TAD LEIDEN Met de monorail naar Leiden aan Zee 'Extra parkeerruimte nodig in buitenwijken' LEIDSCH m DAGBLAD Groot accountantskantoor vestigt zich in Leiden Belangstelling voor (lino's overweldigend verhuur 'LANGS LEIDSE KERKEN' Stadskabei huurt kantoor in voormalige meelfabriek s MAANDAG 2 JULI 1 Internationale Dag van de Architectuur in Pieterskerk LEIDEN Een monorail die onder de Rijn loopt, rijksweg A4 gedeeltelijk ondergronds, een voetbalstadion met een immens tv-scherm, een con grescentrum met theathers en bioscopen, 'auto-terminals' bij de rijkswegen, vliegveld Valkenburg wordt omge doopt tot Leiden Airport en een 'de burgemeester Goe- koop boulevard' die Leiden met de kust verbindt. In de Pieterskerk presenteerden zeven ontwerpgroepen van Leid- se architecten gisteren hun toe komstbeeld van Leiden in het jaar 2000. Opdracht aan de ont werpers was om in het kader van de Internationale Dag van de Ar chitectuur 10.000 woningen in of om de stad te projecteren, zodat over tien jaar een groot weten schappelijk congres gehuisvest kan worden. En als het aan de Leidse archi tecten ligt, ziet Leiden er in het jaar 2000 spectaculair uit. Opval lend was de prominente plaats die in de plannen is ingeruimd voor het openbaar vervoer. Me tro's, monorails, sneltrams zijn volgens de architecten niet weg te denken in het jaar 2000 en ook de nieuwe stations schieten als pad destoelen uit de grond. In twee plannen kozen de sa menstellers voor een stadsuitleg in de richting van zee. Katwijk en Rijsburg worden in die plannen slachtoffer van de expansiedrift van Leiden. Lugdunum Maris heet het plan van Johan Meijer en Bas van Hille, terwijl Fons Ver- heyen, Piet van Veen en Peter van Swieten hun plan Leiden aan Zee noemden. De laatsten wezen erop dat de stedelijke gebieden in Zuid-Holland aan elkaar groeien door bebouwing van de polders. "Een ongewenste ontwikkeling", aldus de architecten, die erop we zen dat het gekozen uitbreidings gebied (de westzijde van Leiden) aanzienlijk lagere funderingskos- ten met zich mee brengt. "Met de uitbreiding in een lan ge smalle strook naar de kust wordt een zo klein mogelijke aan slag gedaan op de groene zone tussen de stedelijke gebieden in Zuid-Holland", stelden Ver- heyen, Van Veen en Van Swieten. De planmakers vergeleken het stedelijk gebied dat zo zou ont staan met Den Haag/Schevenin- gen. Naast de ontwerpers gaf ook de voormalig Leidse wethouder Ma- rietje van der Molen haar visie op Leiden in 2000. Zij schetste een aanzienlijk rustiger aanblik van de stad dan de architecten. Zij ziet Leiden over tien jaar nog steeds als de middelgrote provin ciestad met grootstedelijk trek jes. "Geen truttigheid, maar ook niet teveel pretenties", zei Van der Molen. Erg grote veranderingen voor zag Van der Molen niet. Zij wijt dat voornamelijk aan het 'achter- tuindenken' van de Leidse bevol king. "Het is gemakkelijker om Leiden kernwapenvrij te maken dan autovrij of hondepoepvrij". In het jaar 2000 ziet zij wel een aantal dingen gerealiseerd. Zo verwacht zij dat er een station Me- renwijk is, een nieuw station Lammenschans op het viaduct over de Lammenschansweg en een vierde parkeergarage op de plek waar nu de gebouwen van het Leidsch Dagblad staan. Cy nisch voegde zij eraan toe dat de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden in 2000 actie voert voor het behoud van de Leidse vuilver branding. Cynisme maakte zich ook meester van de voormalige wet houder (forumleidster Hanneke Groenteman: "U heeft mij niet duidelijk kunnen maken waarom u nu weg moest") toen zij vertelde wel eens een nachtmerrie te heb ben dat in het jaar 2002 bij een re ferendum alle wethouders wor den weggestemd. "Zij waren de wijken ingegaan", aldus Van der Molen daarmee inhakend op het verwijt dat de afstand tussen de Leidse burgerij en het stadsbe stuur te groot zou zijn. Net als de architecten voorzag de voormalig directeur van Wo ningbouwvereniging Leiden, Au- ke Mulder, ook een grote rol voor het openbaar vervoer. Hij stelde voor om de rijkswegen onmiddel lijk met platanen te omzomen en slechts te reserveren voor trolley bussen. Hij riep de aanwezige ar chitecten op meer uit te gaan van de tijdelijkheid van het gebouw de gebouwen. "Maak geen monu menten maar tenten", hield Mul der zijn gehoor voor. Hij had ook een naam voor deze nieuwe vorm van bouwen: 'Monutenten'. De halte voor de monorail op de Vismarkt. Daarvoor moet dan wel het openbaar toilet - overigens al jaren niet meer in gebruik - wijken.... (foto LEIDEN - Het accountantskan toor Moret Ernst Young opent een vestiging in Leiden. De firma betrekt volgend jaar een gedeelte van het kantorenpand dat project ontwikkelaar Erica binnenkort gaat bouwen aan de Schipholweg. Het bedrijf wacht de afronding van de bouw niet af en komt in sep tember al naar het Schuttersveld, waar tijdelijk een ander kantoor pand wordt betrokken. Moret Ernst Young is van oor sprong een accountantskantoor en heeft veel opdrachtgevers uit het midden- en kleinbedrijf. Er zijn aparte takken voor belastingadvie zen (Moret Ernst Young belas tingadviseurs) en organisatie/infor matica (Moret Ernst Young managment consultants). De firma, een van de grootste ac countantskantoren ter wereld, heeft vestigingen door het hele land, in totaal zijn er bijna 4500 mensen in dienst. Het nieuwe kantoor gaat deel uitmaken van de regio Holland Midden, waarvan het hoofdkantoor is gevestigd in Den Haag. Volgens een woordvoerder van het bedrijf is zorvuldig onderzocht of in Leiden een markt bestaat voor de activitei ten van de firma. Mede omdat het bedrijf momenteel al veel Leidse bedrijven als klant heeft, is het licht op groen gezet. In eerste instantie komen onge veer 25 medewerkers naar de Schip holweg, allen worden overgeplaatst vanuit Den Haag. Volgens de zegs man levert dit geen problemen op. "De meesten wonen hier in de buurt. Toen we vroegen wie belang stelling had om mee te verhuizen, was de animo bijzonder groot". Moret Ernst en Young richt zich zowel op bedrijfsleven als non-pro- fitsector. Voor zover nu bekend gaat het be- LEIDEN - De Leidse politie wil dat in buitenwijken, par keerplaatsen worden inge richt voor de tentoonsteling 'Dinosauriërs in Leiden'. Be zoekers die met de auto ko men moeten, daarvandaan met bussen worden ver voerd naar het Pesthuis aan de Plesmnalaan waar de ex positie wordt gehouden. De komende week overlegt de poli tie met de organisatie van de ten toonstelling over de problemen van het afgelopen weekeinde. Ongeveer 7500 mensen passeerden zaterdag en zondag de kassa's. Omdat veel belangstellenden met de auto kwa men, ontstonden lange files rich ting centrum. Voor de politie, die vrijdag nog verwachtte dat de pro blemen wel zouden meevallen, kwam deze drukte als een verras sing. "De reclame in de media en het slechte weer hebben hun uit werking niet gemist", aldus voor lichter D. Graveland. Behalve in de file werd het geduld van de bezoekers ook bij het muse um op de proef gesteld. Die wacht tijden bedroegen in de loop van de dag zelfs anderhalf uur. De mensen in de rij trotseerden enkele fikse re genbuien om de bewegende dino's in het museum aan de Leidse Ples- manlaan te kunnen zien. Vanaf vier uur gistermiddag zijn de mensen weggestuurd, omdat de wachttij den te lang opliepen. De organisatie noemde de be langstelling overigens 'teveel van ADVERTENTIE het goede'. Er worden nu maatrege len genomen om de stroom bezoe kers beter op te vangen. Het muse um huurt extra suppoosten en cas- Voor de komende weken wordt een minder massale belangstelling verwacht. "Er is de afgelopen dagen erg veel publiciteit geweest. Dat' heeft veel bezoekers naar de ten toonstelling gelokt. Daarbij kwam nog dat het weer slecht was". De duizenden bezoekers zorgden ook voor flink wat verkeersoverlast. Er onstonden in Leiden flinke files en er was een duidelijk gebrek aan parkeerplaatsten. 'Dinosauriërs in Leiden' is nog tot en met 28 oktober in het Leidse Pesthuis te zien. Dat de expositie wordt verlengd, is volgens een woordvoerder van het museum uit gesloten. Het gebouw, dat over en kele jaren het Nationaal Natuurhis torisch Museum zal huisvesten, be schikt nog niet over verwarming. De belangstelling voor de Leidse Kortingskaart is redelijk. Met die kaart kunnen bezoekers van de ten toonstelling bij Leidse bedrijven korting krijgen op bijvoorbeeld rondvaarten en maaitijden. Wel zijn hierover al misverstanden ontstaan. Zo dachten bezoekers van Molen de Valk voor een groepje van vier per sonen gebruik te kunnen maken van één kortingskaart. Zij werden echter teleurgesteld en moesten toch de normale toegansprijs beta len. Bij rederij Slingerland meldden zich zaterdag 30 mensen met een kortingskaart. Zondag viel de be langstelling voor een rondvaart vanwege het weer tegen. i Leiden' konden be- Mercedes-Benz bedrijfs- en personenwagens, contract hire en leasing. LSL, Rijnsburgerweg 103a, Rijnsburg. Tel.: 01718-32511 LEIDEN De manifestatie 'Langs Leidse kerken' heeft afgelopen zaterdag enkele honderden bezoekers getrokken. Naar adnleiding van de enorme belangstelling die er voor de Leidse kerken bestond tijdens dé Open Monumentendag en NCRV's Kerkepad, hebben de instellingen besloten hun deuren deze zomer extra voor het publiek te openen. In totaal doen er negen kerken mee: de Waalse kerk, de Hartebrugkerk, de Kapel van het Elisabethgasthuishof, de Marekerk, de Gereformeerde Kerk Herengracht, de Hooglandse Kerk, de Lodewijkskerk, de Lokhorstkerk en de Pieterskerk. In samenwerking met de VW is een folder verspreid. Daarop staat een route en een korte beschrijving van de deelnemende kerken. De belangstelling voor de kerken was zaterdag niet overweldigend. De Pieterskerk ontving volgens een zegsman enkele honderden mensen. "Het is moeilijk te zeggen of die mensen de kerkeroute volgden of dat een aantal van hen kwam schuilen voor de regen". De Waalse kerk ontving ongeveer 120 mensen. "Daarvan bleef toch zeker de helft langer dan een kwartier in de kerk", wist een woordvoerster. 'Langs Leidse kerken' wordt ook nog de zaterdagen in juli gehouden. (foto Loek Zuyderduin)) LEIDEN Technici van de Leidse Stadskabei nemen hun intrek in het kantoorgebouw van de voormalige Meelfabriek aan de Oosterkerk- Leidse club schenkt ruim 10.000 gulden LEIDEN - Voorzitter J. Verkade van de Lions club Leiden Oost-Zoe- terwoude heeft zaterdag een che que van ruim 10.000 gulden uitge reikt aan een verrtegenwoordiger van instituut Swetterhage voor ge handicapte kinderen in Zoeterwou- de. Met het geld wordt een groot springkussen gekocht. De club, die momenteel 22 leden telt, schonk het geld om te vieren dat ze officieel is opgenomen in de internationale Lions-organisatie. Indonesië-middag LEIDEN - Het Rijksmuseum voor Volkenkunde houdt zondag 15 juli een Indonesië-middag. Er komen dans- en batik-demon straties, een film en een speurtocht voor kinderen vannaf 8 jaar over de Indonesië-afdeling van het muse- Tegelijkertijd is de tentoonstel ling 'Schilderkunst uit Bali' te zien. Het museum aan de Steenstraat is zondag geopend van 13.00 tot 17.00 drijf de zesde etage van het copmlex huren. Enige maanden geleden be reikte Erica Beheer al overeenstem ming met het Zweedse bedrijf Khy- mia ab uit Helsingborg. Deze onder neming huurt ongeveer 2500 van de 6000 beschikbare vierkante meters. Rode Kruis wil korpsleden LEIDEN - Het Rode Kruis Korps Leiden en omstreken zoekt mensen die na het behalen van een EHBO- diploma, willen worden opgeleid tot lid van het Rode Kruis Korps. De taken van deze leden bestaan onder meer uit het verlenen van as sistentie bij sportevenementen, het verzorgen van gehandicapten tij dens vakantieweken van het Rode Kruis, en het sociaal vervoer van ge handicapten. Voorts heeft het korps een taak in de rampenbestrijding, waarbij hij samen met de brandweer deel uit maakt van het geneeskundig peleton. Belangstellenden kunnen na het behalen van het EHBO-diploma een opleiding volgen voor het basis diploma. Vervolgens kunnen cur sussen worden gedaan als gewon- denzorg onder rampomstandighe den en reanimatie. In september start de nieuwe op leiding voor aspirant-korpsleden. Belangstellenden wordt gevraagd zich aan te melden voor 15 juli, om dat in augustus een informatie avond wordt gehouden. Inlichtin gen bij het afdelingsbureau van het Rode Kruis aan de Apollolaan lb, tel. 313705. Duo vernielt auto huisgenoot LEIDEN - De politie heeft de afge lopen nacht op de Rijn- en Schiekade twee Leidenaars aange houden omdat ze de wagen van hun huisgenoot vernielden. De eigenaar van de auto werd rond 3.45 uur wakker van een paar doffe klappen. Toen hij uit het raam keek zag hij twee mannen die volle flessen bier tegen zijn wagen gooi den. De man belde de politie die de vandalen aanhield. Het ging om twee huisgenoten (beiden 20) met wie de gedupeerde volgens de poli tie 'niet zo goed kan opschieten'. 420 bonnen bij verkeerscontrole LEIDEN - De politie heeft het afge lopen weekeinde een verkeerscon trole afgesloten die een week heeft geduurd. In Leiden, Leiderdorp, Alkema de, Zoeterwoude en Voorschoten werd de snelheid gecontroleerd van in totaal 6100 wagens. Tevens werd bekeken of de inzittenden de auto gordel droegen. In totaal zijn 420 processen-ver baal opgemaakt, het merendeel hiervan wegens overschrijding van de maximum snelheid. straat. De dienst kampt in het stad huis met ruimtegebrek. Door de toename van het aantal woningen in Leiden is het aantal aansluitingen gegroeid waardoor meer personeel moest worden aan genomen, aldus W. Kruijshaar van de Stadskabel. Bij de Stadskabei werken negen mensen, "maar ei genlijk zouden er nog wel twee bij moeten komen", aldus Kruijshaar. Dit vooral ook omdat de Stichting Kabelnet Merenwijk onderdeel wil worden van de Stadskabel. Ook de aannemer die het onder houd van het kabelnetwerk ver zorgt is in het pand van de meelfa briek getrokken. Het bedrijf huurt sinds april de voormalige elektrici- teitsruimte van de fabriek. H. Deurhof van de directie gebou wen sluit uit dat ook andere dien sten van de gemeente in de fabriek worden gehuisvest. "We zitten met ruimtegebrek en ik heb er wel eens een balletje over opgeworpen. Maar ik reken er niet op dat het doorgaat. Ik kan me voorstellen dat de eige naar zyn handen wil vrijhouden. De contracten die nu zijn afgesloten gelden ook maar voor zes maanden, met steeds de mogelijkheid om het contract met een maand te verlen gen". Sinds de sluiting in 1988 wordt een groot gedeelte van de Leidse meelfabriek door eigenaar Meneba gebruikt als opslagruimte. Diverse projectontwikkelaars maakten plannen voor het gebouw, maar tot nu toe is met geen enkel bedrijf een koopovereenkomst gesloten. Duivenberichten LEIDEN De duiven vlogen dil weekeinde uit Meaux. Ook werden duiven gelost in Roosen daal en in Chantilly. PV Het Oosten: 1, 2, 4. Pracht; 3. Van Putten- /Van Weeren; 5 T. van As. De Vriendenclub (Roosendaal): 1. B. van de Dop; 2. C. van de Voorn; 3. F. Ladan, 4. T. Don- gelmans; 5. L. Koopman; 6. T. Dongelmans; 7 W. de Roode; 8. A. Bink; 9. T. Dongelmans, 10. 5. en C. Vinkenst. De Vriendenclub (Meaux); 1. Straathof/Van de B;. 2. J. Turk; 3. F. Ladan; 4. W. Siera jr; 5. S. en C. Vinkenst; 6. W. van de Kooi; 7. C. Gijs man; 8. W. van de Kooi; 9. C. Gijsman; 10. A. Link. LPC Leiden: 1,7. J. Staffeleu (130 km/u); 2. J. de Wolt; 3.4. K. Lefebre en Zn; 5. A. Witteveen; 6. G. Kerkman; 8. W. Stouten; 9. Verhagen- /Witteveen; 10. W. Onstenk. De Blauwkras; 1, 2. P. Landesbergen; 3. Comb. Nieuwendijk; 4. G. van de Tang; 5. J. Schouten. De Reisduif: 1, 4, 7, 8. P. Kooyman; 2. P. Mooten; 3. 5. 6, 9. N. de Groot en Zn; 10. A. Singeling. De Rijnklievers: 1. J. van Leyden; 2. A. de Wal; 9. B. van Mil; 10. T. Kraan. PV Leiderdorp 1. D. van Seggelen; 2. W. van Oosten; 3. R. van de Nieuwendijk; 4 P, Sloos; 5. J. Knijnenburg; 6. J. van Laar en Zn; 7. W. van Oosten; 8. E. Broug; 9.10. J. van Laar en Zn. De Zwaluw (Chantilly): 1. R. van Klaveren (1524); 2. P. van Wissen en Zn,; 3. N. Meeu wenoord; 4. P. van Wissen en Zn; 5. L. en T, Verhoork; 6. N. Meeuwenoord; 7. J. Rijsdi|k; 8. W. van Ommen; 9, 10. N. Meeuwenoord. Stedelijk Samenspel: 1. 2. G. VerkerK en Zn (2146,67); 3. F. Sanders jr; 4. J. Heinen; 5. t. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7