TAD LEIDEN Snelle invoering van viije sluitingstijden' Plan voor twee verdiepingen op hotel aan Schuttersveld LEIDSCH DAGBLAD Er is een vrijheid blijheid-systeem ontstaan' Leden Ons Doel akkoord met lening voor kantoor Alle benedenwoningen aan Lammenschansweg groter 5In mijn vak kun je niets meer goed doen s DINSDAG 3 JULI 1990 LEIDEN - Alle politieke ke partijen erop dat zij vorig partijen willen een snelle in voering van de vrije slui tingstijden. Zij drongen daar gisteravond op aan bij bur gemeester Goekoop tijdens de commissievergadering van de algemeen bestuurlij- ke aangelegenheden. Vol- genaamde '"utrechtse model. Dit voorstellen afwezen om alvast te be ginnen met de voorbereidingen en dat de lange periode nodig is voor het wijzigen van de plaatselijke ver ordening en het maken van afspra ken met de horeca. De vrije sluitingstijden worden namelijk ingevoerd volgens het gens het bestaande tijds schema worden die vrije sluitingstijden pas op 1 juni 1991 ingevoerd. WD'er 'straat Kuijers pleitte ervoor om het systeem al op 1 september te laten ingaan. houdt in dat de kroegbaas zelf mag bepalen hoe laat hij zijn zaak sluit, maar wel verantwoordelijk is voor het gedrag van zijn bezoekers op politie bestreden. "Er gelden nog al tijd dezelfde regels. Dat betekent dat er geen kroegen in Leiden zijn die in het weekeinde later dan tot drie uur zijn geopend". Commissa ris La Rivière vertelde echter ook dat er dit jaar nog geen straffen aan kroegen zijn opgelegd, omdat zij zich niet aan de geldende sluitings tijden hielden. De invoering van de vrije slui tingstijden kan overigens wel wor den versneld, indien dit punt onder werp wordt van het referendum dat volgend in jaar op 6 maart wordt ge- Burgemeester Goekoop dat de procedure nauwelijks sneller De politieke partijen spraken de vrees uit dat invoering van het Utrechtse model niet mogelijk is, omdat de caféhouders, vooruitlo op pend op de nieuwe regels, hun deu- langer open houden. "Er kan worden doorlopen. Hij denkt vrijheid-blijheid systeem ontstaan, dat invoering misschien hooguit De uitvoering heeft de regelgeving tot twee maanden kan worden achterhaald", aldus Kuijers. versneld. Goekoop wees de politie- Dat laatste werd echter door de teresseerd. Bromfietser breekt pols LEIDEN Een gebroken pols en een lichte hersenschudding heeft een 18-jarige bromfietser uit Zoeter- houden. Er is no'g altijd niet beslo- woude gistermiddag opgelopen ten waarover dit lokale referendum toen hij werd aangereden door een (het eerste in Nederland) gaat. tegenligger omdat hij een bocht te Of de sluitingstijden van de hore- Het ongeluk gebeurde rond half ca wel onderwerp moeten worden zes op de Kruisherenweg, bij de Eu- van de volksraadpleging wordt ropaweg. De 40-jarige Leidse be door sommigen betwijfeld. Het zou stuurder van een bestelbusje pro- echt een probleem voor de binnen- beerde de bromfietser volgens de stad zijn, waarin de bewoners van politie nog te ontwijken, maar dat de buitenwijken te weinig zijn gein- was tevergeefs. Het slachtoffer is overgebracht naar het AZL. LEIDEN - Projectontwikkelaar Erica Beheer heeft bij de gemeente Leiden een aanvraag ingediend voor de bouw van twee verdiepin gen op het Golden Tulip Hotel aan het Schuttersveld. De twee extra etages zouden twintig kamers moe ten gaan tellen. Volgens directeur A. Swaak van Erica is de uitbreiding nodig omdat het hotel dat in april werd geopend steeds volgeboekt is. "Er zijn nu 51 kamers en de belangstelling is erg groot. Er komen vooral zakenmen sen, maar er zijn ook gigantisch veel mensen die de sneltrein vanaf Schiphol nemen en een nachtje in Leiden slapen. De reistijd naar Lei den is namelijk korter dan die naar Amsterdam en naar het Golden Tu- liphotel in Hoofddorp". bouw is ongeveer zes maanden ge- uit dat de plannen over twee of drie moeid, denkt hij. De kosten van de jaar worden verwezenlijkt. uitbreiding bedragen twee miljoen gulden. Bij het Golden Tulip Hotel in Lei den is nog niets bekend over een uitbreiding op korte termijn. "Het plan zit in de vriezer", zegt woord voerster L. Heebing. Zij gaat ervan "We zijn pas begonnen en we moeten eerst maar eens kijken of dit goed loopt. De eerste drie maanden ging het heel leuk, maar juli en au gustus zijn gewoonlijk stille maan den. Dan zitten we ook nog niet vol". Gekijf tussen bewonersgroepen Swaak zegt dat ook veel bedrij ven uit de Leidse regio meerdere nachten boeken voor hun gasten. "De architect voorbereiding hebbea het college vraagd om de bouwvergunning te passen. Bouwtechnisch gezien huurders van de bovenetages hadden we al rekening gehouden dakterras krijgen, met deze uitbreiding", aldus Swaak. Hij verwacht dat de proce dure bij de gemeente ongeveer zes maanden in beslag neemt. Met de LEIDEN - Alle benedenwoningen der meer een vergroting van de be- van de flatcomplexen van Ons Doel nedenwoningen. Omdat dit e de Lammenschansweg worden riefsverbetering betreft, kunnen druk bezig met de vergroot. Zes bewoners J het plan en we nedenetage hebben al stemd met uitbreiding van hun wo ning. Daarmee staat vast dat alle HjWÊÊÊÊ_ de be- huurders niet worden gedwongen nedenetage hebben alsnog inge- deze verbouwing te laten uitvoeren. De woningen op de begane grond worden momenteel gerenoveerd. Het pakket verbeteringen dat de huurders is aangeboden omvat on- LEIDEN - Woningbouwvereni ging Ons Doel mag 9,5 miljoen gul den lenen voor de bouw van een nieuw gebouwen- annex kantoren complex aan de Rijnsburgersingel. Dit heeft de ledenvergadering gis teravond besloten. een kantoorpand op een dure loka- tie midden in het centrum, heb ik zo mijn twijfels", verwoordde een lid van de raad van toezicht de kritiek. Ze noemde de plaats op de Rijns burgersingel 'leuk voor een hotel, maar onnodig voor een woning- De plannen voor de nieuwbouw bouwvereniging'.' en de bijbehorende geldlening gin- Bestuursvoorzitter W. Meuwese gen niet zonder slag of stoot door de verdedigde de vestigingsplaats vergadering, die werd gehouden buurthuis De Pancrat aan de Mid delstegracht. Veel leden blijken moeite te heb ben met het hoge bedrag dat voor het nieuwe complex moet worden worden afgewacht". Voorts we neergeteld. "De woningen verkeren hij de leden er op dat de lokatie hier en daar in een schandalige staat aangewezen door de gemeente, en daaraan gebeurt niet veel. Indien wel 9,5 miljoen gulden wordt uitge- met het argument dat het kantoor een hoge marktwaarde heeft. "Als we eruit gaan, krijgen we er een goede prijs voor. Dat moet op afgelegen industriegebied maar trokken de nieuwbouw Meuwese wekte irritatie op bij verschillende leden omdat hij wei gerde te vertellen wat de extra jaar- lasten van het nieuwe kantoor wor den. Volgens de voorzitter was deze vraag niet relevant. "Het personeel heeft onvoldoende ruimte en die si tuatie moet nou eenmaal verande- Cellen Leids politiebureau huis van bewaring LEIDEN Het cellencomplex van het Leids politiebureau aan de Lan- gegracht wordt waarschijnlijk ge deeltelijk ingericht als huis van be- noemde het grote aantal tegenstem waring. Dat betekent dat arrestan- mers opvallend, 'omdat dergelijke ten langer dan drie dagen in het voorstellen meestal hamerstukken Leidse bureau kunnen verblijven. Toen het op stemmen aankwam, bleken twaalf van de aanwezigen geen toestemming te willen geven voor het aangaan van de lening, ne gentien stemden toe. Meuwese Nu is het zo dat langere periode in een cel moeten blijven, worden overgebracht naar het huis van bewaring in Den Haag. Om de cellen van het politiebu- zijn De voorzitter onderschatte hier mee de getergde stemming onder een aantal leden. Die ontstond al voor de vergadering. Zes leden, die zeiden zo'n 160 huurders reau te gebruiken als huis van be- Lammenschansweg en Valerius- waring, zijn er enkele aanpassingen straat te vertegenwoordigden, ver- noodzakelijk. Zo moeten er moge- lieten de zaal omdat hun woord- lijkheden komen om bezoekers toe voerster (geen lid van Ons Doel) de te laten en moet ook ruimte worden toegang werd geweigerd. gecreëerd ten. gevangenen te luch- Er is intussen een officieel ver zoek gedeponeerd bij het ministerie van justitie om de inrichting als Huis van Bewaring mogelijk te ma ken. Burgemeester Goekoop Voorzitter Meuwese wees op het statuten waarin staat dat het niet-le- den verboden is bij de vergadering aanwezig te zijn. Hij weigerde het onderwerp in stemming te brengen, ondanks verzoeken hiertoe van eni ge leden. De opgestapte groep volg- politie verwachten dat in oktober de de vergadering overigens in de definitieve beslissing wordt ge- gang van het buurthuis en keerde na de pauze terug in de zaal zonder de niet-welkome woordvoerster. De geldlening voor de nieuw bouw kwam volgens veel leden rij kelijk laat ter sprake. Het belang rijkste onderwerp van de avond stond als een van de laatste punten op de agenda. Omdat door enige aanwezigen wel erg langdradig werd doorgevraagd over detail kwesties, liep de vergadering flink LEIDEN De Leidse brandweer heeft nieuwe helmen, waaraan een gelaatsstuk kan worden gekoppeld. De helmen voor de brandweerlieden zijn zwart en de bevelvoerders dragen witte hel men. Daarmee is de brandweer afgestapt van de rode helmen, die vorig jaar werden aangeschaft om het Leidse brandweerkorps te onderscheiden van andere korpsen. "Kiezen voor rode helmen bleek niet de goede oplossing, want in het donker kun je niet zien welke kleur een helm heeft", vertelt plaatsver vangend commandant F. van Oosten. Er zijn nu plannen om de namen van de Leidse brand weerlieden op de jacks aan te brengen, "maar hoe we dat moeten uitvoeren, daar zijn we nog niet uit", aldus Van Oosten. De rode helmen worden volgens hem nog ge bruikt bij hulpverlening en tijdens oefeningen. Tot nog toe werd bij de brandweer gebruik ge maakt van beschermende gelaatsstukken die met spanbanden om het hoofd werden vastge maakt. Daar overheen werd dan de helm ge plaatst. "De combinatie van een helm waaraan een gelaatsstuk kan worden vastgeklikt is een nieuwe ontwikkeling, die veiliger is", aldus Van Oosten. De kosten van de zestig nieuwe helmen met 26 bijpassende gelaatsstukken bedragen 45.000 gulden. In eerste instantie dragen alleen de ploe gen die het eerst uittrukken de nieuwe helmen met gelaatsstukken. "We voeren deze geïnte greerde helmen gefaseerd in. We moeten ook een beetje op het geld. letten", verklaart Van Oosten. Bij een eerste enquête lieten 5 mensen weten geen uitbreiding te willen. Daarop stuurde Ons Doel de weigerachtige bewoners een uitge breid informatiepakket. Hierin werd voorgerekend dat de huurver hoging, na aftrek van de hogere huursubsidie, minimaal is. Vervolgens stemden alle bewo ners alsnog in met de uitbreiding van de woonruimte. Voor de huur ders van de eerste etage betekent dit dat ze allemaal een groot dakter ras krijgen op het dak van de uit bouw van de benedenburen. Overigens zorgen de werkzaam heden aan de flats nog altijd voor de nodige onrust. De bewoners van de begane grond zijn ondergebracht in vervangende woonruimte, maar de huurders van de eerste verdieping moeten gewoon blijven zitten. Aan deze woningen wordt alleen groot onderhoud uitgevoerd. De bewoners van de bovenetage nemen het de bewonerscommisie kwalijk dat ze niets heeft gedaan voor de gedupeerden. Enkelen heb ben inmiddels een alternatieve commissie opgericht. Een van de eerste daden was het uitschrijven van een enquête over het functione ren van de officiële commissie. Vol gens woordvoerder K. de Haas van de 'alternatieven' heeft een ruime meerderheid het vertrouwen in de echte commissie opgezegd. Hij verwacht dat beide bewoners vertegenwoordigingen binnenkort met elkaar rond de tafel gaan zitten om de problemen te bespreken. De Haas hoopt op samenwerking, maar sluit niet uit dat de huidige bewo nerscommissie moet wijken voor de 'alternatieve' variant. Mevrouw Ramsaran, een van de commissieleden, weerlegt de kri tiek dat de commissie niets heeft ge daan. "We zijn zeer actief geweest achter de schermen, dat hebben we alleen niet meteen in de openbaar heid gebracht. We willen de mensen niet blij maken met een dode mus". Als voorbeeld van de activiteiten noemt Ramsaran een brief die de commissie via het Leids bewoners- platform heeft gestuurd om de on kostenvergoeding voor de bewo ners van de bovenverdiepingen om hoog te krijgen. Oorspronkelijk zouden ze 750 gulden per adres ont vangen, de bewonerscommissie heeft het voor elkaar gekregen dat de gemeente overweegt deze bijdra ge te verhogen. Ons Doel overlegt binnekort met de bewonersgroepen om het con flict uit te praten."Indien dit niet lukt, wordt een bewonersavond uit geschreven waarop de huurders kiezen. Politiebus op Beestenmarkt ii Lakenfeesten bij LEIDEN Tijdens de eerste drie dagen van de Leidse Lakenfeesten staat een voorlichtingsbus van de politie op de Beestenmarkt. Belang stellenden kunnen daar informatie krijgen over de taken en activiteiten van de politie. De bus is donderdag open van 14.00 tot 21.00 uur en vrijdag en za terdag van 10.00 tot 16.00 uur. uit. Toen tegen middernacht werd ge stemd over de lening van 9,5 mil joen gulden, waren veel leden dan ook weg. Dat gaf de tegenstanders aanleiding te suggereren dat het be stuur opzettelijk zou hebben ge wacht met de stemming tot kriti sche aanwezigen naar huis waren. ADVERTENTIE Liefde Geluk Gezondheid CURSUS TRANSCENDENTE MEDITATIE introductielezing door Frides Lameris jr. Meditatie voor Gezondheid en Stressbestendigheid Do. 5 juli a.s. 20.00 uur in DE HAAGSCHE SCHOUW (Haagsche Schouwweg 14 - Leiden) LEIDEN - Hij had met z'n bus half op de invalidenparkeerplaats en half bij de bushalte gestaan. "Zodat ik niemand belemmer de", vertelde de chauffeur van de touringgcar, die speciaal uit Am sterdam was gekomen om zijn verhaal te doen bij de Leidse kan tonrechter. De man was die dag, vorig jaar maart, op stap met een groep we tenschappers 'die overal grond moesten bekijken in de duinen'. Zo ook bij de Langervelderslag in Noordwijk. "Ze zouden een kwar tiertje rondkijken, maar dat werd dus ruim drie kwartier", vertelde de buschauffeur, nog steeds ver ontwaardigd over het getreuzel. Hij had zijn bus - "Het was maar voor een kwartiertje" - bij de bushalte gezet, half op de invali- denplaats. Er was nergens een plek te vinden om te parkeren. Geduldig wachtte de Amster dammer, totdat hij na drie kwar tier zijn groep in de richting van een restaurant zag schuifelen. "Ik stopte een briefje onder m'n ruite- wisser omdat even verderop een agent bekeuringen uitdeelde en rende naar het restaurant om te vragen hoelang het nog duurde". Het briefje had geen effect. De agent kwam naar zijn bus en was niet te vermurwen. Hij kreeg een bon. Terecht, zo vond de officier van justitie. "Agenten zijn 'heel kien op het parkeren op invali denparkeerplaatsen", zei hij. Dat de chauffeur continu in z'n bus had gezeten en heel even weg was geweest, vond hij niet terzake doen. "In mijn vak kun je niets meer goed doen", klaagde de boze Am sterdammer, toen hij de eis van 50 gulden hoorde. De suggestie van de officier dat er vlakbij een groot parkeerterrein was, wees hij van de hand. "Daar staat zo'n hek bij de ingang. U mag het van mij pro beren om daardoor te komen met mijn bus". De kantonrechter koos uitein- delijk de kant van de chauffeur, die speciaal uit Amsterdam was gekomen. "Het is voor mij een principe-zaak", verklaarde hij de reis, die minstens evenveel kost als de parkeerbon. De chauffeur was tenslotte bij na de hele tijd in de bus blijven zitten en had net zo goed rondjes kunnen rijden over het parkeer terrein, zo meende de kanton rechter. Dat de agenten hiervoor een bekeuring uitschreven, vond hij nogal ver gaan. Soms wat door de vingers zien hoort bij 'een soe pel verkeersbeleid'. De Amster dammer werd wel schuldig be vonden, maar kreeg geen straf op- Licht Hetzelfde vonnis sprak de kan tonrechter uit in de zaak van een Sassenheimer, die met een kapot te linkerkoplamp in zijn auto had gereden. In het donker was hij van zijn werk in motel Sassen- heim naar huis gereden. En daar bij werd hij continu gevolgd door een politiewagen. Pas bij aan komst bleek waarom. "Ik stond op het punt de voor deur binnen te gaan, toen een agent zei dat ik een bekeuring kreeg omdat ik zonder licht had gereden", zo vertelde hij gisteren. De Sassenheimer was het met de bon helemaal niet eens. En de kantonrechter ook niet. "Ik vind de gang van zaken nogal merkwaardig. Als iemand met een kapotte koplamp rondrijdt, nog wel de linker, dan moet je hem zo snel mogelijk aanhouden en niet wachten totdat-ie thuis is. En in de tweede plaats is het gebruik dat je de kans krijgt het euvel te herstellen. Maar dat had nu geen zin meer. U was al thuis", zo zei de rechter. Geen boete dus. Onschuld Soms staat er iemand in het be klaagdenbankje waarvan de schuld bijna lijkt af te druipen De jongeman, keurig in het pak beleefd met twee woorden spre kend - kortom, de ideale schoon zoon en ook nog wonend in Oegstgeest - was zo'n geval. Vo rig jaar februari was hij door rood licht gereden op de Rijnzichtweg, zo luidde de aanklacht. Of dat klopte, vroeg de kanton rechter. Nee, was het simpele antwoord. En waarom niet, wilde de rech ter weten. "Ondat ik niet door rood rijd op dat kruispunt. Het is een plek waar je echt bent aangewezen op de verkeerslichten", verklaarde hy. De kantonrechter geloofde er niets van. Uit het procesverbaal bleek dat hij het licht was gepas seerd zeker vijf seconden nadat het op rood was gesprongen. "Dat is iets wat ik mij absoluut niet kan voorstellen", probeerde jonge man nog. "U bent kennelijk onbewust door rood licht gereden", conclu deerde de kantonrechter. "En dat is even erg omdat u dan niet hebt opgelet". Hij veroordeelde hem tot 130 gulden boete. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9