LEIDSCH DAGBLAD Tunnel bij Mekka werd massaal graf NODIG! Thuiskoffievoor 'n vakantieprijs. Bedrijfsleider Kemp 2,5 jaar cel in voor illegale dump afval Snelheidslimiet pas op termijn naar 100 Eis 9 maanden tegen krakers 10.- I LEpTOUR Aanval van Ligatsjov op hervormers Senaat voelt weinig voor herindeling r I I i i i i I i I i I i i i DINSDAG 3 JULI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39281 Prijs fl. 1,35 Showroom: Oudeweg 145 - Haarlem Vonnissen in groot milieuschandaal ALGEMEEN KLASSEMENT achterstand op de gele trui na de 3e etappe Bauer (Can) 10.09.55 Maassen (Ned) 0.08 Pensee (Fr) 0.26 Chiapucci (Ita) 0.50 Argentin (ita) 8.23 Aicala (Mex) 9.47 Ekimov (Sov) 9.49 Rooks (Ned) 10.01 Kelly (Ier) 10.01 V. Lancker(Bel)f 10.03 Winst na solo DEN HAAG - Twee voormalige werknemers van het Hazerswoudse vuiltransportbedrijf Kemp zijn van daag tot zware gevangenisstraffen veroordeeld voor hun aandeel in een aantal ernstige milieu-misdrij ven. Een 40-jarige Rotterdammer, ex-bedrijfsleider bij Kemp, kreeg van de rechtbank in Den Haag een celstraf van 3 jaar, waarvan 6 maan den voorwaardelijk. Een 38-jarige Ridderkerker, voor heen vertegenwoordiger van de af- valvervoerder, werd tot 2 jaar ver oordeeld waarvan 4 maanden voor waardelijk. De Ridderkerker moet bovendien een bedrag van 10.000 gulden terugbetalen aan de staat. Tegen de twee ex-werknemers wa ren onvoorwaardelijke celstraffen geëist van respektievelijk 3 en 2 jaar. De beide mannen worden verant woordelijk gehouden voor het ille gaal storten door Kemp van miljoe nen kilo's gevaarlijk chemisch af val, onder meer bij het Belgische Tonnen explosieven gevonden in Noordzee NEUSTADT (AFP) - De politie en een duikteam hebben in de Noord zee dicht bij Neustadt in de West- duitse deelstaat Schleswig-Holstein verscheidene tonnen explosieven uit de Tweede Wereldoorlog gevon den. Volgens de politie zijn de auto riteiten op zoek naar twee onbeken de duikers die kort geleden op de zelfde plaats kisten munitie en gra naten hebben opgedoken. Dichtbij het strand hebben beroepsduikers ongeveer 150 kilo explosieven gelo kaliseerd waarvan de precieze sa menstelling nog niet is vastgesteld. Het strand is voor het publiek geslo ten. Uit marinekaarten blijkt dat er in de Tweede Wereldoorlog op die plek een munitiedepot geweest is. plaatsje Mellery. Om dit te kunnen doen hebben ze volgens de recht bank stortbewijzen en douanepa pieren vervalst en hebben ze bedrij ven valse informatie gegeven over de bestemming van het afval. Voorts ontdoken ze de belastingen voor forse bedragen door chauf feurs zwart uit te betalen en ambte naren steekpenningen te geven. De rechtbank veroordeelde van daag in deze zaak een 62-jarige Zoe- terwoudenaar tot 9 maanden cel, waarvan 3 voorwaardelijk. De man heeft als werknemer van het Acade misch Ziekenhuis Leiden op afleve ringsbonnen een groter aantal lege vaten genoteerd dan in werkelijk heid aan Kemp werd geleverd. Hij moet verder van de steekpenningen die hij hiervoor heeft gekregen 9600 gulden terugbetalen aan de Staat. Tegen de man was een onvoorwaar delijke gevangenisstraf geëist van een half jaar boete en 14.000 gulden. Twee Rijsenhouters, ambtenaren van het vuilverwerkingsbedrijf De Meerlanden, kregen 3 maanden cel. Ze moeten als straf voor het aanne men van smeergelden een boete be talen van 2500 gulden. Een 51-jarige Hazerswoudenaar, die bij enkele van de misdrijven als tussenper soon optrad, werd veroordeeld tot 6 maanden cel, waarvan 4 voorwaar delijk, en een boete van 9600 gul den. Kemp zelf zal zich later voor de rechtbank moeten verantwoorden. Wanneer hij dat gebeurt, is nog niet bekend. van Argentin Lang heeft Moreno Argentin niet op zijn eerste zege in de Tour hoeven wachte. De fleg matieke Italiaan, de ex-we reldkampioen die ook Luik- Bastenaken-Luik. de Ronde van Vlaanderen en de Waalse Pijl won, greep in zijn tweede vlakke rit in de Tour meteen de bloemen. Hij deed dat na een solo van 40 kilometer. Steve Bauer bleef in het geel; Maassen kwam via tus- sensprints maar twee secon den dichterbij. Olaf Ludwig repte zich naar de groene trui, Chiapucci behoudt de leiding in het bergklasement, de Z- formatie van LeMond staat nummer één in het ploegen- klassement. De eerste uitval ler heet Roque de la Cruz, een Spanjaard van Seur, in 1988 nog betrapt op het gebruik van doping. Patrick Tolhoek staat laatste in het algemeen klas sement. Eerst naleving huidige regels afdwingen MOSKOU (GPD) - De leidêr van de conservatieve communisten, Li- gatsjov, heeft vanochtend een nieu we, felle aanval gedaan op de poli tiek van partijleider en president Gorbatsjov. Hij veroordeelde de po litiek van perestrojka en sprak van een 'ondoordacht radicalisme'. Ligatsjov richtte zijn aanval ook op de rechterhand van Gorbatsjov in het politburo, Jakovlev, de archi tect van de glasnost-politiek een van de meest gervormingsgezinde leiders van de partij. Op de tweede dag van het 28ste partijcongres verwierp Ligatsjov de voornemens om door te gaan met hervormingen als dat zou beteke nen dat de partij afhaakt. Zijn uitla tingen volgden op de openingsrede van Gorbatsjov waarin deze zich voorstander toonde van meer radi cale en vooral snellere economische hervormingen. Gorbatsjov somde een waslijst van rampspoed op, die de Sovjetu nie in een crisissituatie heeft ge stort, zoals vernietiging van de na tuur, militarisering van de econo mie en de onherstelbare verliezen van de oorlog in Afghanistan. "Je hoort nu stemmen die zeggen: pe restrojka is de oorzaak van alle pro blemen. Mijn openhartige ant woord is: nonsens". Hij bekritiseerde het politburo, het dagelijks bestuur van de partij, dat naar zijn mening onvoldoende steun had gegeven aan het uitvoe ren van economische hervormin gen. Jakovlev mocht een traditioneel applaus in ontvangst nemen. De 66- jarige oud-ambassadeur kondigde min of meer zijn vertrek uit het po litburo aan. Mogelijk wordt het door Russische afgevaardigden ge domineerde dagelijks bestuur van de partij nu vervangen door een gro ter presidium, met vertegenwoordi gers uit alle republieken. Perioden met zon Vannacht opklaringen, enkele mist banken en weinig wind. Minimumtem peratuur circa 7 graden. Overdag pe rioden met zon. In de avond toenemen de bewolking, maar op de meeste plaatsen nog droog. Middagtcmpera- tuur ongeveer 20 graden. Matige wind uit zuidwest tot zuid. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Eerst half tot zwaar bewolkt met buien bij een middagtcra- peratuur van ongeveer 17 graden. Tij dens het weekeinde wat meer zon en een kleine stijging van de tempera tuur. Matige wind uit zuidwest tot In de 500 meter lange al-Moeaissem- tunnel bevonden zich gisteroch tend vele duizenden pelgrims, ter wijl de temperatuur er opliep tot on geveer 40 graden celsius. De slacht offers behoorden tot de ruim 1,5 miljoen deelnemers aan het slot- feest van de hadji, de islamitische bedevaart naar Mekka. De reden voor de oploop in de tunnel is nog onduidelijk. Een di plomaat suggereerde dat de pel grims, gezien de grote hitte, massaal naar de tunnel liepen in de hoop daar enige verkoeling te vinden. Doordat plotseling de doorstro ming stokte, liep de tunnel snel vol met zeker zo'n 5.000 mensen. Volgens anderen was er een elek triciteitsstoring, waardoor het ven tilatiesysteem uitviel. Er zouden mensen in de tunnel zijn flauwge vallen, waardoor anderen in paniek naar buiten wilden vluchten en el kaar vertrapten. Zij zaten als ratten in de val omdat de uitgang was ver stopt door de pelgrims die juist naar binnen wilden. Koning Fahd sprak zijn medele ven uit met de slachtoffers, die hij „martelaren van de islamitische we reld" noemde. „Het was Allah's wil. Het was hun lot", aldus de koning. De tunnel waarin de tragedie zich voltrok leidt naar Mina, nabij de Arafat-berg, waar de profeet Mo hammed 14 eeuwen geleden zijn laatste preek hield. Het maakt on derdeel uit van een keten van tun nels en bruggen om de bedevaart in ordelijke banen te leiden. DEN HAAG - De meeste fracties in de Eerste Kamer lijken niet ak koord te gaan met de gemeentelij ke herindeling in de Rijnstreek. De kritiek geldt met name het feit dat de Tweede Kamer het wets voorstel heeft gewijzigd waar door de gemeente Ter Aar zelf standig blijft. Dat doet volgens een meerder heid van de Senaat (PvdA, VVD, CDA, SGP en D66) geen recht aan de bedoeling van de herindeling, die de vorming van sterke be stuurlijke kernen voorstaat om het Groene Hart in de Randstad te bewaken. Als Ter Aar zelfstandig kan blijven, waarom dan bij voor beeld ook Woubrugge niet, zo vroeg een aantal senatoren zich af. Het is de bedoeling dat Wou brugge samen met Leimuiden en Rijnsaterwoude de nieuwe ge meente Jacobswoude gaat vor men. De WD-senaatsfractie ver weet CDA en PvdA politieke koe handel. In het kabinetsvoorstel zou Ter Aar zijn zelfstandigheid verliezen. Door een CDA-motie in de Tweede Kamer zal Ter Aar toch zelfstandig blijven. De staatssecretaris De Graaff-Nauta ging daarmee akkoord. DEN HAAG (ANP/GPD) - Tegen de wens van de Tweede Kamer in hou den de ministers Maij-Weggen (ver keer) en Hirsch Ballin (justitie) vast aan hun standpunt dat de maxi mumsnelheid in de Randstad terug moet naar 100 kilometer per uur, zij het niet op korte termijn. Hirsch Ballin wil eerst naleving van de hui dige snelheidsregels afdwingen al vorens de limiet te verlagen. Beide CDA-bewindslieden kre gen gisteren scherpe kritiek te ver duren van alle fracties in de Kamer, waarbij een grote meerderheid zich tegenstander toonde van verlaging van de maximumsnelheid in de Randstad van 120 naar 100. Volgens Hirsch Ballin staat er in de rege ringsverklaring van vorig jaar ech ter dat de rijsnelheden omlaag moe ten. Bovendien denken hij en Maij- Weggen dat het aantal verkeersdo den erdoor zal afnemen. Het CDA wees erop dat verreweg de meeste verkeersslachtoffers val len op provinciale wegen waar 80 ki lometer mag worden gereden. De rijkswegen zijn de veiligste wegen. En PvdA-woordvoerder Castricum zei er geen enkel vertrouwen in te hebben dat een nieuwe campagne van de overheid de automobilisten ertoe brengt zich aan de nieuwe snelheidslimiet te houden. Voorlopig zal maximumsnelheid ook in de Randstad nog 120 km per uur blijven. Pas over anderhalf jaar wil Hirsch Ballin bekijken of de hui dige snelheidsbeperkingen vol doende worden nageleefd. In de tussentijd wil hij met een nieuwe voorlichtingscampagne, hogere boetes en scherpere controles die naleving afdwingen. Het personeel van de Algemene Verkeersdienst en van de justitiële diensten zal wor den uitgebreid. De Tweede Kamer keerde zich gisteren ook tegen de plannen van Maij-Weggen om vrachtauto's ver plicht uit te rusten met een snel heidsbegrenzer. De bewindsvrouw zal de snelheidsbegrenzer nu als "stok achter de deur" houden voor het geval het bedrijfsleven onvol doende blijkt mee te werken aan vrijwillige beperking van de snel heid tot 80 kilometer per uur. Maij-Weggen nam ook gas terug op het punt van het verplichte dim licht overdag: zij zal er nog eens een onderzoek tegenaan gooien. Vol gens ervaringen in Zweden - waar rijden met licht verplicht is- zou het in Nederland per jaar 75 doden en 2.500 gewonden schelen. Met de toezegging van een nieuw onder zoek waren CDA en PvdA tevreden gesteld. Held Tsjernobyl in Seattle overleden SEATTLE (AFP)AJPI) - De Sovjet piloot Anatoli Grisjtsjenko (53), die met radioactieve straling werd be smet toen hij na de explosie in de Oekrainse kerncentrale in Tsjer nobyl, in april 1986, over de plaats van de ramp vloog, is gisteravond overleden in het ziekenhuis van Se attle. Daar was hij in april opgeno men voor behandeling van leuke mie. Een grote internationale soli- dariteitsoperatie was opgezet om te trachten de kankerpatiënt te red den. Na de ramp vloog hij veelvul dig met een helikopter over de kern centrale om zand en cement te lozen op de brandende reactor. Honderden pelgrims vertrapt en gestikt MEKKA (AFP/AP) - Honderden pelgrims, er wordt zelfs gesproken over 1400, zijn gisteren in het islamitische bedevaartsoord Mekka omgekomen toen ze in het gedrang in een tun nel stikten of in paniek werden vertrapt. In één van de 10 ziekenhuizen in Mekka zijn vol gens een arts al ruim 180 doden binnengebracht. Ruim 1,5 miljoen moslim-pelgrims waren gisteren op weg naar Mina, bij de heilige stad Mekkatoen zich in een van de tunnels de tragedie voltrok die vele honderden het leven kostte. (foto AP) Bij het begin van het proces in Groningen maakte de rechtbank duidelijk op alles voorbereid te zijn: het aantal aanwezige parketwachten was uitzonderlijk groot. (foto anp) de krakers bij de rellen als een 'goed gedrilde machine' en een 'kleine le gereenheid'. Severein vervolgens: "Als tegen acties als die van 26 mei niet hard en consequent wordt opgetreden, zal een volstrekte chaos het onvermij delijke gevolg zijn. Er is geen enkele legitimering voor het geweld dat is gepleegd, en de vernielingen die zijn aangericht aan de eigendom men van derden. Deze eigenrech- ting is volstrekt onaanvaardbaar". Bij zijn eis hield Severein ook re kening met de inbreuk op de rechts orde, waar de bewoners van het kraakpand de afgelopen jaren voor hebben gezorgd. "Het Wolters Noordhoff-complex vormde een haard van crimineel gedrag". Seve rein wees er op dat de afgelopen 1,5 jaar 17 maal eerder proces-verbaal is opgemaakt tegen bewoners van het pand wegens openlijke geweld pleging. "Voor vele strafbare feiten konden de verdachten niet worden gearresteerd omdat zij hun toe vlucht zochten en een vrijplaats vonden in het WNC-complex. De ernstige verstoring van de openbare orde, de zeer kwalijke vormen van geweldpleging, de miljoenen gul dens schade alsook het ontbreken van elk besef van laakbaar hande len rechtvaardigen een zware sanc tie", aldus Severein. Mr. Severein achtte in alle geval len lidmaatschap van een criminele organisatie en openlijke geweldple ging bewezen. Van sommige ver dachten achtte hij niet bewezen dat zij zich schuldig hebben gemaakt aan het versperren van de weg, maar dat stond ook bij hen de eis van 9 maanden niet in de weg. (pagina 2: Justitie pakt 137 krakers te gelijk aan) Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 GRONINGEN (ANP/GPD) - Voor de rechtbank in Groningen eiste of ficier van justitie M. H. Severein vanmorgen 9 maanden celstraf te gen de eerste groep van elf krakers die terecht stond in verband met de rellen rond het Wolters Noordhoff- complex op 26 mei. Severein zei dat deze straf tegen alle 137 verdachten die de komende week terecht staan, zal worden geëist. Het proces tegen de krakers, 'het grootste strafproces uit de na-oor- logse geschiedenis van Nederland', begon vanmorgen met een korte de monstratie van ongeveer 50 krakers die zich bij de streng bewaakte rechtbank ophielden. Daarbij kwiSm het niet tot ongeregeldhe den. Binnen was officier van justitie Severein snel aan zijn requisitoir Grootste strafproces toe omdat de krakers zich beriepen op hun zwijgrecht. Ze eisten slechts dat ze in plaats van bij hun naam (die niet altijd bekend was) op grond van het nummer van aanhou ding werden aangesproken. Getui gen omschreven het optreden van Neem mee: UI Perla Mild koffie, snelfiltenmaling, vacuüm verpakt, bundel 5 pakken a 250 gram irdag 14 Juli. CU Per traditie gebrand op koffiekwaliteit óók voor de stripverhalen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts 127,50 Wij nemen een kwartaalabonnement t 74.15" Wi| nemen een laarabonnement f 285.50'

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1