MONUTA 'VNO speelt mooi weer met koppeling' Beurs wil naar Londen verdwenen handel terug zonder meer 'rr zorg minder Banken rekenen hogere kosten voor kleinere beurstransacties Stekelenburg hekelt werkgevers Op vakantie zonder zorgen Neem een reisverzekering vanV&D. Kringloop-diesel houdt onderzeeër onder water ad sanctos ZATERDAG 30 JUNI 1990 UITVAART- UrrVAART* VERZORGING lfVERZEKERiNC Monuta regelt en verzorgt de uitvaart ook in üw woonplaats 06-8 21 22 40 Dag en nacht bereikbaar United Bus United Bus en de Deense busfabri- kante DAB Silkeborg hebben een beginselovereenkomst onderte kend voor samenwerking ter ver sterking van hun positie in Scan dinavië. De twee hebben samen een aandeel van 6,5 procent in de West- europese markt voor autobussen, nemen daar de zesde plaats in, zet ten 578 miljoen gulden om en ver vaardigen jaarlijks ongeveer 1850 chassis en 1150 complete bussen en toerwagens. Rhodium duurder De prijs van het edele metaal rhodi um, dat onder meer wordt gebruikt bij ,de katalytische zuivering van uitlaatgassen van auto's, is de laatste tijd explosief gestegen, tot 4050 dollar per ounce (28 gram), bij na het dubbele van de 2150 dollar die in mei werd betaald. MNMIDDAt 17.00 UUR IS Beurs beleeft na 1 juli kleine Big Bang geschaft. Ook zijn voorganger Ru- ding heeft regelmatig te kennen ge- AMSTERDAM Zo ingrijpend als geven dat hij daarvoor was. Een de Big Bang van Londen een paar punt vormde echter de dekking jaar geleden zijn de komende v r de ongeveer 90 miljoen gulden deringen op de Amsterdamse Effec- inkomsten die de schatkist bij af- tenbeurs niet. Maar dat de eerste ju- schaffing van de beursbelasting zou li een mijlpaal in de geschiedenis derven. Inmiddels is die gevonden van de oudste effectenbeurs ter we- in een verlaging van de reld gaat worden, staat volgens de Staat bij de uitgifte woordvoerder Herman de Ranitz ningen aan de banken vast. De komende hervormingen als afschaffing van de beursbelasting ■M-OeCl en de miminumprovisie, het invoe- Per 1 juli worden de provisies vrij- ren van een open order boek en ver- gelaten. Volgens Duisenberg is dat betering van afwikkelingsprocedu- uitermate belangrijk en getuigt het 'S, betreffen overigens niet alleen i moed dat zowel de Effecten- de werking van de beurs. Zij zijn beurs als de Optiebeurs deze stap vooral ook onderdeel van het actie- hebben gezet. Want op korte ter plan om de concurrentiepositie Amsterdam als financieel centrum te versterken. In marketing-termen: mijn betekent dit een achteruitgang van inkomstën voor de beursleden (banken, commissionairs). Als hier- Amsterdam moet zich opwerken tot door echter handel terugkomt, is de financiële poort van continentaal op langere termijn natuurlijk wel DE NIEUWE WOONINFO UIT Europa. Bezorgd De in 1988 onder het voorzitter- deprovi schap van Nederlandsche Bank- tie zullen sprake van een voordeel. De kleine belegger merkt waar schijnlijk niets van het vrijlaten van De kosten per transac- hem in ieder geval wooninfo-box bij .de '^5^ etalage van ons kan- toor aan de Zonne- bloem of bel Van Ëfll Beukering III Makelaardij M A Zonnebloem 72 Leiden 071-2145?1 Karolusgulden 44 Leiderdorp president Duisenberg gevormde niet lager worden, zoveel is wel dui- Initiatiefgroep Amsterdam Finan- delijk geworden. Institutionele en cieel Centrum was uitermate be- grote particuliere beleggers mogen zorgd over het feit dat een groot uiteraard wel rekenen op minder deel van de handel, vooral die staatsobligaties, meer en meer naar Londen verdween. Om dat tegen te gaan, moesten komeri in de ir denmarkten functioneren, "Het weglekken land van de handel transactiekosten. Op het terrein van de afwikkeling van effectentransacties is de zeven dus aanpassingen de dag na transactie als dag van le- waaropdegul- vering ingevoerd. Duisenberg te rn. kende daar destijds bij aan dat het het buiten- niet alleen gaat om een verbetering Nederlandse van de procedure op zichzelf, maar wordt al jaren als door de Nederlandse bedrijfstak varen", zei Duisenberg begin dit jaar. Hij stelde toen al 'met genoe gen' vast dat een flink aantal initia- gelijke voorwaarden in de Concur- koersvorming. Grote posten UC uauuci lil neueriunuse van uc jjiulcuuic up ziLiizen, maar jn~n „„„Mil. effecten alsmede de daaraan ver- ook om een aansluiting bij de in de fectenbeurs deze overzichtelijke aanblik. bonden transactie-afwikkeling Euro-kapitaalmarkt gebruikelijke bedreiging methode. rentiestrijd te werpen", "Dit schijnbaar onbelangrijke T technische detail betekent dat -LilQUlCie wordt afgestapt van provinciaals Grote kopers en verkopers Sinds de vorige Big Bang, de invoering van het computerhandelsysteem, biedt de vloer van de Amsterdamse Ef- J •-.-^-.-• •1 (foto ANP) den daarom afgesloten op liquide rug te brokers. Om terrein op Londen te- moet de liquiditeit markten want daar treedt door uit- van de markt in Amsterdam dus i ef- op. voering immers geen prijsbederf worden vergroot. tieven met voortvarendheid door de aandoende eigen gewoonten en dat fecten willen hun transacties op de In Londen heeft zich t Effectenbeurs ter hand was geno- aansluiting wordt gevonden bij i ternationaal gehanteerde usances. markt in Nederlandse staatslenin- gatiehandel in. Haar belangrijkste gen ontwikkeld, die volgens Dui- advies was de instelling N£ veel geschrijf en gepraat i beursbelasting onder de r nister van financiën, Wim Kok, af-- derhalve geschikter meest liquide markten uitvoeren Liquide betekent in dit verband eer Daardoor wordt de prijsvorming markt met een zodanige omzet dat senberg wordt gestimuleerd door genaam 'open orderboek' voor de de beter vergelijkbaar en doorzichtiger individuele transacties, tenzij van actieve marketmakers (die de markt meest courante staatsleningen i- gemaakt en maakt het onze beurs uitzonderlijke omvang, een ver- 'maken', dus voor eigen rekening Banken zich onder waarloosbaar effect hebben op de posities innemen) AMSTERDAM Drie van de vier grote ban ken, namelijk Amro, ABN eri NMB Postbank hebben hun tarieven voor effectentransacties gewijzigd. De aanpassingen komen erop neer dat het uitvoeren van kleine orders (bij de Amro tot ongeveer 1800 gulden, bij de ABN tot 2000 gulden en bij de NMB tot 4000 gulden) duurder wordt, terwijl de kosten voor grotere orders (grofweg boven de 20.000 gulden) enigszins wor den afgetopt. Dit is het gevolg van het feit dat de beurs perl juli de minimumtarieven heeft afgeschaft. De staande tarieven te veranderen. Maar volgens een woordvoerder wordt wel 'gestudeerd op een samenhangend en evenwichtig kostenpakket'. De NMB Postbank heeft een minimumtarief per effectenorder van 75 gulden ingevoerd, bij de Amro en ABN, die binnenkort fuseren, is dit 40 gulden. Bovendien zijn de provisiepercenta ges gewijzigd. Alle drie de banken leggen er de nadruk op dat het van belang is om de Amster damse effectenbeurs toegankelijk te houden voor de particuliere belegger. Het uitgangspunt dat de dienstverlening zo veel mogelijk kosten dekkend moet worden, gaat daarom bij heel kleine effectentransacties ook vanaf 1 juli nog niet op. "Als iemand tien aandelen koopt, kost dat de bank 100 gulden", zegt de NMB-woord- voerder. effectenhuizen die als interdealer marktmaker willen optreden, bren gen verplichtende bied- en laatprij- zen met bijbehorende hoeveelheid stukken op een beeldscherm in. Dit leidt dan tot een scherm waarop per lening anoniem de beste prijs wordt vermeld. Het 'open orderboek' zal worden beheerd door de hoeklie- den. Volgens Duisenberg heeft de Ef fectenbeurs gedaan wat van haar mocht worden verwacht, namelijk het scheppen van de voorwaarden om de handel naar Amsterdam te rug te halen. "Of dit in feite zal ge- Hoeveel van dit soort 'zakgeld-speculanten' via de banken op de beurs opereren, kan nie mand bij benadering zeggen. Maar dat het er re- beuren, zal afhangen van de vraag latief weinig zijn ligt voor de hand, want ook of voldoende beursleden endaar- voor het vrijlaten van de minimumtarieven wa- bij denk ik uiteraard vooral aan de de kosten van handelen hoger naarmate het grote banken - als market maker bedrag van de transactie daalde. willen optreden". ADVERTENTIE Na afloop van het kabinetsberaad liet Kok overigens weten geen "moeilijke discussies rond de kop peling te verwachten bij de voorbe reiding van de begroting 1991. Ik ben niet somber of pessimistisch over de koppeling in 1991", aldus Kok. Volgens de bewindsman bie den de huidige ontwikkelingen in zake lonen en aantallen uitke ringstrekkers (in-actieven) een goe de basis voor handhaving van de koppeling. DEN HAAG (ANP/GPD) FNV-voorzitter J. Stekelenburg verwijt het de werkgeversor ganisaties dat zij het publiek misleiden met hun voorstelling dat ze de koppeling tussen lonen en uitkeringen willen herstellen. Er zijn veel te veel uitzonderingen zyn en uitzonderingen alleen wor- die de werkgevers open laten, zo be- den gemaakt op basis van het be toogde Stekelenburg. De hele reeks perkte aantal gronden dat daarvoor uitzonderingsgronden kreeg giste ren in de Sociaal Economische Raad (SER) overigens de steun van de (door de regering benoemde) kroonleden. Stekelenburg vindt dat voorzitter Van Lede van het VNO poogt deze afwijkingsgronden op de koppeling zo aantrekkelijk mo gelijk te presenteren. Een poging van de werkgevers om het koppe lingsadvies van de SER aan de rege ring, het werkgeversstandpunt naar buiten toe nog wat meer 'pro koppe ling' te laten lijken, haalde het bij de stemming in de SER overigens niet. De werkgevers stonden daarbij uit eindelijk alleen. Het advies speelt een belangrijke rol bij de houding van de regering ten opzochte van de koppeling. De werkgevers willen in de Sociaal Kok daarentegen vindt dat de Economische Raad elk jaar op- koppeling verdergaande garanties nieuw een discussie over de vraag moet bieden en de uitkeringsge- of de koppeling, gelet op de uitzon- rechtigden koopkracht waarborgt, deringsgronden in het advies, wel ook als de loonontwikkeling het regeerakkoord is genoemd. De koppeling was gisteravond ook aanleiding voor enig getouwtrek in het kabinet. Minister Kok (financi ën) is het niet eens met premier Lubbers die vindt dat de koppeling bedoeld is voor koopkrachtbehoud, zoals Lubbers zei in het CDA-blad CDAktueel. Lubbers stelde dat het er bij de koppeling in de kern om gaat "solidariteit op het minimum niveau te handhaven, een onder grens waarop iedereen kan reke nen. Maar ik geloof dat die grens heel dicht ligt bij behoud van koop kracht en maar heel weinig daarbo- kan doorgaan. De vakbeweging drong derdag bij het kabinet op aan direct vanaf 1 januari 1991 te laten zien dat spoeddebat aan de tand voelen automatische koppeling regel zal ziin uitlatingen, bedrijfsleven daarbij achterblijft, don- De WD heeft al laten weten Lub bers de komende week Text lite met partner uit Taiwan in zee AMSTERDAM (ANP) - Het elektronicabedrijf Text Lite (lichtkranten en zaktelexen) is de in opspraak geraakte gebroe ders A.H. en W. Hommel kwijt. ZIJ hebben onder druk van de effectenbeurs vrijwillig het veld geruimd. Hierdoor zijn de kan sen op een hervatting van de of ficiële beursnotering (Text Lite zit al sinds december vorig jaar op het 'strafbankje" van de beurs) sterk gestegen. Commissaris A.F.H. van Was- beek heeft dit gisteren meege deeld op een buitengewone aan deelhoudersvergadering. De aandeelhouders benoemden twee nieuwe commissarissen, de ir. J. Tang van Taiwan Liton en A. Coers en een nieuwe direc teur, E. Burgmans, al sinds ok tober werkzaam voor Text Lite in de Verenigde Staten. Naar een tweede directeur wordt nog gezocht. Hij maakte ook bekend dat vlak voor aanvang van de bij eenkomst overeenstemming was bereikt met de beoogde Tai wanese partner Taiwan Liton over de vorming van een geza menlijke onderneming. Voortbestaan DOCdata hangt aan zijden draad VENLO (ANP) - DOCdata tracht in de komende maanden haar voort bestaan te verzekeren door een overeenkomst te sluiten met een an dere onderneming. Als dat niet lukt is DOCdata ter ziele vóór de komen de jaarvergadering. "Dan zit u hier hoogstens met de curator te pra ten". Dat heeft J. van den Driest, voor zitter van de raad van commissaris sen van DOCdata, gisteren ver klaard tijdens een vergadering voor aandeelhouders. Het enige agenda punt was de toestemming die het bestuur aan de aandeelhouders vroeg voor uitstel van de publikatie van de jaarstukken. Binnen drie kwartier was'die toestemming bin nen. Op de vergadering was sléchts 1,25 procent van het aantal stemge rechtigde aandelen vertegenwoor digd. De Vereniging voor de Effec tenhandel had al eerder toege stemd. DOCdata moet nu vóór 15 sep tember met de jaarstukken komen. Van den Driest beloofde dat daarin, voor het eerst, ook een verlies- en winstrekening zal zijn opgenomen, Van Terschelling tot Turkije, of waar u ook naar toe gaat: met een reisverzekering van V&D zit u altijd goed. Snel geregeld, precies passend en altijd voordelig. In Nederland bent u al voor f 1,00 p.p. per dag verzekerd en in het buitenland al vanaf f 1,40. 'tlszo geregeld bij V&D. is# ROTTERDAM (GPD) De snorkel was voor de Tweede Wereldoorlog een Nederlandse uitvinding die het onderzeeërs mogelijk maakte vlak onder de golven te blijven varen. Nu is het weer een Nederlandse uitvin ding die ervoor zorgt dat onderzee boten helemaal niet meer aan het wateroppervlak hoeven te verschij nen om zuurstof voor hun dieselmo toren in te nemen: de dieselmotor met gesloten kringloop. Door de nieuwe apparatuur wordt het schip bovendien onzicht baar voor de vijand, omdat de uit laatgassen niet langer naar boven borrelen. De kooldioxide wordt in een scheidingsinstallatie uit de gas sen gehaald en verlaat het schip in een watermengsel. De rest van de gassen wordt met toevoeging van zuurstof en argon opnieuw ge bruikt. De vinding wordt bij de Rotter damse Droogdokmaatschappij (RDM) bij wijze van proef inge bouwd in de door de marine afge dankte onderzeeboot de Zeehond, die aan de RDM is overgedragen. Daarmee heeft de oudgediende de zelfde mogelijkheden als nucleair aangedreven schepen: langdurig onopgemerkt onder water blijven. Maar of de Zeehond daarmee ook onder de poolkap zal doorvaren, is de vraag. Misschien wel de onder zeeboot waarvoor de vinding wordt ontwikkeld: de nieuwe Moray van de RDM. Voor de ontwikkeling van de onderzeeboot bereikte de RDM vorig jaar overeenstemming met de overheid. De 46 miljoen gulden kos tende studie moet volgend jaar tot een bestekklaar bouwontwerp lei den. Of de Koninklijke Marine Mo ray's zal bestellen, is onduidelijk. Het is in eerste instantie een export artikel. De RDM wil de Moray gaan in ver schillende afmetingen gaan bou wen, van 1100 tot 1400 ton voor lan den die nog,geen onderzeeboot- dienst hebben en hun kustwateren willen beschermen, tot onderzeebo ten van 1800 en mogelijk 2000 ton waterverplaatsing voor landen die hun onderzeeboten tot ver in dé willen sturen. "Voor het tactisch operationele werk is de nieuwe vinding van groot belang", zegt cpmmercieel-direc- teur ir. A.G.R. Binée van de RDM. "Een onderzeeboot kan daarmee lang onder water blijven, waardoor hij zijn doel lang kan blijven volgen. Zonder zo'n systeem bestaat de kans dat hij de achtervolging moet opgeven om aan de oppervlakte met zijn diesels zijn batterijen te vullen. We gaan uit van een snelheid van acht tot tien knopen. Niet meer, want als een onderzeeboot harder gaat, zijn de sensors door het geruis niet meer te horen". De RDM maakte voor de ontwik keling gebruik van een waterbehan delingssysteem van het Britse be drijf Cosworth Deap Sea Systems, dat zij zelf vervolmaakte. Ir. K. Tuinman van de afdeling Onder zoek en Ontwikkeling van de RDM: "Het apparaat kan het afvalwater met de kooldioxide zelfs bij een bui- tendruk van dertig atmosfeer op de scheepshuid nog lozen". De RDM is echter niet de enige werf die met zogenaamde 'at mosphere independent propulsion' experimenteert. De Rotterdamse werf was wel de eerste, méar Thys- sen in Duitsland heeft het systeem nu ook opgepakt. Daarnaast zijn de Zweden bezig met een stirlingmo tor, die echter slechts tot geringe diepte te gebruiken is. De Duitse werf HDW in Kiel neemt proeven met een waterstofmotor, die nog maar een klein vermogen kan leve ren. Bovendien vereist die water stofmotor zoveel brandstof, dat de onderzeeboot te groot wordt. "De RDM kiest voor de dieselmo tor, omdat die techniek beproefd is", zo zegt Binée. "Op zijn vroegst in het jaar 2000 zijn de waterstofmo tor en de sterlingmotor in staat om de diesels te vervangen. Tot die tijd zien wij het gat in de markt, dat wij met onze vinding kunnen opvul len". De overheid heeft het geld voor de ontwikkeling van de Moray vorig jaar beschikbaar gesteld onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat de RDM met buitenlandse werven gaat samenwerken. De internatio nale belangstelling voor de Moray is volgens de RDM inmiddels vrij groot. Een aantal geïnteresseerde landen (Maleisië, Thailand, Pakis tan en Spanje) laat voorstudies door de RDM verrichten voor onderzee boten voor hun marines. Tot de politie hen verjoeg legden in landbouw bezet hielden. de Poolse boeren voorbijgangers uit WARSCHAU De Poolse politie is gisteravond het ministerie van landbouw in Warschau binnenge drongen om een eind te maken aan de bezettingsactie van 600 Poolse boeren. De boeren hielden het ge bouw sinds woensdag bezet om kracht bij te zetten aan hun eis voor een wettelijke minimumprijs voor landbouwprodukten. De politie werd ingezet om een einde aan de bezetting te maken na dat pogingen om de boeren te bewe gen vrijwillig hun actie op te geven waren mislukt. Poolse politie jaagt boeren ministerie uit Eerder op de dag besloten de boe ren, die donderdag het personeel van het ministerie de toegang tot het gebouw hadden ontzegd, de personeelsleden weer wel vrije toe- gangte verlenen. Deze beslissing zij het ministerie (foto AP) kwam nadat de politie, die gis terochtend een kordon rond het ge bouw had gelegd, zich had terugge trokken. Een delegatie van het par lement werd ook binnengelaten. De regering had laten weten pas met de boeren in onderhandeling te willen gaan als het werk op het mi nisterie normaal zou kunnen Wor den hervat en de boeren hun bezet ting zouden opgeven. De actie van de boeren was bedoeld om kracht bij te zetten aan hun eis voor een wettelijke minimumprijs voor land bouwprodukten. Hongarije naar markteconomie BUDAPEST - De Hongaarse regering heeft gisteren een herstelplan voor de economie ingediend. Doel van het programma is een snelle overgang van de failliete socialistische planeconomie naar een 'westerse' markteco nomie. Dit plan van de centrum-rechtse regering-Antall betekent een dui delijke versnelling van het tempo. Het plan voorziet in het faillissement van 30 tot 40 grote en zo'n 500 tot 600 kleinere onrendabele staatsbedrijven. Daarnaast zullen zo'n 30.000 tot 40.000 restaurants, winkels en kleine werkplaatsen die nu nog van de staat worden gepacht, worden geprivatiseerd. Daarnaast komen er maatregelen die andere bedrijven uit de eeuwige schuldencirkel moeten trekken. Voor kleinere, gezonde bedrijven die in de problemen zijn gekomen, komt er een instituut dat hun kredieten zal overnemen. Een tweede belangrijke poot van het plan is de decentralisatie en de pri vatisering van de economie. Op korte termijn zullen 30 goedlopende staatsbedrijven via de Budapestse beurs aan aandeelhouders worden ver kocht. De tot nu toe gebruikelijke praktijk om staatsbedrijven zonder vrije verkoop van aandelen te privatiseren, wordt afgeschaft. Daar bleken voor al voormalige partijbonzen van te profiteren. begrafenissen crematies LAMMERMARKT 43 LEIDEN TELEFOON 126618

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5