Stakingen in DDR, rijen voor winkels Milieu kost landbouw veel geld Philips wordt overgenomen of verdwijnt domweg Wennen aan welvaart TimmerPhilips gaat niet achteruit voetballen DINSDAG 3 JULI 1990 ECONOMIE Oostduitsers voorzichtig met nieuwe D-mark BERLIJN (GPD/AP/Rtr) De ongeveer 8000 bedrijven in Oost-Duitsland zijn gisteren be gonnen aan hun eerste dag van zaken doen met D-marken en zijn daarbij meteen gecon fronteerd met de eerste acties. Bij een machinefabriek in Hennigsdorf hielden 3000 werk nemers een waarschuwingsstaking van een uur en in tien bedrijven rond Berlijn werd door in totaal 30.000 werknemers het werk tijdelijk neergelegd. De stakingen lopen vooruit op loon- winkels in de DDR stonden giste- tegen goedkoper", aldus Werner i lange rijen. De winkels waren DEN HAAG (GPD) - Voorstellen van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, om de accijnzen tussen de EG-lidstaten gelijk te trekken, kunnen de schat kist 2 miljard gulden per jaar sche len. Staatssecretaris Van Amels- voort (financiën) heeft de Kamer dit in een brief laten weten. De Europese Commissie wil met ingang van 1993, als de grenzen tus sen de lidstaten wegvallen, voor be paalde accijnzen minimumtarieven invoeren. Bij andere accijnzen zijn streeftarieven voorgesteld en bij weer andere 'bandbreedten': mini- mum- en maximumtarieven waar binnen de accijns mag komen. Rekening houdend met de door- Gelijke accijnzen EG kan schatkist 2 miljard schelen werking van de lagere accijns op huisbrandolie en stookolie in de gasprijs, komt er ook nog eens 300 miljoen gulden minder aan gasop brengsten per jaar binnen. Een ver laging van de dieselaccijns en de lpg-toeslag op de motorrijtuigenbe lasting kan nog een paar honderd miljoen gulden schelen. Indien alle accijnzen op het laag ste niveau zoals voorgesteld door de Europese Commissie (het mini mumtarief) moeten worden gesteld, kost dit de Staat jaarlijks 1,5 miljard gulden. Mochten de tarieven uitko men op de streeftarieven van de Eu ropese Commissie, dan vaart de schatkist er wel bij. Dat levert 0,7 tot 1,1 miljard gulden per jaar op. Van Amélsvoort wijst erop dat het hier alleen gaat om voorstellen van de Europese Commissie. Vast staat wel dat met ingang van 1993 accijnzen alleen nog opgetrokken kunnen worden tot streeftarieven voor zover zij daar dan onder liggen. Van Amélsvoort sluit niet uit dat al le plannen voor 1993 nog wijzigen. Franse staking PARIJS - De KLM heeft voor van daag tot en met donderdag alle zes tien dagelijkse vluchten van Am sterdam naar Parijs en terug afge last in verband met een staking van Franse luchtverkeersleiders Ook vluchten van Franse luchtvaart maatschappijen vervallen. Van Calais is het verkeer met veerbooten naar Groot-Brittannië gisteren hervat nadat de Franse be manning van de schepen een sta king van twee weken had afgebla zen. Die heeft overlast bezorgd aan een half miljoen passagiers. overleg tussen managers van be drijven en de Oostduitse afdeling het hele weekeinde dicht geweest - - ------- - te rjch- joen leden, maar zag dat aantal enkele steden een tekort aan brood, sinds afgelopen najaar groeien met vlees en melk ontstaan. Gisteren was overal alles weer volop aanwe zig, maar sommige prijzen lagen be duidend hoger dan voor 1 juli. Volgens een inwoner va Berlijn waren de prijzen huishoudelijke apparaten lijk lager dan van de ouderwetse 1,7 miljoen Oostduitse metaalarbei ders. De Oostduitse werknemers ei sen hogere lonen en garanties voor behoud van werk. Oostduitse vak bondsleiders begonnen maandag, bijgestaan door Westduitse colle- de eerste loononderhande- Oost- lingen in de DDR, 200.000 Oostduitse werknemers de metaal. Voor de kruideniers en groente- totaal spullen die ze eerst hadden. "Zaken die je echter dagelijks nodig hebt, zoals brood, meel en suiker zijn duurder geworden. Koffie daaren- LEIPZIG (GPD) Fritz zoekt be schutting onder een boom en gaat er eens lekker voor zitten. Hij draait het pak rond in zijn han den. Betaald met zijn eerste D- marken. Hoe zal deze verrassing uit luilekkerland smaken? Na al die jaren heeft Fritz nog wel eventjes geduld met zijn eerste hap. Voorzichtig scheurt hij de verpakking open. Het ruikt naar niets eigenlijk. En het is hard en droog: knackebröd. Fritz, een 42-jarige spoorweg beambte uit Leipzig, is één van die honderdduizenden Oostduit sers die hun nieuwsgierigheid niet kunnen bedwingen. In het weekeinde hebben ze gezien hoe het uiterlijk van de winkels totaal is veranderd. De weinig aanlok kelijke etalages van de socialisti sche eenheidseconomie zijn plot seling opgefleurd. Fonkelnieuwe auto's staan er nu te pronken, voorzien van prijskaartjes om vgn te watertanden. In de supermarkt in het cen trum van Leipzig is het druk. "We hebben extra winkelwagentjes la ten overkomen uit de Bondsrepu bliek", zegt Frau Böhme, de chef fin. "Maar we kunnen ze lang niet allemaal gebruiken, want het is nu al overvol". Het aanbod in de winkel is maar gedeeltelijk nieuw. "We wil len toch ook onze eigen produk- ten nog kwijt", legt Frau Böhme uit. "We werken samen met een keten in Bielefeld. Daar hebben we ook ingekocht. Maar lang niet alles wat we daar hebben gezien, komt hier in de winkel. Neem bij voorbeeld onze mosterd. Die kostte eerst 36 pfennig per potje. Vanaf vandaag kost die DM 1,09. Zet ik daar de mosterd uit Biele feld naast die DM 1,99 kost, maar wel in een mooi glas zit, dan raak ik onze eigen mosterd niet meer kwijt. Bovendien is de winkel he lemaal niet berekend op alle pro- dukten uit Bielefeld. Er is hier bij voorbeeld nog geen goede venti latie en geen goed koelsysteem". Ludwig. Volgens het Oostduitse persbureau ADN zijn de prijzen van Oostduitse boter en kaas ongeveer gelijk gebleven, maar is de prijs van melk meer dan verdubbeld. Failliet De concurrentie met het Westen zal moeilijk worden want veel Oost duitse bedrijven zitten met hoge schulden en verdienen niet genoeg om hun werknemers in marken te betalen. Er gingen geruchten dat de eerste faillissementsaanvragen gis teren al zouden uitgaan en dat sta kingen zouden uitbreken van werk nemers die hetzelfde loon eisen als hun-rijke Westduitse collega's. Een Oostduitser verdient gemiddeld 1200 mark per maand; iets minder dan de helft van het gemiddelde loon van een Westduitser. De huren en andere basisvoorzieningen wor den nog een tijdje laag gehouden om de verschillen te compenseren. Op de internationale geldmarkt bleef de positie van de D-mark, die na de monetaire eenwording nauw lettend in de gaten wordt gehouden, gisteren redelijk stabiel. De meeste winkelende Oostduit sers leken de nieuwe situatie voor zichtig tegemoet te treden, en trachtten de verlokkingen van al het nieuws te weerstaan ten gunste van sparen voor de komende zware tijden. "Hoe kunnen wij gaan win kelen en geld uitgeven als we niet weten of wij over een maand nog een baan hebben", zo vroeg een Oostberlijnse fabrieksarbeider. De Oostduitsers namen op de eer ste dag van de unie 4,5 miljard mark op, minder dan de schatting van de Westduitse centrale Bundesbank van 6 miljard mark, en veel minder dan de 25 miljard mark, waar voor het ergste geval rekening mee was gehouden. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse landbouw moet de komende jaren fors investeren om aan de ge stelde milieu-eisen te voldoen. In clusief investeringen in grootschali ge mestverwerking gaat het om een kleine miljard gulden per jaar. Dit staat in het door het kabinet aange- 'Structuurnota Landbouw'. Het kabinetsbeleid blijft gericht op 'het bevorderen van een concur rerende, veilige en duurzame land bouw'. Nieuwe technologische ont wikkelingen, bijvoorbeeld in de biotechnologie, maken volgens Braks een meer doelmatige en milieu- en welzijnsvriendelijke pro- duktie mogelijk. De marktvooruit- zichten voor produkten waarvoor garanties van de EG gelden zijn vol gens de bewindsman niet erg gun stig, omdat er sprake is van over schotten, onder meer in granen en melk. Gunstiger staat het er voor met groenten, siergewassen en aardappelen. Land- en tuinbouw moeten de ko mende jaren rekening houden met de kritische consument: zowel aan kwaliteits- als veiligheidseisen moet men voldoen. Om het milieu te ontzien zal in de rundveehouderij het aantal dieren dat per hectare weide worden be perkt, voor melkvee is dat drie die ren per hectare. In minder aan grond gebonden sectoren moeten gesloten produktiesystemen ko men. Rest- en afvalstoffen zullen moeten worden hergebruikt of ver nietigd. De glastuinbouw is zo'n sector. Voor ammoniak, dat via de mest in de lucht komt en leidt tot verzu ring, gaat Braks uit van een vermin- NAM mag boren Minister Andriessen van economi sche zaken heeft een vergunning van de Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) voor boringen in het IJsselmeer verlengd. Met de NAM is wel afgesproken dat tot 1 ju li 1991 geen nieuwe boringen in het IJsselmeer zullen worden uitge voerd. De bewindsman vindt dat de boringen, gelet op de belangen van in het bijzonder milieu en drinkwa tervoorziening, verantwoord zijn. Staking booreiland De centrum-rechtse regering van Noorwegen heeft gisteren 4000 sta kende werknemers van de boorei landen op de Noordzee bevolen aan het werk te gaan, omdat de econo mie hierdoor ontoelaatbare schade gaat ondervinden. Alhoewel slechts 4000 van de 10.000 werknemers het werk hebben neergelegd, beteken de dit wel een geleidelijke stopzet ting van de totale olie- en gaspro- duktie. De afgelopen tien jaar heeft de r,egering in totaal vijf keer een staking in de olie- en gasproduktie op deze manier beëindigd. dering met 70 procent in vergelij king met 1980. Dit is minder dan in het onlangs gepresenteerde Natio naal Milieubeleidsplan Plus. Gebruik van zowel dierlijke als fosfaat-kunstmest wordt vanaf 1995 aan banden gelegd. De bewinds man komt ook met een voorstel om met heffingen de uitstoot van stik stof, verantwoordelijk voor de aan tasting van de kwaliteit van het grondwater in drinkwater-win- ningsgebieden, aan banden te leg gen. De melkveehouderij en intensie ve veehouderij moeten van de ge schatte milieu-investeringen jaar lijks 400 miljoen gulden voor hun rekening nemen, de akkerbouw en tuinbouw 200 miljoen. Het opzetten van grootschalige mestverwerking kost de veehouders 330 miljoen gul den per jaar. Het kabinet heeft voor de verwezenlijking van de plannen tot en met 1994 ongeveer 2 miljard gulden uitgetrokken, oplopend van 254 miljoen dit jaar tot 489 miljoen gulden in 1994. EINDHOVEN (GPD) - "Het is een van de ernstigste en meest diepgaande ingrepen in de ge schiedenis van Philips", zo be stempelde de nieuw benoemde topman Jan Timmer de aanstaan de reorganisatie gisteren na af loop van de aandeelhoudersver gadering. Maar waar nu precies ontslagen zullen vallen, daarover wilde hij nog geen duidelijkheid verschaffen. "Er zijn momenten in het be staan van een onderneming dat te veel zeggen schadelijk is voor het proces dat je op gang probeert te brengen", aldus Timmer, die evenmin inging op de vrees van de Industriebond FNV dat er bij de vestigingen in Nederland 4000 tot 5000 banen zouden moeten verdwijnen. "Ik kan dat niet be vestigen en niet ontkennen". Hij vroeg begrip voor zijn terughou dendheid. "We zullen de eerstko mende tijd onze aandacht naar binnen toe moeten richten". Eerder had hij de aandeelhou ders al voorgehouden het onkies te vinden "in deze zaal te specifi ceren waar de personeelsreduc ties plaats zouden vinden. "De zorgvuldigheid gebiedt dat de werknemers de eerste zijn die dat horen". Geschokt In ieder geval zal dit jaar al met de reorganisatie die Timmer gis teren op de aandeelhoudersver gadering aankondigde worden begonnen. 10.000 banen in de Eu ropese computer- en chipsdivi sies van Philips zullen dan ver dwijnen. Er is 2,7 miljard gulden voor uitgetrokken, waardoor Phi lips dit jaar een verlies zal lijden van 2 miljard gulden. Orkaan Gilbert, zoals de bijnaam van Philips-directeur Timmer luidt, maakt zijn reputatie waareen aangekomndigd verlies van 2 miljard gulden en 10.000 banen zijn daarvan de eerste voortekenen. (foto ANP) Vakbonden reageerden geschokt op de aangekondigde reorganisa ties. Bestuurder H. Bijvank van de Industriebond FNV had als aandeelhouder Timmer al laten weten dat wanneer het concern zou besluiten complete vestigin gen te sluiten, hij kan rekenen op massaal verzet van de werkne- Bijvank waarschuwde er in de aandeelhoudersvergadering voor dat uitverkoop van de chipsdivi sie en de computersector een slechte zaak zou zijn. "Daar spin nen op korte termijn alleen de aandeelhouders garen bij, op lan gere termijn zou het een enorm verlies van arbeidsplaasten bete kenen. Afstoten van chips en computers betekent ook het ein de van de consumenten-elektro- nica. Dan blijft alleen het licht over en dan zijn we weer terug bij waar we 99 jaar geleden mee be gonnen zijn". Bijvank hield een pleidooi om juist te investeren in computers en chips. "Maatregelen die Phi lips strategisch verzwakken wij zen we af, maar we zullen ons niet zonder meer neerleggen bij ont slagen. De vakbeweging wenst niet te fungeren als een sociale bezemwagen". Bestuurder A. Verhoeven van de Unie BLHP noemt de door Timmer geschetste plannen "qua richting herkenbaar. Het is voor Philips van belang om alle be drijfsonderdelen kritisch te bekij ken. De sanering moet zich niet beperken tot de chips en compu teronderdelen. Het hele concern moet gezond worden gemaakt". Verhoeven verwacht dat de reor ganisaties in Nederland kunnen worden bewerkstelligd zonder dat er gedwongen ontslagen val len. Zelfonderzoek De aandeelhoudersvergade ring verliep overigens vrij rustig. Blijkbaar maakte Timmer, die de algemene beleidslijnen schetste waarlangs het concern weer ge zond zou moeten worden, toch in druk. Timmer legde de zaal uit dat de financiële kracht van Phi lips nog zo groot is dat het verlies over dit jaar kan worden opge vangen. ming f De cijfers over de eerste vier maanden van dit jaar laten een omzetstijging zien van 1 procent tot 21,18 miljard gulden. Het be drijfsresultaat bedraagt 774 mil joen gulden, vergeleken met 887 miljoen gulden in dezelfde perio de van 1989. Licht deed het min der, van 346 naar 267 miljoen ("we denxen dat dat wel weer zal aan trekken", aldus Timmer), de con- sumentenprodukten daarente gen draaiden veel beter, van 349 miljoen gulden naar 645 miljoen. De pijn zit in de computers, van 25 miljoen gulden naar 124 mil joen negatief en in de chips, van 5 miljoen gulden negatief naar 42 miljoen negatief. Over geheel 1990 wordt een om zet verwacht van 56,3 miljard gul den en een bedrijfsresultaat van 2,7 miljard gulden. De herstructu reringskosten zullen eveneens 2,7 miljard gulden bedragen waar door het uiteindelijk resultaat op nul uitkomt. Dat die beide bedra gen gelijk zijn is volgens Timmer toeval. "De vele publiciteit en de kri tiek van de laatste tijd hebben ons, en niet alleen de top van het aangepakt. Het bleek beeld van de onderne- n ander was dan de bui tenwereld had en zo kwamen we er achter dat we niet zo goed wa ren als we dachten. We zijn nu ge dwongen aan zelfonderzoek te doen", aldus Timmer. En over zijn eigen positie zei hij: "Niemand kan zo'n baan al leen doen. Daar is teamwork voor nodig. Daarvoor is nodig dat alle neuzen in dezelfde richting wij zen. Ik ben niet bang daarbij voorop te lopen. Ik ben niet bang daarbij richting aan te wijzen. De spirit bij .Philips is niet dood, we moeten vooruit kijken, met ach teruit voetballen win je de wed strijd niet". Misleidend Over hoe het nu mogelijk was dat de top van Philips verrast werd door de slechte gang van zaken kwam geen duidelijkheid. Vra gen daarover werden door de voorzitter van de raad van toe zicht, bij Philips de raad van com missarissen, dr. Wisse Dekker, niet beantwoord hangende de rechtszaak die Amerikaanse aan deelhouders tegen Philips heb ben aangespannen inzake 'het verstrekken van misleidende in formatie'. In ieder geval, zo verze kerde Dekker zijn gehoor, heeft het interne systeem van financië le rapportage goed gewerkt. Hoogleraar economie bestrijdt optimisme beursanalisten ROTTERDAM (GPD) - "De kans dat Philips over tien jaar nog als zelfstandige onderneming bestaat acht ik kleiner dan vijftig percent. Het is waarschijnlijker dat het be drijf wordt overgenomen of dom weg verdwijnt". Professor P.A. Moerman, hoogle raar industriële economie aan de Erasmus Universiteit, heeft zich gisteren buitengewoon stellig uitge laten over het lot van zijn voormali ge werkgever. Moerman, die van 1960 tot 1980 bij Philips werkte, en daarna nog vijf jaar adviseur was van de Centrale Ondernemings raad, deelt geenszins het voorzichti ge optimisme dat sommige beurs analisten putten uit de snoei-opera- tie die Philips-president Timmer gisterochtend aankondigde. "Het is een kwestie van heel kli nisch naar de cijfers kijken. Wat Timmer heeft bekendgemaakt is dat er geen beslissing is genomen. Natuurlijk wordt er ingrijpend ge reorganiseerd, maar je kunt pas van een beslissing spreken als er een keuzemogelijkheid is. Die heeft Timmer niet; Philips heeft geen ma noeuvreerruimte meer". De Eindhovense multinational staat er slecht voor, meent Moer man. De marktaandelen voor de di verse produkten zijn te klein gewor den. Het bedrijf slaagt er niet in haar produkten aan de man te bren gen. Weliswaar zijn de research-ac- tiviteiten van Philips kwalitatief hoogstaand en weet men goede nieuwe produkten te ontwikkelen, maar als het op verkopen aankomt is het concern uitgesproken zwak. Philips beschikt volgens Moerman niet langer over het vermogen om op eigen kracht de bedrijfsvoering te verbeteren. Onheil De Rotterdamse hoogleraar be stempelt zichzelf niet als doemden ker. Het feit dat hij als enige des kundige een dergelijk naderend on heil bespeurt, verklaart hij uit het feit dat "niemand een Cassandra (zieneres uit de Griekse mythologie die door niemand werd geloofd en tragisch aan haar einde kwam) wil zijn. Want u weet hoe het Cassandra verging". Met beleggingsdeskundigen die cern. De nieuwe topman Timmer zit op de voorste rij, zevende van rechts, met aan zijn rechterzijde presidentrcommissaris Dekker. <f0to anp> Schulden VS toegenomen tot 663,7 miljard WASHINGTON (Rtr) - De bui tenlandse schulden van de Ver enigde Staten zijn in 1989 met 25 procent toegenomen tot 664 mil jard dollar (1,24 biljoen gulden). Dit blijkt uit het jaarlijkse rap port van het ministerie van han del over internationale investe ringen. Dat geeft een opsom ming van de bezittingen van de VS in het buitenland, zoals aan delen en obligaties, vreemde va luta en leningen van Ameri kaanse banken, en de corresp onderende buitenlandse bezit tingen in de VS. De buitenlandse schuld van de VS is sinds het midden van de jaren tachtig sterk toegeno men, evenals de de politieke be- zordheid over mate van buiten landse controle over Ameri kaanse produktie-activiteiten. Tot 1985 was de VS schuldeiser in plaats van schuldenaar. In 1983 kende de VS zelfs nog een positieve schuldenbalans van 89 miljard dollar. de ingreep van Timmer toejuichen heeft Moerman weinig op: "Het kan best zijn dat beursanalisten tevre den zijn gesteld door de aangekon digde maatregelen, maar zij kijken voornamelijk naar de boekhouding en niet naar de bedrijfsvoering. Wel nu, Philips kan uitstekend creatief boekhouden. Ik kijk naar de onder zoeksinspanningen, de marktbena dering, dat vind je niet terug in de boekhouding van een bedrijf. Be leggingsanalisten hebben vierkante ogen; ze kijken alleen naar hun beeldscherm en ze hobbelen van emotie naar emotie". De voormalige Philips-werkne- mer ziet maar een manier waarop het concern zijn zelfstandigheid kan behouden. Dat is door het aan gaan van strategische samenwer kingsverbanden met andere, bij voorkeur grotere bedrijven. "Maar dan moet de leiding van het bedrijf er voor zorgen dat het konvooi in tact blijft en niet wordt getorpe deerd door mensen als Joep van den Nieuwenhuijzen". Bovendien moet de bedrijfscul tuur ingrijpend veranderen. Moer man: "Al 25 jaar gaat Philips ge staag achteruit. Het tij had kunnen worden gekeerd; er zijn voldoende signalen doorgegeven aan de lei ding. Timmer kampt nu met het zelfde probleem als Gorbatsjov: een grote laag van gijze apparatsjiks die alle veranderingen tegenhouden". Dood fonds Niet alle door Moerman verguisde beursspecialisten zijn overigens zo goed te spreken over het nieuws dat president Timmer maandagoch tend bekend maakte. "Twee miljard gulden verlies is toch teleurstel lend", reageerde een medewerker van een Amsterdams effectenkan toor gistermidag. Weliswaar maakte het Philips-aandeel niet zo'n koers val als kon worden verwacht na de bekendmaking van de spectaculai re reorganisatieplannen, maar dat komt volgens deze beurskenner omdat Philips feitelijk een 'dood fonds' is. "Als de markt omhoog gaat, gaat het aandeel Philips mee en als de markt omlaag gaat ook". Ook de Philips-deskundige van een hoofdstedelijke koopmans bank is sceptisch over de toekomst van het Eindhovense concern. "Er zitten twee kanten aan deze zaak: wat betekent de ingreep voor het bedrijf en wat betekent het voor de belegger. Wat de onderneming be treft wordt nu een operatie onder nomen van uitzonderlijke omvang. Het getuigt van de ernst van de pro blemen. Kennelijk moet het Phi- lips-personeel door middel van de ze schok met de neus op de feiten worden gedrukt. De bedrijfscultuur bij Philips moet veranderen, terwijl er voor zo'n langdurig proces eigen lijk geen tijd meer is". ',Voor de beleggers is de zaak er ook niet duidelijker op geworden. Een fors aantal mensen heeft inmid dels al afscheid genomen van het aandeel Philips. Pas op z'n vroegst in 1991 valt er wellicht weer iets po sitiefs te melden. De vraag is ook of Philips dit jaar dividend uitkeert. We moeten maar afwachten". De kenner heeft overigens weinig goede woorden voor de onheilstij ding van professor Moerman. "Het verhaal van Moerman is wat Philips al jaren wordt verweten. Timmer zei laatst dat Philips waarschijnlijk niet meer van dat imago afkomt, ook al is het beleid allang veran derd. Moerman heeft wel gelijk dat Philips het niet op alle terreinen goed doet. Maar hij vermeldt niet dat op het gebied van de chips alle westerse bedrijven zuchten onder het juk van de Japanse overheer sing. De computermarkt, waar Phi lips het evenmin goed doet, is nage noeg ingestort. Dat valt niet alleen Philips te verwijten, al moet wel ge zegd worden dat ze in Eindhoven veel te laat reageren op dergelijke marktbewegingen" Beursanalist Vermeulen van het ge renommeerde effectenkantoor Van Meer James Capel is iets positiever gestemd. "Timmer zet er nu fors het mes in. 2,7 Miljard gulden is een enorm bedrag. Hopelijk wordt hier mee de basis gelegd voor een gezon dere bedrijfsvoering in de toe komst". Vermeulen vindt het opmerkelijk dat de koers van het Philips-aan deel niet zakte tot 27 gulden maar boven de 30 gulden bleef steken. "De professionele beleggers had den een forse ingreep wel verwacht. De handel was ook niet groot. Wat Philips nu doet lijkt op de ingreep die Nedlloyd vorig jaar pleegde (door in een keer bijna een miljard gulden in de boeken af te schrijven). Die operatie leidde evenmin tot een grote koersdaling. Ik denk dat het Philips-aandeel nog voor verbete ring vatbaar is. We weten nu einde lijk wat ons te wachten staat". De analist ziet geen reden het be toog van professor Moerman te on derschrijven. "De opmerking dat de kans meer dan 50 percent bedraagt dat Philips in het jaar 2000 niet meer bestaat als zelfstandige onderne ming laat ik graag voor zijn reke ning. Het is nog steeds een sterk be drijf. Als Philips niet meer bestaat, bestaan wij ook niet meer". Rothmans neemt Niemeyer over GRONINGEN (ANP) - Rothmans International neemt het totale aan delenpakket van Theodurus Nie meyer over, zo heeft de Groningse tabak- en sigarettenproducent maandag bekendgemaakt. Sinds ju ni waren er onderhandelingen gaande tussen Rothmans Interna tional en de vorige eigenaar, het Britse Gallaher Ltd. Gallaher richt zich op het Europe se vasteland vooral op de produktie van sigaretten. Niemeyer is vooral gespecialiseerd in shag en pijpta bak. Daarom meende Gallaher dat Niemeyer beter past bij Rothmans. Volgens Niemeyer betekenen de shag- en pijptabakactiviteiten voor Rothmans een belangrijke verster king van de concurrentiepositie. De omzet van Niemeyer bedroeg vorig jaar ongeveer 605 miljoen gulden, het bedrijfsresultaat 24 miljoen. Bij Niemeyer werken ruim 750 mensen, van wie 130 in Duitsland. Rothmans, die behalve rookwaren onder meer ook biscuits produ ceert, telt in totaal 29.700 werkne mers. Rothmans betaalt ongeveer 245 miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5