'Inzet kernwapens alleen in noodgeval' De Michelis neemt vol ambities roer EG over Bush wil drastische wijziging strategie NAVO China roept studenten op terug te keren VISSEN STERVEN MASSAAL Imelda Marcos vrijgesproken van verduistering staatsgeld Slovenië en Kosovo maken zich verder los DDR: pan-Duitse verldezingen in december Finland weigert kaper asiel Londen reageert fel op voorstel Mandela tot gesprek met IRA DINSDAG 3 JULI 1990 BUITENLAND PAGINA 7 BRUSSEL (Rtr/UPI/DPA/AFP) - De Amerikaanse president George Bush wil dat de NAVO de strategie van 'het flexibele antwoord' opgeeft en in de toekomst slechts 'in het uiterste geval' gebruik maakt van kernwapens. Dat hebben bronnen bij het Atlantisch bondgenootschap in Brussel gisteren bekendgemaakt. DEN HAAG (ANP) - Chinese hoogwaardigheidsbekleders, onder wie partijleider Jiang Zemin en pre mier Li Peng, hebben Chinese stu denten die er na de gebeurtenissen van vorig jaar zomer de voorkeur aan gaven in het buitenland te blij ven, opgeroepen terug te keren. De Chinese ambassade in Den Haag heeft een verklaring verspreid van Jiang Zemin, volgens welke studenten die 'lichtvaardig verkla- iand wi] blijven zegt aanvullende ringen hebben afgelegd ofzich heb- studies te willen volgen of nog niet w gereecj te zjjn met hun studie. ben overgegeven aan onbezonnen activiteit in verband met de onrust in Peking, vorig jaar lente en zo mer', naar China kunnen terugke ren. Deze studenten worden niet lingen treffen verantwoordelijk gesteld voor hun onderkomen optreden. Tegen hen zal geen c derzoek worden ingesteld. Het aantal Chinese studenten Nederland dat niet wil terugkeren rondreizen of vrienden en familiele- De autoriteiten, aldus de Chinese partijleider, zullen passende rege- werk, studie en deze studenten. "Zij worden niet gediscrimineerd' "Zij die tot reactionaire organisa ties zijn toegetreden zijn welkom als zij berouw tonen, met deze orga nisaties breken en zich niet langer overgeven aan het verzet tegen, en ondermijning van, de Volksrepu bliek". Premier Li Peng heeft begin vori ge maand verklaard dat zijn rege ring en de Chinese communistische partij een soepeler houding zullen innemen tegenover degenen die waren betrokken bij de gebeurte nissen van vorig jaar juni. de Tijdens een symposium opbouw van de partij heeft Jiang Zemin gezegd dat de partij haar wuiucii uici cuiauiiiuiicciu heerschappij moet versterken, om- aldus Jiang Zemin. Ook studenten dat corruptie en provocaties kortere tijd willen werken, actionaire krachten de relatie met de hebben verstoord. "Dat Het plan van Bush maakt deel uit t een reeks voorstellen die hij a de Westeuropese regeringsleiders Europa weg te halen probeert Bush i^eueildliu udl niet Wil iciukacicji iuiiuicmx;» ui viiciiucii cii laiiuucic- bedraagt waarschijnlijk tussen de den bezoeken zijn welkom. Als zij heeft de afgelopen jaren geleid tot 25 en 40, op een totaal van 300 a 400. Een deel van degenen die in Neder- willen kunnen zij na hun verblijf ontevredenheid en onrust onder de weer naar het buitenland gaan. bevolking 'Gezamenlijk gesprek Moskou en Baltische staten' MOSKOU (DPA) - Premier Pruns- kiene van Litouwen is voorstander van een gesprek van Etsland, Let land en Litouwen met Moskou, maar Moskou voelt daar volgens haar weinig voor. "De volgende stap moet het begin van onderhan delingen zijn". Volgende week ko men de leiders van de drie Baltische republieken bijeenkomen voor be raad. Sovjetpremier Ryzjkov heeft Litouwen gewaarschuwd niet vast te houden aan de eis van afschei ding. Prunskiene zei gisteravond dat de Sovjetunie de economische boycot tegen Litouwen volledig had opgeheven en de hard nodige olie en aardgas weer leverde. volgens zegslieden in Brussel de angst bij de Sovjetunie voor herenigd Duitsland als lid sterk gewijzigde situatie in Europa, opinie beïnvloeden door te laten heeft gestuurd ter bespreking tij dens de NAVO-top donderdag vrijdag in Londen. Op die top bera- i de toekomst dient te vervullen. Volgens de NAVO-bronnen hou den de voorstellen van Bush een drastische wijziging in van de tot nu toe gehanteerde strategie van het bondgenootschap. De president dat de NAVO er niet rugschrikt zich drastisch aan te pas sen aan de gewijzigde omstandighe den. De kerngranaten liggen voorna melijk opgeslagen in de Bondsre publiek. Het gaat om 155mm tillerie uit West-Europa weghalen en diplomaten uit de Sovjetunie en de Oosteuropese landen bij de NAVO accrediteren. de Verenigde Staten wil onder 203mm granaten (geschat op onge- alle Amerikaanse nucleaire ar- Vggr 1500 stuks) met een bereik 15 tot 30 kilometer. Als tegenpresta tie moet de Sovjetunie de terugtrek king van zijn troepen uit Oost-Euro pa voltooien. Bush wil voorts wijzigingen brengen in de strategie van de 'voor waartse defensie', die evenals die van het 'flexibele antwoord' dateert uit het midden van de jaren zestig. De strategie van de voorwaartse de fensie houdt in dat de zestien NAVO-bondgenoten eikaars terri torium beschermen en geen stukje 'Atlantisch grondgebied' aan een vijand toestaan. De voorstellen zijn gisteren in Brussel aan de orde geweest tijdens een 'geheime' bijeenkomst van de NAVO-ambassadeurs met secreta ris-generaal Manfred Wörner. Vooral het loslaten van de doctri ne van het flexibele antwoord wordt door ingewijden opmerkelijk genoemd. Met die doctrine heeft de NAVO zich altijd - vooral op aan dringen van de VS - het recht voor behouden bij een conflict op elk moment, en zonodig als eerste, ge bruik te maken van kernwapens. Met de formulering slechts in het uiterste geval gebruik te maken van kernwapens wil Bush volgens de bronnen in Brussel 'een signaal' aan de Sovjetunie geven over de vreed zame bedoelingen van het bondge nootschap. Van onze correspondenten Henk Dam en Jan van Vegchel WASHINGTON/MANILA - Een jury in New York heeft gisteren Imelda Marcos, de vrouw van de vroegere Filippijnse president, vrij gesproken van de beschuldiging dat zij tientallen miljoenen dollars aan Filipijns staatsgeld voor zich zelf zou hebben gebruikt. Ook de Saudische wapenhandelaar Adnan Khashoggi, die haar zou hebben ge holpen het geld te verduisteren, werd na vijf dagen van jury-beraad slagingen op alle punten vrijgespro ken. In de reactie van de Filipijnse pre sident Corazon Aquino overheer sten vanmorgen teleurstelling en verbijstering. De uitspraak vormt 'een obstakel' voor de terugvorde ring van de miljoenen guldens die ex-dictator Marcos volgens de hui dige Filipijnse autoriteiten tijdens zijn regeerperiode uit de nationale schatkist heeft verduisterd. De ver bazing over de vrijspraak is op de Filipijnen algemeen; voor de meer derheid van de bevolking waren de corruptie en fraude van ex-dictator Marcos en zijn vrouw bij voorbaat boven iedere twijfel verheven. Het drie maanden durend proces draaide rond de vraag of Imelda, haar inmiddels overleden man Fer dinand en Khashoggi in de VS on roerend goed, kunst en juwelen hadden gekocht met 222 miljoen dollar uit de Filipijnse staatskas. Buitenland kort Stasi-chef De voormalige chef van de Oost- duitse spionagedienst, generaal Markus Wolf, is bereid om na de for mele eenwording van de beide Duitslanden terecht te staan in West-Duitsland. Wolf zegt dat in een interview met het Westduitse tijd schrift Der Spiegel. Iran Er is ongeveer 170 miljoen dollar nodig om de schade van de aardbe ving in Iran volledig te herstellen. Dat heeft de VN-organisatie Unicef gisteren berekend aan de hand van een lijst die is opgesteld door de re gering van Iran. Korea De twee Koreaanse premiers, Kang Young-hoon van Zuidkorea en Yon Hyong-muk van Noordkorea, ont moeten elkaar in augustus. Dit heb ben afgevaardigden van beide rege ringen gisteren bekendgemaakt. Al le barrières voor een ontmoeting tussen de beide premièrs zijn weg genomen. Protest De Israëlische ambassadeur in Cai ro, prof. Shimon Shamir, legt van daag zijn functie neer. Hij protes teert daarmee tegen het beleid van de nieuwe rechtse regering. Shamir kondigde veertien dagen geleden zijn vertrek aan in een ontslagbrief aan de nieuwe minister van buiten landse zaken, David Levy. Libanon Libanons onafhankelijke christelij ke generaal Michel Aoun heeft de rol van Syrië in Libanon erkend en bij Syrië aangedrongen op steun van het Vaticaanse vredesvoorstel om het akkoord van Taif, dat de moslims meer politieke macht geeft, te herzien. Hij deed dat in een gisteren gepubliceerd interview met de Kuwaytse krant Al Watan. PARIJS - De heftige onweersbuien van de afgelopen week hebben in de rivier de Seine tot een ecologische ramp geleid. In de Seine drijft ongeveer tachtig ton dode vis. Sinds zaterdag zijn driehonderd brandweerlieden en mili tairen druk bezig de kadavers op te ruimen. Stroomafwaarts van Parijs drijven de dode vissen over een lengte van ruim dertig kilometer. De zware regenval leidde tot de overstroming van het riolering systeem waardoor de afwatering in de Seine kwam. Staatssecretaris van milieu Brice Lalonde, stelt het verouderde afwatering systeem van Parijs verantwoordelijk voor de vissterfte. Deskundigen zeggen dat de sterfte onder de vissen werd. veroor zaakt door de verhoogde temperatuur van het water, waardoor zuurstofgebrek ontstond. Zij menen dat het zeker twee jaar duurt voor de visstand weer normaal is. (foto epa> Imelda had maximaal vijftig jaar cel en een boete van een miljoen dollar kunnen krijgen, Khashoggi tien jaar cel en een boete van een half miljoen dollar. In de aanklacht tegen Imelda Marcos stond dat zij, in de jaren dat zij de Filipijnse presidentsvrouw OOST-BERLIJN (GPD/Rtr) - De BUDAPEST/BELGRADO - De Joegoslavische republiek Slovenië en de autonome provincie Kosovo in Servië hebben gisteren nieuwe stappen gezet op weg naar de onaf hankelijkheid. Het Sloveense parle ment nam een soevereiniteitsver klaring aan en toetst in het vervolg de Joegoslavische wetgeving aan de Sloveense wetgeving. Boven dien komt er binnen een jaar een nieuwe grondwet, waarin de moge lijkheid wordt opgenomen dat de republiek zich geheel onafhankelijk verklaart. In Kosovo riepen de Albanese parlementariërs de onafhankelijk heid uit. De Albanezen willen dat Kosovo een zelfstandige republiek binnen Joegoslavië wordt. De onaf hankelijkheidsverklaring volgt op pogingen van Servië om de autono- de provincie af te schaffen. De parlementariërs stemden over de onafhankelijkheid op de trappen het parlementsgebouw, nadat Servische afgevaardigden hen van de zitting hadden uitgesloten. Het is overigens de vraag wat hun besluit waard is. Ondanks de officiële auto nomie heeft Servië in de praktijk volledig de macht in Kosovo en de republiek zal de onafhankelijkheid zeker niet accepteren. Belgrado heeft al laten weten dat het besluit van de Albanezen niets inhoudt. Ongetwijfeld neemt de onrust in de provincie door deze gebeurtenissen wel toe. Belangrijker voor de ontwikke lingen in Joegoslavië als land is de soevereiniteitsverklaring van Slovenië. Die betekent weliswaar nog niet het definitieve einde van de federale republiek, maar het is wel een nieuw stapje in een proces dat onomkeerbaar lijkt: het uiteenval len van Joegoslavië als staat. Sinds Kroatië en Slovenië afgelopen voor jaar voor het eerst vrije verkiezin gen hebben gehad zetten ze steeds meer stappen op de weg naar zelf standigheid binnen of zelfs onaf hankelijkheid buiten Joegoslavisch verband. Servië heeft herhaaldelijk laten weten het daarmee niet eens te zijn. De republiek wordt hierin gesteund door het Joegoslavische leger. De laatste tijd begint echter ook in Ser vië de roep om vrije verkiezingen sterker te worden en het is de vraag of de republiek uiteindelijk veel zal kunnen doen als Slovenië en Kroa tië hun plannen echt doorzetten. grote bedragen aan de Filipijn se overheidskas onttrokken had. Ook haar man Ferdinand had te recht moeten staan, maar die is vo rig jaar overleden. Imelda Marcos was duidelijk op getogen over de uitspraak van de ju ry. "Vandaag vier ik mijn 61e ver jaardag. Dit is het mooiste cadeau dat ik had kunnen bedenken". Ze wil nu graag naar haar vaderland te rug om de stoffelijke resten van haar man naast diens moeder te kunnen begraven. Maar president Aquino zie vanmorgen direct dat ze daarvoor geen toestemming zou ge- Oostduitse regering wil dat de geza menlijke parlementsverkiezingen met de Bondsrepubliek op 2 decem ber 1990 worden gehouden. Vooraf- eens zijn over een staatsverdrag in- van de DDR niet zo terzijde gescho- nister van binnenlandse zaken Pe- zake de politieke eenwording. Na de monetaire unie werken de nieuwe naar DDR en de Bondsrepubliek nu aan }?nd. Hij wil mag worden. Hij pleit v de Republiek Duits- s dat het volks tweede staatsverdrag, waardoor bed van die gaand daaraan moeten op 14 okto- het DDR gebied staatsrechtelijk staat wordt a ber deelstaat-verkiezingen worden gehouden. Günther Krause, een vooraanstaand parlementariër van de grootste regeringspartij CDU, heeft dat gisteren in Oost-Berlijn gezegd na beraad tussen de vier par tijen die aan de huidige Oostduitse regering deelnemen. Bondskanselier Helmut Kohl van de Bondsrepubliek heeft de afgelo pen maand herhaaldelijk aange- derdeel gaat vormen van de Bonds republiek Duitsland: De Oostduit sers willen over die 'Beitritt' onder handelen, omdat men niet zonder meer alles wat in de DDR verschil lend is met de Bondsrepubliek, gepast. FDP-minister van buiten landse zaken van de Bondsrepu bliek Hans-Dietrich Genscher is voorstander van het handhaven van de naam Bondsrepubliek. ter Michael Diestel en de minister voor ontwikkelingshulp Hans Wil helm Ebeling, de grondlegger van de DSU, zijn uit de partij gestapt. ven. Zelfs gematigde Aquino-mede- drongen op gezamenlijke parie standers zeiden echter dat Aqufno mentsverkiezingen van Oost- en nu weinig morele grond meer heeft West-Duitsland in december De jonge regering van de DDR de kanrwil^zeUen^De^uitgebrelde heeft behalve deze internationale kinderopvang, de medische verzor- ?or|en- °°k n0^nierne problemen, ging door bedrijven en gedeeltelijk *n Srote coalitie in de DDR dreigt ook de abortuswetgeving wil men S*e ^"ltse Sociale - - Unie (DSU) uit elkaar te vallen. Vijf de Bondsre- prominente leden, onder wie de mi- Marcos te weigeren. Volgens Krause zal verkiezingen wel overeenstemming moeten zijn tussen de twee Duits- landen en de vier geallieerde mo gendheden van de Tweede Wereld oorlog over de toekomstige status van een verenigd Duitsland. Boven dien moeten beide Duitslanden het overeind houden. Tussen de DDR publiek bestaat er ook verschil van mening over de naam van het toe komstige Duitsland. In Bonn houdt men het er op dat de vijf deelstaten in de DDR zich gewoon aansluiten bij de Bondsrepubliek en dat de naam van de staat dus onveranderd kan blijven. DDRrpremier Lothar de Maizière vindt evenwel dat de achtergrond De vernieuwde leiding van de DSU heeft volgens hen contacten gelegd met de Republikaner in West-Duits land, en vinden dat de toch al recht se DSU nu min of meer rechts-radi- caal wordt. Dat is niet alleen een probleem van de DDR-coalitie in Berlijn, het is eveneens een probleem voor de CDU/CSU-FDP coalitie in Bonn. De DSU is namelijk de DDR-bond- genoot van de Beierse CSU. Douane VS doet milj oenenvangst aan drugsgeld MIAMI (Rtr) - De Amerikaanse douane heeft gisteren een re cordvangst gemeld van 22 mil joen dollar in contanten, afkom stig van Colombiaanse drugs koeriers. Een bank had de doua ne getipt dat er een omvangrijke witwasoperatie van drugsgel den op stapel stond. - Het geld werd in Miami in be slag genomen toen koeriers de pakjes van tien en twintig doll arbiljetten bij een bank wilden storten. Volgens een douane- woordvoerster was het geld af komstig van de straatverkoop van drugs. Ze zei dat banken door zwaardere sancties eerder bereid zijn het witwassen van drugsgelden tegen te gaan. Ban ken moeten in de VS aangifte doen van transacties boven de 10.000 dollar in contanten. Imelda Marcos. HELSINKI (AP) - Finland heeft gisteren meegedeeld geen asiel te verle nen aan OlegKozlov, een 20-jarige Sovjet-burger die een vliegtuig heeft ge kaapt in de Sovjetunie. Tegen de beslissing kan niet in beroep worden ge gaan, zo maakte het Finse ministerie van binnenlandse zaken bekend. Het ministerie van justitie neemt momenteel het verzoek van de Sovjetunie tot uitlevering in overweging. Kozlov werd op 19 juni gearresteerd door de Finse autoriteiten, nadat hij had gedreigd een Toepolev 134 vliegtuig op te blazen met daarin 59 andere passagiers en de bemanning, als het vliegtuig niet landde buiten het grondgebied van de Sovjetunie. Van onze correspondenten Lia van Bekhoven en Peter van Nuijsenburg LONDEN - Nelson Mandela heeft gisteren aan het eind van zijn twee- de gewapende strijd de het idee maar de reactie uit Lon- terhoofd het congres dat destijds i den, waar de Mandeia's gisteravond- Londen werd gehouden aankwamen, Mandela landse daagse bezoek aan Ierland winding gezorgd met zijn suggestie dat de Britse regering besprekingen zonder voorwaarden vooraf begint met de IRA. De politieke vleugel van de IRA, Sinn Fein, verwelkom- desië. Dankzij dat congres, dat om overal op zijn buiten- der auspiciën van de Britse regering gevraagd hoe legitiem werd gehouden, werd Rhodesië het niet al- onafhankelijke Zimbabwe. Die be leen die van het ANC. In Ierland sprekingen worden nog steeds ge- gold die vraag de IRA. Als antwoord riep de vice-president van het ANC de Britse regering op met de IRA m de tafel te gaan zitten. Mogelijk had Mandela in ziin ach- BRUSSEL De Italiaanse minis ter van buitenlandse zaken Gianni de Michelis staat bekend als een energiek, intelligent en bovenal am bitieus man. Eigenschappen die hem het komende halfjaar goed van pas zullen komen als voorzitter van de ministerraad van de Europese Gemeenschap. De excentrieke socialist wil de belangstelling voor Italië in de we reld hoog houden, ook als het WK- voetbal straks achter de rug is. Voor Italië moet 1990 ook politiek een topjaar worden. "Wij zijn geroepen om Europa te reorganiseren", zei hij vorige week in een toespraak. Nu stellen regeringen van EG- landen zich steeds opnieuw fraaie doelstellingen als het tijdstip is aan gebroken om voor zes maanden de leiding van de Gemeenschap op zich te nemen. Maar de invloed van het voorzittende land op de Europe se gebeurtenissen blijkt achteraf toch vaak beperkt. De voorzitter stapt op een rijden de trein en moet onderhandelingen leiden die vaak al maanden voor zijn aantreden aan de gang waren. De voorzitter moet compromissen zoeken om iedereen op één lijn te krijgen. De ruimte voor eigen initia tieven is dan ook beperkt. Dat geldt des te meer anno 1990, nu de koers van 'Europa' minder lijkt te worden bepaald door wie er in Brussel toevallig de hamer han teert, als wel door de historische ontwikkelingen in Duitsland, Oost- Europa en de Sovjetunie. Maar die hebben tegelijk de EG een immense taak gegeven. De Michelis en zijn collega's in de regering-Andreotti krijgen dan ook heel wat op hun bord. De minister van buitenlandse zaken doet daar heel blijmoedig over. De Italianen beschouwen zichzelf als de meeste Europese van alle Europeanen en willen dat graag naar buiten uitdra gen. Afbraak Kansen daarvoor zijn er genoeg. De Europese agenda is de komende maanden overvol. Allereerst moe ten onder Italiaanse leiding de rege ringsconferenties beginnen die van de EG een economische, monetaire en politieke unie moeten maken. Italië zal daartoe een ontwerpver drag opstellen. Italië staat wat dit betreft aan de kant van de "maximalisten", die niet te beroerd zijn om 'Brussel' meer macht te geven, om nationale soevereiniteit in te leveren en de macht van het Europees Parlement te vergroten. Italië en de Benelux- landen zitten hierbij al jaren op één lijn. Dan zijn er de constante bespre kingen over de gevolgen van de Duitse hereniging, over de hulp aan de landen in Oost-Europa en aan de Sovjetunie, en over het opnemen van de Westeuropese niet-EG-lan- den (die lid zijn van de Europese Vrijhandelsassociatie) in de 'Eu ropese Economische Ruimte'. Daartoe moet het afbreken van de Europese binnengrenzen niet al leen tot de twaalf lidstaten beperkt blijven. Italië zal ervoor moeten zor gen dat het tempo van die afbraak onder het voorbije Ierse voorzit terschap vielen maar liefst 37 be sluiten; een record de komende maanden gehandhaafd blijft. De Italianen moeten daarbij ook de hand in eigen boezem steken. Want ondanks al hun Europese am bities en mooie woorden behoren zij tot de landen die het meest ach terlopen bij het omzetten van EG- besluiten over de vrije binnenmarkt in nationale wetgeving. Dat is een EG-voorzitter onwaardig. Kleurrijk Verder wil de EG de komende tijd een belangrijke rol spelen bij het ontwerpen van een nieuwe politie ke architectuur van Europa. Dat ge beurt in het kader van de CVSE, de Conferentie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa. Op de CV- SE-top van november zal er een EG- visie daarop moeten liggen. Tenslotte moeten de EG-landen in december proberen met de ande re handelspartners in de wereld een nieuw GATT-akkoord te sluiten over de handel en tarieven. Van Amerikaanse kant wordt daarbij al jaren aangedrongen op het beëindi gen van de over-subsidiëring van de Europese landbouw. Bovendien wil De Michelis een verhoging van de ontwikkelings hulp. Nu veel Europees geld naar Oost-Europa gaat, mogen de arme landen er niet slechter op worden. Behalve op de bekende derde-we reldlanden doelt De Michelis dan vooral op de landen rond de Middel landse Zee, de Italiaanse buren. De Michelis gaat deze herfst, in opdracht van de EG-regerings- chefs, ook proberen de vastgelopen vredesbesprekingen in het Midden- Oosten weer op gang te brengen. Traditiegetrouw voelen de Italianen zich altijd al sterk betrokken bij de gebeurtenissen in het oostelijke Middellandse-Zeegebied. De twaalf EG-landen, en daarmee ook de Italianen, staan voor een gi gantische taak. De Michelis is er niet de man naar om daarbij voor zichtig te werk te gaan. "Er is geen tijd om lang naar compromissen te zoeken, om over-voorzichtig of over-redelijk te zijn", zei hij on langs. Dat past niet in de aard van deze 130 kilo zware, langharige, kleurrij ke en veelvuldige disco-bezoeker. De vraag die blijft, is echter of zijn Europese ambities lang genoeg kunnen worden geschraagd door een stabiele regering. Want daarvan ben je in Italië nooit zeker. Tien jaar geleden raakte Italië ook in een crisis tijdens het EG-voorzit- terschap. Premier Andreotti heeft de partijen al tot een wapenstil stand opgeroepen. Andreotti, die zelf in 1985 als EG-voorzitter de Eu ropese Akte erdoor wist te krijgen, weet als geen ander welke belangen er op het spel staan. Gianni de Michelis. als premier Thatchers grootste succes op buitenlands gebied. Mandela suggereerde gistermid dag een dergelijk scenario voor Noord-Ierland, de oudste Britse ko lonie, met inbegrip van de IRA. En? kele conservatieve Britse parlemen tariërs verwierpen de suggestie om dat het 'de IRA in de kaart zou spe len'. Het rechtse Lagerhuislid An drew Hunter reageerde met 'om standige bewijsvoering' van een sa menzwering tussen de IRA en het ANC om vorig jaar premier That cher te vermoorden. Mandela en zijn gevolg ontmoeten Thatcher morgen voor het eerst tijdens een werklunch in haar ambtswoning. Staking Drie miljoen voornamelijk zwarte Zuidafrikanen hebben volgens de vakcentrale Cosatu gisteren gehoor gegeven aan haar oproep om te sta ken tegen het bloedvergieten in de provincie Natal, waar een burger oorlog woedt tussen aanhangers van het ANC en de Zulu-beweging Inkatha. De mede door het ANC ge steunde was fel bekritiseerd door Inkatha en radicale rivalen van het ANC als het Pan Africanist Con gress (PAC) en Azapo. De staking kostte het bedrijfsleven naar schat ting driehonderd miljoen dollar. Volgens gegevens van Cosatu heeft tussen de zeventig en negen tig procent van de werknemers ge hoor gegeven aan haar oproep. Al leen in de westelijke Kaapprovincie vond de oproep minder weerklank: meer dan de helft van de werkne mers verscheen normaalop het werk. Het ANC en Cosatu noemen de staking een ongeëvenaard succes. "De regering-De Klerk kan niet om de eis van het volk heen om de mili taire leiders van de Inkatha in Natal te arresteren en de Kwazulu-veilig- heidsdiensten te ontbinden", aldus secretaris-generaal Jay Naidoo van Cosatu.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7