Harde kritiek op B en W Leiderdorp BASKETBALLERS IN HET ZONNETJE Raadscommissie Wassenaar akkoord met voorstel B en W Steirenbad krijgt grotere sauna en meer toiletten en ldeedruimten Collegepartners betichten CDA van 'selectief geheugenverlies' PAGINA 10 REGIO LEIDEN DINSDAG 3 JULI 1990 Mogelijk onderzoek naar overschrijding begroting POLITIECOMMISSARIS NE. LEIDERDORP - De leden van de commissie financiën in Leiderdorp reageerden gisteravond geschokt en on gelovig op de waslijst van 21 zaken die de gemeente vorig jaar meer geld kostten dan verwacht. Door te laag ge raamde kosten en te hoog geschatte inkomsten heeft de gemeente over 1989 een voorlopig tekort van 440.000 gulden. Fractievoorzitter van het CDA, A. Hoest, ging het verst in zijn kritiek Bij een botsing met een vrachtauto raakte een personenauto gister- niddag zwaar gehavend op de kruising Papegaaienlaan/Schouwweg 71 Wassenaar. (foto Frans Roomer) Vrachtauto grijpt personenauto WASSENAAR - Twee inwoners van Wassenaar liepen gisteren schaaf wonden en kneuzingen op aan het hoofd bij een verkeersongeluk op de kruising van de Schouwweg en de Papegaaienlaan in hun woonplaats. Om ongeveer drie uur 's middags reed een vrachtwagen over de Pape gaaienlaan, terwijl van links de personenauto met de Wassenaarders uit de Schouwweg naderde. De bestuurder van de personenauto merkte te laat dat de vrachtwa gen voorrang had. Het gevolg was een botsing, waarbij de personenau- aan de voorzijde in de flank werd gegrepen. De vrachtwagen kwam de berm tot stilstand, precies tussen een boom en een lantaarnpaal De vrachtwagenchauffeur bleef ongedeerd, de inzittenden van de personenauto mochten na behandeling het Haagse ziekenhuis Leyen- burg verlaten. op het college van burgemeester en wethouders. Afhankelijk van de de finitieve jaarcijfers wil hij een spe ciale commissie laten onderzoeken welke fouten het college heeft ge maakt. Voorlopig is een accoun tantsbureau nog bezig met het laatste rekenwerk. Ook L.W.C. La- mers (D66) vroeg om een nader on derzoek: "Daarna zal ik misschien de vorige wethouder van financiën aanspreken". "Dit is zeer ernstig", zei Roest. "Het lijkt wel of u de begroting niet meer in de hand hebt. Op de finan- cieel-economische afdelingen van de gemeente moet meer mankracht komen om herhaling van dit drama te voorkomen". Raadslid A.P.A. Bindels (WD) vroeg zich af waarom het college de begroting niet tijdig heeft bijge steld. "Wat is er misgegaan? Er moet een regelmatige rapportage komen". C. Bos van Groen Links had sombere toekomstverwachtin gen: "Welke onaangename verras singen zullen ons voor 1990 wach ten?". PvdA'er J.M.H.M. Hermans be kritiseerde de slechte informatie voorziening van het college. Hij he kelde de 'stukjes-bij-beetjes-infor matie' van B en W, die pas halver wege 1990 een voorlopige afreke ning over 1989 konden presenteren: "Die salami-tactiek ben ik beu". Hij wilde duidelijkheid over de tekor ten die eenmalig zijn en de over schrijdingen die nog terugkeren. Schatkist In de vorige collegeperiode beheer de de PvdA de schatkist. De laatste maanden was V. Molkenboer wet houder financiën, daarvoor fractie genoot G. Keijzers. De nieuwe wet houder financiën, mevrouw C.A. Huigen (WD), is het een raadsel waarom niet tijdig is 'bijgestuurd': "Men is steeds veel te optimistisch geweest. Er is te makkelijk over sig nalen heengestapt. Halverwege vo rig jaar had er al ingegrepen moeten worden". De wethouder meende dat er veel te soepel was omge sprongen met de 'plussen en min nen', onder het motto: 'het gaat al ja ren goed'. Voor 1990 sluit de wethouder nieuwe tegenvallers niet uit. Ze zeg de wel een betere bewaking van de begroting toe. Mogelijke overschrij dingen moeten eerst worden ge meld bij het college, en er komt een driemaandelijkse rapportage aan de raad: "Het nieuwe college zit als een bok op de haverkist. Dit mag nooit meer gebeuren". WASSENAAR - De Wassenaarse politiecommissaris J.C van der Wolk heeft gistermiddag afscheid genomen tij dens een besloten bijeenkomst en een openbare receptie in raadhuis De Paauw. De 45-jarige Van der Wolk is vanaf 1 juli algemeen-directeur van het in Katwijk en Zevenhoven gevestigde bedrijf Bavak. Het bedrijf telt 75 werkne mers en is vooral bekend als leverancier en installateur van beveiligingsapparatuur. Van der Wolk werd in 1983 politiecommissaris van Wassenaar. Daarvoor werkte hij 16 jaar bij de Haagse poli tie. Na een stage bij de recherche werd hij daar chef van de Mobiele Eenheid, chef van de Haagse afdeling zware criminaliteit en baas van het Haagse filiaal van de Binnenlandse Veiligheidsdienst. Volgens ingewijden is de sollicitatieprocedure voor een opvolger afgerond en zal de nieuwe politiecommissaris een dezer dagen worden aangewezen. Tot dat moment neemt ondercommissaris J. Koekkoek de honneurs waar. Lichte straf voor hoogbejaarde die bijna moeder met dochter doodreed WASSENAAR/DEN HAAG - De politierechter in Den Haag veroor deelde gisteren een 87-jarige Wasse naarse, die op 22 juli vorig jaar bijna een moeder met kind doodreed, tot vierhonderd gulden boete en zes maanden voorwaardelijke ontzeg ging van het rijbewijs. Het ongeval gebeurde op de Waalsdorperweg in Den Haag. De moeder wilde net haar zoontje in het kinderzitje van haar geparkeer de auto hijsen toen de bejaarde met een vaart van zestig kilometer per uur rakelings langsreed. Met haar personenauto ramde zij het half ge opende portier zo hard, dat de deur op straat lag. De geschrokken moe der zag hoe de bejaarde er plankgas vandoor ging. Bij de politie verklaarde de 87-ja- rige op de vlucht te zijn geslagen omdat zij 'geen trammelant met de verzekering wilde hebben'. Giste ren tijdens de zitting noemde zij een andere oorzaak: "Ik dacht dat er al leen bij mij een spiegeltje gebroken was", legde de verdachte uit aan po litierechter, mr. L. Donkers. De vrouw rijdt al zestig jaar en denkt te beschikken over een 'verbluffend reactie-vermogen'. Wel gaf zij toe doof en slecht ter been te zijn. Bo vendien kan zij nauwelijks achter om kijken. Officier van justitie mr. D. van den Broek, vroeg zich dan ook af of de vrouw, die nog steeds rijdt, daar toe nog in staat is. Hij sprak van een levensgevaarlijke situatie, waarop volgens hem een onvoorwaardelij ke rij-ontzegging van zes maanden diende te volgen. Ook rechter Donkers zette vraag tekens bij het reactievermogen van de vrouw: "U reed een complete deur uit zijn voegen zonder dat u het merkte. Die vrouw en haar kind hadden dood kunnen zijn". De rechter stelde echter dat ande re instanties de vrouw op rijvaardig heid moeten keuren. Binnenkort zou zo'n test plaatsvinden. In af wachting daarvan volstond de rech ter met een voorwaardelijke veroor deling voor het doorrijden na de aanrijding. Exhibitionist snel uit tuin verdwenen LEIDERDORP - Een exhibitionist heeft gistermiddag een vrouw aan de Leiderdorpse Hartelstein lastig gevallen. De vrouw was om onge veer twaalf uur in de keuken van haar woning aan het werk, toen zij de man in de achtertuin zag rond scharrelen. Ondanks een verzoek van de Lei derdorpse weigerde de man te ver trekken. Zij belde daarop de politie, die snel ter plaatse was. De potloot- venter was toen plotseling verdwe- Zwemmers willen buitenbad Poelmeer Oegstgeest behouden OEGSTGEEST - Zwemmers uit Oegstgeest willen dat het 50-meter- bad van zwembad Poelmeer aan de Lange Voort behouden blijft. In een open brief aan de gemeenteraad noemen de Oegstgeestenaren J.T. Kolfoort, C.W.M. Lautenslager en J.J. van Rood het schrappen van het buitenbad en het verkleinen van het binnenbad 'een onoverkomelijke verarming voor de vele fervente be oefenaren van de zwemsport'. De zwëmmers verwachten dat het te druk zal worden en noemen het ongewenst 'dat alle hoeken en gaten van Oegstgeest worden volge bouwd'. De gemeente wil op het ter rein van het huidige buitenbad wo ningen bouwen om het exploitatie tekort van het zwembad terug te dringen. De briefschrijvers stellen daar te genover dat 'indien de politieke wil aanwezig is, er voor een rijke ge meente als Oegstgeest een aan vaardbare exploitatie bereikt moet kunnen worden'. De meeste zwem mers zouden bereid zijn hogere ta rieven te betalen. De gemeenteraad kan binnenkort een lijst met hand tekeningen tegemoet zien, als on dersteuning van het verzoek van de briefschrijvers. Brandweer voorkomt 'stofexplosie' bij brand Leiderdorp LEIDERDORP - De Leiderdorpse brandweer heeft vanmorgen om half vijf een beginnende brand ge blust in een houtveredelingsbedrijf aan de Achthovenerweg. Een chauffeur had rook gezien bij een loods en direct de brandweer ge waarschuwd. De rook bleek afkomstig van smeulende houtkrullen onder een machine in het verlaten pand. In verband met gevaar voor een stof explosie heeft de brandweer veel bluswater moeten verspuiten voor dat alle gevaar was geweken. WASSENAAR - De sauna van het Wassenaarse Sterrenbad kan worden aangepast en het recreatiebad krijgt geld voor ex tra kleedruimten en toiletten. De raadscommissie voor finan ciën en economische zaken heeft gisteravond ingestemd met het voorstel van B en W om Sportfondsen 60.000 gulden te geven voor het zwembad en 450.000 gulden te lenen voor de sauna. Het CDA stelde wel als voorwaarde dat de sauna 'minimaal kostendek kend moet draaien'. Wanneer dat niet het geval is, zou'de gemeente de indruk wekken mee te werken aan concurrentievervalsing. WD-wet- houder Ch.B. Aptroot benadrukte dat zijn college uitgaat van een kos tendekkende exploitatie en ver- onderzoek van Sport- LEIDERDORP - Wethouder sportzaken, mevrouw C. Kemer, heeft gistermiddag twee Leider dorpse basketbalteams in het ge meentehuis ontvangen. De jeug dige sporters werden in het zon netje gezet, vanwege hun resula- ten in de landelijke competitie. Het jongerenteam van Basket balvereniging Leiderdorp (BVL) werd onlangs kampioen in de afdeling junioren van 16- 17 jaar. Het andere team is het meisjesteam aspiranten van BVL. Dit team werd landelijk tweede. Op de foto staat wethouder Kemer (links), met daarnaast de aanvoerders van beide teams. (foto Holvast) fondsen. De schatting dat het be drijf na de verbouwing 3.000 bezoe kers meer zal trekken, noemde hij dan ook 'goed onderbouwd' en vrij voorzichtig. Voor de 450.000 gulden vergroot Sportfondsen de rustruimte en zorgt het bedrijf ervoor dat bezoe kers van deze rustruimte niet langer gestoord worden door bezoekers van zonnebanken, stoomcabine en douchepartij. Het dompelbad wordt beter bereikbaar en bruik baar en er komt een tweede sauna cabine in Finse stijl. Volgens de Raad van Beheer wordt de capaciteit door de geplan de uitbreiding vergroot van 22 naar 52 bezoekers. Op jaarbasis zou dit betekenen dat het aantal bezoekers van 10.000 naar 23.000 kan stijgen. Ook in het verleden werden aan zienlijke stijgingen genoteerd: be zochten vóór de renovatie van het Sterrenbad jaarlijks 4.000 mensen het bad, in 1987 werden 11.361 ba den genomen. Vorig jaar liep dat aantal terug tot 9.900 en de Raad van Beheer wijt dat aan de te kleine rustruimte. Saunabezoekers zou den daar zeer gevoelig voor zijn. Kwaliteit Dat het recreatiebad extra kleed ruimten en toiletten nodig heeft, blijkt vooral op woensdagmidda gen. Kleding moet dan achter de kleedhokjes worden neergelegd en volgens de Raad van Beheer past dit niet in het 'kwaliteitsbeeld'. Ook zou het in strijd zijn met de eisen van de Wet Hygiëne en Veiligheid Zwembaden. Twee toiletten noe men B en W 'aan de krappe kant'. De subsidie komt ten laste van het Algemeen Investeringsfonds, de lening krijgt een looptijd van 15 jaar en een rente van 9 1/4 procent. De jaarlijkse last voor Sportfondsen bedraagt 56.239 en het bedrijf denkt dat te kunnen opbrengen door het tarief vier gulden te verhogen en meer te verdienen aan horeca en zonnebanken. Leiderdorpse christen-democraten zouden afspraken over reinigingsrechten niet nakomen LEIDERDORP - WD en D66 in Leiderdorp betichten collegepart ner CDA van 'selectief geheugen verlies'. De christen-democraten wordt verweten dat ze afspraken over de reinigingsrechten niet na komen. WD en D66 willen de kos ten in zijn geheel doorberekenen aan de burgers. Het CDA wil dat de gemeente 15 procent zelf betaalt. Volgens WD en D66 druist dat in tegen de in de college-onderhande lingen gemaakte afspraken. Reini gingsrechten vallen onder milieu kosten en daarvan zou zijn afge sproken dat ze volledig worden doorberekend aan de burgers. Het CDA ontkent dat er tijdens de colle ge-onderhandelingen een dergelij ke afspraak is gemaakt. "De ge meente heeft een eigen verantwoor delijkheid voor de reinigingsrech ten", vindt de fractievoorzitter van het CDA, A. Roest. "We kunnen de tarieven best iets optrekken, gezien de slechte financiële situatie van de gemeente, maar met een doorbere kening van alle kosten naar de bur gers gaan wij niet akkoord". Het meningsverschil kwam tij dens de laatste raadsvergadering voor het eerst aan de orde. Het CDA ging toen uiteindelijk toch akkoord met het voorstel om de reinigings rechten voor 88 procent door te be rekenen aan de burgers, acht pro cent meer dan tot nu toe. Roest: "We wilden onze eigen wethouder niet afvallen. Die is onder druk van de andere twee wethouders ak koord gegaan met dit voorstel". Ja-woord Gisteravond werd het meningsver schil opgerakeld. De raadscommis sie financiën besprak toen een nieu we verhoging van de reinigings rechten. Deze extra verhoging is noodzakelijk vanwege de invoering van het gescheiden ophalen van huisvuil. WD en D66 willen die kosten, net als de 'gewone' reini- gingskosten volledig doorbereke nen aan de burgers. Het CDA wil niet verder gaan dan 85 procent. Op positiepartijen PvdA en Groen Links steunen dit standpunt. De tarieven zullen later dit jaar worden vastgesteld; het ge scheiden ophalen van vuil begint volgend jaar. Wethouder mevrouw C.A. Huigen (WD) wilde net als tij dens de raadsvergadering een com promis sluiten door een dekkings percentage van 88 voor te stellen. Daarmee ging Roest niet akkoord. "U heeft uw ja-woord al gegeven", wiep Huigen tegen, "tijdens de col lege-onderhandelingen". Roest be streed dit en adviseerde haar de no tulen van die onderhandelingen nog eens na te lezen. DINSDAG 3 JULI Katwijk toeristenmarkt, tot 21.00 uur in het PAC-centrum. uitvoering door 'De Lenteklok jes'. t.g.v! 60-jarig bestaan, aan vang 19.30 uur in Tripodia. Leiderdorp vergadering commissie beroep en bezwaar, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. Noordwijk vergadering commissie RO, aanvang 20.00 uur in het gemeen tehuis. informeel ontmoetingsuur van Vereniging De Oude Dorpskern, van 21.30 tot 22.30 uur in hotel Royal, Voorstraat. vergadering commissie OW, aanvang 19.30 uur jn het gemeen tehuis. Valkenburg openbare vergadering ge meenteraad, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. Wassenaar vergadering commissie ABA, huis. i 19.30 i r in het raad- WOENSDAG 4 JULI Alphen het OSO-kantoor, Kwartelstraat 66a, (ran 10.00 tot 12.00 uur. jeugdinstuif volleybal in gym nastieklokaal van de Zonne- bloemschool, Jongkindt Coninck- straat 36a, van 18.30 tot 19.30 Katwijk zomeravondzang mmv Chris telijk Gemengd Koor 'Cantate Deo' olv Jeroen Bosman, aan vang 20.00 uur in de Nieuwe Kerk, Voorstraat. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 bij Vereniging Centraal Wo- 20, tel: 121554. kennismaking met de bowl- sport bij Parabowls, van 12.00 tot 15.00 uur, sportcentrum De Does, Hoogmadeseweg. bridgen In Bridgecentrum Lel- dedorp, Bernhardstraat, aanvang 13.30 uur. voorstelling door Poppenthea ter 'Robhetty', aanvang 15.00 uur bij Strandunit 'De Strandgans', t.h.v. Kon. Wilhelmina Boulevard. optreden van de EgertSnder Blaaskapel 'De Zeedorp er Muzi kanten', aanvang 19.30 uur in ca fé restaurant De Redschuur, Kon. Wilhelmina Boulevard. vergadering commissie Onder wijs en Welzijn, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. woensdagavondzang mmv n de Hervormde Kerk, Hoofd- openluchtconcert Valkenburg's Harmonie, aanvang 20.00 uur in het Burgemeester van de Have- plantsoen. DONDERDAG 5 JULI Katwijk open avond KNZHRM aan de Rijnmond, van 19.00 tot 21.30 lezing Maharischi Vedisch In stituut Wassenaar: 'Meditatie voor vang 20.00 uur in Het Haagsche Schouw. Noordwijk strandloop Rabo/Novo, start om 19.30 uur bij de politiepost op r Kon. Wilhelmina Bou- Swatch Euro Road mmv Tony Scott, 2 Static Girl Street, MC Mik- ker G e.a. aanvang 19.30 uur in het Gat van Palace. ABZ, aanvang 20.00 uur in het gemeen tehuis. zomeravondconcert Stichting orgelcentrum, door Herman van Vliet, aanvang 20.15 uur in de Grote- of Jeroenskerk, Voorstraat.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10