Meer belasting voor gescheiden ophalen huisvuil 'Toeristenmarkt trekt massa volk sss 'Milieurapport voor alle varianten van verbreding rijksweg' 'Onder indruk van Katwijks museum' MAANDAG 2 JULI 1990 Leiderdorpse Belangenvereniging A4: LEIDERDORP - De belangenvereniging A4 wil dat een milieu-ef fectrapportage (mer) wordt gemaakt voor alle varianten van een verbreding van de rijksweg door of om Leiderdorp. Een onder zoek dat zich beperkt tot de verdubbeling van het aantal rijbanen door de bebouwde kom, vindt voorzitter D.L. macGillavry niet voldoende. D.L. MacGillavry is overigens "po sitief verrast" door de toezegging van Rijkswaterstaat om een mer te maken over de verbreding van de A4 door Leiderdorp. Voorheen was het niet verplicht om een milieu-on derzoek te houden bij de verbre ding van een bestaand weggedeelte. Nu is dat wel het geval als het gaat om een te verbreden weggedeelte van minstens 5 kilometer. Die bepa ling is opgenomen in het vorige week verschenen Tweede Struc tuurschema Verkeer en Vervoer van minister Maij-Weggen. "We zijn een klein stapje verder met ons werk", aldus MacGillavry. De voorzitter meent echter dat ook een onderzoek naar de milieu-effec ten van een omleiding moet worden gehouden. "Dat er nu een milieu-effectrapport- gae wordt gemaakt is een mijlpaal in ons werk", stelt MacGillavry. "Maar het is nog maar de vraag of Rijkswaterstaat alles gaat onderzoe ken waar wij om gevraagd hebben. Het is voor ons een cruciaal punt dat voor alle varianten een mer wordt gemaakt; op basis van die ge gevens kun je een keuze maken. Als de startnotitie van de mer-procedu- re verschijnt moeten wij weer aan de slag. Wat er nu aankomt is toch nog maar heel vaag. Het is niet zo dat we die twee jaar stil blijven zit ten". Een belangrijke bijkomstigheid van het uitgebreide milieu-onder- zoek is dat de beslissing over de ver breding van de A4 minimaal twee jaar is uitgesteld. "Die twee jaar wachten is een minpuntje, maar wij hebben zelf om een mer-procedure gevraagd. We wisten dat hierdoor alles zou opschuiven", zegt MacGil lavry. Het uitstel van de besluitvorming heeft volgens de voorzitter ook een voordeel. "Over twee jaar is mis schien al bekend waar het tracé van de hogensnelheidstrein moet ko men. Wij zijn er van overtuigd dat dat tracé er komt". De beslissing over de verbreding en de aanleg van een extra spoorbaan voor de hoge snelheidstrein zou dan mogelijk ge lijktijdig kunnen woren genomen. Rijkswaterstaat verwacht overi gens dat er pas over ongeveer tien jaar meer duidelijkheid is over het tracé van deze trein door Zuid-Hol land. Aanvaringen van dronken schipper WARMOND - Een vermoedelijk dronken schipper heeft gisteravond met zijn kruiser enkele aanvaringen veroorzaakt op de Ringvaart in War mond. Getuigen waarschuwden de politie, die er echter niet in slaagde de man aan te houden. Niemand van de waterpolitie was om elf uur 's avonds in dienst, zodat een zoekactie per auto werd gehou den. KATWIJK Fantastisch dat er mensen zijn die zich zo voor een museum willen inzetten", zegt Ge- ra Bouten uit het Limburgse Seve- num lopend door het Katwijks museum in de Voorstraat. "Onge looflijk knap dat vrijwilligers dit alles voor elkaar hebben gekre gen. In dit prachtige gebouw krijg je een goede indruk van het verle den. Vooral ook omdat er een dui delijke omschrijving bij wordt ge geven. Ik ben echt onder de indruk van wat er geboden wordt". De in Leiden geboren Bouten is voor het eerst in Katwijk. "Geen bewuste keuzemaar ik heb ge woon voor twee weken van wo ning geruild met een Katwijks ge zin. Die zitten nu in Sevenum", legt zij uit. Gera Bouten is vol lof over haar verblijf aan de kust. "Ik heb er eindeloos langs het strand gesjouwd en van de stilte in de duinen genoten". Na haar lofzang op het museum en de landelijke rust komt er ver volgens ongenadige kritiek op de na-oorlogse bouw in Katwijk. Die oude vissershuisjes, de Witte Kerk en de vuurtoren vind ik schitterendmaar dan die flats en die lelijke nieuwbouw uit de vijf tiger en zestiger jaren. Alleen daarom al zou ik hier niet willen wonen. Trouwens, Limburg zou ik niet eens willen verruilen voor het westen. Veel te druk hier". Met die drukte heeft zij voora.1 kenn is gemaakt tijdens uitstapjes naar Amsterdamwaar zij de Van Gogh-tentoonstelling heeft bezocht en Den Haag. Daar was het Museon haar doel. "Ik ben ei genlijk niet zo'n cultuurmens, maar ja je bent in de buurt en dan schuifje rriaar aan in de rij voor Van Gogh. Wat dat betreft is het museum in Katwijk een groot ver schil. Daar kun je tenminste op je gemak de dingen bekijken en ook eens achteruit stappen om op af stand iets goed in je op te nemen. Dat was bij Van Gogh niet moge lijk, want dan sta je prompt op ie mands tenen". Wat haar toeristische kijk op Katwijk betreft is zij tevreden over het aanbod. "Ik ben geen ty pe voor discotheken of andere uit gaansgelegenheden. Als ik met vakantie ga, dan wil ik rust en de natuur. Wat dat betreft ben ik in Katwijk in die afgelopen twee we ken wel aan mijn trekken geko men. Je vindt hier planten die je bij ons niet tegenkomt en dat is fantastisch". Klacht Wassenaar laat Katwijk koud KATWIJK Een 'goudmarkt'. Zo noemt Katwijker Chris Verplancke de inmiddels traditionele toeristenmarkten in de kustplaats. "De handel doet goede zaken en er komt een massa volk op af. Je hoeft er eigenlijk geen reclame voor te maken, want de markt zit er na al die jaren geheid in", aldus de voorzitter van de commissie toeristenmarkt. Bijdragen: Kees van Kuilenburg De markt staat in Katwijk inmid dels al voor de zeventiende keer op het programma. In totaal zijn er dit jaar acht van dergelijke markten. De eerste begint mor gen en de laatste wordt dinsdag 21 augustus gehouden. De kra men staan in de Princestraat, een deel van de Voorstraat, de Bad- straat, Taatedam en op het Andre- asplein. Een verschil met vorig jaar is dat de markt van de donderdag naar de dinsdag is verhuisd. Door deze verplaatsing ontstaat er meer ruimte tussen deze markt en de gewone weekmarkt, die het ge hele jaar door op vrijdag wordt gehouden. Een verschuiving die ook de goedkeuring van de vaste marktkooplieden op de toeristen- markt kreeg. Bij een enquête on der de ambulante handel stemde de meerderheid in met de ver plaatsing. Ook de middenstand in de straten waar de markt wordt gehouden, liet weten akkoord te gaan met de verandering. Zomer 90 De zomerrubriek ver schijnt gedurende de maanden juli en augustus steeds op maan dag, woensdag en vrijdag. De re dactie staat vanzelfsprekend open voor tips, aankondigingen en reacties (Postbus 54, 2300 AB Leiden of 071 - 161416). In Wassenaar viel de verschui ving echter niet in goede aarde. Al sinds dertig jaar wordt daar een dergelijke warenmarkt op dins dag gehouden en het gemeente bestuur vreest een 'enorme con currentie' van de toeristische markt in buurgemeente Katwijk. De markten liggen op korte af stand van elkaar en zouden zich gedeeltelijk op dezelfde bezoe kers richten. Niet wakker De kritiek vanuit de buurge meente kan Verplancke begrij pen. "Ze hebben inderdaad de oudste rechten, kun je zeggen. Maar de gemeente Katwijk en de provincie hebben de verplaatsing van onze markt aanvaard, dus wat mij betreft is de kous verder af. Ik lig er dan ook niet van wakker", merkt Verplancke op. De voormalige Katwijkse VVV- directeur is al vanaf het begin bij de toeristische trekpleister be trokken. "Oud-raadslid Marius de Vries heeft echter de aanzet gege ven. Hij had in Kampen een ver gelijkbare markt gezien en daar zag hij ook wel iets in. Ook bij de gemeente was men enthousiast over het idee. En zo werd de markt onder voorzitterschap en de bezielende leiding van De Vries bij ons opgezet", vertelt Verplancke. Na het overlijden van De Vries, enkele jaren gele den, volgde Verplancke hem op als voorzitter. "Ik was tweede voorzitter en dan gebeurt dat au tomatisch", aldus de inmiddels 77-jarige Katwijker. De markt heeft vanaf het begin goed in de belangstelling gestaan van de ambulante handel en de Katwijkse middenstand. Al in het eerste jaar stonden er zo'n vijftig kramen in het centrum van de kustgemeente. Nu is dat inmid dels gestegen tot honderd. "Daar naast staan er nog eens zo'n vijftig op de wachtlijst, zoveel belang stelling is er van de handel", merkt Verplancke op. Opmerkelijk is dat de belang stelling van de Katwijkse mid denstand in de afgelopen jaren zo is teruggelopen. Was de verhou ding in de beginjaren fifty-fifty tussen de winkeliers en de markt kooplieden, nu is het aandeel van de middenstand geslonken naar een percentage dat volgens Ver plancke nog maar ongeveer tien procent bedraagt. "Naar de oor zaak daarvan kan ik alleen maar gissen", zegt hij. De markt wordt door de markt kooplieden op prijs gesteld. "Ik praat wel eens met deze en gene en dan hoor je nog wel eens wat. Alles bij elkaar constateer ik dan ook dat er leuk verdiend wordt op onze markt. Dat is logisch want er komt een groot aantal bezoekers. Hoeveel dat er zijn, weet ik niet. Ik heb ze nooit geteld. Maar je hoort wel eens een getal van zo'n 30.000. Dat is toch een aardig aan tal", aldus Verplancke. Ontmoetingsplaats Volgens Verplancke is het karak ter van de markt in al die jareh be trekkelijk weinig veranderd. "De bezoekers zoeken nog steeds naar koopjes. Dat is het enige eigenlijk wat telt. Bovendien is het ook nog een ontmoetingsplaats voor de Katwijkers. Even gezellig naar de markt en met elkaar een praatje maken". Bij het samenstellen van de markt gaat de commissie uit van een grote verscheidenheid in het aanbod. "Je kunt het zo gek niet bedenken of het is bij ons wel te vinden. De bezoekers hebben niets aan een markt waar je vijf groenteboeren of zes bakkers te genkomt. Dan zijn ze zo uitgeke ken". Een tweede criterium is kwaliteit. "Een groenteboer die rot fruit verkoopt, doet dat maar één keer. Ook een visboer die een schaal met haring uren in de zon laat staan, krijgt gegarandeerd problemen en komt ook niet meer in aanmerking voor een plaats bij Traditie is ook de aanwezigheid van oude ambachtslieden. Zo worden er op de markt onder an dere demonstraties gegeven van beschilderen van naamborden, fijnschilderkunst, kantklossén en boetseren. Daarnaast zijn er ne gen standwerkers die ieder op een andere wijze hun waren aan de man of vrouw proberen te brengen. Ook zijn bijvoorbeeld Veilig Verkeer Nederland en een aantal charitatieve instellingen, zoals 'Katwijk voor India' op de markt aanwezig. Zoals de traditie wil, wordt de markt ook muzikaal omlijst. Dit keer staat vast dat UNI, de Har monie Katwijk, de junioren van DVS en de Floraband uit Rijns burg van de partij zijn. Ook de Volksdansgroep uit Katwijk treedt op tijdens een van de toe- ristendagen. Bloemenniarathon NOORDWIJK - In Noordwijk wordt op zaterdag 10 augustus aan de Koningin Wilhelmina Boulevard ter gelegenheid van de Bloemenmarathon, een etappera ce voor rolstoelatleten, een play back- en soundmix-show gehou den. De show wordt omlijst door diverse artiesten die tevens als ju rylid zullen fungeren. Er zijn di verse prijzen te winnen, waaron der de bloemenmarathon-bokaal. Deelnemers kunnen zich voor 25 juli aanmelden bij George Julien, Haagweg 252, 2324 NC Leiden (tel. 071-310338) MAANDAG 2 JULI Leiderdorp vergadering bestuurlijke za ken. en f>nanciën, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. Warmond zomeravondconcert door Mu ziek- en Toneelvereniging St. Mat thias, anvang 20.00 uur in Lom- Wassenaar vergadering c aanvang 19.30 i Zoeterwoude vergadering commissie Alge mene Zaken en Welzijn, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. DINSDAG 3 JULI Katwijk toeristenmarkt, van 9.00 tót 21.00 uur in het PAC-centrum. sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeute, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma. Zwanenburg. uitvoering door 'De Lenteklok jes', t.g.v. 60-jarig bestaan, aan vang 19.30 u Leiden telefonisch spreekuur Belan- genburo Gezondheidszorg, voor vrijblijvend advies en informatie. Leiderdorp vergadering commissie beroep en bezwaar, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. Noordwijk vergadering commissie RO, aanvang 20.00 uur in het gemeen tehuis. informeel ontmoetingsuur van Vereniging De Oude Dorpskern, van 21 30 tot 22.30 uur in hotel Royal, Voorstraat. Oegstgeest vergadering commissie OW, aanvang 19.30 uur in het gemeen tehuis. openbare vergadering c meenteraad, aanvang 20.00 i Wassenaar vergadering aanvang 19.30 huis. WOENSDAG 4 JULI Alphen spreekuur voor 55-plussers in het OSO-kantoor, Kwartelstraat 66a, van 10.00 tot 12.00 uur. jeugdinstuif volleybal in gym nastieklokaal van de Zonne- bloemschool, Jongkindt Coninck- straat 36a, van 18.30 tot 19.30 Katwijk zomeravondzang mmv Chris telijk Gemengd Koor 'Cantate Deo' olv Jeroen Bosman, aan vang 20.00 uur in de Nieuwe Kerk, Voorstraat. Leiden informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 Leiderdorp kennismaking met de bowl- sport bij Parabowls, van 12.00 tot 15.00 uur, sportcentrum De Does, Hoogmadeseweg. bridgen in Bridgecentrum Lei- dedorp, Bernhardstraat, aanvang 13.30 uur. Noordwijk voorstelling door Poppenthea ter 'Robhetty', aanvang 15.00 uur bij Strandunit 'De Strandgans', t.h.v. Kon. Wilhelmina Boulevard. optreden van de Egertander Blaaskapel 'De Zeedorper Muzi kanten', aanvang 19.30 uur m ca fé restaurant De Redschuur, Kon. Wilhelmina Boulevard. vergadering commissie Onder wijs en Welzijn, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. woensdagavondzang mmv Christelijk Mannenkoor'Die Rhijn- se Sangers'. aanvang 20.15 uur in de Hervormde Kerk, Hoofdstraat. Valkenburg ophalen klein chemisch afval op diverse plaatsen, vanaf 9.00 openluchtconcert Vaikenburg's Harmonie, aanvang 20.00 uur in het Burgemeester van de Have- plantsoen. Voorjaarsnota Oegstgeest OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest wil zo snel moge lijk het huisvuil gescheiden gaan ophalen en het onkruid in de gemeentelijke perkjes milieuvriendelijk verwijderen. De reinigings- en rioolrechten zullen daardoor opnieuw stij gen. Met ingang van 1 maart 1991 moeten Oegstgeestenaren 25,50 gulden per maand betalen. De uitgebreide milieutaken zijn op genomen in de Voorjaarsnota, die in verband met de in maart gehouden gemeenteraadsverkiezingen nu pas wordt behandeld. De nieuwe taken die B en W wil len uitvoeren komen uit de 'ont- werp-prioriteitenlijst', die in de no ta is opgenomen. Vervulling van al le wensen op deze lijst kost de ge meente 520.000 gulden per jaar. Als de gemeenteraad de voorstellen goedkeurt ligt het beleid geest de rest van het jaar in grote lij vast. Als zich onverwachte ont- wikkelingen zouden voordoen die meMjk op het ge'bied r de gemeente extra kosten brengen, moet er binnen de begro ting worden geschoven. De prioriteitenlijst bestaat uit twee delen. Een deel bestaat uit in vesteringen die volgens de gemeen te niet kunnen worden uitgesteld. De belangrijkste daarvan zijn de De gemeente Oegstgeest gebruikt geen gif aanschaf van installaties voor het montjespolder, een van de groene gebieden vt overdekte zwembad en de renova tie van het veld van de voetbalvere- uitgaven is de aanschaf van een niging Oegstgeest. Samen kost dit borstelmachine, zodat onkruid ma chinaal kan worden verwijderd. Het gebruik van chemische bestrij dingsmiddelen is dan niet langer nodig. In het kader van het regio naal milieu uitvoeringsprogramma zou de gemeentelijke afdeling het weghalen van onkruid. Op deze foto de Broek- en Si- de gemeente in de komende Oegst- jaar bijna anderhalve ton. Een ander deel vande lijst bestaat beleid, dat willen uitvoeren. Een Groen Linies Voorschoten pleit voor vervanging raadslid VOORSCHOTEN - 'Koudwater vrees van een griezelig soort angst voor democratie'. Zo omschrijft Groen Links in Voorschoten in een persbericht het besluit van de ge meenteraad om vervanging van raadsleden door niet-raadsleden tij dens commissievergaderingen af te wijzen. Groen Links vindt dat de ge meentewet voldoende ruimte biedt voor vervanging. Voor deze partij is dat van belang, omdat zij slechts één gekozen raadslid heeft. Fractie voorzitter S. Harlaar maakte on langs duidelijk dat hij 'onmogelijk tijdens alle vergaderingen aanwezig kan zijn'. De raad ging echter niet akkoord met het voorstel van Groen Links om de volgende persoon op de kieslijst als vervanger te laten op treden. Groen Links vindt het alternatief dat de gemeenteraad bood eigen- met dit geld gaan doen. aardig. 'Het vreemde is dat de ge- meenteraad in de praktijk ook niet- e '""i raadsleden op verzoek volop in spraak geeft bij raadscommissie milieuzaken met een extra ambte- het eigenarentarief kleiner worden naar moeten worden uitgebreid. gemaakt. Nu is het eigenarentarief Verder stelt het college voor op nog 35 procent hoger, maar met in een aantal andere beleidsterreinen gang van 1994 mag dat nog maar 25 extra bedragen uit te trekken. Voor procent zijn. Het gebruikerstarief kinderopvang is in de voorjaarsnota gaat dit jaar iets omhoog en het ei- 15.000 gulden per jaar uitgetrokken, genarentarief iets omlaag, zodat in Voor het voorkomen van kleine cri- 1991 nog een verschil van 32,5 pro- minaliteit reserveert het college al- cent overblijft, vast 10.000 gulden. In september of De hondenbelasting hoeft vol- oktober willen B en W zeggen wat gens B en W niet verhoogd te wor- het persbericht. De partij vindt belasting met 6 procent stijgen. De dat er in de praktijk 'grotendeels "ooirechten stijgen met ingang van wordt gerealiseerd wat niet in Voor- volgend jaar van 11,10 naar schoten mag worden gereglemen- gulden per maand, teerd'. Het enige wat de partij rest is 'volop van de inspraakmogelijkhe den gebruik te maken'. den, omdat de tarieven in 1990 al zijn verhoogd. Enige weken gele den werd een hondencontroleur aangesteld, die zijn eigen salaris in de praktijk moet terugverdienen door 'zwarte' honden op te sporen waarvoor geen belasting is betaald. Pas later zal blijken of de gemeente in deze opzet slaagt. Voorlopig kost iedere eerste hond in Oegstgeest de burger 84 gulden, de tweede hond De onroerendgoed-belasting gaat per huishouden 198 gulden en iede- in 1991 niet omhoog. Wel zal het ver- re volgende hond 234 gulden per schil tussen het gebruikerstarief en jaar. de sluiting van de Leidse vuilverbran dingsinstallatie zijn verwerkt in het i0au;n.ui.iiiuoo.c- nieuwe tarief van de reiningsrech- ergaderingen', aldus Groen Links *n v°lgende jaren zal deze

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9