Defensie na 1995 wellicht niet kleiner Pleidooi voor particulier smartegeld van Japan Kabinet pakt Snelle hulp gearresteerde jongeren is meestal zinvol Veel meer ruimte voor thuislozen Braks is van geen Waad bewust met mestproduktie Geen dna-test zonder instemming verdachte DINSDAG 3 JULI DEN HAAG (GPD) Als de gunstige internationale poli tieke ontwikkelingen niet doorzetten zal een verdere in krimping van defensie na 1995 opnieuw worden bekeken. Er moet dan rekening worden gehouden met een scenario waarbij de krijgsmacht na 1995 niet verder wordt verkleind. Dit staat in de definitieve versie van een brief die minister Ter Beek van mogen aan de Kamer heeft gezon den over de bezuinigingen op de fensie. De eventuele heroverweging van de bezuinigingen is op verzoek van minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) in het stuk opge nomen. Die passage stond niet in de brief zoals Ter Beek die eerder had geformuleerd en die per abuis in de publiciteit kwam. Van den Broek had grote bezwa ren tegen het oorspronkelijke stuk waarin de dreiging van een verras singsaanval uit het oostblok op nul CDA verdeeld over reiskostenforfait DEN HAAG (GPD) - Het CDA in de Eerste Kamer is verdeeld over af topping van het reiskostenforfait. Pas na het antwoord van minister Kok (financiën) en staatssecretaris Van Amelsvoort zal de partij bepa len hoe wordt gestemd. De aftop ping van het reiskostenforfait komt vandaag in de Senaat aan de orde. Het CDA heeft grote twijfels over het nut van het wetsvoorstel dat er van uitgaat dat automobilisten die verder dan dertig kilometer van hun werk wonen de reiskosten niet meer mogen aftrekken van de be lasting. De fractie voelt er veel voor het idee te laten onderzoeken door de commissie-Stevens, die toch een verdere vereenvoudiging van de be lastingwetgeving voorbereidt. De rol van het CDA kan doorslag gevend zijn. In de Senaat is de PvdA net als Groen Links voor af topping, WD en de drie kleine rechtse partijen zijn tegen, mogelijk gesteund door vijf D66'ers. UTRECHT (ANP) - Het snel aan bieden van hulp aan jongeren die door de politie zijn gearresteerd is vaak zinvol en leidt tot verbetering van de situatie. Het kan in ieder ge val herhaling voorkomen. Boven dien zijn jongeren die vastzitten op het politiebureau meer geneigd om een vrijwillig hulpaanbod te accep teren, waardoor mogelijk ingrijpen van Justitie kan worden voorko men. Onderzoekers van de Rijksuni versiteit Utrecht concluderen dit in een rapport over een project van de Stichting Argus, een organisatie van vrijwilligers in de stad Utrecht. Het project wordt uitgevoerd in sa menwerking met de officier van jus titie, Raad voor de Kinderbescher ming en kinderpolitie. Het rapport is vandaag aangeboden aan de Utrechtse hoofdcommissaris van politie, J. Wiarda. In de onderzochte periode (van april 1988 tot maart 1989) hebben medewerkers van Argus 200 jonge- ren in het politiebureau bezocht, van wie 59 in het weekeinde. De jon geren waren daar goed over te spre ken en beoordeelden de bezoeken positiever dan bij voorbeeld die van de informateurs van de Raad voor de Kinderbescherming die niet eens weekeinddienst hebben. De kinderpolitie is ook enthou siast. Zij zegt nauwelijks met de in formateurs maar vooral met Argus te overleggen als het om een hulp verleningsadvies gaat. Ook de offi cier van justitie is "redelijk" te spre ken van Argus. Maar hij zou liever zien dat één overheidsinstelling alle as- pekten van de vroeghulp verzorgt. De onderzoekers kregen kinderpolitie, Argus voor de Kinderbescherming nogal wat klachten over gebrek aan be langstelling van de gezinsvoogdij voor de jongeren die daar in verze kering zijn gesteld (bijna een kwart van alle in Utrecht in verzekering gestelde minderjarigen). De gezins voogd blijkt vaak niet eens op te ko men dagen. raad wel behoefte aan hulp kan sig naleren. maar geen hulp aanbiedt. De onderzoekers noemen deze scheiding ondoelmatig. Voor verbe tering is volgens hen "meer samen werking en blijk van gezamenlijke betrokkenheid" nodig. Een snelle reactie kan bij "risico- de Raad jongeren" preventief werken Overleg cao bejaardenzorg weer opgeschort Het Argus-project heeft ertoe bij gedragen dat meer jongeren op het antic ia icuciijn. tco^ic- Politiebureau direct hulp krijgen bescherming, Stichting Argus het aanvullende aanbod <78 procent tegen maximaal 66 pro- cent voor die tijd). Volgens de poli tie is de inzet van Argus gezien de geringe inbreng van de Raad voor de Kinderbescherming een noodza- de kelijke aanvulling, ook al omdat de opleveren. kans ophertalingVerWe?nen Ook UTRECHT (ANP) - Het hervatte de gezinsvoogdij zou in het project OXi8r 860 n'8ljW w C-a° ^°°r moeten worden betrokken "of an- 70 0?° werknemers in de bejaarden- derszins op haar verantwoordelijk- °orden hee" gisteren nog met tot held moeten worden gewezen". resultaat geleid. De onderhandelin- Voor de langere termijn beleiten w°rden morgen voortgezet, de onderzoekers een jeugdreclasse- Zowel werkgevers als bonden ring die vergelijkbaar is met de re- waren na afloop van de besprekin- classering voor volwassenen. Die §en Ultfst terughoudend. Volgens taken zouden moeten worden uitge- werkgeversorganisatie is wat voerd door een samenwerkingsver- doorgepraat over hoe het vorige band van de Raad voor de Kinder- wef* bereikte convenant tussen bescherming, Stichting Argus en overhe|d, werkgevers en bonden gezinsvoogdij-instellingen. Op die worden vertaald m de cao manier zou volgens de onderzoe- 1999- christelijke vakbond CFO kers meer en nog consequenter di- zei dat het punt van de algemene sa- recte hulp kunnen worden verleend zal die ook meer "rendement" wordt gesteld. Ter Beek schrijft nu: „Niettemin blijft de Sovjetunie een militaire supermacht, en behoudt zij het vermogen om - overigens pas -fV»oi yyipf na een langdurige voorbereiding - XX Ct-LXU-C lliCl een offensief van grote omvang uit te voeren". En verder stelt de minis- 1 "I ter dat het "in het licht van de onze- ttllhmrllPft flrlTl kere internationale situatie buiten- C4.14J.X gewoon moeilijk is nu al tot een af gewogen oordeel te komen. Daar- DEN HAAG (GPD) De bescher- om is het het beste te werken met ming van de privacy is binnen de twee alternatieven". overheid te ver doorgeschoten. Ter Beek blijft voorlopig wel bij Daardoor kan het voorkomen dat de door hem voorgestelde inkrim- subsidies worden misbruikt. Om ping van de krijgsmacht met 15 pro- dat voorkomen 1 cent in de komende vijf jaar. Dat i organisatorische redenen het n, aldus de minister. Voor de vijf jaar daarna vindt Ter Beek dat een verdere reductie van de krijgsmacht voor de hand ligt, als de internationale politieke situatie zich gunstig blijft ontwikkelen. Over de periode 1991-2000 zou de landmacht dan met 35 procent moe ten inkrimpen, de luchtmacht met 30 procent en de marine met 25 pro cent. De Centrale defensieorganisatie en het ministerie zullen in de ko mende vijfjaar met 20 procent inge krompen worden. Voor de jaren na 1995 staat nog geen personeelsver mindering vast. Ter Beek geeft aan beide model len, een verdere reductie na 1995 of het dan stabiel houden van de krijgsmacht, op kwalitatieve en fi nanciële aspecten te gaan onderzoe ken. De besluitvorming moet eind dit jaar zijn afgerond waarbij ook, waar mogelijk, een afstemming plaatsheeft met plannen van de bondgenoten. De definitieve voor stellen zullen worden opgenomen in de Defensienota 1992-2006 die rond de jaarwisseling moet ver schijnen, aldus Ter Beek. betere uit wisseling van gegevens binnen de overheidsinstellingen noodzake lijk. De kunstmatig opgebouwde schotten om de privacy van de be trokkenen te waarborgen, moeten daarbij worden geslecht. Minister Hirsch Ballin (justitie) heeft dat gisteren in de Kamer ge zegd bij een bespreking van kabi netsplannen ter bestrijding van misbruik van subsidies. Volgens hem is het herzien van het begrip privacy onontkoombaar. "We wa ren te behoedzaam", aldus de mi nister. Er is zo overspannen met het begrip omgegaan dat er nu mis bruik vah wordt gemaakt. "We moeten het argument priva cy op zijn waarde doorlichten. Dat betekent niet dat wij een lagere prioriteit aan privacy willen geven. Wel dat wij willen nagaan of de schotten tussen overheidsdiensten geslecht kunnen worden, daar waar men wederzijds belang heeft bij de gegevens", aldus de minister. "Sommige schotten zijn wel zeer ri goureus opgetrokken". DEN HAAG - Een groep studenten heeft de nacht doorgebracht voor het gebc wordt vanmiddag gesproken over de voorstellen van minister Ritzen (onderwijs) om te gaan bezuinigen op de stu diefinanciering. Zo ligt er het voorstel om het collegegeld honderd gulden per jaar te verhogen en de studietijd fi nancieel te bekorten. De studenten zijn daar fel tegen. derhandeld" was. De bonden heb ben daarvoor steeds 4 procent ruim te geëist. Voor maatregelen ter ver lichting van de werkdruk en ter ver betering van de secundaire arbeids voorwaarden eisen de bonden 2 procent. Amsterdams bom-team zoekt 30-jarige man AMSTERDAM (ANP/GPD) - De Amsterdamse politie zoekt naar een ongeveer 30-jarige man van onge veer 1,90 meter. De politie verdenkt hem ervan de bomaanslag op kanto rengebouw Aurora te hebben ge pleegd. De man zou zaterdagavond zijn gezien door de portier van het ge bouw terwijl hij een tas voor de in gang neerzette. Uit de tas, waarvan een model gisteren is getoond in het tv-programma Opsporing Verzocht, zou een antenne hebben gestoken. Dat zou wijzen op radiografische ontsteking van de bom. De politie beschikt inmiddels ook over een videofilm met opnamen van het gebouw enkele minuten na de explosie. De film is gemaakt door een passerende Engelse toe rist, een lid van de Engelse reserve- politie. "De film wordt nu bestu deerd en zal mogelijk nuttig zijq, de Tweede Kamer. Daar voor het onderzoek", aldus de poli- Hirsch Ballin sprak in het bijzijn DEN HAAG (ANP) Minister (awbz) kan worden gebruikt 1 zijn collega Kok (financiën) der over 'een taboe' waar het gaat om het aanpakken van de privacy- d'Ancona (wvc) wil het aantal plaat- het begeleid thuislozen snel met enkele honder extra geld voor thuislozen. Volgens het CDA is bij de crisis-opvang im- vaak sprake van mensen uit de bescherming. "Wij willen nagaan of den uitbreiden. Zij zei dat gisteren geestelijke gezondheidszorg. op zinvolle wijze verbanden zijn te leggen tussen de gegevens-be- standen binnen de overheid", aldus Hirsch Ballin. Daarbij zal er voor worden gewaakt dat die gegevens uitlekken of worden misbruikt. de Kamer tijdens een beraad de problematiek van maatschappe lijke opvang voor dak- en thuislozen, De minister heeft voor 1990 al ten minste 100 plaatsen voor begeleid de thuislozen gereser- DEN HAAG (ANP) - Minister Braks (landbouw) verzekert de Tweede Kamer dat hij deze "altijd naar beste weten" heeft geïnfor meerd over de mestpróblematiek en de mestwetgeving. Braks zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van WD-Kamerlid Blauw. Blauw was in de pen geklommen naar aanleiding van publiekelijke beschuldigingen van hoofd milieu statistieken Hueting van het CBS, dat Braks' departement stelselma tig pogingen heeft ondernomen pu blicaties over de mestproduktie te gen te houden. De minister erkent nu dat sprake was van "vertraging bij de totstand koming van de meststatistiek", als mede dat de door zijn departement opgeworpen problemen daartoe hebben bijgedragen. De minister heeft het daarbij over de jaren ze ventig. Hij tekent daar onmiddelijk tot tevredenheid van de Kamer, reeks maatregelen aan om misbruik van subsidies te bestrijden. Per jaar ex x.vwxv 6aat ,er 30 miljard gulden om in 722 Braks kan zich indenken dat te- subsidieregelingen. In een Algeme- bij aan dat voor zover hij kan na gaan de afvaardiging van het minis terie van landbouw steeds deugde lijke argumenten heeft gehanteerd, veep:Daa^oorrbUna|2S^n gulden beschikbaar. Het aantal gen die wijze van opereren vreemd f10 we* bestuursrecht die komend werd aangekeken. "Desalniettemin ^s^an heb ik er - met de wijsheid van de te- rugblik - begrip voor dat het optre den van de Landbouw en Visserij' vertegenwoordiging zin werd ervaren", schrijft de rhinis- ter. voor een bepaalde subsidie doeld, welke criteria worden gehan- teerd, wie subsidie geeft en hoe dat bedoelde gebeurt, wie de subsidie controleert en welke sancties er op misbruik staan. dak- en thuislozen in Nederland be vat een harde kern van ongeveer 50.000 mensen en een wisselende groep van 150.000. De schatting is dat die groep per jaar met 3,3 pro cent toeneemt. d'Ancona vindt dat "een rijke sa menleving beschaamd moet zijn als we dit aan de onderzijde produre- ren". Ze wil bekijken of de algeme ne wet bijzondere ziektekosten De minister stelde dat een steeds crisissituaties en grotere groep ouderen een perma nent beslag legt op capaciteit in de thuiszorg. Zij acht opvang via de zo geheten sociale pensioens "op zich niet zo'n gekke oplossing". Gezien het capaciteitsgebrek "ga ik op dit moment niet zeggen dat ik de be jaardenpensions onmiddellijk wil sluiten". d'Ancona wil in overleg met de Vereniging van Nederlandse gemeenten wel eisen stellen wat be treft hygiëne en brandveigheid stel len aan die pensions. tie. Onduidelijk zijn nog steeds mo tief en doelwit van de aanslag. De politie noemt iedere vergelijking met eerdere aanslagen in Neder land door de Baskische afschei dingsbeweging ETA "zeer specula tief'. Hoewel het Ierse Republi- keinse Leger betrokkenheid bij de wing gemeenten willen meedenken aanslag heeft ontkend, beschouwt Pi gaan dwarsliggen dé politie de IRA als mogelijke ver- PvdA-er Vliegenthart drukte d An- antwoordelijk. De Roermondse po- cona op het hart hoe dan ook voort. e heeft gisteren echter gezegd dat varend te werken aan uitbreiding geen relatie bestaat tussen de Am- van de opvangcapaciteit:we lopen sterdamse bom en de IRA-aanslag achter de problemen aan, velen val- Qp 27 mei in Roermond, waarbij len over de rand, belanden in de twee Australische toeristen om het goot en eten uit vuilnisbakken'leven kwamen. De minister vindt dat de eerste verantwoordelijkheid voor thuislo zen bij de overheid ligt. Maar als DEN HAAG (GPD) - Het is niet meer mogelijk om een verdachte te gen zijn of haar zin te onderwerpen aan een dna-test. De Hoge Raad de sociale vernieu- heeft gisteren bepaald dat het afne- Leopard-tank De Algemene Rekenkamer heeft er bij minister Ter Beek (defensie) op aangedrongen geen grote bedragen te steken in de verbetering ROTTERDAM "Nederland telt naar schatting nog 141.000 inwo ners die tijdens de Tweede Wereld oorlog in een Jappenkamp hebben gezeten, of anderszins in Japanse gevangenschap hebben doorge bracht. Het gaat om ongeveer 100.000 burgers en 41.000 ex-militai ren. Onze stichting wil die mensen bereiken en hen een formulier laten invullen. Via deze massale actie hoopt onze stichting de Japanse overheid te bewegen alsnog smarte geld te betalen voor het leed dat d< 1 mensen is aangedaan". Hoewel voorzitter S. Lapré van beurt moeten*krijgen7èr_"wa£de dLÏ'hLP-"3^- van 690 mihoen gulden De tanks gaan dan tot 2005 mee. Maar de Re kenkamer Concludeert op grond van eerdere verbeteringen dat ver dere investeringen weggegooid sterk verouderde Leopard 1 tank, Volgens de plannen zouden 342 van de 468 Leopard 1 tanks een opknap- de vergadertafel moet komen, is zijn eerste reactie meer dan spontaan. Lapré is dan ook völ vertrouwen in de goede af loop van de actie die zijn stichting geld zij'n,V De f en sie"hee ft* naast "de onderneemt. Met een brede publici- Leopard 1 tank ook de beschikking over 440 Leopard 2 tanks die i conditie zijn. Weerbericht Het KNMI en de landelijk opereren de weervoorlichters zijn het eens over de termen die ze gaan gebrui ken bij zwaar weer waarbij mensen levens in gevaar kunnen komen. Dat heeft het ministerie van verkeer mo„liikheden en waterstaat meegedeeld Bij windkracht 11 wordt voortaan door iedereen gesproken over een zeer zware storm, bij windkracht 12 van een orkaan. Van zware sneeuwval is sprake als er vijf centimeter sneeuw valt in een uur bij weinig wind en uaK een temperatuur van twee graden of den fa s lager. Zeer dichte mist is mist waar bij het zicht minder dan vijftig me ter bedraagt. De afspraken zijn een gevolg van de kakofonie die tussen de weervoorlichters ontstond bij de orkaan van 25 januari 1990. Ongeluk Twee vijftienjarige fietsers zijn gis- ^waai iict 1CU11WJ terneerden nog steeds op de proel fi"TV,° r,,r,r,or ,r> 1 - wordt gesteld. De voorzitter toont mogelijk ex-geïnterneerden op kor te termijn te bereiken. Het gaat om mensen met de Nederlandse natio naliteit en daarmee gelijkgestelden, in Nederland en daarbuiten De actie van de stichting Japanse Ereschulden stoelt op de steun van de subcommissie voor de Rechten van de Mens van de Verenigdse Na ties. In Genève onderzoekt men de particuliere schadeclaims Indonesië (maar eventueel ook daarbuiten) door het Japanse leger gevangen zijn genomen. Het gaat dus niet alleen om militairen. Ook burgers die soms van de ene op de andere dag van al hun rechten wer- gevangen werden gezeten, komen in aanmerking. Lapré is van Indonesische af komst en kreeg zelf ongewild on derdak bij de Japanners, onder an dere in kampen bij Bandoeng en Batavia. Ook zwoegde hij onder de 'Jappen' in Singapore. Lapré weet derhalve uit eigen ervaring hoe zwaar het rechtsgevoel van ex-gein- men van lichaamsstoffen, zoals wangslijm, zonder toestemming van de verdachte is verboden, om dat dat in strijd is met het recht van elk mens op de onaantastbaarheid van zijn lichaam. Nog niet zo lang geleden noemde de Hoge Raad het ook al ontoelaat baar zonder toestemming bloed af te nemen voor een dna-test. De sa menstelling van het dna is bij ieder mens anders, te vergelijken met een de Ne- vingerafdruk. Het kan dus be wijs dienen in zaken waarbij bloed andere lichaamsstoffen geen hulp meer vragen derlandse regering het Koninklijk Huis. Maar het Vre- ,0 desverdrag van San Franscisco zegt L.r„fuiinp ai_ hpt Hna in hpt cnprma niets over particuliere claims. Anno iflu rilfSai Hp ShÏÏ 1990 behoort Japan tot de rijkste ,^etze'f^ landen ter wereld. Wij hopen daar- '5 °n°™"'Sfcf 6esteld dat dat Tokio bereid zal zijn alsnog de Hoge 'veSfng vean de R-d uT^ak deeV^g Mens inmiddels hebben onderte- OpenbS Mm^tenf wlwe het slijm gebruiken voor een dna- test om te'bewijzen dat de man De stichtingsvoorzitter wijst op schuldig was aan verkrachting van twee recente ontwikkelingen, die twee 16.iarjge meisjes. De verdach- de mogelijkheid op een Japanse uit- te weigerde mee te werken en de kering van (ere)schuld hebben doen rechtbank van Maastricht gaf hem toenemen. De Verenigde Staten en daarin gelfjk. De man werd wegens Canada bepaalden twee jaar gele- gebrek aan bewijs vrijgesproken, den dat aan onderdanen van Japan se afkomst, die na de aanval op De procureur-generaal van de Pearl Harbor werden geïnterneerd rechtbank ging tegen die uitspraak beroep (cassatie) bij de Hoge Raad. Gewoonlijk stapt het OM eerst naar het Hof en pas daarna bij de Hoge Raad. Maar nu stapte de procureur-generaal rechtstreeks naar de Hoge Raad. Dat kan alleen "in het belang der wet". De Hoge Raad oordeelde dat een verdachte moet toestaan dat hij aan zijn persoon wordt onderzocht, bij voorbeeld bij een sorteerproef. In zo'n geval wordt een aantal mensen besnuffeld door een speurhond om vast te stellen over het gevonden reukspoor in een misdrijf bij een aangeraden een voorzichtiger afkomst. Veel van deze mensen Ereschulden met geestverwante door bet internationale karakter van hen hoort. De Hoge Raad acht Vrouwen en kinderen in een 'badkamer' van het interneringskamp in Kampong KMakassar. De Stichting Ja panse Ereschuld hoopt via de Verenigde Naties Japan te bewegen schadevergoeding uit te keren aan de slachtof fers van de Japanse bezetting. door het Amerikaanse leger, i drag van 45.000 gulden moest wor den uitgekeerd. Vervolgens kwa men Canadese oorlogsveteranen op het idee een uitkering te bedingen in Japan. Om de hoogte van de claims te berekenen werd een be drag van 10 dollar (circa 20 gulden) per dag gehanteerd. In Nieuw-Zee- land, Groot-Brittanië en Nederland vond dit initiatief daarna vruchtba re bodem. and Moreel Lapré: "Onze advocaat heeft ons zinsleden, met name van Molukse Onlangs is de stichting Japanse Lapré: "Onze stichting hoopt dat met knipperlichten beveilig de spoorwegovergang in Berkel En- schot. De twee hadden gewacht op de eerste trein ,die langskwam, sta- ken over en werden toen gegrepen g standpunt door een trein uit de andere rich- A zich opvallend hoopvol over de kan sen op een massale oorlogsuitke ring aan lotgenoten. In weerwil ove- ting. De twee zouden niet hebben opgelet omdat ze met elkaar praten waren. dat de Amerikaanse advocaat Rus- sel Huntley namens de stichting nel nooft standpunt te formuleren, dat minder zonnig beeld geeft van de kans op succes. In een eerder stadi um toonden wij ons wat te enthou siast. De kans op succes van deze actie is niet in te schatten. Het wel slagen hangt af van hogere juridi sche belangen", klinkt het daarom een tikkeltje voorzichtiger. De stichtingsvoorzitter zegt zich er van bewust te zijn dat ex-geïnter neerden geen hooggespannen ver wachtingen moeten ontwikkelen. Toch zijn inmiddels ruim 25.000 for mulieren in Den Haag binnengeko men. En de stichting verwacht tus sen nu en eind augustus nog eens enkele tienduizenden exemplaren te verstouwen. Temeer omdat som mige gezinnen slechts één formu lier hebben ingevuld, terwijl er meer personen geïnterneerd heb ben gezeten, hadden destijds weliswaar niet de Nederlandse nationaliteit, maar ze waren wel trouw aan Nederland. Ie dereen die een periode in gevangen schap heeft doorgebracht kan daar om een formulier invullen", bena drukt hij. eengekomen dat gezamenlijk stap- vonden. Japan wil graag als een vol- pen richting Tokio worden geno- waardig VN-lid beschouwd wor- dat toelaatbaar, ook al weigert dachte medewerking. Maar het afnemen van lichaams- oeigen stoffen, zoals bloed en slijm, vTadeVerenigde Naties wel te den. Wij hop?n daarom dat Tokio, mag nooit zonder toestemming van i niet langs diplomatieke teken dat ze het beste voor heeft de verdachte. De wet schrijft im- het Koninklijk Huis. De met de Rechten van de Mens, de zich na- goede bedoelingen wil tonen door akkoord alsnog smartegeld uit te keren. We verstaan weg, of Nederlandse regering weet zich melijk gebonden Volgens Lapré is zijn stichting niet in de positie om de Japanse overheid ergens toe te dwingen. "We kunnen daarentegen wel in in- oo ternationaal verband een beroep op waarmee de kous af zou zijn. Uit den heeft met haar bondgenoten uit neer dat een dna-test zonder toe hen doen", zegt hij.J'Daarom is de 1951 dateerde toen al het Vredesver- Canada, Nieuw-Zeeland en Groot- stemming van de verdachte onmo- uit 1956. Daarin kwam Den Haag willen in feite een moreel beroep met Tokio overeen dat een bedrag doen op de Japanse overheid om die ereschuld goed te maken". De stichting Japanse Ereschul- onaantastbaarheid 1 chaam voor. Er is één uitzondering: de bloedproef bij het gebruik van al cohol in het verkeer omdat in de wet is vastgesteld dat een verdachte zo'n bloedproef niet mag weigeren. De uitspraak komt er in feite op stichting Japanse Ereschulden april van dit jaar opgericht. Voor ii der formulier vragen wij dertig gul- drag van San Franscisco. Op rege- Brittanië de einddatum voor het ringsniveau kwamen de geallieer- verzamelen van schadeclaims be den daarin overeen dat Japan paald op 31 augustus 1990. Formu- gelijk is. "Eerst werd het afnemen van bloed verboden, nu het slijm. Ik niet weten welke andere moge den administratiekosten. Daarmee gens armlastigheid geen oorlogs- lieren die voor die tijd zijn inge- lijkheden er zijn om de samenstel- worden de juridische en andere on kosten betaald. Onze financiën wor den gecontroleerd door een gere nommeerd accountantskantoor geeft. Lapré: "We richten ons daarom ook zijn tot op het dubbeltje verant- op ex-KNIL-militairen en hun ge- woord". ling van het dna vast te stellen", zegt mr. Nabben, officier van justi- worden aangevraagd bij de stich- tie in Maastricht. Ook het ministerie ting in Den Haag. Op werkdagen is van justitie ziet niet nog geen oplos- Lapré: "Op grond van deze overeen- het kantoor bereikbaar via telefoon- sing om de dna-test alsnog verplicht komsten kunnen wij voor onze actie nummer 070 - 3584308. te stellen. schuld hoefde te voldoen. Een af- stuurd worden in behandeling ge spraak die later dus gedeeltelijk is nomen. De documenten kunnen herzien. J

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3