Holland Festival voor bet eerst winstgevend M Schönberg Kamerkoor bewijst bestaansrecht Raad voor de Kunst laitiseert D'Ancona Redelijk aantal bezoekers ondanks voetbal Amerikaanse schrijver Ir vuig Wallace overleden Selena ontgroeit disco op weg naar clubpodia Ruud Brink ademde, praatte en leefde jazz Feestelijk concert Troubadours Concert door het Arnold Schönberg Kamer koor onder leiding van Maarten Michielsen, met medewerking van Paulina van der Werff sopraan, Olphaert den Otter alt, Niek Nieuwenhuysen tenor, Piet Korteknie bas, Laetitia Kalff en Jefke van Kerkwijk viool, en anderen. Werken van Vivaldi en Bach. Ge hoord op zondagmiddag 1 juli in de Lokhors- De meeste koren kampen met een gebrek aan tenoren en een over maat aan alten, soms zozeer dat sommige altzangeressen de man nen bij de tenoren komen verster ken. Bij het Schönberg Kamer koor is het momenteel merkwaar dig genoeg juist andersom: tegen over 4 bassen en 2 alten staan 8 hogere mannenstemmen. Van de ze laatste hebben er-twee "promo tie" gemaakt als countertenor of tewel alt. Zo'n gemengde alt- groep, mits goed gezongen, klinkt dan iets helderder en gistermid dag bleek deze goed te passen in het totale ensemble. Wel waren de sopranen en de bassen met ieder 4 stemmen iets zwakker van klank in de werken van Bach, maar verder gaf het koor een evenwichtige en lichtvoetige uit voering van het programma. Ge opend werd met het weinig be kende "In Exitu Israël" dat aller lei psalmen bevat over Israel's steun en toeverlaat in de geschie denis. Vivaldi schreef hierbij de muziek, die de tekst op de voet volgt. Volgens de toelichting van de dirigent een soort gebruiks- muziek als illustratie bij het ver haal. Eensgezind werd dit door het koor vertolkt met versterking van een klein ad hoe orkest. Muzi kaal interessanter is het zesde motet "Lobet den Herrn, alle Hei den", dat aan Bach wordt toege schreven. Alle inzetten en tegen stemmen kwamen er doorzichtig uit. De meeste muzikale gevoe lens liet het Schönberg Kamer koor echter horen in het laatste werk, de verrassende cantate 105 van Bach "Herr, gehe nicht im Gericht" met de eigenaardig na- pikkende hobopartij in het ope ningskoor. Dramatische accenten in koor en orkest beelden het schuldgevoel van de zondaar uit, die tenslotte bij het kruis verge ving vindt. Vooral de so praan Paulina van der Werff maakte indruk in de aria "Wie zit- tern und wanken" met de grillige sidderingen in de strijkers en de spannende hobopartij. Maarten Michielsen bleek in dit programma met zijn koor, in hoofdzaak pas afgestudeerden uit Leiden, in de vier jaar van zijn be staan een behoorlijke eenheid be reikt te hebben. Dit gold ook voor het orkestje dat nog veel korter bestaat. Kortom een muziekmiddagje met zowel het feest der herkenning als onbekend werk. FRANK DEN HERDER Wegens subsidiestop stichting industrieel ontweipen DEN HAAG (ANP) - De Raad voor de Kunst heeft scherpe kritiek op het besluit van minister D Ancona van cultuur om de subsidie aan de Stichting Industrieel Ontwerpen Nederland (ioN) na dit jaar te stop pen. De ioN heeft inmiddels haar faillissement aangevraagd. De Raad voor de Kunst zegt dat er een gat onstaat nu de ioN verdwijnt. „Voor de continuering van de taken die ioN vervult - de promotie en kwaliteitsverbetering van het in dustrieel ontwerpen - is geen alternatief aanwezig. De Raad verwacht dat het besluit een negatief effe# zal hebben op de ontwikkeling van de vormgeving in Nederland, zo staat er in de brief aan D' Ancona. De vrees is extra groot omdat er ook nog steeds geen beleidsnota Vormgeving is uitge bracht. Daarin zou een Instituut voor de Vormgeving worden voor gesteld. De minister stopte de subsidie als gevolg van de slechte financiële gang van zaken bij ioN. Op zich is dat niet aanvechtbaar, aldus de Raad voor de Kunst, maar D' Anco na had wel eens meer zorgvuldig heid kunnen betrachten. Als de Raad van te voren was geraad pleegd had er misschien een minder schadelijke oplossing gevonden kunnen worden. De Raad voor de Kunst hoopt dat de minister toch snel met plannen voor de vormgeving in Nederland komt. De Raad hoopt tevens dat het tijdschrift Industrieel Ontwerpen dat tot nog toe door de ioN werd ge subsidieerd, kan blijven bestaan. AMSTERDAM (GPD) - Het Holland Festival 1990 werd door 62.000 kunstliefheb bers bezocht en is als rede lijk geslaagd te beschouwen: voor het eerst wordt het kas boek met een positief saldo afgesloten. Aldus Ad 's Gra- vesande tijdens de laatste persbijeenkomst die hij in zijn hoedanigheid als direc teur vrijdag in Amsterdam leidde, 's Gravesande wordt per 1 januari 1991 opgevolgd door de componist Jan van Vlijmen. Voor een totaal van 120 uitvoerin- gen in grote en kleinere zalen in Amsterdam en Den Haag beteken de het bezoekersaantal een zaalbe zettingspercentage van zesenzeven tig procent. Deze cijfers wijken nau welijks af van die van het afgelopen jaar. 's Gravesande verklaarde desge vraagd dat de wereldkampioen schappen voetbal in Italië blijkbaar veel meer invloed hadden op de be zoekerstoeloop, dan aanvankelijk voor mogelijk werd gehouden, 's Gravesande: ,,Op de avonden dat Oranje op de buis verscheen, daalde de zaalbezetting verrassend. On danks de reeds aangekochte kaart jes." Het Holland festival sluit voor het eerst sinds jaren zijn kasboek af met een positief saldo van enkele hon derdduizenden guldens. „Daarvan wordt een reservefonds in het leven geroepen, waarover mijn opvolger desnoods kan beschikken", merkte LOS ANGELES (AP) - De Ameri kaanse auteur Irving Wallace, die talloze bestsellers heeft geschreven, is vrijdag op 74-jarige leeftijd over leden. Wallace geldt als een van de meest gelezen schrijvers van de we reld. Van de 33 boeken die op zijn naam staan werden in de hele we reld ruim 194 miljoen exemplaren verkocht. In 1953 verscheen zijn eerste boek, The Fabulous Originals, over de prototypen van romanfiguren als Sherlock Holmes en Dr. Jekyll en Mr. Hyde. The Sins of Philip Fle ming (1959) was 2ijn eerste roman, die weinig succes had. Tot zijn be kendste romans behoren The Chap man Report (1962), The Plot en The Pigeon Project. In de roman The Prize (1962) gaf hij een kijkje achter de schermen bij de toekenning van de Nobelprijzen. Het boek deed in Scandinavië veel stof opwaaien en werd daar geboycot. In al zijn ro mans spelen sex en avontuur een belangrijke rol. In de jaren vijftig schreef hij veel filmscenario's. Hij schreef onder meer de scenario's van The West Point Story, Desert Legion en Split Second. Wallace was er trots op dat hij als schrijver altijd onafhankelijk is ge bleven. „Mijn grote motivatie was onafhankelijk te zijn, te krijgen wat je wilt, te schrijven watje wilt en te werken waar je wilt," zei hij in een interview in 1984. Hij heeft naar zijn zeggen in zijn leven maar twee keer een baas gehad: Ronald Reagan, zijn superieur bij de legerafdeling die in de oorlog propagandafilms vervaardigde en Jack Warner, die hem als scenarist inhuurde bij War ner Brothers. Ook de echtgenote van Wallace en zijn kinderen hebben zich faam verworven als schrijver. 's Gravesande niet geheel zonder ironie op. Kassatrekkers van het Holland Festival waren de concertante uit voeringen van Mozarts opera's La Clemenza di Tito en Idomeneo on der leiding van de Engelse dirigent John Eliot Gardiner; een avond met Mauricio Kagel; de scenische lezing van Thomas Bernhards 'Einfach kompliziert' door Bernhard Minetti en Ballet Frankfurt dat een wereld première gaf van William Forsythes Slingerland II en III. Daar tegenover stond dat de uit voeringen door het Choreografisch Theater Bremen; toneelgroep der Kreis onder leiding van George Ta- bori; de extra operaproduktie in Carré met Schönbergs 'Erwartung' en Zemlinsky's 'Ein Florentinische Tragödie' in de ogen van de direktie en staf niet voldeden aan de gestel de verwachtingen. Met het Holland Festival 1991 in het vooruitzicht is nu reeds beslo ten om het landenthema zoals dat nu bestond te schrappen. In het licht van de precaire financiële om standigheden van het Holland Fes tival begin jaren tachtig vormden de bijdragen uit het potje 'interna tionale betrekkingen' van WVC een welkome aanvulling op het eigen budget. Een deel van de program mering werd dan ook op buiten landse culturen geënt. Soms zeer geslaagd, zoals de kennismakings concerten met onbekende Sovjet componisten in 1989. Maar soms ook minder geslaagd zoals de con certen met de nieuwe Duitse mu ziek dit jaar. HF-programma-advi- seur Elmer Schönberger beaamde dat de retorische vraag uit het pro grammaboek: 'Duitse muziek: bloedserieus, drammerig en zwaar wichtig?', met een kernachtig 'ja' kon worden beantwoord. Voor het komende Holland festi val ligt de verantwoordelijkheid in handen van Jan van Vlijmen, die op de persconferentie ontbrak. Zeker is in elk geval dat het festival vol gend jaar geopend wordt met een concertante uitvoering van Prokof- jevs opera Oorlog en Vrede in het Concertgebouw in Amsterdam. Daarnaast zal 'kunst uit Spanje' een belangrijk onderwerp zijn. DEN HAAG (ANP) - Het Rijksbouwmeesterschap heeft zaterdagavond in Den Haag de BNA-kubus ontvangen, de jaarlijkse onderscheiding van de Bond van Nederlandse Architecten (BNA). Rijksbouwmeester prof. ir. K. Rijboutt (foto), nog maar tien maanden in functienam de prijs in ont vangst uit handen van BN A-voorzitter ir. C. Knol. De gebeurtenis, die tevens de opening was van de dag van de architec tuur op zondag 1 juli, had plaats tussen de vier wanden die ooit de nieuwe Tweede Kamer moeten worden. Minister Alders van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening stond op de nominatie om de prijs uit te reiken, maar moest afzeggen vanwege een reis naar Japan. De bewi ndsman sprak echter via een levensgroot videoscherm. Hij zei dat architecten al bij hun opleiding een mentaliteit bijgebracht moeten krijgen die hen als vanzelf re kening laat houden met het milieu. Ir. Knol zei dat het Rijksbouwmeesterschap de kubus kreeg omdat de BNA waardering heeft „voor zijn belangrijke rol bij het waarborgen van de architectonische kwaliteit van de rijkshuisvesting". Hij pleitte in dit verband voor een stadsbouwmeesterschap „als instituut voor het politiek maatschappelijk bewustzijn bij gemeenten van hun verantwoordelijkheid voor de kwaliteit van hun gebouwen." Hij vertelde ook dat de internationale architecten-organisatie zich on langs in Montreal heeft uitgesproken voor rijksbouwmeesterschappen overal ter wereld, naar Nederlands voorbeeld. (foto and Saxofonist na lang ziekbed op 52-jarige leeftijd overleden HILVERSUM Uit de disco's, op naar de clubpodia. Dat stellige voor nemen gaat schuil achter de 'nieu we Selena', die na relatief lange af wezigheid weer meedingt om de gunst van het Europese poppu bliek. De Arnhemse zangeres kan als 'volwassener act' voorlopig re kenen op de enthousiaste steun van het producerskoppel Evert Abbing- Walter Samuel, eerder de anonieme krachtbron achter de internationale doorbraak van Lois Lane. „Als het even kan, maken zij straks ook deel uit van de begeleidi- gingsgroep, waarmee ik wil gaan toeren," blikt ze heel optimistisch alvast voorbij een warme ontvangst van haar nieuwe single 'Time After Time'. Selena veroverde ruim twee jaar geleden een aangenaam plekje in de wispelturige hitparadezon met een eigen variant op de vederlichte Eu ro-discosound. 'Shotgun', 'So Far Way' en 'Timebomb' heetten de drie danstroeven, die haar van Finland tot in Spanje en Griekenland een behoorlijke bekendheid oplever den. De onverwachte triomftocht van de gewezen kleding-verkoopster en -ontwerpster was min of meer zor geloos begonnen, maar met haar aanzien als artieste groeide ook de verantwoordelijkheid voor waardi ge opvolgers. Want twee dingen wa ren haar in korte tijd wel duidelijk geworden: de muziekwereld, voor haar geopend via een simpele kran- te-advertentie, was wel degelijk de hare en als er geknokt moest wor- dert voor het behoud van haar rede lijk gunstige positie, ging ze er volop tegenaan. Met haar voorlaatste single 'And My Heart Beats', een degelijke bal lad die vorige zomer door de VARA tot 'Parkeerschijf werd verheven, gaf Selena al aan dat ze rijp was voor een ferme koerscorrectie. Welke kant ze precies op wilde bleef echter nog lange tijd onduidelijk, deels omdat de samenwerking met haar eerste 'vertouwensmannen' Marco Roosink en Nico Verrips niet langer vruchtbaar bleek. Het vinden van een nieuw 'op maat schrijvend' produktieteam le verde vervolgens meer problemen op dan Selena, haar manager Pieter de Wit en haar platenbaas Michael Peterson hadden vermoed. „Er was wel heel veel aanbod, zeker ook uit het buitenland, maar telkens weer bleef de heilige overtuiging van mijn kant achterwege. En ik wilde toch per se met iets terugkomen, waar ik zelf helemaal in geloofde", aldus de bijna 25-jarige zangeres. Bij het duo Evert Abbing-Walter Samuel, dat na een speurtocht van acht maanden plotseling in beeld Wallace: bestsi Gedichten Nico Scheepmaker worden gebundeld AMSTERDAM (GPD) De cabare tier/tekstschrijver Ivo de Wijs werkt op dit moment aan de literaire nala tenschap van Nico Scheepmaker. De weduwe Anne Scheepmaker- Van de Heuvel en uitgeverij Bert Bakker hebben hem verzocht dat te doen. Het is de bedoeling dat in het voorjaar een boek met gedichten van Nico Scheepmaker wordt uit gebracht. Schrijver Tim Krabbé heeft de verzamelde columns van Scheepmaker, die eveneens in boekvorm zullen worden uitge bracht, voor zijn rekening geno- Bizar is volgens De Wijs dat voor al uit Scheepmakers laatste gedich ten een grote angst voor de dood spreekt. Met name in één gedicht kondigt Nico Scheepmaker min of meer zijn eigen (spoedige) dood aan. De eerste regel daarvan luidt: 'Je vader gaat nu heel snel dood'. Omdat Nico Scheepmaker wist dat hij erfelijk belast was met een slecht hart (zijn vad?r en grootvader overleden op vrij jonge leeftijd aan een fatale hartaanval) deed hij er veel aan om te trachten dit bij zich zelf te voorkomen. Van onze correspondent John Oomkes HAARLEM Een wat onzekere man, met een heel bijzonder gevoel voor humor en een diepgang die verder ging dan menigeen na het eerste gesprek veronderstelde. Ruud Brink, een van de beste tenor saxofonisten die de Nederlandse jazz heeft gekend, overleed in de nacht van vrijdag op zaterdag aan geelzucht in hef Spaarneziekenhuis in Haarlem. Hij werd 52 jaar. Brink was bijna dertig jaar lang een graag geziene gast in binnen- en buitenland, maar vooral ook in zijn geboortestad Haarlem waar hij de persoonlijke belichaming van het begrip 'jazz' was ook voor die leken die geen flauw benul van mu ziek bezitten. Brink ademde jazz, praatte jazz en leefde jazz. Composities voor milieuconcert AMSTERDAM (ANP) - De Vereni ging Milieudefensie en het muziek centrum De IJsbreker organiseren zaterdagavond in De IJsbreker een concert met nieuwe composities waarvoor vijf componisten zich lie ten inspireren door het bedreigde regenwoud. De componisten zijn Guus Jans sen, Chiel Meijering, Niko Raven- stein, Michel Waisvisz en Leo Sama- ma, aldus een bekendmaking van Milieudefensie. De muzikale mani festatie wordt ondersteund met di a's van Fred Hogervorst en geluiden van het regenwoud. Sprekers zullen met name ingaan op de rol die Japanse bedrijven spe len bij de vernietiging van het re genwoud, zo heeft de milieu-organi satie verder meegedeeld. Het hoogtepunt in zijn loopt Ruud Brink mis. Nadat hij vijf achtereenvolgende jaren was geno mineerd voor de belangrijkste jazz- prijs in ons land, zou hem over twee weken tijdens het North Sea Jazz Festival de Bird Award worden overhandigd. Achter de schermen ritselde organisator Paul Acket er al lustig op los om Brink in het zonne tje te zetten. Stan Getz Brinks grote Amerikaanse voorbeeld zou de handeling verrichten en sa men met Rudi optreden. Tot voor twee weken zag het er naar uit dat Ruud North Sea zou kunnen halen, door zeer oppassend te leven, veel rust te nemen en in Den Haag vlak bij het Congresge bouw een hotelkamer te nemen. Totdat de situatie verslechterde en het eerst intimi en later Ruud zelf duidelijk werd dat de coda van zijn rusteloze leven door een andere rietblazer was ingezet. Getz belde vorige week nog naar Ruud in het ziekenhuis met een hartelijk ge meende berisping die Ruud toch een riem onder het hart stak. Brink had veel met Stan Getz ge meen, misschien op zijn beschei denheid na. Ruuds mellow tone werd geroemd en voortdurend ver geleken met die van Getz en Zoot Sims. De Haarlemmer werkte tij dens zijn lange carrière met de Diamonds, Ted Powder, Rob Pronk, Cees Slinger, Boy Edgar, The Skymasters, Ray Kaart, Ray Charles, Greetje Kauffeld, Fred Leeflang en een keur van Franse en Amerikaanse musici. Als begelei der van zangeressen stond Brink op een zeer hoog niveau. Hij opereerde ook enige jaren als docent aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Zo'n vijf weken geleden heb ik Brink nog twee keer zien en horen optreden. In de Haarlemse Jazz Club zag een gloednieuw kwintet het levenslicht. Ruud had niet veel kracht, maar zijn toon was er niet minder om. Co-leader Fred Leef lang ontzag hem en zichzelf om het beste in zijn collega naar boven tè halen. Brink ademde door zijn mondstuk en blies met de gescha keerde kleuren van een natgere gend, herfstig bos. Lyrisch tot en met, en zeer geconcentreerd. Een week later stond hij op een jazzfesti valletje in Bloemendaal ziek, ver zwakt, maar niet in het minst ge knakt. Brink was zeer geliefd ook en vooral bij collega's. Zij bereidden hem een surprise-huldiging toen hij Abraham zag. „Now that you've ma de it to fifty, nu je de vijftig hebt ge haald, moet je er nog maar vijftig jaar bij zien te krijgen", liet de Ame rikaanse trompettist Chet Baker weten. Niet veel later stonden we bij Bakers laatste rustplaats, nog een ademtocht later is Brink er zelf niet meer. Er zijn er die bij het vertrek van deze musici juist hun levensstijl en hun levenslange gevecht met ge notsmiddelen aanvoeren het is veel aannemelijker te veronderstel len dat de enorme druk waarmee een intens muzikantenbestaan ge paard gaat, een uitlaatklep nodig heeft gehad. Ruud Brink twijfelde altijd aan zichzelf, nooit aan anderen die ook twijfels kenden. „Doe ik 't wel goed?", was zijn loodzware motto. Brink deed 't goed. Zangeres Selena. Als kelner Leopold de waardin Josepha eindelijk heeft gevon den, luidt haar nuchtere reactie: 'Maar Leopold, je bent vier maan den te vroeg!'. Dat is de clou van de door Toos Cozijn geschreven mini-operette, waarmee operette- vereniging De Troubadours haar jubileumvoorstellingen op 2 en 3 november van dit jaar aankon digt. Anders gezegd: met een con cert vierden de Oegstgeester Troubadours hun 15-jarig be staan. Tegelijkertijd kreeg het pu bliek na de pauze in de vorm van een vrolijke mini-operette alvast een voorproefje van de jubileum voorstelling Tm Weissen Rössl' van Ralph Benatzky. Genoemde Leopold en Josepha zijn namelijk de hoofdpersonen in deze beken de operette, die na vele verwikke lingen elkaar in de armen vallen. Bij een jubileum hoort echter het terugblikken, en dat werd dan ook in muzikale vorm gedaan. In de mini-operette waren op een handige manier hoogtepunten verwerkt uit de operettes, die De Troubadours tot nu toe hebben gespeeld. Belangrijkste onderdeel van deze uitvoering was het operette concert onder de deskundige lei ding van vaste dirigent/pianist Erik van Balen. Natuurlijk zong het ensemble de herkenningsme lodie van De Troubadours: 'Tau- send rote Rosen blühen'. Daar naast bracht men werk van Carl Zeiler (fragmenten uit 'Der Vo- gelhandler') en vooral van Emme rich Kalman - met name diens 'Grafin Mariza' en 'Die Csardas- fürstin' kwamen uitgebreid aan bod. Dat betekende vele pittige me lodieën, waarmee koor en solis ten (onder anderen Toos Cozijn, Jack van Dam en Dorien Fran ken) goed voor de dag kwamen. Zelfs bij dit concertante gedeelte bleef het theatrale aspect niet ge heel buiten beschouwing: zo wordt er af en toe een dansje ge maakt, van kostuums verwisseld en verschijnen er acht dames in gedistingeerde tenniskleding. Al met al een feestelijk concert van de vijftienjarige Troubadours, dat nu al naar de uitvoeringen in no vember nieuwsgierig maakt. WIJNAND ZEILSTRA kwam, voelde Selena zich meteen op haar gemak, waarna in Londen de basis werd gelegd voor de eerste zes co-produkties. Daarvan sprak 'Time After Time' haar het meeste aan en dat is dan ook als 'eerste single nieuwe stijl' uitgebracht. Zelf bestempelt ze haar huidige favoriet het liefst als 'een pure popsong, die aansluit bij het repertoire van Ma donna en Kim Wilde Was voorheen het kunnen volgen dan wel leiden van een bepaalde (disco-)trend al gauw bepalend voor het succes, thans weegt de kwaliteit aanmerkelijk zwaarder. Daarmee is natuurlijk ook de concurrentie met (onder meer) voornoemde gevestig de grootmachten directer gewor den, erkent Selena. „Vanuit Nederland heb ik daarbij natuurlijk een handicap, omdat de financiële middelen altijd veel be perkter zullen zijn. Zo is het nu een maal, niets aan te doen. Ik blijf er echter bij dat er voor een origineel geluid altijd ruimte zal zijn, ook al krijgt dat geen extra aandacht door middel van peperdure videoclips. Per slot van rekening is ook Madon na een keer vanaf het nulpunt be gonnen en ben ik in feite al veel ver der. In een aantal landen heb ik ge lukkig al zoveel naam dat mijn pla ten meteen op de juiste plekken te recht zullen komen". Behalve op een solide muzikale onderbouw met behulp van derden durft Selena ook uit te gaan van een persoonlijke ontplooiing, die veel verder reikt dan het vertolken van een toegankelijk liedje. „Toen ik be gon deed ik natuurlijk ook alles zo goed als ik kon, alleen lang niet zo bewust als nu. Gaandeweg heb ik zoveel kennis van zaken gekregen dat ik veel meer denk te kunnen dan ik ooit voor mogelijk heb ge houden. Ik zie echt uit naar het mo ment dat ik met een goeie band op pad kan gaan, aan zo'n nieuwe stap ben ik gewoon toe", meent Selena, die ook 'heel voorzichtig' is begon nen met het omzetten van haar vele eigen ideeën voor songs in bruikba re teksten. Dat stille geëxperimenteer moet ten slotte leiden tot meer geloof waardigheid bij de buitenwacht (met name in Nederland) en wel licht meer inbreng bij haar produ cers, van wie ze nu nog dagelijks zegt te leren. Dat de huidige ploeg rond haar nog lang in stand zal blij ven, staat na de jongste studio-ses sies (in Zeezicht en Bullet Sound, met als doel haar tweede album) voor haar ook wel vast. „Er wordt al op de langere termijn gedacht, zo klikt het. Zijn de resul taten nu dan misschien nog niet al tijd om te gillen, dan is er zeker het perspectief dat het daar snel van komt. Onder leiding van Evert en Walter voel ik me als zangeres per sessie groeien. Zij daarentegen lij ken wel bevrijd door het feit dat ze niet meer, zoals bij Lois Lane, reke ning hoeven te houden met zoveel meningen en zich volledig op mij kunnen concentreren". Lois Lane speciale gast van Prince HILVERSUM (GPD) - Lois Lane toert vanaf half juli drie weken lang met Prince door Eu ropa. De Amsterdamse formatie rond de zusjes Suzanne en Mo nique Klemann zal minstens tien keer het voorprogramma van His Royal Badness verzor gen, om te beginnen op 15 juli in het Zwitserse Bazel. Manager Gerrie van der Zwaard sluit niet uit dat Lois Lane de Amerikaanse popster nog langer op diens 'Nude Tour' zal vergezellen. „Als de combi natie goed bevalt, dan wordt de mogelijkheid van een verlen ging met drie weken waar schijnlijk benut", meldt de zaakwaarnemer van Lois Lane, dat zelf ter voorbereiding op de unieke buitenkans nog even snel vakantie is gaan vieren. De verrassende invitatie, met een voorlopige looptijd tot 4 au gustus (halteplaats Werchter), is voor Lois Lane juist na de lance ring van het tweede album 'For tune Fairytales' een geschenk uit de hemel, meent Van der Zwaard. „Voor de promotie van de band in het buitenland is dit hèt moment en is deze situatie ideaal. Waar je anders zelf de landen moet afreizen en eerst de media moet proberen te interes seren, kom je op plekken waar alles voor je geregeld is. Niet al leen zit de pers voor je klaar, je staat ook nog eens in stadions voor 30 tot 40 duizend man pu bliek te spelen. Dat neemt niet weg dat het echte rendement van al deze aandacht pas een paar maanden later zichtbaar zal worden. Te vroeg juichen blijft dus gevaarlijk". 4

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21