het nieuwe plan zullen zwaardere milieu-eisen worden opgenomen. De provincie verwacht binnen enkele maanden het plan rond te hebben en de bedrijven de gevraagde vergunningen te geven. Wet De Raad van State vindt dat de provincie de bedrijven echter niet zolang zonder vergun ning had mogen laten werken. De aanvraag voor die vergunningen had de provincie bij gebrek aan een nieuw plan maar aan het ou de plan moeten toetsen, aldus staatsraad M. Leyten. Leyten, waarnemend voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State: "Wat de provincie ge daan heeft is in strijd met de wet. Ik heb het idee dat de wetgever in Zuid-Holland niet te hoog genoteerd staat". De afdeling voor de geschillen van be stuur van de Raad van State in Den Haag doet over enige tijd een uitspraak in deze zaak. In april protesteerden de Voorschoten- se agrariër P. Zonneveld en de Werkgroep Milieubeheer Leiden bij de Raad van State tegen een van de zes bedrijven, dat van De Groot aan de Voorschotense Dobbeweg. De werkgroep repte toen van een ongecontro leerde rommel waarvan een enorme vervui ling uitgaat'. Ook memoreerde de woord voerder dat de provincie in 1982 een nader bodemonderzoek heeft aangekondigd, maar nog steeds niets heeft onderzocht. In de zaak van april is nog steeds geen uit spraak gedaan, maar het lijkt De Groot en andere bedrijven wel duidelijk te hebben ge maakt dat er snel duidelijkheid moet ko- komens. Burgemeester mevrouw G.W. van der Wel was hierover te rughoudend. "Je zou dan een inko- menstoets moeten doen en dat vraagt een hoop ambtelijke inzet. Ik kan niet direct ja zeggen, want er zit teveel aan vast". Warmond verwacht dat de afvoer van huisvuil na de sluiting van de Leidse verbrandingsinstallatie jaar lijks 270.000 gulden meer kost. Doordat de gemeenteraad gister avond ook akkoord is gegaan met het in bruikleen geven van 500 com- postvaten aan Warmondse burgers staat hier een besparing tegenover van 31.000 gulden. De gemeente gaat ervan uit dat Warmond jaarlijks 120 ton minder afval aanbiedt als 500 gezinnen ge bruik maken van de vaten. De ton nen zijn geschikt voor groente-, fruit- en tuinafval en kosten de ge meente maximaal 60.000 gulden. De gemeente hoeft alleen de vaten te betalen die daadwerkelijk worden afgenomen. Rompslomp WD-fractievoorzitter mevrouw C.A.M. Saris bewtijfelt of de ge meente 500 vaten zal afzetten. Dit aantal lijkt haar veel te optimis tisch. De WD gaat echter akkoord, omdat de gemeente de vaten in bruikleen wil afgeven. PW had de vaten juist liever gratis weggegeven en is bang dat er nu een grote admi nistratieve rompslomp onstaat. WD-wethouder W.A.B. de Vos (openbare werken) is daar niet bang voor. Hij wees erop dat er ook admi nistratieve problemen ontstaan wanneer de vaten worden weggege ven, omdat de gemeente naam en adres van de eigenaar toch moet controleren. De vaten worden in september geleverd. VOORSCHOTEN - Waar eens de Voorschotense watertoren stond, ligt al maanden een hoge berg zand en grond. Een deel van de grond kwam vrij bij het graven van een tunnel naast het NS-station, een ander deel van de grond was pure bosgrond. Nu slinkt de berg langs de doorgaande'Papelaan iedere dag. Agrariër Van Vliet heeft de grond gekocht om het te gebruiken voor het ophogen van zijn laag gelegen land langs Papelaan en spoorlijn, (foto ontmoetingsavond Stichting Mladost voor Joegoslaven in buurtcentrum De Boterbloem, aanvang 20.00 uur. bingo in buurthuis Westerha ven, aanvang 20.00 Uur. Hotnight met bands en disco in het Parkrestaurant van Avifauna, aanvang-20.30 uur. soosavond Stichting Homo- sexualiteit Alphen, aanvang 21.00 uur in gebouw SHA, Prinses Marij- Katwijk concert Ben van Oosten op het Van den Heuvel-orgel van de Nieuwe kerk, Voorstraat, aanvang 20.15 uur. Leiden in kader van de Leidse Laken- feesten: o a. 'drijvende vrouw' bij Rembrandtbrug (17.00 uur), op treden op het Waterpodium (20.30 uur) bij de Hoogstraat en nog veel zomerfeest met sponsorloop en loterij, van 18.00 tot 21.00 uur. openbare Montessorischool 'Apollo', Strausspad. Swatch Euro Roadshow '90, swingen popspektakel met Tony Scott. 2 Static, Girlstreet e.a. aan vang 19.30 uur bij Molen de Valk, Lammermarkt. Noordwijk zomerdbridge-drive Bridgeclub 'De Vuurbaak', inschrijven vanaf 19.15 uur, aanvang 20.00 uur in De Rank, Golfbaan. uitvoering door 'Echo der Dui nen', aanvang 20.00 uur, Vuurto renplein. ZATERDAG 7 JULI Alphen Resa roltoer om de Zegerplas >ver 2,5 im10u Katwijk braderie in en rond 't Trefpunt, vanaf 9.00 uur. duinwandeltocht Lions over 8, 10, 15 en 25 km, van 9.00 tot 13.00 uur bij strandpaviljoen Kees van Duyn. openlucht-schaken op het schaakplein bij restaurant De Zwaan, om 14.00 uur. muziek in het PAC-centrum door de Basin Street Jazz Band, van 14.00 tot 17.00 uur. plein (12.00 uur), straat-theater (13.00 uur), schaakmatch op drij vend schaakbord bij Witte Singe l/Arsenaalplein (14.00 uur). optreden heavy r< wel', vanaf 21.30 uur in bui 't Spoortje, Bernhardkade. Lisse familie-fietstocht WV voor leerlingen van de basisscholen met hun ouders, start van 9.00 tot 11.00 uur op parkeerterrein van De Poeleway, Ruishomlaan. Zudde, vanaf 13.00 u trum, Hoofdstraat. Warmond creatieve kunstmarkt op het pleintje bij de Pomp, van 10.00 tot Wassenaar spektakel 'Survival Run Was senaar', 25 km lopen/rennen met tal van hindernissen, start vanaf 10.00 uur op de Backershagen- laan (ijsbaan). optreden Symphonic Metal Band 'Satans Claw', vanaf 20.00 8 JULI Katwijk openlucht-schaken om 14.00 uur op schaakplein bij restaurant in kader van de Leidse Laken- feesten: lakenmarkt en standwer kersconcours in de binnenstad, van 10.00 tot 17.00 uur. straat- theater op het Stadhuisplein, kin derattracties bij Molen de Put en vele andere activiteiten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14