p m R T Hassler: verliezer waar anderen winnen Maradona: 'uit' in eigen stadion Vicini heeft doel bereikt DINSDAG 3 JUL11990 PAGINA 13 Beckenbauer: Bli j dat Cameroun 't niet haalde' 'Ik begrijp de houding van de Napolitanen niet' Zelfmoord na uitschakeling Ongeregeldheden in Engeland BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD ERBA (GPD) - Franz Becken bauer is opgetogen met Enge land als tegenstander in de hal ve WK-finales. "Ik ben blij", ver klaarde Beckenbauer gister middag, "dat Cameroun het niet heeft gered. Wij zouden met die ploeg net zoveel problemen hebben gekregen als de Engel sen. Het is een onberekenbare tegenstander, tegen wie geen enkele Europese ploeg graag speelt. Buiten Milla ken ik bo vendien vrijwel niemand van Cameroun". Engeland daarentegen bevat voor de teamchef van de Duitse ploeg nauwelijks geheimen. "Vergeleken met het elftal van twee jaar geleden bij het EK schat ik dit land nu een stuk ho ger in. Het is de meest ervaren ploeg op dit WK. Met bovendien een sterke verdediging en een goed middenveld. Engeland gold voor mij al voor het toer nooi als een van de kansheb bers. Dat heb ik in interviews vaak genoeg gezegd. Het klopt dat ze nog niet echt hebben kun nen overtuigen, maar dat had ook te maken met de kracht van de tegenstanders". Volgens Berti Vogts gaat de overwinning naar de ploeg die fysiek de beste vorm demon streert. De opvolger van Bec kenbauer zat zondagavond in Napels op de tribune en raakte vooral onder de indruk van de inzet en de wilskracht van de Engelsen. "Het gaat er daarom niet eens zozeer om met welk elftal wij spelen maar met welke instelling wij het veld ingaan. Het gaat vooral om de winst in de duels. Dat beslist over winst en verlies". Het risico van een gele kaart kan en mag daarbij volgens Vogts geen rol spelen. "Wij wil len de grote finale halen en niet de kleine. Dat interesseert nie mand. Het kan een handicap zijn dat Matthaus, Klinsmann en Berthold al een gele kaart hebben, maar ook zij zullen zich moeten opofferen in het belang van de ploeg. Dat mag je van professionals verlangen, ook al lopen zij het risico daardoor de finale te moeten missen". Een zelfde risico lopen bij Engeland McMahon, Beardsley, Gascoig- ne en Pearce. TURIJN (GPD) Thomas Hassler bevindt zich in goed ge zelschap. Erkende vedetten als Vialli, Butraguenó, Careca en Van Basten bezweken stuk voor stuk onder de druk die een WK voetbal met zich meebrengt en verdwenen geruis loos in de anonimiteit. Hun plaatsen werden ingenomen door Schillaci, Matthaus en Gascoigne. Spelers van wie vooraf vrijwel niemand had gedacht dat zij zouden kunnen uitgroeien tot de hoofdrolspelers van Italia '90. r rechts: Berti Vogts, Franz Becken- Zo klein als de Duitser is, 1.66 me ter, struikelde hij over het hoog op geschroefde verwachtingspatroon. Hassler: „Men heeft vooraf gezegd dat dit mijn WK moest worden. Dit is echter pas m'n eerste grote toer nooi, dan mag je niet teveel verlan gen". Daags na de benauwde winst (1-0) op Tsjechoslowakije lijkt de halve voetbalwereld te zijn uitgerukt om Franz Beckenbauer en Co aan de tand te voelen over de naderende klassieker met Engeland. Het gaat allemaal goeddeels aan Hassler voorbij. Weggekropen in een hoekje van 'Castello di Casiglio', het trai ningskamp van de halve finalist, stort de pers zich massaal op de winnaars. Verliezers tellen immers niet in de wereld van de topsport. Hoe anders lag dat nog een paar maanden geleden. Verguld met het miljoenencontract van Juventus, dat de middenvelder voor dik 18 miljoen gulden losweekte bij FC Köln en dat hem een jaarsalaris van anderhalf miljoen plus een slordige twee miljoen aan tekengeld in het vooruitzicht stelde, kon zijn wereld niet meer stuk. Naar de buitenwe reld toe, althans. Slechts een enke ling wist toen wat er in werkelijk heid in het het hoofd van de voet baller omging. Diep in z'n hart voelde hij toen al de angst opkomen in Turijn aan z'n lot te worden overgelaten. Dat ge- NAPELS (GPD) - De tiran is boos, nu zijn onderdanen hem in de steek laten. Hij gaat nog niet zover zoals vo rig jaar om te dreigen met een vervroegd afscheid, maar Maradona vindt het maar niks dat de supporters van Napoli vanavond mas saal achter Italië en niet ach ter zijn Argentinië staan. „De Napolitanen worden nu ge vraagd Italië te steunen, terwijl ze heel vaak in de rest van het land voor rotte vis worden uitgemaakt. Ik begrijp de houding van de Italia nen niet. Napoli wordt overal uitge floten, maar nu zijn de mensen die telkens worden vernederd goed ge noeg om de ploeg van Vicini naar de finale te schreeuwen", zei Marado na gisteren verbitterd. „Ik vind het echt een belediging voor de stad waar ik met zoveel lief de woon. Ik zie het niet als een ver raad van mijn fans, want ze leven tenslotte in dit land, maar het zou me niets verbazen indien Italië dit toernooi wint geen enkele Napoli- taan de wereldbeker van dichtbij krijgt te zien. Ben je gek, dan gaat de trofee van Rome naar het Noor- de mensen in Milaan toch alleen een vuilnisvat, maar nu wordt er net gedaan alsof alle Italianen van Napels houden. DHAKA (DPA) - De uitschake ling van Cameroun tijdens het we reldkampioenschap voetbal in Ita lië, heeft in Bangladesh twee levens geeist. Tijdens het duel tegen de En gelsen, die na verlenging met 3-2 wonnen, stierf Akchtar Hussain Chaudhury aan een hartstilstand. De nederlaag van de Afrikanen was te veel voor Banu Begum. De den. Zuid-Italië is 30-jarige huisvrouw verhing zich aan het plafond van haar slaapka mer. Haar man vond bij thuiskomst een brief waarin Begum stelde 'dat Maak dat de kat wijs, alsjeblieft de uitschakeling van Cameroun zeg". Het zijn krasse uitspraken van de aan zijn linkerenkel geblesseerde Maradona, die beseft dat hij voor het eerst sinds zijn transfer in 1984 in het San Paolo- stadion een uit wedstrijd speelt. Vier jaar geleden gingen de Napo litanen nog de straat op toen hun 'voetbalheilige' Argentinië aan de wereldtitel hielp, maar nu voelen de meeste bewoners van de havenstad zich weer 'ouderwets' Italiaans. De voorzitter van de Napoli-fanclubs Chiummariello legde gisteren in een verklaring uit dat er helemaal geen dilemma bestaat voor de tifosi: „Er is voor elke Italiaan maar een keus. Forza Italia. Maradona is een idool van ons allen, maar we hebben maar een vaderland". i Napels verontwaardigd gereageerd op deze uitlatingen van Jack Charlton: liever visser dan minister DUBLIN (Rtr) - Mocht Jack Charl ton ooit om een baan verlegen zit ten, dan kan hij altijd nog premier van Ierland worden. Eerste minis ter Charles Haugey liet bij de triom fantelijke intocht van het Ierse elf tal in Dublin, waarbij een half mil joen mensen op de been waren, we ten dat Jack zijn functie kan overne- maar men. Charlton antwoordde, dat hij Toch liever gaat vissen. LONDEN (Rtr) - Terwijl in Napels de kwartfinale-wedstrijd tussen Enge land en Cameroun (3-2) vrijwel zonder incidenten verliep, zetten op de thuisbasis bendes van feestvierende voetbal-vandalen de boel op stelten. Vanuit meer dan twaalf steden in Groot-Brittanië kwamen berichten bin nen over feestvreugde gepaard gaande met vernielingen, straatterreur, in geslagen winkelruiten en veldslagen met de politie. In de Zuidengelse stad Cheshunt bezorgde een menigte van 800 feest vierders de plaatselijke bevolking een slapeloze nacht. De politie, die pro beerde het stadscentrum vrij te maken, werd onthaald op een regen van rookbommen en flessen. In Northampton (midden-Engeland) werden op zijn minst dertig win kelruiten ingegooid, een drankwinkel geplunderd en geparkeerde auto's beschadigd. De politie had 500 man nodig om de orde te herstellen. Soortgelijke incidenten zijn gemeld uit Ipswich, waar twaalf personen werden aangehouden, Hinkley, Huil en diverse voorsteden van Londen. Twee Italianen zijn in Bologna aangeklaagd voor schuld aan de dood van een Engelse voetbalsupporter. De Engelsman werd overreden door een auto, toen hij voor de twee op de vlucht sloeg. Het Italiaanse duo zou hem bedreigd hebben. Volgens de politie in Bologna zijn de Italianen, 19 en 23 jaar oud, gisteren vrijgelaten nadat ze de beschuldiging te horen hadden gekregen. De Brit Pat Argentinië, ondanks de aanwe- David Monaghan vond op 25 juni de dood. zigheid van Maradona, onder de Ve- De 26-jarige fan stierf na het ongeluk in het ziekenhuis van Bologna, suvius niet meer tot de verbeelding \yaar hij was om Engeland te zien spelen tegen België. De politie liet weten spreekt, werd ^1 duidelijk^ toen jde dat de twee Italianen waren opgepakt na getuigenis van een vriend van 'J,"~ Monaghan. Getuige Lee Richardson verklaarde dat hij en het slachtoffer beledigd en bedreigd met een bijltje. de sterspeler. Zelfs burgemeester Lezzi mengde zich in de discussie: „Ik waardeer Diego Maradona als sportman. Hij heeft veel betekend voor Napoli en ook voor de stad, maar naar mijn bescheiden mening moet hij geen verhalen in de wereld strooien. De liefde van alle Italianen voor deze stad is een vaststaand feit, dat verder niets met voetbal heeft te maken. De Napolitanen voelen zich ook Italianen en steunen daarom de Squadra Azzurra. Maradona hoeft echter niet bang te zijn dat hij in zijn omgeving wordt uitgefloten zoals ten onrechte in andere steden ge beurde. Onze stad houdt van Mara dona maar nog meer van Italië". De Napolitaanse schrijver-filo- soof Luciano de Crescenzo kwam gisteren voor een plaatselijke tv- zender met de ideale oplossing voor de nog twijfelende Napolitanen: „Als we alleen voor Maradona ap- plaudiseren, dan kunnen we toch gewoon voor Italië juichen". Andrea Carnevale, reserve van Italië, is er van overtuigd dat Mara dona met zijn opmerkingen een vuurtje heeft willen stoken: „Het is onjuist om te stellen dat Napoli ge haat is in de rest van het land. Elke club die opeens veel wint, verliest een deel van zijn sympathie, dat is nu eenmaal de keerzijde van de sport. Diego is gewoon bang dat hij uitgerekend in Napels tegen Italiq zijn troon valt". i Napels. Het stadion van Maradona. pen op eenzelfde stunt als tegen Brazilië. Dat duel in Turijn was de eerste Argentijnse zegt op Brazilië tijdens een WK. Van Italië hebben de gauchos ook nog nooit gewon- Burruchaga is zeker van de over winning van zijn ploeg: „We hebben alle omstandigheden tegen. Wij moesten twee keer overdag in de hitte spelen, terwijl de wedstrijden van Italië in de avonduren waren gepland. Maar desondanks zeg ik dat we gaan winnen. We hoeven al leen maar de eerste treffer te maken en daar zorgt Maradona gewoon De sterspeler zelf voelt zich ook door de omstandigheden tot het bot toe geladen: „Er is campagne tegen Argentinië aan de gang. Tegen Joe goslavië werd weer een doelpunt van ons afgekeurd. Ik weet zeker dat de scheidsrechter het had ge teld, als dat aan de andere kant van het veld was gebeurd. Ik kan niets bewijzen, maar sinds de handsbal van mij tegen de Sovjet Unie zijn de organisatoren op ons aan het loeren om ons dwars te zitten. Maar wij ge ven ze geen kans. Argentinië verde digt tot het bittere einde de wereld titel. Ons elftal is er een van echte JURRIAAN VAN WESSEM voel versterkte zich alleen maar toen hij met de Duitse ploeg neer streek in Erba en in de derde wed strijd (tegen Columbia) geblesseerd raakte aan de lies. In de twee eerde re ontmoetingen, tegen Joegoslavië en de Emiraten, was Hassler al niet in z'n gewone doen en was hy geen schim van de speler, die eerder bij FC Köln en in de nationale ploeg de harten stal van de ware liefhebber. Hij groeidè uit tot de lieveling van het Duitse voetbalpubliek. Eenzaam „Thomas heeft zich hier vanaf het begin eenzaam gevoeld", zegt een bevriende journalist. „Hij moet mensen om zich heen hebben met wie hij kan praten. Het is een vrien delijke en aardige jongen, die ande ren nodig heeft om hem de weg te wijzen. Toen hij zes jaar geleden van Berlijn naar Keulen kwam, zijn z'n vader en moeder meegegaan". Has sler, net 24 inmiddels, heeft nooit geleerd op eigen benen te staan en is nu als de dood zo bang dat hij in de Italiaanse metropool z'n eigen boontjes moet doppen. Het is de keerzijde van de voetbal- roem die hem sinds zijn fameuze de buut in de nationale ploeg ten deel viel. Dat was eind augustus 1988 in Helsinki tegen Finland; sindsdien groeide hij in recordtempo uit tot een van de meest creatieve spelers in de Bundesliga. De liesblessure die Hassler over hield aan de confrontatie met Co lumbia was in zekere zin een geluk bij een ongeluk. Beckenbauer gun de hem anderhalve week rust en bood hem en z'n vrouw royaal de tijd om in Turijn op zoek te gaan naar een geschikte flat. De medi sche staf behandelde ondertussen niet alleen de blessure maar bracht hem ook geestelijk weer in balans. Het was echter vooral Littbarski, eveneens een Berlijner van geboor te, die zich intensief om Hassler be kommerde. „Ik heb in een dal gezeten, licha melijk en geestelijk. Maar het gaat nu weer een stuk beter". Voor de rest doet Hassler er het liefst het zwijgen toe en kijkt hij alweer voor uit. „Ik ga nu eerst proberen weer bij de 16 te komen. Aan een plaats in de basis denk ik nog niet, want er staat niemand ter discussie". Hij zegt z'n humor te hebben terugge vonden. Op de vraag hoe de Duit sers woensdagavond in Turijn 'die Engelse kleerkasten' voorbij kun nen komen, roept Hassler dat hij de sleutel heeft. De grap is net iets te geforceerd. „De verwachtingen waren te hoog gespannen. Alles is veel te snel gegaan. Ik had er geen idee van wat hier op mij af zou komen. Men ver geet alleen dat er ook anderen zijn die hier wel goed gepresteerd heb ben. Niemand had toch verwacht dat Lothar Matthaus het zo goed zou doen. Of Guido Buchwald. Een speler die je normaal niet in de ga ten hebt. Ik heb nu vanaf de bank gezien dat hij alleen maar toppresta ties heeft geleverd. Ik ben er ook van overtuigd dat de enige die ons kan verslaan wij dat zelf zijn". 'Als Beckenbauer wereldkam pioen wil worden', denkt een deel van de Duitse pers, 'zal hij Hassler toch in moeten zetten. Hij is onze beste voetballer'. Woensdagavond tegen Engeland zal dat zeker niet het geval zijn. Beckenbauer ziet geen enkele aanleiding mutaties in het elftal aan te brengen en wil al leen een plaats inruimen voor de zondag geschorste Voller. ALBERT GEESING wereldkampioen daar twee groeps wedstrijden voor gedeeltelijk lege tribunes speelde. Vanavond zal het De Engelsen sloegen op de vlucht, maar werden volgens Richardson stadion, dat de Squadra op belang- met een auto achtervolgd door de Italianen. Volgens de getuige werd Mo- rijke momenten goed is gezind, af- naghan toen overreden door een andere auto. geladen vol zyn. De Argentynen ho- CASTELLAMARE STABIA (GPD) Azeglio Vicini heeft zijn doel bereikt. De bondscoach van Italië meende voor het toernooi dat voor zijn ploeg het WK al was geslaagd als het bij de beste vier zou eindigen. „We zijn inderdaad zo ver gekomen en ik blijf bij het standpunt dat elke plaats hoger of lager op de eindrangschikking nu een kwestie van details is. Ik denk dat de ploeg nu rustiger aan de wedstrijden kan beginnen, nu de angst om te worden uitgescha keld is afgenomen. Zelfs als we van Argentinië verliezen spelen we om de derde plaats. Ik vind het onjuist om nu al te stellen dat Italië eventjes wereldkampioen wordt. Aan die voorspellingen doe ik niet mee". De coach wilde gisteren nog niet bekend maken met welke ploeg hij de regerend wereldkam pioen wil onttronen: „Het wordt een lastige wedstrijd. Dat staat voor mij vast en daarom kan ik al leen maar fitte spelers gebruiken. Ik ga ook niet teveel meer veran deren in mijn ploeg. Voor tien-elf- de ben ik er uit, maar de opstel ling geef ik pas een uur voor de wedstrijd vrij. Men zou misschien in het enthousiasme vergeten dat het een halve finale van een WK betreft". Vicini overweegt om Vi alli zijn rentree te laten vieren. De spits van Sampdoria speelde slechts twee wedstrijden op dit WK en raakte daarna geblesseerd. „Hij is duidelijk fit en over het op stellen van een speler van zijn klasse mag een coach niet twijfe len" Een ander discussiethema is wie van de drie middenvelders (Ancelotti, Berti of De Agostini) de wedstrijd mag beginnen. Hoe wel Argentinië tot nu toe nog niet zo goed heeft gespeeld op dit WK is er voor Vicini voldoende reden om de ploeg van Bilardo te res pecteren: „Argentinië behoort weer bij de beste vier ploegen van de wereld, dat is een knappe pres tatie. Een elftal dat Brazilië ver slaat op een WK is een topploeg. Bilardo heeft in vijf wedstrijden al twintig spelers gebruikt. Ik ver wacht dan ook een uitgeruste te genstander. Maradona is zelfs als hij niet honderd procent fit is de gevaarlijkste speler van deze ploeg, maar ik weet niet door wie ik hem laat bewaken". Bij de vorige twee ontmoetin gen werd Maradona geschaduwd door zijn Napolitaanse ploegge noot Ciro Ferrara, die op het WK slechts toeschouwer is. Vicini denkt er niet aan om hem plotse ling voor de leeuwen te gooien. „De verdediging draait uitste kend. Waarom zou ik dan in zo'n belangrijk deel van de opstelling gaan improviseren". Indien Italië vanavond weer geen doelpunt tegenkrijgt, door breekt het drie minuten voor het einde de magische grens van dui zend minuten zonder tegengoal. Doelman Zenga grapte gisteren over het record, dat nog altijd op naam staat van zijn legendarische voorganger Dino Zoff(1143 minu ten): „Er zijn maar weinig tegen standers die het wagen om een duel aan te gaan met onze verde digers. Bij andere sporten zouden de meeste wedstrijden vanwege een te grote eenzijdigheid worden gestaakt". De laatste keer dat doelman Zenga werd verrast, da teert van 14 oktober 1989 toen de Braziliaan Andre Cruz uit een di recte vrije trap scoorde.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13