Aankopen defensie miljoenen te duur G& Ritzen wil maatregelen iets aanpassen Onzekerheid troef bij personeel defensie Vader wilde samen met opa moeder Dennise lesje leren SPROEIEN VAN HET AARDAPPELGEWAS Krakers uit de rechtszaal verwijderd in Groningen 'n Kijkje in de keuken van Man en vrouw wellicht samen in de gevangenis WOENSDAG 4 JULI 1990 ito™ PAGINA 3 Rekenkamer kraakt beleid aanschaf Leopard 2 DEN HAAG (ANP/GPD) - De Algemene Rekenkamer heeft geen spaan heel gelaten van de manier waarop het ministerie van defensie Nederlandse bedrijven heeft ingeschakeld bij de aanschaf van 445 Duitse Leopard 2 tanks. Die inschakeling heeft er toe geleid dat de tanks 338 miljoen gulden duurder werden. In plaats van de verwachte 6.000 mensjaren werkgelegenheid heeft de opdracht de Nederlandse bedrijven maar 3.200 mensjaren opge leverd. ROERMOND (ANP/GPD) - De va- der en de grootvader van Dennise Grutter hebben de moeder een lesje willen leren omdat zij de baby niet op traditioneel Turkse wijze op voedde. Vader en grootvader von den via twee vrienden een man uit Eindhoven bereid om Dennise te ontvoeren op het moment dat de moeder (samen met de vader) een broodje shoarma zat te eten in het centrum van Roermond. Het was de bedoeling om de negen maanden oude baby na twee weken weer aan de moeder terug te geven. Dat heeft Justitie gisteren be kend gemaakt. De vader, grootva der en drie vrienden hebben de ont voering inmiddels bekend. De bera- mers van het plan beweren overi gens dat ze niet de bedoeling heb ben gehad Dennise via België naar Turkije te brengen. "Daarvoor is ook geen aanwijzing gevonden", al dus officier van justitie J. Elands. Evenmin is gebleken dat de moe der van de baby iets van het plan heeft geweten. Nu het onderzoek rond is zijn de aangehouden ver dachten weer op vrije voeten ge steld. Er bestaat geen vluchtgevaar, zo meent Justitie. Ook valt geen ge vaar voor Dennise te duchten. Voor zover de politie heeft kun nen nagaan, was de relatie tussen de vader en de moeder van de baby niet best. Ze hadden regelmatig gro te ruzie. Op grond hiervan is de ont voering in scene gezet. De vader sprak er over met de grootvader en schakelde, een vriend uit Weert in. De man uit Weert betrok zijn broer bij de zaak. Beiden vonden een 25- jarige Eindhovenaar bereid om voor duizend gulden de baby uit de auto van de ouders te ontvoeren toen zij een broodje shoarma aten. De Eindhovenaar vertrok met Dennise naar het Belgische Bree waar een echtpaar, familie van de twee broers uit Weert, voor de baby zou zorgen. Volgens de verdachte hoefde Dennise maar veertien da gen elders te verblijven. Het echt paar kreeg echter na enkele dagen onderling ruzie en bracht de baby terug naar de broers in Weert. Vanwege de enorme publiciteit over de ontvoering besloten de ont voerders de baby op 15 mei achter te laten bij een tankstation in Weert. Een van de broers gaf de politie via de telefoon de anonieme tip gaf v/aar de ontvoerde baby kon wor den teruggevonden. De vader van Dennise was hiervan op de hoogte. Daar de politie er aanvankelijk re kening mee hield dat de ontvoer ders losgeld zouden eisen werd de woning van de ouders in Kessel geobserveerd. Het viel daarbij op dat regelmatig de man uit Weert voorreed met een Mercedes voor zien van een kenteken uit Ham burg. Toen de stem van de anonieme tipgever via het tv-programma 'Op sporing verzocht' door drie getui gen werd herkend als die van de man uit Weert besloot de politie hem aan te houden. Hij bleek echter met vakantie naar Turkije te zijn. Inmiddels had de politie voldoende bewijzen in handen om de vader van de baby te arresteren, later zijn vriend (de ene broer uit Weert), de man uit Eindhoven en tenslotte ook de grootvader. Op 30 juni kon de an dere man uit Weert worden gearres teerd toen hij terugkeerde van va kantie uit zijn vaderland. De Rekenkamer schrijft dat in een rapport dat vanmorgen is gepubli ceerd. De handelswijze van Defen sie is "teleurstellend en duur" ge weest, zo wordt geconcludeerd r eigenlijk nog niet mogelijk. Er mer niet geïnformeerd. Dat gebeur- nog geen vergelijkbare offer- de pas in 1985. De verklaringen die tes beschikbaar. Over de prijs de Leopard werd maandenlang c derhandeld, terwijl de prijs i beschouwd. Maar daar blijft het niet bij. Defen- XM-1 als een vaststaand feit werd sie blijkt de uitvoering van de com pensatie-opdrachten door de Ne derlandse industrie niet inhoude lijk te hebben gecontroleerd. Ook is de Tweede kamer niet periodiek ge ïnformeerd over de effecten De Rekenkamer heeft ook kritiek op het al lopende programma i Wat" de kostenramingen betreft Defensie om 468 verouderde heeft de Rekenkamer achterhaald Leopard 1-tanks te verbeteren. De npensatiebeleid en de kosten Kostenramingen dat ramingen bewust neerwaarts kosten zijn bijgesteld waardoor financiële knelpunten onzichtbaar bleven. middelen en simulatoren in band met de aankoop van Leopard 2 tanks werden ook daarvan, zo stelt de Rekenkamer. Toen het besluit tot aanschaf van de moderne Leopard 2-tank in 1979 werd genomen was een verant- laagd tegen beter weten woorde keus tussen de twee kandi daten, de Leópard-2 en de Ameri- kamer. Toen kaanse XM-1, volgens de Rekenka- dit programma zijn tus- 1979 en 1987, toen het program ma "aanmerkelijk later dan voor- zien" is voltooid, opgelopen van 300 er- miljoen tot 579 miljoen gulden, "een de aanzienlijke overschrijding". Daar er- komt bij dat de verbetering in de ei- "Af- gen tank werkplaatsen van de land- keurenswaardig", aldus de Reken- macht werd uitgevoerd. De kosten ;r. Toen in 1979 de ramingen daarvan zijn niet opgenomen. Het, werden verhoogd werd de Ka- gaat daarbij om nog eens enkele honderden miljoenen guldens. Het doel GRONINGEN (ANP/GPD) - Bij het begin van de tweede dag van het krakersproces zijn vanmorgen ne gen verdachten uit de rechtszaal verwijderd. Dit gebeurde op last van voorzitter van de strafkamer, G. Knigge. Hij besloot hiertoe nadat de krakers hadden geweigerd naar vo ren te komen om te worden geïden tificeerd. De sfeer was daardoor vanmorgen wat grimmiger dan gis teren op de eerste dag van het pro- Het besluit van de voorzitter lokte protest uit van raadsman Seegers. Volgens hem zorgt Knigge er met zijn besluit voor dat de sfeer werd bedorven. "Daar zorgen de ver dachten zelf voor", antwoordde Knigge. Op de eerste dag van het proces weigerden ook enkele ver dachten naar voren te komen. Mr. Praktiek, die gisteren de zitting leidde, stond toen wel toe dat zij de zitting bijwoonden. In een toelich ting zei persrechter Wieland Overigens de negert krakers de enige het verbeteringspro gramma, een tank die gelijkwaardig is aan de Leopard 2, is volgens de Rekenkamer echter niet bereikt. Bij slecht zicht en duisternis is de tank bijvoorbeeld niet volledig inzet baar. Mocht tot een nieuw verbete ringsprogramma voor de verbeter de Leopard-1-tanks worden beslo- FLEVOPOLDER 'erwijdering ten dan dient dat beter te worden gen. voorbereid, aldus de Rekenkamer. Morgens om half zes wordt gemaakt: het besproeien van aardappelgewas met speciale sproeivliegtui- rassing in het proces tegen de 137 Vorig jaar werd besloten 126 van de krakers die op 26 mei vernielingen verbeterde Leopards in de huidige aanrichtten voordat het Wolters staat te houden. Over verdere WD en studentenvakbond niet tevreden Noordhoffcomplex werd ontruimd, betering de resterende 342 De officieren van justitie hebben Leopard-1-tanks wordt volgend ja namelijk afgesproken dat ze alle beslist in het licht van de internatio- drie negen maanden cel de 137 krakers omdat antwoordelijk worden geacht de vernielingen waarbij voor "mil- verbeterd, joenen guldens" schade is aange richt. tegen nale verhoudingen en op basis n ver- de resultaten van de modernisering ,t^»MtankS d16 a'S proef worden DEN HAAG (ANP/GPD) - Minis- overweegt Ritzen het recht op stu- ter Ritzen (onderwijs) is bereid tot diefinanciering kleine aanpassingen t te beperken tot Ministers Ter Beek (defensie) Raadsman P. Bakker Schut he- ^zu.nig.ngen o^de s^d.efin^nc.e- jaar, kelde gisteren het feit dat alle dachten lidmaatschap minele organisatie wordt verweten: "Het OM weet heel goed dat het een zootje was. Is dat het beeld van een georganiseerd samenwerkingsver- ministers gaat het band? Volgens mij was het een een- *Jeel achteraf, waarb- malig gebeuren". Een kraker for- ^at met de inzichten wijzen de kritiek van de Algemene ring. Op verzoek van CDA en PvdA Rekenkamer op de gang van zaken rond de verbetering van Leopard 1- tanks en de aankoop van Leopard 2- tanks van de hand. Volgens de bei- cers gaat het om een oor deel 'achteraf, waarbij zij toegeven muieerde de mening tijd mogelijk enkele beslissingen de verdachten: "Vandaag beslist de ™dfrs zouden zijn uitgevallen. Ter zogenaamde officiële cultuur of morgen dat de voorzitter de orde be- afwijkende ideeën op mogen wl»i- - paalt en dat iedereen daar op eigen den nagehouden. Maar ideeën ont- wijze invulling aan geeft. de Kamer voor verbe tering vatbaar is. Inmiddels wordt daar vorm aan gegeven. wel vast aan de doelstelling miljoen te bezuiningen in 1£ t het pakket de officiële cursusduur plus twee betekent dat als de nota wordt uit- D66, Groen Links plus drie jaar. In dat gewerkt in wetten de basisbeurs rechtse partijen misten wordt bevroren op het huidige ni veau. Het collegegeld wordt tot 1994 elk jaar met honderd gulden de laatste, derdejaar wordt geen beurs (gift) meer verstrekt, maar alleen, lening. Verder wil Ritzen proberen het hoogd. De lage inkomensgroepen recht op studiefinanciering voor worden voor beide maatregelen ge sommige groepen studenten niet af compenseerd in hun beurs. Mid te kappen op het 27ste levensjaar. Tot slot onderzoekt hij of de basis beurs voor beginnende studenten oo___ moet worden verhoogd ten koste wordt overgeheveld naar de ïnfor- van de ouderejaars. Ritzen zei dat gisteren tijdens het debat over zijn 'heroriënteringsno ta' studiefinanciering. PvdA en JoPU. CDA uitten daarin vooral kritiek op dit moment gaat de rente pas tellen de 27-jarigen maatregel. Ritzen wil- de het recht op een studiebeurs be- perken tot het 27ste jaar, daarna zeggingen zouden studenten het volle pond maar de Vrr.r.__ moeten lenen. CDA-Kamerlid Lan- tij karakteriseerde Ritzens nota^als Ritzen: ...aanpassingen. ADVERTENTIE sink vindt echter dat de laatbloeiers moeten worden beschermd. I et als pamflet Pvd A-Kamerlid Vermeend ver baasde Lansink zich dat Ritzen met zijn voorstellen tegen de geest van het regeerakkoord handelt. Daarin spraken CDA en PvdA af dat de grens van 27 jaar heel soepel gehan teerd moest worden. Ritzen zegde toe te kijken of dat kan gebeuren. CDA en PvdA legden bij Ritzen onder wijskundige onderbouwing voor de ingrepen. De Landelijke Studenten Vak bond (LSVb) noemt de aanpassin- worden voor beide maatregelen ge- gen een "wassen neus". Bestuurslid Kemphorst hekelt het voorstel om deninkomens mogen iets extra's ie- studenten uit de laagste inkomens- ïn. groepen te ontzien door de aanvul- De uitgifte van de studieleningen lende beurs in het eerste jaar te ver hogen. "Dit is in feite een wassen ngsbank. Vanaf dan wordt neus op het geheel van de studiele- studenten een marktrente ningen, want na dat eerste jaar moet in rekening gebracht die vanaf het je als student toch weer veel lenen eerste studiejaar begint te lopen. Op met een normale marktrente. Hier mee wordt in feite erkend dat de studieleningen afschrikwekkend zijn voor de studenten". Ook de an- Ritzen tevreden, dere aanpassingen leidden tot kri- de WD niet. De oppositiepar- tiek. Volgens de LSVb wordt de schuldenlast van de studerenden al leen maar hoger en lossen de maat regelen weinig op. ook het "nadrukkelijke verzoek" op DEN HAAG (ANP) - Staatssecre- tafel om het recht op studiefinancie- taris Kosto (justitie) stelt in een nota ring niet te veel te bekorten. In zijn nota beperkt Ritzen het recht op staan studiefinanciering tot de officiële cursusduur plus één jaar. Daarna het gevangeniswezen het be- krijgt de student nog één jaar uit- gevangen treft zou het goed mogelijk zijn c De strenge veiligheidsmaatregelen schoeisel uittrekken omdat men bang kers slippers ter beschikking. i de Groningse rechtszaal ten voeten uit. Sommige krakers moesten hun r beschadigingen aan het parket. In plaats daarvan kregen de kra- (foto ANP) HUIDER KEUKEN DESIGN CENTER Meubelmakerstraat 27 Velserbroek Tel. 023-386600 wel voordelen. Er zijn niet alleen te weinig cellen voor veroordeelde vrouwen, de faciliteiten zijn er door- aparte vrouwengevange- gaans beperkt. De wet schrijft nu ter discussie. Wat hem be- nog voor dat er aparte mannen- en vrouwengevangenissen zijn. Over beveiligingsmaatregelen staat geen opvallend nieuws in de j x-'f uu. i.ituuut nuiuiuu ouuiiui sa- nota. Maar de als uiterst goed bevei- _Ya" ciliteiten, bijvoorbeeld op het ge- ligd beschreven penitentiaire in richting Geerhorst in Sittard was gisteren voor het eerst het toneel van een ontsnapping. Eén gevange ne wist ook over de vijf meter hoge te klimmen en te ontkomen. bied dat laatste jaar mogelijk tot twee jaar opgerekt. "Mits er voor dek- ëu™°™f.e.z"fd,'.':m?.arschuwde öve'rwee^over'igèns'nïet i gezamenlijk Ritzen zeer nadrukkelijk. De minister zegde dus e kleine aanpassingen toe, n Binnenland kort cel of op dezelfde gang te huisves ten. Maar in gescheiden afdelingen Vermoed wordt dat de man hulp in één gebouw ziet de bewindsman heeft gehad van buitenaf. ADVERTENTIE Botsing Een 29-jarige vrouw uit Den Haag en haar driejarig dochtertje zijn gis teren bij een verkeersongeluk in het Oostfranse Chasse-sur-Rhóne om het leven gekomen. Het ongeluk ge beurde toen een vrachtauto in de re gen met hoge snelheid op een ande re vrachtwagen botste. Vijf andere auto's botsten toen ook op elkaar. Bij het ongeluk kwamen ook twee Fransen om het leven. Delta-vlieger De Haagse delta-vlieger Eppo Har- brink Numan (49) is volgens plan in zeven uur tijd overgestoken van Groenland naar Canada. Hij had daarvoor wel een seintje van de Ca nadese kustwacht nodig, omdat hij twee uur voor aankomst net iets te veel in zuidelijke richting vloog. Cocaïne Het openbaar ministerie in Haarlem heeft hoger beroep aangetekend te gen alle straffen die twee weken ge leden zijn opgelegd aan de smokke laars die op 28 februari bij IJmuiden 2658 kilo cocaïne aan land wilden brengen. Van de betrokkenen zijn er vien zelf in hoger beroep gegaan. STER De Tweede Kamer debateert mor gen over het voorstel van minister d'Ancona (wvc) de reclame op zon dag los te koppelen van de uitbrei ding van de STER. Wordt dat voor stel aangenomen, dan blijft het re clameverbod op zondag gehand haafd. De vraag is overigens of d'Ancona's voorstel het haalt. DEN HAAG De inkrimpings plannen van minister Ter Beek (de fensie) zijn niet alleen bij het mili tair personeel, maar ook bij het bur gerpersoneel hard aangekomen. Vooral Het feit dat de drastische im- krimping via de pers naar buiter\ is gekomen, heeft veel kwaad bloed gezet. Ter Beek heeft zijn plannen in middels iets afgezwakt. Maar daar mee is de onzekerheid bij de ver schillende krijgsmachtonderdelen niet echt weggenomen. Nogal wat mensen zijn aangeslagen en nie mand is nog zeker van zijn baan. Maar er is ook woede. Woede over de grote mate van onzorgvuldig heid die Ter Beek wordt verweten. De CFO, de christelijke vakbond die de belangen van de bij Defensie werkzame burgers behartigt, eist snel opheldering van de minister. Belazerd CFO-bestuurder Jaap van der Kooij heeft het over 'zich belazerd voe len'. "Een ander woord heb ik. er niet voor. We voelen ons belazerd. Maar wie zou zich dat niet voelen als je kijkt naar de manier waarop de minister een en ander naar buiten heeft gebracht. Afelopen vrijdag hebben we nog overleg gehad met minister Ter Beek. Toen werd er ge zegd dat er vijftien procent minder personeel nodig is de komende tijd. Zaterdag sla ik de krant open en zie ik dat er gepraat wordt over een in krimping van 35 procent bij de land macht, 30 procent bij de luchtmacht en 25 procent bij de marine. Terwijl bij de Centrale Organisatie de ko mende vijfjaar nog eens 20 procent op straat komt te staan". "Ik heb het idee dat Ter Beek via dit personeelsbeleid, of wat daar voor door mag gaan, allerlei andere leuke dingen wil gaan doen. Leuke dingen prima, maar niet over de ruggen van de mensen. Wij zullen de minister hier zeker op aanspre ken. Hij mag uitleggen wat nu pre cies de bedoeling is. De mensen zijn heel onzeker over hun toekomst. Zeker de oudere garde, die vaak al jaren op Defensie werkt, voelt zich afgedankt". Onderbouwing P. van der Zijde werkt als burger ruim vier jaar op het ministerie van Defensie in Den Haag. "Ik doe iets met financiën, hou het daar maar op. Ik zal niet zeggen dat iedereen hier elke dag met stress rondloopt. Maar leuker is het er ook niet op ge worden. Natuurlijk hebben de men sen begrip voor het feit dat er sinds de internationale ontspanning op het gebied van defensie iets moet gebeuren. We snappen echt wel dat je in deze tijd het niet kunt verko pen een leger op volle sterkte te houden. Alleen de manier waarop een en ander naar buiten is ge bracht. Dat slaat natuurlijk nergens op. Zo ga je niet met mensen om". "In de plannen van minister Ter Beek is nergens een structuur te ontdekken. Hij onderbouwt zijn plannen nauwelijks. Een paar jaar geleden heeft het burgerpersoneel al te maken gehad met een afslan kingsoperatie. En nu weer dit. Er heerst grote onzekerheid. Iedereen is bang voor gedwongen ontslag. Er hangt hier zo'n uitverkoop-sfeertje. Het wordt er in ieder geval allemaal niet leuker op". Krediet-administrateur F. Prins' van de Margrietkazerne in Wezep op de Veluwe is somber over de toe komst. Prins heeft vooral te maken met het reilen en zeilen van de 102 herstelwerkplaatsen waar voor de landmacht heel specialistisch on derhoudswerk wordt gepleegd. Voor zijn 'baas' Ter Beek heeft Prins geen goed wóórd over. Bikkelhard "Dit is bikkelhard. En dan te beden ken dat we bepaalde plannen zwart op wit nog in de la hebben liggen. De regiowerkplaatsen Ede, Amers foort, Veldhoven en Harderwijk vallen onder ons beheer. We zouden zelfstandig worden en hier in Wezep zou een nieuwbouw komen van vijf tien miljoen. Zonder enige uitleg is er een streep door de plannen ge haald. Er werd alleen gezegd dat het te maken had met de veranderende Qost-West-verhoudingen. Einde be richt". "Wij snappen ook wel dat er enor me verschuivingen plaatsvinden tussen de machtsblokken. En dat er dus ook met de legers iets gaat ge beuren. Maar dan zou het wel zo aar dig zijn als de minister nu eindelijk eens duidelijk uitlegt wat ie nu ei genlek wil. Volgens mij weet Ter Beek dat zelf niet eens. Het is alle maal natte vingerwerk". H. Wagenaar is bijzonder com missielid Koninklijke Marine van de CFO en voorzitter van de regio Noord-Holland. Wagenaar werkt al zo'n dertig jaar bij de marine in Den Helder. Ook daar hangt een gelaten sfeer. "Aangeslagen is een beter woord", zegt Wagenaar. "We heb ben op de Rijkswerf en het vlieg veld De Kooy de laatste jaren al heel wat klappen te verwerken gehad. En nu zijn we opnieuw aan de beurt. Dit is geen afslanken, dit is afsnij den". Sociale leven "Het kan toch niet zo zijn dat de werknemers van Defensie slachtof fer worden van de ontspanningspo- litiek. En dan denk ik vooral aan.al die gezinnen. Als er 25 procent inge krompen moet worden bij de mari ne, zal dat heel diep snijden in het sociale leven van Den Helder. De toch al niet zo grote arbeidsmarkt wordt straks overspoeld met het ontslagen burgerpersoneel van de marine. Als de minister dat beleid noemt, weet ik het niet meer". Volgend Wagenaar is de positie van de burger in de krijgsmacht veel slechter dan die van de militair. "Sociaal gezien wordt er voor de mi litair veel beter gezorgd. Bij drei gend ontslag wordt altijd gezocht naar een mogelijkheden tot over plaatsing. Of de mensen kunnen een bijscholingscursus volgen. Het burgerpersoneel merkt daar niets van. Als het mis gaat, staat die groep gewoon op straat". f GOED IDEE: EEN DOORLOPEND KREDIET VANDEGKB Naast de persoonlijke lening biedt de Gemeentelijke Kredietbank Leiden u nog een andere aantrekkelijke Imanciele dienst verlening: hel Doorlopend Krediet. Eén van de grote voordelen van het Doorlopend Krediet is het gemak. Alles wórdt vlot en automatisch geregeld. Daarnaast zijn de rentetarieven aantrekkelijk bij de GKB Leiden. Bij een limietbedrag van 5000 - lol momenteel IKteMtl Bi) limietbedragen vanaf 10.000,- D3GE8 Will u meer weten over deze plezierige oplossing'' Dat kan natuurlijk, kom maar langs. Op werkdagen van 9 00 -12 30 uur en donderdagavond van 17 30 -19.30 uur. U kunt ook even bellen voor nadere informatie. GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24. Postbus 11300,2301EH Leiden tel. 071-254145

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3