Zeelenberg bezwijkt niet voor geld SPOORPTTV Spaan zet titelaspiraties na Assen op sterk water Badmintonbestuur naar huis gestuurd Rond TT bijna zestig motoren gestolen Puzar in mmeurstenrniing 'Grootste talent van Europa' imponeert in 250ce-ldasse ASSEN (GPD) - Hans Spaan heeft zijn WK-titelaspiraties op sterk water gezet. De Castricummer mikt dit seizoen nog slechts op incidentele successen (lees: Grand-Prixzeges). Spaan, bij het begin van dit racejaar de topfavoriet in de 125 cc, viel in de zestigste editie van de Dutch Tourist Trophy met mechanische pech uit. Een kapotte uitlaat werd hem noodlottig. De Noordhollander zag de Itali aan Doriano Romboni de lichtste klasse van de TT winnen en zijn achterstand in de WK-tussenstand op de Westduitser Stefan Prein (zesde in Assen) groeien tot 36 punten. Volgens Spaan een onover brugbare marge. „Dit seizoen", aldus de kleine cou reur, vorig jaar nog winnaar op de Drentse hei, „is op een zware teleur stelling uitgedraaid. Het wereld kampioenschap kan ik nu wel ver geten en dat is wel even slikken. Dan moet het volgend jaar maar ge beuren, het is niet anders". De tijd begint voor Spaan evenwel te drin gen. Met zijn 31 jaar behoort hij in middels tot de race-veteranen. Het seizoen begon rooskleurig voor Spaan, vorig jaar tweede in de WK-eindstand achter de Spanjaard Alex Crivillé. Hij won de eerste Grand Prix van dit racejaar, die van Japan, met overmacht en er leek geen vuiltje aan de lucht. Maar daar na ging het bergafwaarts met de ne genvoudige nationale kampioen. Tijdens de trainingen van de Grote Prijs van Spanje op het circuit van Jerez kwam hij hard ten val. Hij liep daarbij pijnlijke blessures op aan hand en voet en keerde onmiddel lijk naar Nederland terug. Bij de GP van Italië was hij weer van de partij. ASSEN '90 Spaan werd daarin vierde, net als in de GP van West-Duitsland. In Oos tenrijk en Joegoslavië kwam hij vervolgens teleurstellend niet ver der dan de twaalfde plaats. Pechduivel Zaterdag had Spaan, tot enthou siasme van het merendeel van de 145.000 toeschouwers (een recor daantal), lange tijd uitzicht op de tweede plaats achter de superieure Romboni. Maar in de vijftiende ron de sloeg het pechduiveltje toe bij de Nederlandse WK-favoriet. „Het had geen zin om door te gaan. Ik kwam niet meer vooruit en was een rij dend obstakel geworden, veel te ge vaarlijk. Het zit niet mee dit seizoen, jammer. Als ik geen problemen met die uitlaat had gehad was ik gega randeerd tweede geworden". In de derde ronde al merkte Spaan dat zijn motorfiets bepaald niet als een zonnetje liep. „Toen had ik al het idee dat er iets niet goed zat". Naar mate de race vorderde nam de ellende toe. „Het vermogen zakte. Op een gegeven moment kwam ik zelfs niet meer in de zesde versnelling. De kracht was er uit. Hij was niet meer vooruit te bran den. In de laatste trainingen vrij dagmiddag had ik ook al proble men. We hebben alles uit elkaar ge haald, maar niets kunnen vinden. Achteraf heeft het toen natuurlijk ook al aan die uitlaat gelegen. Maar zo'n haarscheurtje in een uitlaat kun je niet zien. Die dingen kunnen in deze sport nu eenmaal gebeuren, niks aan te doen". In de zijspanklasse konden Egbert Streuer en Geral de Haas niet ver der komen dan de derde plaats. Het duo moest de Frans/Engelse combi natie Alain Michel/Simon Birchall en de Zwitsers Rolf Biland/Kurt Waltisperg voor laten gaan. Streuer: „Ik heb mijn motorfiets waarschijn lijk iets te krap afgesteld. En ik denk bovendien dat Michel op dit moment de snelste machine heeft". De 500 cc werd een Amerikaans onderonsje tussen Kevin Schwantz, Wayne Rainey en Eddie Lawson. MAANDAG 2 JULI 1990 NIJKERK (ANP) - De algemene vergadering van de bad- mintonbond heeft zaterdag in Nijkerk de consequentie ge trokken uit de uitermate tegenvallende jaarcijfers en de be- stuursploeg van Riena de Beer naar huis gestuurd. De na uren van discussie ingediende motie van wantrouwen werd aanvaard met 35 stemmen voor, zeventien tegen bij vier onthoudingen. Hans Spaan verlaat gedesillusioneerd de pits. (foto ANP) Na een spannend gevecht bleef derlander Cees Doorakkers klas- Schwantz Rainey de baas. De Ne- seerde zich als dertiende. ASSEN (ANP) - Er zijn dit jaar bij de Asser TT bijna tweemaal zo veel motoren gestolen dan vorig jaar. Het gaat daarbij vooral om de nieuwste exemplaren met een waarde van 30.000 tot 40.000 gul den. De 58 motoren die dit jaar zijn ontvreemd vertegenwoordi gen een totale waarde van meer dan een miljoen gulden. De politie van Assen sluit niet uit dat het hier om een georgani seerde vorm van criminaliteit gaat. Opvallend noemt zij het ook dat tot nu toe van de gestolen mo toren er vrijwel geen enkele wordt opgespoord. De politie is overigens bijzon der tevreden met het verloop van de laatste TT. „Het is de rustigste die we ooit hebben meege maakt", aldus hoofdinspecteur M. ter Harmsel zondagmiddag. Zo zijn er vrijdag en zaterdag niet meer dan vijftien mensen aangehouden. Vorig jaar waren dat er nog 30. Niemand is ingeslo ten. 91 Mensen zijn bekeurd voor lichte overtredingen zoals het rij den zonder helm. Voor zwaardere overtredingen zoals het rijden onder invloed, stunten en sprinten zijn 85 pro cessen-verbaal uitgedeeld. In al die gevallen werd de motor in be slag genomen. De hoogste boete - 1900 gulden - was dit jaar voor een Belg die op zijn motor zonder uit laat spinnend wegreed, de maxi mum snelheid overtrad en vervol gens de blaasproef weigerde. Organisatie voelt zich opgelucht ASSEN (ANP) - De organisatoren van de TT van Assen voelen zich ge streeld en opgelucht. De rijders toonden zich uiterst content met de aanpassingen van het circuit. Het aantal valpartijen stokte zaterdag bij vijf, een te verwaarlozen cijfer. Zeker in een seizoen, dat tot Assen al meer dan 280 crashes telde. Van voorzitter tot perschef, ieder een glom van oor tot oor. De weg- racerij kende dit seizoen tal van in cidenten, waaraan ook de organisa toren schuld hadden. In Assen bleef het rustig. Tijdens de trainingsda- gen voor de TT behoefde de ambu lance niet een keer uit te rijden. Za terdag gingen vijf coureurs onder uit, zonder dat er iemand ernstig ge wond raakte. De Westduitser Bradl brak donderdag een enkel, De Itali aan Cadalora liep zaterdag een gek neusde hand en schouder op, toen hij binnen een ronde twee keer te gen de vlakte ging. „Assen is een perfekt circuit ge worden. Zeer veilig", zei Wayne Gardner zaterdag na zijn mislukte race in de 500cc-klasse. De voorma lige wereldkampien maakte op de Drentse baan zijn comeback na een valpartij op de Nürburgring. „De nieuwe asfalt-laag heeft de grip ver beterd. De verbreding maakt het een stuk gemakkelijker om te pas seren. Dat was in het verleden wel anders. Toen betekende een achter blijver onnodig oponthoud". Onmiddellijk nadat de getrouwen van De Beer de zaal hadden verla ten en Ed IJzerman, één van de le den van de „commissie van zes", ge ëmotioneerd zijn bondslidmaat schap had opgezegd, werd de verga dering heropend voor het stellen van n daad: de verkiezing (met 35 stemmen voor en acht tegen) van Jos Nouwt tot voorzitter. De Zoetermeerder had eerder ge fungeerd als woordvoerder van de commissie die het bestuur moest helpen orde op zaken te stellen, maar was allengs tot de conclusie gekomen, dat het beter was de hele zaak over te nemen. „Om in voetbal termen te spreken: we dachten hem te hebben aangesteld als onze mid denvoor. Maar nu komt hij tot mijn verbazing na de rust de kleedkamer uit in het shirtje van de tegenpartij", aldus een tegenstander. Tot 8 september regeert het 39-ja- rige hoofd van het bureau begro tingsbeheer van het Ministerie van Financiën als alleenheerser. Pas dan kan bij de buitengewone alge mene vergadering de verkiezing van de overige bestuursleden plaatsvinden. De beoogde kandida ten Jorina Kalk, Hans Topee en Harrie Oomen functioneren tot die tijd min of meer als persoonlijk ad viseur van Nouwt. Paleisrevolutie Riena de Beer en haar bestuursle den verdwenen op dezelfde manier als waarop zij kwamen: door een pa leisrevolutie. Zeven jaar geleden namen zij na het debacle rond het badmintoncentrum in Nieuwegein een nagenoeg failliete bond over. De aanvankelijke schuld van ander half miljoen gulden werd geleide lijk aan afbetaald, zodat De Beer vo rig jaar herfst triomfantelijk kon aankondigen, dat het niet lang meer zou duren eer de NBB weer over een positief vermogen zou beschik ken. Vanaf dat moment ging alles mis. Commissies hielden zich niet meer aan de begrotingsdiscipline en een financieel medewerker deed onge hinderd een greep in de kas. De ex terne accountant vermoedde wel iets, maar op diens signalen werd nauwelijks gereageerd. Kortom, de financiële warboel, die de commis sie van zes op het bondsbureau aan trof, was totaal. Uiteindelijk hield men het erop dat het begrote overschot van 238.000 gulden was verkeerd in een negatief saldo van 48 mille, waar door het negatief vermogen opliep tot 308.800 gulden. Die jaarcijfers werden goedgekeurd met de op merking dat de cijfers wel goed zijn, maar dat niemand weet wat ze ei genlijk betekenen. Men gaat er vanuit dat er voor 67.500 gulden is gefraudeerd, maar het kan even- Kas Achteraf is gebleken dat de betrok ken - inmiddels ontslagen - mede werker tien maanden eerder bij zijn vorige werkgever ook al een greep in de kas had gedaan. Daar ging het om vier ton. De zaak had uitgebreid in de krant gestaan, maar op het bondsbureau wist men van niets, zoals het bestuur op zijn beurt nau welijks wist wat er op het bondsbu reau gebeurde en afgevaardigden wisten al helemaal van niets. Zij im mers hadden de enig toezichthou dende instantie, de financiële com missie, naar huis gestuurd. zes, bestaande uit vier districtsvoorzitters en twee leden van het zittende bestuur, aan vankelijk ingesteld om het zittende bestuur te helpen, verging het als de tien kleine nikkertjes. De eerste die afviel, was de Brabander Jan Ver- kooyen. Toen hij zich de voorzit tershamer probeerde toe te eigenen, werd hij ervan beschuldigd een ei gen rapport van de bevindingen van tie commissie te hebben doorge speeld aan de pers. Jacques Vroegindewey, lid van het zittende bestuur, liet tijdens de vergadering weten niet door te wil len gaan, het andere bestuurslid Jan Redeker wilde eerst wel en later toch weer niet. Het vierde lid Ed IJzerman zegde zelfs zijn lidmaat schap van de bond op. Het vijfde lid Jorina Kalk maakt waarschijnlijk in september deel uit van het nieuwe bestuur en nummer zes Jos Nouwt is de nieuwe voorzit ter. Tot zover de commissie, waar van in het begin van de bijeenkomst de gehele vergadering vond dat de ze het bondsbestuur - in welke sa menstelling dan ook - zou moeten blijven assisteren. Stemming Het ere-lid Herman Valken deed nog een goed woordje voor het zit tende bestuur, maar kon het beeld van de stemming niet wijzigen. Na de aanval op Jan Verkooyen had den de meeste afgevaardigden hun standpunt al bepaald. Henk Huis man, die bij het begin van de verga dering al een motie van wantrou wen had ingediend namens 24 afge vaardigden, kreeg er nog elf bij. Ruim voldoende voor een meerder heid. Na een korte schorsing deelde Riena de Beer mee, dat haar bestuur en bloc en terstond aftrad. Ze sloot de vergadering. Ze was nog maar nauwelijks op de gang of de opposi tie had al een andere voorzitter ge kozen. Om een effciënte, klant vriendelijke organisatie op te bou wen. Het vorige bestuur is daar vol gens de motie van wantrouwen niet Het veld in de 250cc-klasse dicht bijeen. De Zwitser Cornu leidt de dans, gevolgd doort de latere winnaar Kocinski. Zeelenberg (14) ligt op de loer. ASSEN Wilco Zeelenberg behoort kennelijk tot een bijna uitgestorven categorie topsporters. De nummer drie in de kwartliterklasse bij de Asser TT beschouwt de hoogte van zijn bankreke ning niet als eerste prioriteit. De goede sfeer in zijn team, het Sharp/Samson-team, is volgens de nieuwste vader landse motorvedette ten minste zo belangrijk als vro lijk knisperende bankbiljet ten. „Ik ben niet van plan straks voor het grote geld te bezwijken", aldus Zeelen berg, onderuit gezakt in de camper van zijn sponsor, het gezicht op nonchalant. Er steeg goedkeurend gemom pel op nadat de coureur zijn belofte had uitgesproken. Daar moest op gedronken worden, vond een ieder. En de glazen werden nog maar weer eens volgeschonken. Maar hoeveel waarde moet aan Zee- lenbergs woorden worden toege kend? Want wat als hem straks daadwerkelijk een miljoenencon tract wordt voorgehouden? Blijft de 24-jarige Bleiswijker ook dan de goede sfeer in zijn team het belangd rijkste vinden? Of wordt de idealist van zaterdag dan eensklaps een rea list met dollartekens in de ogen? Want dat er straks door de grote in ternationale motorteams aan hem zal worden getrokken, is zo klaar als een klontje. Paul Butler, de mana ger van het Marlboro/Yamaha-team van Kenny Roberts, heeft Zeelen berg inmiddels al verzocht nergens te tekenen alvorens met hem te heb ben gesproken. John Kocinski (jaarsalaris: 1 mil joen dollar), winnaar van de 250 cc in Assen, en troefkaart van Kenny Roberts in de kwartliterklasse, stapt aan het eind van dit seizoen waarschijnlijk over naar de 500 cc. En King Kenny ziet Zeelenberg als de meest geschikte opvolger van - Kocinski. Ook Lucky Strike, de hui dige sponsor van het zijspanduo Eg- bert Streuer/Geral de Haas zit op het vinkentouw. Hoe het ook zij, Wilco Zeelenberg is, om met team manager Jan Huberts te spreken, „het grootste talent van Europa". Sponsors Huberts, ex-coureur en al ruim der tig jaar in het 'wereldje' verkerend, kent het klappen van de zweep. Als geen ander misschien wel. „Natuur lijk liggen de andere sponsors voor hem op de loer. Maar ik zal alles pro beren om Wilco voor het team te be houden. En ik denk ook dat mij dat zal lukken". De financiële mogelijk heden voor zijn team zullen in 1991 ruimer zijn, laat hij weten (Huberts noemt geen bedragen). En boven dien, vertelt Huberts, onderschreef Zeelenberg bij het begin van dit sei zoen een tweejarig contract. Dat laatste heeft overigens nauwelijks enige betekenis, gezien de ontsnap pingsclausule die Zeelenberg in zijn contract heeft ingebouwd. Om hem te paaien is Zeelenberg, derde in de WK-tussenstand, on langs een pr-functie bij Sharp aan geboden. De coureur heeft het baantje ook geaccepteerd. Huberts: „Die pr-functie geeft Wilco een be paalde sociale zekerheid. En ik denk dat dat voor Wilco op dit ogen blik belangrijker is dan de financi en. Bovendien vindt Wilco rust in ons team. Bij een andere sponsor heeft hij die garantie niet". Toch houdt ook Huberts rekening met een voortijdig vertrek van zijn oog appel. Hij heeft Jürgen van den Goorbergh al als diens opvolger op de korrel. „Jürgen is nog jong (20). Hij rijdt goed en ik denk dat hij al op eèn hoog niveau staat". Schimmig Welke rol Huberts in het 'spel' rond Zeelenberg speelt is nogal schim mig. De zakenman uit Wassenaar is niet alleen manager van het Sharp/Samsonteam, maar ook per soonlijk manager van Wilco Zeelen berg en Hans Spaan, de Nederland se aas in de 125 cc, die zaterdag met motorpech uitviel en zijn kansen op de wereldtitel tot het nulpunt zag gereduceerd. Met andere woorden, Huberts heeft twee petten op; bij contractonderhandelingen een on mogelijke situatie. Naar verluidt verdwijnt vijftien procent van de gage en het prijzengeld van Zeelen berg en Spaan naar zijn bankreke ning - Huberts wilde het percentage overigens bevestigen noch ontken nen. Anders gezegd: vanuit zijn ei gen portemonnee geredeneerd heeft Huberts er de grootste baat bij Zeelenberg aan de hoogste bieder te verkopen. Zelf ziet Huberts dat ove rigens geheel anders. „Ik ben mo- torgek en wil proberen de motor sport in Nederland op een zo hoog mogelijk niveau te brengen". Dat Zeelenberg, Grote Prijs van West-Duitsland, de TT van Assen op zijn naam zou schrijven, was vooraf al haast uitge sloten. Twee weken geleden was hij tijdens de trainingen voor de Grote Prijs van Joegoslavië hard van zijn motorfiets gestuiterd en had daarbij zijn linkerpols gebroken en even eens zijn knie gekwetst. Met zijn ge knakte arm in een manchet en een vijftal verdovende injecties in zijn geblesseerde lichaamsdelen ver scheen Zeelenberg aan de start. Het was daarom des te opmerkelijker dat hij lange tijd in het spoor van de latere winnaar Kocinski, Cardus (tweede), Cornu (later gevallen) en Cadalora (later eveneens gevallen) kon blijven. Tol Pas in de laatste ronden moest Zee lenberg de tol voor zijn inspannin gen betalen en terrein prijs geven. „Op het laatst was ik conditioneel helemaal leeg. Zonder die proble men met mijn pols had ik verder kunnen komen. Ik voelde welis waar niet veel pijn, maar als je hele maal fit bent, ben je brutaler. Je hebt dan een groter hart... Dat grote hart heb je nodig om in snelle boch ten te passeren of om in kleine gaat jes te duiken. En dat zijn juist de dingen die uitmaken of je eerste of derde wordt. Maax goed, gezien mijn lichamelijke conditie was ik vooraf tevreden geweest met een re sultaat bij de eerste zeven. De derde plaats valt dus mee". JAN MENNEGA Draver Yellowa weer te sterk GRONINGEN (ANP) - Voor Yello wa blijkt er tegenwoordig geen maat meer te zijn. De draver, die vo rig week de Grote Prijs der Lage Landen veroverde door de Zweedse favoriet Piper Cub af te troeven, ze gevierde gisteren op de baan van Groningen voor de tweede achter eenvolgende keer in de strijd om de Gouden Zweep. In de draverij over 2800 meter bleef Yellowa met eigenaar Ton Blok op de sulky de andere favorie ten, Count of Holland en Charlotte H beide eveneens in de eerste band, voor. De Draver van het Jaar 1989, die de grote kanshebber is ook die titel te prolongeren, is dit seizoen op de Nederlandse banen slechts één keer verslagen, op 11 februari door Aty van de Lente. ROTHENTHURM (ANP) - Alessan- dro Puzar was gisteren na de Grand Prix van Zwitserland in de 250cc- klasse in mineurstemming. De Itali aanse snelheidsduivel had in Ro- thenthurm de wereldtitel voor het grijpen. Hij slaagde er in de twee manches echter niet in het benodig de aantal punten op zijn teamge noot John van den Berk uit te lo pen. Puzar eindigde in de eerste race, verrassend gewonnen door de Brit se tiener Jamie Dobb, op de teleur stellende vijfde positie. Aan de tweede manche nam de Italiaan uit protest niet deel. Rond het starthek was het één grote chaos. Sommige crossers sprongen er overheen, Van den Berk en Puzar bleven staan. Van den Berk, tweede in de eerste race, ging met een flinke vertraging als één van de laatsten alsnog op weg, Puzar weigerde. Hij drong te vergeefs aan op een herstart. P» zar kan pas op 15 juli tijdens de G and Prix van de Verenigde Staten in Unadilla een nieuwe poging wagen de wereldtitel veilig te stellen. In de eerste manche pakte Van den Berk vanuit de vierde startposi tie de kop, vóór Fanton en Puzar. In de beginfase op het door nachtelij ke regenbuien in een modderpoel omgetoverde grascircuit wisselden Van den Berk en Puzar vier keer van positie. Halverwege de ope ningsronde raakte Puzar het achter wiel van zijn teamgenoot, waarna de Italiaan in de modder dook. Be- modderd en mentaal aangeslagen vervolgde Puzar zijn weg. Meer dan de vijfde plaats zat er voor hem niet In de tweede ronde drukte Jamie Dobb koploper Van den Berk naar de tweede positie. De jeügdige Brit sloeg meteen een beslissend gat. Van den Berk viel in de achtste ron de nog wel aan. Tijdens zijn opmars gleed hij echter gescheiden van zijn motor van een lange helling naar be neden. De Nederlander consoli deerde daarna rustig de tweede plaats. Dave Strijbos raakte halfkoers tij dens een aanval op de derde en vier de plaats van de twee kemphanen Fahton en Parker uit balans bij het passeren van een achterblijver. Twee ronden later sloeg de motor weg, waardoor Strijbos nog meer terrein moest prijsgeven. De Bra bander eindigde op de twaalfde po sitie. Gert-Jan van Doorn koos voor verkeerde sporen en dook enkele keren in de modder. Hij kwam als zeventiende over de finish. Van As ten bleef in Zwitserland aan de kant. Zijn motor werd pas een halve minuut voor de start aangeboden en dat staat.het reglement niet toe. Na de rommelige start van de tweede manche, waarbij Van Doorn tegen Strijbos aanreed, begon Van den Berk aan een inhaalrace. Een steen in zijn oog verhinderde hem halverwege op volle kracht op jacht te gaan naar de latere winnaar Par ker. Vari den Berk moest genoegen nemen met de achtste plaats. Van Doorn bleef op de tiende positie ste ken. Strijbos reed lange tijd in de top tien, maar kwam te vaak ten val. Zijn machine gaf er uiteindelijk de brui aan. Aangeslagen verdween Strijbos van het circuit in Ro- thenthurm. MAANDAG 15.05-18.55 Ned 3: Mondiale: wielrennen (Tour de France, Poitiers-Nantes). 18.00-19.00 Sportnet: Internationale Mo torsport. 19.00-20.00 Sportnet: Speedbootraces. 19.00-20.00 EURO: International Motor Sport. 19.15-20.00 Ned 3: Mondiale: wielrennen (Tour de France) en tennis op Wimbledon. 20.00-21.00 EURO: Wielrennen: Tour de France. 20.15-21.00 Ned 1: Tourkwis: spelpro- gramma ronde de Tour de France. 21.00-21.45 Sportnet: Surfen: vanuit Puerto Rico. 21.00-22.00 EURO: Boksen. 21.45-22.00 Sportnet: Sport uit Spanje. 23.00-23.30 Did 1: Spört extra: Wimbledon. 23.00-01.00 EURO: IAAF Grand Prix atle tiek van Stockholm. 23.30-00.00 Sportnet: Zeilen. 00.00-01.00 Sportnet: Speedway. 00.30-01.20 BBC 1: Atletiek: IAAF Grand Prix in Stockholm. 01.00-02.00 Sportnet: Autosport. DINSDAG 08.00-10.00 Sportnet: Basketbal 09.30-10.30 EURO: Wielrennen: Tour de France. 10.00-10.50 BBC 2: Tennis: op Wimble don. 10.00-12.00 Sportnet: PGA Golf: voor

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14