Justitie pakt 137 krakers tegelijk aan Oorlog tegen drugs schendt burgerrechten VS Opstelling Tökes stuit op onbegrip I REPORTAGE i DINSDAG 3 JULI 1990 GEESTELIJK LEVEN Van onze redacteur Jeroen Dirks LEIDEN Traditiegetrouw staan ook dit jaar in de State of the Union, de troonrede van de Amerikaanse president, harde woorden over de oorlog tegen drugs. President Bush stelt daarvoor in 1991 het bedrag van 10,4 miljard dollar beschikbaar, bijna tien keer zoveel als vorig jaar. De 'war on drugs' is echter gedoemd te mislukken. In de Verenigde Staten worden bij voorbeeld 6.500 drugsdoden per jaar geteld, in Nederland 32. Maar het is erger: volgens prof dr Bullington van de Pennsyl vania State universiteit in Phi ladelphia betekent de oorlog te gen drugs een schending van de burgerrechten. Prof Bullington moet zelf binnen kort aan een drugstest meedoen, zo stelde hij van de week tijdens een opmerkelijk gastcollege over het Amerikaanse drugsbeleid aan de Leidse universiteit. Uitzonderlijk is zo'n test niet want de Amerikaanse federale overheid is, net als de grote Amerikaanse bedrijven, in sneltem- po bezig alle werknemers op het ge bruik van drugs te testen. Vorig jaar moest 15 procent een urine-monster inleveren, dit jaar hoopt men vijftig procent van de beroepsbevolking te testen. Maar hoe wijdverbreid de drugstest in de Verenigde Staten ook is, dat praat 'm volgens Bulling ton nog niet goed. "Wat maakt zo'n test eigenlijk duidelijk? Wat te doen met een 'po sitieve' werknemer? Je kunt met zo'n test hoogstens bewijzen dat er drugs in de urine zit. Maar dat wil nog niet zeggen dat de werknemer verslaafd is. Of dat hij zijn werk niet kan doen", aldus Bullington, die te gelijkertijd de test zelf hekelde. "De goedkoopste test kost vijf dollar. De 'echte' test waarmee je verschillen de soorten drugs eruit kunt halen kost ongeveer honderd dollar. Het laat zich raden waarvoor de bedrij ven kiezen. Maar daar worden wel verregaande conclusies aan verbon den. De drugstest wordt zo een ech te beproeving van de verworven burgerrechten". Minderheden Dat geheel volgens het jargon "wat vrijheden" moeten worden ingele verd voor de oorlog tegen drugs, staat volgens Bullington vast. "Het is oorlog. Dat betekent dat je geen kritiek mag hebben op beslissin gen. Ruw gezegd: Shut them up and close them down". Onmiskenbaar zijn minderheden het slachtoffer. "Het drugsprobleem wordt tegen woordig rechtstreeks gekoppeld aan minderheden. Op zich is dat merkwaardig. In de jaren zestig wa ren het de blanke hippies die 'aan de marihuana' waren. Daarna is het omgekeerd. Nu wordt cocaïnege bruik gekoppeld aan de 'zwarte man uit het zuiden'; opiumgebruik aan 'oriëntalen' en 'Mexicanen"', stelt Bullington. Het zijn dus, waarschijnlijk ge heel ten onrechte, alleen gekleurde minderheden in de Verenigde Sta ten die worden verdacht van drug gebruik. Met griezelige gevolgen. Zo zijn er steden die hun politie korps hebben uitgerust met een zwaarder vuurwapen omdat "een neger minder makkelijk te stop pen" zou zijn. Maar hoe weerzin wekkend dat ook klinkt, veel Ame rikanen lijken die propaganda te ge loven. Bullington vindt dat geen verras sing. Het is "Bush en z'n stiefzoon Dan Quayle" gelukt radio en televi sie te mobiliseren voor de oorlog te gen drugs. Dag en nacht zien Ameri kanen op de televise politie-agenten optreden tegen veelal zwarte drug gebruikers of drugsdealers. Zo be wijst de stelling zichzelf. Twintig jaar "Typisch Amerikaans is dat geen verschil wordt gemaakt tussen dea lers en gebruikers. De zero-toleran- ce politiek. Ik heb begrepen dat in Nederland alleen tot strafvervol ging wordt overgegaan tegen dea lers en verder tegen gebruikers die grote hoeveelheden bij zich heb ben. En dan nog alleen als het om hard drugs gaat. De maximumstraf in Nederland is twintig jaar. Dat is waar we in de Verenigde Staten mee beginnen. Bij de eerste keer dat je op marihuana-gebruik wordt be trapt, ga je in sommige staten twin tig jaar achter de tralies. Misschien is dat hier niet bekend, maar we bouwen gevangenissen zo snel als we kunnen. In het jaar 2000 zullen al die cellen voor vijftig procent zijn gevuld met druggebruikers", aldus Bullington. "Hulpprogramma's bestaan niet in de Verenigde Staten. In Neder land vindt men druggebruikers zie lig. Er zijn verschillende instanties die hulp verlenen. Het tegenoverge stelde heeft plaats in Californië waar lange tijd mensen in San Quentin zijn gestopt, alleen omdat ze littekens op hun arm hadden van heroïnespuiten; dus niet omdat ze in het bezit waren van drugs. Op een gegeven moment is dat veranderd. Verslaafden werden beschouwd als ziek, niet als crimineel en kwamen terecht in een speciaal ingericht re habilitatie centrum. Maar de prak tijk bleef precies hetzelfde als in de gevangenis. Alleen de bordjes wer den verhangen". Schuld De 'war on drugs' vraagt een vijand. Volgens Bullington is die ten on rechte gevonden in Zuid-Amerika: "Als gevolg van onze politiek wor den vooral in Colombia bloedbaden aangericht. Het is raar, maar wij als sterke natie zeggen tegen de zwak ke regering van Virgilio Barco in Colombia dat hij de coca-verwer king moet vernietigen. Maar we kunnen het probleem in onze eigen straten niet eens aan". Misschien nog wel gevaarlijker, zo vindt Bullington, is dat onder het mom van de oorlog tegen drugs, or ganisaties als de spionagedienst CIA en de federale politie FBI vrij spel krijgen in het buitenland. Het bekendste voorbeeld is de inval in Panama, waarbij president Noriega door het Amerikaanse leger werd ontvoerd. Ook de kidnap van een vermeende Mexicaanse drugsleve rancier door de Amerikaanse narco ticabrigade DEA is in de publiciteit gekomen. Maar de kans is volgens Bullington groot dat FBI en CIA in tussen in het buitenland ook infor matie verzamelen over heel andere zaken dan drugs. Kritiek Opmerkelijk genoeg wordt in de Verenigde Staten weinig kritiek ge leverd op de oorlog tegen drugs. In tegendeel, de ene politicus overtreft de andere in harde bewoordingen. "Je vindt ook geen politicus die de Nederlandse methode aanprijst. Daar branden ze hun handen liever niet aan", aldus Bullington. Hij stelt zichzelf wel vierkant op achter de tolerante Nederandse drugspoli- tiek. Met alle risico's van dien, want in de Verenigde Staten betekent dat blootgesteld worden aan flinke kri tiek. Bullington: "De eerste reactie in Amerika is altijd: in Nederland bre ken ze overal de radio uit je auto. En: in Nederland kun je niet veilig op straat lopen. Maar uit eigen erva ring weet ik dat je zelfs in de don kerste buurten van Amsterdam ge woon 's nachts over straat kan. Dat moet je bij ons in New York eens proberen. Of in Cleveland. Of in Philadelphia..." GRONINGEN - De Groningse rechtbank is begonnen aan het grootste proces uit haar geschiede nis. Krakers van het Wolters Noord- hoff-complex en sympathisanten 137 in totaal staan vanaf vandaag terecht op verdenking van lidmaat schap van een organisatie die tot doel heeft misdrijven te plegen, openlijke geweldpleging en het ver sperren van de openbare weg. Ze worden allemaal tegelijk verant woordelijk geacht. Zo vertaalt het openbaar ministe rie juridisch de krakersrellen die eind mei de ontruiming van het kra kersbolwerk inluidden. De krakers zien dat anders. Zij achten hun ver zet tegen de ontruiming een uiting van woede tegen de maatschappij. In ieder geval een deel van hen zal proberen er een politiek proces van te maken. Botsen Die opstelling kan er toe leiden dat het in de Groninger rechtbank flink kan botsen. Rechters zijn uiteraard geïnteresseerd in de motieven van verdachten. Maar allereerst moeten zij onderzoeken of de beschuldigin gen die tegen de verdachten zijn in gebracht, strafbare feiten opleve ren. Van ieder van de krakers moet afzonderlijk worden vastgesteld wat zijn of haar aandeel bij de rellen is geweest. Advocaten en rechters hebben de krakers daar op gewezen, maar het is de vraag of die boodschap is over gekomen. Sommige verdachten hebben al laten weten niet als indi vidu te willen worden behandeld, maar als lid van het collectief. Er zijn verdachten die juist daarom van advocaat hebben gewisseld. Andere krakers willen weer liever individueel 'voorkomen'. Een min derheid van hen is zelfs tegen de po litie gaan praten over het eigen aan deel of dat van anderen. Die tweedeling lijkt zich ook bij de verdediging te hebben voorge daan. Aan de ene kant zijn er de Am sterdamse advocaten die de ver dachten als collectief (willen) zien. Van die groep zijn mr. Bakker Schut en mr. Kersting de belang rijkste representanten. Zij voeren de verdediging van de verdachten die tijdens het onderzoek hebben gezwegen. Aan de andere kant zijn er de Gro ningse advocaten, die ook cliënten hebben die hebben gepraat. "Dat heeft tussen de advocaten een ge schilpunt opgeleverd. De Amster damse advocaten vinden dat je als raadsman moet kiezen tussen zwij gers en praters; je kunt ze niet bei den verdedigen. Wij vinden dat dat wel kan, mits je niet twee cliënten hebt van wie de een de ander belast heeft. Het feit dat iemand heeft ge praat, mag er niet toe leiden dat hij zijn recht op juridische bijstand ver speelt. Voor ons staat het individu eel belang van onze cliënten voor op. Op de zitting zal ook blijken dat de verdachten een heel verschillen de achtergrond hebben", aldus de Groningse advocaat De Haan. De omvang van het proces heeft de rechtbank en Justitie de afgelopen weken voor de nodige problemen gesteld. De voorbereiding kostte zo veel tijd dat officieren van justitie soms geen tijd meer hadden om op te treden op zittingen van de politie rechter. De kosten van het proces worden geschat op een half tot één miljoen gulden. Het in voorarrest houden van de krakers per per soon 300 gulden per dag is daarin niet meegerekend. Een kraker wordt weggevoerd bij de rellen rond het Wolters Noordhoffcomplex in Groningen. Raadsman mr. De Haan denkt dat de verdediging voorlopig in het voordeel is. "De officier zal het eerst met het water voor de dokter moe ten komen. Als ze al met verrassin gen komen, wat ik niet verwacht, zal dat de eerste dag gebeuren. De verdediging heeft dan voldoende tijd om daarop in te spelen". Kort na de ontruiming van het complex ontvouwde officier van justitie Geerds het scenario van het openbaar ministerie (OM): alle ver dachten in voorarrest houden, be rechten en bij een eventuele veroor deling aansluitend de gevangenis straf ten uitvoer leggen. Het ingrij pen van de rechter-commissaris, die 65 verdachten vrijliet, heeft die strategie volgens Geerds niet veran derd. Als de vrijgelaten verdachten niet op de zitting verschijnen, kun nen ze bij verstek worden veroor deeld. Wat de visie op de krakersrellen en de strafwaardigheid van de ver dachten betreft, denkt het OM nog steeds aan collectieve aansprake lijkheid. De eerste beschuldiging van openlijke geweldpleging (art. 141), later aangevuld met het lid maatschap van een criminele orga nisatie (art. 140) en het opwerpen van versperringen op de openbare weg (art. 162), zijn allemaal artike len in het wetboek van strafrecht die groepsaansprakelijkheid veron derstellen. "We zijn ervan overtuigd dat we er met 140 wel komen, maar we stre ven ook naar een veroordeling voor de openlijke geweldpleging. We hebben hier te doen met een club die georganiseerd naar buiten is ge treden en van wie degenen die niet aan de vernielingen hebben meege daan voor de verbindingen zorg den, eventueel EHBO-taken moes ten vervullen en op de deuren moes ten passen. Het zou niet terecht zijn om de generaals van de slag buiten schot te laten omdat ze niet een steen in de hand hebben gehad. Op videomateriaal komt op schokken de wijze naar voren hoe georgani seerd er is opgetreden. Er werd niet heen en weer gelopen, men wachtte op nieuwe opdrachten, er werd een plan uitgevoerd. Wat voor het lid maatschap van de criminele organi satie geldt, gaat in grote lijnen ook op voor de openlijke geweldple ging", aldus Geerds. Advocaten en rechtswetenschap- pers twijfelen aan die gedachten- gang. Gangbare opvatting is dat in ieder geval van elke verdachte af zonderlijk betrokkenheid moet worden aangetoond. "Bij toepas sing van dit artikel hoef je niet pre cies vast te stellen wie wat gedaan heeft, maar je moet wel vaststellen dat iemand iets heeft gedaan. Als je dat door middel van videobeelden of foto's kunt aantonen is er geen probleem", zegt mr. Wedzinga van de Groningse universiteit over toe passing van dit artikel waarover hij een proefschrift schrijft. "Dat is nu precies het probleem", zegt raadsman De Haan. "Het on derzoek heeft geen enkele vorm van herkenning opgeleverd. Wat me te genvalt is dat de politie er niet in is geslaagd om mensen individueél te plaatsen, anders dan door verkla ringen van medeverdachten. Als ik leider van het onderzoek was ge weest, had dat voor mij de hoogste prioriteit gehad. Maar men heeft niemand weten te traceren. Vast staat dat er een groep mensen is ge weest die angstig in de kelder heeft gezeten. En als je van twee mensen weet dat ze er niet bij betrokken zijn geweest, en je weet niet wie dat zjjn, kun je nooit met zekerheid zeggen dat degene die voor je staat er wel bij is geweest". De advocaat verwacht dat met na me de toepassing van artikel 140 ju risprudentie zal opleveren. Dit arti kel is enkele jaren geleden ver ruimd in die zin dat waar vroeger sprake moest zijn van een rechts persoon die het oogmerk had mis drijven te plegen nu een 'organisa tie' volstaat. In Nijmegen heeft een vergelijkbare zaak als in Groningen gespeeld. De rechtbank vond toen dat overtreding van '140' niet kon worden bewezen, het hof wel. De Hoge Raad doet in die zaak in sep tember een uitspraak. Ik weet niet wat ik verwacht had, maar de vrouw in de deuropening zag er heel normaal uit, alhoewel je in één oogopslag zag dat ze niet de minstbedeelde van haar sexe was. Ze droeg een lange, witte broek met erover heen een lange blouse en een geborduurd hesje. Ze had lang, donker haar dat strak achterover was gekamd en aan haar oren twee gifgroene oorbellen. Ze leek me er gens achter in de twintig. „Bert!" Scholten grijnsde en zoende haar op beide wangen. Dit is Max", zei hij. „Max, dit is Moniek". Ze stak een hand uit, een hand vol zilveren ringen. „Dag Max". Ik lachte maar wat en liep achter Bert de hal in. Hij glimlachte naar me, zo'n geruststellende glimlach dat al les toch in orde is, en ik glimlachte terug. Het zag er ook redelijk ge woon uit. Er brandden geen ge dempte rode lampjes, het rook er niet naar hoerige parfums, integen deel. het leek me een smaakvol ge meubileerde flat van een jonge vrouw alleen die een behoorlijke spaarcent bij elkaar heeft en nog even de kat uit de boom kijkt. „Ga zitten", zei ze. „Willen jullie wat drinken?" Ze wees naar een stoffen bank, rood tegen groen met een oplopende rugleuning. „Max?" Eh...graagzei ik. „Ja, maar wat?", vroeg ze. Bert lachte. „Vraag maar, want wat Moniek niet heeft...!" EEN AVONDJE STAPPEN I Ik vroeg een pilsje. Bert een whis- key-met-ijs. Op de een of andere manier was ik daarna niet zo best meer in staat de gesprekken te volgen. Ze hadden het over wederzijdse kennissen, ze lachten veel en ik weet nog wel dat Scholten een keer bezorgd aan me vroeg of het nog wel ging met me om dat ik wat wankel naar de huisbar was gelopen. Later herinnerde ik me ook nog dat Moniek muziek had op gezet en dat ze samen dansten, wat ik wel een leuk gezicht vond. Waar schijnlijk ben ik een tijdje in slaap gesukkeld wat geen wonder was na alle alcohol. In elk geval had ie mand m'n schoenen, m'n broek en m'n overhemd uitgetrokken en lag ik in een bed dat niet het mijne was. De kamer waarin in lag rook, anders dan thuis waar altijd die wat onbe stemde geur van Lizzy hangt. Ik lag plat op m'n rug met bonkende sla pen en probeerde m'n linker bo venarm op te tillen en op m'n horlo ge te kijken, maar vermoedelijk had ik dat afgedaan want het zat niet om m'n pols. Toen, ongeveer op het moment dat ik daar in het donker overeind wil de komen, hoorde ik voetstappen. Snel, staccato. „Hee!", wilde ik zeggen, „wie is daar?", maar m'n mondholte leek net een spons waarin elk geluid meteen werd opgezogen. Het geluid van een dichtslaande deur weer klonk en daarna werd het weer stil. Ik tastte naar m'n arme hoofd en probeerde te slikken, knipperde met m'n gezwollen oogleden om tenmin ste iets te kunnen onderscheiden en stootte toen met een elleboog tegen iets warms naast me. Het was geen kussen want. daarvoor was het te veerkrachtig en de eerste gedachte die bij mij bovenkwam was dat Scholten net zo aangeschoten als ik naast me lag. Dus giechelde ik wat en boog me naar de donkere massa naast me. „Hee, Scholten", piepte ik, „verdomd hee, leuke adresjes". En toen zweeg ik, want zo warrig als m'n hersencellen functioneerden, zo scherp registreerden m'n netvlie zen de massa blond haar die als een waaier op het kussen naast me lag. Wezenloos staarde ik er naar ter wijl de gedachten over elkaar heen struikelden achter m'n gloeiende voorhoofd. Wie was dit? Waar was ik dan? Waar was Scholten? Auto matisch strekte ik m'n trillende lin kerhand uit en vond de chakelaar van een bedlampje. Een zachtroze licht wierp groteske schaduwen over het bed, en de muren, ongetwij feld bedeeld om een „slaapka mersfeer" te creëren maar op mij had het het effect van een helle neon lamp. De vrouw naast me lag op haar buik, het dekbed tot hoog over haar rug waarvan de naakte schou derbladen als kleine vleugels om hoog stonden. Verdomme nog aan toe! Wat deed ik hier? Het schuldgevoel naar Lizzy toe laaide op als een fosforvlam. Waarom was ik zo stom geweest mee te gaan met Scholten? Hem kon ik het moeilijk kwalijk nemen, een man alleen met geld, maar ik had toch beter moeten weten. Ik zat weer roerloos. Was ik met die dame naast me...? Ik schudde m'n hoofd. Ik her innerde me niets wat er op wees, maar zeker was ik er niet van. Moei zaam zwaaide ik een been over de rand van het bed en wist het andere ernaast te krijgen. Onder m'n sche deldak leek een loodzware boeken kast heen en weer te schuiven en se- condenlang zag ik duizelig met ge sloten ogen, dwong mezelf toen om op te staan, en zag tot m'n opluch ting m'n kleren als een hoopje op een gebloemde fauteuil liggen naast een kaptafel. En die voetstappen? Scholten die hier ergens sliep? Ik moest natuur lijk in slaap zijn gevallen door de drank en vervolgens hadden die Mo niek en hij me hier neergelegd. Maar die slapende vrouw dan? Ik zat weer rechtop. Twee leuke meiden, had Scholten gezegd, twéé. Was dit de ander? Een vriendin van die Mo niek die later was gekomen toen ik al lag te ronken? En toen? Ik trok m'n broek en overhemd aan, haalde een borstel op de kapta fel door m'n haar en liep toen zacht jes naar de deur. De dame op bed sliep geluid- en bewegingloos wat een prettig idee was. Toen ik de deur opende keek ik in een gang die ik ze ker nooit eerder gezien had. En ook de woonkamer achter de eerste deur aan m'n linkerhand deed in de ver ste verte niet denken aan het vertrek waar Bert en ik door Moniek waren binnengelaten, maar door de ramen heen herkende ik de tuinbuurt wel. Ik wankelde terug naar de slaapka mer, liep naar het bed, aarzelde even en pakte de slapende vrouw toen bij een schouder. „Hee", zei ik schor, „word eens wakker!" Maar ze maakte geen aanstalten zodat ik haar wat heen en weer schudde. „Word wakker, mens!" De drift golfde plotseling in me omhoog en met een ruk trok ik haar opzij. Op hetzelfde moment leek het alsof ie mand een hoog voltage door me heen joeg. Want in het blanke lichaam naast me, zo'n tien centimeter onder een uitgeschoren oksel stak bijna tot aan het heft het lemmet van een mes. Bisschop blijft bij inwijding collega weg CLUJ-LEUSDEN (ANP) De afwezigheid van de Hervormde bisschop Laszlo Tökes - de held van de Roemeense revolu tie bij de inwijding van Kalman Csiha tot bisschop van Cluj, heeft tot felle re acties in de synode van Cluj geleid. De synode was donderdag tijdens de zitting waarin Csiha officieel werd benoemd, unaniem van me ning dat Tökes dit niet kon ma ken. Tökes had zich reeds vante- voren afgemeld. Dit zei dr. L.J. Koffeman, secre taris oecumene van de Gerefor meerde Kerken in Nederland, na terugkeer uit Roemenië. Toch is volgens hem de kloof tussen twee bisdommen in de Hongaarsspre- kende Hervormde Kerk van Roe menië niet al te groot. Als eerste van de 22 sprekers na de bis schopswijding mocht de plaats vervanger van Tökes het woord voeren. Deze sprak weliswaar op persoonlijke titel, maar dat juist Raad van Kerken niet bezorgd over Duitse hereniging AMERSFOORT (ANP) - De Duitse hereniging heeft in Neder land tot bezorgdheid geleid, maar de Evangelische Kerk in Duits land heeft daartoe geen enkele aanleiding gegeven. Dit schrijft de Raad van Kerken in Nederland aan de EKD ter gelegenheid van de Duitse hereniging. De verklaring van Stuttgart, die de EKD kort na de Tweede We reldoorlog uitgaf, geeft de Raad het vertrouwen dat er bij het vere nigingsproces zal worden gelet op de belangen van de zwakkeren in de DDR die het slachtoffer zou den kunnen worden. Verder ver wacht de Raad dat de EKD ervoor zal pleiten dat er zorgvuldig naar de stemmen van de slachtoffers van de oorlog wordt geluisterd. hij de rij opende toont volgens Koffeman aan dat verzoening mo- gelijk is. Oradea en Cluj (of: Tökes en Csiha) verschillen van mening over de vraag op welke wijze de oude garde behandeld moet wor den. Tökes heeft meteen na zijn aantreden als bisschop zonder mededogen schoon schip ge maakt en iedereen eruit gezet die niet brandschoon was. Csiha, ou der en gematigder, is van mening dat "we met elkaar de geschiede nis hebben gemaakt" en dat on der Ceausescu niemand brand schoon kon blijven. Bovendien is hij van mening dat via de normale tuchtprocedu- re mensen moeten worden afge zet. Ook het verschil in kerkorde tussen beide bisdommen, waar door Tökes meer macht heeft dan Csiha, speelt hierbij een rol. Ds. Van der Veer voorzitter van EO HILVERSUM (ANP) - De chris- telijk gereformeerde predikant A. van der Veer uit Zwolle is tot voorzitter van de Evangelische Omroep benoemd. De 48-jarige predikant moet de benoeming nog wel aanvaarden. De vacature ontstond door het aftreden van dr. J. Meulink, voor zitter van het bestuur, en van ds. J.H, Velema, voorzitter van de toenmalige stichtingsraad van de EO. De EO is per 1 januari van een stichting een vereniging gewor den. Een door de wet afgedwon gen verandering, aldus oud-voor zitter Meulink. Feministische theologe sticht 'Heksenkerk' DEN HAAG (ANP) - De West- duitse feministische theologe Elga Sorge gaat binnenkort een hek senkerk stichten. "Wij zullen zo brandend liefhebben en zo harts tochtelijk vertrouwen dat het christelijke patriarchaat voor eeuwig zal versmelten", schrijft zij ter aankondiging van haar 'Belijdende VrouwenkerklHék- senkerk'. De theologe uit Kassei zet met de oprichting van de heksenkerk "een nieuwe stap op haar ketterse levensweg", zo geeft ze zelf toe in het kritische Westduitse tijd schrift Publik Forum. Sorge werd verleden jaar door de evangeli sche (lutherse) kerk uit het ambt gezet. Ze heeft de gang van zaken ervaren als 'een heksenproces'. Belangrijkste reden om een ei gen kerk op te richten is de ontdek king dat de maatschappelijke on derdrukking haar wortels in de kerk, in het christelijke patriar chaat heeft. "Als de kerk niet ver andert, zal ze überhaupt, ook zon der onze inspanningen, te gronde gaan. En dat kan haar alleen maar goed doen", aldus de theolo ge, die door haar feministische collega's steeds minder serieus wordt genomen. Sorge en haar geestverwanten voelen er niet meer voor om hun energie te steken in kritiek op de kerken en de strijd tegen het chris telijke patriarchaat. "Dat zou on zinnig zijn, niet produktief en weinig erotisch", zegt Sorge. In haar eigen heksenkerk heerst de liefde en is geen plaats voor hië rarchie. De heksenkerk verkondigt vol gens Sorge geen gekruisigde God, maar een levende Godin. Het moet er in de diensten creatief en le venslustig aan toe gaan. "Pas als we ons veroorloven echt creatief en erotisch te zijn, zullen we aan den lijve ervaren dat de 'goede' oude christelijke zeden allesbehal ve zedelijk en moreel zijn". Dils: alles is toegestaan, zolang de wet ten der liefde niet worden overtre den. Christian Reformed Church stelt ambt open voor vrouw GRAND RAPIDS (ANP/RNS) - De Amerikaanse Christian Refor med Church (CRC) gaat vrouwen toelaten tot het ambt van ouder ling en predikant. De synode van deze 'zusterkerk' van de Gerefor meerde kerken in Nederland heeft dit in Grand Rapids beslo ten. Een krappe meerderheid (99 om 84) stemde na ruim een dag vergaderen in met de aanbeveling dat kerken "de vrijheid hebben de gaven van vrouwelijke leden te gebruiken in alle ambten van de kerk". Het besluit zal over twee jaar nogmaals door de synode moeten worden goedgekeurd. De CRC zet hiermee een be langrijke stap in de richting van de meer progressieve Reformed Church in America, waarmee zij in 1857 brak. By de kerk hebben zich in de loop der jaren vele gere formeerde emigranten uit Neder land aangesloten. De CRC telt ruim 300.000 leden. Het besluit verkleint ook de af stand tot de Nederlandse 'zuster kerk', die ruim twintig jaar gele den de ambten voor de vrouwen openstelde. De CRC heeft in het verleden scherpe kritiek geuit op de liberale Nederlandse stand punten over homoseksualiteit en hef gezag van de bijbel. De laatste jaren zijn de contacten tussen bei de kerken steeds beter geworden. Ds. Veenendaal. Ds. J. Veenen- daal doet morgen intrede in de Christelijke Gereformeerde Kerk van Katwijk aan Zee. De bevesti ging (drie uur) en intrede (half acht) vinden plaats in de her vormde Pniëlkerk. Moker. De uitzending van Mo ker van morgenavond (aanvang zeven uur) besteedt o.a. aanndacht aan de installatie van pastor Van der Voort in Lisse. Ontvangst via FM 105.7 of kabel FM 88.1. Afpersing. De directeur en drie medewerkers van het bureau voor godsdienstzaken in de Zuid- chinese provincie Shantou zijn ontslagen omdat zijn de Protes tantse Kerk hadden afgeperst. Het viertal moet binnenkort voor de rechtbank verschijnen. Direc teur Chen Guanglie en onderdi recteur Chen Yuguang zijn bo vendien uit de communistische partij gezet. Guanglie had de Kerk gedwongen hem 6.000 gul den en een tweekamerwoning te schenken. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Reeuwijk (2e pred.plaats) W.H.Th. Moehn, kand. Ouderkerk aan den IJs- sel; aangenomen naar St. Johannesga- Delfstrahuizen: Ph. van Wijk, 1.1. zend- .pred. te Kenia, Bodegraven; bedankt Gereformeerde Kerken: beroepen te Ruinerwold-Koekange S. Groen Hel- levoetsluis; aangenomen naar Lisse P.J. van Midden Driebergen-Rijsen- burg, te Sliedrecht drs. H.J. van Dijk Lewedorp (part-time). Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Borssele G.J. van Aalst Bent huizen, te Katwijk aan Zee M. Mon- dria Waardenburg, te Hamilton (Can.) J.J. van Eckeveld Zeist, te Urk J. Ka reis Rijssen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2