Post laakt houding van peloton Goddet gaat nu tennis ontdekken Theunisse: schlemiel of bedrieger? Maassen moet ondanks ritzege even slikken TOUR'90 Johan Capiot Fignon slaat fotograaf Ontsnapping 'groep Maassen' heeft grote gevolgen MAANDAG 2 JULI 1990 PAGINA 17 verslaggever Dick Heuvelman FUTUROSCOPE - Alles is vergan kelijk, dus ook de aanwezigheid van Jacques Goddet in de Tour de Fran ce. De ex-directeur, die in 1929 in La Grande Bouclé debuteerde, vindt het op 85-jarige leeftijd hoog tijd om de maand juli eens anders in te vul len. Iets wat hij slechts éen keertje eerder heeft gedaan in die tijdspan ne van 61 jaar. Dat was in 1932, toen hij voor zijn krant de Olympische Spelen van Los Angeles moest ver slaan. Goddet kon daardoor slechts een deel van de ronde doen. Een Tour zonder Goddet, dat is na zes decennia nauwelijks nog voor stelbaar. Vandaar zijn opvallende absentie in het bij Poitiers gesitu eerde amusementsdorp Futurosco- pe, dat, alle fantastische science fic- tion-attracties ten spijt, toch een wat deprimerende indruk maakt. De gebouwen zijn staaltjes van hy permoderne architectuur en de fon teinen bruisend, de speeltuin voor de kinderen kleurrijk, maar verder is het een grote dorre steppe-achti- ge vlakte. Een boom of frisgroene struik is er amper te bekennen. Als dit de 'futur' (toekomst) is die ons te wachten staat... Jacques Goddet zal dat als hoog bejaarde niet meer meemaken. Of schoon hij nog altijd een benijdens waardige vitaliteit uitstraalt, is de voormalige God van Frankrijk (voor een maand) toch ook maar een doodgewone sterveling. Voorlopig is Goddet echter nog niet aan het eind van zijn Latijn, zo blijkt uit een interview met l'Equipe, de sport krant die sinds jaar en dag de Tour organiseert. De Franse wielerlegen de, die in de Tour altijd iets koddigs had in zijn kaki-overhemd met lan ge of korte tropenbroek, zit nog vol ondernemingslust. Afkicken van zijn levenswerk, overgenomen van de stichter van het vermaarde wie- Iermonument, Henry Desgrange, doet hij niet thuis in een luie stoel voor de buis, maar in Londen. Wimbledon Goddet zit deze week met de neus*" bovenop een andere sportklassie- ker, Wimbledon. „Als sportjourna list heb ik alle grote sportevene menten meegemaakt, behalve Wim bledon. Die wil ik ook wel eens op mijn palmares. Lijkt me een prach tige ervaring. Ik zal daar nieuwe sensaties gaan zien; in een heel oud, maar voor mij nieuw decor". Het tennis staat als sport hoog aange schreven bij de Franse wielerlegen de. Goddet: „Het mooie van tennis vind ik dat je altijd kunt hopen tij dens een wedstrijd. Ook al sta je met 0-6, 0-6, 0-5 en 0-40 achter. Dat maak je in geen enkele andere sport mee. De telling van het spel heeft een prachtig dramatische composi tie". Eenmaal terug uit Londen zal Goddet de Tour weer gaan volgen. Van afstand, als een normale lief hebber. „Natuurlijk laat het je niet onberoerd als je na 54 Tours af haakt. Maar ik, houd er nog altijd van nieuwe dingen te doen, zoals nu Wimbledon bezoeken. Ik ga nu een heel andere maand juli leren ken nen. Ik ben een van de weinige mensen op deze aarde die niet weet dat juli bestaat. Nu zal deze maand als een normaal mens gaan beleven en dat is toch iets om je op te ver heugen. Als ik terugkom van Wim bledon, ga ik de Tour opnieuw ont dekken. Als lezer en tv-kijker, als een supporter die kampioenen ado reert. Dat zal men heel wat gemak kelijker afgaan dan in de eerste volgauto. De laatste twee jaar heb ik trouwens al afgebouwd. Ik zat nog wel in koers, maar-niet meer dan als een van de velen". Spektakel Als doorsnee-volger is het Goddet duidelijk geworden dat zijn collega sportjournalisten vandaag-de-dag nauwelijks nog iets van het spekta kel kunnen zien. Met eigen ogen dan. Die romantiek is voltooid ver leden tijd. Lyrische beschrijvingen van het koersverloop zijn daardoor eigenlijk ook niet meer mogelijk. Goddet, zelf een begeesterd schrij ver, beseft dat: „Je kunt hoogstens een keer een stuk van het parcours afsnijden om de renners langs te zien flitsen en verder kun je hier en daar in de bergen een glimp opvan gen. Daarom pleit ik ervoor dat de journalisten in deze moderne tijd via een gesloten tv-circuit de koers zouden moeten kunnen volgen". Ook doet hij zijn opvolgers, het duo Leblanc en Carenso, het idee aan de hand om de Ronde van Frankrijk eens per vier jaar voor landenploegen te houden, net als vroeger. Goddet: „Ik denk in het zelfde jaar als de Olympische Spe len worden gehouden. Kijk naar de formules van het wereldkampioen schap voetbal en de Olympische Spelen. Die worden ook op basis van landenploegen georganiseerd. De wielersport zou zich daar best FUTUROSCOPE - Peter Post begrijpt er niets meer van. De ploegleider van Panasonic wond zich gister morgen, toen de Tour de France in de omgeving van Poitiers de eerste etappe af werkte, mateloos op over de apathie die in het peloton heerste nadat vier renners als vroege vogels op de vlucht waren geslagen. De eerste de beste ontsnapping, die reeds bij kilometerpaal 6 tot stand kwam, kan volgens Post wel eens verstrekkende gevolgen hebben. Hij denkt dat vooral de Canadees Ste ve Bauer, die het geel over nam van proloogwinnaar Marie, en de Fransman Pen- sec, wel eens langer op flu weel kunnen zitten dat me nigeen lief is. Bauer en Pensee pakten, met be hulp van de Nederlandse ritwin naar Frans Maassen en de Italiaan Chiapucci, dik tien minuten op de 'grote jongens'. Niemand die zich aan deze ontsnapping stoorde. „Dat is toch niet normaal", blikte Post in een tirade vol vol ongeloof terug. „Het leek wel de Ronde van Mid den-Zeeland. Daar zie je zoiets ook altijd. Een groep met zulke kwaaie jongens laat je toch niet zo maar wegrijden. Daar ga je dan toch wat tegen doen. Tien kilometer voor het einde reden ze in het peloton nog 35 per uur. Normaal is dat zo tussen de 50 en 60. Niemand wenste initiatie- Frans Maassen. (foto anp) eens aan mogen spiegelen. Ik denk dat een Tour met landenploegen heel interessant kan zijn". FUTUROSCOPE (GPD) - Vreugde en teleurstelling liggen in de sport dicht bij elkaar. Frans Maassen er voer dat gisteren op de tweede Tourdag. Voelde de Limburger zich in de voormiddag de koning te rijk nadat hij afgetekend de eerste rit in lijn voor zijn rekening had geno men, later op de dag was hij een illu sie armer. In de ploegentijdrit glipte de gele trui hem door de vingers en dat was toch even slikken. Slechts twee luttele seconden scheidden Maassen en klassement sleider Bauer voor de start van de collectieve proeve van bekwaam heid tegen het uurwerk. Die marge bood Maassen in theorie een mooi uitzicht op het meest begeerde tri cot in de Tour. Maassen, direct na afloop van zijn triomf in Futurosco- pe, waar hij zijn medevluchters Pensee, Chiapucci en Bauer er af had gesprint: „Ik hoop maar dat de jongens (van Buckler - red.) besef fen dat ik in het geel kan komen en dat ik zelf snel herstel. Dan moeten er toch mogelijkheden zijn". Ploeg leider Raas, al lang blij met de rit- winst na de tegenvallende proloog van Jelle Nijdam, keek met enige scepsis in het koffiedik. „Onder schat die ploeg van Bauer niet, die hebben vorig jaar in Luxemburg ook bewezen dat ze dit werk goed aankunnen". Een blik in de statistiek gaf de be vestiging. De renners van Raas re den toen als nummer drie slechts zes tellen sneller dan het Ameri kaanse vrijbuitersteam van 7 Ele ven. Gisteren, op de wegen rond Poitiers, waren de rollen omge draaid. Maassen en zijn makkers raakten, ondanks de schijnbaar voordelige weersomstandigheden (er woei een krachtige wind), acht seconden in de min ten opzichte van Bauer c.s. Ontgoocheld nam Maassen een eindje voorbij de streep kennis van de harde feiten. „Als je zoiets als dit ervaart, mag je toch wel even teleur gesteld zijn. Dit was voor mij de be langrijkste dag in mijn carrière tot dusver. De gele trui, dat is voor mij een jongensdroom. En dan doet het pijn als je het met zo'n klein verschil niet redt". Verwijten aan zijn ploegmakkers had Maassen niet. „Integendeel zelfs, ik moet ze een compliment maken. Ze hebben fantastisch gere den, er zat gewoon niet meer in. En als de ander beter rijdt, houdt het gewoon op". Met tien seconden ach terstand op de Canadees mag Maas sen, die tijdens de ploegentijdrit de naweeën ondervond van zijn in spanningen in de ochtenduren en flink op zijn tanden moest bijten om in het spoor van zijn co-equipers te blijven, evenwel nog altijd hopen op het 'maillot jaune'. Er zijn de ko mende dagen volop bonificatiese conden te verdienen onderweg in tussensprintjes. De vorige week door ploeggenoot Winnen onttroonde landskampioen weet daarin van wanten, getuige de rode trui die hij twee jaar geleden mee naar huis nam. Niettemin is Maassen somber gestemd over deze mogelijkheid. „Het pakken van die bonificatieseconden zal heel moei lijk worden, want ik denk dat daar veel liefhebbers voor zijn". Als pleister op de wonde mag Maassen vandaag in het groen naar Nantes koersen. Maar daar is men in het kamp van Buckler niet echt blij mee. Die trui wordt namelijk ge sponsord door de concurrentie: Panasonic. sloeg. Samen met 30 anderen pakte 'Walko' 18 minuten op vedetten van weleer als Gaul, Bahamontes, en Geminiani. Hetzelfde verhaal gaat op voor Roger Pingeon in 1967. Hij pakte toen tussen Roubaix en Jam bes (vijfde etappe) in zijn eentje zes minuten ;n de gele trui, die hij tot aan Parijs behield. Waarom, denkt Post hardop, zou zo'n coup nu geen kans van slagen hebben. „Ik vind dat de klasse mentsrenners een groot risico heb ben genomen. Dit kan best eens een heel verrassende Tour worden. Kijk maar naar het profiel, hoeveel echte bergritten heb je dit keer. Twee in de Alpen en anderhalf in de Pyre neeën, daarmee houdt het wel op. En zo groot zijn de verschillen te genwoordig niet meer in het eind klassement. Ik geloof dat Millar vo rig jaar als nummer tien zo'n twaalf minuten (18 - red.) heeft verloren op LeMond. Dus zo gemakkelijk zal het niet zijn om die tijd weer goed te maken, ook al omdat die Bauer een behoorlijke tijdrit kan rijden". Zelf wil Bauer nog niet zo ver voor uit denken. Althans niet met woor den. Als Canadees is hij echter met die typische Noordamerikaanse winnaarsmentaliteit gezegend, dus zal hij zich niet zonder slag of stoot uit het geel laten rijden. Bauer: „Voorlopig denk ik dat er mogelijk heden zijn om de trui tot de Alpen te houden. Dat zal nog moeite genoeg kosten. Weliswaar heb ik maar drie concurrenten in de gaten te houden, maar ik denk dat ik nogal wat last zal krijgen van Maassen. Hij kan een beetje sprinten en daarom zie ik hem wel proberen toe te slaan in de bonificatiesprints. Ik ben dan ook niet van plan tot het uiterste te gaan voor het behoud van het geel". Dat een goed begin het halve werk is, bewees Bauer twee jaar ge leden. Op exact dezelfde wijze, ook in een ochtendritje voorafgaand aan een ploegentijdrit, sloeg hij toen toe in het nabij Nantes gelegen Mache- Dat was even een dramatisch mo ment. Heb je de twee snelste sprin ters van het peloton in je ploeg en word je zo geklopt als in die och- tendrit van gisteren. De stemming was eventjes goed fout. Maar gis termiddag kon iedereen weer la chen na de winst in de ploegen tijdrit. Zo'n wedstrijd kun je al leen maar winnen als iedereen goed is, als niemand behoeft te verzaken. Bij ons was iedereen goed tot het einde aan toe. We re den vanaf de eerste tijdscontrole de snelste tijd. Dat geeft vertrou wen voor de komende dagen. Wat mezelf betreft was het don derdag even paniek. Ik kwam met een licht griepaanvalletje in Frankrijk aan. Ongelooflijk, nog geen dag ziek dit jaar en dan zo kort voor de start van de Tour snipverkouden. Daarom ging die proloog in het begin niet goed ter wijl ik de dagen ervoor toch als een speer reed. Achteraf viel het nog mee, ik verspeelde maar een paar seconden op de specialisten die ook voor het klassement mee kunnen gaan tellen. Lemond is de man die we in de gaten moeten houden. Het ver baasde me niet dat hij zo hard ging in die proloog. Ik had in Ita lië al wat van hem gezien. Met zijn maat Pensee zo goed voorin zit hij nu ook in een goede uitgangsposi tie. Lemond hoeft niet aan te val len, de anderen wel. Deze Tour lijkt me geknipt voor Lemond, niet al te zwaar en veel tijdritten. Ik denk dat ik vooral op hem moet gaan letten. In deze eerste dagen zijn velen toch wel nerveus. Ik heb zondag ochtend constant voorin gereden. Ik wilde geen enkel risico lopen om in een tweede groep terecht te komen. Zoiets overkomt je voor je het weet, want velen zitten toch al een beetje met hun hoofd bij de ploegentijdrit. Er is zo maar een groep weg. Dat gebeurde achteraf ook wel maar de schade voor het klassement viel mee. In Bauer zie ik niet zo'n gevaar, mogelijk wel in Pensee. Nulens zat wel even voorop om met Barteau het gat dicht te rijden maar verder kwam niemand helpen. Moeten wij het dan alleen doen omdat we de snel ste sprinters hebben Ik heb deze Tour, nu Theunisse er niet bij is, een ander slapie in Van Poppel. 'n Goeie snuiter, ik vermaak me best met hem. We kletsen wat af en je kan vreselijk met hem lachen, 't Is wel niet zo'n autoliefhebber als Theunisse maar daar kom ik wel overheen. We zijn trouwens de enige Neder landers in de ploeg dus is het lo gisch dat we bij elkaar zitten. In de koers zelf is het de komen de dagen vooral opletten gebla zen. Allemaal rotritten. Normaal zijn er wel eens etappes datje wat kunt kletsen onderweg. Nieuwtjes uitwisselen en een beetje dollen. Dat is er nog niet van gekomen en zal voorlopig nog wel even duren ook. Iedereen is nerveus en wil voorin rijden. LE MONT SAINT M'CHEL vwSPontorsoryj^ ^PCombourg Pda-k ,167 km I LE^TOUR I HS.Skm O Saint PéfanX 4e etappe 3 juli 203 km O La Gacilly 75.5km P RedonC^o.5km RozayC^ikm i Fay de Bretagne Om km NANTES O I FUTUROSCOPE (GPD) Laurent Fignon was weer bezig, zaterdag na de proloog van de Tour. In de chaos direct na zijn finish, werd hij op zij gedrukt door horden toeschouwers, fotografen en cameramensen. Hij raakte er zo door geirriteerd, dat hij wild met zijn helm om zich heen begon te slaan. Daarbij werd de apparatuur van de Nederlandse foto graaf Piet van der Klooster beschadigd. De Si-fotograaf: „Ik had er niets mee te maken, ik was rustig bezig m'n werk te doen. Maar het was een zootje, en hij zocht mij uit. M'n flit ser is vernield. Een schadepost van duizend gulden." Van der Klooster heeft een klacht ingediend bij de Tourdirectie en de sponsor van Fig- Aan het eind van de vorige Tour schopte Fignon een Frans tv-station in het kruis. Die zaak is nog voor het gerecht ge weest, maar door de cameraman verloren. De rechter vond, dat de me dia wat meer 'afstand' moesten betrachten bij publieke vedetten. De Post-terin, geleid door Steven Rooks, op weg naar de winst in de ploegentijdrit. ven te nemen. Ze wachtten allemaal op anderen, druk als ze hadden met met rekenen en die ploegentijdrit in hun achterhoofd. Dan vraag je om moeilijkheden. De eerste twee we ken zie ik ze die tien minuten niet meer inhalen en misschien zien we Bauer of Pensee wel in het geel Pa rijs halen. Als ze er een beetje door heen komen, acht ik dat niet uitge sloten". Het zou niet de eerste keer zijn dat een outsider op deze manier toe slaat. Van de Franse regionaal Walkowiak had ook niemand een hoge pet op toen hij in 1956 tussen Lorient en Angers (7de etappe) e^n - naar later bleek - beslissende slag FUTUROSCOPE - De vraag stellen is dikwijls simpeler dan ze beantwoorden. Dat geldt voor de sport, voor de rechtspraak, voor de medische wereld. En zeker waar die drie terreinen samenko men, in eikaars verlengde liggen. Wat is waarheid in de zaak- Theunisse? Wat is er nu precies gebeurd bij de Tourcontrole in Morzine 1988? Waarom was hij positief in de Waalse Pijl van dit jaau? Hoe kon het zover komen, dat zijn hormoonspiegel op 13 ju ni j.l. in de Wielerweek van de Ei- bar andermaal een te hoge ver houding testosteron epitestos- teron aangaf? Het drieluik-Theunisse is voor de direct betrokkenen al nauwe lijks meer te volgen, laat staan voor de gewone sterveling. Feit is, dat er door allerlei in stanties op z'n zachtst gezegd nogal onhandig is omgesprongen met de reglementen. Die, waar zulke ingrijpende maatregelen worden genomen, straffen wor den uitgesproken, toch alleszins waterdicht hadden moeten wer ken. De Franse bond bleef 21 maanden lang in gebreke, en nu vaart ook de Spaanse bond weer een verkeerde koers. Positief nog voordat de contra-expertise is aangevraagd! Feit is ook, dat er zo langzamer hand vele vraagtekens dienen te worden gezet bij de 'schaal van Donike', zijnde de 'wet' op grond waarvan iemand positief wordt verklaard wegens het gebruik van anabole steroiden. Er blijkt nogal wat twijfel te rijzen, nu uit slagen en uitspraken zo onverbid delijk zijn. Kernvraag: is de wijs heid van Donike wel de enige wijsheid? Het onbevredigende in dit alles wordt vooral in de hand gewerkt door de schijnopenheid, die in een continuing- story als deze wordt betracht. Bij PDM zou des tijds de onderste steen bovenko men, maar het na maanden in be perkte kring vrijgegeven dossier bleef vaag. Of Theunisse nu een gebruiker was of niet, stond er niet in. Panasonic heeft na de Waalse Pijl-overtreding qué uitgegeven, meer schuld werd bekend. Welis waar in de 'zou'-vorm, hem waren na een verkoudheid middelen toegediend, die een 'positief ef fect zouden hebben kunnen ver oorzaken. Maar ook: degene die de fout had begaan moest in eigen kringen worden gezocht, stond te lezen. Die WP-bekentenis werd afge lopen weekeinde min of meer in getrokken, nu de urine van Theu nisse voor een derde maal 'rood' bleek uit te slaan. Er was nooit toegegeven, dat er voor de Waalse Pijl fouten waren gemaakt, zegt Peter Post nu in het communi qué, dat ditmaal is opgesteld door een advocaat. Het WP-communi- qué was nog door Post zelf, in sa menwerking met administrateur- /manager Bonthuis geredigeerd. Je zou daar allerlei conclusies aan kunnen verbinden, maar het is beter je aan de feiten te houden. Theunisse is tussen de WP-affaire en de Eibar medisch volledig 'ge screend', hij kon in die tijd 'onmo gelijk iets verkeerd hebben geno men', aldus Post. Die ook zegt, dat het middel dat is gebruikt voor de Waalse Pijl, 'als het al een positief effect zou hebben, nooit zo langdurig zou kunnen werken. Is er dan iets mis met het orga nisme van Gert-Jan Theunisse? Zoals dat ook bleek met de Fran se junior Cyril Sabatier? Die we kenlang, opgesloten, werd gecon troleerd, en nog steeds met een te hoge testosteronspiegel was op gescheept. Maar Theunisse is een flink aantal andere keren ook ge controleerd, en was dan weer niét positief. Reageert zijn lichaam soms averechts op een bepaalde stress? Is Theunisse een ordinaire pak ker, zoals hij al maandelang wordt afgeschilderd in de Franse, Zwitserse en Italiaanse pers? Is hij het slachtoffer van een falende medische kolonne? Of is hij een bijzonder mens, voor wiens con- situtie in de harde, en zwaar gere glementeerde wielersport eigen lijk geen plaats is? Post heeft een diepgaand on derzoek aangekondigd. Ook hij én zijn sponsors willen eindelqk wel eens weten of hij een bedrie ger of een schlemiel heeft aange kocht voor dat miljoen. Maar ei genlijk zou ook de UCI mee op de wagen moeten springen. Een week geleden zei de voor zitter van de KNWU-profsectie, Theo Mangnus, dat het imago van het Nederlandse wielrennen in het buitenland een flinke deuk had opgelopen. Die buts is dit weekeind verre van verdwenen. Sterker: de geloofwaardigheid van de hele discipline is nog meer op de tocht komen te staan. Maar of Theunisse daarvan de schuld moet krijgen of de controle op anabolen op z'n minst feilbaar is, dat wordt hoe langer hoe ondoor zichtiger. PETER OUWERKERK coul. Weliswaar werd hij nog dezelf de dag als leider onttroond door de inmiddels gestopte Teun van Vliet, maar Bauer bleef nadien geducht meetellen, haalde het geel nog voor een paar dagen terug en bereikte als 'overall'-nummer vier de Champs Elysees, met slechts twaalf minuten achterstand op winnaar Delgado. Krijgt Bauer nu opnieuw de geest, dan krijgen de heren Fignon, Del gado en LeMond nog een zware kluif aan de no nonsense-coureur, die vechtlust hoog in het vaandel heeft staan. Interessant is ook hoe Pensee zich de komende week ont wikkelt. Er zijn theorieën in omloop die zeggen dat de Fransman met zijn punkkapsel zijn kopman Le- Mond een uitstekende dienst heeft bewezen. LeMond zou nu op zijn ge mak in de wachtkamer zitten, heet het. Echter, wat als Pensee als 26-ja- rige zijn belofte als ronderenner eens gaat inlossen en de chauvinis tische Franse pers hem gaat uitspe len tegen de Amerikaan? In 1988 gaf de Breton blijk van zijn mogelijkhe den in de Tour met een zevende plaats, op krap 17 minuten van Del gado. Daarna verdween hij in de lappenmand vanwege een ongeluk tijdens een huiselijk karwei. De ploegentijdrit bracht nauwe lijks wijzigingen van belang in het klassement. Alleen Delgado kwam er relatief slecht vanaf. Voor Rooks daarentegen waren er positieve ont wikkelingen. Hij kwam dankzij zijn ploegmakkers, van wie Ludwig en Ekimov als excellente gangmakers opwierpen, met de beste tijd uit de bus. Waarmee de ploeg-Post na een onderbreking van een jaar haar ou de specialiteit bevestigde. Een aar dige revanche voor het in gebreke blijven van 's morgens, vond Post. „Ja natuurlijk, mijn jongens zijn net zo schuldig als al die anderen die weigerden achter die groep van Bauer aan te gaan. Dat heb ik ze ook gezegd". DICK HEUVELMAN Dlijlt Dij I V1V1 FUTURUSCOPE (ANP) - Johan Capiot blijft nog twee jaar bij TVM. De Belg heeft een nieuw contract voor twee jaar bij de Nederlandse ploeg getekend. De winnaar van de Omloop Het Volk wordt kopman voor de klas siekers. In het najaar zal hij al als be schermde renner starten. Dat bete kent dat Anderson niet meer de eer ste man voor de belangrijke een daagse ritten is. Over de toekomst van Anderson met/of zonder TVM wordt na de Tour verder gepraat. Volgens direc teur Ad Bos bestaat bij de ploeglei ding de intentie de Australiër te be houden. „Vlak voor de Tour heeft op initiatief van Phil een gesprek met de ploeg plaatsgevonden. Hij heeft onder meer zijn fouten van het vooijaar toegegeven en ook de blunders in de Ronde van Luxem burg. Alles is uitgepraat", zei Bos. TVM lonkt nog steeds naar Dimi- tri Konisjev. De Nederlandse ploeg heeft mondeling al een overeen komst met de vice-wereldkam- pioen. Sponsor Alfa Lum van de Sovjetrus wil aan het einde van het seizoen ophouden. Ploegleider Franchini is naarstig op zoek naar awe. Hij heeft ook al aange klopt bij TVM of deze een aantal renners naast Konisjev onderdak wil bieden. Op dat verzoek gaat TVM niet in. Marino Lejarreta wil aan het ein de van zijn loopbaan 28 grote ron den hebben gereden. De 33-jarige Spanjaard is zaterdag aan zijn zesde Tour de France begonnen. Hij reed al tien keer de Vuelta d'Espagna en zes keer de Giro d'Italia. Drie jaar nam hij in een seizoen aan alle drie de ronden deel. Dit kuntsstuKje wil hij in de komende drie jaar nog twee keer herhalen. „Ik ben van plan over driejaar mijn carri'ere te beëin digen. In die tijd zou ik nog twee keer de 'triple' willen rijden", zei hij bij de start van de Tour in Futuro- scope. Voor het eerst sinds 1929 is de Tour de France zaterdag in Futuruscope op weg gegaan zonder een van zijn markantste figuren. Oud-directeur Jacques Goddet heeft voorgoed de Ronde van Frankrijk de rug toegekeerd. Vorig jaar had de grijze eminentie zijn af scheid al aangekondigd. De kwieke 85-jarige hield woord en woont de zer dagen voor het eerst in zijn leven het tennistoernooi van Wimbledon bij. Nog een primeur in de Ronde van Frankrijk: voor het eerst volgt een journalist uit de Sovjetunie de karavaan. Het is Alexander Vladi- chine van Sovjetski Sport.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17