Kok: zorgvuldig omgaan met Braks Toch geen reclame op zondag nis Een stadswacht is iemand die van mensen houdt Felle Kritiek bij installatie van commissaris Limburg JAKKERAARS AFSCHRIKKEN Verzekeraar helpt patiënt wachtlijst in het buitenland WIO gaat door met acties zolang geen cao is bereikt Eis vijf jaar voor roof van Van Goghs ZATERDAG 30 JUNI 1990 Voormalig directeur AID ontkent fraude DEN HAAG (GPD) Met de positie van landbouwminister Braks moet zorgvuldig wor den omgegaan. Hij moet niet schuldig worden verklaard voordat bewezen is dat hij schul dig is. Dat zei vice-premier Kok gisteravond. Ex-directeur De Boer van de Algemene In spectiedienst (AID) van het ministerie van landbouw ontkent dat hij gegevens over visse rijcontroles heeft vervalst. MAASTRICHT (ANP) - Alle zeven fractievoorzitters in de Staten van Limburg hebben gisteren bij de in stallatie van gedeputeerde Masten broek tot commissaris van de ko ningin kritiek geleverd op de be noemingsprocedure. Fractievoor zitter Greweldinger van het CDA sprak van een minder gelukkige episode in de Limburgse politiek en van een rommelige, soms zelfs tu multueuze voorbereiding. Den Haag bewaarde lang het stil zwijgen en toen de minister van bin nenlandse zaken eindelijk de ver trouwenscommissie inschakelde, had al beschadiging van personen plaatsgevonden, stelde Greweldin ger. De vertrouwenscommissie bleek niet zorgvuldig met de voor geschreven discretie om te gaan, maar ook op het ministerie van bin nenlandse zaken waren mensen al te loslippig. Daardoor werd de be noeming var ris "een onverkwikkelijke aangele genheid". Het CDA overweegt zelfs het verschijnsel vertrouwenscom missie ter discussie te stellen. PvdA-fractievoorzitter Tinde- mans viel op zijn beurt het CDA aan. Die partij had volgens hem de dure plicht had met kandidaten te komen die op brede steun in de Sta ten van Limburg zouden kunnen re kenen. "Het CDA heeft die plicht verzaakt". Gevolg is volgens Tinde- mans een situatie waarin het kabi net, premier Lubbers voorop, werd gedwongen werd tot een tijdelijke, onvermijdelijke tussenoplossing. Geen van de sprekers had iets te gen de persoon van de nieuwe com missaris, al noemde fractievoorzit ter Derckx van de partij Nieuw Limburg het een slechte zaak voor Limburg om een man, die volop 'in de afbouwfase van zijn politieke carrière' verkeert, nog op te zadelen met een zware, ongewilde functie. WD-fractie-voorzitter Hulsbeck betichtte het CDA ervan voor de tweede keer krampachtig te hebben vastgehouden aan één kandidaat, alsof het CDA Limburg eenzijdig een commissaris van de koningin kan afdwingen. Terecht, aldus Hulsbeck, heeft het kabinet daarom Braks is in grote problemen geko men naar aanleiding van berichten dat vissers en boeren zich op geen enkele wijze hebben gehouden aan regels over hoeveelheden te vangen vis of toegestane hoeveelheden mest. Ambtenaren van de AID en mogelijk ook de minister zelf zou den daarvan op de hoogte zijn ge weest maar geen maatregelen heb- ben genomen. Kok, die gisteren Lubbers ver ving op de wekelijkse persconfe rentie: "Wat de vis betreft wachten wij nu op een rapport van de Rijks recherche. Bij de mest zitten wij in een proces van hoor en wederhoor naar aanleiding van een rapport van de Algemene Rekenkamer. We ken nen de feiten nog niet. Het is nu te vroeg". Kok verklaarde verder dat naar zijn mening de Staten-Generaal na hoor en wederhoor een oordeel over Braks moet uitspreken. "De minis terraad is geen rechtspreker", aldus Kok, die verder stelde dat de hele procedure in de Kamer bij de beoor deling van Braks eigenlijk nog moet DIEMEN (ANP) - Ziektekosten. op de Nederlandse ambassade in Groot-Brittannië, zegt dat de aantij gingen afkomstig zijn van gefrus treerde AID-ambtenaren. Verschillende AID-ambtenaren hebben beweerd dat De Boer frau deerde met gegevens over visserij- controles omdat die aantoonden dat de controle van de vissers in de ha vens een fiasco was. Oud-hoofdin specteur Besuijen beschuldigde de AID-top enkele weken geleden van het 'wegwerken' van gegevens, waaruit bleek dat de Nederlandse vissers in 1988 60 procent meer vin gen dan was toegestaan. De Boer doorbreekt nu zijn stil zwijgen. Hij zegt het onderzoek van de rijksrecherche naar de berichten over fraude vol vertrouwen tege moet te zien. De beschuldiging dat hij eigenhandig gegevens zou heb ben vervalst, is volgens hem bela chelijk. "Dacht u nu echt dat de di recteur van de AID zelf allerlei rap porten met cijfers over controles onder ogen kreeg? Natuurlijk niet. Ik stond aan het hoofd van een orga nisatie met 650 vaste medewerkers. Ik hield me bezig met beleidsza ken". De Boer weigert verder op de af faire in te gaan. "Als ik strafbare handelingen heb gepleegd, zal dat wel blijken uit het rapport van de Rijksrecherche. Dat wachten we dan maar rustig af, ik blijf er zeer la coniek onder". beginnen. Voormalig directeur De Boer van de AID ontkent de beschuldigingen van (oud-)AID-medewerkers, dat hij gegevens over visvangst op een of ander manier heeft vervalst. De Boer, tot september 1989 directeur verzekeraar VOZ stuurt verzeker den die (te) lang op een wachtlijst staan voor een hart- of heupoperatie voortaan naar het buitenland of pri- vé-klinieken in Nederland. VOZ, sindsgisteren een coöperatie van D.E.L. Verzekeringen en Sterpolis- de AID en nu landbouwattaché /GOV, is de eerste ziektekostenver- zekeraar die tot een dergelijke 'in spanningsverplichting' besloten. Algemeen directeur Kegel van Sterpolis/GOV zei gisteren op een persconferentie dat zich soms schrijnende gevallen voordoen van mensen die langer dan acht maan den op een heupoperatie of meer dan een half jaar op een hartopera tie moeten wachten. Als specialis ten vaststellen dat de wachttijd on verantwoord lang is komen de ver zekerden voortaan in aanmerking voor 'niet-reguliere' hulp. In een particuliere kliniek voor plastische chirurgie in Limburg bijvoorbeeld. DEN HAAG (GPD) - De vereni ging Verplegenden en Verzorgen den in Opstand (WIO) gaat on danks de overeenkomst in de ge zondheidszorg die donderdag avond werd ondertekend door over heid, vakbonden en werkgevers, door met acties. "Zolang er geen cao is afgesloten, gaan wij door", aldus i woordvoerster. De vakbonden hebben hun acties vanaf maandag dan ook nog steeds een loonsverho- opgeschort De WIO zet vooral vraagtekens bij het voorstel in de overeenkomst om duizenden extra banen te schep pen in de zorgsector. "Er worden 8000 arbeidsplaatsen in de gezond heidszorg gecreëerd. Ik vraag me af hoe men aan die mensen denkt te komen. Het is nu al moeilijk gega digden voor de zorgsector te krij gen", zegt de woordvoerster. Ook over het aantrekken van duizenden herintredende vrouwen, is de WIO somber gestem^l. "Degenen die te rug wilden, hadden dat allang ge daan". Volgens de actiegroep van verple genden zal een groot deel van de bij- Binnenland kort Krakers Het Nederlands Juristen Comité voor de Mensenrechten in Leiden is bezorgd over de gebeurtenissen rond de ontruiming van het ge kraakte Wolters 'Noordhoff-com- plex in Groningen. Het comité spreekt van een overreactie door Justitie, gezien het grote aantal per sonen dat in voorlopige hechtenis wordt gehouden en de harde uitla tingen die zijn gedaan terwijl een hoop zaken nog lang niet onomsto telijk vaststonden. Het proces tegen de krakers begint dinsdag. Deltavlieger Eppo Harbrink Numan, de 49-jarige Haagse Deltavlieger, is weer een etappe verder. Donderdag arriveer de de Hagenaar in het plaatsje Sondrestromfjord aan de westkant van Groenland. Harbrink Numan is deze etappe gestart in Kulusuk in het oosten van Groenland, waar hij afgelopen zondëg arriveerde. Vol gens een familielid van de Haagse restauranthouder heeft de tocht over de ijsvlakten van de poolkap ruim zeven uur geduurd. Het ultra- lichte vliegtuigje vloog op een hoog te van drie kilometer. Van koude heeft de vlieger geen last gehad. Reiskostenforfait Er bestaat 'grote onzekerheid' over de effecten die aftopping van het reiskostenforfait zal hebben op het autorijden, filevorming, gebruik van het openbaar vervoer en het milieu. Dat heeft minister Kok (fi nanciën) de Eerste Kamer laten we ten. Eerder had hij gezegd dat het afschaffen van belastingaftrek voor automobilisten die verder dan der tig kilometer van hun werk wonen zou leiden tot een daling van het au toverkeer met 0,5 tot 1 procent. Assistent Minister Ritzen (onderwijs) is tevre den over het aantal assistenten in opleiding (aio's) dat aan de Neder landse universiteiten werkt. In to taal waren er op 1 juli 1989 3480 aio's aangesteld, .168 voor vier jaar en 312 voor twee jaar. Dat laatste aantal baart Ritzen wel zorgen omdat de prognose hoger was gesteld. Ook wil de minister iets doen aan het percentage vrouwelijke assisten ten. gingv 1 procent Volgens Kegel zijn de kosten per saldo niet hoger. Zo kost een heup operatie in Zwitserland 25.000 en in Nederland 40.000 gulden, terwijl het gebruikte materiaal daar vijf de werkdruk. "Dat tien jaar wordt gegarandeerd en ook hier vijf. Zelfs als er een begeleider meegaat wiens kosten ook worden perso- vergoed, vallen operaties in Spanje en Engeland niet duurder uit dan in Nederland, aldus Kegel. De twee in VOZ samenwerkende de hele sec- verzekeraars hebben verder beslo- na 700 miljoen gulden die het kabi net ter beschikking heeft gesteld om de problemen in de zorgsector op te lossen, worden gebruikt voor verlichting va is op zich wel nodig dat de salarissen worden ver beterd om voldoende neel aan te trekken", aldus de woordvoerster. De actiegroep eist AMSTERDAM De gemeente Amsterdam heeft zo haar eigen methode om jakkeraars op de wegen af te schrik ken. Op een reeks van plaatsen in de hoofdstad, zoals hier bij de IJtunnel, staan borden met een realistische, bloed ige tekening in de berm. Veilig Verkeer Nederland staat niet te juichen over de Amsterdamse aanpak, omdat nogal wordt afgeweken van de borden die elders worden geplaatst. Los daarvan vraagt WN zich af of niet al te veel borden langs de weg staan. (foto GPD) tor. "De hele beroepsgroep moet ten de premie voor de standaard- worden opgewaardeerd. Nu drei gen alleen die groepen meer salaris te krijgen, die toevallig een knel punt vormen in de arbeidsmarkt". Ook het Kruiswerk is niet tevre- pakketpolis voor 65-plussers die al leen aow hebben of een aanvullend pensioen van niet meer dan 2500 per jaar, te verlagen van 170 tot 125 gul den per maand. VOZ loopt hiermee den met de afspraken in de overeen- vooruit op het plan van staatssecre- komst. Er is voor deze sector i welijks geld uitgetrokken. Voor woensdag zijn landelijke acties aan gekondigd in het kruiswerk. taris Simons (volksgezondheid), de ze premie voor alle bejaarden per 1 januari 1991 te verlagen tot 140 gul den. DEN HAAG (ANP/GPD) - De zendtijd voor reclame wordt wel uitgebreid, maar ook in de nabije toekomst blijft het reclameverbod op zondag gehandhaafd. Dat staat in een nieuw en beknopt wetsvoor stel van minister d'Ancona (wvc). Zij houdt zich wel het recht voor om op termijn toestemming te verlenen voor reclame op zondag, als de posi tie van de 'Hilversumse' omroepen in gevaar komt door concurrentie van commerciële televisie. d'Ancona probeert met haar wetsvoorstel te voorkomen dat de Kamer vlak voor de zomervakantie het voorstel van de WD-er Her mans overneemt om het reclam everbod op zondag te schrappen uit de Mediawet. Dat voorstel heeft de steun van het grootste deel van haar ADVERTENTIE ...en toch loopt het met eer sisse De waaghalzen van het attrakties zijn: De swingende Doe 'ns een geieiiig dagje Duimeii Choq High Diving Team dui- Play-Kwek-Show, een Ie- ...daar kikker je van opi ken brandend van 30 meter vensecht 3D filmtheater en Si hoogte in een bad van maar de spetterende Aqua Shute. M^UUinfBll 3 meter diep! En: op bruisend Duinrell kun J wassenaar In juli en augustus in Duin- je razend gezellig kampe- voorinformatie: rell, waar ook leuke nieuwe ren! 01751 - 14765 eigen PvdA en van D66, zodat het CDA alleen staat. De Kamer stemt dinsdag over het WD-voorstel. Maar als dat wordt aangenomen, krijgt de STER geen uitbreiding van reclamezendtijd. d'Ancona hecht echter aan die uitbreiding omdat die 75 miljoen oplevert. Volgens vice-premier Kok, die het voorstel gisteren toelichtte, krijgt de minister van wvc de moge lijkheid het verbod op te heffen als de publieke omroepen in financiële problemen komen door de concur rentie met commerciële omroepen. Kok zei gisteren dat hiermee de "dreigende blokkade" tegen het oorspronkelijke wetsvoorstel moet worden weggenomen. Dat oorspronkelijke wetsvoorstel is nog van het vorige kabinet. Het geeft de STER meer ruimte voor re clame-uitzendingen. De Raad van State is gevraagd om met spoed te adviseren over het nieuwe wets voorstel van d'Ancona. Als het aan haar ligt, moet het immers nog voor de zomervakantie van de Kamer worden aangenomen. Zoals het er nu uitziet krijgt het een meerder heid van WD en PvdA. Het CDA zal tegenstemmen. CDA-Kamerlid Beinema spreekt van een "slecht compromis". Hoe wel de partij tegenstemt, heeft het CDA er geen kabinetscrisis voor over. "Het is een uiterst belangrijke zaak, maar het staat niet in verhou ding met zaken als bij voorbeeld de Minister d'Ancona: ..compromis.. euthanasie. Een kabinetsbreuk is een paardemiddel dat op dit punt niet zal worden gebruikt". De PvdA is tevreden. Kamerlid Van Nieuwenhoven: "Wij kunnen hiermee goed uit de voeten. De 75 miljoen gulden voor de publieke omroepen is gered. Dat stond voor ons voorop. Bovendien is er op ter mijn ruimte geschapen voor zon dagsreclame". Van onze correspondent Fred van Essen AMSTERDAM De Amsterdamse Stadswacht heeft zich een plek ver overd. Zeventig procent van de Am sterdammers ziet de helderblauwe, rood afgebiesde uniformen graag hun straat inlopen, niet meer dan acht procent is tegen, zo bleek uit een enquête. Wie had dat gedacht na de, zacht gezegd, sceptische ont vangst. Niek van Eyck, directeur' Stadswacht: "In het begin maakten ze nog wel eens de fout wijdbeens en met het opschrijfblok op de buik een foutparkeerder te noteren. Toen heb ik gezegd: dat moet je zo niet doen. Loop liever een stukje door en doe het minder pontifi caal". In het eerste halfjaar van hun be staan hielden de stadswachten in de binnenstad fietsendieven en zak kenrollers aan, redden hartpatiën ten het leven en wezen ook duizen den burgers de juiste weg. 'Pu blieksvriendelijkheid', daar draait het om bij de Stadswacht van Van Eyck, oud-straaljagerpiloot en voor malig hoofd van het team Onder steunende Taken en het Korps Con troleurs van het Gemeente Vervoer bedrijf (GVB). Terughoudend Terughoudend optreden, vriende lijk glimlachen, een complimentje uitdelen aan de mevrouw die netjes haar stoep schrobt, een waarschu wende briefkaart in de bus waar het raam openstond en de inbrekers zo naar binnen konden. Vuile injec tiespuiten opruimen, rapporteren dat een paaltje is omgereden. En vooral: het naamplaatje op de fris- rode kraag. De aanpak doet aan Mc Donalds denken en werkt. "De stadswacht is geaccepteerd", zegt Van Eyck. "De mensen weten dat stadswachten niet meer be voegdheden hebben dan zij, en dat ze doen wat goede burgers vroeger deden maar nu niet meer doen: hulpvaardig zijn, soms iemand tot de orde roepen. Wie kan daar op te gen zijn?" In zijn GVB-tijd had hij graag wat krachtiger opgetreden tegen zwart rijders en brak het hem zuur op als stadsbestuur of directie hem dat weer verhinderde. Bij de Stads wacht volgt Van Eyck juist met overtuiging de strategie van zacht moedigheid. De stadswachten zijn tenslotte "meer een service-insti tuut", die vooral door hun aanwe zigheid criminaliteit, vervuiling en andere normvervaging moeten be strijden. Van Eyck: "We zoeken mensen die het leuk vinden om contact te maken, ik zou bijna zeggen: die van mensen houden. We vertellen ook dat ze moeten afstappen op een groep toeristen die een foto maken. Dan maakt de stadswacht die foto en komt iedereen erop. Die dingen zijn heel belangrijk". Bewapening met handboeien of wapenstok zou dat beeld verstoren en alleen maar kwaad doen, meent Van Eyck. "Dat schept afstand. Nu is iedereen nog bereid de fouten van een stadswacht door de vingers te Verpauperd Dordrecht was de eerste plaats met stadswachten. Maar voor Amster dam gold het besluit stadswachters in te zetten om de verpauperende en verloederende binnenstad op het spoor te krijgen, toch als een nieuw begin. De stad is traditiegetrouw immers flink lastig voor ordebewa kers die de bewoners op de vingers komen kijken. Van Eyck geeft het toe: in het begin hadden ze het zwaar. Homerisch gelach op het Rembrandtplein om de onwennig opererende mannen en vrouwen in hun opzichtige pakken (waarvan de Mode-academie aanvankelijk nog een veel frivolere versie had gele verd). Woede bij fout-parkeerders van wie de stadswachten de kente kens via de portofoon doorgaven aan de politie. Meldingen van stadswachten die klappen kregen, bleven echter uit. Scheldpartijen kregen de voor bijna de helft etnische stadswachten vol gens Van Eyck ook niet te verduren, een verdwaalde kreet van 'roetmop' in de nerveuze eerste maanden daargelaten. De directeur trots: "Verbazingwekkend. De houding van het publiek is echt veranderd". Op het Thorbeckeplein bijvoor beeld, daar oogstten de stadwach- ten de waardering van de buurt door consequent geparkeerde au to's van een laad- en losplaats te la ten halen. "De Heinekenwagen hoefde niet meer midden op straat 'te staan, en taxichauffeurs hoefden niet meer paaltjes om te halen om over het voetpad weg te komen". Knokploeg Moeilijkheden met junks en dealers op de Nieuwendijk? Winkeliers hebben geen knokploeg meer no dig, de Stadswacht komt eraan, be looft Van Eyck. Urinerende zwer vers in de Nieuwmarktbuurt? Staat genoteerd. Van Eyck: "We komen, maar geleidelijk. Niet alles tege lijk". Als een generaal om zich heen gebarend: "We breiden ons als een vlek over de stad uit", maar dan moeten er eerst meer stadswachten komen. Van Eyck heeft nog maar 74 men sen. Dat moeten er 250 worden, de werving loopt echter traag. Het is nog stil aan de batterij personal computers en in de meldkamer van het Stadswachtkantoor in de Kerk straat. Van de 850 aanmeldingen kwam maar de helft opdagen. Door de aanvangstijd van de bijeenkom sten te verzetten van 9 uur 's och tends naar 11 uur, ging het'even be ter, maar twee weken geleden kwa men er weer de klad in: 13 aanwezi gen van 78 aanmeldingen. Drie wer den goed genoeg bevonden voor de opleiding van zeven weken op de politieschool. "Veel ouders vullen de antwoord- stroken in zonder hun kinderen te raadplegen", vermoedt Van Eyck. Een ander deel van de doelgroep blijft buiten bereik omdat ze de ad vertenties in de dagbladen niet le zen. Uiteindelijk wordt een van elke tien aanmeldingen stadswacht. Na scholing, bijscholing en begelei ding vergen zoveel tijd, dat er dage lijks vaak niet meer dan 8 tot 30 wachten op straat zijn. Maar die zet ten er dan ook danig de sokken in: stadswachten maken zoveel kilo meters, dat de uitrusting met een extra paar schoenen moest worden uitgebreid. Van Eyck glunderend: "De politie doet er anderhalf jaar mee, wij een half'. de impasse doorbroken en is het geen nieuwe sollicitatieprocedure begonnen. Dat zou beschamend zijn geweest. Op grond van deze problematiek deed D66-fractievoorzitter Resoort het voorstel te breken met de ver steende gewoonte een commissaris van de koningin te benoemen uit de kring van de grootste politieke par tij. Eerst dienen de capaciteiten van de kandidaten te tellen en pas daar na hun lidmaatschap van een poli tieke partij. Mastenbroek zelf zei bij zijn in stallatie dat 'internationalisering' het wachtwoord dient te zijn voor het Limburg van de jaren negentig. Volgens hem heeft het internatio naal gelegen Limburg een uitste kende uitgangspositie om een be langrijke rol te spelen binnen het Europa van de regio's. Daarom be pleitte hij versterking van de sa menwerking over de grenzen heen. Weer problemen met ov-jaarkaart voor studenten DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft gisteren nog geen definitief besluit genomen over de invoering van de openbaar-vervoerkaart voor studenten. De meest betrokken mi nisters hebben volgende week nog een aantal dagen nodig om een aan tal "toch nog lastige problemen" uit de weg te ruimen. Vice-premier Kok zei dit gisteren na afloop van de ministerraad. Eer der deze week had het ministerie van onderwijs gezegd dat er over de invoering van de kaart op 1 juli een brief naar de Tweede Kamer zou gaan. De ov-kaart zou op 1 januari 1991 moeten worden uitgereikt aan alle studenten van hbo, mbo en uni versiteiten. Of die datum wordt gehaald, lijkt nu onzeker. Kok waagde zich giste ren in ieder geval niet aan een voor spelling. Nog steeds is immers on zeker of de treinen niet te vol wor den in de spits door de plotselinge toevloed van studenten, ook al wil een aantal onderwijsinstellingen schuiven met de aanvangstijden van lessen. Kok wilde gisteren echter het beeld wegnemen dat er opnieuw een "donderwolk" hangt boven de invoering. "In de loop van volgende week moeten we een eind verder zijn", aldus de vice-premier. Hij stelde dat het kabinet zich ervan be wust is, dat is spoed geboden is om openbaar vervoer en onderwijswe reld de tijd te geven voor een goede organisatorische voorbereiding. Maar ook voor het kabinet geldt dat de zorgvuldigheid in het oog moet worden gehouden, aldus Kok. "De kwestie vraagt om een hele serieuze fine-tuning". ARNHEM/DEN BOSCH (ANP) - Procureur-generaal W. Sorgdrager bij het gerechtshof in Arnhem heeft gisteren vijfjaar cel geëist tegen een 31-jarige Nijmegenaar die zou heb ben meegewerkt aan de roof van drie Van Gogh-schilderijen uit het Kröller-Muller Museum in Otterlo op 12 december 1988. De eis is even hoog als de veroordeling door de Arnhemse rechtbank vorig jaar. "Juist nu er deze week opnieuw schilderijen van Van Gogh uit een museum zijn gestolen ben ik van mening dat kunstroven streng be straft moeten worden omdat het an ders in de toekomst een te aantrek kelijke manier wordt om aan geld te komen", aldus de procureur-gene raal gisteren. De drie gestolen schilderijen wa ren een voorstudie van 'De Aardap peleters' uit 1885, 'Uitgebloeide Zonnebloemen' uit 1887 en 'Weef getouw met Wever' uit 1884. De waarde wetd geschat op 250 miljoen gulden. Samen met een andere Nijmege naar zou de man hebben gepoogd een losgeld van vijf miljoen gulden van staat te krijgen voor de schilde rijen. Maar de man die gisteren te recht stond verklaarde dat hij de roof samen met een zekere 'Joop' had gepleegd. Die 'derde man' (een tweede is veroordeeld) zou ook de brieven aan de directeur van het Kröller-Muller Museum hebben ge schreven. Volgens Sorgdrager is echter bewezen dat er geen 'derde man' is geweest. De raadsman van de Nijmegenaar viel de procureur-generaal fel aan. Hij wees erop dat zijn cliënt over ali bi's beschikt. Op de avond van de kunstroof zou hij aan het squashen zijn geweest. De administratie van het squashcentrum bleek niet meer aanwezig bij het gerechtshof. Ook gegevens van uitzendbureaus waar uit zou moeten blijken dat de Nijmegenaar op de dagen dat los geld was gevraagd eenvoudig ach ter zijn bureau zat ontbraken in het dossier. De Nijmegenaar zelf zei dat "de wetenschap dat ik onschuldig vastzit een nachtmerrie is voor me". Over twee weken doet het hof uit spraak. Het recherche bijstandsteam dat de diefstal van de drie Van Goghs uit het Noordbrabants Museum in Den Bosch van deze week onder zoekt, heeft nog niets opgeleverd. In een straat bij het museum is een stuk van een schilderijlijst gevon den, maar onbekend is of het om de lijst van een van de gestolen schil derijen gaat. In de nacht van donderdag op vrijdag is in Nuenen een schilderij gestolen dat deel uitmaakte van de reizende tentoonstelling 'Autour de Vincent'. Het gaat om 'Hommage aan Van Gogh' van Paul Mara uit Antwerpen. De openlucht tentoon stelling bestaat uit werken van 15 Nederlandse Belgische en Franse kunstenaars die zich hebben laten insprireren door Van Gogh.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3