'Tijdens het concert wil ik geen gerinkel' Geen subsidie meer voor industrieel ontwerpen Politie bij kunstroof meestal te laat GARBO OP VEILING Belangrijke boekenveiling Lissese kunstminnaar strikt Pavarotti ROTTERDAM (GPD) - Bij de ope ning van het kantoor van de stich ting industrieel ontwerpen Neder land (ioN) in 1985 zei burgemeester Peper van Rotterdam: "Dit promo tie-instituut Voor industriële vorm geving voorziet in een behoefte. Rijk en particulieren zien hef be lang. De subsidies van de twee mi nisteries, gegeven in een bui van be sluitvaardigheid, zijn een no-nons- ense-kabinet waardig". De behoefte en het belang zijn nog steeds aanwe zig, daar zijn velen het over eens. Maar de stichting zal na 1990 geen subsidies meer ontvangen en heeft zijn faillissement moeten aanvra gen. De afgelopen twee jaar zijn de boeken van het ioN met forse tekor ten afgesloten. Om een groot deel van die tekorten in te lopen, diende de Rotterdamse stichting zelf een saneringsvoorstel in, maar het mi nisterie van WVC legde dit naast zich neer. Vorige week ontving het ioN bericht van de directeur-gene- 'Toen gesprek op ministerie werd afgezegd, wisten we het al' raai van WVC, dat de Rijkssubsidie van 250.000 gulden per jaar stopge zet zal worden. De Raad voor de Kunst heeft scherpe kritiek op dit besluit. In een brief aan minister D'Ancona van WVC zegt de raad het "zeer te be treuren dat er niet zorgvuldiger is opgetreden". De raad voorziet scha delijke gevolgen nu het ioN niet meer kan bestaan, vooral omdat er in Nederland geen instelling be staat die het werk van de stichting kan overnemen. "Hierdoor ontstaat een gat. Voor de continuering van de taken die het ioN vervult, is im mers geen alternatief aanwezig. Na der overleg met het ioN had wel licht tot een meer acceptabele op lossing geleid", aldus de Raad voor de Kunst in een boze brief aan de minister. Vijf jaar lang heeft het ioN ge zorgd voor de promotie en kwali teitsverbetering van het industrieel ontwerpen. De stichting heeft drie afdelingen: de industrieel ontwer pers, de produktontwikkelaars en de afdeling promotie. De industrië le vormgeving werd onder de aan dacht van een groot publiek ge bracht door middel van cursussen, tentoonstellingen, prijzen en een jaarboek. Verder gaf het ioN advie zen, steun en informatie s bedrij- Verlies De gevolgen van het verdwijnen van de Rotterdamse stichting zijn groot. Nederland is toch al geen koploper op het gebied van indus triële vormgeving en door het lam- leggen van ioN kan elke ontwikke ling stil komen liggen. De Raad voor de Kunst concludeert dan ook dat, "wil er sprake zijn van eên sti mulerend beleid", de minister snel duidelijk móet maken Wat ze op het gebied van de vormgeving wil. Een direct gevolg van het faillissement van de stichting is bij voorbeeld dat het tijdschrift Industrieel Ontwer pen, dat zijn subsidie via het oiN ontvangt, waarschijnlijk moet ver dwijnen. A.H. Marinussen, bestuurslid van het ioN en hoogleraar industrieel ontwerpen aan de Technische Uni versiteit in Delft, vindt het failliet van de stichting "een groot verlies voor Nederland en vreselijk jam mer voor het vakgebied". Marinus sen: "Onze doelstelling was het uit dragen van goeie vormgeving ten bate van de samenleving; de men sen confronteren met goeie spullen. ik denk dat dat belangrijk en goed is, want die spullen bepalen het om gevingsbeeld". Marinussen vindt niet dat het werk van ioN voortgezet kan worden met geld van particulieren. "Wij hadden een ideële doelstelling. Als je iets wilt uitdragen, moetje de bedrijven niet om geld gaan vragen. Je kunt het vergelijken met een zendelin genmissie: bekeerlingen laat je ook niet betalen. Nee, dat is naar mijn mening een typische overheids taak". Het bestuurslid heeft wel enig be grip voor het besluit van WVC. "Als je naar de cijfers kijkt, zegje: ja, dat kan ik me voorstellen. Maar neer je de goodwill ziet van de j sen die daar altijd gewerkt hebben en kijkt naar de functie die het ioN heeft, dan zeg ik: dat kan je niet la ten vallen. Maar ja, we hadden te korten in het kader van de uitvoe ring van onze taak en dus meer geld nodig. Als men dat niet wil geven, dan houdt het een beetje op". Het bericht van WVC kwam niet onverwacht. "Het is niet abrupt ge beurd, we hadden talloze gesprek ken met het ministerie. Maar dachten ook steeds: er zijn nog opel ningen. Maar toen een gesprek op het ministerie werd afgezegd, wis ten we het eigenlijk al. Toen wisten we dat het niet goed zat. En dan denk je toch: verdorie, we hebben hier als bestuur vreselijk veel vrije tijd in gestoken, belangeloos. We hebben veel bereikt en dan gaat het mis. Natuurlijk is enige teleurstel ling dan aanwezig, we voelen ons toch in de steek gelaten door de subsidiegevers". Van onze correspondent Arnoud Cornelissen DEN HAAG Als een museum kunstroofgoed wordt voorbereid, is de kans dat de daders op heterdaad gepakt worden, bijna te verwaarlo zen. Er zit teveel tijd tussen het af gaan van de alarminstallatie en de komst van de politie bij het muse um. Dat concludeert A. van Soest, hoofd afdeling beveiliging van Hir- schmarin alarmsystemen te Weesp, na de kunstroof in Den Bosch vori ge week. Een. afdoende beveiliging is naar zijn mening mogelijk, maar in de praktijk voor musea vrijwel onbetaalbaar. Slechts enkele minuten hadden vorige week de daders nodig om uit het Noordbrabants museum drie Van Goghs weg te kapen. Gelukkig toeval voor hen was dat net in de be wuste zaal de dubbele alarmering defect bleek. Volgens Van Soest hadden zij. echter ook bij een goed werkende installatie nog op tijd kunnen ontsnappen. "Uitgaande van de praktijk duurt het gemiddeld langer dan enkele minuten voordat de politie ter plaat se is. Als je nu nog eens een situatie hebt van onderbezetting bij de poli tie en daarbij het gegeven neemt dat er 's nachts veel minder surveil lancewagens rijden, dan kan het misschien wel 10 minuten duren voordat ze bij de plaats van melding zijn", meent Van Soest. De praktijk heeft geleerd dat als een inbreker ergens wilbinnenko- men, het hem ook wel lukt. Tenzij het bewuste pand tot een complete vesting wordt omgebouwd. In de praktijk komen de meeste veilig heidssystemen neer op inbraakver- tragende maatregelen, waardoor de politie al ter plaatse kan zijn voordat de dief zijn doel heeft bereikt. "Welke maatregelen je wilt ne men, is vaak een kwesfie van geld. En beveiliging", zo stelt Van Soest, "blijkt toch nog steeds een sluitpost te zijn". Het Noordbrabants museum had in theorie de zaken wel voor elkaar. De verzekeringsmaatschappij was ak koord gegaan met de genomen maatregelen. Ook Van Soest stelt dat het pakket inbraakwerende voorzieningen voldoende had moe ten zijn. Toch waren er volgens hem mazen in het systeem. "Het is mogelijk gebleken dat mensen geruime tijd op het staalglas konden hengsten zonder opgemerkt te worden. Want zo'n ruit sla je echt niet zomaar door. Daar moetje flink veel geweld voor gebruiken. Als bij voorbeeld de hekken met trillingssensoren wa ren uitgerust en er ook nog eens en tweede hek was geplaatst, dan had je de daders bij het binnendringen van de tuin al kunnen ontdekken. En zo zijn er nog tal van maatrege len te bedenken. Lawaaidetectie bij voorbeeld. Schilderijen uitrusten met microschakelaars, camera's la ten draaien zodra detectoren bewe ging in een ruimte signaleren, een commandopost die continu be mand is en surveillances in en om het museum. Maar ja, dan zit je on derhand al op NATO-specificaties. Dergelijke maatregelen zijn exploi tatie-technisch voor een museum niet meer te behappen. Het zou al leen al door de personeelslasten binnen twee jaar failliet zijn. Als je een museum een beetje toeganke lijk wilt houden, is het ook nooit echt goed te beveiligen. Echte kunstkenners willen geen Van Gogh achter pantserglas zien. Het ligt natuurlijk ook aan de manier waarop de diefstal gebeurt. Tegen inbrekers die met een vrachtauto te gen een pui rijden, is niets te doen. Wil je kunst daartegen beschermen, dan moet je het gewoon niet neer hangen". De beveilingingsexpert H.L.J. in 't Veld bij Lips is het met hem eens. "Er zijn grenzen aan beveiligingen van cultuurschatten. Anders kun nen we nooit meer wat zien. Belang rijk is echter de samenhang tussen organisatie, bouwkundige maatre gelen en elektronische apparatuur. Je systeem kan nog zo perfect zijn, .als de situatie zich in het pand wij zigt, kan het waardeloos zijn gewor den". Met het recherchebijstandsteam breekt de beveiligingswereld zich het hoofd hoe het mogelijk was dat juist in die bewuste zaal de alarme ring niet heeft gewerkt. Van Soest oppert de mogelijkheid van slordig heid bij de montage. "Ik heb zoiets nog nooit meege maakt. Het systeem had toch moe ten aangeven dat er iets mis was met de detectoren of met de verbin dingen. Voor de beveiliging van dergelijke risico-objecten is echt niet de eerste de beste installateur bezig geweest. Daarvoor worden specialisten gevraagd die ervaring hebben met de beveiliging van dit soort panden. Als een dergelijke alarminstallatie wordt aangelegd, gebeurt dat volgens de regels. Er zijn ook allerlei veiligheden inge bouwd. Als er ergens gebreken zijn, wordt dat gesignaleerd. Zo gaat er ook een alarm af als iemand het sys teem probeert te saboteren. Door gaans kan alleen de installateur zo'n melding 'resetten'. Je mag ook ver wachten dat het systeem regelmatig getest wordt. Het is wel opvallend dat de fout zich juist heeft voorge daan in dat gedeelte van de installa tie dat net was uitgebreid. Ik vrees dat er slordige fouten zijn gemaakt. Zoiets had nooit mogen gebeuren. Voor de betrokken installateur is het wel heel zuur. Dit gun ik nie mand. We kunnen er alleen maar le ring uit trekken". Weer expositie RKB-bruiklenen in veiliger Noordbrabants Museum DEN HAAG (ANP/GPD) De Rijksdienst Beeldende Kunst heeft beslo ten dat de 82 kunstwerken die in bruikleen zijn afgestaan aan het Noord brabants Museum in Den Bosch weer mogen worden geëxposeerd. Dat is gebeurd nadat de directie van het museum de Rijksdienst heeft verzekerd dat er inmiddels stringente veiligheidsmaatregelen zijn getroffen. Daags na de roof van de drie Van Goghs verbood de RBK verdere expositie van haar kunstwerken omdat er ernstige twijfels waren gerezen omtrent de be veiliging van het museum. Volgens voorlichter Marry de Zwaan van de Rijksdienst Beeldende Kunst is het de eerste keer dat een museum met een dergelijke eis is gecon fronteerd. "In onze uitleenvoorwaarden staat een zinnetje dat de gebruiker heel zorgvuldig met de bruikleen moet omgaan. En dat is eigenlijk alles. De laatste tijd echter waren er steeds incidenten met ons bezit, zodat we nu de eisen hebben aangescherpt", aldus De, Zwaan. De rijksdienst heeft tot nu toe alleen nog het Noordbrabants museum aangeschreven. Volgens De Zwaan wordt nog niet overwogen ook aan an dere musea een dergelijke eis te stellen. Mochten de twee verdwenen Van Goghs niet boven water komen, dan moet het Noordbrabants Museum het bedrag waarvoor de kunstwerken waren verzekerd uitbetalen aan de Rijksdienst Beeldende Kunst. "En wij kunnen dan niets anders doen dan de werken uit onze catalogus strepen", verzucht De Zwaan. LONDEN - Deze twee jeugdfoto's van de onlangs overleden Greta Garbo maken deel uit van een collec tie foto's, ansichtkaarten en een door Garbo als kind geschreven briefje (aan vriendinnetje Lisa Fa- ger) die op 19 juli in Londen bij Christie's wordt geveild. Op de foto links is Greta Garbo, toen nog Greta Gustafson geheten, te zien als schoolmeisje. De foto rechts geeft haar weer als jonge vrouw. De laatste foto was destijds de enige uit een serie van zes, gemaakt door een professionele fotograafdie Garbo's goedkeuring kon wegdragen. De an dere werden vernietigd. De waarde van de collectie wordt geschat op een bedrag tussen 7500 en 10.000 gulden. <fotoGPD> AMSTERDAM (GPD)- Op een veiling bij Van Gendt Book Auctions in Amsterdam komen op 25 en 26 september twee „belangrijke" collecties onder de hamer. In de eerste plaats wordt de bibliotheek van wijlen dr. P. Vermeulen aangeboden en verder ruim 25.000 ex-librissen. De verzame ling van dr. Vermeulen (1899-1981) bestaat voornamelijk uit botanische boeken. Hij promoveerde in 1947 op een proefschrift over orchideën en wist op dat terrein wereldfaam te verwerven, aldus het veilinghuis. De ex- librissen zijn afkomtig van kunstaars uit alle delen van de wereld. De kijk dagen zijn van 21 tot en met 23 september. TOÖROP - „Was getekend Charley Toorop, Lizzy Ansingh, Jacoba van Heemskerck". Onder deze titel exposeert de Amsterdamse Stichting Ama zone van 20 september tot en met 4 november werken van deze drie kun stenaressen. Met deze tentoonstelling wil Amazone aandacht besteden aan de relatie tussen het persoonlijk document en het kunstwerk. Met per soonlijke documenten worden niet alleen brieven verstaan, maar ook voorstudies, tekeningen, foto's en gesprekken/interviews. Van onze redacteur Annemiek Ruygrok LISSE - Zijn voorkeur voor de Italiaanse operavedette steekt hij zelfs in het zakelijk ver keer niet onder stoelen of banken: wie makelaardij Mens in Lisse belt krijgt op het pauze bandje Luciano Pavarotti te horen. Het welluidende stemgeluid van de tenor schalt door de hoorn. Harry Mens: "Ik ga e Diezelfde Pavarotti komt volgend jaar, op zondag 1 september, voor een éénmalig optreden naar Neder land. Op uitnodiging van Harry Mens, makelaar te Lisse en liefheb ber van Pavarotti. Maar van hèm niet alleen. Het moderne, strakke gebouw aan de Heereweg puilt let terlijk uit van de hedendaagse schil derijen. Expressionisme voert de boventoon in de collectie van Mens. "Ik ben een gevoelsmens en dat komt in deze schilderijen het best tot uitdrukking. Ik ben weg van Theo de Boon uit Waddinxveen. Die wordt het helemaal". Brood Felle kleuren, veelal in acryl, tooien de muren van de makelaardij. Het personeel beweert zelfs tegenwoor dig al geen museumjaarkaart meer te bestellen, "omdat we het muse um hier in huis hebben". Ze zeggen het allemaal prachtig te vinden. Zélfs de Herman Broods die als zoe te broodjes worden gekocht. In de kelder staan zij opgeslagen, want ruimte op de wand is er niet meer. "Hier deze heb ik op de Kunst-Rai gekocht en dit schilderij ook. Dat werk is van een Russische schilde res en het tweeluik in de hal is van Kees van Iersel. Ik koop alles wat ik mooi vind. Als ik op dat moment geld heb tenminste". Mens zegt wat kunstaankopen betreft zeer eigengereid te zijn: "Ik houd van modern, abstract expres sionistisch. Oude meesters boeien me niet. Daar vind ik niks aan. Ik ga ervan uit dat het leven kort is en dat je moet doen wat je denkt dat je doen moet. Als ik wacht met aanko pen, dan hoeft het niet meer". Hij betast de schilderijen liefko zend. "Hier heb ik een Heijboer. Het stelt een schip voor, zie je wel. En hier achter me hangt een Kees van Bohemen. Een hommage aan de bokser Floyd Patterson. Die schoe nen en die negerkop erboven". Jan Cremer is in de 'galerie' ook verte genwoordigd evenals werken uit de Cobra-periode. Het plan is om bin nenkort een catalogus van de 'Mens-collectie' te publiceren. De makelaar besteedt een vermo gen aan kunstwerken. Al zijn kanto ren hangen er vol mee. Zelfs heeft hij een nep-Van Gogh aangekocht. "Omdat de opbrengst voor zwerf jongeren was". Ook de opbrengst van het concert dat Pavarotti volgend jaar geeft is voor zwerfjongeren bestemd. "Waarom? Omdat ik geen 'chique' of modieus doel voor ogen heb" Mens wist Pavarotti vorige week in Frankfurt te strikken. "Dat ging heel gemakkelijk. Ik belde gewoon zijn impresario Tibor Rudaz in zijn hotel op. Die man is heel toeganke lijk. Pavarotti zelf ook trouwens. Ik heb een half uur met hem gespro ken en toen was het beklonken". Ruim drie miljoen moet Mens op tafel leggen om de omvangrijke te nor zijn Europese toernee van vol gend jaar in de Rotterdamse Ahoy te laten eindigen. Een fiks bedrag, maar de prijs voor de plaatskaarten is er dan ook naar. "Ik doe dit niet uit winstbejag, maar we moeten na tuurlijk wel uit de kosten komen en bovendien geld overhouden voor het goede doel: de stichting zwerf jongeren, die huizen in Rotterdam en Amsterdam wil bouwen". Voor 150 gulden kan men zich een plaats op de tribune van het Rotter damse complex bemachtigen. Voor het tienvoudige kan er een stoeltje in de arena vlakbij het podium waar Pavarotti met zijn 60 leden tellende orkest zal optreden worden ver overd. "Free Record Shops heeft al 4.000 goedkopere kaarten besteld. De kaartverkoop daarvan begint over drie maanden. Die duizend du re kaarten verkoop ik aan mijn ei gen kennissen. Niet meer dan tien per persoon. Want ik wil niet dat er een privé-feestje van wordt ge maakt. Tijdens het concert zullen er geen glazen rinkelen". Bang voor een fiasco is hü niet. "Ik denk dat hier zegen op rust. Bo vendien bega ik niet de fout, zoals indertijd de organisatoren van het optreden van Sinatra, Minelli en Sammy Davis deden, om twéé con certen te organiseren. Daar is Ne derland gewoon niet rijp voor. Het moet een eenmalig evenement zijn. Daarom ook ben ik naar de Ahoy gestapt. Daar kunnen 8.500 mensen in. De RAI biedt slechts plaats aan 1900 mensen. Dat is veel te weinig. Dan kom je niet uit de kosten Wèl heeft hij nog met Amster dams burgemeester Van Thijn over legd over de mogelijkheden van een groot videoscherm buiten het Con certgebouw, waarop voor de toe schouwers het concert gratis te vol gen zou zijn. Maar ook dat plan is terzijde geschoven. Omdat het geen geld in het laatje brengt. "Pavarotti ziet zichzelf als volks held. Het liefst zou hij voor een pu bliek van 100.000 man optreden. Desnoods via zo'n videoscherm. Maar nu we voor Ahoy hebben ge kozen, lukt dat niet. De omgeving leent zich daar niet toe". De Italiaanse tenor zal twee maal vijftig minuten optreden. "Hij zingt steeds twee liederen en neemt dan een korte pauze, waarin een instru mentalist optreedt. In totaal zal Pa varotti denk ik twaalf aria's, waar onder zeer populaire, ten gehore brengen". Van de toegift die de zanger on- gewtijfeld zal geven, zal een televi sieregistratie worden gemaakt. Tij dens het concert zelf zijn camera's niet toegestaan. Mens: "Van de aan komst van Pavarotti met zijn privé- vliegtuig worden ook opnamen ge maakt. In totaal zal een drie kwar tier durend televisieprogramma worden opgenomen". Welke om roep dat zal gaan doen, is nog ondui- deljk. De kunstliefhebber Mens wordt opeens weer zakenman: "De omroep die het meeste geld biedt, krijgt de rechten". Geen show van Johnny Otis op North Sea DEN HAAG (GPD) - Het optre den tijdens het komend North Sea Jazz Festival van de Johnny Otis Show komt te vervallen evenals het optreden van Pon cho Sanchez. Het concert van Booker T and the MG's verhuist naar de zondag. Ook de Yellow Jackets verhuizen naar de zon dag. Op zaterdag is er een optre den ingelast van de Andy Sum mer Band met Bill Evans. De show rond Al Jarreau met als gast Randy Crawford belooft een topattractie te worden. Zo wel de band als de beide solisten krijgen een gelijk aandeel in de show, die begint zonder war ming up, maar meteen 'staat'. Het is de bedoeling dat de vrouw van de overleden saxofo nist Rudi Brink uit handen van Stan Getz de Bird Award voor haar man postuum krijgt over handigd. Bovendien zal de Amerikaanse tenorsaxofonist tijdens zijn concerten op het fes tival een ode aan de Haarlemse musicus brengen, aldus organi sator Paul Acket. Grafisch ontwerper Jurriaan Schrofer overleden AMSTERDAM (ANP) - De gra- fisch ontwerper Jurriaan Schrofer is het afgelopen weekeinde op 64-ja- rige leeftijd overleden. Dat heeft de Federatie van Kunstenaarsvereni gingen gisteren bevestigd. Schrofer was enige tijd voorzitter van deze ïhrofer was tot voor enige jaren directeur van de Arnhemse Acade mie voor Beeldende Kunst en Vormgeving, de huidige Hoge school voor de Kunsten. In 1987 kreeg hij de Bührmann-Ubbens Pa- pierprijs voor 'Onvolmaakt geheu gen', een labyrinth van papier, licht, beelden, teksten en stemmen. Voorts won hij in 1956 en 1961 de Hendrik Werkman-prijs van het Amsterdamse Fonds voor de Kunst. EXPOSITIE - Het Teylers Museum in Haarlem toont van 14 juli tot en met 30 september tekeningen van de Haarlemse kunstenaar Augus tijn Claterbos (1750-1828). De ruim 300 tekeningen, die de periode van af zijn jeugd, de academietijd tot op latere leeftijd bestrijken, geven een goed beeld van zijn voornamelijk landschappelijk oeuvre.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17