Pronk: meer steun arme landen Afrika Doelwit bomaanslag blijft onduidelijk KDM. Bond dreigt met staking op Nederlandse booreilanden Maximum snelheid mogelijk niet lager Treinstellen verwoest na brand door blikseminslag Uitkering aww wellicht afhankelijk van inkomen MAANDAG 2 JULI 1990 PAGINA 3 Economische Zaken wil geen nieuwe koers HILVERSUM (ANP) Minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) wil dat Nederland de komende jaren de helft meer geld beschikbaar stelt voor de ontwikkelingshulp aan Afrika, de armste landen voorop. Hij is daardoor in aanvaring gekomen met het ministerie van economische zaken, dat bang is dat het Nederlandse bedrijfsleven niet meer voldoen de van de voordelen van de ontwikkelingssamenwerking kan profiteren. Minister Pronk kondigde gister middag voor de NCRV-radio aan, dat anderhalf keer zoveel geld voor Afrika te behappen moet zijn. "In vergelijking met de miljarden die in verband met de economische hulp programma's voor Oost-Europa worden genoemd gaat het om be trekkelijk kleine bedragen", aldus de bewindsman. Het ministerie van economische zaken verzet zich tegen de nieuwe uitgangspunten, die minister Pronk wil hanteren bij het verlenen van hulp. Economische Zaken wil niet dat de hulp meer via particuliere hulporganisaties wordt verleend, zoals Pronk dat bepleit. -Op ROTTERDAM (ANP/AP/Rtr) de gasproduktieplatforms var cid Oil in de Noordzee dreigt een staking uit te breken nu het al maanden slepende conflict tussen de Unie BLHP en de directie over verbetering van de arbeidsvoor waarden nog steeds niet is opgelost. Dat heeft de vakbond Unie BHLP meegedeeld. De Unie BHLP had samen met de directie van Placid twee deskundi gen te hulp geroepen om uit de im passe in de cao-onderhandelingen die in april ontstond te komen. De deskundigen, waaronder oud FME- voorzitter Ter Hart, vergeleken de arbeidsvoorwaarden van acht ande re offshore-bedrijven met die van Placid en kwamen tot de conclusie dat de beloning bij Placid ruim tien procent lager is dan bij het slechtst betalende bedrijf. Voorgesteld werd dat 140 werk nemers van Placid er dit jaar tien procent op vooruit zouden moeten gaan en dat een studie moest volgen naar verdere verbetering van ar beidsvoorwaarden. Maar Placid wilde daar niet aan. Uiteindelijk deed het bedrijf een laatste bod, dat volgens de Unie BLHP twee pro cent lager uitkomt dan het voorstel van de deskundigen. De bond ziet, nu ook de leden het bod van de directie hebben afgewe zen, geen andere mogelijkheid meer dan het uitroepen van een sta king. In april werden al stiptheids acties gevoerd. Placid exploiteert twee grote en dertien kleinere plat forms op de Noordzee. Het bedrijf is op de NAM na de grootste produ cent van aardgas. Op de gasproduk tieplatforms wordt hef pijpleidin gentransport van het gas naar het vaste land geregeld. In de Noorse offshore wordt al ge staakt voor betere arbeidsvoor- waaren. De Noorse vakbond kon digde de staking gisternacht voor onbepaalde duur af. Vierduizend Van Gogh De alarminstallatie in het Noord brabants Museum in Den Bosch heeft wellicht als gevolg van een technische storing niet gewerkt toen de drie Van Goghs vorige week werden gestolen. Dat zegt de pol programma's helpen hier onvol doende tegen. "Afrika is weer net zo ver als tien jaar geleden", aldus Mc- Namara, die samen met president Masire van Botswana voorzitter van de conferentie is. President Masire vroeg speciale aandacht voor de buitenlandse schuld van Afrika. Wat hem betreft is de conferentie mislukt als niet bij de internationale gemeenschap de bereidheid bestaat om respijt te ge ven aan de schuldenlanden. "Praten over de toekomst van Afrika is zinloos als er niets wordt gedaan aan de schuldenlast. Dat is onze nachtmerrie". Masire liet er bij de opening van het Afrika-congres gisteren in Maastricht geen twijfel over bestaan. De lijst van de onder werpen voor de conferentie was zijns inziens onvolledig. Ook het schuldenprobleem moet besproken worden, en wel als eerste. De totale schuld van de Afrikaan se staten (exclusief Zuid-Afrika) be draagt 240 miljard dollar. Het me de 10.000 werknemers op de rendeel (90 procent) moet worden zijn per he- terugbetaald aan regeringen en We- Bovendien vindt EZ dat een voor waarde voor de verstrekking van hulp de mogelijkheid van landen om zichzelf te ontwikkelen moet zijn. Tot nu toe is dat altijd zo ge weest, maar Pronk denkt de mate van armoede van landen de door slag te laten geven. Ambtenaren van verschillende ministeries zijn bang dat de hulp daardoor te veel wordt versnipperd. Crisis Robert McNamara, oud-president van de Wereldbank, heeft gisteren in Maastricht gezegd dat Afrika in een crisis verkeert, die steeds erger wordt. De huidige ontwikkelings- Thuiswerk wil zekerheid voor garnalenpelsters LANDGRAAF "Als ik schiet, dan de bij de schietinstructie tijdens het jaarlijkse Oud-limburgse schutterfeest daad bij woord en raakte, precies volgens de instructie, de eerste bolletjes. UTRECHT (ANP) - Het verbod op het thuispellen van garnalen, dat gisteren is ingegaan, betekent een gevoelige klap voor de ongeveer 1.500 thuispelsters, onder wie veel Marokkaanse vrouwen. Dat zegt de stichting Steunpunt Thuiswerk, die dit weekeinde opnieuw heeft aan gedrongen op verbetering van de rechtspositie van thuiswerkers. Thuispelsters kunnen veelal niet op de gewone arbeidsmarkt terecht door verantwoordelijkheden bin nen het gezin en gebrek aan oplei ding. Ze verdienen met het pellen gemiddeld maar vier of vijf gulden per uur, maar ze hebben dat geld meestal hard nodig. "Zij moeten zich er maar bij neerleggen dat hun werk wordt afgeschaft, ze moeten het financiële verlies maar voor lief nemen en eventueel op zoek gaan naar ander thuiswerk", concludeert de stichting. Volgens de stichting toont het voorbeeld van de garanalenpelsters aan wat er kan gebeuren met vrou wen van wie de rechtspositie onvol doende is geregeld. Dat is reden voor de stichting om te pleiten voor "het vermoeden van een arbeids overeenkomst"; dat betekent dat er van wordt uitgegaan dat een thuis liet altijd raak", grapte minister Dales (binnenlandse zaken) dit weekein- werkster een arbeidsovereenkomst i Landgraaf. Even later voegde DEN HAAG (GPD) - Het voorstel van minister Maij-Weggen (verkeer) o'm de maximum snelheid in de ge- reldbank. Masire brak een lans voor hele Randstad te verlagen tot 100 ki- het drastisch verminderen van die lometer per uur, haalt het waar- last. schijnlijk niet. In de Tweede Kamer Het verschil in voorwaarden tus- tekent zich een meerderheid af te- sen Oost-Europa en Afrika is overi- gen de verlaging. Vanavond wordt gens opvallend. Zo kreeg Polen on- in de Kamer gedebateerd over de taal levert dat dagelijks 30 miljoen langs van de Club van Parijs een te- voorstellen van Maij-Weggen c de Kamer is daartegen. De PvdA ter uit te i dan tot nu toe het booreilanden staken likopter naar de vaste wal gebracht. Verwacht wordt dat ook de rest van de produktie komt stil te liggen. Noorwegen produceert dagelijks 1,7 miljoen vaten (van 159 liter) olie i grote hoeveelheid gas. In to- dollar op, ongeveer eenderde van de rugbetalingstermijn van 30 jaar. Dat verkeersveiligheid te vergroten totale Noorse export. De laatste sta king nog geen enkel Afrikaans land ge- de Noorse offshore dateert Sund. Vele bankiers pleiten va». 1986, toen de regering na 20 da- dan °ok vo°r gen de stakers gelastte het werk te °°k hervatten. Maij-Weggen wil de maximum snelheid in een groot deel van de dergelijke voor- Randstad al in het komend najaar de Afrikaanse verlagen tot honderd kilometer per landen te laten gelden. uur. De overgrote meerderheid van meent dat eerst maar eens duidelijk moet worden gemaakt dat een vast gestelde maximum snelheid ook in derdaad (door de politie) gehand haafd kan worden. CDA en VVD vinden een maximum snelheid van honderd alleen rondom de grote steden in de Randstad (de huidige situatie) wel voldoende. Het is echter nog niet zeker of de partijen hun verzet vanavond vol houden. De PvdA is bereid zich te laten overtuigen, als minister Hirsch Ballin (justitie) kan aanto nen dat hij in staat is de controle be- heeft, tenzij de werkgever het te gendeel kan aantonen. Nu moeten (foto anp) thuiswerksters zelf naar de rechter stappen om aan te tonen dat ze een arbeidsovereenkomst hebben en dat doen ze niet snel. Als er sprake is van een arbeids overeenkomst genieten ze ontslag bescherming, zijn ze verzekerd te gen werkloosheid en ziekte en heb ben ze recht op het minimumloon. Ook in de cao's moeten goede af geval is. Wat betreft het CDA is het maar de vraag of deze fractie het ^enUVo*rd:n"7emaa\7 thuiswerk. ADVERTENTIE Een brandweerman probeert het dubbeldekstreinstel dat zaterdag in Alk maar in de brand vloog, te blussen. (roto ANP) tie, die nog zit te wachten op de AMSTERDAM (GPD) De Am- gouden tip'. Hoewel ervan wordt sterdamse politie tast nog in het uitgegaan dat de schilderijen zijn duister over het precieze doelwit - - - - van de bomaanslag die zaterdag avond voor honderdduizenden gul dens schade aanrichtte in het Am sterdamse centrum. Tot nu toe heeft nog niemand de verantwoor delijkheid voor de aanslag opgeëist. Het verboden Ierse Republikeinse Leger, IRA, heeft gisteren in Belfast 'categorisch ontkend' de aanslag te hebben gepleegd. In het gebouw Aurora waarvoor die' vorige week döndërdai de bom ontplofte en waarvan de pui in Den Haag in haar buik werd ge- geheel werd vernield, is een aantal stoken, was het slachtoffer van verkeersbureaus en reisorgamsa- geldroof. De politie heeft inmiddels twee 16-jarige Rotterdammers a nao co gehouden die zeiden te hebben stoken om zo aan geld te komen uit te kunnen gaan. De vrouw had echter niets. De toestand »- DIGROS ALKMAAR (GPD/ANP) - Blik seminslag in de hoofdschakelkast van de stoptrein Hoorn-Den Haag heeft zaterdagmiddag op station Alkmaar geleid tot een felle brand, waarbij twee treinstellen en een deel van de perronoverkapping ver loren gingen. Eén brandweerman werd door de hevige rookontwikke ling onwel en moest met vergifti gingsverschijnselen worden opge nomen. De schade loopt in de hon derdduizenden guldens. Nog voor de stoptrein het station had bereikt sloeg tijdens hevig noodweer de bliksem in. Stroom loos en hevig rokend kwam de trein binnen. Alle passagiers konden dingen was afgehaald. De vlam menzee breidde zich daardoor uit en sloeg over naar een leeg dubbel deks treinstel. Ook een deel van de overkapping vatte vlam. Het station werd tijdelijk afgeslo ten omdat de bediening van wissels en seinen onmogelijk was gewor den. In een nabijgelegen woonwijk riep de politie de bewoners op ra men en deuren te sluiten vanwege de rookontwikkeling en mogelijke uitstoot van giftige stoffen. Het sta tion werd ontruimd. Het noodweer heeft in zuid-Lim burg ook voor veel overlast ge zorgd. Omgewaaide bomen, onder daar ongedeerd uitstappen. Pogin- water gelopen kelders en blank gen de trein weg te rijden mislukten staande wegen werden gemeld geroofd om losgeld te eisen, heeft zich nog niemand met een eis ge meld. Een consortium van verzeke ringsmaatschappijen heeft een be loning uitgeloofd voor tips die kun nen leiden tot het terugvinden de Van Goghs. Hoe hoog de belo ning is, is niet bekendgemaakt. Geldroof maanden zwangere kind, dat direct na de steekpartij ter wereld is gebracht, is nog kritiek. De vrouw is buiten levensgevaar. Vermist kaanse, Spaanse en Engelse lucht vaartmaatschappijen en de Italiaan se en Oostenrijkse nationale ver- keersbureaus. Ook procureur-gene- het ra£d van ket Gerechtshof in Amster- J. de Ruiter, heeft zijn kan toor in het pand. De Amsterdamse politie verklaarde dat geen aanwij zing bestaat voor een aanslag van de IRA, maar sloot betrokkenheid van Een Nederlandse man en vrouw zijn gisteren op een zeilboot in het Nauw van Calais zonder reddings- vest overboord geslagen. De Franse ^e vestiging van de Spaanse lucht- kustwacht stuurde meteen een heli- deze terreurbeweging niet uit. Iberia geblokkeerd. Bovendien kon de ken deden zich niet brandweer geruime tijd niet blus- Roermondse meubelfabriek brak sen omdat het niet duidelijk was of brand uit als gevolg van bliksemin- de hoogspanning van de bovenlei- slag. ANP) kopter en reddingsboten om hulp te bieden, maar kon de twee niet meer vinden. Volgens de kustwacht be staat weinig kans dat de twee ver misten nog worden gevonden. Krakers Op verzoek van Justitie heeft de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) oncjerzoek verricht naar de krakers van het ontruimde Wolters Noordhoffcomplex in Groningen. Gegevens over de krakers en sym pathisanten zijn doorgespeeld naar de politie. Dat heeft het ministerie van Justitie bevestigd. Wanneer de BVD is ingeschakeld, wil Justitie niet zeggen. Morgen begint het pro ces tegen de 137 krakers, waarvan er zestig anoniem zijn gedagvaard. aartmaatschappij Iberia pand sluit ook niet uit dat de aan slag verband houdt met aanslagen op Spaanse doelen in Den Haag, eind vorig jaar. De Spaanse afschei dingsbeweging ETA eiste toen in bedekte termen de verantwoorde- vJpgeSCfiriKX lijkheid op. De Amsterdamse aan slag vertoont veel gelijkenis met die avond werd de wijde omgeving op het Spaanse arbeidsbureau in de Haagse Archipelbuurt. Ook toen waren de explosieven, verstopt een tas, tegen de gevel gezet. Volgens woordvoerder Van Dam gehoord. De van de Haagse politie is er met Am- van luchtdruk, die sterdam nog geen contact geweest. "Daarvoor is het onderzoek nog in een te vroeg stadium. Er is natuur lijk wel contact via de CRI (Centrale Recherche Informatiedienst) en het gerechtelijk laboratorium. Maar 200 meter van de explosie lag de het zenden van Haagse recher- straat bezaaid met glas. De bom DEN HAAG (ANP) Staatssecre taris Ter Veld (sociale zaken) over weegt de aww-uitkering voor wedu wen en weduwnaars afhankelijk te maken van het inkomen. Als het wetsvoorstel, waaraan op dit mo ment de laatste hand wordt gelegd, wordt aangenomen betekent dat een bezuiniging van ongeveer vijf honderd miljoen gulden per jaar. Tot nu toe krijgen weduwen en weduwnaars met minderjarige kin deren tot zij hertrouwen of 65 jaar worden een uitkering die gelijk is aan het netto-minimumloon. Die aww-uitkering is onafhankelijk van het eigen inkomen. Hoeft de wedu we of weduwnaar niet voor kinde ren te zorgen, dan bedraagt de aww- uitkering zeventig procent van het de trale ingang van het gebouw is neer gezet. Er vielen geen gewonden, vol gens de politie "een godswonder". Volgens ooggetuigen was het kruis- Om vijf over half twaalf zaterdag- punt, dat doorgaans op dat tydstip avond werd de wijde omgeving vanzeer druk is met verkeer van en naar het kantorengebouw Aurora op de het Leidseplein, nagenoeg verlaten Een gerucht dat in het gebouw af. Experts van de Explosieven Op- netto-minimumloon, ruimingsdienst (EOD) en techni sche recherche onderzochten de Ter Veld zal de ministerraad bin- omgeving. Het inwendige van het nen enkele weken voorstellen om gebouw werd gisteren op sporen naarmate de nabestaande meer ei- onderzocht, nadat de brandweer gen inkomsten heeft de aww-uitke- met ladderwagens de glasresten uit ring te verlagen. Verder komt er een sponningen had verwijderd. Van 'inkomensdervingseis'. Die eis paniek onder omwonenden is vol- komt er op neer dat de overleden gens de politie geen spake geweest, partner inkomen moet hebben ge- op het moment van de explosie, tweede bom zou liggen bleek loos het pand schrikt door een zware ontploffing, die tot in Amsterdam-Noord werd verplaasting n hagel van puin en glasscherven tot gevolg had, richtte een grote ravage aan. Ruiten werden uit de sponningen Een ongelooflijke klap die de alarm. Rechercheurs en vertegen- grond deed schudden", aldus twee woordigers van de stichting Slacht offerhulp hebben gisteren de scha de in de omliggende woningen ge- het stoplicht bij het gebouw zaten te inventariseerd. Daar waren intus- Ladderwagens sen glaszetters druk in de weer met reparaties. Veel grote ramen, bij voorbeeld in het tegenoverliggende had dat wegvalt door zijn of haar overlijden, wil de partner recht krij gen op aww. Met andere woorden: als geen in komen wegvalt, volgt ook geen aww-uitkering. Eiat betekent een einde aan de huidige problemen rond de aww, de laatste echte inko mens-onafhankelijke uitkering in Nederland. Die problemen ontston den door een uitspraak van de be- gedrukt; een vijftiental geparkeer- Enige minuten na de klap zette de gebouw van de gemeentereiniging roepsrechter die weduwnaars recht de auto's liep zware schade op. Tot gealarmeerde politie het kruispunt zÜn met houten schotten gedicht. gaf op de aww volgens de Europese richtlijnen die gelijke behandeling van man en vrouw garanderen. Vorig jaar werden ruim 24.000 nieuwe weduwnaarspensioenen toegekend en maakten tegen de jaarwisseling ruim 21.000 weduw naars aanspraak op aww. Dat kost te, alleen al over 1989, ongeveer 440 miljoen gulden extra. Daarnaast kregen weduwnaars (eenmalig) recht op aww met terugwerkende kracht over voorgaande jaren. Dat kostte eenmalig ruim 300 miljoen gulden. Voor het lopende jaar wordt gerekend op 29.000 weduwnaars met aww, waarmee ruim 700 mil joen gulden gemoeid zal zijn. Het wetsvoorstel dat nu in de maak is, houdt in dat een deel van de weduwnaars geen of geen volle dige aww-uitkering meer zal krij gen. Verder zitten er besparingen in uitkeringen aan weduwen die zelf voldoende inkomsten genieten. Het is op dit moment de vraag of de nieuwe regeling al op 1 januari 1991 kan ingaan. Het voorstel moet nog voor de ministerraad op vakan tie gaat worden behandeld, en ver volgens zal de Raad van State zich er over buigen. Al met al is er de rest van het jaar maar weinig tijd over voor behandeling door zowel de Tweede als de Eerste Kamer. Het voorstel van Ter Veld is een flauwe afspiegeling van de oor spronkelijke plannen van ex-staats secretaris De Graaf. Hij wilde wedu wen en weduwnaars na een 'gewen ningsperiode' alleen nog maar een aww-uitkering geven zolang er kin deren beneden de twaalf jaar tot hun last kwamen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3