Sp°opTV 'Een les voor alle Italiaanse renners' De tijd herleeft voor Pingeon Tour-kortjes Record Backley De belangrijkste man van Frankrijk Moreno Argentin debuteert met ritzege Rooks in de Ronde f i lil! i ROUEN DINSDAG 3 JULI 1990 SPORT PAGINA 15 NANTES (GPD) - Je bent pas coureur geweest als je de Tour hebt gereden. Het is een (wie- lerjstelling die overal opdoet, behalve in Italië. In het gelaarsde land hebben de 'corridori', het legendarische duo Coppi en Bartali uitgezonderd, nooit zoveel op gehad met de Tour. De Giro werd heilig verklaard, vergde ook aanzienlijk minder inspanning. 'Piano' aan, dan breekt het lijntje niet. De medici van de Tour maakten na de keuringen van de 198 deelne mers enkele gegevens openbaar. Zo is Eddy Schurer met 1,92 meter met de Belg Van Hooydonck en de Itali aan Calcaterra de langste coureur van het peloton. De kleinste reriner is de Colombiaan Farfan: 1,59 me ter, de zwaarste de Italiaan Bontem- pi: 87 kilo, de lichtste de Colom biaan Rodriguez: 52 kilo. De Sovjet Konisjev heeft de grootste longin- houd: 8,4 liter. De laagste hartslag heeft de Spanjaard Hernandez met 36. Het rommelt binnen de Sovjet- ploeg. De Italiaanse ploegleider Pri mo Franchini wilde Wladimir Poel- jtiikov opstellen voor de Tour. Deze neo-prof had de Vuelta (etappezege) en de Giro (4e eindklassement) al achter de rug en voelde niets voor de Tour. Franchini kreeg ruzie met zijn Russische assistent Morotsov, die de het eerste Tourweekeinde dan ook niet meemaakte. 16.00-17.00 EURO: What a Week. 16.30-18.00 Sportnet: Autosport. 17.00-19.00 EURO: Australisch Open ten- nistoernooi. 17.00-21.00 BBC 2: Tennis: op Wimble don. 17.40-18.04 Ned 1Sport op I. 18.00-19.00 Sportnet: Autosport. 19.00-20.00 Sportnet: Dragraces. 19.00-20.00 EURO: Toerwagens. 19.15-19.50 Ned 3: Mondiale: wielrennen (Tour de France, Nantes-Mont St. Michel) 20.00-22.00 BRT 2: Italie-Argentinie 20.00-22.00 Ned 3: Italie-Argentinie 20.00-22.00 Did 2: Italie-Argentinie 20.00-22.00 Euro: Italie-Argentinie 20.00-22.00 BBC 1: Italie-Argentinie 20.00-21:00 Sportnet: Paardesport. 20.00-21.00 EURO: Wielrennen: Tour de France. 20.00-22.00 Super Ultra Sport. 21.00-22.00 Sportnet: Polo. 21.00-22.00 EURO: Worstelen. honk- 22.15-00.15 Super Ultra Sport. 23.30-01.00 BBC 1Tennis op Wimbledon en WK voetbal in Italië. 00.00-02.00 Sportnet: Basketbal. 00.30-01.30 EURO: Golf. WOENSDAG 08.00-09.30 Sportnet: VS Pro Boksen. 09.30-10.30 EURO: Wielrennen: Tour de France. 09.30-11.00 Sportnet: Bowles. 10.00-11.00 BBC 2: Tennis: op Wimble don. Dit jaar evolueert het Italiaanse cy- clisme echter. Men trekt er op uit als nooit tevoren, rijdt over kasseien, op winderige polderwegen en laat een ongekende strijdlust zien. Dit jaarsmeldden zich zelfs drie Italiaan se squadra voor de Tour de France en wilde Moreno Argentin het als 29-jarige zijn debuut wel eens ma ken. „Had ik dat maar eerder ge daan", zei hij gisteren nadat in het druilerige Nantes ritnummer 3 voor zijn rekening had genomen. De wereldkampioen van 1987 meldde na het verplichte bezoek aan het erepodium dat het hem speet niet eerder voor de Tour te hebben ingeschreven. Woorden die hij vergezeld deed gaan met een vin gerwijzing. „Laat dit een les zijn voor alle jonge Italiaanse renners. De Tour hoort er gewoon bij voor een wielerprofDie boodschap had Argentin al eerder dit seizoen mee gekregen van zijn nieuwe ploeglei der, Giancarlo Ferretti. Nadat Ar gentin in dit voor de Italianen zo bij zonder succesvolle voorjaar de Ronde van Vlaanderen en de Waal se Pijl had gewonnen, sprak Ferret ti relativerend: „Het winnen van zulke wedstrijden is wel aardig na tuurlijk, maar je bent pas een echte kampioen als je iets in de Ronde van Frankrijk presteert". Lastpak In het verleden zou Argentin zich aan dit soort uitdagingen gestoord hebben. Niet voor niets staat hij aangeschreven als een eigenwijze lastpak, die tegen de haren van me nig wielerliefhebber instreek. Ook met de 'paperazzi' boterde het niet. Argentin verweet de pers in zijn land dat het alleen maar oog had voor het creeëren van van een opge fokt sfeertje tussen de rivaliserende helden Moser en Saronni. Ondanks enkele aansprekende uitslagen (zoals het veroveren van de regen boogtrui in 1986), werd Argentin slechts een plaatsje in de schaduw gegund. Geleidelijk aan verandert echter de beeldvorming rond Argentin, al nam men het hem niet in dank af dat hij begin juni de Giro links liet liggen. Argentin had echter een ex cuus voor handen: hij werd ge kweld door een ontsteking in de uri newegen. Het was echter een pu bliek geheim dat hij de accu opti maal wenste op te laden voor de Tour. Daarin moest en zou hij een etappe winnen. Het was een van de drie hoofddoelen die hij zich begin dit jaar stelde. Van de twee andere is er ook al eentje gerealiseerd, het winnen van een klassieker (Vlaan deren), gevolgd door een voltreffer in de Waalse Pijl. Nu rest hem nog het wereldkampioenschap in Ja pan. Die regenboogtrui houdt hem nogal bezig, want hij is van plan 'nog een paar keer wereldkampioen te worden'. Het programmeren gaat hem goed af en daarom gaat hij in het pe loton ook door voor de 'computer kampioen'. Zijn natuurlijke klasse paart Argentin aan een scherp koer- sinstinct. Hij weet als weinig ande ren de handel en wandel van zijn collega's naar waarde te taxeren. Daarvan gaf de Italiaan gisteren weer eens blijk tijdens de tocht van Poitiers naar Nantes. Hij zag zijn kans schoon toen hij in het peloton allerlei afwachtende houdingen sig naleerde en trok er tussenuit op het Moreno Argentin balt zijn vuist moment dat de sprinters gaande weg aan een massaspurt zaten te denken. Andermaal bleek hij de si tuatie perfect te hebben ingeschat, want niemand voelde zich g de import-Monegask te 1 De ploeg van Post, met snelle jon gens als Van Poppel, Planckaert en Ludwig in de gelederen, bedankte Schalkers tekent bij NANTES - Martin Schalkers heeft zijn contract met TVM voor een jaar verlengd. De in Leiderdorp woon achtige Katwijker bereikte gisteren in Poitiers, na de tweede Tour-etap pe, overeenstemming met zijn hudi- ge werkgever. Ook ploegmaat Jan Siemons tekende voor een jaar bij. STOCKHOLM (ANP) - Steve Backley (foto links) staat voor zijn woord. De 21-jarige Brit zei vorige week na dat hij een wed strijd speerwer pen had gewon nen met een af stand van 87,22 meter dat het wereldrecord zijn volgende doel was. Giste ren in Stock holm maakte hij zijn woorden waar met een worp van 89,58 meter. Hij liet die afstand op meten bij zijn eerste van zijn zes pogingen. Het oude record stond met 89,10 m. op naam van de Zweed Pa- trik Boden. In Stockholm maakte Heike Drechsler haar rentree. De Oostduitse die vorig jaar no vember moeder, werd won het verspringen met 7,04 meter. De Colombiaan Fabio Parra heeft wel plezier in de demonstratie i de Franse boeren in Poitiers. Met een lachend gezicht pakt hij NANTES (GPD) - De ene Bauer in het geel, meteen andere boze boeren in actie om de Tour te blokkeren. De Tour moest gisteren 25 km omrijden, omdat de agrariërs van Les Deux Sèvres er schoon genoeg van hadden te worden gékoeieneerd door de EG. We kennen de taferelen van de trac tormars op Den Haag, we kennen de onvrede ook van menig eerdere Franse ronde. Het was de bijna tra ditionele demonstratie, die van de Tour zo'n 'gewoon menselijk evene ment' maakt. Dit keer moest er na 87 km plotse ling linksaf worden geslagen, om dat er takken over de weg lagen, vermengd met tonnen schapestront. Hereboer Bernard Hinault, tegen woordig wegbereider in de Touror ganisatie, keek er naar en conclu deerde snel: wegwezen hier. „Je kunt wielrenners overal langsheen jagen, maar niet door schapestront. Dan stinken ze drie dagen later nog". Koersdirecteur Jean-Marie Leb- lanc stond meteen voor zijn eerste grote improvisatieproef: 198 ren 44 ploegleidersauto's en een (foto AP) paar honderd andere volgers voorbereid door een gebied leiden, dat hij niet of nauwelijks kende. Een jongen van 16 jaar bracht uit komst: Michel Pechoux. Hij bezorg de iedere dag kranten in de wijde omtrek, en hij beschikte over een brommer. Hij kende de streek door en door, wist van alle sluiproutes. Hij werd voor even de belangrijkste man van Frankrijk. Toch, een omleiding van 25 km - dat riekt naar overdrijving. Het verhaal gaat dan ook, dat Michel Pechoux gisteravond in de plaatse lijke 'bar tabac' is uitgeroepen tot 'Régional van het Jaar'. En dat hij het zelf, achteraf, erg jammer heeft gevonden, dat hij de karavaan niet nog verder het binnenland heeft in gedreven. Michel Pechouxvader is ook boer. Raas De val, die Peter Winnen vrijdag in Futuroscope maakte, toen hij werd aangereden door een auto van de NOS-radio, blijkt verstrekkender te zijn dan op het eerste gezicht werd aangenomen. Winnen kan nog am per normaal op de fiets zitten, zoveel last heeft hij van de verwondingen aan zijn linkerzijde en -heup. Ploegleider Jan Raas: „Het was de voornaamste oorzaak van de te genvaller in de ploegentijdrit. Je be gint er niet aan, maar eigenlijk zou den we de NOS moeten aanklagen. Maassen in de gele trui in plaats van Bauer, reken eens uit wat voor publiciteit we allemaal mislopen. Die kunnen we nu vergeten. Je zou denken: die paar seconden maakt Maassen wel goed in de tussen- sprints of in de bonificaties aan de streep, maar dat is verdomd moei lijk, bleek gisteren wel". Maassen pakte twee seconden terug door der de te worden in de tweede tussen- sprint. Winnen wordt iedere dag behan deld aan zijn verwondingen. Ook de Tourdokter is er al bij geweest. Hij hoopt dat hij voor 'zijn' terrein, de Alpen, tenminste weer zover her steld is, dat hij ook anderszins met de media in aanraking komt. Buckler zag gisteren een andere zwakke tijdritschakel, Patrick Tol- hoek, terugvallen naar de laatste plaats in het klassement. De Zeeuw kwam op ruim 13 minuten Nantes binnen. Hij voelt zich niet lekker. voor de eer en daar was wel het wachten op. Van Poppel had echter geen trek in zijn specialisme. De re gen en het natte wegdek deden als altijd alle 'goesting' uit zijn hoofd vloeien. Niet onbegrijpelijk, want er vielen talrijke valpartijen te note ren. Het meest prominenente slachtoffer was Fignon. De Franse favoriet kwam er met wat schaaf wonden nog genadig vanaf. Meer averij liet Mathieu Hermans op, maar ook hij kon verder. Aan sprin ten had hij echter ook geen behoefte En zo wachtten de ploegen waar van het zou moeten komen om Ar gentin terug te halen, allemaal af. Bang als men was voor elkaar de kastanjes uit het vuur te halen. Dat gold ook voor de renners van Raas, toch ook gespind op dagsuccessen. De door Ludwig onttroonde groene trui-drager Frans Maassen: „We hebben nog wel even de koppen bij elkaar gestoken, maar we hebben besloten niet te rijden". Dat gebeur de op instigatie van Jelle Nijdam, die zich als de ware koerskapitein opwierp. Nijdam: „Ik zie niet in waarom wij het werk zouden moe ten opknappen voor Panasonic". Maassen leek nog even met Lud wig alleen achter Argentin aan te gaan, toen zij bij de tweede bonific- tiesprint even los raakten van het door de ploeggenoten van Argentin aangevoerde peloton. Het was de Limburger echter alleen te doen om de twee seconden aftrek van zijn to- taaltijd, waardoor hij nog slechts acht tellen is verwijderd van Bauer's géle trui. Maassen: „Het had geen enkele zin om wat te pro beren met Ludwig. Dan zouden die jongens van Bauer mij een tijdje hebben laten zwemmen en daar koop je niks voor. Dat zou ik twee jaar geleden nog wel hebben ge daan, alleen om in beeld te komen". Uitglijder Pas 16 kilometer voor de meet, toen Argentin, ondanks een uitglijder op het natte wegdek, al hoog en breed uit zicht was, kwam er een jacht- groep van elf man tot stand. Deze vluchters, waarbij onder andere Nijdam, Vanderaerden, Planckaert en Baffi, kregen echter geen groen licht. Aan de triomftocht van Ar gentin viel niets meer te doen. De Italiaan kon in alle euforie niet nala ten de Italiaanse pers nog even te kattèn. „Als je twee etappes in de Giro wint, is dat normaal en als je een keer op het Tourpodium komt te staan, is dat een sensatie". als hij de meet passeert. Regen, een verschrikking. Niet door die nattigheid, daar heeft ie dereen last van. Maar de wegen zijn glad. Vooral die kasseitjes en de zebrapaden. Voor je het weet lig je. En daar is iedéreen, zéker de kanshebbers, bang voor. Meestal is het niet eens je eigen fout. Je bent voorzichtig. Maar dan komt er weer zo'n kamikaze piloot, die niet uit z'n doppen kijkt en het verhaal is uit. Op zo'n dag als gisteren denk je daar on willekeurig toch aan. Gelukkig is er weinig gebeurd onderweg. Je kunt trouwens wel voorzorgs maatregelen nemen als het weg dek ndt en dus gevaarlijk is. Je moet voorin blijven. Zo heb je een veel beter overzicht over wat er voor je gebeurt. Als je op een ze ventigste, tachtigste plaats koerst, ergens midden in het pak, dan hoeft er maar één onderuit te gaan en de hele horde knalt er bo venop. Je kunt er eenvoudig niets aan doen, je ziet niet wat er ge beurt. De etappe van gisteren was wéér geen massasprint. Wéér liep er een renner zo maar weg. Argen tin is toch niet de minste. Toch re ageerde niemand. Dat lijkt vreemd, maar vergeet niet dat de meeste renners die ploegentijdrit nog behoorlijk in de benen had den. Zeker in dat eerste uur. Maar rust word je in de Tour, zeker de laatste jaren, niet meer gegund. Geen moment. Vanaf de start wordt er gedemarreerd, er is con stant onrust in het peloton. Je hebt geen andere keus dan selectief te werk gaan. Wie springt er weg en moet ik daar achteraan. Dat moet je jezelf telkens afvragen. Want spring je achter een ontsnapte renner aan en word je terugge pakt, dan ben je bij de volgende demarrage gezien. Je hebt gewoon geen kracht om nóg een keer aan te gaan. Argentin is zo'n renner, die zijn kansen prima kan taxeren. Hij voelt wanneer hij moet gaan. wanneer het peloton aan een mo ment rust toe is. We hebben hem niet meer teruggezien. We hebben daar tijdens het eten wel even over gesproken. Hoe moe ten wij als ploeg, met twee van de rapste sprinters, reageren Het is niet te doen om op iedere demar rage in te haken. We zullen nog alerter moeten rijden. We hebben afgesproken dat de snelle jongens nu ook zélf mee moeten springen. Bij iedere ontsnapping zullen Van Poppel, Ludwig of Planckaert zelf moeten reageren. De mannen dus die een etappe kunnen winnen. Gisteren was Planckaert mee met de achtervol gende groep. Alleen was Argentin niet meer terug te halen. Toch moet het zo wil je nog een etappe winnen. Want massasprints heb ben de laatste jaren nauwelijks meer gezien. NANTES (GPD) - De ruim tien minuten van Bauer, Pen- sec, Chiapucci en Maassen hebben de Tour teruggebracht in het jaar 1967, de Tour van Roger Pingeon. De verrassings aanval van zondagochtend, die iedere Tourprognose deed wankelen, vertoont veel parallellen met die van de vijfde etappe van 1967, de rit Roubaix-Jambes, waarin Pingeon zijn optie op het geel nam. „Dat klopt", zegt de thans 50-jarige Pingeon, sinds 1979 in de Tour als gastcommentator bij de Zwitserse televisie, en nog altijd even rank als destijds. „De zes minuten, die ik toen op Julio Jimenez pakte, heeft hij nooit meer kunnen bijhalen". Volgens Pingeon was het finale verschil destijds een minuut of twee, maar de statistieken geven zelfs 3.40 min aan tussen de num mers één en twee. „En nu hebben ze dus al meer dan tien minuten voor deel. Waar gaan de grote favorieten dat goedmaken? En niet op één, maar op drie klassementsrijders, hè..". Roger Pingeon was in '67 een van de negen renners, die Raymond Poulidor terzijde zouden moeten staan in de Franse nationale ploeg. Maar in de proloog liep het al mis met 'Poupou'; hij verloor de ouver ture met zes sec aan de Spanjaard Errandonea en 2ou het geel ook dat jaar nimmer dragen. Na de hel van het noorden, volg den de uit twee delen bestaande rit 5. De ochtendetappe ging van Rou- baix naar Jambes, over 172 km. Er liep al vlot een groep van tien man weg, met behalve Rik van Looy ook Roger Pingeon, die was meege stuurd door ploegmaat Stablinsky. De samenwerking liep voorin van geen kant, waarna Pingeon op 60 km van de streep, op de Muur van Thuin, besloot uit de lamlendigheid weg te demarreren. Hij arriveerde met anderhalve minuut voorsprong op de rest van de kopgroep, en met zes minuten op het peloton. Onaantastbaar Toen drie dagen later de Ballon d'Alsace eindpunt was van de acht ste etappe, was de positie van Pin geon binnen de Franse ploeg vrij wel onaantastbaar. Hij had onder zijn ploegmaats goodwill gekweekt door Désiré Letort een dag het geel te 'leasen', hij werd van helper defi nitief kopman, toen hij een ineen storting van Poulidor (bandbreuk, val én ram van de honger) voorbeel dig wist op te vangen. |LE£tou^ 5e etappe 4 juli 301 km Pingeon: „Ik zat eigenlijk hele maal niet goed, toen renners als Ai- mar en Janssen in de aanval gingen. Ik zwierf in een tweede of derde groep. Maar de andere Fransen heb ben de zaak voor me bijeen gereden, toen Poulidor minuten ging verlie- Pingeon beschikte over een idea le constitutie voor de Tour van 1967. Een ronde, die niet al té zwaar was, maar wel zeer verschroeiend. „Ik kon goed tegen de hitte. Net als Ji menez, en beter dan Simpson". De Brit kwam dat jaar op de kookplaat van de Mont Ventoux te overlijden. Door een combinatie van amfetami nen, alcohol, zuurstofgebrek en hit te. Pingeon moet deze dagen meer dere malen aan zichzelf denken. Hij ziet een aantal overeenkomsten met Bauer, door de meesten als het grootste gevaar van het zondag kwartet geduid. „Ik was een tame lijk goed ronderenner, Bauer ook. Ik was voor 1967 al een keer twaalf de en een keer achtste geworden. Ik kon vrij goed klimmen, en mijn tijd rijden was ook niet slecht. Bauer is misschien minder goed bergop, maar in de tijdrit hoeft hij, gemoti veerd als hij zal zijn, op niemand niet veel te verliezen". Onbegrijpelijk „Daarom", zegt Pingeon, „heb ik het onbegrijpelijk gevonden, dat de grote mannen die vier zomaar heb ben laten wegrijden. LeMond wil ik er buiten laten, die had Pensee mee. Maar er zitten drie andere oud- Tourwinnaars in het peloton, die ze ker hun verantwoordelijkheid had den moeten nemen". Misschien dat Fignon, Roche en Delgado gokken op de tijdritten die nog komen: drie stuks van in totaal 140 km. Pingeon: „Dat wijkt na tuurlijk wél af van 1967". Het was het tijdperk van Anque- til. Die iedereen overvleugelde te gen het horloge, in dat jaar welis waar niet mee deed, maar, om het spannend te houden, bij menig or ganisator toch gehoor vond voor zijn verzoek: doe er maar niet te veel tijdrit in. Zo had de Tourdirectie ook hier besloten. Pingeon: „Wij moesten alleen nog die 46 kilometer naar Parijs afleg gen. Omdat ik stand hield in de ber gen, viel er weinig meer op me goed te maken". De zes minuten van Jambes be slisten dus over de Tour van 23 jaar terug. Maar niet iedere wielrenner blijkt te kunnen leren van het verle den. Pingeon: „Ik neem het vooral de ploegleiders kwalijk. Zij hadden beter moeten weten". Roger Pingeon is overigens nooit echt rijk geworden van zijn Tour overwinning. „De winnaar kreeg toen 20.000 franc (in die tijd zo'n 7.000 gulden, red.). De ploeg ver diende bij elkaar 50.000 franc (19.000 gulden, red.). Ik heb nog twee goeie jaren gehad: in '68 vijfde, in '69 tweede. Daarna was ik niet meer dan een derderangsrenner. Ik ben nooit van de klasse geweest als Anquetil, Poulidor of Hinault. Ik had de kracht ook niet voor een- dagswedstrijden".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15