PORT WK biedt veel pulp en weinig kijkgenot Napels moet morgen zijn idool verraden Rondedans van getemde leeuwen 'Afrika zal dit team nooit meer vergeten' Thys blijft bondscoach Attractie Cameroun door Engelsen uitgeschakeld r viüT' *V7« Geen kaartje, dan maar gratis striptease MAANDAG 2 JUL11990 PAGINA 13 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD MILAAN (GPD) Op papier ziet het er veelbelovend uit. De schijn bedriegt echter. Met Argentinië-Italië en Engeland-Westduitsland krijgt het veertiende WK twee halve finales die er zijn mogen. In werkelijkheid kunnen de twee krakers Italia '90 niet meer redden. Een voorziene finale Italië-Westduitsland evenmin. Daarvoor bood het gros van de 48 tot nu toe gespeelde wedstrijden te veel pulp en maar bitter weinig kijkgenot. Niet eerder tijdens een WK was de radeloosheid onder de experts zo groot als nu in Italië. Bijna unaniem zijn ze in de voorbije dagen tot de conclusie gekomen dat de ontwik keling in het internationale voetbal stagneert en dat er sinds 1982 over duidelijk sprake is van een impasse. Anders dan in 1958 (Brazilië), in 1966 (Engeland) en anders dan in 1974, toen het Nederlands elftal het totaalvoetbal introduceerde, heeft het WK '90 geen nieuwe trends te zien gegeven. Of het moet de verde re polijsting van de verdediging zijn. Anders dan waarop iedereen in stilte had gehoopt, lag het niveau in de achtste en de kwartfinales niet hoger dan in de voorronde en was er zelfs eerder sprake van achteruit gang. De angst om voortijdig naar huis te moeten terugkeren zat er diep in. Het voetbal verloor daar door aan attractiviteit. Bij zeven van de acht ontmoetingen in de achtste finales stond het halverwege nog 0- 0 en vielen de doelpunten pas laat, soms in de verlenging, soms hele maal niet. De kwartfinales van dit weekeinde gaven al evenmin aan leiding tot optimisme. Formule Net als vier jaar geleden in Mexico is andermaal het bewijs geleverd dat de huidige formule niet werkt en dat het vroege k.o.-systeem een negatieve uitwerking heeft op het niveau van de wedstrijden en een serieuze bedreiging vormt voor de populariteit van het voetbal. Alles pleit voor een terugkeer naar het systeem van Spanje '82, waarbij de groepswinnaars en de nummers twee na de voorronde opnieuw wer den ondergebracht in poules. Die koerscorrectie zou er moge lijk toe kunnen leiden dat de angst om te verliezen wat minder promi nent op de voorgrond staat. Want dat nu is het geval bij dit WK, waar de meeste landen het verdedigen tot kunst hebben verheven en nau welijks nog bereid zijn risico's te ne- Vedetten Zou het toeval zijn dat spelers, die voor dit WK werden geprogram meerd als de aanstaande vedetten bijna stuk voor stuk zijn onderge gaan? Van Basten, Gullit, Lineker, Vialli, Butragueno, Michel, Careca, Francescoli, ze zijn nauwelijks op gevallen. Of hooguit in negatieve De conclusie snijdt hout dat tal van topspelers bij dit WK door een overdosis aan wedstrijden bij hun club al min of meer aan het einde van hun latijn waren voor het WK moest beginnen. Zo speelde AC Milan sinds 1 januari niet minder NAPELS (GPD) - Met opgehe ven hoofd heeft Cameroun af scheid van het WK-podium kun nen nemen, maar Roger Milla durfde direct na afloop te be kennen dat de uitschakeling in de kwartfinales een van de grootste teleurstellingen in zijn loopbaan is geworden. „Natuur lijk ben ik trots op onze presta ties in Italië. Maar als je zo dicht bij een prijs bent geweest, is het moeilijk te accepteren dat je naar huis moet". Milla spuwde nog even vuur in de richting van de Mexicaan se arbiter, die de Engelsen naar zijn mening in de tweede helft te veel bévoordeelde en de vele aanslagen op zijn benen niet streng genoeg had bestraft. „We zijn bijna de hele wedstrijd de betere ploeg geweest. Het recht heeft niet gezegevierd. AUes bij elkaar is het echter een onvoor stelbare ervaring geworden, waarop ik natuurlijk nooit meer had durven rekenen. De men sen in Afrika zullen dit team nooit meer vergeten. Argenti nië, Roemenië, Colombia ver slaan en Engeland op het randje van de afgrond brengen is niet niks. Voor mij is mijn interland- carrière nu definitief afgelopen. Ik hoop dat het elftal zonder mij verder aan de weg kan timme- Dat Cameroun vooraf zeker van zijn zaak was geweest tegen de Engelsen, bewees wel het feit dat het hotel en het trainings kamp voor de halve finale in Tu rijn reeds was besproken. De lei ding van de ploeg had het luxe Concorde-hotel aan de rand van Turijn reeds geheel gereser veerd. het voorstel van Neuberger om de echter niet de in de schaduw staan spelers 60 dagen voor een WK vrijaf van befaamde voorgangers als te geven al op voorhand tot misluk- Cruijff, Beckenbauer of Maradona. ken gedoemd is. Net als de sugges- Aan spelers van dit formaat dankt tie van Gullit om het WK in een an- het voetbal zijn wereldwijde reputa- dere periode en de wedstrijden op tie. Die staat nadrukkelijk op het later tijdstip (hitte) te laten spelen. Het is een van de redenen waar om dit WK sportief bitter tegenvalt. Niet de belangrijkste. „Vroeger", klaagt Gianni Rivera, de eens be faamde Italiaanse middenvelder, „ging het om het spelen van een wedstrijd. Nu gaat het alleen nog om het rennen op een grasmat". Een land dat wel zichzelf bleef en dat verder reikte dan de grootste op timist ooit had durven denken, is Ierland. Het voetbal mag dan date ren uit het stenen tijdperk, met zijn aanpak heeft Jack Charlton wel resoluut afgerekend met trainers, die het voetbal liever vannachter de computer beredeneren dan vanuit het hart. De tijd is (helaas) definitief voorbij dat begaafde voetballers als Pele, Cruijff of Rivera nog de ruimte kre gen om een bal aan te nemen en daar vervolgens iets kunstzinnigs mee te doen. Het is de kwaliteit van het spel niet ten goede gekomen. Het gaat nog louter om het collec tief Daarin past niet meer de diva van weleer, maar worden andere kwaliteiten gevraagd om de top te bereiken. Persoonlijkheden in het veld, noemen de kenners ze. Het zou daarom best wel eens kunnen gebeuren dat Lothar Matt haus zondag wordt uitgeroepen tot de ster van dit WK. De Duitser kan spel. ALBERT GEESING: ROME (Reuter) - Guy Thys heeft erin toegestemd Belgisch bondscoach te blijven tot het einde van dit jaar en mogelijk tot juli 1992 als er voor die tijd geen geschikte opvolger gevon den is. Dat heeft Michel D'Hoog- he, de voorzitter van de Belgi sche voetbalbond, zaterdag be kend gemaakt. Volgens D'Hooghe zit de 67- jarige Thys in ieder geval bij de eerste twee EK-kwalificatie- wedstrijden van België in het najaar op de bank als coach. Te vens heeft hij toegestemd zono dig zijn contract, dat loopt tot ju li 1992, te zullen uitdienen. Thys stopte een jaar geleden, na dertien jaar bondscoach te zijn geweest. Hij begeleidde de Rode Duivels in die periode bij 101 interlandwedstrijden. Thys werd in februari gevraagd terug te komen, nadat Walter Meeuws de laan was uitgestuurd. NAPELS/HOME (GPD) Het moest er eens van komen. De Napolitanen moeten voor een paar dagen hun idool verraden voor hun vaderland. Dat het gebeurt op de zesde verjaardag van de transfer van Maradona naar Napoli is daarbij zeer ironisch. De nacht van 30 juni op 1 juli 1984 wordt nog steeds gekoesterd door elke inwoner van de stad onder de Vesuvius. Maradona tekende in die nacht een contract bij de toenmalige degradatiekandidaat en het betekende het startsein voor een dagenlang zomercarneval. Sindsdien is de Argentijnse sterspeler min of meer de patroonheilige van de stad. In de nacht van zaterdag op zondag was er weer sprake van een groot volksfeest. Italië had de halve finale van het WK gehaald en zal daarom dinsdag spelen in het San Paolo-sta- dion in Napels. Dat de tegenstander Argentinië is, maakt voor de meeste toeschouwers niet uit. Toen de overwinning van de Squadra op Ier land vaststond werd er vuurwerk afgestoken vanaf de dode vulkaan. De fans zongen de tekst: „Sorry Diego, maar voor een keer zullen we je hart niet delen". Maradona pro beerde vanochtend nog via de me dia te redden wat er te redden valt: „Napels is geen Italiaanse stad. Sinds ik er woon hebben de inwo ners de ene belediging na de andere naar hun hoofd gekregen. Ik kan me niet voorstellen dat ze me dinsdag in de steek laten". Oproep De voorzitter van de Italiaanse voet balbond Matarrese deed na afloop van de wedstrijd tegen Ierland nog een oproep aan de Napolitanen om vooral Italië te steunen. Volgens de masseur van de nationale ploeg (en van Napoli), Carmando, zijn alle verzoeken tot steun overbodig. Hij is Napolitaan en zeer goed bevriend met Diego en kan het weten welke ploeg in het San Paolo-stadion de meeste steun zal hebben: „Elke in woner van Napels voelt zich Itali aan. Diego mag dan bij de tegen stander spelen, maar het betreft hier een WK. Alleen denk ik niet dat de tifosi Maradona zullen uitfluiten, zoals in Florence, Milaan en Turijn middels 8000 extra politiemensen is gebeurd. Iedereen weet immers ingeschakeld om voor de veiligheid hoeveel Maradona voor Napoli be- in en rondom het WK-stadion borg tekent". te staan. De nederlaag van Came- De Napolitaan Fernando de Na- roun tegen Engeland werd gezien poli zal waarschijnlijk op de Argen- als „het einde van een droom" (il tijnse superster komen te staan. Hij Messaggero). „Engeland speelde zegt over zijn ploeggenoot: „Het niet overtuigend en daarom is het lijkt mij een uitdaging om tegen jammer dat de Mondiale van de Diego te spelen in mijn en zijn sta- Afrikanen afscheid moest nemen dion. Als het zover mocht komen vanwege twee strafschoppen", al- dat ik tegenover hem kom te staan, dus il Corriefe dello Sport. zal ik misschien even lachen, het is een te belangrijke wedstrijd om stil te staan bij vriendschappen. Ik haal hem desnoods onderuit als dat in dienst van de ploeg moet ge beuren. Men zegt dat Alemao dat niet durfde, maar ik geloof dat hij gewoon te laat was. Ik ben heel goed bevriend met Diego en heb veel aan hem te danken, maar voor een avond zijn we vijanden. Diego denkt er waarschijnlijk ook zo over. Het wordt een heerlijke halve fina le, want ook voor ons is het eer om tegen de regerend wereldkampioen te spelen. Het feit dat Argentinië weer tot de beste vier behoort, zegt voldoende. Ik zal de wedstrijd dan ook zeker niet onderschatten. Wat mij betreft mag het duel nu al begin nen. Ik denk dat er in San Paolo net zo'n sfeer hangt als in Rome". Gevecht Vanochtend werd over de andere halve finale de vrees uitgesproken dat het vooral een gevecht tussen twee supportersgroepen zal wor den. De gemeente Turijn heeft in- JURRLAAN VAN WESSEM NAPELS De 'leeuwen van Afrika' zijn uitgebruld. Langer dan menigeen had verwacht deden de balvirtu ozen van Cameroun op het WK-toernooi van zich spre ken. Het scheelde uiteinde lijk minder dan een handvol minuten of de Afrikanen hadden voor het eerst van hun leven de halve finales van een wereldkampioen schap bereikt. Maar Enge land maakte op de valreep een einde aan het Afrikaanse sprookje. Letterlijk bloed, zweet en tranen kostte het de Britten om zich ten koste van Cameroun te kwalifice ren voor de halve eindstrijd in Tu rijn, waar West-Duitsland overmor-' gen de tegenstander is. Met diep respect namen bondscoach Bobby Robson en zijn spelers in de cata comben van het stadion persoonlijk afscheid van alle internationals uit Cameroun. „Helden zijn het gewor den," complimenteerde Robson de Afrikanen. „Hoewel ik ze niet had onderschat dacht ik dat ze na vier wedstrijden aan het eind van hun Latijn zouden zijn. Maar met verba zingwekkende krachten bonden ze de strijd ook met ons weer aan." Matchwinnaar Gary Lineker: „We hebben voor ze staan klappen. Ónze supporters trouwens ook. Die ereronde, die ze nog over het veld maakten, verdienden ze dik. Came roun heeft niet alleen reclame ge maakt voor zichzelf, maar er tevens voor gezorgd dat de hele wereld vanaf nu respect heeft voor het Afri kaanse voetbal." Verrassing Hoewel de 'leeuwen van Afrika' tot veler verrassing vanaf de eerste mi nuut andermaal de harten van de miljoenen tv-kijkers en zo'n 50.000 Italianen in het St. Paulo-stadion van Napels wisten te stelen, zagen zij zonder hun grote man geen kans daadwerkelijk toe te slaan tegen de Engelsen. De komst van Roger Albert Milla, die bijna een levende legende is ge worden, inspireerde de Afrikanen pas tot acties die tot doelpuhten zouden leiden. Nadat Cameroun door een kopbal van David Platt op achterstand was gezet, besloot de Russische bondscoach Valeri Ne- pomniaschi zijn donkere duivel voor de vijfde maal uit de doos te halen. Met net zoveel succes als alle voorgaande keren, zo leek het. Hal verwege het tweede bedrijf versier de de 38-jarige revelatie van het De 'leeuwen van Afrika' maken i de uitschakeling door Engeland. WK-toernooi een strafschop voor Cameroun verzuimde evenwel die met een gapende wond bij zijn mer van grove middelen hoefde te zijn ploeg toen hij zich door Terry het karwei af te maken. Prima mo- oog verder wilde spelen. Hij wilde bedienen, namen moeiteloos het Butcher onderuit liet halen. Emma nuel Kunde schoot vanaf de stip feilloos raak. Amper vijf minuten la ter lanceerde Milla invaller Ekeke, die Peter Shilton eveneens kans loos liet. PSV Vanaf dat moment waande het Afri kaanse landje met zijn tien miljoen inwoners zich in de halve finale. Het had de wedstrijd onder controle en Bobby Robson 's gedachten dwaal den al af naar PSV. „Cameroun was duidelijk de betere ploeg. Ik dacht werkelijk dat het met ons was ge- gelijkheden om de marge te vergro- ten koste van alles weer het veld i ten, werden niet benut. Daardoor De dokter had het liever niet ge- kreeg Engeland tot zijn eigen verba- daan, maar Wright stond erop dat zing kort voor tijd de kans langszij zijn wond aan de rand van het veld te komen. Gary Lineker werd net werd gehecht." binnen de beruchte lijnen gevloerd door Stephen Tataw. De topscorer Kunstzinnig van het WK in '86 krabbelde over eind en voltrok zelf het vonnis vanaf Afgezien van het bereiken van de halve eindstrijd heeft Engeland heft in handen. Hetgeen resulteerde in een drietal levensgrote kansen, maar de rappe spits Francois Oman Biyik noch middenvelder Thomas Libiik slaagde erin de oudste doel man van het toernooi te passeren. Grootste probleem bij de Britten vormt het tegenvallende optreden van de vedetten. John Barnes is ja renlang beschouwd als het grootste herha- weinig reden om zich tijdens dit talent uit de Engelse league, ling van dat moment plaats. Al was WK-toernooi op de borst te slaan, dit keer Benjamin Massing de boos- Het voetbal dat het elftal van Bobby doener. Bobby Robson: „Het ge- Robson op de mat legt is van ïnferi- tuigt van klasse wanneer je twee eure kwaliteit, maal wordt gevloerd en beide keren jn het eerste bedrijf tegen Came- beurd. Milla's kwaliteiten leken op- zelf de penalty durft te nemen. Maar roun kwam dat schrijnend nieuw de doorslag te geven." de meeste lof verdient Mark Wright, ücht. De Afrikanen, die zich nim- ROME (DPA) - De duizenden voetballiefhebbers die geen kaartje konden bemachtigen voor de wedstrijd Italië - Ierland hebben zich zaterdagavond vermaakt met een spontaan optreden van de Italiaanse porno-ster tevens par lementslid Ilona Staller, die beter bekend staat onder haar artiestennaam Cicciolina. Om haar nieuwste speelfilm te promoten was ze met haar collega Moana naar het Mussolini-monument voor het Olympiastadion getrokken. De menigte buiten het stadion kreeg een gratis striptease voorgeschoteld. Cicciolina had alleen enkele WK-speldjes op de naakte huid aangebracht. Die gingen er snel af voor de razend enthousiaste menigte. De politie kon het optreden minder waarderen en voerde beide 'danseressen' af. internationaal is hij nimmer door gebroken. Op het EK ging hij af en nu moet andermaal geconstateerd worden dat de technisch begaafde aanvaller in alle opzichten heeft ge faald. Hetzelfde geldt voor Chris Waddie, die tegen de Belgen een kleine opleving kende maar verder nooit heeft kunnen bevestigen dat hij het transferbedrag van 12 mil joen gulden (wat Olympique Mar seille een jaar geleden voor hem neertelde) waard is. Aanvoerder Bryan Robson moest na zijn zoveel ste blessure in zijn loopbaan even als in Mexico het toernooi voortij dig verlaten en Gary Lineker moest tot gisteravond genoegen nemen met een bijrol. MARCEL VAN DER KRAAN KWARTFINALE Cameroun - Engeland 2-3 n.v. (2-2,0-1). 26. Platt 0-1, 61. Kunde 1-1 (strafschop), 65. Ekeke 2-1,82. Lineker 2-2 (strafschop), 105. Lineker 2-3 (strafschop). Scheidsrech ter: Codesal (Mex). Toeschouwers- 55.250 Gele kaart: 29. Massing (Cam), 69. Pearce (Eng), 105. N'Kono (Cam), 119. Milla (Cam). Cameroun: N'Kono; Massing, Pagal en Ebwelle; Tataw. Mabdan Kessack (46. Mil la). Kunde, Libiih en M'Fede (63. Ekeke); Makanaky en Oman Biyik. Engeland: Shil ton; Wright; Parker, Walker, Butcher (72. Bull) en Pearce; Waddie, Platt, Gascoigne en Barnes (46. Beardsley); Lineker. Argentinië - Joegoslavië 0-0 n.v. Argen tinië wint na strafschoppen 3-2. Straf- schoppenserie: Sernzuela 1-0, Stojkovic mist. Burruchaga 2-0, Prosineckt 2-1, Maradona mist, Savicevic 2-2, Troglio mist. Bmovic mist, Dezotli 3-2, Hadzibegic mist. Scheidsrechter: Röthlisberger (Zwi). Toe schouwers: 35.000. Gele kaart: 21. Serri- zuela (Arg), 25. Sabanadzovic (Joe), 32. Sabanadzovic, 43. Olarticoechea (Arg), 55. Burruchaga (Arg). 64. Troglio (Arg), 112. Simon (Arg). Rode kaart: 32. Sabanadzovic (2x geel). Argentinië: Goycochea; Simon, Serri- zuela, Ruggeri en Olarticoechea (51. Troglio); Giusti, Calderon (87. Dezotti), Bur ruchaga en Basualdo; Caniggia en Mara dona. Joegoslavië: Ivkovic; Hadzibegic, Saba nadzovic, Spasic en Vulic; Jozic. Bmovic. Susic (62. Savicevic) en Stojkovic; Vujovic Ierland - Italië 0-1 (0-1). 37. Schillaci 0-1. Scheidsrechter: Silva Valente (Por). Toe schouwers: 73.000. Gele kaart: 36. De Agostini (Ita), 43. Moran (Ier). Ierland: Bonner; Morns, Moran, McCarthy en Staunton; McGrath, Houghton, Town- send en Sheedy; Aldridge (80. Sheridan) en Quinn (53. Cascarino). Italië: Zenga; Bergomi, Baresi. Fern en Maldini; De Agostini. Giannini (63. Ancelot- ti), De Napoli en Donadoni; Schillaci en Baggio (71Serena). Bondsrepubliek Tsjechoslowakije Duitsland 0-1 (0-1). 25. Matthèus 0-1 (strafschop). Scheidsrechter: Kohl (Oos). Toeschouwers: 70.000. Gele kaart: 14. Mo- ravcik (Tsj). 16. Bilek (Tsj). 27 Klmsmann (BrD), 37. Straka (Tsj), 70. Moravcik, 88. Knoflicek (Tsj). Rode kaart: 70. Moravcik (2x geel). Tsjechoslowakije: Stejskal; Hasek, Koci- an, Straka en Kadlec; Chovanec, Kubik (81. Griga), Moravcik en Bilek (68. Neme- cek); Skuhravy en Knoflicek. BondsrepubSek: lllgner; Buchwald. Au- genthaler, Kohier en Brehme; Littbarski, Matthèus, Berthold en Bein (83. Möller); n Riedle. TOPSCORERS 1. Skuhravy (Tsj) 5 2. Michel (Spa). Schillaci (Ita), Matthaus (BrD) en Milla (Cam) 4 6. Vóller (BrD), Klmsmann (BrD) en Lineker (Eng) 3. 9. Bilek (Tsj), Lacatus (Roe), Balint (Roe), Jozic (Joe), Pancev (Joe), Stojkovic (Joe), Careca (Bra), Müller (Bra), Redin (Col), Platt (Eng) allen 2. 17. Brehme (BrD), Bein (BrD), Littbarski (BrD). Kubik (Tsj). Hasek (Tsj). Luhovy (Tsj), Baggio (Ita), Giannini (Ita), Serena (Ita), Omam Biyik (Cam), Ekeke (Cam), Kunde (Cam), Rincon (Col), Valderrama (Col), Caligiuri (VSt). Murray (VSt), Brolin (Zwe), Ekström (Zwe), Strömberg (Zwe), Floras (CRi). Medford (CRi). Cayasso (CRi). Gonzalez (CRi), Whght (Eng). Shee dy (Ier). Quinn (Ier), Degryse (Bel), De Wolf (Bel), Vervoort (Bel). Ceulemans (Bel). Clijsters (Bel), Scifo (Bel), Kieft (Ned), Gullit (Ned), Ronald Koeman (Ned), Abdel-Ghani (Egy). Caniggia (Arg). Troglio (Arg), Bur ruchaga (Arg), Monzon (Arg), Khaled Ismail Mubarak (VAE), Jumaa (VAE), McCall (Sch), Johnston (Sch), Hwangbo (ZKo), Bengoechea (Uru), Fonseca (Uru), Protas- sov (Sov), Zigmantovitsj (Sov), Zavarov (Sov), Dobrovolski (Sov), Susic (Joe), Prosinecki (Joe), Rodax (Oos), Ogris (Oos), Gorriz (Spa), Salinas (Spa) allen 1 KAARTEN Argentinië: Sernzuela (3), Batista, Buc- ruchaga (2), Sensini, Caniggia, Maradona, Monzon (2), Giusti, Goycoechea, Olarti coechea. Troglio, Simon. Bondsrepubliek: Brehme (2), Berthold, Vóller (rood en geel). Matthaus. Klinsmann. Engeland: McMahon. Beardsley, Gascoig ne, Pearce. Italië: Ferri, Baggio. Berti (2), De Agostini. Geschorst voor komende wedstrijd: Bur ruchaga

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13