Bezorgde reacties Philip s-vestigingen Primafoon Voor de nieuwsgierige meeluisteraars onder ons hebben we 'n extra oor. Europese bonden: Philips moet open kaart spelen Optimisme bij lampen, schok bij chips De Vries wil werkgevers tot goede doelen FNV bekeren Schoolverlaters vanaf 1997 werk gegarandeerd Asielzoekster beticht PTT Telecom van discriminatie Lompenfirma Kalfus gesloten na stakingen WOENSDAG 4 JULI 1990 PAGINA 5 Van onze correspondent Marien van den Bos BRUSSEL De vakbonden die personeel van Philips in negen Europese landen vertegenwoor digen, hebben gisteren in Brussel een aantal afspraken gemaakt over de manier waarop de nieuwe reorganisatieplannen van het Philips-concern tegemoet wor den getreden. Behalve een drin gend verzoek aan de Groepsraad (het hoogste bestuurscollege) van Philips, om volledig inzicht te ge ven in de plannen om de bezem te halen door twee divisies, zal ook per land door de bonden zélf wor den gekeken waar de grootste klappen zijn te verwachten. Philips heeft altijd geweigerd op Europees niveau ontmoetin gen te hebben met de gezamenlij ke industriebonden. Al jaren pro beren de Industriebonden van FNV en CNV tevergeefs het con cern ervan te overtuigen dat, waar het concern zich ook, internatio naal organiseert en reorganiseert, de werknemers in diverse landen niet tegen elkaar uitgespeeld wensen te worden. Districtsbestuurder van de In dustriebond FNV, Jan Cuperus, zei na afloop van de vergadering met Europese collegabonden in Brussel echter goede hoop te heb ben dat de nieuwe sterke man van Philips, Jan Timmer, in dit op zicht een andere koers zal volgen. "In zijn toespraak tot de aandeel houders op maandagochtend heeft Timmer immers gezegd ge sprekken te willen hebben op alle niveaus". Bovendien heeft Cuperus de er varing dat bij de reorganisatie van de divisie voor Consumenten Electronica (audio en video) onder leiding van dezelfde Tim mer wel werd ingegaan op het verzoek van de bonden om in zicht te geven in de plannen el ders in Europa. "Dat is toen door Timmer netjes op een rijtje gezet. Ik denk dat ons dringende ver zoek nu anders zal worden behan deld dan tot voor kort", aldus Cu perus. Vertraging De vertegenwoordigers van de bonden uit Nederland, België, Frankrijk, de Bondsrepubliek, Oostenrijk, Denemarken, Spanje, Italië en Groot-Brittannië schat ten het aantal mensen dat in Eu ropa in de divisies 'Componen ten' en 'Informatie-systemen' werkt op ongeveer 30.000. Tim mer kondigde in zijn eerste toe spraak als voorzitter van de Groepsraad maandag aan dat in deze divisies met name in Eu ropa zo'n 10.000 arbeidsplaat sen komen te vervallen. De vertegenwoordigers van de negen bonden konden gisteren in Brussel nog niet precies alle vesti gingen van de beide divisies in kaart brengen. Het onderzoek dat nog moet plaatsvinden door de diverse bonden vertraagt onge twijfeld de hechtheid van een ge zamenlijk Europees optreden van de zusterbonden. Terwijl juist de snelheid waarmee de reorganisa tie bij de divisies moet worden uitgevoerd juist de grootste onge rustheid bij de bonden heeft te weeggebracht. Philips is, na de recent verzelf standigde PTT, is het nog altijd de grootste particuliere werkge ver in Nederland. Van de bijna 100 grote en kleine Philips-vesti- gingen in Nederland liggen voor de bonden nu vooral de volgende vestigingen onder schot: van de divisie Componenten de vestigin gen in Waalre (350 werknemers), Nijmegen (3300), Sittard (1600), Roermond (940), Uden (130), Zwolle (500) en Stadskanaal (1000) en van de divisie Informa tiesystemen de vestiging Apel doorn (ongeveer 1000 werkne mers). Bij elkaar geteld ruim 8800 werknemers met een onzekere toekomst. Witte boorden Wanneer de schatting van de an dere bonden in Europa klopt en er in beide divisies zo'n 30.000 mensen werkzaam zijn Philips zelf weigert dergelijke informatie te verschaffen gaat het globaal om een inkrimping van een derde van de werkkracht. Heel globaal zou dat voor de Nederlandse be drijven het verlies van een kleine 3000 arbeidsplaatsen betekenen. Een enorm aantal, maar inmid dels al de helft minder dan wat de bonden in een eerste reactie vreesden. Opmerkelijk is dat de bonden in Brussel nog geen strategie heb ben vastgesteld voor het geval de Groepsraad geen inzicht wil ge ven over de plannen in Europa en er sprake zal zijn van ontslagen. Want vooralsnog ziet ook Cu perus de Philips-werknemers in bijvoorbeeld Wenen of Marseille niet in staking gaan om het ont slag in bijvoorbeeld Sittard te be strijden. Of omgekeerd. Extra probleem voor de Indus triebonden is daarbij dat een groot deel van de aangekondigde bezuiniging op arbeidsplaatsen de werkers met 'witte boorden' zal treffen: de hoog geschoolde onderzoekers en ontwikkelaars van produkten en de verkoopaf delingen van met name de com puters. "Voor de witte boorden is het net zo erg om in de ww te ko men als voor de fabrieksarbei der", stelt Cuperus vast. Maar feit is dat die witte boorden-arbeider doorgaans niet en soms bij een andere bond georganiseerd is. Van onze GPD-correspondenten DEN HAAG/ARNHEM/ROOSENDAAL/HOORN Bij de diverse Philips-vestigingen in Nederland is uiteenlopend gereageerd op de aankondiging van de nieuwe president van het concern, Jan D. Timmer, dat er in Europa nog eens 10.000 arbeidsplaatsen zullen ver vallen. Bij de chip-fabrieken in Nijmegen (ruim 3000 werknemers) is de schok zoals te verwachten hard aangekomen. Bij de goed draaiende lampenfa brieken in Roosendaal en Terneu- zen blijft daarentegen groot opti misme bestaan over de toekomst, evenals bij Telecommunicatie- en Datasystemen in Hoorn. Morgen komen de directeuren van de vesti gingen van de Nederlandse Philips Bedrijven bijeen om zich te beraden over de aangekondigde reorganisa ties bij Philips. Volgens mevrouw G. de Boer, districtsbestuurder van de Indus triebond FNV in Gelderland, heb ben de reorganisatieplannen bij de Philips-werknemers in Nijmegen voor een schok gezorgd. Nijmegen is een van de belangrijkste Philips- vestigingen voor de produktie van 'chips', onderdeel van de divisie Componenten, die samen met de di visie Informatie-systemen (compu ters) het zwaarst getroffen zal wor den door de bezuinigingen in het Toch wil het personeel in Nijme gen even wachten met het uiten van de verontrusting tot de reorganisa tieplannen wat concreter zijn. Die duidelijkheid is er al wel bij 'Data- systems' in Apeldoorn, waar nog dit jaar zo'n 200 arbeidsplaatsen moe ten verdwijnen: 140 in de produktie en nog eens 50 bij de ondersteunen de diensten. De ondernemingsraden van de vestigingen in Apeldoorn en Den Haag (waar de verkoop van compu ter- en telecommunicatie-apparaten is geconcentreerd) komen volgende week bijeen om de situatie te be spreken. In de Haagse vestiging (1350 personeelsleden) wordt al sinds twee jaar gewerkt aan een re organisatie, waarbij tussen de 50 en 100 personen elders binnen de on derneming geplaatst worden, naar een ander bedrijf moeten verhuizen of vervroegd met pensioen kunnen. De zeventig uitzendkrachten ver dwijnen in ieder geval. Volgens de voorzitter van de on dernemingsraad in Den Haag, J. Wassink, zijn de Haagse en Apel- doornse vestigingen nauw bij el kaar betrokken. "We gaan elkaar in formeren, zodat we inzicht kunnen krijgen in hoe redelijk de plannen van de directie allemaal zijn. We vinden op voorhand dat ons bedrijf niet alleen moet kijken naar moge lijke afbouw van verschillende tak ken, maar vooral naar versterking van takken waar we juist heel goed in zijn". Van een 'terneergeslagen stemming' onder het personeel is volgens hem echter geen sprake. Lampen In weerwil van de dramatische ver liescijfers die de nieuwe sterke man van Philips, Jan Timmer, maandag aankondigde heerst er in veel Ne derlandse Philips-vestigingen opti misme. Volgend jaar bereikt Phi- lips-Roosendaal een produktie van honderd miljoen lampen per jaar. Het personeelsbestand is daar in de afgelopen vijf jaar met 300 personen uitgebreid tot 1700. Directeur A. van Liere spreekt de verwachting uit dat dit aantal zich de komende jaren zal stabiliseren. Bij de vestiging voor Telecommu nicatie- en Datasystemen in Hoorn heeft de ondernemingsraad giste ren de 500 personeelsleden gerust kunnen stellen met de mededeling dat hier vooralsnog geen ontslagen vallen. Omzet en bedrijfsresultaten hebben juist tot en met mei van dit jaar een gunstige ontwikkeling te zien gegeven. De plannen om deze winstgevendheid verder te verbete ren zullen onverkort doorgaan, zo heeft de directie in Hoorn laten we ten. Reparatie aaw Mensen die als gevolg van een wijzi ging van de algemene arbeidsonge schiktheidswet (aaw) hun uitkering op 1 juni zouden verliezen, behou den die tot 1 juli 1991. Ook de Eerste Kamer is gisteren akkoord gegaan met een wetsvoorstel van staatsse cretaris Ter Veld (sociale zaken) dat dit regelt. Rond Parijs lam Franse luchtverkeersleiders, die on tevreden zijn over hun betaling en werkomstandigheden, zijn gisteren een driedaagse staking begonnen waardoor het vliegverkeer van en naar Parijs ernstig wordt gehin derd. Enkele buitenlandse lucht vaartmaatschappijen, waaronder de KLM en Swissair, hebben hun vluchten naar de Franse hoofdstad geannuleerd of beperkt. Extra boringen De provincie Noord-Holland is te gen het besluit van minister An- driessen van economische zaken om de vergunning aan de Neder landse Aardolie Maatschappij (NAM) voor olie- en gasboringen in het IJsselmeer te verlengen. Gede puteerde Staten gaan tegen deze be slissing in beroep bij de Raad van State. Suriname werkt De Surinaamse vakbonden hebben gisteren een nationale staking afge zegd nadat president Shankar hen met een kort geding had gedreigd. De raad van vakbonden verklaarde echter dat het aflasten van de sta king een tactische maatregel was en geen stap om de rechtszaak te ontlo pen. De raad was 25 juni begonnen met het organiseren van werkon derbrekingen om de regering te dwingen economische en militaire hervormingen door te voeren. Noorse platforms Van de 4000 werknemers op de olie- en gasplatforms op de Noordzee die zondag in staking zijn gegaan, heeft een meerderheid zich niets aange trokken van het door de regering uitgevaardigde stakingsverbod en is gisteren niet aan het werk gegaan. Ook hebben sommige vakbonden geweigerd gehoor te geven aan het stakingsverbod van de minder heidsregering. DEN HAAG (GPD) - Minister de Vries (sociale zaken) 'wil werkge vers ertoe overhalen een deel van de loonruimte te reserveren voor 'goe de doelen', zoals de vakbonden on langs hebben voorgesteld. De Vries zei het 'veto' van de werkgevers tij dens het onlangs gehouden Voor jaarsoverleg niet als een voldongen feit te zien. Het plan van de bonden voorziet in het reserveren van 1 pro cent van de loonruimte voor knel punten als de gezondheidzorg en de arbeidsongeschiktheid. De Vries zei dit gisteren tijdens een gesprek met de Kamer over het Voorjaarsoverleg. waarin de ar beidsvoorwaarden worden bespro ken. De oppositie (WD, Groen Links en D66) en in mindere mate regeringspartij PvdA hadden forse kritiek op het resultaat van het over leg. De Vries ontkende zijn verant woordelijkheid te hebben ontlopen. "De arbeidsvoorwaarden zijn sinds 1982 een zaak voor de sociale part ners. Als je eenmaal die principiële keuze hebt gemaakt, kun je niet meer selectief winkelen door nu eens met de een afspraken te ma ken. en dan weer met de ander. Als je dat toch doet verziek je het socia le klimaat voorjaren". Hij gaf aan dat de werkgevers voor 1 oktober met 'substantiële' voorstellen over onder meer de ar beidsongeschiktheid moeten ko men. Tijdens het Voorjaarsoverleg kwamen die volkomen onverwacht met een ingrijpend voorstel, waarin zij zich bereid verklaarden gehandi capten in dienst te houden. Over een wetsvoorstel waarin een ont slagverbod wordt geregeld, wilde De Vries nog niet praten. "Ik reken op duidelijke afspraken dit najaar". mumloon. De bedoeling is dat de jongeren naar 'echte' banen door stromen. De Vries houdt in vast aan het tot- standbrengen van een 'sluitende aanpak', zoals de Kamer eiste. Wel is er een ontheffingsmogelijkheid ingebouwd voor gemeenten die 'tij delijk niet tot uitvoering in staat zijn'. Na opzeggen baan wegens geboorte terug bij Amro AMSTERDAM (ANP) - Wie bij de Amrobank werkt, maar wegens ge zinsuitbreiding zijn of haar baan op zegt, kan een garantie krijgen om binnen vijfjaar weer bij de bank aan de slag te kunnen. Een woordvoer der van de Amrobank heeft dit gis teren desgevraagd bevestigd. Dit nieuwe is openbaar gemaakt in het personeelsblad voor manage ment PW. De regeling geldt voor mensen die minimaal drie jaar in dienst zijn geweest bij de bank. Ze moeten bij hun vertrek kenbaar ma ken dat ze binnen enkele jaren hun baan terugwillen. Volgens de woordvoerder is de regeling opgezet binnen de cao en is ze bedoeld voor zowel mannen als vrouwen, die door geboorte of adoptie hun baan tijdelijk opzeg gen. De terugkeerregeling is opge zet voor Amro-personeel dat op functieniveau 3 werkzaam is. De ty pistes van de bank zitten bijvoor beeld op dit niveau. In 1991 betreft dat alle werkloze jongeren van 16 en 17 en werkloze schoolverlaters van 18 tot en met 20 jaar. In 1992 volgen werkloze niet- schoolverlaters van 18 tot en met 20 en de 21-jarige werkloze schoolver laters. Vanaf 1993 (tot en met 1997) wordt de doelgroep elk jaar met een jaarklasse werkloze schoolverlaters uitgebreid. Het gaat om 32-uursba- nen tegen 80 procent van het mini- vrouw, die in Nederland een ver blijfsvergunning heeft aangevraagd en een uitkering ontvangt op grond van de regeling opvang asielzoekers (ROA), wordt door de telefoon dienst gedwongen tot het betalen van een waarborgsom van 750 gul den, anders krijgt zij geen telefoon aansluiting. De PTT sprak tijdens de behan deling van de zaak mogelijke discri minatie tegen. De telefoondienst is gerechtigd bij twijfel over de finan ciële positie van de aanvrager van een telefoonaansluiting een waar borgsom te vragen. Van mensen met een ROA-uiikering (450 gulden per maand) vraagt de PTT een der gelijk bedrag altijd. Volgens de PTT bleken asielzoekers in het verleden regelmatig betalingsproblemen te hebben. Zo werden in 1989 ruim 100 ROA-gerechtigden in het telefoon- district Amsterdam afgesloten we gens betalingsachterstanden. De PTT bleef met een half miljoen gul den aan onbetaalde nota's zitten. Uitspraak 9 juli. TILBURG (ANP) - Het Tilburgse textiel veredelingsbedrijf Kalfus sluit definitief de poort. Dat heeft de vergadering van aandeelhouders van het bedrijf besloten. Voor de tachtig werknemers van het bedrijf, onder wie de vijftig Turkse werk neemsters die bijna tien weken heb ben gestaakt voor betere arbeids voorwaarden, wordt collectief ont slag aangevraagd. Volgens advocaat Bruinsma is het bedrijf door de staking 1,1 mil joen gulden aan orders misgelopen op een totale omzet van 5 miljoen. De klanten zijn voorgoed voor het bedrijf verloren gegaan. In het conflict bleven staaksters en werkgever de afgelopen weken, zonder elkaar veel toe te geven, te genover elkaar staan. Bemidde lingspogingen van de gemeente Til burg en in kort geding de Amster damse rechtbankpresident mr. B. Ascher, mislukten. Volgens dis trictsbestuurder E. Schellenberg van de Industriebond FNV lag de kern van het geschil in de opstelling van Kalfus, "die tot het laatst toe weigerde zijn werknemers volgens de eisen van deze tijd te behande len". Volgens mr. Bruinsma lagen sociale en culturele achtergronden ten grondslag aan het conflict. De staaksters zijn bijna allemaal twee verdieners die hun kinderen niet in opvang willen onderbrengen. WEST-BERLIJN De Oostduitse mark mag dan officieel 'dood' zijn, op de zwarte markt doet hij het nog goed. Twee dagen na de begrafenis van de onpopulaire munt en de introduktie van de Westduitse mark in de DDR, wapperen handelaren nog steeds met de afgeschafte bankbiljetten. De koers ligt op 1.90 voor een Westduitse mark. Volgens de handelaren doet het Oostduitse geld het nog steeds goed. Hoewel de Ostmarken in winkels en door bedrijven niet meer worden geaccepteerd, nemen banken ze tot het einde van deze week nog in. De wisselkoers ligt twee op één. Oostduitsers die nu Westduitse marken op de zwarte markt wisselen voor Ostmarken en deze op hun spaarrekening zetten, kunnen een winst maken van 90 pfen nig. Overigens hebben techneuten de hardheid van de marken vergeleken: de Westduitse is maar 1,366 keer harder dan zijn aluminium oosterbuur... (foto AP) DEN HAAG (ANP) - Vanaf 1997 krijgen schoolverlaters tot 27 jaar die zes maanden werkloos zijn een baan en/of opleiding aangeboden bij de overheid of in de zorgsector. In dat jaar moeten dan alle jongeren tot 27 jaar aan de slag zijn. In 1991 wordt een begin worden gemaakt met de invoering van de 'jeugd- werkgarantiewet'. Dat blijkt uit wijzigingsvoorstel len van de jeugdwerkgarantiewet, die de bewindslieden De Vries en Ter Veld van sociale zaken en werk gelegenheid gisteren aan de Twee de Kamer hebben gezonden. Aanvankelijk zou de wet per 1 juli worden ingevoerd, maar dat blijkt niet haalbaar. Het kabinet heeft de tijdelijke maatregelen die jongeren aan garantiebanen moeten helpen verlengd, in afwachting van invoe ring van de jeugdwerkgarantiewet per 1 januari 1991. Dan ook kan een begin worden gemaakt met de 'slui tende aanpak' die stap voor stap zal worden uitgebreid totdat alle jonge ren tot 27 jaar er onder vallen. Ze krijgen eerst zes maanden de tijd een baan te vinden, lukt dat niet dan vallen ze onder het bereik van de wet. Wie werk of scholing weigert krijgt geen uitkering. DEN HAAG (ANP) - Een Chinese vrouw uit Eindhoven is het slacht offer van een ongelijke behandeling door PTT Telecom. Dat betoogde de advocate van de vrouw gisteren in kort geding voor de president van de rechtbank in Den Haag. De De winkel van PTT Telecom. (JMMJ PRIMAFOON VAN PTT TELECOM IS ÖEVESTIGD IN: ALPHEN A/D RIJN, DREESPASSAGE 10 -GOUDA, KLEIWEG 108 - LEIDEN, HAARLEMMERSTRAAT 88 ADVERTENTIE samen met d'r vriendin die ene jongen uit de klas wil bellen. Met onze meeluisterset is het gesprek voor twee oren te volgen. Zo'n extra 'oor' op uw toestel hebt u al voor f 34,95. Hij is er in het wit, grijs, zwart, beige en rood en past op de Vox 120,Twintoon Basic en Twintoon 10, en op Nederlands populairste huurtoestel, de T88. Als u nou nog steeds een ouderwetse telefoon hebt staan, is 't misschien 'n leuke reden om 'ns een nieuwe uit te zoeken. Graag tot ziens bij ons in de winkel. U kunt ook bellen voor meer informatie: 06-0402. U hebt het vast ook wel 'ns. Die tele foontjes waar je 't liefst met z'n tweeën naar luistert. Als 'n familielid uit een ver land belt. Of voor uw dochter, als ze

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5