Vervulling rond waterputten in Katwijk bij toeval ontdekt DE TIJD, VAN TOEN Duinen mogelijk verontreinigd met cyanide en fenolen Ouders vechten al jaren voor goede school voor dove Ruben Braks: vangstverbod walvis handhaven EINDE VAN SOCIALE MISSTAND: DE BlUARDJONGEN ®uöiïitutos PAGINA 8 MAANDAG 2 JULI 1990 Tennissen is goed, t r de motorische ontwikkeling van Ruben. Bovendien is de tennisleraar volgens zijn ouders een van de weinige mensen die hem echt begrijpt", (foto Ellen Martens) Leiderdorpers willen hulp Tweede Kamer inroepen LEIDERDORP - "De overheid zegt te pas en te onpas dat doven en andere gehandicapten moeten inte greren in de maatschappij. Ze moe ten een zo normaal mogelijk leven leiden. Diezelfde overheid maakt dat met haar regelgeving echter vol strekt onmogelijk. Doven mogen in een doveninstituut en anders niet". M.J. Klerks uit Leiderdorp, vader van de achtjarige dove Ruben, vecht al jaren voor een goede schoolopleiding voor zijn kind. Doveninstituten, scholen voor slechthorenden en normale basis scholen, alles heeft hij geprobeerd. Hij en zijn vrouw zijn bijna ten ein de raad. Het lijkt onmogelijk voor Ruben de begeleiding te krijgen die hij nodig heeft. Als driejarige werd Ruben op het doveninstituut Effatha in Voorburg geplaatst. Omdat de ouders wilden dat het kind contact hield met de buurtkindertjes, brachten ze het kind een dag in de week naar de plaatselijke kleuterschool. Dat was zeer tegen de zin van de leiding van Effatha die vond dat een doof kind vijf dagen in de week naar een dovenschool moet en geen vier. Ru ben deed het op Effatha volgens zijn vader niet best: "Het kind leerde nauwelijks iets. Bovendien werd het daar bijna doorlopend getest en dat bracht hem uit zijn evenwicht. Al met al werd hij down, sliep slecht en was niet meer het vrolijke jonge tje dat hij altijd was geweest". Een logopodiste die inmiddels door de ouders in dienst was geno men, dacht dat Ruben veel meer in zijn mars had dan er op Effatha zou uitkomen en de ouders besloten het kind op een slechthorenden-school te plaatsen. "Ruben moet zich aan iemand kunnen optrekken". De Leiderdorpers zijn na de erva ring met Effatha in hun mening ge sterkt, dat een doveninstituut ook niet alles is: "Een kind krijgt daar een stempel opgedrukt dat het zijn leven niet meer kwijtraakt. Boven dien is het nogal onnatuurlijk om binnen vier muren te moeten op groeien". Nutteloos Het eerste jaar op de slechthoren- den-school in Rijswijk ging goed. Klerks: "De school kreeg echter te kampen met een overmaat aan leer lingen en een tekort aan leerkrach ten. Bovendien vertrokken juist die leerkracht en de directie die veel in Ruben zagen. Wat overbleef was een schoolleiding die vond dat Ru ben op een doveninstituut moest omdat hij nu eenmaal doof is". De slechthorenden-school stoel de^ haar mening op tests die ze Ru ben had afgenomen. Klerks hier over: "Die testen maken niet alleen Ruben onzeker, maar zijn boven dien volstrekt nutteloos. Een kind dat doof is, kan niet door een nor male psycholoog worden getest om dat deze geen rekening houdt met de fouten die worden gemaakt door die doofheid. Als een kind iets ver keerd leest, geeft het een fout ant woord. Het lijkt daardoor niet erg intelligent te zijn, maar dat hoeft he lemaal niet zo te zijn". Alleen het au- diologisch instituut in Amsterdam is gespecialiseerd in het testen van doven, maar ook daarvan hebben de ouders van Ruben geen hoge pet op: "Die komen alleen maar tot de conclusie dat een kind doof is en dus op een dovensinStituut hoort". De Rijswijkse school De Voorde liet eind juli van het vorig jaar we ten dat Ruben vanaf 4 september niet langer welkom was. Klerks ging tegen dit besluit in beroep en nam tevens contact op met de slechthorenden-school De Weer klank in Leiden. Deze school stelde als voorwaarde voor een eventuele aanname van Ruben dat het kind eerst vier dagen achter elkaar moest worden getest. "Wetend wat voor nare ervaringen Ruben bij de voor gaande testen heeft gehad, wilden we hem dat niet nog een keer aan doen. Bovendien zou uit de tests toch weer komen dat hij op een doveninstituut thuishoort. We we ten langzamerhand wel dat zo'n test niks zegt over de intelligentie". Basisschool Uiteindelijk besloten de ouders Ru ben op een normale basisschool in Leiderdorp te plaatsen. Hij zit er in middels ruim een half jaar en leeft, zo merken zijn ouders op, helemaal op. "Hij is weer vrolijk en leert snel ler dan ooit tevoren". Duidelijk is echter wel dat het kind alleen echt vooruit kan komen, als hij op school speciale begelei ding vanuit de slechthorenden- school krijgt. "Voorwaarde om daarvoor in aanmerking te komen is dat het kind ten minste een jaar op die slechthorenden-school heeft ge zeten en dat de school akkoord gaat met plaatsing op de normale school. Ruben zou volgens alle zogenaam de deskundigen alleen op een doveninstituut tot zijn recht ko men. Omdat wij hem desondanks op een normale basisschool hebben gezet, hebben we het recht op bege leiding verspeeld". Klerks wil graag met andere ou ders in contact komen die dezelfde lange, moeilijke weg langs scholen hebben gemaakt. "Wellicht kunnen we de zaak dan bij de Tweede Ka mer aankaarten. Zoiets kan toch niet in deze tijd". KATWIJK De vervuiling nabij de waterwinputten in de Zuidduinen in Katwijk is volstrekt bij toeval ontdekt. Een oplettend wandelaar zag enkele weken geleden dat er in de buurt van de put ten nauwelijks iets groeide en waarschuwde de gemeen te Katwijk. Een eerste on derzoek van een milieuamb tenaar wees al vrij snel uit dat er echt iets mis is. Inmid dels heeft het bedrijf Iwaco een veldinspectie uitge voerd waaruit blijkt dat de verontreiniging waarschijn lijk is veroorzaakt door een gasfabriek. De blauw-zwarte verkleuring van de grond nabij de putten, duidt vol gens A. de Ruijter, hoofd laboratori um van de EWR. op de aanwezig heid van polychloor-aromaten, cyanide en fenolen. Nader onder zoek moet aantonen of die stoffen ook inderdaad in de bodem zitten. Gezien de ernst van de vervuiling heeft de EWR - zoals zaterdag in de ze krant gemeld - besloten de putten buiten gebruik te stellen, hoewel er (nog) geen verontreinigingen in het water zijn gevonden. Morgenmid dag overleggen alle betrokken par tijen, waaronder provincie, ge- Weinig kritiek op samenvoegen CPA's DEN HAAG - De samenvoeging van de centrale posten ambulance vervoer (CPA's) van Alphen en Lei den lijkt op weinig problemen te stuiten. Dit wordt duidelijk uit de eerste reacties van betrokkenen op hét provinciale plan voor het ambu lancevervoer. Gedeputeerde Staten willen het aantal CPA's dat nu be staat terugbrengen tot vier. Daar door kan de doeltreffendheid en de kwaliteit van deze posten worden verbeterd. De Leidse CPA toont zich een voorstander van de samenvoeging met Alphen. Het IGOR, een samen werkingsverband van gemeenten in de Rijnstreek, spreekt zich wat min der onomwonden uit. Deze club zal zich echter niet verzetten tegen de fusie, mits deze goed wordt gere geld. Het plan, waarop overigens nog niet alle belanghebbenden heb ben gereageerd, wordt dit najaar be sproken door de leden van Provin ciale Staten. Als alles meezit kan de samenvoeging volgend jaar gestalte krijgen. meente, EWR en Staatsbosbeheer, over de stappen die moeten worden genomen. Na de waarschuwing van de wan delaar heeft de gemeente Katwijk een monster genomen van de grond in de nabijheid van de putten en dit laten onderzoeken door het labora torium van de Chemische Industrie in Katwijk. Dat stelde vast dat de grond is vervuild, waarop de ge meente beslóot de provincie, de EWR en Staatsbosbeheer in te lich ten De voorlichtster van de gemeente Katwijk wilde vanmorgen niet in gaan op de vraag welke verontreini ging is aangetroffen. "Het was slechts een indicatie. Het is nog veel te vroeg iets te zeggen over de wer kelijke vervuiling van de grond en het water. We moeten de resultaten van de verdere monsters en analy ses even afwachten". Geen half werk De provincie is vrij snel ingelicht en om assistentie gevraagd. De ge meente Katwijk wilde hiermee, zo verklaart de voorlichtster, voorko men dat er halve maatregelen wer den getroffen. "Het is immers niet niks als er op een bepaalde plaats helemaal niets meer groeit. Dan lijkt er toch iets aan de hand te zijn". Er zijn geen onderzoeken gedaan door het laboratorium van het wa terbedrijf. Het laboratorium is inge richt het controleren van (drinkwa ter. Onderzoek naar bodemvervui ling vergt andere meetinstrumen ten. Dit wordt daarom gedaan het bedrijf dat ook de eerste inspectie van de grond heeft uitgevoerd. Het overleg morgen moet uitwij zen of na het eerste, oriënterende onderzoek, een zogeheten 'nader onderzoek' of wellicht zelfs een sa neringsonderzoek nóodzakelijk is. Leden van Greenpeace betogen inNoordwijk tegen de opheffing van het vangstverbod van walvisse oge—oningj NOORDWIJK - Minister Braks heeft vanochtend bij de opening van de 42ste internationale walvis conferentie in Noordwijk gepleit voor het van kracht blijven van het verbod op het vangen van walvis sen. Braks zet zich daarmee af tegen het voornemen van onder meer Ja pan, dat voor wetenschappelijke doeleinden opnieuw wil gaan jagen. De minister drong er op aan geen overhaaste besluiten te nemen. Hij wees daarbij op de langzame voort planting van de walvis. Het duurt ja ren voordat walvissen zich kunnen voortplanten en zij dragen slechts enkele jongen tijdens hun leven. Het beheer van walvissen vereist een lange-termijn visie, aldus de be windsman. Braks vroeg ook om een verbod op het gebruik van drijfnetten, zoals recent bepleit in een resolutie van de Verenigde Naties. In deze kilo meterslange netten vinden jaarlijks vele tienduizenden zwemmende Inbreker in container HILLEGOM Een 25-jarige Lissenaar is zaterdagmorgen vroeg betrapt bij een inbraak in een bedrijf aan de Prinses Irenelaan in Hillegom. Omwo nenden hoorden glasgerinkel. Samen met de gealarmeerde eigenaar van het bedrijf werd een onderzoek ingesteld. Aan vankelijk kon men niemand vinden tot de eigenaar lawaai uit de vuilcontainer hoorde. De onder invloed verkerende inbreker bleek zich daar te hebben verstopt. Man gooit met bier NOORDWIJK Een avondje stappen in Noordwijk is een 32-jarige man uit Zoetermeer duur komen te staan. De man werd zaterdagmorgen vroeg uit een bar aan De Grent gezet omdat hij met bier aan het gooien was. Uit boosheid gooi de hij vervolgens een ruit in. De man werd gegrepen en heeft de schade moeten beta len. Bocht vergeten SASSENHEIM Een 30-jari- ge Sassenheimer heeft gister avond even na zes uur een ver- keerspaal geramd op de hoek Hoofdstraat-Parklaan in zijn woonplaats. De man 'vergat' de bocht te nemen. De politie vermoedt dat mogelijk het ge combineerde gebruik van al cohol en medicijnen oorzaak van de aanrijding is. In vergelijking met de statige ober uit de biljartzalen van mijn studententijd - biertje voor me neer - met zijn soeverein beheer van de zaal en deskundig com mentaar op de caramboles, is de negentiende eeuwse biljartjon gen van de Sociëteit Minerva een allerbeklagenswaardigste stum per. Voor hem wordt dit stukje geschreven, via de onbarmharti ge behandeling die hij ontving wordt hij aan het verleden ont rukt, een klein misericordia (=uit medelijden). Een vrijwel unieke afbeelding van de jongen is van de hand van Alexander VerHuell, die onder het pseudoniem O. Veralby de il lustratie van het Studenten- keven van Klinkspaan (1844) ver zorgde. De pen van Kneppelhout geeft er vervolgens kleur aan: "De biljardjongen! Ongeluk kig, deerniswekkend ventje! Daar staat hij, knikkebollende van de slaap en met half geloken oog, leunende op den bok, uit vrees van om te vallen. Toen er gisteren avond ten half twaalf geene spelers meer waren, moest hij naar de groote zaal, waar de club van Vlierinxen feest vierde, en eerst ten vier ure mogt hij naar bed. En dat was reeds de derde nacht! En dan zijn er nog studiosi, die niet beseffen, hoe onbarmhar tig zij handelen, wanneer zij den armen jongen vloeken naar het hoofd gooien, zoo hij zich vergist, en een slag geven of een gevoeli- gen stoot met de queue, als hij niet spoedig genoeg weet te ant woorden op de vraag: - jongen, hoe staat het spel? - Arm schep seltje dat een guit moest wezen en tot een deugniet opgroeit, welk eene kindschheit is de uwe Gy slijt uwe avonden onder de be- zijn geheele zedelijke bestaan op geofferd, zyn geest op niets an ders afgerigt en gescherpt dan op de verhouding tusschen ballen, waarmede tusschentijd verdre ven wordt. Welk een bestem ming! En dan klaagt men nog dat de biljardjongen brutaal en on deugend is! Alsof zijn lot niet on dragelijk, of hij zelf, geen kind was. O, medelijden, medelijden met het biljartjongetje, voor een gering slaris onderworpen aan uwe grillen, aan uwe drinkgela gen! Zonder jeugd, zonder onder wijs, zonder vrijheid, dag en nacht in 't touw, bedorven door de bijwoning van de voor zijn ge heele bestaan verderfelijkste tooneelen! Spaart hem, beklaagt hem"! Medelijden Het moet onder invloed van dit stukje medelijden geweest zijn dat de Almanakredactie van 1845 besloot een stuk proza geheel aan de 'Biljardjongen' te wijden, een stuk, waaruit niet alleen hetzelfde mededogen doorklinkt als in het werk van Klikspaan, maar waar uit zelfs een grote kennis van za ken omtrent de sociale achter grond van het verschijnsel. De schrijver neemt ons mee naar een van de armoedige huisjes in een afgelegen stadsbuurt. "Het huis, zoo het dus heeten mag, heeft vier vertrekken: de twee benedenkamers worden be woond door eene uitdraagster, die schijnt te gelooven, dat hare waar. door de smerigheid in prijs rijst. Langs eene zeer donkere nauwe trap, waarvan de treden half verrot zijn, klimt men naar "boven; daar is nog een voorka mertje dat niet bewoont wordt; en een achtervertrek. Hier moeten wii wezen. Het is eene sombere LEIDSE Een vrijwel unieke afbeelding van een biljartjongen is van de hand, van Alexander VerHuell, die onder het pseudoniem O. Veralby de illu stratie van het Studentenleeven van Klinkspaan (1844) verzorgde. KRONIEK OVER j MENSEN EN GEDANE ZAKEN nauwde vlam der aangestokene olie en gij wordt opgevoed onder den invloed van scheldwoorden, liederlijke taal en dronkenschap. Zijn denkvermogen wordt vastgenageld aan de biljardtafel, aan de uitspanning van andeïen kamer: het eenige venster ziet uit op den muur van een hoog huis. De gepleisterde wanden zijn naakt en zien er koud uit, de voch tigheid sijpelt er langs henen; eene tafel op ongelijke poten, een paar stoelen met matte zittingen, die luide om de hulp van den mandemaker roepen en een kiein gebruind houten kastje, maken de eenige huisraad uit". Ja, de schrijver weet zelfs waaruit die dag de maaltijd zal bestaan: "wei nige drooge aardappelen, die in eenen rooden schotel midden op tafel staan", dus niet eens de ge bruikelijke azijn. Kreperen met een volle maag, heette dat aardap peleneten. De vader invalide, de moeder van het bevallen ver zwakt, goede raad was duur. Jantje zou biljartjongen worden. Op de sociëteit krijgt hij zijn livrei aan dat hem evenmin als zijn voorgangers past en van brutale Brammetje leert hij wat een ca rambole is, wat een doublé. Om elf uur in de ochtend komen de eerste studenten al binnen, colle geportefeuilles onder de arm. En Jantje kan er nog niets van. Vloe ken en stoten zijn zijn deel. "Langzamerhand wordt het vol ler in de zaal; de nieuwe Jan wordt hoe langer hoe meer beteu terd; zyn tellen wordt in gelijke mate nog slechter, zoo dat er ein delijk op verzoek van een paar billardspelers, die hem eerst eens duchtig hebben tegengevloekt, een van de knechts bij het billard gekomen is. Zijn werk bestaat dus nu nog alleen in het aanrei ken van borreltjes en vlammetjes, maar het kind gevoelt zich te mid den van al dat gedruisch zoo vreemd, dat hij dit zelfs niet eens behoorlijk doen kan": Dat was Jantjes eerste werkdag. Hij is dan elf jaar. Lachlust Dan moeten we weer een lange tijd wachten voor overeenkomsti ge geluiden van sociale bewogen- heidd uit het Corps opklinken. Op een Sociëteitsvergadering in 1876 stelt student Seis, enigszins timide - hij vreest de lachlust van de vergadering te zullen opwek ken - de biljartjongens weer aan de orde. "Van deze jongens, 10 a 12 jaar oud, zag hij er vroeger 2, te genwoordig 6 op de sociëteit. Spreker acht de gesprekken en uitdrukkingen zoo dikwijls bij de biljarten gehoord zeer ongeschikt voor zilke jeugdige ooren. 't Ge volg hier van is dat de jongens on geschikt worden voor ieder am bacht en voor de geheele maat schappij". Zijn voorstel is om ou dere jongens voor die taak in te huren. Het commentaar uit de zaal was voorspelbaar. Of de heer Tels wel eens ten huize van zo'n biljartjongen geweest is, want dat daar niet veel zedelijkers verteld wordt dan aan het Corpsbiljart. Een ander student "zag liefst meisjes aan 't biljart, maar nu dit onmogelijk is, ziet hij liever klei ne dan groote boeven als biljart jongen fungeren". Een ander stelt vijf dove grijsaards voor. Niette min dient student Veder een ver dergaande motie van afschaffing van de biljartjongens in: het is toch een kleine moeite voor de studenten om zelf te schrijven, vindt hij. Tels neemt die motie over en in stemming gebracht wordt hij aangenomen met 50 stemmen voor en 45 tegen onder 7 onthoudingen. Zo kwam een einde aan een mis stand. WILLEM OTTERSPEER zoogdieren en watervogels de dood. Alleen al het aantal dolfijnen dat in de netten het leven laat, wordt op ongeveer 100.000 per jaar geschat. Vooral vissers uit Japan en Taiwan gebruiken dergelijke netten. De deelnemers aan de conferen tie werden vanochtend voor het Boulevard hotel in Noordwijk op gewacht door leden van de milieu organisatie Greenpeace. Deze is fel gekant tegen de opheffing van het vangstverbod. De Noordwijkse po litie had gerekend op de aanwezig heid van een grote groep Noorse ac tivisten tegen de walvisvangst en had voor de zekerheid een groep ME'ers achter de hand gehouden. De Noren kwamen echter niet op dagen en het bleef vanochtend rus tig. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Evenals bij de feestelijkheden alhier, is de heer Henri De Louw, uit Delft, ook nu niet achterwege gebleven in het maken van pho- tografieën der maskerade, tij dens deze zich veleden week door Leidens straten voortbewoog. Hij had daartoe twee punten op de Breestraat en de Haarlem merstraat uitgekozen. In twaalf afdeelingen heeft hij den gehee- len stoet opgenomen. Hedenmid dag waren wij in de gelegenheid de photografieën, welke vrij groot zijn, te zien en wij moeten verklaren dat zij, ën wat duide lijkheid èn wat afwijking be treft, uitmunten. Dit is men trou wens van den heer De Louw ge wend. - De Amerïkaansche zwemmer, „professor" Walton, is van plan op zijn rug van Folkestone tot Boulogne te zwemmen. Sedert eenigen tijd bevindt hij zich te Folkestone om zich voor dit zon derlinge tochtje over het Kanaal te oefenen. - In den circus-Carre te 's-Hage heeft een huzaar den prijs - een fraai horloge - gewonnen, door den directeur uitgeloofd voor dengene, die staande te paard, driemaal de manége rondreed. Vijf en twintig jaar geleden: - "DOODVONNIS" RADIO VERONICA WORDT GETEKEND. Dezer dagen zal door Nederland de Europese overeenkomst tot bestrijding van omroepzenders buiten nationaal territoir wor den ondertekend. Minister Vro lijk heeft dit de Tweede kamer meegedeeld in antwoord op vra gen in het voorlopig verslag over de nota omroepbeleid. In het aan de Staten Generaal aan te bie den ontwerp van wet tot goed keuring van dit verdrag zullen de nodige bepalingen ter uitvoe ring worden opgenomen. Dit zou een spoedig einde kunnen bete kenen van Radio Veronica's etherklanken.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8