Litouwen bevriest onafhankelijkheid Politieke onrust zorgt voor recordoogst opium Azië Doden 30.000 zeehondjes roept storm van protest op Weizsacker wil Berlijn als hoofdstad Duitsland Racisme in EG neemt toe ZATERDAG 30 JUNI 1990 ,!^fcX3£SIHSB13. PAGINA 7 VILNIUS (Rtr/UPI/AFP) - Het parlement van Litouwen heeft gisteren besloten de onaf hankelijkheidsverklaring van 11 maart voor honderd dagen op te schorten. Het parlement in Vilnius ging met 69 tegen 35 stemmen akkoord met een voorstel van president Vytautas Landsbergis om de onafhankelijkheidsverklaring voor een beperkte tijd te bevriezen om patstelling, die bijna vier maanden duurt in het overleg met Moskou over de onafhanke lijkheid, te doorbreken. In de aanvaarde compromis-resolu tie worden de soevereine rechten van de Litouwse regering herhaald, maar werd tegemoet gekomen aan de eis van Sovjet-president Michail Gorbatsjov voor een moratorium op de onafhankelijkheidsverklaring. De stap van Litouwen lijkt een belangrijke overwinning voor Sov jetleider Gorbatsjov avond congres partij. De leider van het Kremlin had herhaaldelijk opgeroepen tot opschorting van de onafhankelijk- premier heidsverklaring alvorens bespre kingen kunnen worden gehouden over het Litouwse streven naar on afhankelijkheid. touwse premier, mevrouw Kazi- de opschorting van de onafhanke- miera Prunskiene. Na ontmoetin- lijkheidsverklaring steunde, gaf de gen met Sovjet-president Gor- doorslag voor de meeste afgevaar- batsjov deie week verklaarde zij dat digden. Na een economische blok- een moratorium zal leiden tot on- kade door de Sovjetunie die 72 da derhandelingen met Moskou en dat gen heeft geduurd aanvaardde het die zullen leiden tot onafhankelijk- parlement in Vilnius met 69 voor, 36 JOHANNESBURG (GPD/ANP/AP) - In Zuid-Afrika is een storm van protest opgestoken tegen het voor commerciële doel einden doodknuppelen van 30.000 jonge zeehonden: 25.000 baby-rob ben en 5000 volwassen exemplaren. Volgens de regering is de zeehon denpopulatie van 1.2 miljoen te groot geworden voor de visstand. De dierenbescherming wordt overspoeld door telefoontjes van woedende dierenliefhebbers. In Jo hannesburg is een handtekeningen actie op poten gezet en in Pretoria is vandaag een protestmars gehouden tegen de slachting, die over twee weken begint. De acties zijn gericht tegen de re gering, die een groep Taiwanese za kenlieden vergunning heeft ver leend voor het doden van de zee hondjes. De geslachtsdelen van de mannetjes worden in het Verre Oos ten gebruikt om drankjes te berei den waaraan een magische kracht op het gebied van de potentie wordt toegeschreven. De huiden gaan naar de leerindustrie, terwijl de rest van het karkas wordt verwerkt tot kippevoer. heid. President Landsbergis het Litouwse parlement daarmee aanvankelijk Het ministerie van milieube scherming in Kaapstad heeft in een poging om de verontwaardigde die renliefhebbers gerust te stellen, ver klaard dat er ingegrepen zal wor den, als de dieren niet volgens haar richtlijnen worden gedood. Zij moeten, aldus deze instructies, met een zware knuppel tussen de ogen worden geslagen, vervolgens met een mes in het hart worden gesto ken, waarna tenslotte het doorsnij den van de halsslagaders het direct intreden van de dood moet verzeke- "De overheid schijnt totaal onge voelig te zijn voor het behoud van de dieren. Deze zaak moet toch erg lucratief zijn als de regering simpel weg de landelijke en internationale visie over deze barbaarse daad naast zich neerlegt", zei Christine Berry van de dierenrechtenorgani satie 'Beauty without Cruelty'. Een andere organisatie die wreedheden bij dieren wil bestrijden heeft ver klaard dat zij nauwlettend op de slachtpartij zal toezien. 'Als de over heid zich niet aan de strenge regels houdt voor het doden van dieren dan klagen wij haar aan", aldus woordvoerder Stewart Downes". Een woordvoerder van het minis terie van visserij zei de opwinding niet te begrijpen. Het massaal do den van zeehonden vindt in Zuid- Afrika al sinds 1902 plaats, zo zei hij. In 1983 was aan deze praktijk vrij wel een einde gekomen, nadat de markt voor zeehondenhuiden we reldwijd was ingestort. Sindsdien zijn er jaarlijks weer op grote schaal zeehonden gedood om te kunnen voldoen aan de toenemende vraag uit het Verre Oosten. Het doden van de 30.000 zeehond jes, die aan de westkust leven, is verantwoord, aldus het department van milieubescherming. Alleen in 1988 zijn er meer dan 280.000 zee honden geboren en het totale be stand bedraagt nu ruim 1,2 miljoen exemplaren. Nederland gaat nauwer samen werken met Denemarken en de Bondsrepubliek om de zeehonden in de Waddenzee beter te bescher men. Daarvoor komt er een geza menlijk plan, dat onder meer voor ziet in onderzoek, terugdringing van de watervervuiling en bewust making van het publiek. Het kabinet heeft giisteren inge stemd met een voorstel van minis ter Braks (natuurbeheer) dat voor ziet in de samenwerking met de bei de andere landen. Het kabinet vindt dat het zelf al voldoende doet om de zeehond in de Waddenzee voor de ondergang te behoeden. Zestig pro cent van de zee is als natuurmonu ment bij wet beschermd. Ook in het Natuurbeleidsplan van het kabinet krijgt het voortbestaan van de zee hond hoge prioriteit. het e aanvankelijk oneens, om- het uiterst belangrijke dat hij een terugkeer naar de situa- de communistische tie vóór de onafhankelijkheidsver klaring vreesde. Maar gisteren sloot hij zich aan bij het voorstel van de Litouwen. Overeenstemming ozoneonferentie Na de stemming viel in het parle mentsgebouw een diepe stilte. Er waren weinig emoties te bespeuren na het negen uur durende debat. De zitting was enige malen onderbro ken om de afgevaardigden de gele genheid te geven de consequenties van een moratorium voor de Bal- tisch republiek te overwegen. Het voorstel tot opschorting van de onafhankelijkheidsverklaring was het eerst gedaan door de Li- hulp Derde Wereld Sovjet-functionarissen hebben beloofd dat de economische blok kade van Litouwen zal worden op geheven indien Vilnius zou instem- touwseGt 'president ^Landsbergis LONDEN (ANP) - De deelnemers voorspelde dat de boycot, die ern- fan da intdrna'10"^e otonconferen- stige gevolgen heeft voor de Li- tie in Londen hebben gisteren over- touwse economie en zelfs de oogst eenstemmmg bereikt over hulp van dit jaar bedreigt, vandaag wordt de Derde Wereld bij het uitbannen beëindigd van ozon-schadehjke stoffen. Er De Litouwse premier Prunskiene 'tomt.eer' speciaal fonds voor finan- verklaarde tevreden te zijn met het 2£»5£ïl2 bevriezingsvoorstel. Landsbergis j- LYON jjtiv; 5*jr MARSEILLE 11 1 lil toespraak, 1 hij r het eerst Rapport Europees Parlement uitgelekt i technologie. Ook India en Chi na gaan akkoord. Tevens is overeengekomen in het jaar 2000 de produktie van ozon- schadelijke cfk's en halonen te be ëindigen. Daarmee is het oorspron kelijke akkoord, dat voorzag in re ductie van 50 procent aan het eind van de eeuw, aanzienlek aange scherpt. Het fonds heeft de instemming van zowel de leden als de niet-leden het zogeheten Protocol PARIJS (IPS) - Racisme en deze verschijnselen het hevigst vreemdelingenhaat nemen in de he- zijn Frankrijk, Groot-Brittannië le Europese Gemeenschap toe, zo Italië, gevolgd door België en West- Montreal voorde bescherming blijkt uit een rapport van het Euro- Duitsland. In de andere zeven EG- de ozonlaag. China, het meest be- pees Parlement, dat gisteren is uit- landen is de situatie Veel minder volkte land ter wereld, gaf reeds eer- gelekt. Het rapport zou eigenlijk verontrustend', maar in Spanje der te kennen tot het Protocol te pas in juli moeten worden gepubli- (aanvallen op zigeuners, Arabieren winen toetreden, ceerd. en Latijnsamerikanen), Portugal De landen waar de toename van (zwarte Afrikanen) en Nederland India, een land met ongeveer 800 (Turken, Marokkanen en Surina- miljoen inwoners, heeft zich in Lon- mers) begint het probleem de kop den lange tijd tegen de voorwaar op te steken, aldus het rapport. Het den van het fonds verzet. Het be- enige EG-land waar racisme 'zeer reikte compromis stelde echter ook beperkt' is, is Ierland, hetgeen mo- M. Gandhi, de Indiase milieuminis- gelijk het gevolg is van het feit dat ter, tevreden, hier weinig immigranten uit niet- Vermoord Een Palestijnse gedetineerde EG landen wGlyn Ford, de voorzitter door een mede-gevangene leven gebracht in de Shatta-gevan genis in de Negev-woestyn, zo ii g'stLle" bekendgemaakt. Vermoed rechtse Front National wordt dat de man is vermoord om dat hij verdacht werd van collabora tie met de Israëlische autoriteiten. k®* onderzoekscommissie die het rap port heeft opgesteld, tekent aan dat de electorale steun die het extreem- Jean- Israël betaalt nabestaanden schadevergoeding JERUZALEM (RTR/UPI) - Israël Zeeschildpadden Japan is niet van plan de import van zeeschildpadden te verbieden on danks de internationale veroorde ling van de Japanse handel in deze dieren. Vorig jhar importeerde Ja pan 30 ton schilden van zeeschild padden, 10 ton minder dan het jaar daarvoor. Hoewel Japan een im portverbod heeft afgekondigd voor de huiden van bedreigde diersoor ten als reptielen, ligt een dergelijk verbod in het geval van zeeschild padden niet in het verschiet omdat deze de vier eeuwen oude bewer kingsindustrie in haar voortbestaan zou bedreigen. Massagraf In het noordoosten van Sri Lanka hebben regeringstroepen tijdens hun jacht naar schuilplaatsen van de Tamil-Tijgers een massagraf ont dekt met daarin de lijken van 14 po litieagenten. De agenten maakten deel uit van een groep van 46 die door de Tamil-Tijgers twee weken geleden gevangen genomen werden bij de verovering van de politiepost in Uppuveli. De Srilankaanse rege ring heeft gisteren voor onbepaalde tijd een avondklok ingesteld in de stad Batticaloa. De oostelijke stad werd onlangs bevrijd en er werd een razzia gehouden naar Tamil-rebel- len. Spion Een griffier bij een arrondisse mentsrechtbank in Brussel is gear resteerd op verdenking van spiona ge voor de Sovjetunie, heeft een woordvoerder van het openbaar mi nisterie in Brussel gisteren bekend gemaakt. De arrestant, die werd geï dentificeerd als Jan Van Den Nest, zou ook enige tijd als assistent heb ben gewerkt by een Belgische sena tor. De arrestatie volgde nadat een voormalige attaché van de Sovjet ambassade in Brussel zich in de Bondsrepubliek ter beschikking van de autoriteiten had gesteld. De overloper zou de autoriteiten een lijst hebben gegeven met de namen van plaatselijke medewerkers in de spionage. Van Den Nest was de eer ste arrestant. Boycot Een van de voornaamste oppositie partijen van Mongolië, de Mongool se Democratische Partij (MDP), zal de parlementsverkiezingen van vol gende maand boycotten. Dat heb ben vertegenwoordigers van de par tij gisteren in de hoofdstad Ulaan- baatar meegedeeld. Ook de Mongoolse Democratische Associa tie, waarvan de MDP onderdeel uit maakt, overweegt de verkiezingen van 29 juli te boycotten uit protest tegen de oneerlijke organisatie, al dus oppositie-woordvoerders. Marie Le Pen iich heeft aan racistisch gedrag 'een zekere respectabiliteit' heeft gegeven. In Groot-Brittannie is racistisch betaalt een schadevergoeding van geweld volgens het rapport'minder40.000 gulden aan de families van systematisch en wijd verbreid'.Er zeven Palestijnen die vorige maand worden wel videospelletjes gepro- werden vermoord door een Israëliër duceerd 'waarbij men zwarten, jo- die zich als soldaat voordeed. Dit den, homoseksuelen en milieu-acti- heeft een woordvoerder van het mi- visten kan doden'. nisterie van defensie gisteren mee- In Italië lijkt extreem-rechts ga- gedeeld, ren te spinnen bij de recente'toe vloed van meer dan een miljoen ille- De woordvoerder benadrukte dat gale immigranten uit Afrika en het Israël niet wettelijk verplicht is tot Midden-Oosten. In Belgie wordt de compensatie, maar dat het ertoe door het rapport de politie verant- overgaat wegens de 'bijzondere om- woordelijk geacht voor de meeste standigheden' bij de moorden. "Het racistische incidenten. In de Bonds- is de eerste keer dat Israël geld be- republiek is volgens het rapport de taalt voor Arabische slachtoffers situatie vergelijkbaar met Belgie, van Israëlisch geweld", waar een toenemende tendens Zeven Arabische arbeiders wer- wordt gesignaleerd van misdrijven den gedood en negen anderen ge- die voortvloeien uit vreemdelingen- wond toen op 20 mei een Israëliër haat. het vuur op hen opende. *LYON De vakantiestroom r De verwachting is dat dat zo'n bestemming gaan. r de tuidjranse kust is op gang gekomen. )en miljoen toeristen via Lyon naar hun BERLIJN/BONN (DPA) - Berlijn moet de hoofdstad worden van het verenigde Duitsland. Dit heeft pre sident Richard von Weizsacker van de Bondsrepubliek gisteren gezegd. Met zijn uitspraak strijkt hij een groot aantal Westduitse politici en bestuurders tegen de haren in, die liever niet uit Bonn verhuizen. Weizsacker zei in een historische kerk in Oost-Berlijn: "Deze stad is de plek bij uitstek voor de politiek verantwoordelijk leiding van Duits land". De ex-burgemeester van West-Berlyn was kort tevoren be noemd tot de eerste ereburger van Groot-Berlijn in 40 jaar. Kanselier Helmut Kohl van de Bondsrepubliek vindt dat de miljar den D-mark, die met een verhuizing van het regeringsapparaat van Bonn naar Berlijn gemoeid zijn, el ders dringender nodig zijn. Ruwe schattingen van deze kosten lopen uiteen van 20 tot 80 miljard mark. Een kleine tien jaar geleden ont wikkelde de regering van christen democraten en liberalen onder lei ding van Kohl ambitieuze bouw plannen voor Bonn, dat vanaf de stichting van de Bondsrepubliek gegolden had als 'voorlopige hoofd stad'. Sinds 1982 is 2,5 miljard mark begrotingsgeld uitgegeven aan on der meer nieuwbouw van het parle ment, ministeries, twee musea, een residentie voor buitenlandse gasten en een congrescentrum. Maar de val van de Berlijnse Muur zorgde voor een geheel nieuw perspectief. Sinds november praten veel mensen hardop over herstel Berlijn als hoofdstad van Duits land, zoals het ook was in 1871 toen het Eerste keizerrijk ontstond. Parlementsvoorzitter Rita Süs- smuth heeft verklaard dat 'het pan- MOSKOU (GPD/AFP) - Het Cen traal Comité van de Communisti sche Partij van de Sovjetunie heeft gisteren besloten dat het 28e Partij congres volgens plan op maandag begint. Dit hebben deelnemers aan de vergadering van de partij bij hun vertrek uit het Kremlin verklaard. De vergadering keurde ook het verslag goed dat partijleider Mi chail Gorbatsjov aan het congres zal voorleggen. Slechts enkele afge vaardigden stemden tegen het rap port. Leden van het Centraal Comi té hebben wel gevraagd een aantal voorstellen aan het verslag toe te voegen. Dit lijkt erop te duiden dat Sovjet leider Gorbatsjov de conservatie ven aan zijn zijde heeft gekregen. Vorige week, tijdens het oprich- Partijcongres Sovjetunie start maandag tingscongres van de Russische Communistische Partij, moest hij zich verdedigen tegen felle aanval len van conservatieve kant. Aan het slot van dat congres echter kwamen uit diezelfde hoek pleidooien om Gorbatsjov niet te laten vallen als partijleider. De debatten op het congres, dat 4700 gedelegeerden telt, gaan onder meer over een nieuw partijpro gramma, waarvan de ontwerptitel luidt 'Platform voor een democra tisch en menselijk socialisme'. Ook moet het ontwerp van een nieuw partijstatuut worden goedgekeurd. De topstructuur van de partij zal worden gewijzigd. In plaats van het Politbureau, het dagelijks bestuur van de Partij, komt er een Presidi um, waarin de partijleidingen van de republieken proportioneel zijn vertegenwoordigd. Het huidige Po litbureau wordt gedomineerd door vertegenwoordigers van de Repu bliek Rusland. De huidige partijfunctie van Gor batsjov, secretaris-generaal, ver dwijnt. Deze post, een uitvinding van dictator Stalin, wordt gesplitst in die van voorzitter en eerste secre taris. MANILA - De opiumvelden in Azië floreren en er wordt dit jaar een re cordoogst verwacht die de drugsba ronnen hoge winsten zal opleveren. Volgens internationale drugsex perts is dat het gevolg van gunstige weersomstandigheden en de voort durende politieke onrus.t in de opi- umgebieden. Het grootste deel van de wereldproduktie van opium, de grondstof voor heroïne, komt uit de zogenoemde Gouden Driehoek, die Noord-Thailand, Burma en Laos omvat, en uit het grensgebied tus sen Pakistan en Afghanistan ofwel de Gouden Maansikkel. Terwijl de oorlog in Afghanistan wegebt, verruilen steeds meer Af ghaanse mujahedin onder invloed van het Pakistaanse leger het strijd- veld voor de papavervelden. De ver wachting is dat de produktie van ru we opium in Afghanistan dit jaar duizend ton zal bedragen, en dat de opiumproduktie in Pakistan 170 ton zal zijn. Dat is vijfendertig ton meer dan vorig jaar. De totale opi umproduktie in de Gouden Drie hoek zal waarschijnlijk met zestig procent toenemen tot 2400 ton. De grootste stijging wordt ver wacht in Burma, waar de voortdu rende etnische onlusten en het on zekere politieke klimaat de smok- kelpraktijken aan de grenzen in de hand werken. Alleen al de oogst uit de Gouden Driehoek levert dit jaar 240 ton hoogwaardige heroïne op. Op dit moment komt de helft van de heroï ne die in de VS wordt verkocht, uit de Gouden Driehoek. De toegeno- 171 VISSER VJ Belettering hogewoerd 131 tel. 123747 leiden fiEKlAMEBOflO£N/t£mRS/AUTQ(l£KlAM£ men produktie en de nieuwe smok kelroutes hebben Zuidoost-Azië tot de grootste heroïneleverancier van Noord-Amerika gemaakt. Ontbladeren Met de hulp van de VS en de Vere nigde Naties voeren Thailand en Pakistan een actief beleid om de boeren in het noorden over te halen niet langer papaver maar andere ge wassen te verbouwen. Inmiddels heeft de papaver-produktie zich verlegd naar Burma en Laos, waar de politieke controle minder sterk Dat de papavervelden in de Bur mese provincies Kachin en Shan niet langer door de VS worden be sproeid met ontbladeringsmidde- len, is een van de oorzaken voor de gestegen produktie. Het sproeien vanuit vliegtuigjes was een onder deel van de Amerikaanse hulp. De ze werd beëindigd als gevolg van sancties van Washington tegen Rangoon na de bloedige militaire onderdrukking van de demonstra ties voor democratie in 1988. Volgens generaal Chaovalit Yod- mani van de Thaise narcotica-briga de wordt het grootste deel van de Burmese heroïne verwerkt in kam pen in het oerwoud langs de Thais- Burmese grens en wordt deze ver volgens via India en Thailand het land uit gesmokkeld. Onlangs heeft zich daar een nieuwe smokkelroute via de Chinese provincie Yunnan naar Hongkong bijgevoegd. In Azië worden vermeende drugshandelaren en gebruikers van drugs hard aangepakt. Singapore heeft in de afgelopen veertien jaar 25 drugshandelaren veroordeeld en opgehangen, in Malaysia zijn sinds 1975 226 handelaren die verdacht van drugspraktijken ter dood ver oordeeld. Van hen zijn 81 inmiddels geëxecuteerd. Witwassen Gealarmeerd door de toenemende dreiging van drugs, hebben Singapore en Malaysia de handen ineen geslagen en coördineren ze hun activiteiten tegen drugshande laren en financierders die via hun landen drugstransporten naar de Verenigde Staten organiseren. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zegt dat Singapore, Hongkong en Bangkok de belangrijkste doorvoerhavens zijn voor de Zuidoostaziatische he roïne. De mogelijkheden voor het witwassen van drugsopbrengsten zouden in deze landen groot zijn. Daarom heeft Singapore de drugs- wetgeving veranderd zodat voortaan ook bezitters van cocaïne, opium en marihuana. Vórig jaar werd in Hongkong een wet aangenomen die het mogelijk maakt beslag te leggen op de winst en die reeds veroordeelde handela ren hebben opgestreken uit hun drugshandel. Banken zijh volgens deze wet verplicht om de autoritei ten van de Britse kolonie in te lich ten zodra het vermoeden rijst dat drugswinsten worden witgewas sen. Inmiddels heeft ook Malaysia een verdrag gesloten met Groot- Brittannië, Singapore, Thailand en Australië om het witwassen van drugsgelden tegen te gaan. Omdat Manila de belangrijkste doorvoerhaven voor de heroïne- connectie tussen de VS en Pakistan en Thailand zou zijn, heeft presi dent Corazon Aquino van de Filipij- nen het congres onlangs gevraagd de doodstraf in te voeren voor drugshandelaren. Het ontbreken van strenge doua necontrole maakt de Filipijnen tot een ideaal overslaggebied voor drugs. "Het is hier veel te gemakke lijk. We pakken soms buitenlandse drugssmokkelaars op en zetten hen dan weer over de grens. Vervolgens komen ze onder een andere naam terug", zegt de Filipynse senator Er nesto Herrera die onlangs een toe spraak hield over drugskartels. Gunstig weer en politieke onrust zorgen dit jaar in Azië voor een recor doogst aan opium. Alleen al in de landen van de Gouden Driehoek wordt naar verwachting 2400 ton van de papavervelden gehaald. (archieffoto) Duitse parlement de beslissing moet nemen'. Ook gaan er stemmen op om de hoofdstedelijke functies te verdelen tussen Bonn en Berlijn. De burgermeesters van West- en Oost-Berlijn zijn ware propagandis ten voor Berlijn als hoofdstad van Duitsland. 500.000 mensen op vlucht voor overstromingen DHAKA (AP) - De door de regen aangezwollen Jamuna-rivier in Bangladesh heeft weer twaalf dor pen in het noordwesten van het land verzwolgen, waardoor nu in to taal 500.000 mensen voor het water op de vlucht zijn geslagen. In het district Siranjganj zijn 300.000 mensen getroffen, in Bogra 200.000. Beide districten liggen ten noordwesten van de hoofdstad Dhaka. In Siranjganj moesten dui zenden mensen hoger gelegen stuk ken land opzoeken toen een dijk van de Jamuna het begaf. Maandag verdronken in het district twee kin deren. Meer slachtoffers zijn niet gemeld. Iraanse president wil dat volle hulp aanvaardt TEHERAN (GPD) - President Raf- sanjani van Iran heeft zijn volk gis teren gevraagd de hulp van vijandi ge naties voor de slachtoffers van de aardbeving te aanvaarden. Rafsan- jani sprak tijdens de wekelijkse isla mitische gebedsdienst bij de uni versiteit van Teheran. Hij wijdde zijn bijna twee uur durende toe spraak vrijwel geheel aan de aard bevingsramp van vorige week don derdag in het noorden van het land. Volgens officiële bronnen zijn daar bij 50.000 doden gevallen. De Iraanse president dankte bui tenlandse regeringen voor hun 'golf van menselijkheid'. Vooral dankte hij de moslims uit de Sovjet-repu bliek Azerbaidzjan. Hij zei dat de buitenlandse hulp een bewijs is van het respect dat Iran in de wereld ge niet. Iran heeft na de aardbeving hulp geaccepteerd van alle landen, behalve van Israël en Zuid-Afrika. Universiteit van Zambia gesloten LUSAKA (DPA) - De universiteit van de Zambiaanse hoofdstad Lusaka is gisteren voor onbepaalde tijd gesloten. De studenten zijn door bewapende soldaten op de campus bijeengedreven om te wor den afgevoerd naar hun woon plaats. Deze ingreep volgt op de bloedige onderdrukking van de protesten te gen de verhoging van de voedsel prijzen, waarbij de afgelopen dagen meer dan 25 mensen werden ge dood. De protesten werden voorna melijk door studenten geleid. ANC roept op tot staking JOHANNESBURG (IPS) - Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) heeft opgeroepen tot een nationale staking voor maandag uit protest te gen het voortduren van de noodtoe stand in Natal. Het ANC wil dat er een onafhankelijke vredesmacht wordt ingesteld die de orde in Natal moet handhaven. Het ANC heeft opgeroepen tot een staking om de regering onder druk te zetten alsnog ook voor Natal de noodtoestand in te trekken. Daarnaast eist het ANC de benoe ming van een juridische commissie die de oorzaken van het geweld in Natal moet onderzoeken, de arres tatie van Zulu-leiders die leiding ge ven aan gewelddadige acties en de ontmanteling van de politie in het Zulu-thuisland Kwazulu. Volgens het ANC fungeert de politiemacht in Kwazulu als het privélegertje van Zulu-leider Mangosuthu Buthelezi. De stakingsoproep wordt in ieder geval ondersteund door het Con gres van Zuidafrikaanse Vakbon den (Cosatu), dat van oudsher goe de banden heeft met het ANC en het Zuidafrikaanse Jeugd Congres (Sayco).

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7