Kendo: listige paleisrace Bij zon of regen spelen met weer Aardig denkspel in een nieuw jasje Spellenpanel Twee bekende spellen in reisuitvoering WK-cluedo in Torquay Quizspel rond sport Elf spellen op pocketformaat Meteorologie als spel Meest gekochte spellen Fleurige strandmat met spel MAANDAG 2 JULI 1990 Het sinds enkele jaren verdwenen Keizer, koning, edelman is door Ravensburger opnieuw uitgebracht. Daarbij werd het doosformaat iets grotermaar bleef compact genoeg voor de vakantiekoffer en veranderde de titel in Kendo, het lievelingsspel van de samoerai. door Anthony Verhulst Het speelbord bestaat uit drie goed in elkaar passende stuk ken karton, waarop een ho ningraat van vakken en we gen staat afgedrukt, met in het midden een paleis. De spelers (twee, drie of vier, vanaf 12 jaar) krijgen ie der acht speelstukken in de vorm van plastic torentjes. Bovenop iedere toren staan één, twee of drie strepen. Deze geven niet alleen de waarde aan van hun stuk, maar ook het aantal vakken dat dit ver zet moet worden. Zo moet een stuk met twee strepen altijd twee vakken worden ver plaatst. Vijand loert Je mag alle stukken alle kan ten op plaatsen, maar niet over andere stukken laten springen. Evenmin mag een stuk niet in één zet twee keer hetzelfde punt passeren. Doel van Kendo is om als eerste het eigen stuk met éen streep ('de koning') in het paleis te krij gen. De reis zal niet probleem loos verlopen, want de vijand ligt op de loer. Zodra jouw stuk binnen het bereik komt van een vijandelijk (dus bin nen één, twee of drie vakken) kan het worden geslagen. Daartoe hoeft de tegenstan der in zijn beurt alleen maar met zijn stuk op het jouwe te gaan staan. Geslagen stukken verdwij nen van het veld. Het is dus voortdurend op je tellen pas sen en zorgen voor een goede dekking. Kendo heeft iets schaakachtigs, op een een voudig niveau. (Ont)spannend Het panel heeft dit bordspel met plezier gespeeld. Wij von den Kendo tegelijk spannend en ontspannend want het vereiste denkwerk is beslist niet zwaar. Omdat de speeltijd ongeveer een kwartier be draagt, leent het spel zich goed om in diverse ronden te worden gespeeld. Daarbij geldt dan een speciale pun tentelling. Kortom, voor 22,95 (adviesprijs) biedt Kendo vele uren prettig tijd verdrijf. Kendo is, als je het in diverse ronden speelt, voor vele uren prettig tijdver drijf. (foto GPD) Alle hier besproken spellen werden getest door een pa nel onder leiding van spel- lenrecensent Anthony Ver hulst. Al tien jaar lang speelt dit panel alle spellen die nieuw verschijnen. Voor deze zomer heeft fabri kant MB zijn collectie reis- spellen uitgebreid met twee bekende titels: Raadje plaatje en Ludo. Het eerste spel is gebaseerd op bet Memory-systeem en het tweede op dat van Mens erger je niet. Beide uitvoeringen zijn bui tengewoon verzorgd en slim vormgegeven, zodat de spel len onder alle mogelijke om standigheden (rijdende auto, vliegtuigstoel, enz.) kunnen worden gespeeld. Ludo kreeg zelfs een prijs als beste reis- en vakantiespel. Deze prijs werd uitgereikt door de jury die in opdracht van de Stichting Goed Speel goed het zomerspeelgoed 1990 heeft beoordeeld. De reisversies van zowel Ludo als Raad je plaatje heb ben een adviesprijs van 18,95. In Engeland wordt half sep tember het wereldkampioen schap van het detectivespel Cluedo gespeeld. Het zal ten dele gespeeld worden aan boord van de Oriént Express, die speciaal voor deze gele genheid van Londen naar Tor quay gaat rijden. Voor de fina le en een speciaal 'mysteriedi ner' is Torquay's Imperial Ho tel afgehuurd. Er komen ook lezingen van misdaadauteurs. De Nederlandse afgevaardig de wordt deze zomer gekozen. Dat gebeurt via een voorron de en een finale. De voorronde bestaat uit het oplossen van een myste rie; de formulieren daarvoor liggen bij een aantal zaken van Videoland. Uit de goede inzenders wordt een zestal fi nalisten geloot dat in de eerste week van augustus zal spelen om het nationale kampioen schap. Inlichtingen over de wed strijd en de Videoland-adres sen kunnen telefonisch wor den ingewonnen bij Tonka, de importeur van Cluedo: (020)- 760505, afdeling consumen tenservice. En voor wie alvast wil oefe nen, het uitstekende spel Cluedo ligt voor ongeveer 45 in de winkel. "Hoeveel Europacup-finales op clubniveau maakte Arnold Mühren mee?" "Wat is het eerste nummer van de tien kamp?". Wie niet schrikt voor dit soort vragen, zal veel ge noegen bleven aan het spel Generaal van Oranje. De kern van dit spel bestaat uit 2500 vragen over sport, met nadruk op Nederland. Door vragen goed te beant woorden mag de speler in kwestie zijn pion op het bij be- horende spelbord een vakje verder zetten. De vragen staan afgedrukt op 500 kaartjes, steeds ver deeld over vijf categorieën. Degene aan wie een vraag ge steld wordt, mag zelf de cate gorie bepalen (bijvoorbeeld 'Voetbal EK en WK'). Hoe ver der men op het bord komt, des te meer medailles men kan verdienen en daar gaat het om. Generaal van Oranje kan door twee personen gespeeld worden, maar bijvoorbeeld ook door vijf teams van elk vijf personen. Het spel werd ontwikkeld en uitgebracht door RW Productions in Gro ningen. Prijs ong. 70,-. De serie pocketspellen van Ravensburger is inmiddels uitgegroeid tot elf, want dit jaar zijn er zes bijgekomen. Dit zijn: Karei Knabbelaar - Hierbij gaat het er om zoveel mogelijk hazen te verzame len. Dat is niet zo eenvoudig want de witte haas Karei duikt steeds weer op om on rust te zaaien. Kip ik heb je - Bij dit spel moet je juiste kaart worden aangelegd om zoveel mogelijk kippenhokken com pleet te maken. Kaartenhuis - Wie het hoogste huis bouwt, krijgt de meeste punten. Een vast hand en enige behendig heid zijn hier wel voor vereist. Geen spelletje voor tijdens de reis dus. Weet watje zegt - Een geheugentest voor jong en oud, waarbij de deelnemers zoveel mogelijk plaatjes en cijfers moeten onthouden. Een spel dat heel geschikt is om de het vliegtuig of de auto te spelen. Wat is het - Een spel om te goed te leren formule ren en luisteren. Door het stel len van vragen kan een afbeel ding in een prachtige tuin worden ontdekt. - Wat Waar - Bij dit spel gaat het er om heel goed plaatjes te onthouden. Naast deze nieuwe spellen zijn er o.m. twee uitvoeringen van Memory en een domino spel met tekeningen van Dick Bruna. De spellen kosten on geveer 12,- per stuk. Terug in de collectie van MB is Twister, een leuk buiten- luchtspel, ideaal voor op het strand of op een grasveld. Het bestaat uit een grote plastic mat van circa 125x165 cm, waarop 24 kleurcirkels zijn aangebracht. Het spel wordt normaliter gespeeld door twee, drie of vier spelers plus een scheidsrechter. Deze geeft een zwaai aan de wijzer van de bijbehorende draai schijf. De pijl geeft aan welke hand of voet de spelers op een be paalde kleur moeten plaatsen zonder dat een elleboog of knie de mat raakt. Een een maal geplaatste hand of voet mag niet verzet worden voor dat weer met de wijzer wordt gedraaid. En het is verboden om dezelfde cirkels te bezet ten. Wie de mat met elleboog of knie raakt, gaat uit het spel. Vooral met drie of vier per sonen kan Twister resulteren in kostelijk knoopwerk. Het spel dat een adviesprijs heeft van f 29,95 is geschikt voor kinderen vanaf zes jaar. Het meest besproken onderwerp in Nederland is het weer. Dit bracht ontwerpers Ben van Dijk en Will Dijkstra op het idee om daaraan een spel te wijden. Ze doopten het Weer en Wind en het is bestemd voor twee tot vier personen vanaf 12 jaar. Weer en Wind wordt gespeeld op een vierkant bord met een kleurrijke landkaart. Deze toont land-, kust- en zeegebie den, verdeeld over 25 vakken. Bij het begin van het spel wordt op elk vak een wille keurig weerstuk gelegd. Dit is een vierkantje van doorzich tig plastic met daarop een Compact kijkspel Colorado van Selecta bestaat uit acht drie-dimensionale driehoekjes met op alle pun ten kleurbolletjes. Voorts be vat het spel 26 kaarten met willekeurige kleurstippen. In elke beurt worden de driehoekjes op tafel gewor pen, waarna meteen een kaart wordt omgedraaid. Degene die als eerste het juiste aantal stippen noemt dat correspon deert met de bovenliggende bolletjes op tafel wint de beurt (en krijgt de kaart). Door een verkeerd getal te zeggen kun je overigens ook een reeds ge wonnen kaart verliezen. Het komt er op neer om snel en goecf te reageren. Colorado werd goed uitge voerd, zij het dat de handlei ding veel taalfouten bevat. Adviesprijs 14,95. weertype en een getal. Het weertype (zonnig, bewolkt, la ge druk, etc.) geeft aan welk weer in het desbetreffende vak heerst, terwijl het getal in diceert hoeveel geld er te ver dienen valt. Naast het bord komt een windroos met draaibare pijl te staan en iedere speler ont vangt een hoeveelheid geld, een aantal weerstukken en twee weerkaarten. Via deze weerkaarten kan extra geld verdiend worden of aan ande ren schade worden toege bracht. Zodra de windroos op noord is geplaatst kan het spel beginnen. Hotels Doel van Weer en Wind is om te eindigen met de grootste hoeveelheid geld en bezittin gen. Die bezittingen bestaan uit hotels en cruiseschepen. Hotels worden op land- of kustvakken gebouwd, terwijl de cruiseschepen zich over zee- en kustvakken kunnen bewegen. Wie aan de beurt komt, kijkt eerst welk weertype heerst in de vakken waar hij of zij ho tels en cruiseschepen heeft. Hoe beter het weer, des te meer er wordt verdiend (tot een maximum van 3000 speel- guldens per hotel of schip). Een slecht weertype daaren tegen kan geld kosten (tot een maximum van 2000). Met het verdiende geld kunnen weer nieuwe schepen en hotels worden gebouwd. Wisselend Het plaatsen van de gekoch te stukken dient met zorg te gebeuren, want het weer ver andert voortdurend. Elke spe ler is verplicht om in zijn beurt een weerstuk op het bord te leggen. Dit gebeurt al tijd aan de zijkant. Het gevolg is dat aan de overzijde een reeds liggend weerstuk van het bord verdwijnt. De stand van de windroos bepaalt de vakken waarin het nieuwe weerstuk mag komen. Omdat de spelers èn de stand van de windroos kunnen zien èn de weerstukken van hun tegenstanders, is het mogelijk ongeveer te bepalen welke weerstukken waar terecht ko- Het vakblad Speelgoed en Hobby heeft dit voorjaar gepubliceerd welke spellen vorig jaar het meest wer den verkocht. De gegevens van deze spellenhitparade zijn afkomstig van Nielsen Marketing Research. De positie van het jaar daarvoor staat tussen haakjes bij elk spel aangegeven. 1.(1) Rummikub - Goliath 2. 4) Yahtzee - MB 3. 2) Pisa - Jumbo 4. 5) Rubik's Magie - Matchbox 5. -) Trivial Pursuit - Parker 6. -) Rubik's Kubus - Matchbox 7.(6) Kwartetten - Jumbo 8. 3) Questron - Otto Simon 9. -) Kwartetten - Selecta 10. 7) Electro - Jumbo 11. (10) Memory - Ravensburger 12. -) Buzz Off - Otto Simon 13. (13) Scrabble - Jumbo 14. 9) Flip Flappers - MB 15 (8) Mini Play - Jumbo 16. (12) Monopoly - Parker 17. (17) Lotto - Jumbo 18. (14) Wie is het? - MB 19. (16) Risk - Parker 20. -) Zeeslag - MB Alleen maar lui in de zon ligger^ zal veel mensen snel vervelen. Er wordt dan al gauw een boek of spelletje meegenomen om de dag gezellig luierend door te komen. Voor mensen die van een spelletje houden is, is er nu een strandmat met een spel. Er is keus uit schaken, dammen, boter-kaas en eieren of backgam mon. De mat wordt geleverd in een stevige plastic tas, waarin ook de fors uitgevoerde plastic speelstukken, zodat je er in het zand niet steeds naar hoeven te zoeken, zitten. En wie moege speeld is kan op de mat lekker een uurtje van de zon gaan genie ten. prijs van de speelmat is 49,95. Te bestellen bij Verta Vught, tel. 073-579130. Een verrassende factor vor men de weerkaarten, die tot het moment van uitspelen ge heim blijven. Deze kunnen in bepaalde vakken (en soms op het hele bord) tot forse strop pen of prettige extra winsten leiden. Vooruit denken Het panel vond Weer en Wind een leuk spel met veel oor spronkelijke elementen. De spelers moeten voortdurend goed uitkijken en liefst probe ren een paar zetten vooruit te denken. Iedereen blijft ook tot het eind meedoen. De vaart, spanning en interactie zijn wat minder dan in bij voorbeeld Targui, een ander spel van dezelfde ontwerpers, maar dat komt ook door het minder strijdlustige thema. Weer en Wind duurt al gauw twee uur en is dus heel ge schikt voor lange zomeravon den en regenachtige vakantie dagen. Het werd door fabri kant Jumbo keurig verzorgd, zij het dat de spelregels soms iets duidelijker konden zijn en de hoeveelheid speelgeld voor vier personen te weinig is. De adviesprijs bedraagt f 43,95. Speeltips Bij vier personen worden geen drie, maar twee hoge drukgebieden in het spel ge bracht. Lees m.b.t. het plaatsen van de hoge en lage drukstuk- ken vooral de voorbeelden, omdat de regels onduidelijk zijn. De laatste speler heeft het grootste voordeel. Onthou dit bij het kiezen van wie begint. Weer en wind duurt al gauw twee uur en is daarom heel geschikt voor regenachtige vakantiedag. Wie het echt plezierig wil spelen moet wel eerst de spelregels heel goed doorlezen, want die zijn niet al te duidelijk. (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11