TAD 11 i FIDFN Maak het vanavond niet te laat!! Koets-o-theek niet naar Lammermarkt Minder publieke belangstelling voororiginele' Peurbakkentocht Leiden werpt bierviltjes in strijd tegen aids s LEIDSCH iÉS DAGBLAD VRIJDAG 6 JULI 1990 LEIDEN De gemeente Leiden werpt bierviltjes in de strijd tegen aids. De bierviltjes zijn bedrukt met illustraties, een korte tekst over veilig vrijen en het telefoon nummer van de Basisgezond heidsdienst. Ook gaat de gemeen ten voorlichting verschaffen op scholen over de voorkoming van besmetting met aids. Het college van B en W kondigt deze maatregelen aan in de beant woording van de vragen van het D66-raadslid P. Verzantvoort. Zij had gevraagd om meer voorlich ting over aids, omdat uit een on derzoek dat in Den Haag is ge houden, is gebleken dat 41 pro cent van de leerlingen geen con dooms gebruikt en 32 procent wisselende contacten heeft. Of er in Leiden ook meer con doomautomaten komen, is nog de vraag. D66'er Hoekema heeft hierop aangedrongen. Het college kan hierover nog geen toezeggin gen doen. Er wordt over dit pro bleem eerst een nota geschreven, waarbij rekening wordt gehou den met de vandalismegevoelig- heid van automaten. In de beantwoording van de vragen van Verzantvoort kondi gen burgemeester en wethouders wel aan dat er vanaf 26 juni een in zamelpunt voor het aids-fonds in de hal van het stadhuis \yordt ge plaatst. Ook flink aantal deelnemers blijft thuis Wel meerderheid voor sloop Parmentiercomplex LEIDEN - De Koets-o-theek verhuist vrijwel zeker niet naar de Lammermarkt nu ook zes leden van de CDA- fractie tegen de vestiging van de discotheek op die plek zijn. Omdat ook D66, Groen Links, twee WD-le- den en de SP zich uitspre ken tegen de nieuwbouw van een discotheek is er een ruime meerderheid in de Leidse gemeenteraad tegen het voorstel van B en W. Een en ander bleek gisteravond tij dens een gecombineerde vergade ring van de commissies volkshuis vesting en ruimtelijke ordening en milieu. Ter discussie stond een be sluit van het college van B en W dat drie hoofdpunten telde: een advies aan de minister van cultuur om het Parmentierpand aan de Lammer markt niet aan te wijzen als monu ment, een sloopvergunning af te ge ven voor het pand en akkoord te gaan met de nieuwbouwplannen. Behalve een geluiddichte bunker voor de Koets-o-theek behelzen die plannen de aanleg van bedrijfs ruimten en de bouw van woningen. Een meerderheid van de commis sie ging akkoord met het eerste punt, zodat er een negatief advies richting minister gaat over de mo numentale waarde van het pand. Hoewel CDA-woordvoerster Kramp in eerste instantie zei dat na der onderzoek noodzakelijk was, stemde ze wel in met het advies van B en W. Omdat ook de PvdA het voorstel volgde, was er in de com missie een krappe meerderheid voor het B en W-voorstel. Twijfel Anders verliep het met de eventuele vestiging van de Koets-o-theek aan de Lammermarkt. Bijna alle partij en twijfelden aan de stelling dat de studentendisco aan de Lammer markt veel minder overlast veroor zaakt dan op de huidige plek aan de Kruisstraat. Volgens het college is de overlast op straat van de komen de en vertrekkende discogangers te voorkomen door het aanstellen van toezichthouders. "Waarom kan dat niet op de huidige plaats?", wilde een Marepoortkadebewoner weten, die vlak naast de disco komt te wo nen als de plannen doorgaan. "Als het lukt de buurt klachtenvrij te ma ken, mag de Koets-o-theek van mij .komen. Alleen vraag ik me dan af waarom de disco niet op de huidige plaats blijft". Vrijwel iedereen deelde die twij fels. CDA-woordvoerster Kramp stelde zelfs geen enkel vertrouwen te hebben in de eigenaar van de Koets-o-theek. "De hinderwetver gunning voor de huidige locatie is geweigerd ondermeer omdat het moeilijk was afspraken te maken over de overlast op straat met de on dernemer. Ik heb er geen vertrou wen in dat het op de nieuwe locatie wel lukt". Drugsgebruikers Alleen PvdA-woordvoerder Ge- radts had geen enkele moeite met de verhuizing van de discotheek. Hij zei dat de bewoners van de Marepoortkade ten onrechte be vreesd zijn. Zij vertelden dat er nu al klachten waren over criminali teit, ondermeer veroorzaakt door drugsgebruikers. Maar volgens Ge- radts loopt het allemaal niet zo'n vaart. "Ik denk dat het zo ernstig niet is. In al die jaren heb ik ook nooit klachten gehad uit de Kruis straat", aldus Geradts, die sprak over criminaliteit. Hij werd direct gecorrigeerd door zijn partijgenote Koek, die hem toevoegde: "Dit is niet helemaal waar". Uit verslagen van de directie milieu blijkt ook duidelijk dat er sprake is van vechtpartijen, vernie lingen en andere vormen van van dalisme in de omgeving van de Kruisstraat veroorzaakt door de Koets. Uiteindelijk bleken dat D66, Groen Links, de SP, zes leden van de CDA-fractie en twee leden van de WD tegen het bouwplan zijn waarin ook de vestiging van de dis cotheek is opgenomen. Zowel de WD als het CDA moeten officieel nog fractieberaad hebben, maar lie ten niets aan duidelijkheid over hun stellingname over. "Op basis van de huidige infor matie willen zes CDA'ers, de niet- wethouders, geen Koets-o-theek op die plek", aldus Kramp, die een on derzoek bepleitte naar alternatieve plekken voor de disco. Schouwrapport Een meerderheid van de raad lykt ook tegen sloop van het Parmen tierpand te zijn. De meeste partijen, uitgezonderd de PvdA en vier leden van de WD-fractie, willen het hele pand of een deel ervan bewaren. D66, Groen Links en het CDA klaagden erover dat ondanks hun verzoeken er nog steeds geen schouwrapport ligt van de gemeen te. Volgens wethouder Van Rij is zo'n onderzoek duur en overbodig. Hij vindt, evenals de meerderheid van het college - alleen Groen Link ser De la Mar is tegen sloop - het pand niet de moeite waard om te be houden. De doorslag wordt daarbij gegeven door de hoge kosten die restauratie met zich meebrengt. Die kosten zijn op tien miljoen gulden geschat. Van onze redacteur Jan Rijsdam LEIDEN - Een dreigende wolk breuk is er vermoedelijk de oorzaak van dat het publiek gisteravond niet zo massaal is uitgelopen voor de jaarlijkse peurbakkentocht door de Leidse grachten. In tegenstelling tot vorige jaren stonden de Leide- naars deze keer niet overal rijen dik langs de kant om de merkwaardige bouwsels in het water gade te slaan. De dreigende hemel heeft vermoe delijk ook een aantal deelnemers op het laatste moment doen besluiten van de tocht door de Leidse grach ten af te zien want het eskader te water was minder groot dan, op grond van de aanmeldingen, werd verwacht. De verminderde belangstelling kon echter niet verhinderen dat de inmiddels traditionele peurbakken tocht een aantrekkelijke opening vormde van de Leidse Lakenfees- ten en weer enkele zeer originele deelnemers kende. Rond de Hoog straat was van de geringe toeloop ook niet zoveel te merken. Op het snijpunt van de Oude en de Nieuwe Rijn was het publiek wel weer in re delijk groten getale samenge stroomd om de vijfde peurbakken tocht te aanschouwen. Vanaf de Waagbrug en de tribune op de Aalmarkt hadden de belang stellenden goed zicht op de optocht te water. De meeste boten blonken nu niet bepaald uit in originaliteit. Een drijvende auto hebben we on derhand wel gezien en een groot wa renhuis als V&D liet zich met een mager schuitje ook niet van haar beste kant zien. Maar, tussen de drijvende vaartuigen bevond zich toch ook een aantal heel respectabe le bouwsels. Heel origineel, zeker in het kader van de recyclin, was de kano die ge heel was vervaardigd van plastic flessen. Het bijzondere vaartuig lag, tot ieders verbazing, uiterst stabiel in de Leidse wateren. Leuke bijdra gen waren ook de varende eend vol Donald Ducken, de UFO met mars mannetjes en de drijvende vee markt. In deze tijd van Van Gogh-gekte mocht een Vincent van Gogh oor op het water natuurlijk niet ontbreken. Het metersgrote oor bleek geheel vervaardigd van melkpakken. Heel fraai was ook het varende spektakel van café De Grote Beer: een haai die recht afvoer op een eiland waarop een onschuldig ogende juffrouw zich tegoed deed aan een glas marti ni. Naarmate het spektakel op zijn eind liep, veranderde overigens me nig vreemd vaartuig in een doodge wone zuipschuit. De jury, bestaande uit burge meester Goekoop, brandweercom mandant Mark en de directeur van De kano van plastic flessen viel in de prijzen, links op de foto de haai van de grote beer. de gemeentereiniging Van Gorsel, had het net als andere jaren niet ge makkelijk. Vanaf de 'boboboot' bij het terras op de Hoogstraat konden zij de stoet twee maal voorbij zien varen. Nietemin was de keus moei lijk en moesten de kelen goed ge smeerd worden om de discussie over de einduitslag tijdig te kunnen afronden. De eerste prijs (750 gulden) be sloot de jury uiteindelijk toe te ken nen aan de boot van 'De Leidse Uit- dag'. Het vaartuig met Spaanse dan seressen zal vermoedelijk vooral het vuur in brandweercommandant Mark ontstoken hebben. Pechvogels waren er dit jaar niet bij zodat de pechprijs niet kon wor den uitgereikt. Een paar jaar gele den ging deze prijs uitgerekend naar de Leidse brandweer, de orga nisator van de peurbakkentocht, omdat hun onderzeeër door onbe kende oorzaak naar de kelder ging. Ook deze keer zinde de stuur manskunst van de brandweerlieden brandweercommandant Mark niet. Hun vuurspuwende draak vloog, nabij de 'boboboot', zowat uit de bocht en dreigde de raamkozijnen van een naburig pand in de hens te steken. "Het zijn niet allemaal brandweerlieden die in de boot zit ten", vergoeilijkte Mark. "Wie is die vent met die dikke pens eigenlijk? Als dat een brandweerman was zou ik hem meteen voor de keuring gooien". De jury besloot dit jaar ook geen tweede of derde prijzen toe te ken nen. In plaats daarvan werd wel de prijs voor het origineelste vaartuig drie keer uitgereikt. De boot van De Grote Beer viel, uiteraard, in de prij zen en ook de kano van plastic fles sen (van Verheten) kreeg de ver diende erkenning tot de origineel ste te behoren. De derde prijs viel tenslotte te beurt aan de boot van Van Loef, met daarachter het drij vende oor van Vincent van Gogh. Een eervolle vermelding had de ju ry tenslotte nog over voor de UFO van de Warmondse brandweer. Al met al was de vijfde peurbak kentocht weer een geslaagd evene ment en, wonder boven wonder, bleef het gedurende de hele tocht droog. Fisser krijgt onderscheiding LEIDEN G. Fisser is vanmiddag onderscheiden met de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Fisser kreeg deze onderscheiding in verband met zijn afscheid als chef van de orthopedi sche instrumentmakerij bij de An na Kliniek. Daar heeft hij 44 jaar ge werkt. Hij was nauw betrokken bij een project dat samen met het AZL werd opgezet om armprotheses voor kinderen te verbeteren. Voorts was Fisser in 1976 in Libanon om beenprotheses aan te meten bij bur gers. Dat gebeurde in het kader van een ontwikkelingshulpproject. De versierselen werden opge speld door loco-burgemeester H. van Dongen. Verdachten van verkrachting aangehouden LEIDEN - De Leidse politie heeft vanochtend twee Leidenaren (22 en 32 jaar oud) in hun woning aange houden omdat ze er van worden verdacht medeplichtig te zijn aan de verkrachting van een 19-jarige vrouw afgelopen maandag. De vrouw werd maandag kort voor middernacht op het fietspad bj de Doctor Lelylaan vastgegrepen door een man die haar meesleepte naar wat bosjes naast de tunnel. Daar werd ze verkracht. De politie arresteerde meteen al een 21-jarige Leidenaar die verdacht wordt van de verkrachting. Uit onderzoek is gebleken dat twee andere verdachten de vrouw, tijdens de verkrachting, in be dwang hebben gehouden. Dit twee tal werd vanmorgen gearresteerd. Opbrengst Anjeractie LEIDEN De opbrengst van de Anjeractie bedraagt in Leiden 12.909 gulden. Het geld is ingeza meld door 28 amateurverenigingen, die onder andere een loterij hielden en een midzomercollecte. De hoofd prijs van de loterij, een bedrag van 1000 gulden, is gevallen op nummer 10.186. De lijst met overige winnende nummers ligt ter inzage bij de balie van het Stadhuis en bij de Stichting Welzijn aan de Breestraat. Het An jerfonds geeft subsidies aan vereni gingen die zich bezighouden met amateuristische kunstbeoefening. LEIDEN Wethouder Walenkamp van verkeer heeft gisteren de laatste ANWB-fietswijzer in Leiden geplaatst. Met de plaatsing van het bekende bordje met de rode fiets bij Molen de Valk is het project om Leiden en directe omgeving van fietsbewegwijzering te voorzien afgesloten. Met de bewegwijzering maakte de ANWB vijfjaar geleden een begin. De totale kosten van het plaatsen van de borden in Leiden bedragen 250.000 gulden. Vanwege die kosten is het project over vijfjaar uitgesmeerd. De ge meente Leiden heeft die kosten voor haar rekening genomen, terwijl de ANWB voor de uitvoering zorg droeg. Het bord bij Molen de Valk is het 88ste in Leiden. In Leiderdorp, Voor schoten, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude zijn nog eens 100 van derge lijke wegwijzers geplaatst. J. van Houwelingen, chef bewegwijzering van de ANWB, wees erop dat de geplaatste fietswegwijzers het meest geschikt zijn voor plaatsing in de stad. Leiden kwam voor de zogenaamde 'paddestoelen' niet in aanmerking omdat die alleen geplaatst worden in 'open landschap. "Die vallen daar voldoende op". (foto Loek Zuyderduin) (Hein Chrispijn verhuist naar Hoge Rijndijk 260) De tijd dringt. Nog 'n paar uur z Hein in het wooncen Daarom morgenochtend vanaf 6 uur TOTALE LEEGVERKOOP Nog nooit kocht U zo voordelig de mooiste meubelen, morgen gaat Hein tot het uiterst! 30 tot 60% korting op: bankstellen, «^heini grenen salontafels, eethoeken, chrispijn kasten, spiegels, verlichting en rieten meubelen, M V/w LEIDEN, HOGE RIJNDIJK 88 071-141697, door de Leidse grachten varen. Vrouw verzon verkrachting LEIDEN - De 20-jarige Leidse vrouw die het afgelopen weekeinde bij de politie aangifte heeft gedaan van verkrachting blijkt die te heb ben verzonnen. De vrouw zou door een onbekende man, onder bedrei ging, gedwongen zijn mee te lopen naar een basketbalweldje aan de Morssingel waar hij haar zou heb ben verkracht. De politie twijfelde aan de juist heid van het verhaal. Uit onderzoek is gebleken dat de vrouw met een vriend was uit geweest en de ver krachting heeft verzonnen om haar late thuiskomst voor haar ouders aannemelijk te maken. Annie's Verjaardag liet een taart LEIDSE LAKENFEESTEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13